ویکی‌پدیا:ویکی‌لیکس جزئی از ویکی‌پدیا نیست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ویکی‌لیکس جزئی از ویکی‌پدیا یا بنیاد ویکی‌مدیا (که ویکی‌پدیا را اداره می‌کند) نیست.

واژهٔ «ویکی» واژه‌ای عام است که هرکسی می‌تواند آن‌را استفاده کند. این واژه یک نام تجاری نیست. واژهٔ «ویکی» پیش از ابداع ویکی‌پدیا و بنیاد ویکی‌مدیا نیز وجود داشت و بنیاد ویکی‌مدیا هیچ مالکیتی را از آن به‌دوش نمی‌گیرد.

در مقاله‌ای از دیلی تلگراف (بریتانیا)، بنیان‌گذار ویکی‌پدیا، جیمی ولز اعلام کرده بود که هیچ ارتباطی با وب‌گاه ویکی‌لیکس (Wikileaks.org) ندارد («جیمی ولز: مردم فکر می‌کنند من مسئول ویکی‌لیکس هستم»).[۱] دامنه‌های نام‌های wikileaks.com ،wikileaks.net ،wikileaks.us ،wikileaks.biz، و wikileaks.mobi همه به‌نام کمپانی جیمی ولز، ویکیا و برخی به‌نام مایکل دیویس (که مدیر اجرایی ویکیا است) ثبت‌شده‌اند.[۲][۳][۴] این وب‌گاه‌ها محتوای ویکی‌لیکس را نمایش می‌دادند و این احتمالاً پایه‌ای برای برخی گم‌گشتی‌ها بود. به‌هرحال، ویکیا و بنیاد ویکی‌مدیا نیز بنیادهایی جدا هستند.

مطابق با ابلاغیه‌ای در ۱ اکتبر ۲۰۱۰:[۵]

ویکیا به هیچ‌یک از وب‌گاه‌های مطرح‌شده خدمت نمی‌کند. بایگانی‌های CNAME در دی‌ان‌اس ترافیک وب‌گاه را به www.wikileaks.org رجوع می‌دهند.
نام‌های دامنه از نظر قانونی مدت‌ها قبل به دلایل نامعلوم به ویکی‌لیکس منتقل شدند. ویکی‌لیکس هرگز جنبه‌های فنی این انتقال را تکمیل نکرد. ویکیا درخواست‌های متعددی را به آن‌ها برای انجام چنین کاری فرستاد که تاکنون با هیچ نتیجه‌ای روبرو نشده‌است. آقای آسانژ بیان‌کرد که او در حال حاضر بسیار پر مشغله است،که به نظر می‌رسد با توجه به اخبار و رویدادهای اخیر به احتمال زیاد درست باشد.

در اوایل دسامبر ۲۰۱۰، نام‌های این دامنه‌ها نشان‌دهنده دامنه غیرفعال و وب‌گاه‌های پارک‌شده بود.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Richmond، Shane. «Jimmy Wales: people think I'm responsible for Wikileaks». دیلی تلگراف، ۱۱ اوت ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۰. 
  2. «WikiLeaks.com - WikiLeaks Information». DomainTools. بازبینی‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۰. 
  3. «WikiLeaks.us - WikiLeaks Information». DomainTools. بازبینی‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۰. 
  4. «User:Mdavis». Wikia Community Central. ویکیا. بازبینی‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۰. 
  5. ولز، جیمبو. «Diff of past revision of Wikipedia:WikiLeaks is not part of Wikipedia». ویکی‌پدیا (بنیاد ویکی‌مدیا)، ۱ اکتبر ۲۰۱۰، کاربر:Jimbo Wales. بازبینی‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۰. 
  6. «Who Makes Money from WikiLeaks?». بازبینی‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۰. 

پیوند به بیرون[ویرایش]