پرش به محتوا

ویکی‌پدیا:ویکی‌پدیا ناشناس است

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک ویرایشگر ویکی با نقاب گای فاکس به نیت مخفی نگاه داشتن هویتش

به عنوان یک ویرایشگر (ویکی‌پدین) شما یک گزینه دارید؛ هویت خود را آشکار کنید و یا در مقابل یک نام مستعار برگزینید و هویت اصلی خود را پنهان نگاه دارید.

طبق سیاست حفط اسرار شخصی این حق شماست که نخواهید هویت خود را آشکار کنید، ولی راه‌حل های زیادی بر آشکارسازی هویت و مشخصات شما وجود دارد. اگر با آنها آشنایی ندارید و همزمان پنهان ماندن هویت‌تان برایتان مهم است، حتما در اینباره تحقیق کنید. به بیان دیگر، ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید: در اینترنت هیچ‌کس نمی‌فهمد تو سگ هستی. یعنی هویت شما در اینترنت مخفی می‌ماند، مگر اینکه خودتان آن را آشکار کنید. هرچند ممکن است این آشکارسازی ناخواسته باشد.

برای نمونه، ویرایش‌های شما در یک مقاله می‌توانند، اطلاعاتی هرچند مختصر درباره شما آشکار سازند. بر حسب تجربه، در ویکی ممکن است کاربران با اهداف گوناگون به‌دنبال شما راه بیفتند. ممکن است خوش نداشته باشید، ولی آنها از طرق گوناگون هرچند کم‌اهمیت می‌توانند اطلاعاتی را درباره شما استخراج کنند. اهداف این دسته از کاربران ممکن است هم نیات خیر و هم نیات شر را شامل شود؛ از مبادرت به کمک به تازه‌کاران گرفته تا تعقیب و شکار.

از سوی دیگر، برای برخی کاربران آشکارسازی این اطلاعات دارای اهمیت نیست. در صورتی که برایتان اهمیت داشت و برای پیشگیری از لو رفتن این اطلاعات، پیشنهاد می‌شود از در اختیار قرار دادن نام کاربری خود نزد دوستان، همکاران، اعضای خانواده، همکلاسی‌ها، رئیس شرکت و ... خودداری کنید. سرآخر خطاب به همه آنهایی که ناشناس بودن را دوست دارند، میگوییم: ویکی‌پدیا ناشناس است با خیال راحت ویرایش کنید!

روش‌های ناشناس ماندن[ویرایش]

در این انشا تلاش شده‌است تا روش‌هایی برای ناشناس ماندن کاربران ارائه شود. در زیر تعدادی از آنها به تفضیل شرح داده شدند.

برگزیدن نام مستعار[ویرایش]

نام مستعار قدم اول برای ناشناس ماندن است. اگر پنهان ماندن نام اصلی‌تان دارای اهمیت است، از یک نام مستعار استفاده کنید. همچنین استفاده از نام‌هایی خلاف نام اصلی‌تان نیز ایده خوبی برای پنهان‌سازی هویت‌تان است. این نام‌های مستعار باید طبق سیاست‌های ویکی‌پدیا مبنی بر برگزیدن نام کاربری باشد؛ پس از نامگذاری بر اساس نام‌های تجاری و یا برند محبوبتان خودداری کنید.

پرهیز از ویرایش با آی‌پی[ویرایش]

آی‌پی‌ها در بیشتر موارد اطلاعاتی از کاربران را افشا می‌کنند، که شاید خلاف میلشان باشد. از این‌رو پیشنهاد می‌شود از ویرایش کردن با آی.پی خودتان خودداری کنید. اگر از یک آی‌پی استاتیک استفاده می‌کنید، این امکان وجود دارد که اطلاعات دقیقی نظیر آدرس محل زندگی شما در اختیار دیگر کاربران قرار بگیرد. شوربختانه برخی کاربران تازه‌وارد فکر میکنند ویرایش با آی‌پی به ناشناس ماندن آنها کمک میکند؛ اما دریغ از این واقعیت که ویرایش با آی‌پی کمتر ناشناس است تا با نام کاربری.

این لینک ماجرای لو رفتن ویرایش کارکنان ادارات مختلف دولتی را شرح می‌دهد که از طریق نشانی‌های آی‌پی‌شان افشا شد. این اطلاعات شامل هزاران ویرایشی بود که مستقیماً از دفاتر این آژانس‌های دولتی صورت گرفتند.

افشا در بحث[ویرایش]

از ارائه هرگونه اطلاعات شخصی در بحث خودداری کنید.

پرهیز از ویرایش مقاله خودتان[ویرایش]

اگر در ویکی مقاله‌ای وجود دارد که مربوط به شماست و یا اطلاعاتی از شما را دربر دارد؛ ویرایش در آن ممکن است هویت شما را افشا کند. خواه ناخواه افشای هویت شما ممکن است توجه کاربران را متوجه شما سازد. پس اگر خوش ندارید که هویتتان آشکار شود، از افزودن اطلاعات اولیه و بدون منبع خودداری کنید. شما می‌توانید، ویرایش این‌گونه مقالات را به دیگر کاربران بسپارید.

حساب جایگزین[ویرایش]

همچنین شما می‌توانید طبق سیاست‌های حساب جایگزین به شکل محرمانه به ویرایش در ویکی بپردازید. کاربری که در مقاله‌ای ویرایش می‌کند که از دید فرهنگ، خانواده یا جامعه وی ناپسند دانسته می‌شود و مایل نیست هویت او در این ویرایش معلوم باشد، می‌تواند از یک حساب جایگزین استفاده کند تا از عواقب شناسایی شدن در دنیای واقعی مصون بماند. از این حساب جایگزین تنها برای ویرایش در مقالات استفاده کنید. از ویرایش با حساب جایگزین در فضای نام ویکی‌پدیا بپرهیزید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]