ویکی‌پدیا:واژه‌نامه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویکی‌پدیا:ویکی‌سازی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
ویکی‌پدیا:واژه‌نامه

واژه‌نامه

محتویات


آ

آداب معاشرت
آزار و اذیت
هرگونه آزار کاربران دیگر شامل کمین، اوتینگ،... را گویند که تخلف محسوب شده و مجازات ویژه خود را دارد.
آمایشگاه
محلی برای قرارگیری مقاله‌هایی که استانداردهای ویکی‌پدیا را نداشته اما پتانسیل رسیدن به آنها را دارند.
آموزشگاه مدیران جدید
صفحاتی برای آموزش مدیران جدید
آوانویسی
روشی برای نمایش آوایش درست واژه‌ها و پرهیز از غلط‌خوانی
آی‌پی (IP)
  1. به کاربری گویند که بدون ورود به حساب کاربری در ویکی‌پدیا ویرایش می‌کند. برای این کاربرها محدودیتهایی برای ویرایش و بارگذاری نگاره وجود دارد.
  2. سرواژهٔ Internet Protocol، شماره‌ای است که به هر رایانه متصل به اینترنت داده می‌شود تا از این طریق در شبکه تعریف شده و بتواند به ارتباط با سایر رایانه‌های موجود در شبکه بپردازد.
آی‌آرسی
کانال‌های آی‌آرسی یک روش برای برقراری ارتباط ویکی‌نویسان با یکدیگر در محیطی چت‌گونه (مانند مسنجرها) است که می‌تواند به صورت عمومی در صفحهٔ کانال یا به صورت خصوصی با کاربری خاص انجام شود. همچنین با استفاده از کانال پویش تغییرات اخیر، می‌توان هر تغییری را که در ویکی انجام می‌شود در همان لحظه مشاهده کرد.


ا

ابهام‌زدایی
فرایندی‌ست که در آن تعارض‌های عنوان مقاله‌ها -یعنی هنگامی که یک عبارت بر بیش از یک موضوع دلالت می‌کند- برطرف می‌شود.
اثبات‌پذیری
هر آنچه که به ویکی‌پدیا اضافه می‌شود باید به منبعی منتسب گردد که به ارائه مطالب درست معروف و متناسب با اطلاعات مربوط باشد.
ارجاع‌پذیری
ارجاع دادن تمامی مطالب ویکی‌پدیا به منابع معتبر و چاپ شده را گویند. بدینوسیله خوانندگان قادرند وجود مطالب اضافه شده به ویکی‌پدیا را در منابع معتبر مورد بررسی قرار دهند.
اجماع
توافق کاربران در یک موضوع خاص که معمولاً با فرایندهایی مثل نظرخواهی انجام می‌شود.
اخلالگری
عدم توجه به اجماع نوعی اخلال محسوب می‌شود.
ارجاع
فرایندی که طی آن به منبع ویرایش انجام‌شده اشاره می‌کنید.
الگو
به کدهایی گفته می‌شود که در فضای نام الگو ذخیره می‌شوند و برای نمایش جدول‌های بالا و پایین مقاله یا پرچم‌ها و… کاربرد دارند. الگوها کار function در زبان‌های برنامه‌نویسی را نیز انجام می‌دهند.
امضا
نام مستعاری است که برای خود انتخاب کرده‌اید. این نام با هربار قرار دادن ۴ علامت مدک (این‌گونه: ~~~~) به همراه تاریخ و ساعت همان لحظه، به نمایش درمی‌آید.
ابزار
قابلیت مبتنی بر جاوااسکریپت و در برخی موارد از سی‌اس‌اس که کارهای پیچیده‌تر را با صرف زمان کمتری انجام داده، یا ویژگی‌های جدیدی به ویکی اضافه می‌کند. ابزارها جزئی از خود نرم‌افزار ویکی (مدیاویکی) نیستند.
ادغام
اساس‌نامه
اشاره به سیاست‌ها و راهنمودهای ویکی‌پدیا دارد.
اسکریپت
اسلش
یکی از نویسه‌های پر کاربرد در کدنویسی
استوارد
ویکی‌بد
اعتیاد
ویژگی فردی که از وسواس فکری نسبت به ویکی‌پدیا یا سایر ویکی‌ها رنج می‌برد و علامت‌های ویکی‌اعتیاددر او مشاهده می‌شود. (مطایبه‌آمیز)
انب
انتخاب نگاره برگزیده
انتخابات
به فرایندی اشاره دارد که برای تشکیل هیئت نظارت و هیئت داوری برگزار می‌شود.
انتخاب نگاره هفته
فرایندی است که به انتخاب نگارهٔ برگزیده می‌انجامد.
انشا
رده انشاهای ویکی‌پدیا را ببینید.
انشعاب محتوا
(به انگلیسی: Content forking) به ایجاد مقالات مختلف در یک موضوع مشخص که معمولاً برای دور زدن به کار می‌رود.
ادغام
به فرایند ادغام دو مقاله گویند که فرایندی دستی (غیررباتیک) و وابسته به کاربر است. بیشتر موارد ادغام شامل مقالات کوتاهی است که پیرامون یک موضوع مشخص ایجاد شده‌اند.
اوتینگ
افشای اطلاعات شخصی هر کسی (اسم قانونی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، شماره ملی…) بدون رضایت فرد مقابل گویند.

ب

باز
واژه‌ای که معمولاً در داخل پرانتز در صفحهٔ مشارکت‌ها نمایش داده می‌شود و به معنی اینست که تا کنون هیچ کاربری آن صفحه را تغییر نداده و آخرین تغییر مربوط به همان کاربر است.
بازی با سامانه
استفاده از قوانین و رهنمودهای ویکی‌پدیا در راه نادرست یا تلاشی عامدانه برای مخالفت یا مختل‌کردن تلاش جمعی برای ویرایش گروهی را گویند.
بازرس کاربر
به کاربری گفته می‌شود که دسترسی مشاهدهٔ اطلاعات آی‌پی کاربران دیگر را دارد تا از هر گونه اخلال و زاپاس‌بازی جلوگیری شود.
باگزیلا
در اصطلاح کاربرهای ویکی‌پدیا منظور وب‌گاه https://bugzilla.wikimedia.org است که در آنجا اشکال‌ها و پیشنهادهای مرتبط با مدیاویکی ارایه و پیگیری می‌گردند.
بحث
  1. به صفحاتی از دانشنامه گویند که ویرایشگران دربارهٔ انتخاب بهترین محتوا برای مدخل با یکدیگر گفتگو می‌کنند. برای هر مدخل در دانشنامه یک صفحه بحث وجود دارد که با کلیک بر روی دکمه بحث در کنار دکمه مقاله می‌توان وارد آن شد.
  2. به فرایندی اشاره دارد که به ویژه در هنگام اختلافات ویرایشی از آن برای اجماع استفاده می‌کنند. این فرایند در صفحهٔ بحث هر مقاله انجام می‌شود.
برچسب
توضیحات چندخطی که داخل یک کادر مستطیلی بالای هر مقاله می‌بینید. برچسب‌های مختلفی برای اشاره به موضوعات مختلف وجود دارد. مثلاً برچسب حذف سریع، برچسب تمیزکاری. برای مثال فهرست برچسب‌های حق تکثیر رو ببینید. در برچسب‌زنی می‌بایست دقت شود.
بن‌بست
صفحه‌ای که به غیر از پیوندهای میان‌ویکی هیچ پیوندی به صفحات دیگر در ویکی‌پدیا ندارد را صفحهٔ بن‌بست گویند. در ویکی‌پدیای فارسی از طریق این صفحهٔ ویژه می‌توانید لیستی از آنها را مشاهده کنید. در برخی از ویکی‌ها به دلایل مشکلات بازدهی این قابلیت را غیرفعال می‌کنند.
بخش
یکی از اجزای تقسیم‌بندی‌های مقاله است؛ که شامل چند زیربخش است. اینجا را ببینید.
بایگانی

بایگانی صفحه‌ها

پ

پالایه
سامانه‌ای که به صورت هوشمند تغییرات خرابکارانه رو شناسایی می‌کند و به ویرایشگران اخطار می‌دهد.
پایتون
یک زبان برنامه‌نویسی است.
پیوند به بیرون
پیوند به یک وب‌گاه که متعلق به ویکی‌مدیا نباشد. جایگزین‌های این نوع پیوند می‌تواند پیوند درونی، ویکی‌پیوند یا یک پیوند آزاد به یکی از پروژهای خواهر ویکی‌پدیا باشد. جستارهای وابسته: ویکی‌پدیا:پیوند به بیرون، ویکی‌پدیا:هرزنامه.
پراکسی باز
پی‌گیری
فرایندی که طی آن کاربر یک صفحه را پیگیری می‌کند. در این حالت همهٔ تغییرات و ویرایش‌های انجام‌شده در آن صفحه در فهرست پیگیری‌های شما قرار می‌گیرد. شما می‌توانید فهرست صفحاتی را که پیگیری می‌کنید از اینجا ببینید و صفحات پیگیری خود را مدیریت کنید.
پنهانگر
پروژه‌های خواهر
پنج بنیاد
پرچم
پرونده
پیش نمایش
پیوند بین پروژهای خواهر ویکی‌مدیا

ت

تاد
تابلوی اعلانات دیوان‌سالاران
تام
مخففی برای تابلو اعلانات مدیران
تابلوی اعلانات منابع معتبر
تابلوی اعلانات تحقیق دست اول
تاریخچه صفحه

صفحه‌ای که در آن همهٔ نسخه‌های متفاوت یک مقاله که حاصل ویرایش‌های کاربران مختلف است فهرست می‌شود. برای مشاهده تاریخچه صفحه هر مقاله از دکمه:تاریخچه در بالای مقاله استفاده کنید.

تراگنجانش
آوردن نام صفحه یا الگو میان {{}} که باعث می‌شود محتوایش در صفحهٔ مقصد نمایش داده شود بی آن که در آنجا کپی شود.
ترنس‌ویکی
سامانه‌ای برای انتقال مقالات به پروژه‌های خواهر.
ترول
اصطلاحاً به کاربرانی گفته می‌شود که سعی در جلب نظر و ایجاد تشنج با بیان مطالب محرک و توهین‌آمیز می‌کنند. برای توصیف این کاربران می‌توان از این واژه‌ها بهره برد: رادیکال، هوچی‌گر.
همچنین ببینید: واژگان اینترنتی، ردهٔ فرهنگ اینترنتی و مقاله ترول.
توهین

ویکی‌پدیا:حمله‌های شخصی ممنوع

تحریم
سیاستی که طی آن کاربر از ویرایش یک یا چند مقاله محروم می‌شود.
ترجیحات
تغییرات اخیر
صفحه‌ای که آخرین تغییرات در دانشنامه را فهرست می‌کند. نگهبان تغییرات اخیر کاربرانی‌اند که متعهد می‌شوند با سرزدن‌های مکرر به صفحه تغییرات اخیر آخرین تغییرات مقاله‌ها را رصد کنند و در صورت اشتباهات یا احیاناً خرابکاری مقاله‌ها را اصلاح کنند.
تحقیق دست‌اول
تغییر مسیر
تغییر مسیر دوتایی
تعارض منافع
تفاوت
در نسخه انگلیسی با diff نشان داده می‌شود.
تفکیک
فرایندی برای کم‌کردن حجم یک مقالهٔ سنگین
تمیزکاری
تهمت
افترا به دیگر کاربران را گویند که یکی از سیاست‌های حقوقی ویکی‌پدیا دربارهٔ آن است؛ و عواقب مشخص برای مفتری، تعریف شده‌است.
تول‌سرور

ج

جارزنی
فرستادن پیام به چندین ویکی‌نویس به منظور آگاهانیدن ایشان از بحثی که در جریان است. این کار در مواردی لازم است ولی پیام‌های دعوتی که به منظور تأثیر بر نتیجه، به جای ارتقای کیفیت بحث، نوشته می‌شوند به روند اجماع‌سازی ضربه می‌زنند و ممکن است اخلالگرانه تلقی شوند.
جاسازی کردن صفحه
جستارهای وابسته
فهرست کوچکی از مقاله‌های دیگر ویکی‌پدیای فارسی که موضوعشان با موضوع مقالهٔ مورد بازدید ارتباط دارد. این فهرست در پایین صفحات مقاله‌ها می‌آید.
جدول
جعبه گشتن (ناوباکس)
به الگوهایی گفته می‌شود که در پایین مقاله مشاهده می‌شوند و برای فهرست کردن عنوان مقاله‌های مرتبط کاربرد دارد.
جعبه‌ابزار
یکی از منوهای ستون سمت راست، در زیر جعبهٔ جستجو
جعبه جستجو
(به انگلیسی: Search Box) مستطیلی که کاربران واژه‌های مورد نظر خود را در آن تایپ می‌کنند و به وسیلهٔ آن وارد صفحات موردنظر خود می‌شوند. در گوشهٔ سمت چپ صفحات وجود دارد.
جنگ ویرایشی
جی‌پی‌ال
یکی از مجوزهای بسیار رایج نرم‌افزارهای آزاد است که ضمانت می‌کند کاربران حق مطالعه، ویرایش، اشتراک‌گذاری و انتشار نرم‌افزار را خواهند داشت.
جیمی ولز
بنیانگذار مدیاویکی

چ

چپق (پایپ)
نویسهٔ | را گویند؛ که در کدنویسی در ویکی استفاده می‌شود. در صفحه‌کلید استاندارد پارسی از نگه‌داشتن شیفت و زدن کلید Backslash می‌توان آن را اضافه کرد.
چرندیات محض
ویکی‌پدیا مطالب باارزشی دارد؛ اما گاهی اوقات چرندیات محض به آن اضافه می‌شود. چرندیات محض از ویکی‌پدیا حذف می‌شوند.
چرا ویکی‌پدیا دیگر دوزار نمی‌ارزد
ویکی‌پدیا احتمالاً از برخی از آرمان‌هایش عدول کرده، ولی با این همه، دنیای بدون ویکی‌پدیا، دنیای بدتری است. پس همیشه می‌توان روی دیگر سکه را دید و اشتباهات را جبران کرد.

ح

حق تکثیر
حل اختلاف یا سیاست حل اختلاف
کارهایی را که در زمان بروز اختلاف با ویرایشگر دیگر می‌توانید انجام دهید را توضیح می‌دهد.
حساب زاپاس
حذف
  1. یکی از سیاست‌های ویکی‌پدیا که معیاری برای بررسی حذف مقالات است. محس را هم نگاه کنید. دلایل نامناسب برای حذف را هم ببینید.
  2. به فرایند حذف مقالات یا سایر صفحه‌ها در ویکی‌پدیا اشاره دارد.

خ

خالی‌کردن میانگیر یا کاشه (Purge)

به عملی گفته می‌شود که کاربر سرورهای ویکی‌پدیا را مجبور می‌کند تا حافظه موقت خود را به‌روز کنند که این عمل با علامت * موجود در دکمه مثلث پایین‌رونده‌ای که در کنار پنجره جستجو قرار دارد انجام می‌گیرد.
خرابکاری
خرد
خلاصهٔ ویرایش
متنی است که بعد از ویرایش مقاله راجع به نوع ویرایش داخل جعبهٔ خلاصه ویرایش نوشته می‌شود. این مطلب را از شیوه‌نامه نگاه کنید.
خالی‌کردن کاشهٔ مرورگر (Cache) یا حافظهٔ موقت مرورگر
به دو روش می‌توانید کاشهٔ مرورگرتان را خالی کنید.
  1. زدن همزمان دکمه‌های Shift+Ctrl+R
  2. زدن همزمان دکمهٔ Shift + کلیک‌کردن بر روی علامت Reload یا Refresh در کنار نوار URL مرورگر که اکثراً به شکل ↺ می‌باشد.

د

دانشنامه
دبط
به سیاست دیدگاه بی‌طرف اشاره دارد. در زبان انگلیسی غالباً به صورت "NPOV" خلاصه می‌شود. شهروندان ویکی‌پدیای انگلیسی به مقاله‌هایی که متعصبانه نوشته شده‌اند یا به طور روشنی از یک دیدگاه ویژه طرفداری می‌کنند، "POV" اطلاق می‌کنند.
درخواست بازرس کاربر شدن
درخواست‌های مدیر شدن
راهنمای درخواست‌های مدیر شدن را ببینید. فهرست درخواست‌های مدیریتی را از اینجا ببینید.
درخواست محافظت

نوعی درخواست است که کاربران در موارد ویژه آن را در تام مطرح می‌کنند. یکی از شایعترین موارد آن خرابکاری‌های گسترده توسط آی‌پی‌هاست که در اینصورت مدیران صفحه را در برابر آی‌پی محافظت می‌کنند.

درخواست برابر فارسی
محلی برای درخواست برابرهای واژه‌ها به فارسی. این محل برای ترجمه بسیار مفید است.
درخواست میانجی‌گری
درخواست بازرسی کاربر
دردانه
سوگلی ویکی، ته‌تغاری ویکی، به کاربری گفته‌می‌شود که برای جلب توجه دیگر کاربران و تأکید بر نقش خود اقدام به ترک یک پروژه یا استعفاء و نهایتاً ترک ویکی‌پدیا می‌کند.
درست‌نویسی
درگاه
(به انگلیسی: Portal) نام صفحاتی که برای دسترسی بهتر کاربران در مورد گروهی از مدخل‌های موجود در دانشنامه در یک موضوع خاص طراحی شده‌است. فهرست درگاه‌ها را از رده درگاه‌ها ببینید.
دستور خط
به مجموعه قواعد و شیوه‌های تایپ استاندارد فارسی گویند.
دیوان‌سالار

ر

رابط کاربری
ربات
مجموعه کدهایی که به وسیله کاربری با نام ربات اجرا می‌شوند که معمولاً این کدها با زبان‌های پایتون، جاوا، جاوااسکریپت و… نوشته می‌شوند. ربات‌ها برای انجام کارهای تکراری و طاقت‌فرسا که کاربرهای عادی به خاطر وقت و حوصله از انجام آن سرباز می‌زنند به کار می‌روند. برای اطلاع بیشتر سیاست رباتیک و ویکی‌پدیا:ربات را ببینید.
راهنما
یکی از فضای نام‌های ویکی‌پدیا است که در خود مقالات آموزشی و راهنمایی جهت کاربران را گنجانده‌است. برای دیدن فهرستی از موضوعات و مفاهیم ویکی‌پدیایی می‌توانید رده:مدیریت ویکی‌پدیا را نگاه کنید. از اینجا می‌توانید فهرستی از کلیپ‌های آموزشی را مشاهده کنید.
رده
رده (به انگلیسی: Category) به صفحه‌ای گفته می‌شود که فهرستی از مقاله‌ها یا صفحه‌های هم موضوع را در خود نمایش می‌دهد. رده‌ها در فضای‌نام رده‌ها قرار گرفته‌اند؛ و معمولاً در پایینی‌ترین بخش هر مقاله (مدخل) رده‌های مربوط به آن مقاله دیده‌می‌شود. رده‌ها به منظور دسته‌بندی مقالات و یافتن مقالات مرتبط به هم کاربرد دارند.
رده مادر
به رده‌ها اصلی‌ای گفته می‌شود که رده‌های دیگر را فهرست می‌کند مانند رده:معماری برای رده:معماری در ایران.
روف
روزشمار ویکی‌پدیای فارسی، که در آن مهمترین پیشامدها در ویکیفا فهرست می‌شود.
رهنمود

رهنمودها در سطحی پایین‌تر از سیاست‌ها قرار دارند.

ز

زیرعنوان
به تیتر بخش‌های کوچکتر درون هر مقاله گفته می‌شود. به خود این بخش‌ها هم می‌توان زیرعنوان اطلاق کرد.
زاپاس
به حسابی جایگزین که کاربر علاوه بر حساب اصلی خود ایجاد می‌کند و می‌تواند جهت اخلال‌گری از آن سوءاستفاده شود. البته موارد مشروع استفاده از حساب‌های جایگزین هم وجود دارد.
زاپاس‌بازی
به همهٔ کارهایی اطلاق می‌شود که طی اون کاربران به هر وسیله توسط حسابی به غیر از حساب اصلی خود (مثلا با حساب‌های دیگر یا آی‌پی) به اخلال در دانشنامه می‌پردازند.
زندگی‌نامه زندگان

س

سافت‌ریدایرکت
سرشناسی
یکی از رهنمودهای محتوایی ویکی‌پدیا است؛ که به بااهمیت بودن موضوع مقاله اشاره می‌کند. رهنمودهای سرشناسی ویکی‌پدیا را ببینید.
سره‌نویسی
سرنویس
سرنویس‌ها (به انگلیسی: Hatnote) یا پیغام‌های سرصفحه یادداشت‌های مختصری هستند که در بالای مقاله، پیش از بخش آغازین و به صورت مورب می‌آیند و بیشتر به منظور میسر ساختن ابهام‌زدایی از عبارات وابسته نزیک به هم یا خلاصه‌نویسی یک عنوان و شرح سرحدهای آن به کار می‌روند.
سه‌برگردان (قانون ۳ برگردان)
نام قانونی است در ویکی‌پدیا که بر اساس آن کاربرانی که در مدت ۲۴ ساعت بیش از سه بار مطلبی را در مقاله‌ای واگردانی کنند شامل تنبیه قطع دسترسی احتمالی از سوی مدیران می‌شوند. موارد نقض قانون را در اینجا گزارش دهید.

سیاست حذف

یکی از سیاست‌های ویکی‌پدیاست که بر مبنای آن مقاله‌های نامناسب حذف می‌شوند.
سیاهه
برابر فارسی واژه list است. فهرست سیاهه‌ها را از اینجا ببینید.
سیاست
به قوانین ویکی‌پدیا اشاره دارد. می‌توان به ۵ دسته محتوایی، رفتاری، حذفی، اجرایی، حقوقی تقسیم کرد. فهرست سیاست‌ها را نگاه کنید.
سیاست
سواستفاده از ابزارهای مدیریتی
به مواردی مثل واگردانی تصمیم مدیریتی مدیری دیگر اطلاق می‌شود.

ش

شکابت
می‌تواند از مدیر، دیوانسالار یا کاربر و… باشد. شکایت از مدیران یا کاربران را براساس نوع آن باید در تام یا تاد مطرح کرد.
شیوه‌نامه
هدف شیوه‌نامه یکدست‌سازی شیوهٔ نگارشی مقاله‌ها در ویکی‌پدیا است. حتماً فهرست شیوه‌نامه‌ها را ببینید.
شیوه‌نامه پیوند
مجموعه دستورالعمل‌هایی برای پیوند دادن در ویکی‌پدیا

ص

صفحه تمرین
جایی است که تازه‌کاران ورزیده می‌شوند و پیش‌کسوت‌ها آزمایش می‌کنند.
صفحهٔ اصلی
صفحه‌های کاربری
پربازدیدترین صفحه ویکی‌پدیا است که مانند درگاهی برای ورود به سایر قسمت‌هاست.
صفحه‌کلید استاندارد فارسی
به نرم‌افزار وصله‌ای اشاره دارد که روی ویندوز یا لینوکس نصب می‌شود و چینش صفحه‌کلید رایانه را مطابق با استاندارد فارسی می‌کند. برای نصب و استفاده از آن به این صفحه بروید.
صفحه بحث
صفحاتی که در آن کاربران در مورد یک موضوع خاص با یکدیگر به گفتگو و تبادل‌نظر می‌پردازند. به ازای هر فضای‌نام یک صفحه بحث ویژهٔ آن در نظر گرفته شده. مانند صفحه بحث مقاله، صفحه بحث کاربری، صفحه بحث الگو،... رهنمود صفحه بحث را هم ببینید.
صفحه‌های بلند
صفحه‌های ویژه
نام صفحه‌ای که لیستی از صفحات مهم و کاربردی را در خود لیست کرده‌است. لینک رفتن به این صفحه در جعبه‌ابزار وجود دارد.

صفحه‌هایی که حجم آنها معمولاً بالای ۱۰۰ کیلوبایت است.

صفحه‌های تازه
صفحه‌هایی که به تازگی توسط ویرایشگران ایجاد شده‌اند. سیاههٔ صفحه‌های تازه را از اینجا ببینید.
صداقت

ع

عده‌کشی
تیم‌بازی، شکل بحث‌برانگیزی از همزاد بازی و یارگیری است.
عمق
متغیری که نشان‌دهنده میزان مشارکت کاربران در ویرایش مقالات است. فرمول عمق در ویکی‌پدیا به صورت Edits/Articles × Non-Articles/Articles × Stub-ratio تعریف می‌شود. مقایسه نسخه‌های زبانی مختلف ویکی‌پدیا را از نظر عمق از اینجا ببینید. ستون آخر مربوط به عمق است؛ و فرمدل عمق در meta:Wikipedia article depth در دسترس است.

ف== ف ==

فارسی‌نویسی
به کاربرد واژگان فارسی اشاره دارد. این صفحه را ببینید.
فاصلهٔ مَجازی (ZWNJ)
نویسه‌ای بدون عرض که سبب می‌شود دو حرف دوطرفش به هم نچسبند. مثل: فاصلهٔ میان زیست و شناسی در «زیست‌شناسی».
فضای نام
فضای نام مجازی
فحن
فرض حسن نیت
فراویکی
فرمول‌نویسی
فرهنگ شهروندی
فضای کاربری
به مجموعه صفحه‌های کاربری، صفحه‌های بحث‌کاربری و زیرصفحات کاربری فضای کاربری گویند.
فضای نام ویکی‌پدیا
به این فضای نام، فضای نام پروژه هم می‌گویند. تمام صفحات این فضای نام، پیشوند ویکی‌پدیا: دارند.
فهرست سیاه
فهرست وبگاه‌هایی که نباید به آنها پیوند داده شود.

ق

قهوه‌خانه
نام صفحه‌ای در دانشنامه ویکی‌پدیا است که در آن ویرایشگران به بحث و گفتگو پیرامون موضوعات مختلف دانشنامه‌نویسی می‌پردازند. برای رفتن به قهوه‌خانهٔ ویکیفا از اینجا وارد شوید. این صفحه در ویکینگلیش به نام Village pump وجود دارد. برای رفتن به قهوه‌خانه‌های زبان‌های دیگر می‌توان از پیوندهای میان‌ویکی استفاده کرد.
قطع دسترسی (بندایش)
فرایندی که دسترسی کاربر به دانشنامه محدود می‌شود. االگوهای قطع دسترسی را ببینید. می‌توانید فهرست قطع‌دسترسی‌ها را از اینجا ببینید.
قلم
فونت

ک

کتاب کاربری یا کتاب‌های ویکی‌پدیا
به مجموعه‌ای از مقالات گفته می‌شود که یک کاربر در یک موضوع ویژه جمع‌آوری می‌کند. این کتاب‌ها را می‌توان به آسانی ذخیره و رندر الکتریکی کرد تا در نهایت بتوان به سهولت آن را به چاپ رساند یا در کتاب‌خوان‌های دیجیتال مانند کیندل، آیپد، آیفون و… آن را مطالعه کرد. معمولاً کاربران کتاب‌های خود را در زیرصفحات کاربری خود قرار می‌دهند. برای دیدن فهرست کتاب‌های کاربری که توسط کاربران تهیه شده این رده را نگاه کنید همچنین برای مشاهده کتاب‌هایی که آماده چاپ هستند موارد موجود در این رده را مشاهده کنید.
کاربر تأییدشده (auto confirm)
به کاربرهایی که بیش از ۱۰۰ ویرایش دارند یا از زمان ثبت‌نام آنها در ویکی‌پدیا بیش از ۴ روز می‌گذرد.
کلمات جادویی
دستوراتی هستند که باعث می‌شوند نرم‌افزار مدیاویکی (که ویکی‌پدیا بر آن استوار شده‌است) کارهای خاصی را انجام بدهد.
کریتیو کامانز
کپی‌کاری
کمیته میانجی‌گری
کدنویسی
اصطلاحی رایج در علوم رایانه که به فرایند نوشتن کدها در طی برنامه‌نویسی گویند. کدنویسی اصطلاحی کلی است و می‌تواند در همه موارد مانند کدنویسی HTML یا سایر زبان‌های برنامه‌نویسی به کار رود. به کسی که کدنویسی می‌کند، کدنویس یا برنامه‌نویس (به انگلیسی: Coder یا Programmer) گویند.

گ

گشت‌زنی
به فعالیتی گفته می‌شود که کاربران باسابقه فعالیت کاربران تازه‌وارد را زیرنظر می‌گیرند و در صورت بروز مشکل به آنها کمک می‌کنند یا خرابکاری‌ها را بازگردانی می‌کنند. برای درخواست دسترسی گشت‌زنی در اینجا درخواست دهید.
گروه مجوزدهندگان ربات

ل

لنگر
یک اصطلاح اچ‌تی‌ام‌ال است و به کدی گفته‌می‌شود که به شما اجازه می‌دهد با استفاده از نویسهٔ «#» به یک نقطهٔ مشخص از یک صفحه پیوند دهید. می‌توانید از لنگرها برای پیوند دادن به بخش‌های مختلف یک صفحه استفاده کنید، مثلا: ویکی‌پدیا:راهنمای ویرایش صفحه‌ها#پیوندها و نشانی‌های وب

م

متاداده
مختصات (coord) یا مختصات‌دهی
به روشی گفته می‌شود که به کمک {{coord}} به مقاله‌هایی که به مختصات یا مکان خاصی اشاره دارند مختصات داده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر
مشارکت‌ها
به صفحه‌ای گفته می‌شود که همهٔ مشارکت‌های یک کاربر را در دانشنامه نمایش می‌دهد. برای رفتن به این صفحه پس از وارد شدن به صفحهٔ کاربر در جعبه‌ابزار (یکی از منوهای ستون سمت راست) روی مشارکت‌ها کلیک کنید.
مدیاویکی
نرم‌افزار گرداننده ویکی‌پدیا و پروژه‌های خواهر آن و همچنین چند پروژه نامرتبط با ویکی‌مدیا.
محس
مدیر
گروهی از ویرایشگران هستند که دسترسی‌های بیشتری نسبت به کاربران معمولی دارند. فهرست مدیران ویکی‌فا را از این صفحه ببینید.

مقاله‌های درخواستی

مقاله‌هایی که کاربران پیشنهاد می‌دهند تا در دانشنامه شروع شوند.

مقاله‌های مظلوم

مقاله‌هایی که علی‌رغم اهمیت موضوعشان از اطلاعات بسیار کمی دارند.
منابع معتبر
میان‌ویکی
به پیوندهایی گفته می‌شود که در سمت راست (در ویکی‌های راست به چپ) مشاهده می‌شوند و این پیوندها بیان کننده این مطلب هستند که این صفحه در ویکی‌های نام برده شده دارای مطلب است. (پیوند بین زبان‌ها). میان‌ویکی می‌تواند مقاله را به پروژه‌های خواهر هم پیوند بزند. برای مثال در مقاله ایران پیوندی در پایین مقاله به صفحه ایران در ویکی‌انبار وجود دارد.
میلینگ لیست
سامانه‌ای که کاربران یا مدیران برای ارتباط با هم استفاده می‌کنند. برای ملحق شدن به میلینگ لیست به اینجا بروید. برای داشتن یک میلینگ لیست کافی است لیستی از رایانامه‌هایی که می‌خواهید برای آنها ایمیل بزنید را در جعبه to قرار دهید و برای پاسخ هم از reply to all استفاده کنید.
مونوبوک
میز فنی
یکی از میزهای قهوه‌خانه است که در آن ویرایشگران پرسش‌های فنی خود را مطرح می‌کنند.
میز مرجع (نام جدید، پرسش‌های متفرقه، تعطیل شد)
میز کمک (نام جدید، درخواست راهنمایی)
صفحه‌ای برای طرح پرسش‌های مربوط به چگونگی کارکردن در ویکی‌پدیاست.
محافظت
به محدود کردن دامنه ویرایشگران یک مقاله گویند. اولین سطح آن محافظت در برابر آی‌پی هاست که در اینصورت آی‌پی‌ها نمی‌توانند ویرایش کنند. قابلیت محافظت مقالات یکی از دسترسی‌های مدیریتی است.
میانبر

ن

نام کاربری
نامی که کاربر برای خود انتخاب می‌کند. نام‌های نامناسب را در اینجا گزارش کنید.
ناوبری
به قابلیتی از ویکی‌پدیا اشاره می‌کند که به وسیله آن مقالات مخلف به‌هم پیوند دارد.
ناوباکس
نظرخواهی برای حذف (نبح)
به فرایندی که طی آن یک مدخل برای حذف به رای گذاشته می‌شود. معمولاً دلیل آن اختلاف در سرشناسی موضوع است. در صورتی که به نتیجهٔ نظرخواهی هم اعتراضی باشد می‌توان آن را در تام مطرح کرد.
نگارخانه
گالری. به روش نمایش مجموعه‌ای از تصویرها در ویکی‌پدیا گفته می‌شود.
نظرخواهی
نظر سوم
نگارهٔ هفته
نزاکت
نسخه
صفحه‌ای که دربارهٔ ویژگی‌های فنی نرم‌افزار مدیاویکی اطلاعاتی را ارائه می‌دهد. صفحه‌های دارای بیشترین نسخه را ببینید.
نمایه
نو
به معنی صفحه‌ای است که جدیداً ساخته شده.
نیت‌یابی

و

واژه‌های گنگ یا ستیزه‌گر
واژه‌هایی که باید از به کاربردن آنها در ویکی‌پدیا و اصولاً هر دانشنامه‌ای اجتناب کرد.
واگردانی
به فرایند خنثی‌سازی ویرایش‌های اشتباه یا خرابکارانه گویند. کاربران عادی تنها قادرند که هر ویرایش را به طور جداگانه واگردانی کنند ولی با داشتن دسترسی واگردانی می‌توان چند ویرایش آخر را خنثی نمود. معمولاً این دسترسی به کاربران آشنا به قوانین و نسبتاً با تجربه داده می‌شود. برای درخواست دسترسی واگردانی باید در اینجا درخواست داد.
وقایع‌اتفاقیه
صفحه‌ای که آخرین اخبار داخلی ویکیفا در آن منعکس می‌شود.
ویرایش
فرایندی که طی آن کاربران صفحات دانشنامه را تغییر می‌دهند. در ویکی‌پدیا همهٔ ویرایش‌ها برای همیشه ثبت می‌شوند. ویرایش‌ها توسط کاربران دیگر، گشت‌زن‌ها و مدیران بازبینی می‌شوند.
ویرایش‌شمار
ابزارهای شمارندهٔ تعداد ویرایش‌های انجام‌شده توسط کاربران ویکی‌پدیا در اینجا
ویکی
به وبگاهی گفته می‌شود که با مشارکت خوانندگانش نوشته و اداره می‌شود.
ویکی‌انبار
یکی از پروژه‌های خواهر ویکی‌پدیا که به سازماندهی تصاویر و صوت و ویدئوی سایر پروژه‌ها می‌پردازد.
ویکی‌پروژه
محلی برای فعالیت بر روی موضوع مشخص، که تعدادی کاربر تلاش در گسترش و بهبود مقاله‌ها و الگوها و رده‌های آنها دارند. فهرست ویکی‌پروژه‌ها را از اینجا ببینید
ویکی‌پیوند

به پیوندی به یک صفحهٔ دیگر از ویکی‌پدیا یا به یک لنگر در همان صفحه گفته می‌شود. این نوع پیوند در مقابل پیوند به بیرون قرار می‌گیرد. سیاست مربوطه را در ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه (پیوند) ببینید. برای دانستن سازوکار ایجاد ویکی‌پیوند به ویکی‌پدیا:راهنمای ویرایش صفحه‌ها مراجعه کنید.

به هر یک از پیوندهای داخل مقالات اطلاق می‌شود که به مقاله‌ای دیگر پیوند خورده‌است.
ویکی‌پدیا
دانشنامهای چندزبانه و مشارکتی که همه توانایی ویرایش در آن را دارند. فهرست ویکی‌پدیاها را ببینید.
ویکی‌مدیا
بنیاد ویکی‌مدیا
ویکی‌سازی
به قالب‌بندی متن با استفاده از نشانه‌گذاری‌های ویکی مانند ( [[]]، {{}} و موارد دیگر) گفته می‌شود و معمولاً به معنای افزودن پیوندهای درونی (ویکی‌پیوندها) است اما به ویکی‌پیوند محدود نمی‌شود. ویکی‌سازی یک مقاله ممکن است به معنای افزودن هرگونه نشانه‌گذاری ویکی‌ای باشد، مانند سرآیندها و چیدمان استاندارد، شامل افزودن جعبه‌های اطلاعات و الگوهای دیگر یا کج‌کردن یا پررنگ‌کردن متن. جستارهای وابسته: ویکی‌پدیا:روش ویکی‌سازی، رده:مقاله‌های نیازمند به ویکی‌سازی، ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه، ویکی‌پدیا:راهنمای طرح‌بندی و آرایش مقاله، ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه (پیوند). . واژهٔ ویکی‌سازی به در برابر متن ساده یا اچ‌تی‌ام‌ال قرار می‌گیرد.
ویکی‌بد
به کاربرانی گفته می‌شود که تمامی خدمات پروژه‌های ویکی‌مدیا توسط ایشان انجام می‌شود و برخی از آنها نیز سالیانه رای‌گیری و انتخاب می‌شوند. این گروه کاربری از ملیت‌های مختلف هستند.
ویکی‌نویس
به نویسندگان و ویرایشگران نوشتارهای ویکی‌پدیا می‌گویند.
ویکی‌کتاب
یکی از پروژه‌های برادر ویکی‌پدیا است.
ویکی‌گفتاورد
یکی از پروژه‌های خواهر (برادر) ویکی‌مدیا است که در آن نقل‌قول‌ها جمع‌آوری می‌شود.
ویکی معتاد

فردی است که از اعتیاد نسبت به ویکی‌پدیا یا سایر ویکی‌ها رنج می‌برد. (طنز آمیز)

ه

هرزنامه (اسپم)
افزودن پیوندهای بیرونی و نامناسبِ تبلیغاتی یا تبلیغ برای خود.
همکاری هفته
ویکی‌پدنویسان هر هفته مقاله‌ای را به عنوان همکاری هفته برمی‌گزینند تا به کمک هم آن را کامل کنند.
هیئت نظارت
هیئت داوری

ی

یتیم

صفحه، یا تصویری که هیچ پیوندی در ویکی‌پدیا به آن اشاره نمی‌کند را یتیم گویند. در ویکی فارسی از طریق این صفحهٔ ویژه می‌توانید لیستی از صفحات یتیم را ببینید. در برخی ویکی‌ها به علت مشکلات بازدهی این قابلیت را غیر فعال کرده‌اند.

جملات کلیدی

نیت‌یابی نکنید
به این معنی است که کاربر بر پایهٔ فرض حسن نیت با دیگران رفتار کند
لطفاً با چماق به استقبال تازه‌واردها نروید
کلک مزنید
ویکی‌پدیا:تحقیق دست‌اول ممنوع
ویکی‌پدیا:نگران بهره‌وری سامانه نباشید
تهدید قانونی ممنوع
حمله‌های شخصی ممنوع
مسئله را شخصی نکنید!

This is a glossary of terms commonly used on Wikipedia. For a shorter and simpler glossary aimed at readers rather than editors, see Help:Glossary.

For abbreviations often used in edit summaries, see Wikipedia:Edit summary legend. For common shorthands used in Articles for Deletion (AfD), see the Wikipedia:Guide to deletion. For a list of common abbreviations used within Wikipedia see Wikipedia abbreviations. For common abbreviations and slang phrases outside Wikipedia, see Appendix:English Internet slang. See also Wikipedia:Manual of Style (abbreviations), Wikipedia:WikiProject Glossaries, and List of acronyms. For other useful directories and indexes, see Wikipedia:Directory. For the use of terms in articles, see Wikipedia:Manual of Style#Words as words.
!$@

: – en:, de:, es:, fr:, ja:, etc.
The English-, German-, Spanish-, French-, Japanese-, etc.-language Wikipedia. For a full list of codes, see ISO 639. For a full list of Wikipedias, see List of Wikipedias or m:List of Wikipedias.
ø
The character ø is sometimes used in edit summaries to indicate a null edit.
!=
"Is not equal to". This usage comes from the relational operator in such languages as C.
!vote
A response to a proposal, e.g. support or oppose, but in a Wikimedia context where the consensus-seeking decision process does not normally lead to a tally and a majority would not be binding. The expression is read as "not-vote", and imitates the use of the exclamation point to mean 'not' in many programming languages. See also Wikipedia:Polling is not a substitute for discussion and the essay Don't vote on everything.
+
Used in edit summaries to show minor addition to text.
?
Used in edit summaries to show correction of odd minor error.

0–9

0RR
Voluntary or imposed zero-revert rule. See Wikipedia:Revert only when necessary § Zero-revert rule.
1RR
Voluntary or imposed (sometimes by ArbCom) one-revert rule. See also Wikipedia:Revert only when necessary § One-revert rule.
2RR
Voluntary or imposed two-revert rule.
3RR
Abbreviation for three-revert rule.
5P
Abbreviation for Five pillars of Wikipedia.

A

Abcdise, ABCDise, Abcdize, ABCDize
Term sometimes used in edit summaries to indicate that the edit was to sort list or other items into alphabetical order.
Actionable
In featured content promotion discussions, all objections to promotion must be actionable—that is, it must be possible to make changes (or "actions") so the specified problem can be resolved. For example, objecting on the basis that the citations need improvement is actionable because it is possible to make improvements in this area: more and better citations can be added, the citation style and syntax can be improved, etc. An example of an unactionable objection is that the topic is too controversial; Wikipedia editors can do nothing to change how controversial the topic is.
Admin
Short for Administrator. A user with extra technical privileges for "custodial" work on Wikipedia – specifically, deleting and protecting pages, and blocking abusive users.
AfC, AFC
The articles for creation project which reviews some articles created via the Article wizard.
AfD, AFD
The Wikipedia:Articles for deletion page. The AfD of an article refers to the discussion wherein Wikipedians consider whether an article should be kept or deleted. See Wikipedia:Guide to deletion for explanation of some terms used on AfD.
AGF, WP:AGF
Abbreviation for "assume good faith", a guideline whereby one should not assume an unwanted or disputed edit was done maliciously. See also Hanlon's razor.
AIV
Abbreviation for "Administrator intervention against vandalism", a place and procedure for notifying Wikipedia administrators about chronic vandalism.
AN
Abbreviation for "Wikipedia:Administrators' noticeboard", a discussion location for Wikipedia administrators.
ANI
Abbreviation for "Wikipedia:Administrators' noticeboard/Incidents", where Wikipedia administrators discuss issues which may or may not need urgent administrator attention.
Anchor
An HTML term for code that lets you link to a specific point in a page, using the "#" character. You can use them to link to a section of a page, e.g., Wikipedia:How to edit a page#Links and URLs.
Anon
Abbreviation for "anonymous user". As a user does not necessarily lose his or her anonymity by registering or logging in, this term should be avoided. See IP user.
AOTW, AotW
Abbreviation of Wikipedia:Article of the week, the former appellation of Wikipedia:Collaboration of the week.
ArbCom, Arbcom, ARBCOM
Abbreviation for Wikipedia:Arbitration Committee.
Arbitration
The final step in the dispute resolution process. See also Wikipedia:Arbitration Committee (ARBCOM).
Arb
Short for arbitrator – a member of the Wikipedia:Arbitration Committee.
Archive
A subpage of a talk page to which some parts of the discussion are transferred, to reduce the size of the Talk page. Rarely, the term may refer to the Wikipedia:Historical archive page, for outdated historical material. See also: Help:Archiving a talk page.
Article
An encyclopedia entry. All articles are pages, but there are also pages that are not articles, such as this one. See also Wikipedia:What is an article.
Astroturf
Used only as a verb, astroturfing refers to attempts at creating the impression of a grassroots movement by the use of sock puppets and meat puppets to make an idea, poll, article, or deletion discussion seem to have more support than it actually has; alternatively, the practice of making entries on sites such as Wikipedia to make an idea seem to have more support. In effect, a technique for "stacking the deck".
AUSC
The former Audit Subcommittee. Monitors and oversees CheckUser and Oversight use, and handles complaints concerning use of those privileges. Dissolved in 2016.
Autoconfirmed
A newly registered user is still subject to some of the same restrictions as anonymous users – for example, inability to move articles or edit semi-protected pages, although some restrictions, such as the restriction on anonymous users creating pages, are lifted. When a user is autoconfirmed, these restrictions end. Currently, a new user must make ten edits and wait four days to be autoconfirmed.
AWB
Wikipedia:AutoWikiBrowser, a semi-automated Wikipedia editor.

B

WP:BAD
Abbreviation for Wikipedia:List of bad article ideas.
Bad faith nomination
A bad faith nomination is the nomination of a page, or more pages (usually for deletion at AFD) for disingenuous reasons such as making a point or vandalism.
Balancing the Main Page
Copy editing the content on various Main Page sections so the text on both the left Today's featured article/Did you know column and the right In the news/On this day column are roughly about equal ("balanced"), so there are no large blank spaces at the bottom of either column. Depending on the circumstances, this may also involve temporarily posting an additional hook or event onto one of the Main Page sections, beyond what the maximum number is stated on that particular section's guidelines.
Ban
Banning is the last-resort action by which someone is prevented from editing Wikipedia for a certain length of time, limited or unlimited. Typical reasons for banning include a long history of biased edits (violation of NPOV), persistent adding of incorrect or doubtful material, refusal to cooperate with others, or extreme incivility and threats. Banned users are not necessarily blocked; however, it is one mechanism to enforce a ban. Any username or IP judged to be the same person can be blocked without any further reason. See also: Block.
A banner is a template that is placed across the top of an article's talk page or at the top of a category to indicate specific details relating to the article or category's maintenance. They are often specifically linked to a WikiProject to indicate that the article or category falls within the jurisdiction of that project, but may also be related to article maintenance or protection. "Banner" may also simply mean the administrator who bans a troublesome editor.
Bar
A placeholder name. See Foo.
Barnstar
Barnstars are a light-hearted system of awards given to Wikipedian editors by other editors to acknowledge good work or other positive contributions to Wikipedia. They take the form of an image posted to an editor's talk page, usually in the form of a five-pointed star. There is a wide variety of different types of barnstar, each indicating a different reason for the award having been given.
BASC
The Ban Appeals Subcommittee, where users formerly could appeal against their ban (or long-term block) after all other appeal processes have failed for them.
base name
A base name is an undisambiguated article title.
Be Bold, be bold, BOLD, WP:BOLD
The exhortation that users should try to improve articles and fix mistakes themselves by editing, rather than complain about them. See Wikipedia:Be bold in updating pages.
BEANS, WP:BEANS
A reference to the essay on not warning people to do things they wouldn't have thought of doing (it just gives them ideas): Don't stuff beans up your nose.
Bit, the bit, admin bit
Most often refers to an account being given the administrator rights. When a user "gets the admin bit" they have just become an administrator. Also known as a "flag" or the "admin flag". See also: mop. See Wikipedia:User access levels for further information.
Bitey
Being impolite or worse to a newcomer to Wikipedia. Also seen in the forms bite, biter, and bitten. From the guideline name, Wikipedia:Don't bite the newcomers and its shortcut, WP:BITE. Related to Wikipedia:Assume good faith and Wikipedia:Welcoming committee.
BJAODN
Abbreviation for Wikipedia:Bad jokes and other deleted nonsense, a now-inactive page. The verb, BJAODNed, refers to the act of something being posted on the page with that name, and was often used at Wikipedia namespace articles involving heavy user participation, such as the Reference desk or AfD/TfD pages.
Blanking
Removing all content from a page. Newcomers often do this accidentally. On the other hand, if blanking an article is done in bad faith, it is vandalism. Newcomers often mistake blanking for deletion. If someone wants their new article removed, they should simply add {{db-g7}} or {{delete}} to it and an administrator will delete the page.
Block, WP:BLOCK
Action by an administrator, removing from a certain IP address or username the ability to edit Wikipedia. Usually done against addresses that have engaged in vandalism or against users who have been banned – see Wikipedia:Blocking policy. See also: Ban.
BLP, WP:BLP
Abbreviation for Wikipedia:Biographies of living persons—official Wikipedia policy, whereby articles about living people must be handled with great care.
Blue link, bluelink
A wikilink to an article that already exists shows up blue (or purple if it has been recently visited by that reader/editor). See also Sea of blue, red link, and WikiProject Red Link Recovery.
Blurb
A one-sentence summary of a recent news item for ITN.
Boilerplate text

A standard message which can be added to an article using a template. For example, {{stub}} is expanded to the following:

See Boilerplate (text).
Bot
A program that automatically or semi-automatically adds or edits Wikipedia-pages. See Wikipedia:Bots, Rambot, Vandalbot.
BRD
Bold, Revert, Discuss. A commonly-cited explanation of Be Bold saying that the process is to make changes boldly, revert unhelpful changes, and discuss any disagreements rather than edit war by repeatedly counter-reverting.
Broken link
A link to a nonexistent page, usually colored red, depending on your settings. May also refer to dead links. See also: edit link, red link, and Wikipedia:Red link.
Broken redirect
Redirect to a non-existing page. Common opinion is that these should be removed.
Bump
To update the posted WP:ITN item with newly available information and bring it higher (bump) among other items accordingly.
Bureaucrat
A Wikipedia Administrator who has been entrusted with promoting users to Administrator status. See also Crat, Wikipedia:Bureaucrats.
BURO
NOT:Wikipedia is not a bureaucracy.

C

Cabal
Sometimes assumed to be a secretive organization responsible for the development of Wikipedia or for clandestinely enforcing certain ways of editing one disagrees with. The word is commonly used as a sarcastic hint to lighten up when discussions seem to become a little too paranoid. Discussions involving the term may have links to POV / NPOV issues, admin problems, or pretty much anything to do with the foundation of Wikipedia. The term TINC ("There Is No Cabal") is occasionally encountered, used humorously in such a way as to suggest that maybe there is a cabal after all. The term is comparable to the use of the term SMOF in science fiction fandom. See also m:Cabal, There Is No Cabal, Wikipedia:Mediation Cabal, WP:CABAL.
CamelCase
CamelCase (camel case or camel-case)—originally known as medial capitals—is the practice of writing compound words or phrases in which the elements are joined without spaces, with each element's initial letter capitalized within the compound and the first letter is either upper or lower case—as in "LaBelle", BackColor, or "McDonald's". See also Wikipedia:CamelCase and Wikipedia.
Campaigning
The inappropriate canvassing technique of attempting to sway the person reading a notification message about an ongoing discussion, through the use of tone, wording, or intent.
Canvassing, WP:CANVAS
Canvassing is the inappropriate notification of a community discussion with the intention of influencing its outcome. Canvassing is considered disruptive since it compromises the consensus building process. Canvassing comes in various types, including campaigning, votestacking, and spamming. See Wikipedia:Canvassing.
Cat, cat.
"Category" or "categorize". Often pluralized as "cats" or "cats."
Category
A category is a collection of pages automatically formed by the Wikipedia servers by analyzing category tags in articles. Category tags look like this: Category:Computers. The part after the ":" is the name of the Category. Adding a category tag causes a link to the category page to go to the bottom of the tagged page and results in the page being added to the category listing, also called category page. A list of basic categories to browse through can be found at Category:Main topic classifications.
Category declaration, category tag
A category name placed at the bottom of any page and the wiki-syntax of doing this. Pages are placed into categories by the use of the category declarations. Some people refer to category declarations as category tags. A category declaration looks like [[Category:Foo bar]] where foo bar is name of the category and serves as the title of the category page.
CC-BY-SA
Creative Commons Attribution-ShareAlike. Wikipedia's articles are released under this license. See also Wikipedia:Copyrights.
CCI
Contributor copyright investigations.
CDT
Current date and time.
CE
Copy-edit.
CfD, CFD
The Wikipedia:Categories for discussion page (previously known as Wikipedia:Categories for deletion).
CfM
Category for merging.
CfR
Category for renaming.
Chatty
A term used for articles which seem to present their content in the manner of a casual conversation with the reader. Chatty articles may need cleanup.
CheckUser
An access level with which a user can see the IP addresses of logged-in users, usually to determine if someone is using sockpuppets to violate policy. Currently granted only to certain members of the Arbitration Committee and some other trusted users.
Child
A subpage or (more often) subcategory. Compare Parent.
Child article
An article which is one of two or more articles related in a hierarchical fashion, and subsidiary to another article known as the parent article. The article Causes of World War II is a child article of World War II. See Summary style.
CIR
Competence Is Required. An essay commonly cited to point out that even well-intentioned editors (see Assume Good Faith) can be disruptive if they frequently get things wrong.
Circular reference
A reference which cites another page within Wikipedia which in its turn cites the first one. See "Circular reference". Often circular references create a logical fallacy. Another type of circular references is a wikilink in some page to a page which is a redirect to the first one. While mostly harmless, the latter ones are useless and annoying. See also: Self-link.
Circular redirect
Also called self-redirect. A redirect which wikilinks back to itself, either directly or via a chain of redirects. A special case of circular reference.
Citation WP:CITE
A descriptive string which uniquely identifies a source of information (book, article, webpage, etc.) for the purpose of verifying article content. Synonym: reference. (Wikipedia usage differs from standard English, which is more akin to quotation.) See also: footnote.
Citing sources.
Civil
Civility.
CLS
Cats, lists, boxes.
Cleanup, cl
The process of repairing articles that contain errors of grammar, are poorly formatted, or contain irrelevant material. Cleanup generally requires only editing skills, as opposed to the specialized knowledge that is more often called for by pages needing attention. See also: Wikipedia:Cleanup process.
Climbing the Reichstag
A humorous way of indicating that an editor has over-reacted during an argument such as an edit-war in order to gain some advantage. This has similar consequences to – and is as unwelcome as – WP:POINT (qv). See also: Activities of "Fathers for Justice", Wikipedia:No climbing the Reichstag dressed as Spider-Man.
cmt
Comment.
CNR
Same as XNR.
COI
Acronym for Wikipedia:Conflict of interest.
COIN
Acronym for Wikipedia:Conflict of interest noticeboard.
Comment out
To hide from normal display whilst retaining the material for editors to see. This is done by inserting the characters <!-- at the start of the comment text and --> at the end. These character strings are used to delimit comments in HTML code.
Commons
Wikimedia Commons is an online repository of free-use images, sound and other media files.
Community Portal
One of Wikipedia's main pages for editor communication. It can often be found linked to on the sidebar (on the left side in most skins), and is a page that lists important notices, the collaboration of the week, outstanding tasks that need to be addressed, and several other useful bits of information and resources. The Community Portal is useful for picking an article or topic to work on or read.
Consensus, WP:CON
The mechanism by which all decisions on Wikipedia are nominally made. Not the same as a "majority vote" (cf Polling is not a substitute for discussion) nor unanimity.
Container category
A category which is intended to contain only subcategories, and have no articles (other than perhaps a Key article) placed in it. An example would be Category:American architecture by state.
Contribs, contributions
Edits in wikipedia, supposed to be useful, unlike vandalism. See Help:User contributions.
Contributor
See Editor.
Convenience links
Links to unofficial copies of reliable sources (not to the original publisher) in addition to a formal citation of the reliable source. Has the advantage over books, paid websites, and websites that need registration of easy accessibility. Sometimes disputed because of violations of copyright, linking to partisan websites, possible distortions or those reliable sources, or because it may contain comments on the reputable sources that other editors do not like.
Copyedit
A change to an article that affects only formatting, grammar, and other presentational aspects. See also Wikipedia:Basic copyediting.
Copyvio, CopyVio, copy vio, copyviol
Copyright violation. Usually used in an edit summary when deleting copyrighted material added without complying with Wikipedia copyright verification procedures. See also CV, Wikipedia:Copyrights.
COTW
Collaboration of the week, an article needing improvement that is selected by vote to be the subject of widespread cooperative editing for a week.
Court of law in Trenton, New Jersey
Often mentioned on noticeboards as a humorous response to legal threats. A reference to a vandal from 2006.
'Crat
Short for Bureaucrat.
Cross-namespace redirects
A redirect which links from one type of namespace to another. Examples include words in the article namespace which redirect to project pages in the Wikipedia namespace. Although they are not considered standard practice, some are created to facilitate searching, especially for new users. See also XNR, CNR, Wikipedia:Namespace and Wikipedia:Cross-namespace redirects (essay).
Cruft
A somewhat dismissive term used to describe an article or group of articles that are too focused on a specific topic, covering it in too much detail for a general encyclopedia. The term is often used as a suffix for terms such as Fancruft (cruft articles, usually about fictional subjects, significant only to a specific group of fans) and Listcruft (crufty list articles). Cruft articles are often on topics such as minor characters from television series, or very specific lists of songs (such as "List of songs which includes the word 'death' in the lyrics"). Cruft is often deleted or merged into other articles by the Wikipedia community.
CSB
WikiProject Countering systemic bias or, more rarely, an adjective for a topic of concern to the WikiProject, e.g., "This does not seem to be a CSB article." Systemic bias is the tendency for Wikipedia articles to be biased towards a European or American view of things, simply because most editors are European or American.
CSD, WP:CSD
Criteria for speedy deletion, a policy detailing the circumstances when articles etc. can be removed from Wikipedia without discussion. Also lists the templates needed to nominate something for speedy deletion.
Current
On a user's list of contributions, (current) indicates that the article has not been edited by anyone else since the user last edited it.
Current version
The (current version) of a page is the page as it is normally seen. Other versions exist in the page history and can be viewed and permalinked but do not normally show in searches.
Cut-and-paste move, cut and paste move, cut 'n' paste move, cut-n-paste move, etc.
Moving a complete page by taking the text of the page, and putting it into the edit window for the second page. Usually done by novices to rename a page. The correct way of page renaming is the 'Move page' option. Cut-n-paste move is generally a bad idea because it splits the edit history of the page. Cut and paste moves can be fixed by administrators. See also Wikipedia:How to fix cut and paste moves.
CV, cv
Abbreviation of Copyvio.
CVG
Computer and video games.

D

Dab, WP:D
Abbreviation of Disambiguation (or disambiguate[d]) (from the Wikipedia:Disambiguation shortcut WP:DAB).
Dabify
To convert (typically a redirect) into a disambiguation page.
Dablink, DAB link, etc.
1. Abbreviation of "disambiguation link"; a link that leads to a disambiguation page.
2. To disambiguate a link within the text of a page.
3. A link at the top of an article to one or more other articles with similar titles (a hatnote), or the addition of such.
DAB page, dab page
Same as disambiguation page.
Data dump
To import material from outside sources into Wikipedia without editing, formatting and linking (Wikifying). This is frowned upon by most Wikipedians, and is often a copyvio.
Db, DB
1. An abbreviation for "delete because". Almost all templates that are used to request speedy deletion according to the procedure have this prefix (e.g., {{db-advert}}, {{db-nonsense}}, {{db-band}}. See also Speedy.
2. Wikipedia's database.
Dead-end page
A page that has no links to existing other pages, except interlanguage links. Special:Deadendpages lists them, but this function is disabled in some Wikimedia projects for performance reasons.
De-admin
See Desysop.
De-bold
To remove a phrase's bold typeface, because it is not the first reference to the title or a synonym of the topic (which should be bold), or because it is not the topic of the article at all. Common situations when one would de-bold include: bold foreign words (should instead be italicized) and bold Wikilinks (which, according to current Manual of Style, should be plain). See also un-bold.
Deleted edit
An edit that is no longer listed in an editor's contributions because the page has subsequently been deleted.
Deletionist
Someone who actively attempts to delete pages that others prefer to keep. Deletionism is the idea that Wikipedia should be selective in the topics it covers and should remove articles that do not meet certain standards. Often used as a derogatory term. The term 'inclusionist' for the opposite party is less used. See also m:deletionism, m:inclusionism, and Deletionism and inclusionism in Wikipedia.
Delrev, DRV
Abbreviation for Deletion review.
Deorphan, De-orphan
To make a page no longer an orphan. See also Wikipedia:Orphan.
Deprecated
1. Techie-speak for "tolerated in or supported by a system but not recommended (i.e., beware: may well be on the way out)".
2. The term is also used to refer to pages, templates or categories that have been orphaned or are no longer used.
3. In non-technical English, the word means, "deplored or strongly disapproved of".
Desc
Abbreviation for "description". Often used in edit summaries.
Destination
The destination of a name is the page or section to which it takes the reader in the main namespace. If the page by that name is a redirect, then the redirect target is the destination. Otherwise (typically if the page is an article or a disambiguation page) the page itself is the destination.
Desysop
Take away someone's sysop (Administrator) status. Used very rarely, in cases where someone has voluntarily elected to resign such status, or is judged to have misused their admin powers. See also Wikipedia:Requests for de-adminship.
Developer, dev
Usually capitalized. A user who can make direct changes to Wikipedia's underlying software and possibly also the database, often being one of the MediaWiki developers (see next definition) or other Wikimedia Foundation technicians. Technically, it is the highest user access level, but Developer privileges are generally only used at request. Sometimes referred to by other terms such as "system administrators" or "sysadmins", to distinguish from MediaWiki developers. See also m:Developers for a list of developers and further information.
Usually not capitalized. One of the developers of the MediaWiki software; often but not always a Wikipedia Developer (in the above sense).
De-wikify, dewikify
To remove (de-link) some of the wikification of an article. This can be done to remove self-references or excessive common-noun wikification (also known as the sea of blue effect).
Dicdef, dictdef, dic def, dic-def
Short for a dictionary definition. This term is commonly used on Wikipedia:Articles for deletion when referring to an article that is more similar to a dictionary article than an encyclopedia one. Usually a reason for transwikifying to Wiktionary. See also Wikipedia:Wikipedia is not a dictionary.
Diff
The difference between two versions of page, as displayed using the Page history feature, or from Recent Changes. The versions to compare are encoded in the URL, so you can make a link by copying and pasting it – for instance when discussing a change on an article's talk page.
Disambiguation, disambig
The process of resolving the conflict that occurs when articles about two or more different topics have the same natural title. See also dab.
Disambiguation page, DAB page, dab page
A page that contains various meanings of a word, and refers to the pages where the various meanings are defined. In cases when there is a prevailing meaning of the term, disambiguation pages are named "subject (disambiguation)".
Disambiguator, disambiguation tag
The extra text added to an ambiguous base name to form an unambiguous article title.
DMCA takedown request
A filing to the Wikimedia Foundation asking them to remove an image or other content from Wikimedia on the grounds that it constitutes a copyright violation and the host has responsibility for that under the U.S.'s DMCA law.
Double redirect
A redirect which leads to another redirect. Counterintuitively, this will not bring one to the final destination, so it needs to be eliminated by linking directly to the target redirect. Double redirects are generated when moving a page that has redirects leading to it. See also Repoint.
Duck
See the duck test.
Dupe
Short for a duplicate article. Often used when identifying a duplicate page that needs to be merged with another.
DRV
See Delrev.
DYK
An abbreviation for Template:Did you know.

E

EC, ec, e.c., Ec, (e/c), etc.
Edit conflict, or WP:Extended confirmed.
Edit conflict
Also, rarely "edconf". Appears if an edit is made to the page between when one opens it for editing and completes the edit. The later edit does not take effect, but the editor is prompted to merge their edit with the earlier one. Edit conflicts should not be confused with edit wars.
Editcountitis
A humorous term for having an unhealthy obsession with the number of edits that a person makes to Wikipedia, usually applied to one trying to make as many edits as possible. Often cited on Requests for Adminship regarding people who judge people on sheer edit count rather than personal merit.
Edit creep, editcreep, edit-creep
The tendency for high quality articles to degrade over time. Articles usually achieve good article or featured article recognition because a small core of people knew the subject well and researched it carefully. Subsequently, new readers continue to alter the page. The average contribution may weaken the piece through bad copyediting, poor syntax, recitation of popular misconceptions, or giving undue weight to a subordinate topic. (By way of analogy to scope creep.)
Edit link
See Broken link.
Edit summary
The contents of the "Summary:" field below the edit box on the "Edit this page" page.
Editor
Anyone who writes or modifies Wikipedia articles. That includes you. Other terms with the same meaning: contributor, user.
Edit war
Two or more parties continually making their preferred changes to a page, each persistently undoing the changes made by the opposite party. Often, an edit war is the result of an argument on a talk page that could not be resolved. Edit wars are not permitted and may lead to blocks. Sometimes termed "revert war", see also the three revert rule.
Enc
Short for "encyclopedic" or "encyclopedic value". For example, used on featured pictures discussions.
Eponymous
An eponymous category is a category that has the same name as an article and vice versa. For example George W. Bush and the eponymous Category:George W. Bush. See also key article.
Essay
A page that consists of the generally accepted opinions of the authors, rather than verifiable fact.
External link, ext. ln., extlink, ext lk, EL, etc.
A link to a website not owned by Wikimedia. The alternatives are an internal link, wikilink or free link within Wikipedia, and an interwiki link to a sister project. See also Wikipedia:External links, Wikipedia:Spam.

F

FA
Featured article, an article that has been selected as representing "the best of Wikipedia". Articles become featured articles when a FAC gets consensus for promotion.
FAC
Featured article candidate, an article that has been proposed for consideration to be featured as one of the best in Wikipedia.
Fancruft
See Cruft.
FAR
Featured article review, a process for the improvement or delisting of featured articles that may no longer meet the quality standards for "featured" status, either because the featured article criteria, the article's topic, or the article itself changed. The process begins with a discussion on the article's talk page. If the issues are not resolved, a user may list the article on FAR, where a discussion takes place to help identify and address areas where improvement may be needed. After the discussion, if no consensus emerges to keep the article featured, the review moves on to the next stage, featured article removal candidates (FARC). Here, the article's "featured" status is considered for removal.
FfD, FFD, IfD, IFD
An abbreviation for Files for discussion (previously Files for deletion, and before that, Images and media for deletion).
FIST
Free Image Search Tool, which will look for free images for articles, either manually listed or by category.
Float, floating
To add coding to a template, image, or other feature so that it appears in a specific position on the page. See Wikipedia:Picture tutorial § Thumbnails, Help:Table § Floating table, and Help:Section § Floating the TOC for examples.
Foo
A placeholder name, used to provide a generic example. Thus, "an article on the culture of Foo", means "an article on the culture of any of the places under discussion, or any that it may also apply to". When two placeholders are required, Bar is usually used as the second (e.g., "an article on the Foo of Bar"). See also Foobar.
Footnote
A labeled string of text rendered at the bottom of an article page by the Wikimedia software, and linked to by one or more bracketed superscripts (usually numeric) in the running text of the article. Footnotes are generated by embedding the footnote text inside <ref> tags in the body of the article. When the text string is a citation, then it is called a citation footnote; otherwise an explanatory footnote. See Help:Footnotes.
Forest fire
A flame war which spreads, seemingly uncontrollably, beyond the pages where it began into unrelated articles' talk pages. A forest fire becomes progressively more difficult for any user to keep track of. On Wikipedia, this is less of a problem than on other wikis, due to well-established boundaries for user conduct, clear guidelines for article content, and a formal dispute resolution process. See also wildfire and MeatBall:ForestFire.
Fork
A splitting of an entity to satisfy different groups of people – in Wikipedia, this can either mean a project-wide split, in which a group of users decides to take a project database and continue with it on their own site (which is perfectly legal under the GFDL, and one of an editor's least disputed rights), or the split of an article, usually to accommodate different POVs. The latter is often called a POV fork and generally regarded as highly undesirable.
fmt
Format. Abbreviation commonly used in edit summaries to signify formatting of the page, or wikification.
FP
Featured pictures, a picture that has been selected as representing "the best of Wikipedia". Pictures become featured pictures when a FPC gets consensus for promotion.
FPC
Featured picture candidate, a picture that has been proposed for consideration to be featured as one of the best in Wikipedia.
Free link
A link pointing to another page within Wikipedia or its sister projects by using the wiki markup double square-brackets "[[" and "]]". Sometimes they are referred to as wikilinks or internal links. Unless otherwise specified in a user's monobook.css, these links usually show up as blue if they are working and you haven't visited them before, red if they are broken, and purple if they are working and you have visited them before; note that they do not have the arrow symbol characteristic of an external link.
Friendly notices
A contributor who sends friendly notices as a means of canvassing appropriately must ensure that these neutrally worded notifications are sent to a small number of editors, intending to improve rather than to influence a discussion and while avoiding excessive cross-posting. See Wikipedia:Canvassing.
Full title
The base name of an article plus any disambiguators. For example, the full title of the article at top (clothing) is top (clothing), consisting of the base name top and the disambiguator (clothing). If there are no disambiguators, the full title is identical to the base name.

G

GA
Good article. Hence GAN Good article nomination.
gadget
A gadget is a JavaScript tool that can be enabled from your Wikipedia preferences.
Gdanzig
An edit war over which of several possible names should be used for a place. The word is a portmanteau of Gdańsk and Danzig, the two names about which a venerable edit war ensued. See Talk:Gdansk/Vote.
Geogre's Law
A law attributed to User:Geogre (although he may not have been the first person, and has certainly not been the only person, to observe this correlation), and most frequently referred to in Wikipedia:Articles for deletion. Paraphrased, the law states that there exists a strong correlation between the lack of proper capitalization of a person's name in the title of a biographical article, and the failure of the subject of that article to satisfy the criteria for inclusion of biographies.
GF
Good faith, a tenet of Wikipedia.
GFDL
GNU Free Documentation License. Many of Wikipedia's articles are released under this license. See also Wikipedia:Copyrights.
GFE
1. A good faith edit.
2. A good faith editor.
Ghits, G-hits, GHits
"Google hits" – the number of results returned on searches for a particular word or phrase using the Google search engine. Sometimes used as a very rough assessment of notability on AFD. See also Google test.
gloss, glosses, glossing
In editing, a gloss is brief explanation that accompanies a text. It can also refer to the addition, modification, or deletion of hyperlinks like this one.
gnome
A wikipedia editor who primarily engages in gnoming: making minor, but helpful edits.
Godwin's Law
Godwin's Law is concerned with logical fallacies such as reductio ad Hitlerum, wherein an idea is unduly dismissed or rejected on the ground of it being associated with persons generally considered "evil".
Godwin's Law states, "As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1." It is often cited as soon as it occurs as a flag that discussions have gone on too long or gotten out of hand on a particular topic.
good hand, bad hand
Using one resource only for good things and a second, similar resource only for bad things, thereby deflecting any criticism from the first resource by attracting it with the second. In short, keeping one hand clean by using only the other hand for all dirty things.
On Wikipedia, used in phrasing such as, "A good hand, bad hand situation," usually referring to the behavior made under two editor accounts. See Wikipedia:Sock puppetry § Inappropriate uses of alternative accounts, in particular the bullet point with direct shortcuts WP:GHBH & WP:HAND.
Google test
Running sections or titles of articles through the Google search engine for various purposes. The four most common are to check for copyright violations, to determine which term among several is the most widely used, to decide whether a person is sufficiently notable to warrant an article and to check whether a questionable and obscure topic is real (as opposed to the idiosyncratic invention of a particular individual). See also Ghits and Wikipedia:Google test.
GPL
GNU General Public License. Wikipedia's software is released under this license.
gr
Grammar. Used in edit summaries to indicate that a grammar problem is being corrected.

H

Hagiography
Wording that is excessively fulsome, adulatory or glowing in a biographical article, to the point of violating NPOV.
Handwaving, armwaving
An assertion not supported by evidence; most frequently seen in articles for deletion discussions, when editors may assert that a subject is notable, but fail to make a convincing case. Such arguments are usually given less weight. See also Handwave.
Hatnote
A short note placed at the top of an article before the primary topic.
Hat
1. A collapsed (section of) discussion enclosed by {{hat}} (Template:Hidden archive top) and {{hab}} (Template:Hidden archive bottom) templates. See: Hatted, Hatting
2. A specific user right, in the context of Wikipedia:Hat collecting.
Hatted, Hatting
Refers to using {{hat}} (Template:Hidden archive top) to close and collapse a discussion to discourage further editing, without removing it completely from the page.
History
All previous versions of an article, from its creation to its current state. Also called page history. See also: Help:Page history.
Hook
A short entry at Wikipedia:Did you know.
Hopelessly POV
Describing an article which, in the opinion of some Wikipedians, is so closely tied to a particular point of view as to be inherently in violation of Wikipedia policy and unable to be made neutral. Other Wikipedians consider the accusation "hopelessly POV" as being merely an excuse to suppress certain points of view.

I

IANAL, IANaL
An abbreviation for "I Am Not a Lawyer", indicating that an editor is about to give their opinion on a legal matter as they understand it, although they are not professionally qualified to do so, and may not fully understand the law in question. May be generalized to other fields, e.g., IANAA (administrator), IANAD (doctor).
IAR, Ignore All Rules
A policy which states simply "If a rule prevents you from improving or maintaining Wikipedia, ignore it." There are several essays on what this means, including Wikipedia:What "Ignore all rules" means.
IAW
An abbreviation for "in accordance with", as in "IAW [[WP:RS]]".[1]
IBAN, I-BAN
An abbreviation referring to an interaction ban between two or more editors, usually used to reduce or eliminate a conflict.
ICBH
An abbreviation for I couldn't be happier.
FfD, FFD, IfD, IFD
An abbreviation for Images and media for deletion, the old name for Files for discussion.
Iff
If and only if.
Inclusionist
A user who is of the opinion that Wikipedia should contain as much information as possible, often regardless of presentation or notability. There are varying degrees of Inclusionism – radical Inclusionists vote "Keep" on every AfD they come across, while more moderate ones merely express their desire for a wide variety of topics to be covered, even if they do not fit the standard criteria for inclusion in an encyclopedia, or if the articles in question have quality problems.
Indef
Short for indefinite block.
Infobox
A consistently formatted table which is present in articles with a common subject. See Help:Infobox and Wikipedia:Manual of Style (infoboxes) for a how-to guide. See also: navbox, taxobox.
Internal link
See free link, wikilink.
Interwiki
A link to a sister project; this can be an interlanguage link to a corresponding article in a different language in Wikipedia, or a link to a project such as Wikibooks, Meta, etc. The abbreviations iw or i/w are often used in edit summaries when an interwiki link has been added or changed.
IOT
Abbreviation for "In order to".
IP, IP contributor, IP user, IP editor
An editor who contributes without an account. See also: anon.
IPA
International Phonetic Alphabet, widely used on Wikipedia to indicate pronunciation. See also Help:IPA, Help:IPA/English, the more detailed IPA chart for English dialects, and Wikipedia:Manual of Style (pronunciation).
IRC
Internet Relay Chat.
IRL
Abbreviation for "In real life".
Isolated, isolated article
An isolated article is an article that cannot be reached via a series of links from the Main Page. See also Orphan.
ITHAWO
I thought he already was one. Used about people listed in 'admin' requests.
ITN
Abbreviation for Wikipedia:In the news.
i/w, iw
See Interwiki.

J

Janitor
See Admin.
Jimbo
Jimmy Wales, co-founder of Wikipedia.

K

Kill / Kill with fire / Kill with a stick / Kill with a silver bullet
Dysphemisms for "deleting" a page, expressing some disgust for the existence of the page.

L

Language link
See Interwiki.
Laundry list
See Wikipedia:Manual of Style/Embedded lists and Wikipedia:WikiProject Laundromat.
Lead, Lede
The introduction or "lead paragraph" of a Wikipedia article; the section before the table of contents and first heading.
LGV
Edit summary abbreviation for Last Good Version (typically after a series of problematic edits).
Link
See Help:Menu/Links.[clarification needed]
Link farm
Link farms are articles or sections of articles consisting entirely of external or internal links. Some pages consisting of internal links are acceptable (such as disambiguation pages and list articles); others are likely to be candidates for deletion, as are any consisting entirely of external links.
Link rot
Because websites change over time, many external links from Wikipedia to other sites cannot be guaranteed to remain active. When an article's links becomes outdated and no longer work, the article is said to have undergone link rot.
List, list article
See Wikipedia:Lists.
Listcruft
See Cruft.
Listify
To delete a category and turn the contents into a list. Sometimes used in CFD discussions as shorthand for saying that "this group of articles would be better if presented as a list, rather than as a category".
Lk
Landmarks: Major landmarks; also used as an abbreviation for "link" (see above).
LTA
Long Term Abuse.
Lugo
A meme associated with stagnation or the lack of sufficient updates on the Main page. It originated from an incident in 2008, when an image of President of Paraguay Fernando Lugo stayed up on the In the news section for well over a week. See also: Wikipedia:Wikipedia Signpost/2009-01-31/Dispatches – Wikipedia Signpost article on the process and history of In the news.

M

m
On the Recent changes page, m (lower case, bold) indicates a minor edit.
Magic word, magicword, magic-word
a symbol recognized by the MediaWiki software and which when seen in the non-commented text of the page, triggers the software to do something other than display that symbol, or transclude a page with that name, but instead to use the symbol directly.
Main Page
The page to which every user not specifying an article is redirected. The Main Page contains links to current events, presents certain articles (like a featured article of the day and links to Wikipedia's newest articles), and serves as an entry point to browsing all articles by topic or other classification. Links to sister projects and other-language Wikipedias are also a prominent feature on the Main Page. Due to its high exposure, all content on the Main Page is protected.
Main Page balance
See Balancing the Main Page.
Mainspace
The main article namespace (i.e., not a talk page, not a "Wikipedia:" page, not a "User:" page, etc.).
Mastodon
Refers to the fight or flight reflex that sometimes happens while editing Wikipedia. Generally mentioned to request for calm. "Nobody ever got trampled to death because they were editing an encyclopedia." Frequently misspelled "mastadon". See also the essay no angry mastodons.
MC
The Mediation Committee. See Wikipedia:Mediation Committee.
ME
A minor edit to an article.
Meat puppet
An account created only for the illegitimate strengthening of another user's position in votes or discussions. Unlike a sock puppet, the account is used by another person. Meat puppets are treated exactly like sock puppets in most cases, making the distinction between them largely academic.
MedCab, Medcab, MEDCAB
The Mediation Cabal. See Wikipedia:Mediation Cabal.
MedCom, Medcom, MEDCOM
The Mediation Committee. See Wikipedia:Mediation Committee.
Mediation
An attempt by a third party to resolve an edit war or other conflict between users. There exists a Wikipedia:Mediation Committee which can do so on a more or less official basis as the penultimate step in the Wikipedia:dispute resolution process, and a Wikipedia:Mediation Cabal which acts as an informal alternative. See also: Wikipedia:What is mediation?; Wikipedia:Mediation.
MediaWiki
The software behind Wikipedia and its sister projects, as well as several projects not related to Wikimedia, and a namespace. Contrast Wikimedia. See also Wikipedia:MediaWiki, Wikipedia:MediaWiki namespace.
Meh
Common edit summary used by many Wikipedians. Generally used for minor edits that no one is expected to care about. Also use (in edit summary or directly in talk page posts) in response to posts that the editor feels are uninteresting or pointless, or proposals not worth considering.
Merge
Taking the text of two pages, and turning it into a single page. See Help:Merging.
Mergist
A user who adheres to the principle of Mergism, which is a compromise between the Inclusionist and Deletionist principles. A Mergist is of the opinion that while many topics merit inclusion, not every topic deserves its own article, and tries to combine these "side" topics into longer, less specific articles.
Meta
A separate wiki ([1]) used to discuss general Wikimedia matters. In the past, this has been called Metapedia, Meta Wikipedia, Meta Wikimedia, and many other combinations.
Meta page, meta-page
A page that provides information about Wikipedia. Meta pages are more correctly referred to as project namespace pages. Meta pages should not be confused with a page on Meta-Wikimedia.
MfD, MFD
Wikipedia:Miscellany for deletion.
Minor edit
A minor edit is one that the editor believes requires no review and could never be the subject of a dispute. An edit of this kind is marked in its page's revision history with a lower case, bolded "m" character (m).
Mirror
A website other than Wikipedia that uses content originally from Wikipedia as a source for at least some of its content. See also Wikipedia:Mirrors and forks.
Mop
A term used to refer to administrator duties (compare Janitor). Often seen in the phrase to give someone a mop (i.e., to make someone into an administrator).
MOS, MoS
Found in edit summaries to indicate that a change has been made to make an item comply with Wikipedia's standard writing style ("Manual of Style"). Often found in compound forms such as "MOSNUM" ("Manual of Style/Dates and numbers") and "MOSCAPS" ("Manual of Style/Capital letters"). See also NC, Wikipedia:Manual of Style.
Move
Changing the name and location of an article because of a misspelling, violation of naming convention, misnomer, or inaccuracy. Involves either renaming the page or moving it and constructing a redirect to keep the original link intact. See also Help:Renaming (moving) a page.

N

N
On the Recent changes page, N (upper case, bold) — with a red exclamation mark — N! indicates a new page or article that has not yet been patrolled.
N/a
An abbreviation for new article, often used in edit summaries. Easily confused with the common non-Wiki use, "not applicable" or "not available".
Namespace
A way to classify pages. Wikipedia has namespaces for encyclopedia articles, pages about Wikipedia (project namespace), user pages (User:), special pages (Special:), template pages (Template:), and talk pages (Talk:, Wikipedia talk:, and User talk:), among others. See also Wikipedia:Namespace.
Navbox, Navigation template
A navbox is a type of template placed at the bottom articles to enable the reader to navigate easily to other articles on related topics. See also: Infobox, taxobox.
NC, NCs
Found in edit summaries to indicate that a change has been made to make an item comply with Wikipedia's standard naming conventions. See also MOS, Wikipedia:Article titles.
Newbie test, noob test, newb test
An edit made by a newcomer to Wikipedia, just to see if "Edit this page" really does what it sounds like. Newcomers should use Wikipedia:Sandbox for this purpose. See also Wikipedia:Introduction.
NN, nn
Abbreviation found in comments at Wikipedia:Articles for deletion and in edit summaries, indicating that the article's subject is not notable enough for a Wikipedia entry.
nom
Short for "nomination" or "nominator". Often found on deletion process pages as part of the phrase Delete per nom, indicating a voter's assent to and/or agreement with the main nomination for deletion.
NPA
No Personal Attacks. A special case of civility, saying that criticism must be directed at content and editing behavior, not at editors personally.
NOR
The Wikipedia policy that No Original Research is allowed in citing sources in articles.
Notice board, noticeboard
A page that acts as a forum for a group of users, who use it to coordinate their editing. Most notice boards are by geographic location, like the UK Wikipedians' notice board; a notable exception is the Administrators' noticeboard.
NPOV, NPoV
Neutral point of view, or the agreement to present possibly subjective content in an objective, neutral, and substantiated manner, so as not to cause edit wars between opposing sides. As a verb, to remove biased statements or slanted phrasing. As an adjective, it indicates that an article complies with Wikipedia's NPOV policy.
NPP
Wikipedia:New Pages Patrol.
Null edit
A null edit is made when an editor opens the edit window of a document then re-saves the page without having made any text changes. This is sometimes done as a lazy way to purge – to update the functioning of templates (which require articles containing them to be edited in order for any changes to take effect). The term also applies to making a very small, non-substantive change (e.g., removing an unneeded blank line or adding one) in order to get the article history to register a change, for the purpose of leaving an edit summary that responds to a previous one.
Nupedia
A Wikipedia predecessor project that shut down in 2003. It is currently inactive and there are no plans to resurrect it. See also: WP:Nupedia and Wikipedia.

O

OAS
Abbreviation for On Another Subject.
OBE
Abbreviation for Overcome By Events or Overtaken By Events.
Office actions
May refer to administrative interventions on Wikipedia by WMF staff. See Wikipedia:Office actions.
OP
Abbreviation for Original post (or "Original poster"). Can also stand for Open Proxy. Or, in the context of IRC, "op" can refer to "ChanOp" (Channel Operator), and to "get ops" or "be opped" means to attain a higher access level within a channel.
Open tasks
A template (found at {{opentask}}) that lists several more or less janitorial tasks that are pending or needed. It is found on the community portal as well as on many user pages. The term is also occasionally used within individual WikiProjects to refer to work which has been discussed but which still needs to be completed.
Open Ticket Request System
Refers to the people and software that surround the handling of email sent to the Wikimedia Foundation.
Original post, original poster
In a discussion thread, refers to the topic/person/message which started the discussion. Depending on context, OP may stand for either "original post" (the message which started the thread), or "original poster" (the person who started the thread). Often used on Wikipedia's discussion pages and commonly seen on the WP:Reference desk.
Original research
In Wikipedia, original research (sometimes abbreviated OR) is material that has not been published already by a reputable source. As an encyclopedia, Wikipedia is not the appropriate place to publish original research, nor can it be used for substantiation of article content.
Orphan, orphan article, orphaned article, orphan image, orphaned image
An orphaned article is an article with no links from other pages in the main article namespace. An orphaned image is an image with no links from any pages at all. You can view lists of orphaned articles and images. Category:Orphaned articles contains orphaned articles organized by month. See also Wikiproject Orphanage.
OTRS
Abbreviation for Open Ticket Request System. See also Wikipedia:Volunteer Response Team.

P

Page
Any individual topic within Wikipedia; the web page without the top, bottom and sidebars. Pages include articles, stubs, redirects, disambiguation pages, user pages, talk pages, files, documentation and special pages.
Parent; Parent category
A larger, more general category of which the category under discussion is a subcategory (for example, Category:Aquatic organisms is a parent category of Category:Fish). Compare Child. See also Help:Categorization.
Parent article
An article which is one of two or more articles related in a one-to-many hierarchical fashion, and which contains one or more other articles subsidiary to it which are known as child articles. The article World War II is the parent article of Causes of World War II, Pacific War, and numerous other child articles. See Summary style.
Parent-only category
A category which contains only subcategories.
Patent nonsense.
A pejorative applied to articles that are either completely unintelligible or totally irrelevant. Patent nonsense is one of the more obvious but less common reasons for speedy deletion.
Patrol
Wikipedia:Recent changes patrol and/or Wikipedia:New page patrol. May also be used as a synonym for "review closely".[citation needed]
PD
Material not presently under copyright and thus available for use without permission. Public domain.
Peer Review
A request to have fellow Wikipedians review and help improve an article. Wikipedia has a page specifically for posting such a request and offering up your work for review.
Permastub
Any stub article which is unlikely to grow to a more respectable size; an article on a subject about which little can ever be written. These articles are often potential candidates for merging into larger articles.
Permcat
A permanent category – that is, a category into which an article is assigned to aid reader navigation, as opposed to a temporary assignment relating to a process such as cleanup or stub sorting.
Permalink, permanent link
A link to a specific version of a Wikipedia page, which will not reflect later edits to the page.
Per, per nom, per X
A comment on a page such as RFA or AFD may be accompanied by the note "per nom", which means "for the reasons given by the nominator". Similarly, a comment may be noted "per X" where X is the name of one of the other commenters, or a reference to some page that explains the reasoning. See also Wikipedia:What does "per" mean?
Personal attack
A comment that is not directed at content, but rather insults, demeans or threatens another editor (or a group of editors) personally, with obvious malice. To maintain a friendly and productive atmosphere, personal attacks are forbidden per Wikipedia policy and may be grounds for blocking in serious and/or repeated cases. See also: Wikipedia:No personal attacks, Wikipedia:Remove personal attacks.
Phase I
The wiki software UseModWiki. Wikipedia used this software before January 25, 2002.
Phase II
The wiki software written by User:Magnus Manske and adopted by Wikipedia after January 25, 2002 (Magnus Manske Day).
Phase III
A rewritten and improved version of the Phase II software. It was eventually renamed to MediaWiki. Wikipedia currently uses MediaWiki version 1.35.0-wmf.15 (5baae39) (see also Special:Version). See also Wikipedia:MediaWiki, m:MediaWiki.
Phase IV
A dream proposal for the next generation of Wikipedia software made back when complete rewrites were in vogue. Development is now focused on incremental progress. See also m:Wikipedia4.
Pipe, Piped link
A link where the text displayed in the article is not the name of the link target. Such links are created using the pipe character "|" e.g., [[Target article|Displayed text]]. The pipe trick is a software feature that generates the displayed text for the editor in certain circumstances. Piped links may also be used to sort pages in categories by other than their name, e.g., if [[Category:Foo|Bar]] is placed on an article, the article will be listed alphabetically at "Bar" in category "Foo", irrespective of its title. See also Help:Pipe trick, and m:Help:Piped link § Automatic conversion of the wikitext.
POINT, WP:POINT
"Thou shalt not deliberately skew any page, nor create or nominate for deletion any page, nor in any other way vandalize Wikipedia, in order to try to prove your point!". See also Wikipedia:Don't disrupt Wikipedia to illustrate a point.
Pokémon test
A heuristic for assessing the relevance or legitimacy of prospective article topics, which holds that any topic more notable than the most obscure species of Pokémon may deserve a Wikipedia article.
Portal
Portal.
POTD, PotD
Picture of the day.
POV, PoV
Point of view. Originally referred to each of many perspectives on an issue, which may need to be considered and balanced in an encyclopedic article. Today, more often used as a synonym for "biased", as in "That reply was POV, not neutral".
POV warrior, PoV warrior
An editor who aggressively distorts coverage of certain topics to suit his/her biases despite community norms of neutrality and the Wikipedia policy of NPOV.
Prejudice
As in, "delete without prejudice" and variations, based on the legal term. Deletion without prejudice indicates that there is a problem with the present version of the article (e.g., lack of sources) and that recreation of the article is viable if that problem is fixed. Deletion with prejudice indicates that there's a problem with the subject of the article, and that it should not be recreated in any form (although deletion review can overturn this).
Primary landing page
The page at the base name, to which wikilinks to that name will therefore link.
Process page
A wikispace page dedicated to discussion and (usually) voting on specific pages or users, or for similar administrative reasons. Examples include CFD, RFA, and AFD.
Prod, PROD
Proposed deletion. A process by which articles that do not qualify for speedy deletion but are able to be uncontroversially deleted can be removed from Wikipedia without going through a full AfD process. Can be used as both a noun and a verb (To prod an article). See also Wikipedia:Guide to deletion.
Project
See WikiProject.
Project namespace
The project namespace is a namespace dedicated to providing information about Wikipedia. Pages in the project namespace always start with "Wikipedia:".
Proseline
From "prose" and "timeline": chronological list of events narrated in a prose form, usually a lot of paragraphs that begin with a date or time ("On January 21, 2008, 'proseline' was added to the Wikipedia glossary page ..."). Usually occurs in articles about ongoing events where editors are adding information as it becomes available. Generally seen as bad style that should be avoided.
Protected page
This term indicates a page that cannot be edited except by administrators, or in some cases, established users. Usually this is done to cool down an edit war. See also Wikipedia:This page is protected.
Protologism
A word that is still in the embryo stage of language development and remains too obscure to be classified as a neologism. A successful protologism becomes a neologism. The term protologism has been adopted as jargon for use within Wiki communities, but is not in common usage outside this context. "Protologism" itself can be considered either a protologism or neologism. Coined by Mikhail Epstein from Greek protos, first + Greek logos, word. See also protologism and list of protologisms.
The Pump
A nickname for Wikipedia:Village pump. See also VP.

Q

Quack
See duck.
Quarto
Wikimedia Quarto is a multilingual quarterly newsletter published by the Wikimedia Foundation, Inc.

R

RA
Wikipedia:Requested articles, a place to ask people to create articles that should exist but do not.
RAA
Request for Administrator Attention.
Random page
The Random page link is on the left of each page for most skins. It will take you to a Wikipedia article that is chosen by a computer algorithm without any deliberate pattern or meaning to the choice.
Randy in Boise
A generic name for editors who don't give enough deference to experts.
RC
An abbreviation for Recent changes
RC Patrol
A group of volunteer editors who examine Recent changes logs for vandalism and other undesirable edits.
Re
Abbreviation for Remark, Reply, or Regarding.
Reader-facing template
See: Wikipedia:Neutral point of view.[clarification needed]
Re-creation
A posting of the same or substantially the same text as a deleted article by a new user, or of the same text or different text of a deleted article by the original creator. Sometimes misspelled "recreation".
Recent changes
A dynamically generated page (found at Special:Recentchanges) that lists all edits in descending chronological order. Sometimes abbreviated as RC. Recent changes are checked regularly by editors doing RC patrol, which means checking all suspicious edits to catch vandalism as early as possible. Other ways of watching recent changes are the Recentchanges IRC channel, or CryptoDerk's Vandal Fighter, which announce changes in realtime.
Redirect, redir
A page title which, when requested, merely sends the reader to another page. This is used for synonyms and ease of linking. The name of the redirected page is shown under the title of the resulting target page. For example, impressionist might redirect to impressionism. For an introduction to what a redirect is, see Help:Redirect. For the guidelines on handling redirects on Wikipedia, see Wikipedia:Redirect.
Red link, redlink
A wikilink to an article that does not exist shows up red. See also blue link, WikiProject Red Link Recovery, and Wikipedia:Red link.
Ref
Abbreviation for reference (with the plural abbreviation being refs) or refer.
Refactor
To restructure a document, usually applied to the ordering and summarizing of talk pages. See also: Wikipedia:Refactoring talk pages.
Reference
Several meanings, depending on context. Sometimes used as a synonym for source or as a synonym for citation. In the plural, References may refer to the dedicated section found near the bottom of almost every Wikipedia article, where the footnotes are rendered. Because of the multiple meanings, it's not always clear how to entitle the article section that contains the footnotes or references; for a discussion, see MOS:NOTES.
Reincarnation
A new user account created by a banned user to evade the block. See sock puppet.
Reliable source
A source with a reputation for fact-checking and accuracy. Wikipedia articles must be based only on reliable sources; see Wikipedia:Identifying reliable sources (shortcut: WP:RS).
Rename
"Renaming" may refer to a variety of operations on Wikipedia; see Help:Rename.
Render
How a page appears on the computer screen, used especially on Wikipedia (in the form "rendered page") when discussing how changes an editor makes in the edit window will appear once the page is saved. In the context of the World Wide Web, rendering is the operation performed by the user's browser of converting the Web document (in HTML, XML, etc., plus image and other included files) into the visible page on the user's screen.
Repoint, re-point
To change the destination article of a redirect, either to avoid a double redirect or to change the redirect so that it leads to a more appropriate article. The term retarget is also frequently used.
Req
Abbreviation for "Request".
Rescope, re-scope
To change the subject matter of an article, a template or – most frequently – a category to one that is more acceptable for editorial or encyclopedic purposes. If by doing so the subject area is broadened, the term upscope is sometimes used.
Retarget, re-target
See Repoint.
Revdel
Abbreviation for Revision deletion. Not to be confused with Delrev, which is short for Deletion review, a completely different process.
Revert
An edit that reverses edits made by someone else, thus restoring the prior version. The term is sometimes used to imply that something more stringent that undoing the edit was performed, such as a rollback. See also Help:Reverting.
Revert war
See Edit war.
RfA, RFA
Can mean Wikipedia:Requests for adminship or (rarely) Wikipedia:Requests for arbitration, depending on the context. The latter is frequently abbreviated RfAr to avoid the ambiguity.
RfA Cliché #1
Sometimes used in support at Wikipedia:Requests for adminship, to indicate that one thought the candidate already was an admin. See also ITHAWO.
RfAr, RFAR
Wikipedia:Requests for arbitration.
RfB, RFB
Wikipedia:Requests for bureaucratship.
RfC, RFC
Wikipedia:Requests for comment, part of the dispute resolution process. A request for comment is an informal process for soliciting input from Wikipedians about a question of article content or a user's conduct.
RfD, RFD
The Wikipedia:Redirects for discussion page.
RfM, RFM
Request for mediation, part of the dispute resolution process. See also: Wikipedia:Requests for mediation.
RHS
The right-hand side of the main page. On en-wiki, includes ITN and OTD.
RL
See IRL
Rm
Remove. Used in edit summaries to indicate that a particular piece of text or formatting has been deleted.
RM
A requested move (WP:RM), a formal process to propose and discuss the renaming of a page.
Rmv
1. Remove (Rm) vandalism. Used in edit summaries when good edits were made after vandalism, requiring the editor to sort out the vandalism, as opposed to a simple reversion. See also rvv.
2. Same as Rm.
Rogue admin
Accusatory term for a Wikipedia administrator, suggesting that the accused person systematically abuses their administrative access. Such accusations are rarely found to be justified or particularly productive. See also rouge admin.
Rollback
To change a page back to the version before the last edit. Administrators and rollbackers have special tools to do this more easily. See Wikipedia:Rollback feature.
Rollbacker
A class of users who can use the rollback feature. This feature is automatically enabled for all administrators.
Rouge admin
A misspelling of "rogue admin" occasionally used by vandals and trolls. Now used jokingly by many Wikipedia administrators, usually to describe themselves performing actions that the affected users may not like (such as blocking vandals and deleting bogus pages).
rs
Wikipedia:Reliable sources – a guideline that articles should be based on reliable published sources.
Rv
Revert. An edit summary indicating that the page has been reverted to a previous version, often because of vandalism. See also Help:Reverting.
Rvt
Same as Rv.
Rvv
Revert of vandalism. See also Rv.

S

s
Used in edit summaries to indicate that an editor has added a comment to support a proposal on a discussion page or process page where a consensus is being sought.
s/word1/word2/
Replace word1 with word2. Used in edit summaries. It is a reference to the command for "find and replace" in languages such as sed and Perl. "s/word1/word2/" means "replace all occurrences of word1 with word2" (s stands for "substitute").
Salt
(From "salting the earth".) Administrators can prevent the creation of pages through the page protection interface and if so the page title is said to have been "salted." This is useful for articles that have been deleted but repeatedly recreated with undesired content. See also WP:SALT.
Sandbox
A sandbox is a page that users may edit however they want. Though it is meant to help users experiment and gain familiarity with Wiki markup, the public sandbox at Draft:Sandbox is often filled with strange things and patent nonsense. In addition to the public sandbox, users may create private sandboxes on subpages of their user page.
Scap
A scap occurs when MediaWiki, the software that runs Wikipedia, is updated. Scap stands for "sync-common-all-php", the internal script used to deploy the update.
Sea of blue WP:SEAOFBLUE
The undesirable result of placement of two or more wikilinked terms adjacent to each other, with no intervening plaintext, so that they look like a single link, as in [[Ireland|Irish]] [[Chess]] [[Championship]] (Irish Chess Championship).
Section editing
Using one of the '[edit]' links to the right of each section's title, one can get an edit window containing only the section of the page that's below the [edit] link. This makes it easier to find the exact spot where one wants to edit, and helps you avoid an edit conflict. You can turn section editing off in your preferences under the "Enable section editing via [edit] links" option.
Self-link
A Wikilink contained in an article that points the reader to that same article, e.g., linking Vice President in the article "Vice President". Such links are automatically displayed as strongly emphasized text rather than links, but the more complex case of a link which redirects to the same article is not, and should be de-wikified. See also: Circular reference.
Self-ref, selfref, self-ref
When used in terms like "no self-refs", this refers to the guideline Wikipedia:Self-references to avoid whereby articles should generally not refer to the Wikipedia project directly or implicitly. Self-ref can also refer to the template {{selfref}}.
Self-redirect
See Circular redirect.
Self-revert
An editor self-reverts when he or she reverts or undoes an edit that he or she had previously made. This may be because the editor was merely making a test, or because the editor later realised his or her edit was faulty, or because he or she wishes to show good faith after a three-revert rule violation. See Revert.
Set index article
A set index article (SIA) is a list article about a set of items of a specific type that also share the same (or similar) name. Not to be confused with a disambiguation page.
SfD, SFD
The Wikipedia:Stub types for deletion page.
Sharpen cat
To place an article within a more specific category, e.g., placing a biography article from Category:Kenya into Category:Kenyan people. In addition, sh cat in edit summaries.
Sheep vote
A vote on Wikipedia that seems to be cast just to go along with the flow. E.g., on RfA, this can typically be a vote such as "Support because x, y, and z are supporting." The opposite is called a wolf vote.
Shortcut
A redirect used within Wikispace to enable editors to get to a project page more quickly. See also Wikipedia:Shortcut for the policy on these redirects, and Wikipedia:List of shortcuts for a complete list.
SIA
See Set index article.
Silver bullet
From fantasy literature; see silver bullet, sometimes the only or preferred method of killing monsters. In deletion discussions, Delete with a silver bullet implies that the page to be deleted is a monster.
Skin
The appearance theme in Special:Preferences. Currently, four are available: Cologne Blue, Modern, Monobook, and Vector.
SME
An acronym for subject matter expert.
Smerge
A contraction of "slight merge" or "selective merge", sometimes used in Articles for deletion discussions. This is for when a topic deserves mention in another article, but not to the extent and detail that is already included (a partial merge and redirect).
Snap
To retarget a double redirect to point to the ultimate target.
SNG
A Subject-specific Notability Guideline, see Category:Wikipedia notability guidelines.
Snowball clause (snowball delete)
Sometimes entries on process pages are closed early when it becomes obvious that they have "a snowball's chance in Hell" of passing the process. This removal is "per the Snowball clause". The verb "snowballing" is sometimes used for this action. Later showball keep came into the usage in AfD pages, by an analogy.
Sock puppet, sock
Another user account created secretly by an existing Wikipedian, generally to manufacture the illusion of support in a vote or argument. Also, particularly on AfD, a friend of an existing Wikipedian who has created an account solely for the purpose of supporting that Wikipedian in a vote (this special case is often called a meat puppet). It is not always possible to tell the difference.
Soft redirect
A very short article or page that essentially points the reader in the direction of another page. Used in cases where a normal redirect is inappropriate for various reasons (e.g., it is a cross-wiki redirect).
Sort key
A device to make an article file alphabetically (in a category or other list of articles) other than by the article title, e.g., "John Smith" under "Smith, John", or "The Who" under "Who, The". Can be assigned to a specific category, or as a {{DEFAULTSORT:}}. See also Help:Category § Sort key.
Source WP:SOURCE
Any of three meanings, all related to verifiability of our (Wikipedia's) content:
1. A work such as a book, a journal or magazine article, or a web page
2. The creator of a work (its author)
3. The publisher of the work (Elsevier, BBC)
sp
Short for spelling correction or space. Used in edit summaries.
SPA
Short for Single Purpose Account. If that single purpose is disruptive (e.g., vote stacking, or attacking some user) the account tends to be indefinitely blocked.
Spamectomy
Removing spam from an article so that it is less of a POV issue.
Spamming
The inappropriate canvassing technique of attempting to sway consensus by posting an excessive number of messages to individual users, or to users with no significant connection to a community discussion.
Speedy
Abbreviation for Speedy delete (or "speedy rename" as appropriate). Can also be used as a verb – e.g., "I think the article should be speedied". "Speedy" on Wikipedia does not mean "now, immediately", but rather something that can be done without further discussion.
Speedy delete
Deletion of a page without prior discussion. Pages can be speedily deleted only under very specific circumstances; see Wikipedia:Criteria for speedy deletion for those.
Speedy keep
The closing of a vote on a deletion wikispace page (like AFD) before the normal end of the voting period. This happens when the nomination has been faulty (e.g., a bad faith nomination) or when there is overwhelming evidence that the page should be kept (e.g., overwhelming support for keeping it, or a history of deletion attempts that have ended in the same way).
Split
Separating a single page into two or more pages.
Sprot, sprotect, sprotection
Short for semi-protect [ion]. Articles that are semi-protected cannot be edited by unregistered or newly registered users.
Stealth canvassing WP:STEALTH
The inappropriate canvassing technique of notifying editors off-wiki about ongoing Talk page discussions.
Steward
A user who has been empowered to change any user's status on any Wikimedia Foundation project, including granting and revoking Administrator status and granting bureaucrat status. See also Wikipedia:Administrators § Stewards.
Stillborn
Having failed to initiate. Used in deletion discussions, for instance of a WikiProject that never had members except its originator.
Strike out, strike-through, strikethrough, etc.
To place text in strike-through (HTML <del>...</del>, <strike>...</strike>, or <s>...</s>) tags. This is very rarely used in articles, but is relatively common in votes and discussions when a contributor changes his or her opinion. As not to cause confusion, the outdated comments are struck out (like this). The inserted material (HTML <ins>) tag is sometimes used with it to show a replacement for the struck material (like this). Generally, one should strike out only one's own comments. Some editors prefer to simply remove or alter their updated material, though this is discouraged if others have responded to it and their responses would no longer make sense after the change. Note: Neither <strike> nor <s> will exist any longer in HTML 5/XHTML 2, so <del> is recommended.
Stub
An article considered too short to give an adequate introduction to a subject (often one paragraph or less). Stubs are marked with stub templates, a specific type of cleanup template, which add the articles to stub categories sorted by subject matter. See also Wikipedia:Find or fix a stub and Wikiproject Stub Sorting.
Subarticle, sub-article
1. An article that has been split from an original, larger main article to keep the main article readable and to better develop the sub-topic of the split into a richer article in its own right. Contrast subpage. See also Wikipedia:Summary style.
2. A page in multi-page list that was split to reduce list article size. See also Wikipedia:Stand-alone lists.
Subject page
In mainspace, this is the article page as opposed to its talk page. In other namespaces the subject pages are the content pages as opposed to their talk pages.
Subpage, sub-page
A page connected to a parent page, such as Page name/Arguments. You can create subpages only in certain namespaces. Do not use subpages in the main article space. Contrast subarticle. See also Wikipedia:Subpages.
Subst, subst'ing
Short for "substituting" a template, which permanently copies its contents and breaks the link with the source template page. Contrast transclusion, a live updated reference to the source template page.
Substub
A very short stub article, typically only one sentence.
Succession box
A type of template, usually placed at the foot of an article, linking to articles on the immediate predecessors of and successors to the subject of the article. Thus, for example, an article on the tenth president of Foo would be linked by succession box to articles on the ninth and eleventh presidents. Compare Infobox.
Suckpoppet
Sockpuppet or Sockpuppetry, silly typo occasionally used esp. in deletion discussions to indicate that the page under discussion is of illegitimate origin and should be deleted
Suitly emphazi
A phrase with no known exact meaning, but which has a general allusion to positive things, such as improvement, or a request for clarification or elucidation. Originally started as an in-joke on the Wikipedia Reference desk. (See the original usage.)
SUL
Abbreviation for "Single user login", which refers to the process of unifying individual accounts with the same name across Wikimedia projects into one global account.
Summary style
Summary style is an editing guideline comprising an organizational approach for writing articles on topics that are too large to contain in a single article. Summary style calls for the creation of a hierarchy of articles, with the main topic, called the parent article, sitting at the top of a pyramid, with one or more child articles beneath it. An example is the topic World War II: this is represented in Wikipedia in summary style, with the parent article World War II at the top, and many child articles, such as Causes of World War II, Pacific War, and many others subsidiary to it. See Wikipedia:Summary style.
Super Mario Problem
A problem that arises during arbitration when conduct that would normally get a non-administrator banned only gets an administrator desysopped. It is named after the Super Mario Bros. video game: when Super Mario gets hit, he turns back into small Mario; when small Mario takes the same hit, he dies.
SWAG
Scientific Wild-Ass Guess.
Sysop, Sys-op, Sys-Op
A less-used name for Administrator. See also Desysop.
Systemic bias
In Wikipedian terms, this refers to the preponderance of Wikipedia articles relating to subjects specific to English-speaking and/or Western countries, as opposed to those from the rest of the world. It may also refer to a bias for articles that may be of particular interest to those who have an affinity towards computers and the Internet, since they are more likely to edit Wikipedia. See also WikiProject Countering systemic bias.

T

Tag
1. A wiki template, in general.
2. Specifically, a template that will assign an article to a category (most often a stub template).
3. Specifically, a template applied to an article that indicates that it needs cleanup or that something about it is disputed.
4. Specifically, a template applied to a page that indicates that it has been nominated for deletion.
5. Specifically, a WikiProject banner template applied to a talk page.
6. Frequently: A category. Alternative for category declaration.
7. Verb: To apply any such template to a page, or to add a category.
8. An HTML element. See also Help:HTML in wikitext and Help:Table.
9. A mediawiki tag, brief message applied next to certain revisions by the software.
Talk page
A page reserved for discussion of the page with which it is associated, such as the article page. All pages within Wikipedia (except pages in the Special namespace, and talk pages themselves) have talk pages attached to them (accessed via the "Talk" link at the top).
Talk page stalker, TPS
A humorous term for an editor who involves themselves in discussions on other users' talk pages (often after a previous conversation with that user has left the page on the editor's Watchlist). TPS involvement should be constructive or humorous, and is distinguished from wikihounding.
Task force
A smaller group of editors in a WikiProject dedicated to a more specific field within the scope of the parent project. Task forces are located on WikiProject subpages. They generally have a less formal bureaucratic structure than full-fledged WikiProjects. See also Wikipedia:WikiProject Council/Guide/Task forces.
Taxobox
A type of infobox, a taxobox is a taxonomy table positioned at the right side of an entry for a species or organism (or for a genus or family), giving a chart of the kingdom, phylum, etc. of the creature. Taxoboxes are also used for similar standardized tables.
Template
A way of automatically including the contents of one page within another page, used for boilerplate text, navigational aids, etc. See also: Wikipedia:Template namespace.
Templatise, Templatize
To delete a list or category and turn the contents into a template, usually either a navbox or infobox. Sometimes used in CFD discussions as shorthand for saying that "this group of articles would be better if presented in template form rather than as a category." See also: listify.
Test edit
Same as newbie test.
TfD, TFD
The Wikipedia:Templates for discussion page.
Thread
A talk page discussion, usually with more than two indented replies. May refer to either a complete second level section (i.e., a section with heading surrounded by ==) of posts as is defined by talk page archiving bots. For this type of thread, the age is the time interval from the most recent post to current time. It can also refer to an individual sequence of indented paragraphs.
Three-revert rule
A rule whereby no one is allowed to revert a single article more than three times in one day (with a few exceptions).
TLDR, tl;dr
Short for "Too long; didn't read". For example where a reply to a query is very long and detailed. See Wikipedia:Too long; didn't read.
TINC
Short for "there is no cabal". See Cabal.
Tl
Short for "template". Also the name of a specific template, {{tl}}, which provides a template link, i.e., links a page to a template without allowing the template's code to operate on that page.
TNT
The essay Wikipedia:Blow it up and start over, which states that a page that is hopelessly irreparable but could be useful can be deleted and replaced by a new one, or the action of carrying out its doctrine.
TOC, ToC
An article (or other page)'s table of contents, which lists the subsection headings within the page. This is usually close to the top left of the page, but may be placed at the top right, floated, or omitted entirely.
Top
Same as (current)
Trainwreck
A nomination of a group of related pages for deletion or renaming which fails due to the disparate nature or worth of the pages. The deletion process often becomes messy with editors wishing to keep some pages but delete or rename others. Usually the discussion is closed as a procedural "keep", with some or all the pages later nominated separately. See for example Wikipedia:Articles for deletion/Warcraft character articles.
Transclusion
Transclusion is the inclusion of the content of a document into another document by reference. In Wikipedia, it is done by enclosing the pagename in brackets, e.g. Template:Nac is trancluded by typing {{Nac}}. Typically, transclusion uses the template functionality of MediaWiki to include the same content in multiple documents without having to edit those documents separately. See also Wikipedia:Transclusion costs and benefits.
Translation
The English-language Wikipedia should have only pages in English. Non-English pages, listed on Wikipedia:Pages needing translation into English, are subject to deletion unless translated. See also: Wikipedia:Translation for requests for translations into English of pages from foreign-language Wikipedias.
Transwiki
Move a page to another Wikimedia project, in particular Wiktionary, Wikibooks, or Wikisource. See also m:Transwiki and Wikipedia:WikiProject Transwiki.
Tranche Alpha
Said of Arbitration Committee members whose term does not expire in a given year and hence not up for re-election. Perhaps derived from french "wikt:tranche", to cut.
Troll
A user who incites or engages in disruptive behavior (trolling). There are some people who enjoy causing conflict, and there are those who make a hobby of it. However, these are few in number and one should always assume good faith in other editors. Calling someone a troll in a dispute is a bad idea; it has an effect similar to calling someone a Nazi – no further meaningful debate is likely to occur. See also m:What is a troll?
Trout, trout-slapping
A rebuke.
Tweak
A small edit. See Tweaking.
Tyop
A silly misspelling of typo. Used as an edit summary when correcting typos. See also Wikipedia:typo.
Typofix
A contraction of typo and fix. Any other word may be used in the place of typo to form -fix words.

U

UAA
Usernames for Administrator Attention. A noticeboard at which clearly problematic usernames are raised to be dealt with.
umbrella nomination
A nomination (e.g., on CfD) that contains several items (e.g., categories) which are normally nominated individually. Can become a trainwreck.
Unactionable
See Actionable.
Undisambiguated
An article title without a disambiguator is said to be the undisambiguated title or base name. For example Joker (film) is a disambiguated title, while the title Joker is undisambiguated.
Unencyclopedic
Saying that something is unencyclopedic to imply that it would not be expected to appear in an encyclopedia, and thus in Wikipedia. (One must remember however that Wikipedia is not a paper encyclopedia, and hence does not have the space limitations of a paper encyclopedia).
Unnecessary disambiguation
Adding a disambiguator to a basename in a title of an article when it is not necessary to disambiguate this title from other titles on WP, either because it is the only use of that basename as a title on WP, or because the article's subject is the primary topic for that basename.
Unregistered user
See IP user.
Un-wiki
Going against the character of a Wiki. Usually, saying that something is "un-wiki" means that it makes editing more difficult or impossible.
Un-wikify, unwikify
Same as de-wikify.
Upmerge
A term frequently used on categories for discussion, it means "merge into parent category". In the case of stub types, this usually means to keep any associated template but to link it with the parent category rather than the category under discussion. In contexts such as WikiProject Stub sorting/Proposals, creating an upmerged template means a stub template, only, feeding into a more general stub type.
Upscope
A portmanteau of upmerge and rescope. See rescope.
User
See Editor.
Userbox
A small box which is stored in the template space, and which includes a small piece of information about a user (such as "This user likes cheese"). Many users use userboxes on their user page, although some look down upon it. See also Wikipedia:Userboxes.
Userfy
Wikipedia:Userfication is the process by which material posted in a Wikipedia article, project, or template space is moved into the user space: into a user page or subpage. A common case is where an inexperienced user who is not a notable person has created an article about himself/herself. The article would be deleted after userfying – moving its content to a user page.
User page
A personal page for Wikipedians. Most people use their pages to introduce themselves and to keep various personal notes and lists. They are also used by Wikipedians to communicate with each other via the user talk pages. The process of Registration does not generate user pages automatically. A user page is linked to as [[User:SomeUserNameHere|SomeUserNameHere]] and appears as SomeUserNameHere.
Userspace draft
A draft created in a user's "userspace".

V

Vandal
One who engages in significant amounts of vandalism.
Vandalbot
Some kind of bot being used for vandalism or spamming. Recognizable by the fact that one or a few IP-addresses make many similar clearly vandalistic edits in a short time. In the worst cases, these have created or vandalized hundreds of pages in several Wikipedias in a time span of only minutes. See also m:Vandalbot.
Vandalism
Deliberate defacement of Wikipedia pages. This can be by deleting text or writing nonsense, bad language, etc. The term is sometimes improperly used to discredit the views of an opponent in edit wars. Vandalism can be reported at Wikipedia:Administrator intervention against vandalism.
VandalProof
A no longer used tool for finding and removing vandalism. See also User:AmiDaniel/VandalProof.
VFD
Used to refer to the "Votes for deletion" page. Although this has been replaced with "AFD" (WP:AFD), you may still see the term in older talk pages.
Village pump
The main community forum of Wikipedia (found at Wikipedia:Village pump), where proposals, policy changes, technical problems and other internals are announced and discussed in front of a wider audience than a topic-specific page would have.
vote
See !vote.
Votestacking WP:VOTESTACK
The inappropriate canvassing technique of attempting to sway consensus by selectively notifying editors who have or are thought to have a predetermined point of view or opinion, and thus encouraging them to participate in a discussion.
VP
Shorthand for Village pump or for VandalProof.
v/r
Very respectfully (when signing a message).

W

Wall of text
An unusually long paragraph, presenting a solid block of text. Used in a negative sense, and most typically in the context of opinions in a discussion. See also Wikipedia:Too long; didn't read (TLDR, TL:DR, WP:TLDR).
Walled garden
A set of pages or articles that link to one another, but that aren't interlinked with the rest of the encyclopedia.
Watcher
An editor who has a particular page on his or her watchlist. Example usage: "User:Jimbo Wales has over 3,000 watchers."
Watchlist
A set of pages selected by the user, who can then click on Watchlist in the links next to the user's username to see recent changes to those pages. See also Help:Watching pages.
Weasel words
Phrases such as "Some say that ..." or "It has been argued ..." which introduce a point of view without attributing it more specifically. See also Wikipedia:Neutral point of view § Attributing and substantiating biased statements.
Wheel war
A dispute between Wikipedia administrators who use the privileges of Wikipedia administrators (such as blocking) as weapons in an edit war. See also Wheel war.
wiki
Any website that allows the easy creation and editing of any number of interlinked web pages via a web browser using a simplified markup language. Wikipedia is the most well known example of a wiki.
WikiBlame
A tool for searching past versions of a particular article for a particular string of text. Usually used to determine who added the string of text. It is an external tool, available at wikipedia.ramselehof.de/wikiblame.php or via the "Revision history search" link on the article's history page.
Wikibooks
A Wikipedia sister project that works to develop free textbooks, manuals, and other texts online. Not to be confused with Wikipedia books (PDFs made of multiple articles), WikiProject Wikipedia-Books, WikiProject Books, or Wikipedia:Notability (books).
Wikibreak, wikivacation, Wikiholiday, Wiki-break, etc.
When a Wikipedian takes a break from Wikipedia.
Wikicode
See Wiki markup.
WikiCrime, wikicrime
An egregious case of or clear pattern of editing that violates Wikipedia policies, such as vandalism, spam, disruptive editing, tendentious editing, canvassing, hoaxing, adding unverifiable information, self-aggrandizement or promotion, removing well-sourced or adding unsourced information to suit personal biases, etc.
WikiFairy, Wikifaerie, Wiki-fairy, etc.
A Wikipedian who beautifies wiki entries by organizing messy articles, and adding style, color and graphics. The efforts of WikiFairies are normally welcome, though they do not necessarily create new articles or affect the substantive content of the articles they edit. WikiFairies are considered to be basically friendly, like WikiGnomes. See also WikiOgre.
Wikify, wfy, wikiize, wiki-ise, etc.
To format using Wiki markup (as opposed to plain text or HTML). It commonly refers to adding internal links to material (Wikilinks) but is not limited to just that. To wikify an article could refer to applying any form of wiki-markup, such as standard headings and layout, including the addition of infoboxes and other templates, or bolding/italicizing of text. Noun: wikification; gerund: wikifying; practitioner: wikifier. See also Wikipedia:How to edit a page, Category:Articles with too few wikilinks, Wikify project, Wikipedia:Guide to layout and Wikipedia:Manual_of_Style/Linking#Overlinking_and_underlinking.
WikiGnome, wikignome, Wiki-Gnome, wiki-gnome, etc.
A Wikipedian who makes minor, helpful edits without clamoring for attention or praise for what they did. See also WikiFairy, WikiOgre.
WikiHate, wikihate
Counterproductive editing attitude and behavior, especially tendentious, biased and personally antagonistic types of edit-warring.
Wikihounding
The singling out of one or more editors, and joining discussions on multiple pages or topics they may edit or multiple debates where they contribute, in order to repeatedly confront or inhibit their work, with an apparent aim of creating irritation, annoyance or distress to the other editor. Note that editors can and do follow others in good faith with constructive intent; it is the manner and motivation which distinguishes wikihounding.
Wikilawyering
Attempting to inappropriately rely on technicalities in a legalistic manner with respect to Wikipedia:Policies or Wikipedia:Arbitration.
Wikilink, wl, internal link
A link to another Wikipedia page or to an anchor on the same page, as opposed to an external link. For policy, see Wikipedia:Manual_of_Style/Linking#Overlinking_and_underlinking and Wikipedia:Build the web. For mechanics, see Wikipedia:Canonicalization, Help:Section § Section linking, Help:Wiki markup § Links and URLs, and Wikipedia:Citing sources/Further considerations § Wikilinks to full references. See also free link and piped link.
WikiLove, wikilove
A general spirit of collegiality and mutual understanding among Wikipedians. The term pre-dates Wikipedia. WikiLove is achieved through wikiquette, civility, assumption of good faith about other editors, neutrality, respect for policies and guidelines, and calm editing and discussion.
Wiki markup, wikitext, wiki text, wiki-text, wikicode, wiki code, wiki-code, etc.
Markup-language code like HTML, but simplified and more convenient like a more powerful BBCode: for example, it uses three apostrophes on either site of text to create '''boldfaced text''' instead of <B>boldfaced text</B>.
Wiki markup is the source code stored in Wikipedia's database and shown in the edit box, and then rendered into HTML to appear correctly in a reader's internet browser. Searching by the Wikipedia software is done in the wikitext, as opposed to searching by external search engines, which is done in the resulting HTML. The size of a page is the size of the wikitext. See also Wiki markup, Help:Wiki markup, Wikipedia:How to edit a page, Wikipedia:Guide to layout.
Wikimedia
Properly Wikimedia Foundation, Inc. (WMF), a non-profit organization that provides a legal, financial, and organizational framework for Wikipedia and its sister projects and provides the necessary hardware. Contrast MediaWiki.
WikiOgre, Wiki-ogre, wikiogre, etc.
A Wikipedian who makes large edits from time to time but generally keeps to WikiGnomery. See also WikiFairy.
Wikipediholic, Wikiholic
A Wikipedian who obsesses over the project to the point where interacting with Wikipedia becomes akin to a psychological addiction.
Wikipe-tan, Wiki-tan
One of the personifications of Wikipedia. She is the mascot character of various WikiProjects.
Wikipipe, see Pipe
Wikiportal, Wiki portal, etc.
Pages intended to be the main pages for readers and editors interested in a specific area of knowledge, helping them to find the information on the specific topic and, for editors, to be inspired to develop the articles connected with it. Such editors might want to join a related WikiProject. See also Wikipedia:Portal.
WikiProject
An active group of Wikipedia editors working together to improve a specific group of articles and files, usually those on one or more related topics. This often includes standardizing the content and style of the articles using an agreed upon standard format.
The members of a WikiProject might work to improve and maintain a Wiki portal of the same or related name.
Wikiquette
The etiquette of working with others on Wikipedia. See also Wikipedia:Etiquette.
Wikiquote
A Wikipedia sister project to create a free online collection of quotations.
Wikislap
Providing someone with the URL of a Wikipedia article when he or she expresses a lack of knowledge about a particular topic.
Wikisource
A Wikipedia sister project to create a free online compendium of primary source texts.
Wikispace
The Wikipedia namespace. See Wikipedia:Namespace § Pseudo-namespaces and Wikipedia:Shortcut directory (also known as WP:WP).
Wikispam
Articles or sections created to promote a product or meme. Spamming also includes adding extraneous or irrelevant links to promote an outside site, particularly for commercial purposes. No type of spamming is allowed on Wikipedia.
Wikispecies
A Wikipedia sister project. It is a wiki-based, species directory that provides a solution to the problem that there is no central registration of species data in Wikipedia. Wikispecies provides a central, more extensive database for taxonomy. Wikispecies is aimed at the needs of scientific users rather than general users.
Wikistress, Wiki-Stress, wiki-stress, etc.
Personal stress or tension induced by editing Wikipedia, or more often by being involved in minor conflict with another editor. Some users maintain a Wikistress meter on their user page. See the Wikistress template, the Bosch Wikistress Meter, and Wikistress.
WikiTerrorism, wikiterrorism, WikiTerror, wikiterror
A melodramatic term for the act of purposely trying to damage Wikipedia on a large scale. It can be vandalism, but it could include trolling, edit warring, or anything that could disrupt Wikipedia on a large scale. WikiTerrorism could also be "blitzing" Wikipedia, or vandalizing several articles in rapid succession. Such actions should be reported immediately to administrators and will usually be blocked. Some may consider this term in bad taste or hyperbolic.
Wikitext
See Wiki markup.
Wiktionary, wikt., etc.
A Wikipedia sister project to create a free online dictionary of every language. Note that it is not spelled Wikitionary; there is no I between the K and the T.
WMF
See Wikimedia.
Wolf vote
A vote on Wikipedia which seems to be cast just to go against the flow. E.g., on RfA, this can typically be a vote such as "Oppose because x, y, and z are supporting." The opposite is called a sheep vote.
WP
1. Common abbreviation for Wikipedia, especially for pages in the Wikipedia namespace. See also Wikipedia:Namespace § Pseudo-namespaces and WP:WP.
2. Also sometimes used as an abbreviation for WikiProject. See also WPP.
WPP
Abbreviation for WikiProject.

X

XfD, XFD
Generic term for the collection of deletion discussion pages such as MfD, AfD, CfD, RfD, FfD, et al. where the "X" stands in for Miscellany, Article, Category, Redirect, File etc.; "fD" stands for " for deletion" (or discussion in some cases).
XNR
Acronym for Cross-namespace redirects. Used mainly at Wikipedia:Redirects for discussion to emphasize for deletion. Sometimes given as CNR.
XWiki
Abbreviation of "Cross-Wiki", used to describe something that is taking place on multiple Wikimedia sites because of a common source.

See also

Notes

  1. ^ Thesaurus.com. Roget's 21st Century Thesaurus, Third Edition Philip Lief Group 2009. http://thesaurus.com/browse/in accordance with (accessed: December 22, 2010)]