ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویکی‌پدیا:نبح)
پرش به: ناوبری، جستجو

برای بررسی موارد بایگانی‌شده به ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف/بایگانی مراجعه کنید.

برای اضافه کردن یک مورد جدید، اینجا کلیک کنید.(نیاز به راهنمایی؟)

I قبل از نظرخواهی برای حذف
 1. حتماً سیاست حذف، سیاست حذف سریع و دلایل نامناسب برای حذف را بخوانید. بعضی صفحات ترجیحاً به جای حذف باید گسترش داده شوند.
 2. صفحه بحث مقاله را بخوانید، شاید دلایلی وجود داشته باشد که باید یا نباید حذف شود. اگر قبلاً نامزد شده بود، مطمئن شوید که درخواستتان صحیح باشد.
 3. اگر بیم اثبات‌پذیری یا سرشناسی می رود، مطمئن شوید که هیج منبعی وجود ندارد.
 4. پیوندهای به این صفحه را چک کنید و ببینید چه مقدار این صفحه در ویکی‌پدیا استفاده شده و به آن پیوند داده شده است.
 5. پیوند بین زبان‌ها را چک کنید، شاید اطلاعات بیشتری از مقاله وجود داشته باشد.
 6. خود را با سرشناسی، منابع معتبر و ویکی‌پدیا چه چیزی نیست آشنا کنید، و برای مقالات شامل فهرست رده‌ها، فهرست‌ها و الگوهای ناوبری را بخوانید.
 7. اگر مشکل یک مقاله با ویرایش های معمولی قابل حل باشد، این مقاله نامزد مناسبی برای حذف نیست.
 8. مطمئن شوید که مقاله شامل معیارهای حذف سریع نیست.
II روش
 • {{جا:‎پیشنهاد حذف}} را در متن مقاله کپی کنید.
 • در جعبه زیر به جای «نام صفحه» نام صفحه موردنظر را بنویسید سپس دکمه را بفشارید و سپس موارد درخواستی را بنویسید


III در هنگام نظرخواهی
 • نزاکت را رعایت کنید و نظر دیگران را دستکاری نکنید (مگر برای حذف توهین، طبق وپ:نزاکت)
 • در این صفحه به مانند سایر صفحات می‌بایست سیاست های زندگی‌نامه زندگان رعایت شود و با متخلفین از این سیاست‌ برخورد می‌شود.
 • توجه کنید اینجا نظرخواهی برای حذف است و نه رای‌گیری برای حذف، پس از دادن رای خالی و بدون توضیح خودداری کنید. رای‌های بدون توضیح به منزله ممتنع خواهند بود و در اجماع تأثیری نخواهند داشت.
 • در صورتی که موافق ماندن یک مقاله در ویکی‌پدیای فارسی هستید از الگوی {{بماند}} ( بماند ) و در صورتی که نظرتان بر حذف مقاله است از الگوی {{حذف}} ( حذف شود ) و چنانچه نظرتان فقط برای ادای توضیحات است از '''توضیح:''' در ابتدای جمله خود استفاده نمائید.
 • دلایل نامناسب برای حذف را بخوانید.
IV پس از پایان نظرخواهی
 • از دستکاری بحث بایگانی شده خودداری کنید. در صورت داشتن اعتراض، اولین کاری که باید بکنید آن است که با مدیری که صفحهٔ مورد نظر را حذف کرده از طریق صفحهٔ بحث کاربری‌اش تماس بگیرید و توضیحات خود را به او ارائه کنید.
 • اگر علی‌رغم مراجعه به مدیر حذف‌کننده به نتیجه نرسیدید، آن را در تابلوی اعلانات مدیران مطرح کنید.
 • در صورتی که در زدن برچسب پیشنهاد حذف افراط کنید ممکن است از زدن برچسب منع شوید.

محتویاتحجاب در اسلام

حجاب در اسلام (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «حجاب در اسلام» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف سریع. ARASH PT  بحث  ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۳ (UTC)

 • بماند بنظرم موضوع قابل ماندن است و با حجاب اسلامی متفاوت است؛ موضوع حجاب اسلامی باید به نوع پوشش پرداخته شود ولی موضوع حجاب در اسلام باید به دیدگاه اسلام دربارهٔ حجاب پرداخته شود.-- آرمانب ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۹ (UTC)
 • ادغام شود شود در مقاله حجاب-- آرمانب ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۰۵ (UTC)
 • اگر مقاله مادر یعنی حجاب بلند بود قطعاً حجاب در اسلام می‌توانست مقاله‌ای مستقل داشته باشد اما در شرایط فعلی بهتر است ادغام شود در حجاب با حفظ تغییرمسیر. Wikimostafa (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۰۱ (UTC)
 • پی نوشت: حجاب اسلامی را ندیده بودم. شاید بهتر باشد در هردو ادغام شود. Wikimostafa (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۰۴ (UTC)
 • حذف شود مقاله حجاب اسلامی در این مورد است. این مقاله بیشتر خلاصه از کتاب مطهری در راه اثبات خوب بودن حجاب است. متن دانشورانه نیست. بصورت کامل تر در حجاب اسلامی مطالب آمده است. Hootandolati(بحث) «چهارشنبه،۲۲ دی ۱۳۹۵، ساعت ۰۲:۴۰ (ایران)» ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۰ (UTC)
 • بماند نه اینطور نیست ، در کتاب شهید مطهری تنها چهار دلیل برای حجاب آمده ، در صورتی که اندیشمندان دینی دیگر ، تا بیست دلیل برای حجاب آورده‌اند ، اگر قرار شد مقاله بماند ، دلایل دیگر را نیز بررسی می‌کنیم.لازم به ذکر است ، این مقاله پس از تکمیل ، مقاله بلندی خواهد شد.Sobhaneman (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۰۹ (UTC)
 • ادغام شود با مقالهٔ حجاب به عنوان یک بخش ادغام شود. چند صباح دیگر اگر مقالهٔ کوچک دیگری مثلا با عنوان «حجاب در فلان آئین» نیز اضافه شد جایش احتمالا همانجا خواهد بود. -- سیدمرتضا گفتگو :) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۳ (UTC)
 • میان‌ویکی نداره و بهتره با حجاب اسلامی ادغام بشه. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۴ (UTC)
 • بماند، این مقاله با حجاب اسلامی متفاوت هست و بعد از تکمیل شدن باید بسیار بسیار طولانی تر از حجاب اسلامی شود و ادغام آن درست نیست! چون این مقاله یک بحث کاملا فلسفی را در خودش دارد و با نظرات مختلف که هر کدام نقد‌های هم دارند. در کل، سال هاست خود مسلمانان نتوانسته‌اند اختلافشان را در مورد حجاب در اسلام حل کنند ( مثلا اجباری بودن یا نبود حجاب) این به این معنی هست که نظرات بسیار متفاوتی در این موضوع است و این مقاله سر درازی خواهد داشت در زمان تکمیل شدن. من پیشنهاد می‌کنم جای ادغام گسترشش بدیم سرندیپیتی (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۶ (UTC)
 • ادغام شود حجاب در اسلام نگرش و دیدگاهی است که اسلام به حجاب دارد و حجاب اسلامی نیز حجابی است که اسلام در مورد آن صحبت کرده و به مسلمانان سفارش می کند. بنابراین این دو موضوع مرتبط با یک دیگر هستند و باید ادغام شوند.--حسام شکوهی (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۲ (UTC)
 • نظراز آنجاکه یکی از دوستان پرسیدند چه اصراری بر استقلال مقاله دارید ، اینجا دلایلم را میگویم که دیگر دوستان نیز بخوانند :

اول اینکه مقاله حجاب اسلامی به بحث تاریخی ، مذهبی و حدود حجاب میپردازد و خودش مقاله بلندی است ، در صورتی که مقاله حاضر به بحث پیرامون دلایل حجاب میپردازد که کاملا مبحث جداگانه ایست و نه تنها یک مبحث مذهبی نیست بلکه یک مبحث عقلی و فرااسلامی است که حتی ادیان دیگر نظیر مسیحیت و یهود به آن اشاره کرده اند ، ، از این رو من با عنوان "حجاب در اسلام" برای این مقاله موافق نیستم ، بلکه عنوان "دلایل حجاب" را مناسبتر میدانم.دوم اینکه این مقاله پس از تکمیل ، مقاله بلندی خواهد شد ، من قصد دارم نظرات اندیشمندان غربی و آمریکایی را در این صفحه بیاورم. و سوم ، من فکر میکنم ادغام این مقاله با مقاله حجاب اسلامی موجب طولانی شدن آن مقاله خواهد شد.Sobhaneman (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۱ (UTC)

@Sobhaneman: من هم پاسخ شما را همینجا می‌دهم. رجوع کنید به نظری که بالاتر داده‌ام. گفته ام با حجاب ادغام شود. حجاب اسلامی به نظرم گزینهٔ مناسبی نیست. اما حجاب یک مقولهٔ کلی است و می‌تواند از نگاه ادیان، مذاهب و ملل مختلف مورد بررسی قرار بگیرد. خودش الآن یک مقالهٔ کوتاه و مهجور است و چیزی زیادی بر دانش مخاطب نمی‌افزاید. اما کوشش‌های شما می‌تواند روحی در آن مقاله بدمد. از طرفی ما مقالات اینچنینی زیاد داریم. مثلا اعدام را ببینید. به عنوان یک موضوع مستقل به چیستی ماجرا پرداخته شده و پس از آن نگاه کشورها و محدوده‌های جغرافیایی مختلف را در کنار یک دیگر ارائه داده است. البته در همین ویکی‌پدیای فارسی بگردید مثال نقضش را هم می‌یابید. مثلا همجنس‌گرایی و همجنسگرایی در ایران. ولی در کل به نظرم مصلحت ویکی به ادغام مقالهٔ شما با «حجاب» است. اما عنوان فعلی «حجاب در اسلام» می‌تواند تغییر مسیر شود به آن بخش از نوشتار شما که در آن مقاله گنجانده شده است. در مورد اینکه فرموده‌اید قصد دارید مقاله را خیلی گسترش دهید باید عرض کنم خدا خیرتان دهد. دست به کار شوید هر زمان نیازمند تفکیک شد باز گفتگو می‌کنیم. موفق باشید.
 • نظر با توجه به اینکه مقالهٔ حجاب اسلامی نزدیک ۸۰ کیلوبایت است، طبق اطلاعات تفکیک بهتر است با حجاب در اسلام ادغام نشود. اگر حجم مقالهٔ کنونی حجاب در اسلام همین قدر باشد بهتر است در حجاب ادغام شود، اگرنه مستقل باشد، چون مقالهٔ حجاب اگرچه خُرد است ولی انصافا جا دارد که تکمیل شود چون حجاب تنها در اسلام نیست و در دیگر دین‌ها و حتی فرهنگ‌ها پیشینه دارد.--arfar (گفتگو) چهارشنبه،۲۲ دی ۱۳۹۵، ساعت ۱۹:۴۱ (ایران) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۱ (UTC)
 • نکته: نگاهی دوباره به مقاله انداختم و به نظرم هوتن دولتی بیراه نمی‌گوید. متن پر شده از صدور حکم‌های قطعی دربارهٔ ارزشها و ضرورت حجاب که دیدگاه خاصی را پیش می‌برد، و اصلاً دیدگاه‌های رقیب پوشش داده نشده است. به نظرم در هرکدام از مقالات که خواستید ادغام کنید به شکل خلاصه و با حذف موارد نادانشنامه‌ای باشد. Wikimostafa (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۰ (UTC)
 • نکته: جناب ویکی مصطفی ، خب موضوع مقاله هم همین را دنبال میکند ، دلایل حجاب در اسلام !Sobhaneman (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۶ (UTC)
اشتباه می‌کنید. حجاب در اسلام بسیار گسترده‌تر و وسیع‌تر از آنچه است که در این مقاله آمده و دیدگاه‌های متنوعی دربارهٔ ضرورت/عدم ضرورت و حد و حدود و دیگر مسائلش وجود دارد. Wikimostafa (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۸ (UTC)
 • نکته: سپاس از جناب دولتی و مصطفی بابت تیزبینی‌شان. به طور مثال آقای قرائتی چیزهایی را خودش گفته و خودش هم در انتشارات «درسهایی از قرآن» آنها را چاپ کرده! چیزهایی که در مقاله از ایشان آورده‌اید هم در حوزهٔ تخصص ایشان نیست چون ایشان یک مفسر است و این ادعاها در حوزهٔ روانشناسی/جامعه‌شناسی/جرم‌شناسی است. اساسا مقاله فاقد بی‌طرفی است. امروزه کمتر پیش می‌آید که منتقدان نظریه‌ای را بی‌جواب بگذارند. در این مقاله هیچ اشاره‌ای به نظرات مخالف نشده است. اسلام نواندیشانی هم دارد که در زمینهٔ حجاب اظهار نظر کرده‌اند ولی در مقاله یادی از آنها نرفته است. صرفا مطالب یک‌سویه و جهت‌دار. این را حتما اصلاح کنید. سیدمرتضا گفتگو :) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۵ (UTC)
 • نکته: جناب مرتضا و مصطفای عزیز ، من از اینکه شما و یا هر یکی از دوستان در تکمیل این مقاله همیاری کند ، استقبال میکنم ... ضمن اینکه هنوز خیلی مانده تا با چم و خم ویکی آشنا شوم ، از شما خواهشمندم ایرادات کارم را بفرمایید تا مد نظطر قرار دهم. Sobhaneman (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۰ (UTC)
 • حذف شود مقاله دانشنامه‌ای نیست. اگرا هم بنا به ادغام یا ماندن باشد محتوا باید تغییر کند. Taddah (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۲۳ (UTC)
 • حذف شود. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۳۵ (UTC)
 • نکته: سلام، ضمن عرض احترام بر دو دوستی که اخیرا نظر نگاشته‌اند، لطفاً توجه کنید که این یک رأی‌گیری بر مبنای اکثریت نیست، بلکه بحثی بین مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیاست و شما باید برای رای‌تان دلیل بیان کنید ، چرا این مقاله ، دانشنامه‌ای نیست؟

Sobhaneman (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۸ (UTC)

 • نکته: جناب mses عزیز ، سلام
ویکی‌پدیا:ترکیب ، زمانی اتفاق می‌افتد که از منبع الف و ب ، مطلبی ذکر کنیم و سپس نتیجه پ را بگیریم ، در صورتی که مقاله مذکور از منبع الف ، نتیجه الف و از منبع ب ، نتیجه ب را گرفته است و به هیچ‌وجه دیدگاه شخصی یا تحقیق دست اول، آورده نشده.

Sobhaneman (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۰۰ (UTC)


 • نکته: سلام کلیه مطالب این مقاله در کتاب مبحث حجاب سید ابوالحسن مهدوی مجتهد و نماینده خبرگان، چاپ انتشارات جوانان موفق آمده است و قطعا تحقیق دست اول نیست. هر چند برای تنوع منایع ، من سعی کردم منابع داخل کتاب را در مقاله بیاورم و همچنین برخی منابع جدید نیز به مطالب بیافزایم. Sobhaneman (بحث) ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۴ (UTC)


 • بماند، مطلب مفیدیه، چرا باید حذف بشه؟؟؟؟ 151.246.248.8 ‏۱۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۱ (UTC)
 • نکته: قانون حجاب هم هست اما «حجاب در ایران» از بین رفته و فقط تغییر مسیر داده شده. میشه با قانون حجاب ادغام کرد. --دوستدار ایران بزرگ ‏۲۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۸ (UTC)
 • ادغام شود بجای حذف اگر ادغام شود بهتر است.Ali m410 (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۲۹ (UTC)
 • حذف شود ناقض وپ:منبر است و کاملاً جانبدارانه است و حتی برای ادغام هم مناسب نیست. --– Hossein Iran « بحث » ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۵ (UTC)
 • ادغام شود در مقاله حجاب اسلامی ادغام شود. من اگر وقت کنم خودم این کار را انجام می دهم. --Kazemita1 (بحث) ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۹ (UTC)
 • ادغام شود به نظرم با حجاب اسلامی ادغام شود.--سید (بحث) ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۲ (UTC)

نشر مشکی

نشر مشکی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «نشر مشکی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

طبق معیارهای (ساکت یا مبهم) فعلی سرشناسی ندارد. در متن سیاست‌های سرشناسی، بخشی برای ناشران نیست و طبق ملاک سازمان‌ها هم، این نوشتار، سرشناس نمی‌شود در حالی که یک کتاب این ناشر، برنده جایزه کتاب سال شده است. در ملاک سازمان‌ها آمده اگر سازمانی به تولید آثار خلاقه بپردازد، می‌توان طبق ملاک‌های سرشاسی افراد با آن برخورد کرد اما من بشخصه، تولید آثار خلاقه توسط سازمان را درنیافتم. ممنون می‌شوم دوستان یاری کنند شاید بهانه‌ای شود برای نوشتن یا اصلاح سیاست‌های سرشناسی موجود مربوط به ناشران. با سپاس. mOsior (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۵ (UTC)

 • به نظرم با اغماض می‌تواند بماند. انتشارات ناشناخته‌ای نیست. مدیر هنری‌اش ساعد مشکی و بنابراین از معدود انتشارات‌هایی است که واقعاً به سروشکل کتابهایش بها می‌دهد و از این لحاظ مورد توجه نیز قرار گرفته است. Wikimostafa (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۸ (UTC)
 • بماند از معرفی ناشرین فعال، حمایت کنیم. Aghajanpour (بحث) ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۲۸ (UTC)


 • حذف شود به نظر می رسد بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا اینکه معرفی یک سازمان با مصداق سرشناسی آن سازمان را داشته باشد . از طرفی مقاله مورد نظر فاقد معیارهای سرشناسی لازم به منظور ایجاد ارزشمندی برای توجه هست . درست است که از طرف منبع ثانویه به آن اشاره شده است اما پوشش مناسبی در این خصوص انجام نگرفته است با مراعات اینکه منبع ثانویه معیار لازم برای سرشناسی صرف نیست . به اعتقاد من زمان مناسب برای ایجاد این مقاله فرا نرسیده است و اینکه معیارهای لازم برای سرشناسی ارضا نمی شود در نتیجه بهتر است حذف شود .hma969 (بحث) ‏۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۱ (UTC)
@Hma969: دوست عزیز چه جنبه تبلیغاتی ای در مقاله یافتید؟ --دوستدار ایران بزرگ ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۶ (UTC)
 • بماند --دوستدار ایران بزرگ ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۰ (UTC)
 • حذف شود از دیدِ بنده شرایطِ ماندن در دانشنامه را ندارد. یا در ساعد مشکی ادغام شود./ مهرافزون!--مانی بختیار (بحث) ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۰ (UTC)
 • بماند من هم با جناب مصطفي موافقم انتشارات ناشناخته اي نيست كتاب شعر نيكي كريمي 1 توسط همين ناشر انتشار يافت کامران ‏۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۱ (UTC)
 • نظر دیروز در نبح بودم و می‌خواستم این را نیز جمع‌بندی کنم اما در نهایت بهتر دیدم بیشتر باز بماند. به نظرم دوستان موافق ماندن، دلیل دانشنامه‌ای ارائه نداده‌اند. مثلاً از معرفی ناشرین حمایت می‌کنم، دلیل ماندن نیست یا اینکه اهمیت دادن به سروشکل کتاب و تقدیر به این دلیل، برای ماندن مقاله کافی نیست. حال دوست عزیزم جناب کامران نظر داده‌اند که کتاب شعر نیکی کریمی را منتشر کرده‌است. اول اینکه کریمی ترجمه کرده، آن هم نه از روی زبان اصلی، در ثانی نیکی کریمی چه جایگاهی در ادبیات دارد که انتشار ترجمه‌اش برای ناشر سرشناسی ویکی‌پدیایی به بار بیاورد؟ به عنوان همکاری کوچک، خواهش می‌کنم در نبح بر مبنای سیاست‌ سرشناسی استدلال بفرمایید. مهرنگار (بحث) ‏۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۶ (UTC)
اصراری به ماندنش نیست. منابع کافی نه فقط برای معرفی این انتشارات بلکه برای خیلی از ناشران کتاب ایران وجود ندارد؛ برای همین نوشتم با اغماض می‌توان نگهش داشت (خود من این انتشارات را پیش از ایجاد صفحه ویکیپدیا می‌شناختم). اگر اجماع روی حذف است حتماً حذف کنید. Wikimostafa (بحث) ‏۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۲۸ (UTC)
مهرنگار گرامی، من همیشه در نبح حضور دارم و سعيم بر اين است نظراتم را بر اساس سیاست‌های موجود ارائه دهم (مگر در مواردي كه سياست گنگ باشد) در هر نظرخواهی که شرکت کردم استدالهايم مبنايش بر سياست سرشناسي بوده، و نظراتم تأثیر مستقیمی برای آن نوشتار داشته، ولي مهرنگار گرامی انتظار دارید بر چه سیاستی استدال کنم در مورد ناشرین آیا سیاست خاصی هست که من دنبال رو آن باشم اصلآ براي ناشرين سياستي نيست در بالا جناب MOSIOR هم اشاره به اين موضوع داشتند، مثال نیکی کریمی را آن جهت زدم شخصیت سرشناسی است که ترجمه کتابش از این ناشر بیرون آمده، همچون کتاب خاطرات این مردم نازنین از رضا کیانیان ۱ توسط این ناشر چاپ شده و جزء پرفروش ترین‌های این نشر بوده، و جزء ناشرانی است که ایسنا از 1 فروش کتاب‌های آن و چند نشر ديگر در نمایشگاه کتاب گزارشی داده است. کامران ‏۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۵۴ (UTC)
سیاست‌های سرشناسی موجود برای ناشران وجود ندارد به نظر من باید بخشی برای ناشران باشد تا معیارها به وضوح مشخص شود و کاربران را در آینده دچار سردرگمی نکند.کامران ‏۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۲۳ (UTC)

نظر- اگر مديران خواستند جمع بندي از نظرات داشته باشند نظر مرا لحاظ نكنند چون نمي توانستم بر پايه رهنمود سرشناسي دليل قانع كننده اي بياروم لذا به استدلال درستي در نظرخواهي نتوانستم اشاره كنم .کامران ‏۱۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۴ (UTC)

پنج‌شنبه سیاه اوین

پنج‌شنبه سیاه اوین (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «پنج‌شنبه سیاه اوین» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

فاقد سرشناسی رویدادها، نام نیز تحقیق دست اول است، در بهترین حالت در زندان اوین ادغام شود.آرمانب ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۱ (UTC)

 • بماندبا توجه به منابع متعدد از bbc - dw- رادیو فردا- کلمه- amnesty- صفحه پنج‌شنبه سیاه (اوین۱۳۹۳) هم دارای پوشش خبری مناسب و هم دارای منابع معتبر است. لطفا نسبت به بسته شدن این نظرخواهی اقدام شود. Hootandolati(بحث) «پنجشنبه،۷ بهمن ۱۳۹۵، ساعت ۱۳:۵۵ (ایران)» ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۵ (UTC)
 • ادغام شود با زندان اوین. این رویداد سرشناسی کافی برای جدا بودن را ندارد، حجم مفیدش نیز با حذف زواید (مانند نام زندانیان که آوردن همهٔ نام‌ها اصلا لازم نیست) کم است. بنابراین بخش اصلی‌اش ادغام شود و خودش حذف گردد. در ضمن عنوان «پنجشنبهٔ سیاه» سرشناسی کافی ندارد، اگر تصمیم بر ماندن شد باید به نامی بی‌ابهام طبق قواعد نامگذاری منتقل شود.--arfar (گفتگو) پنجشنبه،۷ بهمن ۱۳۹۵، ساعت ۱۵:۵۸ (ایران) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۸ (UTC)
 • بماند به اندازه کافی منابع مستقل به این موضوع پرداخته‌اند که سرشناس باشد.--Behzad39 (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۳۹ (UTC)
@Behzad39، Hootandolati: گرامی، پرداختن منبع‌های مستقل به رویداد، گاهی صرفا بازتاب خبری است، در حالی که طبق رهنمود سرشناسی رویداد پوشش‌های خبری از این دست باید مداوم و عمیق باشد نه گذرا و کلی. شما باید منبع‌هایی ارایه کنید که در بازهٔ زمانی خوبی منبع‌های خبری متنوعی با پرداخت مفصل آن را پوشش داده‌باشند. اگر به دیدهٔ دقت بنگیریم، این رویداد اصلا ارزش خبری مستقل بودن را ندارد و سرشناسی‌اش نیز خیلی کمتر از این میزان است. وقتی می‌توانیم آن را در مقالهٔ مادر گزارش کنیم، به چه دلیلی مقاله‌اش جدا باشد؟--arfar (گفتگو) پنجشنبه،۷ بهمن ۱۳۹۵، ساعت ۲۲:۰۵ (ایران) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۵ (UTC)
@Arfarshchi:سلام بر شما، شرمنده دیر شد. بله صحبت شما صحیح است اما گاهی اوقات اینقدر پوشش خبری وسیع خواهد شد (شاید مقطعی) که آن نام بر روی واقعه می‌ماند. باز هم اگر نظر دوستان ادغام بود من تابع خواهم بود. -- Behzad39 (بحث) ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۵ (UTC)
@Arfarshchi: درود. تذکر خوبی بود برای تکمیل بحث. اثر دایمی این ماجرا انحلال بند 350 اوین( بند سیاسی بود) که قطعا در مسایل سیاسی و تبعات آن برای زندانیان و جامعه حقوق بشری تاثیر داشته است. یک اثر دیگر آن هم تمیدی زندانی برای دونفر از مضروبین و 23 سال زندان برای خانواده شاکیان بوده و همچنین تعویض ریاست سازمان زندان ها Hootandolati(بحث) «شنبه،۹ بهمن ۱۳۹۵، ساعت ۱۹:۰۵ (ایران)» ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۵ (UTC)
در مورد نامگذاری هم نام اولیه آن گویا بود بعدا در تغییرات نامگذاری برای نظرخواهی به نامی گنگی " پنجشنبه سیاه " تغییر و سرانجام به "پنج‌شنبه سیاه اوین" تبدیل شد این تغییر باعث گنگ بودن موضوع در زمان اولیه نظرخواهی شد. Hootandolati(بحث) «شنبه،۹ بهمن ۱۳۹۵، ساعت ۱۹:۱۹ (ایران)» ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۹ (UTC)
 • حذف شود. نادانشنامه‌ای است و نام نیز تحقیق دست اول است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۱۲ (UTC)
 • ادغام شود به اندازه کافی سرشناس نیستDidbang (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۱ (UTC)
 • بماند این رویداد در تاریخ برخورد با زندانیان سیاسی و حوادث رخ داده مشابه بی سابقه بوده و هست.

این واقعه هم واکنش های خیلی گسترده ای داشته از جمله جمع شدن بند 350، تبعید زندانیان به زندان های دیگر، انفرادی برای دهها زندانی سیاسی، بازداشت خانواده های زندانیان، تجمع خانواده زندانیان در مقابل مجلس و پاستور و ... هم تبعات خیلی زیادی برای مسئولان سازمان زندان ها از جمله برکناری رییس سازمان زندان ها و ... داشته است. از سویی واکنش های داخلی و بین المللی خیلی گسترده ای در این مورد وجود داشته است. راه افتادن کمپین کچل کردن، بیانیه های مختلف از اشخاص داخل ایران و خارج ایران، واکنش نهادهای بین المللی و بسیاری از موارد دیگر از این قبیل بوده است. یاداوری، تبعات و بحث این موضوع همچنان پس از گذر سالها ادامه داشته و خواهد داشت و نمی توان گفت سرشناسی کافی را ندارد چرا که 28 فروردین یکی از روزهای تلخ در تاریخ خواهد بود.

حسین رونقی (بحث) ‏۱۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۷ (UTC)

بازی‌نما

بازی‌نما (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «بازی‌نما (دوم)» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسی یاماها۵ / ب ‏۳۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۸ (UTC)


تمدید شد تا بحث بیشتری انجام گیرد و اجماع شفاف‌تری حاصل شود.
لطفاً نظرات خود را زیر این پیام بنویسید. ممنون، آرمانب ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۳ (UTC)

 • بماند شناختِ مقبولی از آن وجود دارد. البته مقاله به اندازه ی کافی منبعدهی نشده است./ مهرافزون!--مانی بختیار (بحث) ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۳ (UTC)

شهرام فرج‌زاده

شهرام فرج‌زاده (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «شهرام فرج‌زاده» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

فاقد سرشناسی، در جان‌باختگان اعتراضات به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران اشاره شود. آرمانب ‏۱۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۷ (UTC)

بماند دارای رفرنس از رادیو فردا و bbc است و معیار های سرشناسی را دارد Hootandolati(بحث) «پنجشنبه،۵ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۰۲:۳۳ (ایران)» ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۰۳ (UTC)

@Hootandolati: فکر می کنم شما معیار اعتبار را با معیار سرشناسی خلط کرده اید. صدها نفر هستند که در این رسانه ها از آنها یاد می شود اما فقط کسانی که معیارهای وپ:سرشناسی را احراز کنند، می توانند مقاله مستقل داشته باشند.--سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۷ (UTC)
 • حذف شود موافق با آرمان.--سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۷ (UTC)
 • @Sa.vakilian، سید: برای آگاهی در مورد سرشناسی به ویکی‌پدیا:سرشناسی و ویکی‌پدیا:سرشناسی (افراد) مراجعه کنید (معیار عمومی سرشناسی ) همچنین دلواپس خلط مباحث توسط دیگران نباشید. ضمن اینکه این صدها نفر که گفته اید نه اینگونه کشته شده اند و نه در موردشان صحبت و بحثی چنین شده است. کمی در اینترنت جستجو کنید. Hootandolati(بحث) «دوشنبه،۹ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۱۷:۳۷ (ایران)» ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۷ (UTC)
 • بماند سرشناسی دارد MSes T / C ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۰ (UTC)

احمد نعیم‌آبادی

احمد نعیم‌آبادی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «احمد نعیم‌آبادی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

فاقد سرشناسی، در جان‌باختگان اعتراضات به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران اشاره شود. آرمانب ‏۱۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۹ (UTC)

میرزا احمد داواشی

میرزا احمد داواشی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«میرزا احمد داواشی»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسی Freshman404Talk ‏۱۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۸ (UTC)

 • بماند از مشاهیر شهر روانسر که قرار بود تندیسی در این شهر برای او ساخته بشه [۱]. مقاله رو کمی ویرایش کردم. --دوستدار ایران بزرگ ‏۲۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۲ (UTC)

حسن نظری غازیانی

حسن نظری غازیانی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «حسن نظری غازیانی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

به نظر کتاب ایشان شهرت دارد. اما در مورد سرشناسی خودش نظر دوستان لازم است. Behzad39 (بحث) ‏۱۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۶ (UTC)

گزارش یک عملیات

گزارش یک عملیات (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «گزارش یک عملیات» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسی در این مقاله مشاهده نمی شود صرفا یک فیلم مستند است دلیلتان را بیان کنید. MSes T / C ‏۲۳ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۴۶ (UTC)

امید دانا

امید دانا (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«امید دانا»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسی نامعلوم 1234 (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۴۱ (UTC)

 • نظر بنظر می‌رسد داشتن مقاله در ویکی‌پدیا، باعث اعتبار پیدا کردن بیشتر امید دانا می‌شود، بر عکس آرش صادقی؛ معیار عمومی سرشناسی را هم احراز نمی‌کند؛ مسلماً اگر سرشناسیش اثبات نشود نظرم حذف است. -- آرمانب ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۵۹ (UTC)
 • حذف شود سرشناس نیست، تنها یه وبلاگ نویس و کلیپ ساز معمولی است Lenamir (بحث) ‏۱۶ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۰۹ (UTC)
 • نظر با احترام به همه تنها یک نکته متذکر می‌شوم و آن اینکه تنها نمایش آمار بازدید از صفحه[۲] بجز در دو روز با ۹۳۱ و ۷۲۱ بازدید، در روزهای دیگر میانگین ۱۰۰ بازدید را داشته و چندان گمنام نیست. همچنین نگاهی به سایر مقالات رده زندانیان سال ۱۳۸۸ صورت گیرد. بعلاوه اگر در سال ۲۰۱۲ این فرد سرشناسی نداشته اما شرایط اکنون در سال ۲۰۱۷ قطعاً با گذشته متفاوت هست. بهرحال مبنا بر اجماع است. جهان بین هفشجانی (بحث) سه‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۱۳:۵۶ (ایران) ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۶ (UTC)
  درست، ولی منابع باید افزوده شود. --1234 (بحث) ‏۱۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۴۵ (UTC)
  بله به نظرم شخصیت مذکور ضمن دارابودن شرایط ولی خود مقاله به منابع معتبر بیشتری نیازمند هست جهان بین هفشجانی (بحث) جمعه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۲۰:۳۹ (ایران) ‏۱۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۹ (UTC)

جایزه ابوالحسن نجفی

جایزه ابوالحسن نجفی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«جایزه ابوالحسن نجفی»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

بررسی سرشناسی آرمانب ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۶ (UTC)

ربطی ندارد؟ مثلاً اگر سال دیگر این جایزه به کل تعطیل شد ویکی‌پدیا باید به جایزه‌ای یک‌ساله که هیچ ویژگی ممتاز و شایان توجهی نداشته صفحه اختصاص دهد صرفاً به خاطر چهار تا خبر خبرگزاری‌ها که بر اساس وقایع روز کیلویی خبر تهیه می‌کنند؟ Wikimostafa (بحث) ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۱ (UTC)
گفتم که انشاست، حال‌آنکه قانون سرشناسی روشن است. تازه‌گرایی می‌گوید مواظب باشید مقالات موضوعاتی را که بر اثر جنجال درست شده‌اند، ایجاد نکنید. جایزه ادبی و جنجال!؟ نه ماه است که خبرگزاری‌ها مدام خبرهایش را پوشش می‌دهند. این عبارت «هیچ ویژگی ممتاز و شایان توجهی نداشته» هم نمی‌دانم چه ربطی به این نظرخواهی دارد. مگر اینجا صفحه اعلام «سلیقه» است؟ علی پیرحیاتی (بحث) ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۰ (UTC)
سرشناسی با چهار تا خبر به دست نمی‌آید بلکه نیاز به پوشش عمیق و کافی در منابع درست‌وحسابی دارد. آزمون ده سال هم صرفاً راجع به جنجال نیست بلکه راجع به این است که موضوع مقاله پس از ده سال هنوز موضوعیت و ارزش توجه دارد یا خیر. انشا هم اگر باشد انشای راهگشایی است در مورد اینکه سرشناسی درست سنجیده شود نه با اخبار روز. Wikimostafa (بحث) ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۶ (UTC)

«چهار» خبر نیست. ده‌تا هم نیست. صدتا هم نیست. بیشتر از اینهاست. معیار آزمون ده سال را احراز می‌کند، چون از معدود جوایز فرهنگی در ایران است. دلیلی هم ندارد حالا که سرشناسی‌اش مشخص است، متوسل به تازه‌گرایی بشویم. علی پیرحیاتی (بحث) ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۵ (UTC)

 • نظر این جایزه بردش در میان اهل فرهنگ تا چه حد است؟ اگر سال بعد دیگر برگزار نشد بحث تداوم اثر را خواهد داشت یا اینکه جایزه اش از یاد می‌رود. Hootandolati(بحث) «جمعه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۰۲:۱۴ (ایران)» ‏۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۴۴ (UTC)
«برد در میان اهل فرهنگ» شاخص مشخصی ندارد. چیزی که می‌دانیم، فقط این است که ده‌ها خبرگزاری خبرهایش را پوشش می‌دهند (و البته در محافل خصوصی هم شاهد بوده‌ام که اهالی فرهنگ بابتش به یکدیگر تبریک می‌گویند). اما جایزه‌های شهر کتاب هیچ‌کدام لغو نشده‌است (مثلاً جایزه فتح‌الله مجتبایی که شش هفت سال است برگزار می‌شود). علی پیرحیاتی (بحث) ‏۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۱۱ (UTC)
اینکه پوشش داده‌اند با اینکه تداوم اثر دارد متفاوت است. اگر اهل فرهنگ به این موضوع نگاهی ندارد و فقط درگوشی تبریک می‌گویند یعنی چندان اعتنایی به این مهم نداشته‌اند. اینکه دیگر جوایز در چه وضعیتی هستند ربطی به این موضوع ندارد و توجیه داشتن اهمیت برای این جایزه را نیست. Hootandolati(بحث) «چهارشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۰۳:۲۵ (ایران)» ‏۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۵۵ (UTC)
؟ پرسش: آیا هیئت داوران سرشناس هستند؟ Hootandolati(بحث) «چهارشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۰۳:۲۶ (ایران)» ‏۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۵۶ (UTC)

معیار سرشناسی، پوشش است، نه تداوم. همان‌طور که می‌بینید، هیئت داوران هم سرشناس هستند. علی پیرحیاتی (بحث) ‏۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۰ (UTC)

 • حذف شود هم نظر با ویکی مصطفیMSes T / C ‏۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۵۸ (UTC)
وپ:هم‌نظر علی پیرحیاتی (بحث) ‏۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۰ (UTC)
در مورد تداوم اثر اینجا را بخوانید :
تداوم پوشش خبری یک شاخص مهم برای تشخیص آن است که آیا یک رویداد اثرات زودگذر داشته یا مستدام. اگر چه سرشناسی موقتی نیست، به این معنی که پوشش خبری لازم نیست ادامه‌دار باشد تا سرشناسی احراز شود، اما یک دورهٔ فوران خبری در مورد یک رویداد به آن رویداد سرشناسی نمی‌بخشد. رویدادهایی که تنها در زمان رخ دادن یا مدتی پس از آن مورد پوشش منابع خبری قرار گرفته‌اند و بعداً مورد تحلیل و بحث قرار نگرفته‌اند، مناسب داشتن یک مقاله در دانشنامه نیستند. با این حال، تشخیص این امر وقتی رویداد تازه اتفاق افتاده باشد دشوار است، چرا که ویرایشگران نمی‌توانند پیش‌گویی کنند که آیا آن رویداد مورد پوشش خبری بعدی قرار می‌گیرد یا خیر. این که رویدادی به تازگی اتفاق افتاده به خودی خود آن را غیرسرشناس نمی‌کند.

اگر یک رویداد پس از آن که گزارش‌های اولیه راجع به آن فروکش کرد، تحت بررسی موردی قرار بگیرد، این امر می‌تواند نشانه‌ای از تداوم اثر آن رویداد باشد.

Hootandolati(بحث) «چهارشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۱۳:۰۸ (ایران)» ‏۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۸ (UTC)
اینجا دربارهٔ یک جایزه صحبت می‌کنیم، نه یک «رویداد». سرشناسی رویدادها مربوط به رویدادهای ناگهانی مثل قتل و زلزله و سیل و طوفان و … است. اصلاً قابل مقایسه نیستند. علی پیرحیاتی (بحث) ‏۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۳ (UTC)
ضمنا اگر مطابق تفسیر شما پیش برویم، مثلاً همه مقاله‌های اینجا باید حذف بشوند، چون رویدادهایی هستند که معلوم نیست تداوم داشته باشند. علی پیرحیاتی (بحث) ‏۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۹ (UTC)
 • حذف شود مطابق با توضیحات داده شده Hootandolati(بحث) «جمعه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۱۴:۵۶ (ایران)» ‏۱۰ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۶ (UTC)
 • بماند با اجازه دوستان من یکسری منبع به مقاله افزودم، از نظر من هم شخص و هم جایزه دارای سرشناسی می‌باشد، و ایجادگر مقاله می‌بایست منابع را از قبل به مقاله می‌افزود تا مقاله به نبح نیاید. ارادت --AFlorence (بحث) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۴ (UTC)
پیشنهاد

صفحه بماند، ولی محتوی حذف شود،‌ و صفحه تغییر مسیری باشد به یک زیربخش به نام «جایزهٔ ترجمه» در مقاله ابوالحسن نجفی. اگر سالیانی گذشت و جایزه ادامه یافت و صفحهٔ جداگانه لازم شد، کاربرانی خواهند بود که به انشعاب فکر کنند و صفحهٔ تغییر مسیر ما را به صفحهٔ دارای محتوا تبدیل کنند و در صفحه ابوالحسن نجفی لینک «صفحه اصلی» بیافزایند. Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۸ (UTC)

آهنگساز سهراب پاکزاد

آهنگساز سهراب پاکزاد (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «آهنگساز سهراب پاکزاد» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسی Freshman404Talk ‏۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۱۹ (UTC)

بماند اندک سرشناسی داره. باید به «سهراب پاکزاد» منتقل بشه. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۹ (UTC)

بهاءالدوله نوربخش

بهاءالدوله نوربخش (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «بهاءالدوله نوربخش» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

بررسی سرشناسی آرمانب ‏۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۸ (UTC)

فهرست مشاهیر کرد

فهرست مشاهیر کرد (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «فهرست مشاهیر کرد» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

فاقد معیارهای وپ:فهرست آرمانب ‏۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۷ (UTC)

مخالف: درود آقاآرمان، اولاً باید در نظر داشت که این مقاله چهار میان‌ویکی داره و تنها مشکلی که الان داره اینه که باید منابع به آن افزوده گردد و یه چیز دیگه فکر کنم نامش هم‌چون دیگر ویکی‌ها باشه، مثلاً یه عنوان دیگه. در ضمن اگر این مقاله حذف شود، پس باید دیگر مقالات از این دست نیست برای حذف کاندید شوند، چون فهرست مشاهیر زرتشتی، تبریز، لاهیجان، دانشگاه صنعتی شریف و... Ismail.Sharifi (بحث) ‏۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۷ (UTC)

بماند : ایجاد این نظرخواهی تعجب آوره. شما خودتون می بینید فهرست مشاهیر تبریز، فهرست مشاهیر لاهیجان و زرتشتی و دانشگاه فلان و ... مقاله دارند. تا نام کرد به گوشتون میخوره واکنش نشون می دید. یعنی مردم کرد با بیش از سی و پنج چهل میلیون نفر جمعیت حق ایجاد مقاله ندارند! این فهرست نیاز به منبع هم نداره شخصیت ها همه در مقاله های خودشون دهها و صدها منبع معتبر دارند... عنوانشم‌مناسبه مثل سایر مقاله های هم طیفش فقط در اینجا دسته بندی شده اند. با تشکر Kurdistanakam ‏۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۲ (UTC)

لطفا بیا این برچسب رو بردار دو هفته س به اشتباه برچسب زدی اقدام کن‌حداقل...Kurdistanakam ‏۱۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۰ (UTC)

عشیره بنی سعید

عشیره بنی سعید (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «عشیره بنی سعید» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

بررسی سرشناسی آرمانب ‏۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۰ (UTC)

حذف شود. درین خصوص منابع معتبر باید تا سرشناسی موضوع برای داشتن صفحهٔ مستقل، اثبات شود؛ و من نیافتم. --  بحثKOLI  ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۴۱ (UTC)

ماهنامه بشریت

ماهنامه بشریت (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «ماهنامه بشریت» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

بررسی سرشناسی آرمانب ‏۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۸ (UTC)

 • بماند این ماهنامه از سال 1379 به صورت نسخه چاپی در آلمان منتشر می شود و در حال حاضر شماره 180 در اول ماه مارس 2017 منتشر شده است. شاید یکی از دلایل عدم سرشناسی این ماهنامه، عدم فعالیت بنیانگزاران آن در دنیای مجازی باشد. -- Barzi (بحث) ‏۵ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۵۶ (UTC)

موسسه بین‌المللی صلح

موسسه بین‌المللی صلح (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «موسسه بین‌المللی صلح» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

بررسی سرشناسی آرمانب ‏۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۶ (UTC) بماند اطلاعات کاملی در ارتباط با موسسه بین المللی صلح و دوستی وجود دارد. منابع متعدد از جمله من وتو - خبرگزاری ایرنا ، ایسنا، مهر، باشگاه خبرنگاران اعلام شده است. برای کامل کردن مطالب و رده بندی باید افراد کمک نمایند. شاید نویسنده مقاله وارد نبوده است. ولی حذف مقاله کمکی به دانشنامه نمی کند. باید برای ارتقاء و تکمیل مطلب کمک نمود. Safir solh (بحث) ‏۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۱ (UTC)

بماند من به آدرس این موسسه در بوستان جنگلی چیتگر مراجعه کردم. بخش محیط زیست این موسسه در بوستان چیتگر فعال است. موسسه کاملا معتبر است. کاتالوگ ها را دیدم و سند دوستی با درخت را هم دریافت کردم.اطلاعات را با تصاویر مرتبط باید کامل نمود.Marjan-mas (بحث) ‏۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۷ (UTC)

حسین بن علی و نبرد کربلا از دیدگاه علمای اهل سنت

حسین بن علی و نبرد کربلا از دیدگاه علمای اهل سنت (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «حسین بن علی و نبرد کربلا از دیدگاه علمای اهل سنت» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

فاقد منبع و همچنین فاقد سرشناسی. این مقاله مشمول قانون تحقیق دست اول ممنوع نیز می گردد. Dastan47 (بحث) ‏۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۰ (UTC)

حذف شود و ادغام شود اگر مطلبی با ارزش و معتبر دارد در مقاله اصلی نبرد کربلا ادغام شود. اما خود عنوان حذف شود.--سید (بحث) ‏۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۲ (UTC)

 • Dastan47 گرامی؛ مقاله را به نبح آورده‌اید بی‌آنکه الگوی آن را در مقاله بگذارید و به یک پیغام در صفحه کاربر ایجاد کننده، بسنده کرده‌اید. این روال، منصفانه نیست. نظرخواهی همین‌جا، جمع‌بندی شود تا مگر به شیوهٔ صحیح، توسط مشارکت‌کننده‌ای دیگر ایجاد شود.  بحثKOLI  ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۳ (UTC)

چون مقاله یک مطلب کوتاه فاقد منبع بود، در مقاله حسین بن علی ادغامش کردم. هر چیزی را که به نبح نمی آورند.--سید (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۹ (UTC)

روناک یاسین مریوانی

روناک یاسین مریوانی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «روناک یاسین مریوانی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسی Freshman404Talk ‏۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۰ (UTC)

 • حذف شود «کاندیدای جایزه ی ادبی پولیتزر» شدن باعث سرشناسی نمیشه. --دوستدار ایران بزرگ ‏۲۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۴ (UTC)
 • بماند سرشناسی دارد - نامزد شدن برای معتبرترین جایزه ادبی آمریکا و تدریس در دانشگاه های معتبر جهانMSes T / C ‏۲۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۵۰ (UTC)

آرش سنجابی

آرش سنجابی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «آرش سنجابی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

لطفا از نظر سرشناسی نظر بدهید. دوستدار ایران بزرگ ‏۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۰ (UTC)

ایمپرامپتو

ایمپرامپتو (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «ایمپرامپتو» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر
لطفا همه مقاله‌های رده:وب‌گاه‌های آشپزی رو بررسی کنید. --دوستدار ایران بزرگ ‏۵ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۰ (UTC)

حامد آهنگی

حامد آهنگی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «حامد آهنگی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسی Freshman404Talk ‏۵ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۲ (UTC)

سرشناسی مقاله کاملا به اثبات رسیده است با منابع سرشناس بماند Mahdi9876 (بحث) ‏۵ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۹ (UTC) بماند منابع قوی دارد ، بهتر است عکس مقاله تعویض شود Lenamir (بحث) ‏۵ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۵۷ (UTC)

عکس مقاله تعویض شد Mahdi9876 (بحث) ‏۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۴ (UTC)

حذف شود هیچگونه نشانه ای دال سرشناسی این فرد در این مقاله مشاهده نشد MSes T / C ‏۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۰۳ (UTC)

منابع بروز رسانی شدندMahdi9876 (بحث) ‏۱۵ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۶ (UTC)

خواجه (شاعر)

خواجه (شاعر) (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «خواجه (شاعر)» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از زمان‌دار -لطفا سرشناسی را اساتید بررسی کنند. Behzad39 (بحث) ‏۱۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۲ (UTC)


منصور قدرخواه

منصور قدرخواه (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«منصور قدرخواه»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

با زحمات دوستان، منابع وسیع به نوشتار افزوده شد لذا چون تردید در سرشناسی این نوشتار موجود بود به نبح آوردمش برای نظرخواهی تا همکاران نظرات خود را در باب سرشناسی آن بفرمایند. کامران ‏۱۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۰۲ (UTC)

 • بماند منابع نوشته شده برای آقای قدرخواه قابل تامل است بخصوص مصاحبه های ایشان که به نظر بنده خیلی کمک میکند که حقیقت امر سنجیده شود . دوم اینکه کارهای هنری او با ارزش بوده است و به لحاظ هنری مهم میباشد و این فیلمهای ساخته شده خودش دلیل توانمندی وی و معروفیت او میباشد. من یکی از آنها را دیده ام که ارزش هنری بالایی داشت . Fahim Samavy (بحث) ‏۱۶ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۰۲ (UTC)
  نظر توسط حساب زاپاس‌باز داده شده‌است — حجت/بحث ‏۲۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۴۴ (UTC)
 • بماند-- منابع تکمیل شده و دانشنامه ای تر شده است پاناروما گفتمان ‏۱۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۲ (UTC)
 • === با سلام به مدیران محترم ویکی‌پدیا ===
  در رابطه با هنرمند مشهور ایرانی منطور قدر خواه حد اقل ۴۰ مقاله و مصاحبه و نوشتار خواندم و دیدم ولی فقط تعداد محدودی را بعنوان منبع وارد کردم نمی‌دانم منظور از سرشناسی چیست کسی که کارگردان فیلم بوده و بسیاری هنرمندان دیگر از کار هنری او گفتند و نوشتند و خودش با رادیوهای مختلف یا سایتهای مختلف مصاحبه کرده و به زبان خودش عقایدش را بیان کرده است دیگر دنبال چه سندی برای اعتبار یا سرشناسی هستید ملاک و معیار سخن خود سوژه است و در درجه بعد نظراتی که دیگران سر تفکرات او می‌دهند خودش به زبان خودش در مصاحبه‌های گوناگون از نظریاتش و عقایدش سخن گفته است اگر چنین هنرمندانی را نباید ارج گذاشت و به مردم و جوانان میهن عزیزمان ایران معرفی کرد دیگر زندگی چه کسانی را می‌خواهید درج کنید و به چه کسانی مشهور و معروف می‌گویید. Mehri.hojabr (بحث) ‏۱۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۰ (UTC)
  نظر توسط حساب زاپاس داده شده‌است — حجت/بحث ‏۲۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۴۴ (UTC)
 • حذف شود اصلا سرشناسی ندارد - منابعش حرفی برای گفتن ندارندMSes T / C ‏۱۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۳ (UTC)
 • با سلام
  راستش اظهار نظرهای شما آدم را دلسرد میکند یعنی امیدی توی آن نیست در حالیکه سایر مقالات ویکی پدیا هم شباهت به همین مقاله دارد نمیدانم شما برای همه آنها اینگونه سخت گرفتید ومته به خشخاش گذاشتید انتظار نداشتم به جای کمک و راهنمایی یکدفعه خط بطلان بکشید اینطوری دیگر مشارکت عمومی د ر فرهنگ نامه ویکی پدیا بی معنی میشود و خاص نفرات خبره و خاص میگردد معلوم است نفرات غیر حرفه ای و یا تازه وارد کلی کم و کسری دارند ولی میشود به آنها کمک کرد نه اینکه توی ذوقشان زد. Mehri.hojabr (بحث) ‏۱۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۰ (UTC)
  نظر توسط حساب زاپاس داده شده‌است — حجت/بحث ‏۲۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۴۴ (UTC)
 • حذف شود مطابق با معیار های هنرمندان و فیلسم سازان و ... سرشناسی ندارد. چنانچه نقدی از نقادی معتبر و در یک مجله قابل اعتنا در موردش چاپ شده رفرنس داده شود و یا اگر جایزه ای برده و ... Hootandolati(بحث) «جمعه،۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۴:۱۸ (ایران)» ‏۳۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۸ (UTC)

کلمه

کلمه (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «کلمه» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

کاربران در ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای انتقال/"کلمه" به "واژه" و یا برعکس اتفاق نظر دارند این موضوع با موضوع واژه تکراری است منتها برای حذف، ماندن یا ادغامش باید در نبح تصمیم‌گیری کرد. آرمانب ‏۲۶ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۹ (UTC)

 • حذف شود حرف حساب جواب نداره--Behzad39 (بحث) ‏۲۶ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۸ (UTC)

الگو:پیشنهاد انتقال

الگو:پیشنهاد انتقال (ویرایش | [[بحث:الگو:پیشنهاد انتقال|بحث]] | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «الگو:پیشنهاد انتقال» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

در ویکی‌پدیا:نظرخواهی/تغییر نحوه پیشنهاد انتقال مقاله به نام جدید اجماع شده است درخواست های انتقال در بحث مقالات مطرح شوند در نتیجه این الگو منطقا زائد است چون کاربرانی که مقاله را در فهرست پی‌گیری‌هایشان دارند صفحه بحث مقاله را نیز پیگیری میکنند در نتیجه از نظرخواهی مطلع خواهند شد. آرمانب ‏۲۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۹ (UTC)

 • حذف شوداینکه بحث انتقال در صفحه بحث مقاله انجام شود بسیار عالی است. این الگو هم طبعا باید حذف شود.--Behzad39 (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۷ (UTC)
@Pouyana: درود جناب پویانا. شما نظرخواهی رو جمع‌بندی کردید لطفا نظر بدید. --دوستدار ایران بزرگ ‏۲۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۵۷ (UTC)
 • بماند خوانندگان مقالات هم کاربران بالقوه هستند و حق شرکت کردن در نظرخواهی انتخاب نام مقاله را دارند؛ بهتر است آیپیها نادیده گرفته نشوند. Wikimostafa (بحث) ‏۳۰ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۱ (UTC)
  @Wikimostafa:سلام، پیشنهاد این است که برای انتقال مقاله در صفحه بحث مقاله بحث شود و دیگر الگو پیشنهاد انتقال نیاز نباشد. آی‌پی‌ها هم می‌توانند در بحث مقاله شرکت می‌کنند. نمی‌دونم درست متوجه شدم یا خیر. نظرتان همان است؟ -- Behzad39 (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۸ (UTC)
سلام، آیپی‌ها از کجا بفهمند بحثی در مورد انتقال مقاله آغاز شده؟ فقط کاربرانی که مقاله را در فهرست پیگیری دارند متوجه می‌شوند (و کاربرانی که اتفاقی تغییرات اخیر یا بحث مقاله را دیده‌اند). الگوی نبا همچون الگوی نبح باید روی خود مقاله باشد تا هر کس به آن مقاله مراجعه کرد متوجه شود. Wikimostafa (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۷ (UTC)
 • حذف شود بحث سر انتقال کم‌اهمیت‌تر از نبح است. ازدیاد این پیام‌ها باعث می‌شود خواننده بی‌تفاوت از کنارشان بگذرد. عمداً از نبا استفاده نمی‌کنم چون به نظرم نباید نظرخواهی صورت بگیرد، گفتگو بر سر نام بیشتر به گفتگو بر سر محتوا و مطالب مقاله شبیه است، تا موجودیت خود مقاله (نبح). مقاله طی نبح ممکن است نابود شود و فرصت و امکان بحث و گفتگو دیگر وجود ندارد. لذا در یک بازهٔ نسبتاً کوتاه (مثلاً ۳۰ روزه) نیاز به جلب نظر مخاطبان و تصمیم‌گیری داریم. در انتخاب نام مقاله چنین شرایطی برقرار نیست. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۹ (UTC)

حسن گیوسان

حسن گیوسان (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «حسن گیوسان» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از زمان‌دار- بررسی سرشناسی توسط دوستان - سرچ کردم به نظر در فلسفه صحبتهایی داشتند Behzad39 (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۳ (UTC)

بماند حسن گیوسان در زمینۀ فلسفه در آلمان چهرۀ مطرحی است. ولی در ایران شناخته شده نیست، چون تقریبا تمام آثارش به زبان آلمانی است. خواهشمند است اینقدر با عجله صفحات جدید را حذف نکنید. الان هزاران چهرۀ ناشناس یا دارای اهمیت ناچیز در ویکیپدیا برای خودشان صفحه ساخته اند و کسی هم صفحاتشان را حذف نمی کند. در رابطه با صفحه های تازه کمی سعۀ صدر داشته باشید تا مطالب تکمیلی اضافه شود. اگر از دوستان کسی به زبان آلمانی مسلط است منابع زیادی در رابطه با حسن گیوسان در اینترنت برای ترجمه و افزودن به صفحه خواهد یافت و می تواند به من در این زمینه کمک کند. قرار بود کار در ویکیپدیا با همکاری متقابل پیش برود، نه با سلسله مراتب و اعمال مراتب دیوانی. سپاس و احترام. پەڕاو (بحث) ‏۲۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۴ (UTC)

سه ستاره (فصل دوم)

سه ستاره (فصل دوم) (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «سه ستاره (فصل دوم)» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از زمان‌دار. بررسی سرشناسی Behzad39 (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۵ (UTC)

رادیو همراز

رادیو همراز (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «رادیو همراز» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر
 • سرشناسی Wikimostafa (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۲۶ (UTC)
 • حذف شود سرشناس نيست منبع هم وابسته به خود راديو همراز ميباشد. اين ها عمق پوشش ندارند و يك راديو محلي ميباشد كه يك ساعت در هفته برنامه دارد.کامران ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۰۰ (UTC)
 • بماند چطور رادیو سرنا سرشناس هست ولی این نیست؟ در این فهرست هم رادیو همراز وجود داره. اگر سرشناس نیست باید از فهرست حذف بشه. دوستدار ایران بزرگ ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۴۶ (UTC)
نظر رادیو سرنا برای این سرشناس است که توانسته در سالهای ۹۴ و ۹۵ برنده جایزه جشنواره وب ایران بشود. قیاس اینها درست نیست. چون همان‌طور که عرض کردم رادیو همراز یک رادیوی محلی است آن هم یک ساعت در هفته برنامه دارد و اینکه نامش در آن فهرست است بدون معیارهای سرشناسی نمی‌شود سرشناسش خواند هرکاربری می‌تواند به آن فهرست یک نام اضاف کند. کامران ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۸ (UTC)

آکادمی لرن فایلز

آکادمی لرن فایلز (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«آکادمی لرن فایلز»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

تبلیغ وبگاه است. فعلاً برچسب «حذف سریع» نزدم تا در نبح تصمیم گرفته شود. لطفاً در کنار این مقاله، به مقالهٔ نوساختهٔ Learnfiles.com هم توجه داشته باشید. Hamid Hassani (بحث) ‏۲۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۳ (UTC)

 • حذف شود كاملآ تبليغ ميباشد بايد حذف سريع ميشد -کامران ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۲ (UTC)

علی حقی

علی حقی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«علی حقی»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

نویسنده سرشناسی به نظر نمی‌رسد گرچه یک کتاب مهم در تالیفات خود دارد (انتقال از حذف زمان دار) کامران ‏۲۹ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۶ (UTC)

 • بماندسرشناسی دارد زیرا برندهٔ برگزیده کتاب سال و مؤلفین برتر جشنواره کتاب سال استان اردبیل در سال ۱۳۹۴ شده و همچنین در وبسایت تابناک و روزنامهٔ همشهری با او مصاحبه شده همچنین نام او در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز ثبت شده است. دانیال (بحث) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۱ (UTC)

* بماند ( یک بار در پایین با اسم نظر داده شده است) سرشناسی دارد. به دلیل اینکه: ۱- کتاب اول وی "فرهنگ جغرافیایی شهرستان نمین" بعنوان کتاب سال استان اردبیل برگزیده شده است. این کتاب در برج میلاد تهران در دی ماه ۱۳۹۳ رونمایی شد. روزنامه همشهری به دلیل همین عنوان با وی یک مصاحبه اختصاصی با تیتر: تنها مرجع شناخت شهرستان نمین کتاب برگزیده استان شد، داشته است ۲- کتاب دوم وی " نمین در خانه ملت" بعنوان کتاب سیاسی- تاریخی در وبسایت کتابخانه و مرکز اسناد مجلس بررسی و معرفی شده است که این خود برای اولین بار است که کتابی از استان اردبیل در سایت مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد. ۳- زندگینامه علی حقی در کتاب تاریخ و مشاهیر نمین در صفحات ۴۱۰ الی ۴۱۱ بعنوان مشاهیر آن منطقه معرفی و به چاپ رسیده است. عکس صفحات این کتاب موجود است. ۴-ایشان اولین المان فرهنگی و هنری روستایی استان اردبیل را احداث کرد که در مصاحبه خانم رسولزاده نمین بعنوان هنرمند صاحب سبک کشور آمده است که در روزنامه همشهری به چاپ رسیده است. 5- سخنگوی نخستین جشنواره سراسری عکس طبیعت نمین بودند که صحبتهای وی در خبرگزاری ایرنا آمده است. ۶- مصاحبه و نوشته‌های وی در خصوص تخریب محیط زیست و زمین خواری در گردنه حیران و جنگل ویلکیج حدفاصل استانهای اردبیل و گیلان در تابناک و همشهری اردبیل و … آمده است. ۶- ایشان نویسنده مقالاتی در روزنامه همشهری و تابناک بوند؛ که لینک آنها در مقاله درج شده است. ۷- روزنامه همشهری اردبیل با وی مصاحبه اختصاصی انجام داده است و در همین مصاحبه قید شده: «علی حقی» کارشناس حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و از فعالان باسابقه استان در فضای مجازی و نویسنده کتاب‌های «نمین در خانه ملت» و «فرهنگ و جغرافیایی شهرستان نمین» لینک: http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Ardebil/Contents/بهره-گیری-از-فضای-مجازی؛-راهکاری-برای-جذب‌گردشگر-و

 • بماندسرشناسی دارد. لطفاً لینکهای ذیل را مشاهده بفرمایید. با سپاس

زندگینامه علی حقی در صفحات ۴۱۰ الی ۴۱۱ کتاب تاریخ و مشاهیر نمین نوشته یحیی عسگری

[ مؤلف برگزیده کتاب سال استان اردبیل]

و همچنین با توجه به بند سوم اثبات سرشناسی ویکی‌پدیا که آمده است: نویسنده، ویراستار، یا عکاسی که اثری را منتشر کرده و چندین بار به صورت مستقل مورد نقد قرار گرفته یا برای اثری که خلق کرده جایزه دریافت کرده باشد. که نویسنده، علی حقی بموجب جایزه معتبری که دریافت کرده است شامل سرشناس بودن با توجه به قوانین اثبات سرشناسی ویکی‌پدیا می‌باشد.

Irani2040 (بحث) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۰ (UTC) Irani2040 (بحث) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۵ (UTC)
 • حذف شود سرشناس نیست. به ایجاد کننده محترم این مقاله باید عرض کنم کتاب‌های بسیاری توسط نویسندگان بسیاری به رشته تحریر درآمده اما الزاماً همه دارای سرشناسی نیستند. برای تفصیل بیشتر، ویکی‌پدیا:سرشناسی (افراد) را ببینید. ضمن این که تألیفات وی محل مناقشه بوده و در اعتبار آنان، تردید جدی وجود دارد. بنگرید: ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف/فهرست نمایندگان حوزه انتخابیه نمین. با احترام Benyamin-ln (بحث) ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۳۵ (ایران) ‏۳۰ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۵ (UTC)
 • نظر دوستان غیر از بحث سرشناسی محلی دلیل دیگری هم دارند؟ (ضمن اینکه جایزه باید خودش هم سرشناس باشد یک جایزه محلی و یا استانی دلیل سرشناسی نیست) Hootandolati(بحث) «جمعه،۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۴:۰۲ (ایران)» ‏۳۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۲ (UTC)
 • حذف شود دوستان دلیلی برای سرشناسی ارایه نکردند با هیچ کدام از موارد مربوط به سرشناسی افراد تطبیق ندارد Hootandolati(بحث) «پنجشنبه،۱۷ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۴۲ (ایران)» ‏۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۲ (UTC)
 • بماندسرشناسی دارد. با توجه به اینکه زندگینامه وی در کتاب مشاهیر منطقه چاپ شده است و با عنایت به جوایزی که به این نویسنده اهدا شده و کتابهایش در مراجع معتبر به آن پرداخته شده است وی سرشناس می باشد. در خبرگزاری ایرنا - روزنامه همشهری و... مصاحبه هایی نیز داشته است.
Naminfestival (بحث) ‏۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۱ (UTC)

فهرست نمایندگان حوزه انتخابیه نمین

فهرست نمایندگان حوزه انتخابیه نمین (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«فهرست نمایندگان حوزه انتخابیه نمین»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

تحقیق دست اول و فاقد منبع مرتبط. این فهرست تنها یک کپی پیست از صفحه فهرست نمایندگان آستارا در مجلس شورای ملی است. نمین بخشی از استان اردبیل بوده و نمی‌توان نمایندگان آستارا را به نمین تعمیم داد. Benyamin-ln (بحث) ۹ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۲۳:۰۱ (ایران) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۱ (UTC)

 • حذف شوددانیال (بحث) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۹ (UTC)
 • بمانددوستان عزیز در کتاب نمین در خانه ملت به تفصیل توضیح داده شده است. برای اطلاع عرض می‌کنم که نمین و آستارا در دوره پهلوی و قبل از انقلاب اسلامی مشترکاً دارای نماینده مستقل بودند یعنی از سال ۱۳۳۹ الی ۱۳۵۷ که انقلاب رخ داد این دو با هم دارای نماینده بودند که مرحوم سید ابوالفضل اقبالی نمین نیز یکی از نمایندگانی بود که از نمین در انتخابات کاندیدا شد و رای آورد و در لیست نمایندگان مجلس شورای ملی قرار دارد.

بعد از انقلاب آستارا مستقلاً دارای نماینده در مجلس شورای اسلامی شد؛ و نمین به حوزه نمایندگان اردبیل در مجلس شورای اسلامی پیوست. خاطرنشان می‌گردد در سال ۵۸ مجلس شورای ملی به مجلس شورای اسلامی تغییر نام پیدا کرد. لیکن نمایندگان آستارا و نمین در مجلس شورای ملی یکی می‌باشند که مجموعاً ۵ دوره می‌باشد.

حذف شود @Irani2040: سلام دوست عزیز. لطفاً امضا کنید تا مشخص شود چه کسی نظر داده است. تمام منابع ارائه شده از سوی شما، یک کتاب و یک مقاله از یک جوان متولد سال ۱۳۶۴ به نام علی حقی است که صفحه مقاله وی را خودتان ایجاد کردید و به علت عدم سرشناسی در آستانه حذف است. آقای اشرف‌آقا حریری یک مورخ بود و در هیچ‌کدام از کتاب‌هایش یا دستنوشتجاتش خود را نماینده نمین و آستارا معرفی نکرده. ضمن آنکه آستارا در آن دوران بخشی از استان گیلان بوده و نمین بخشی از استان اردبیل. حتی اسناد مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز این چند نفر را تحت عنوان نماینده شهرستان آستارا می‌شناسد. از سید ابوالفصل اقبالی نام بردید. لطفاً مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی دوره ۲۱ جلسه ۲ را حتماً بخوانید. وی نماینده شهرستان آستارا از حوزه انتخابیه شهرستان آستارا معرفی شده.
این صفحه باید نامزد حذف سریع می‌شد اما نظرخواهی برای حذف آن ایجاد کردم تا دلایل حذف را ببینید. با احترام Benyamin-ln (بحث) ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۲۴ (ایران) ‏۳۰ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۴ (UTC)
اطلاعات تکمیلی از مرکز پژوهشهای مجلس Benyamin-ln (بحث) ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۵۳ (ایران) ‏۳۰ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۳ (UTC)

"اما شرحی نیز ملخص از نواقص حوزه انتخابیه آستارا و نمین آستارا تابع استان یکم گیلان و نمین تابع استان آذربایجان شرقی است علت امر این است که چون آستارا شهری است کوچک و دارای تقریباً بیست هزار جمعیت و نمین با توابع حوزه انتخابی در حدود یک صد هزار جمعیت مکمل هم قرار داده شده آستارا نزدیک‌تر هستیم شهر مرزی است به همسایه شمالی." همچنین مطالعه جلسه ۲۳۸ دوره بیست و یکم مجلس شورای ملی صحت مطلب این مقاله را اثبات می‌کند. در این جلسه اقبالی به همین موضوع نمایندگی در دو استان گیلان و اردبیل (که تابع استان سوم بود) و مشکلات آن اشاره می‌کند. دقیقاً صحبتهای مرحوم اقبالی نمین در صحن مجلس در این ارتباط آمده است که گویای صحت مطلب است: "چند کلمه نیز راجع به کارهای حوزه انتخابیه‌ام می‌خواستم به عرض همکاران عزیز برسانم تا مستحضر باشند بنده در دو استان باید کار بکنم شاید آقایان دیگر این طور نباشند (دکتر شفیع امین- متأسفانه در تقسیمات کشور این اشتباه را کردند و انشاءالله بعداً درست می‌شود.) متشکرم. آستارا دارای بیست هزار نفر جمعیت است و تابع استان یکم گیلان است و ویل گیج که مرکز آن نمین است در امتداد قرا جنوبی اردبیل است تا برسد به سرعین و ماورا آن که در حدود صد هزار نفر جمعیت دارد و تابع استان سوم است هنوز این است که بنده بایستی در دو استان کار کنم و احتیاجات و حوائج مردم را تعقیب کنم."

در ضمن جوان بودن نویسنده دال بر عدم سرشناسی وی ندارد و نمی‌توان بخاطر جوان بودن نویسنده کلیه تاریخ سیاسی منطقه نمین و آستارا را تحت الشعاع قرار داد و آنرا مخدوش کرد. آنچه مسلم است کتابهای وی در منطقه بسیار خوش درخشیدند و جایزه نیز کسب کرده‌اند.
Naminfestival (بحث) ‏۳۰ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۳۶ (UTC)
 • توضیح:

نماینده محبوب و مردمی حوزه انتخابیهٔ نمین، ویلکیج و آستارا در بیست و یکمین دوره مجلس شورای ملی

 سیّد ابوالفضل اقبالی نمین فرزند مرحوم میر مهدی قلی خان اقبالی ملقّب به اجلال‌نظام در سال ۱۲۸۵ شمسی در شهر نمین پا به عرصه وجود گذاشت. در دوران کودکی تحت تعلیم پدر و مادر فاضل و متّقی خود قرار گرفت و در دوره نوجوانی از محضر دو روحانی والا مقام شهر خود یعنی حجت الاسلام و المسلمین ملّاهاشم طوسی و حجت الاسلام و المسلمین الحاج حبیب‌الله تاج الذّاکرین زبان عربی آموخت و از همان دوران کودکی و نوجوانی آثار متانت و کیاست در وجودش نمایان بود. مرحوم اقبالی دورهٔ ابتدائی را در نمین و دورهٔ اوّل متوسّطه را در اردبیل با موفقیّت پشت سر گذاشت و بعد از آن مدّتی با عنوان آموزگار خدمت کردند و در ضمن آموزگاری در رشته زبان و ادبیّات عرب در مقطع کارشناسی در تهران به تحصیل پرداختند.

در دوره بیست و یکم مجلس شورای ملّی به عنوان نماینده آستارا، نمین و ویلکیج با حدّاکثر آراء انتخاب شدند و با تلاش‌ها و پیگیرهای شبانه‌روزی خود، یادگارهای ارزنده‌ای را از خود در این منطقه به ارمغان نهادند که از آن جمله به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

۱- اخذ اعتبار لازم جهت حذف پیچ‌های خطرناک گردنه حیران و تعریض آن و اتّصال راه اردبیل- آستارا به نمین که موجب رونق اقتصادی شهر شد. ۲- دایر کردن اداره برق در نمین. ۳- اخذ اعتبار لازم جهت احداث ساختمان شیر و خورشید (هلال احمر) و درمانگاه در نمین. ۴- تأسیس اداره ثبت و اسناد در نمین. ۵- تخصیص اعتبار لازم به مبلغ ۵۲۰۰۰۰۰ ریال جهت احداث دو باب دبستان در نمین. ۶- اخذ مجوّز برای تأسیس رشته‌های ادبی و طبیعی در نمین. سرانجام مرحوم سیّد ابوالفضل اقبالی بعد از یک عمر خدمت صادقانه به شهر و دیار خود در مورّخهٔ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۴۶ شمسی دچار سکته قلبی شدند و با بستری شدن در بیمارستان وزارت دادگستری به دیار باقی شتافتند و در شهر ری در جوار حضرت عبدالعظیم در صحن مسجد فیروزآبادی مدفون شدند.

با شنیدن خبر فوت مرحوم اقبالی، اهالی نمین و آستارا غرق در عزا شدند و بسیاری از مغازه‌داران، به نشانهٔ عزا پارچه‌های سیاه رنگی را از سر در مغازه‌های خود آویختند.

منبع: نشریه فرهنگ نمین

 • همچنین سخنرانی دکتر جوادی فرماندار نشهرستان نمین که اشاره‌ای به همین موضوع داشته‌اند و در وبسایت رسمی فرمانداری نمین نیز منتشر شده است:

" نمین در سال ۱۳۳۹ ش ، به همراه آستارا دارای نماینده مستقل در مجلس شورای ملی بوده و تا پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی پنج دوره ، نماینده مستقل در خانه ی ملت داشته است ، که از میان آنان ، مرحوم سید ابوالفضل اقبالی نمین. فعالیت‌های ارزنده‌ای برای منطقه در دوران نمایندگی در مجلس شورای ملی داشته است."

"اقبالی" نماینده‌ای که در یک دوره ماندگار شد(منبع:خبرگزاری مهر)

در این خصوص بررسی اسناد تاریخی نشان داد که تجربه شهرستان نمین در برخورداری از یک دوره نمایندگی و عمران و آبادانی که تنها در همین یک دوره حاصل شد، می‌تواند دوباره تجربه شده و برای هر کدام از این دو شهرستان پرثمر باشد.

براساس اسناد موجود در سال ۱۳۴۲ نماینده مشترکی برای آستارا و نمین از شهر نمین با نام سید ابوالفضل اقبالی نمین انتخاب شد تا با حضور در یک دور نمایندگی به درجه‌ای در عمران و آبادانی این منطقه کوشا باشد که خدمات وی تاکنون در اذهان شهروندان نمینی ماندگار است.

اقبالی نمین متولد ۱۲۸۵ هجری شمسی بود که در شهریور ۴۲ از مجموع ۱۳ هزار و ۲۹۸ رای در حوزه‌های انتخابیه آستارا و نمین توانست با کسب ۱۱ هزار و ۴۸۳ رای به عنوان نماینده این دو شهر انتخاب شود. منبع:خبرگزاری مهر

Naminfestival (بحث) ‏۳۰ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۰۰ (UTC)
@Naminfestival: نیازی به درشت نویسی نیست. ای کاش با اندازه یکسان نوشته بودید تا کاربران دیگر به راحتی بتوانند این صفحه را دنبال کنند. درخصوص توضیحات مبسوطی که دادید، توصیه می‌کنم ویکی‌پدیا:منبع مستقل و ویکی‌پدیا:منبع بیطرف را بخوانید.
اولاً در خصوص آقای اقبالی: طبق همان صحبت خود ایشان در مجلس شورای ملی، این که بخش ویلکیج زیرمجموعه حوزه انتخابیه آستارا بوده، یک نقیصه در تقسیمات کشوری آن زمان (همزمان با مجلس بیست و یکم) بوده است. دلیل آن مفصل و تاریخی است و اگر بخواهید در جای دیگر به شما توضیح خواهم داد. اما دقت کنید که در آن چند سال محدود هم نمین زیرمجموعه «حوزه انتخابیه آستارا» بوده است و چیزی به نام «آستارا و نمین» وجود نداشته است. (طبق مستندات مرکز پژوهشهای مجلس)
دوماً: تمام آنچه که گفتید مربوط به اقبالی بود. اسماعیل آزمین و علی ماهیار و اشرف حریری پس چه؟ استناد شما به گفته علی حقی است که پژوهشگر است و فلان. در بالا عرض کردم اما متأسفانه دقت نکردید. حریری یک مورخ بود، اما در هیچ کجا اسمی از نمایندگی خود بر مردم نمین نبرده است، بلکه خود را نماینده آستارا معرفی کرده است. پس با تمام این توضیحات، فهرست نمایندگان نمین کاملاً بی‌معنی است. Benyamin-ln (بحث) ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۰۳:۴۸ (ایران) ‏۳۰ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۸ (UTC)
حذف شود در این دوره ها نمین دارای نماینده مستقل نبوده بنابراین متن با عنوان تطبیق ندارد و موضوعیت ماجرا با توجه به موضوع ذکر شده محل بحث است. Hootandolati(بحث) «جمعه،۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۵۹ (ایران)» ‏۳۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۹ (UTC)

داود تاجران

داود تاجران (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«داود تاجران»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسی کامران ‏۳۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۹ (UTC)

 • بماند دارای سرشناسی است. Hootandolati(بحث) «جمعه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۵۸ (ایران)» ‏۳۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۸ (UTC)

@Hootandolati: گرامی، منظورتان از اینکه دارای سرشناسی می‌باشد چیست! تمام سمت‌های ایشان فاقد معیارهای وپ:افراد و سیاست‌مداران است. از منظر معیارهای عمومی سرشناسی هم وضوحا هیچ گونه شرایطی تا به این لحظه ندارد چون منابع بجز یکی همگی مرتبط با ایشان هستند و پوشش منابع معتبری دیگر هم در نوشتار نیست. کامران ‏۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۰ (UTC)

درود کامران گرامی. متن اصلاح شد. تاجران در پرونده محاکمه غلامحسین کرباسچی مطرح بود و در آن دوران بخاطر بحث انتخابات محاکمه و بعداً در دادگاه تجدید نظر تبرئه شد. Hootandolati(بحث) «شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۴:۱۷ (ایران)» ‏۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۷ (UTC)
درود به شما ، منابع را دیدم و اکثرآ یک خبر را فقط در حد چند سطر که یکی تقریباً به ایشان اشاره شده و مابقی آن هم گزارش شاهدان عینی از ایشان است. مانند 1 ، [۳] ویکی‌پدیا:تحقیق دست‌اول ممنوع را مد نظر قرار دهید این منابع از روزنامه همشهری که مالکش شهرداری می‌باشد انتشار یافته، پس روی این منابع حساب نکنید. ما از زوایای آن پرونده و نقش ایشان در آن ماجرا آنقدر آگاهی و دسترسی به منابع نداریم فقط در حد یک اسم از ایشان است و تمامی این متهمان در دادگاه تجدید نظر از اتهامات وارده تبرئه شدند، آنقدر سرشناس نیست و آنقدر عمق پوشش منبع مستقیمآ به ایشان نپرداخته است، کامران ‏۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۷ (UTC)

الگو:شرکت‌های تولیدکننده تلفن همراه

الگو:شرکت‌های تولیدکننده تلفن همراه (ویرایش | [[بحث:الگو:شرکت‌های تولیدکننده تلفن همراه|بحث]] | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «الگو:شرکت‌های تولیدکننده تلفن همراه» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

بروزرسانی این الگو با توجه به منبع موجود؛ ممکن نیست. در صورت نبود منبع معتبر برای بروزرسانی محتوا؛ الگو، اطلاعات معتبر و درستی را منعکس نخواهد کرد. پس پیشنهاد می‌کنم درصورت نبود منابع معتبر برای بروزرسانی، الگو حذف شود.  بحثKOLI  ‏۳۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۹ (UTC)

حذف شود Benyamin-ln (بحث) ۱۲ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۱۲ (ایران) ‏۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۴۲ (UTC)

 • بماند با توجه به تغییرات اعمال شده توسط درفش کاویانی Benyamin-ln (بحث) ۱ خرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۲۴ (ایران) ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۴ (UTC)
 • حذف شود براساس یک منبع «برترین»ها را انتخاب کنیم؟ ویکی‌پدیا همیشه حقایق را به صورت روشن (و معمولاً تحت بررسی چند منبع) انتخاب می‌کند. به نظرم الگوی فوق که شیوه‌ی علمی و رسمی در آن به کار نرفته (مانند رتبه‌بندی فوتبال که هرسال رسماً اعلام می‌شود) کاربردی نیست. ‎محمدحسین ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۷ (UTC)
 • تغییری در الگو دادم، کفایت می‌کند برای جلوگیری از حذف؟ درفش کاویانی (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۸ (UTC)
  جناب درفش، این منبع را در دیگر نسخه‌های الگو دیده‌بودم؛ فقط تایید کنید چنین منبعی چه میزان معتبر است؟ آیا منابع دیگری (توسط یک ناشر معتبر نشر یافته باشد) هست که این اطلاعات را تایید کند؟ برفرض دنبال نکردن منبع فعلی، کدام منبع؟ (این اطلاعات قرارست هرسال بروز شود. از طرفی گاه در طی یک‌سال و در فصول مختلف، این رتبه‌بندی جابجا می‌شود: نظیر وضعیت اخیر سامسونگ و اپل.) KOLI (بحث) ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۹ (UTC)
  سلام. @KOLI: جان بنده صرفاً سعی کردم الگو را بروزرسانی کنم تا قدیمی‌بودن اطلاعات الگو باعث حذف نشود. دربارهٔ اعتبار منبع نظری ندارم ولی این نکته که الگو باید سالیانه بروز شود پس حذفش کنیم، استدلال درستی نیست. با احترام درفش کاویانی (بحث) ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۹ (UTC)
  منظورم این نیست؛ می‌گویم چون قرارست این الگو اطلاعاتش هرسال به‌روز شود، منبع معتبرِ مطمئن می‌خواهد. برای نمونه به‌روز کردن برندگان جایزه براوو مشخص و معلوم است... (و البته کلی الگوی مشابه و نیازمند بروزرسانی تحت عنوان‌هایی مانند باارزش‌ترین و غیره -نظیر الگو:باارزش‌ترین بازیکن قهرمانی والیبال جهان- در رده:الگو:والیبال هست که در حال حاضر، آن الگوها هم منبع و منشاء‌شان معلوم نیست از کجاست...)
  با احترام KOLI (بحث) ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۱ (UTC)

رونالد مک‌گراث

رونالد مک‌گراث (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «رونالد مک‌گراث» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسی و نبود منابع

RareSky (گفتگو) ‏۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۲۶ (UTC)

شاهدخت سرزمین ابدیت

شاهدخت سرزمین ابدیت (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «شاهدخت سرزمین ابدیت» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسی یاماها۵ / ب ‏۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۷ (UTC)

مهناز عادلی

کاربر:Sinbod/مهناز عادلی (ویرایش | [[بحث:کاربر:Sinbod/مهناز عادلی|بحث]] | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«مهناز عادلی»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

این مقاله پیشتر در نبح حذف شده بود و با اصرار کاربر/کاربران، تحت صفحهٔ کاربری احیا شد تا تکمیل گردد. مقاله پس از احیا ویرایش خاصی نشد اما کاربر/کاربران اصرار دارند اکنون شرایط خوبی برای ایجاد دارد. لطفاً بررسی کنید. مهرنگار (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۳ (UTC)

 • حذف شود بهتر بود نمی‌پذیرفتید. اصرار دلیل قانع کننده‌ای نیست. Wikimostafa (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۳ (UTC)
شاید حق با شما باشد. مهرنگار (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۴ (UTC)
با درود و احترام، اصرار بر حفظ مقاله با توجه به رای اکثریت که با دلابل مکفی به حفظ مقاله رای داده بودند به دلیل عدم ارایه توضیحات کافی برای حذف آن بود و صرفاً پافشاری بدون دلیل برای حفظ مقاله نبود. Sinbod (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۰۶ (UTC)
درود بر مهرنگار گرامی، پس از توصیه جنابعالی برای ویرایش بیشتر مقاله می‌خواستم در وقتی مناسب مقاله را ویرایش کنم که امروز متوجه شدم مقاله را به نبح آورده‌اید. Sinbod (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۰۶ (UTC)
درود. در بحثم پاسخ دادم. مهرنگار (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۵۷ (UTC)
همین‌طور است ویکی‌پدیا برای نوشتن رزومه نیست و این مقاله نیز رزومه نیست، به همین دلیل تا بحال در مقالاتم سعی کرده‌ام فرهیختگان ادب و هنر که در مجامع ادبی سرشناس هستند را با وسواس به ویکی‌پدیا بیاورم و نه سرشناسان اینترنتی و اینستاگرامی را که متأسفانه شاهد حضورشان در ویکی‌پدیا هستیم. با احترام Sinbod (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۹ (UTC)
 • بماند با احترام، مقاله تمام قوانین مربوط به سرشناسی را احراز می‌کند، در گذشته رای بیشتر را برای حفظ مقاله کسب کرد اما با سوء برداشت نسبت به تعداد کاربران موافق مقاله حذف گردید. Sinbod (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۰۶ (UTC)
 • بماند برای احراز سرشناسی دو سرفصل کلی را ویکی‌پدیا تعریف کرده است. یکی معیار اصلی است و چند معیار اضافی است. در زیر هم طبق معیار اصلی هم طبق معیارهای اضافی دلایلی اقامه می‌شود که سرشناسی «مهناز عادلی» را از نظر ویکی‌پدیا عنوان می‌کند:
 1. معیار اصلی: «یک شخص سرشناس است اگر موضوع چندین منبع ثانویهٔ منتشرشدهٔ معتبر باشد که از یکدیگر استقلال فکری دارند و نسبت به شخص نیز مستقل هستند.» (در منابع ذیل مقاله، چندین مصاحبه مستقل از او هست. پس او سرشناس است)
 2. از نظر ویکی‌پدیا: «آنچه در بالا آمد معیار اصلی گنجایش است.» فرد مذکور ملاک‌های بیشتر سرشناسی را هم احراز می‌کنند. در همان مقالهٔ سرشناسی آمده: «فرد مشارکتی در خور و پررنگ داشته و در رشته‌ای خاص مشهور است. به طوری که این مشارکت بخشی از تاریخ آن علم/رشته شده‌است» این فرد در رشته انیمیشن مشهور است؛ و بخشی از تاریخ علم انیمیشن سازی ایران محسوب میشه. پس طبق نظر ویکی‌پدیا ملاک اضافه تری هم برای احراز سرشناسی دارد.
 3. معیار اضافی: ویکی‌پدیا می‌گوید «نقاشان، مجسمه‌سازان، معماران، و سایر صاحب‌حرفگانی که سخت شناخته‌اند (چه خوشنام و چه بدنام) و به احتمال زیاد به بخشی از تاریخ آن حرفه پیوسته‌اند.» پس چون غیر انیماتورها این فرد رو نمی‌شناسند از نظر ویکی‌پدیا دلیل بر ناسرشناسی نیست.
 4. معیار اضافی: ویکی‌پدیا در شواهد تأیید پذیر سرشناسی می‌گوید: «باید شواهد تأییدپذیر، عینی موجود باشد که موضوع از منابع مستقل برای پشتیبانی ادعای سرشناسی توجه شایان توجه دریافت کرده است.» منابعی که در مقاله فرد مورد بحث وجود دارند، عینی و تأیید پذیرند. پس سرشناسی این فرد مورد تأیید ویکی‌پدیا است.
 5. معیار اضافی: ویکی‌پدیا در قسمت سنجش‌های دیگر می‌گوید: «ویکی‌پدیا:اثبات‌پذیری: آیا تمام اطلاعات موجود در مقاله را می‌توان به طور مستقل (بعضی می‌گویند ۱۰سال دیگر) بررسی و اثبات کرد.» از نظرم قابل بررسی و اثبات هست. چون انیمیشن‌ها ساخته و منتشر شده و جزئی از تاریخ انیمیشن ایران محسوب می‌شود.
 6. معیار اضافی: ویکی‌پدیا در قسمت سنجش‌های دیگر می‌گوید: «گسترش‌پذیری: آیا مقاله هرگز از یک مقالهٔ چندخطی ناقص فراتر خواهد رفت؟ آیا می‌توان یک مقالهٔ عالی راجع به این موضوع نوشت؟» همان طوری که تاریخچه مقاله شخص مزبور نشان می‌دهد این مقاله قابل گسترش است. اگر در مقالهٔ شخص مورد بحث «کارهای در دست اجرا» هم اضافه شود، این آیتم بیشتر تأیید می‌شود.
 7. معیار اضافی: ویکی‌پدیا در قسمت سنجش‌های دیگر می‌گوید: «سنجش صدسال (حدس آینده‌مدار): آیا صد سال دیگر هیچ‌کسی که ارتباط مستقیمی با شخص نمی‌دارد مقاله را مفید خواهد یافت؟» با توجه به اینکه بخشی از تاریخ انیمیشن ایران است جواب این سؤال مثبت است.

علاوه بر ۷ مورد بالا موارد دیگری هم برای اثبات سرشناسی فرد مذکور در حوزه انیمیشن و طنز وجود دارد. اگر لازم بود اضافه می‌کنم. به نظر می‌رسد از نظر ویکی‌پدیا این شخص سرشناس محسوب می‌شود. دلیل اینکه دفعه قبل به نبح رفته بود این بود که مقاله اولیه‌ای که روی ویکی گذاشته شده بود خیلی خام و تقریباً بدون منبع بود. خیلی اصلاحالات روی آن انجام شده و منابع زیاد و مستقلی اضافه شده. لطفاً بررسی کنید. با تشکر. 700ali (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۱ (UTC)

 • بماند فیلم انیمیشن ماسوله برنده جایزه شده و فیلم نامه را عادلی نوشته همچنین سردبیر نشریه طنز و کاریکاتور بوده نمی‌دانم چطور دفعه قبل در نبح دوستان رای به ماندن نداده‌اند و یا در جمع‌بندی این موارد در نظر گرفته نشده است. Hootandolati(بحث) «سه‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۰۰:۰۳ (ایران)» ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۳ (UTC)
@Sinbod: مقالاتی که مربوط به افراد هستند بدون زادروز و زادگاه ناقص به نظر میرسن. لطفاً همچنان که صفحه در فضای نام کاربری هست ویرایش‌های لازم رو انجام بدید تا بشه بهتر تصمیم‌گیری کرد. لید (خطهای اول) مقاله رو اصلاح کنید و پیشه شخص رو مشخص کنید چون چند خط اول بسیار تأثیرگذار هستن. پیشه‌ای رو که در اون بیشتر مطرح هست رو ذکر کنید مثلاً طنزپرداز. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۴ (UTC)
@Doostdar:عزیز درود، از راهنمایی جنابعالی سپاسگزارم، محل تولد در لید ذکر شده، زادروز دقیق نیز امیدوارم در آینده توسط ایشان و یا نزدیکان شان درج گردد. به هر روی تغییرات در لید اعمال شد. Sinbod (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۰ (UTC)
 • اگر موضوع مقاله سرشناس نباشد با بزک کردن متن نمی‌توان آن را نگه داشت. آیا انیمیشن ماسوله برندهٔ جایزهٔ بهترین فیلمنامه شده که موجب سرشناسی ایشان شود؟ آیا مهناز عادلی سردبیر گل‌آقا بوده است؟ Wikimostafa (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۴ (UTC)
  درود بر شما @Wikimostafa: عزیز، شخصاً قصد بزک کردن متن را نداشتم و فکر نمی‌کنم ویرایش من و یا کاربران دیگر روی مقاله به قصد بزک کردن آن بود. اساتید عزیز پیشنهاداتی داشتند بنده نیز اجابت کردم. خیر در هیچ جا اشاره‌ای به سردبیری ایشان در گل آقا نشده هرچند در بررسی‌هایم برخی از همکاران عادلی ایشان را سردبیر نشریه بچه‌ها گل آقا معرفی کردند اما بنده چنین اشاره‌ای نداشتم!
 • حذف شود هیچ‌کدام از شرایط وپ:سرشناسی (افراد) را ندارد. --آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۸ (UTC)
  درود، امیدوار بودم دلایل تان را بدانم! Sinbod (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۶ (UTC)
  دلیل را نوشتم!: «هیچ‌کدام از شرایط وپ:سرشناسی (افراد) را ندارد.» شما اگر مدعی ماندن هستید باید با استناد به منابع معتبر نشان دهید کدام معیار از رهنمود را دارد نه من!--آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۳ (UTC)
  استاد عزیز، دلایل احراز سرشناسی که توسط کاربر گرامی 700ali به تفصیل شرح داده شد، من نیز توضیحات خود را آورده‌ام. آیا اگر صرفاً بگوییم شرایط سرشناسی افراد را دارد و یا ندارد دلیل محکمی آورده‌ایم؟ اگر در گذشته و حال از شما پرسشی در مورد دلایل مخالفت تان مطرح کردم بنا به اقتضای تجربه تان برای آموختن بوده و هست، نه خدای ناکرده برای جدل، من نیز مانند شما سعی می‌کنم به گسترش ویکی‌پدیا کمک کنم و قطعاً وسواس من در زمینه‌های فرهنگی کمتر از شما نیست. Sinbod (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۳ (UTC)
  از نظر من دلایل 700ali اثبات کننده سرشناسی این موضوع نیست، در پیام قبل هم گفتم اثبات عدم سرشناسی همانند اثبات سرشناسی نیست، آنکه موافق سرشناسی است باید اولا بگوید کدام یک از معیارهای رهنمود سرشناسی احراز می‌شود دوما این معیار را با استناد به منابع معتبر اثبات کند. فرضاً کاربری در بحث:هفت فیلم‌نامه سرشناسی موضوع را به چالش می‌کشد، من در جوابش به بندی از رهنمود استناد می‌کنم، منبعی هم که این بند رهنمود را اثبات می‌کند در مقاله موجود است.
  مثلا ادعای «بخشی از تاریخ علم انیمیشن سازی ایران محسوب میشه.» ادعای بسیار بزرگی است و نیازمند مدارک معتبر--آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۸ (UTC)
  به نکته خوبی اشاره کردید. من ایشان را بعنوان طنز پرداز و روزنامه‌نگار می‌شناسم و به نظر کاربر 700ali ورود نمی‌کنم. در اینجا دو ساعت از نیمه شب گذشته، اجازه دهید در فرصتی دیگر دلایلم را علاوه بر آنچه کاربر 700ali آورده‌اند درج خواهم کرد. پایدار باشید. Sinbod (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۳ (UTC)
  مگر تاریخ انیمیشنِ تازه کارِ ایران کلا چند صفحه است؟ اگر در این سال ها انیمیشنی چندین جایزه داخلی و خارجی بگیره و عوامل اصلی انیمیشن مثل کارگردان و فیلم نامه نویس و... در این چند ورق تاریخ انیمیشن کشور نیاید دیگر چه چیزی در این تاریخ میاید؟!
  در جواب دوستی که گفتند «اثبات عدم سرشناسی همانند اثبات سرشناسی نیست» باید بگم لطفا متن کادر نبح را بخوانید. نوشته: «فقط نگویید که «سرشناس است» یا «سرشناس نیست»» حداقل تلاشی که برای عدم سرشناسی یک نفر می کنید این باید باشد که دلایل ارائه شده برای اثبات سرشناسی فرد مذکور را یک به یک با دلیل رد کنید. حتی اگر یک دلیل سرشناسی را نتوانید رد کنید از نظر ویکی پدیا شخص مذکور سرشناس محسوب می شود. 700ali (بحث) ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۰ (UTC)
 • بماند بر اساس بند «شخص پدیدآورنده و یا دارای همکاری مهمی برای ایجاد یک کار مهم و شناخته‌شده، یا کار گروهی است.» موضوع مقاله یک نویسنده خلاق هست. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۰ (UTC)
  کدام کار مهم؟ --آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۶ (UTC)
  درود بر شما، عادلی پدید آورنده صفحه طنز «تپق» در روزنامه اعتماد ملی بودند که در آن زمان بسیار مورد توجه قرار گرفت. Sinbod (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۴۶ (UTC)
  بنظرم «صفحه طنز تپق روزنامه اعتماد» شرط «کار مهم و شناخته‌شده» از معیار بالا را احراز نمی‌کند؛ اگر این صفحه اینقدر مهم و شناخته‌شده است لطفاً مدخلی مانند تپق در ویکی‌پدیا فارسی برایش ایجاد کنید تا بررسی بیشتر شود. --آرمانب ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۵۳ (UTC)
  از پیشنهاد شما سپاسگزارم، در حال حاضر از نظر من اهمیت شخص به اثر ارجهیت دارد، شاید در آینده با همت کاربران دیگر و با گسترش این مقاله بتوان برای «تپق» مقاله‌ای جداگانه در نظر گرفت. به هر روی این صفحه گپ و گفت در قالب طنز با مشاهیر سیاسی، فرهنگی، هنری و ورزشی همانگونه که در تعریف طنز آمده بسیار تفکر برانگیز بود. نمونه‌هایی از این صفحه در اختیار دارم اگر به پیشبرد این صفحه کمک می‌کند در مطلب بگنجانم. الاایحال فکر می‌کنم از نظر منبع دهی به اندازه کافی منبع به مقاله اضافه شده. Sinbod (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۵ (UTC)
 • بماند جمله‌ای از خبرگزاری رسمی ایران،

  عادلی بیش از ۱۵ سال است که سابقه نویسندگی در نشریات معتبر کشور را دارد و در ۱۰ سال اخیر مقالات، مصاحبه‌ها و نوشته‌های طنز او مخاطبین زیادی داشته است، پیش از فیلمنامه ˈیتیمˈ نیز عادلی نویسندگی ۹ فیلمنامه کوتاه انیمیشن را برای مجموعه ˈ۱۰ روستاˈ به سفارش مرکز صبا وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را به عهده داشته است.

در وپ:خلاق آمده ‎شخص به عنوان یک چهرهٔ مهم در نظر گرفته می‌شود همچنین آمده ‎شخص پدیدآورنده و یا دارای همکاری مهمی برای ایجاد یک کار مهم و شناخته‌شده، یا کار گروهی است. که ایشان نویسنده انیمیشن ماسوله بوده که این انیمیشن ۸ جایزه ملی و بین المللی را از آن خود کرد با این تفاسیر سرشناسی این نویسنده محرز است. -- Behzad39 (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۱۵ (UTC)

ببخشید یه سوال. چندوقت باید منتظر موند تا یه مدیر تصمیم بگیره بمونه یا حذف بشه؟700ali (بحث) ‏۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۶ (UTC)

قابل توجه مدیری که جمع بندی می‌کند: کاربر ویکی مصطفی به نتیجه نبح معترض بود. من جمع بندی را خنثی کردم.--Behzad39 (بحث) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۳ (UTC)

نقش پارسی بر احجار هند

نقش پارسی بر احجار هند (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «نقش پارسی بر احجار هند» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسی یاماها۵ / ب ‏۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۰۶ (UTC)


تمدید شد تا بحث بیشتری انجام گیرد و اجماع شفاف‌تری حاصل شود.
لطفاً نظرات خود را زیر این پیام بنویسید. ممنون، آرمانب ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۱ (UTC)

 • میان‌ویکی ها اشتباه هستند. تصاویر هم به موضوع مقاله یعنی کتاب ارتباط نداره. دوستدار ایران بزرگ ‏۲۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۵ (UTC)
 • بماند هم نویسنده یعنی علی اصغر حکمت سرشناس هستند و هم کتابشان که هنوز منبع معتبری برای تحقیق درباره ی نقوش فارسی بر کتیبه های هندوستان است. عکس های فعلی هم بی ربط نیستند و همگی نشان از نقوش فارسی دارند. Beheshtihossein (بحث) ‏۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۳ (UTC)

آثار و بقایای دایناسورها (کرمان)

آثار و بقایای دایناسورها (کرمان) (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «آثار و بقایای دایناسورها (کرمان)» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

فاقد سرشناسی آرمانب ‏۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۱۶ (UTC)

احمد سلگی

احمد سلگی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «احمد سلگی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار(در مورد سرشناسی وي ترديد داشتم) فقط چند نمايش نامه در آثار خود دارد و معلوم نيست جوايز اين جشنواره ها تا چه حد معتبر است کامران ‏۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۳ (UTC)


تمدید شد تا بحث بیشتری انجام گیرد و اجماع شفاف‌تری حاصل شود.
لطفاً نظرات خود را زیر این پیام بنویسید. ممنون، آرمانب ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۲ (UTC)

بهناز سلیمانی مرقی

بهناز سلیمانی مرقی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«بهناز سلیمانی مرقی»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

شرایط سرشناسی ندارد، گرچه در متن نوشتار به فیلم‌هایی اشاره شده ولی در جستجوی‌هایم منابعی معتبر نیافتم برایش. کامران ‏۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۴ (UTC)

حذف شودسرشناسی ندارد.--Behzad39 (بحث) ‏۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۰ (UTC)


تمدید شد تا بحث بیشتری انجام گیرد و اجماع شفاف‌تری حاصل شود.
لطفاً نظرات خود را زیر این پیام بنویسید. ممنون، آرمانب ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۲ (UTC)

سید محمد مهدی غضنفری

سید محمد مهدی غضنفری (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «سید محمد مهدی غضنفری» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

از نظر سرشناسی بررسی کنید. مقاله توسط یک کاربر نوشته شده که تنها همین مقاله رو ایجاد کرده و در اینجا جعل امضا کرده. دوستدار ایران بزرگ ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۰۸ (UTC)

نظرچه باحال امضای منو جعل کرده بوده :). خدمت شما بگم اینکه اینکار را کرده دلیل برای حذف نیست.--Behzad39 (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۳ (UTC) بماندسرشناسی محلی کاملا محرز است.--Behzad39 (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۷ (UTC)

فهرست روستاهای استان چهارمحال و بختیاری

فهرست روستاهای استان چهارمحال و بختیاری (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«فهرست روستاهای استان چهارمحال و بختیاری»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

رده‌ها کامل هستند نیازی به این فهرست نیست مثل فهرست روستاهای استان قزوین که برای آن هم پیشنهاد حذف شده. دوستدار ایران بزرگ ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۰ (UTC)

بماندرده و فهرست هر یک کارکرد خود را دارند. رده به تفکیک شهرستان روستاها را نمایش نمی‌دهد. --1234 (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۸ (UTC)

 • @Sicaspi: جناب سیکاسپی یعنی به نظر شما برای تمام استانهای ایران فهرست روستاها ایجاد کنیم؟ --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۲ (UTC)
  چرا که نه؟ کاملاً می‌تواند مفید باشد. چطور مثلاً ما فهرست شهرها و روستاهای لوئیزیانا یا فهرست شهرهای یوتا را داریم، که تا دهات ۲۰ نفری و ۳۰ نفری در آن فهرست شده و اشکالی ندارد، بعد به ایران که می‌رسد اشکال پیدا می‌کند؟ اگر نقیصه‌ای دارد، اصلاح شود، ولی صرف نقص و جا برای کار داشتن استدلال مناسبی برای حذف نیست. این فهرست باید بماند تا کاربران آن را ببینند و اصلاحش کنند، اگر حذف شود که خوب معلوم است اصلاح نمی‌شود. --1234 (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۵ (UTC)
فهرست شهرهای استان چهارمحال و بختیاری هست ولی روستاها چون تعدادشون زیاده و منابع کم هست فهرست معمولا ناقص میمونه. برای ۳۱ استان نمیشه فهرست روستا ایجاد کرد. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۵ (UTC)

مهدی آهویی

مهدی آهویی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «مهدی آهویی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زماندار، تشخیص سرشناسی بر عهده اجتماع آرمانب ‏۱۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۰ (UTC)

 • بماند به‌نظرم در مرز سرشناسی قرار دارد. مدیریت یکی از گروه‌های آموزشی دانشگاه تهران و مصاحبه با واشنگتن‌پست و برخی خبرگزاری‌های رسمی در ایران می‌تواند سرشناسی را نشان دهد. علی پیرحیاتی (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۰ (UTC)

منگلی بیک

منگلی بیک (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «منگلی بیک» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از زمان‌دار- مقاله قدیمی است. دوستان تاریخ دان نظر دهند. اگر می‌شود کامل شود که چه بهتر Behzad39 (بحث) ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۰ (UTC)

فرهاد حسین زاده لطفی

فرهاد حسین زاده لطفی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «فرهاد حسین زاده لطفی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

قبلا حذف شده بود و زير صفحهٔ کاربری احیا شد تا تکمیل گردد. آوردمش تا همكاران سرشناسي وي را بررسي كنند. کامران ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۷ (UTC)

بماند * نگه داشته شود - دلیلی برای حذف این صفحه نمی بینم. پرفسور فرهاد حسین زاده در سایت اسکوپوس (اگر دسترسی داشته باشید) نفر دوم دنیا در تولید علم مقالات تحلیل پوششی داده ها DEA می باشد همچنین ایشان پژوهشگر برتر کشور شده اند. MohsenVG (بحث) ‏۱۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۵۷ (UTC)

بماند با توجه به اینکه این صفحه یک بار باز بازنویسی شده و موارد مورد نیاز اضافه و حذف شده اند و همچنین اینکه پس از گذشت یک ماه نیم نظری برای حذف وجود ندارد لطفا برچسب برداشته شود و این صفحه بماند. بماند MohsenVG (بحث) ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۱ (UTC)

لرهای عراق

لرهای عراق (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«لرهای عراق»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

این مقاله اشکالات بسیار جدی دارد و قبلاً هم حذف شده بود، برای ساخت آن از خرابکاری و جعل منابع و… استفاده شده در جهت عقیده‌ای خاص مانند لر نشان دادن لکها و کلهرها که منابع معتبر این نظر را تأیید نکرده‌اند، هیچ لکی خود را لر نمی‌داند، در هیچ‌کدام از شهرهای عراقی مورد ذکر در این مقاله حتی یک درصد لر وجود ندارد، حتی مردم آن شهرها معنای واژه لر را نمیدانن، حتی از آرشیو قدیمی اتنولوگ استفاده شده که خود اتنولوگ با بررسی‌های بیشتر آنرا در ویرایشهای بعدیش رد کرده و لکی و کلهری و… را از زبان‌های کردی دانسته اینجا[۴] و اینجا[۵]، این هم منبعی معتبر از ایرانیکا در تناقض با ادعاهای کاربر میلاد لور؛ پاراگراف ششم منبع را دقت کنید که بسیاری از ایلات لک اینجا کرد معرفی شده‌اند،[۱] بیشتر منابع مورد استفاده در مقاله نامعتبر و غیرقابل دسترسی هستن و منابع قابل دسترسی هم بیشتر مربوط به لک‌ها و کردهای فیلی است که ارتباطی با لرها ندارد، درست نیست اینگونه از ویکیپدیا سوءاستفاده شه در جهت پیشبرد عقاید شخصی، مانند اینست که ما با کمک برخی شباهت‌های مردم شمال ایران با کردها، گیلک‌ها و مازنی‌ها و… را کرد معرفی کنیم و مقاله کردهای شمال را بسازیم و گیلک‌ها و مازنی‌ها را قسمتی از کردهای شمال معرفی کنیم! مصدق بزرگ (بحث) ‏۱۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۵۶ (UTC)

 • حذف شود منابع به کار رفته در مقاله بی‌طرف به نظر نمی‌رسند. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۱ (UTC)
 • بماند منابع در گوگل قابل دسترسی هستند و در خیلی از صفحات دیگر وکیپدیا از آنها استفاده شده است. احمد گراوند (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۳ (UTC)
 • بماند لک‌ها و فیلی‌های زیادی در عراق وجود دارند، فیلی با استناد به معتبرترین منابع مانند ایرانیکا جز مردم لر هستند. لک‌ها نیز اکثراً خود را لر می‌دانند. میلاد لور (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۲ (UTC)
@میلاد لور: اگر تعدادشون زیاده پس لطفاً مقاله رو تصحیح کنید چون در مقاله گفته شده تعدادشون فقط ۵۰۰ هزار نفر هست. --دوستدار ایران بزرگ ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۱ (UTC)

@Wiki center:سلام. از کجا به این نتیجه رسیدی هیچ لکی خودشو لر نمی‌دونه؟ لک‌ها اکثراً خود را لر می‌دانند، کاکاوند، حسنوند، بیرانوند بزرگترین طوایف لک هستند که الان متعصب‌ترین لرها هستند و خود را لرتر از لری می‌دانند. برای منبع هم ایرانیکا اینجا [۶],[۷] [۸]این طوایف بزرگ لک را لر دانسته است. در مورد فیلی‌ها نیز با استناد به منابع معتبر مانند ایرانیکا [۹] جزئی از مردم لر هستند. ارادتمند--میلاد لور (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۷ (UTC)

 • بماند مقاله کاملاً بر پایه منابع معتبر است و به جای استدلال برسر منابع که صحت و اعتبار آنها مشهود است، چنین به چالش کشیدن اصل مقاله موضوع عجیبی است. در غیاب کاربران آشنا و باقابلیت دسترسی به منابع، برخی کاربران قوم محور همه چیز را منکر می‌شوند. مقاله لری بغدادی در کمال ناباوری و علیرغم پیگیری زیاد به نتیجه نرسیده به عنوان و منابع جعلی کردی بغدادی تغییر نام و محتوا یافت. امیدواریم کاربران مجوزدار و مدیران، فضا را بگونه‌ای هدایت کنند که شاهد این اتفاقات ناگوار از لحاظ علمی نباشیم. Shadegan (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۸ (UTC)
  @میلاد لور:دوست عزیز پاراگراف ششم این منبع معتبر از ایرانیکا در تناقض با ادعاهای جنابعالیست و این ایلات لک مورد نظر شما را از مردم کرد دانسته است.[۲] حالا این فقط یک مورد عمده اش بود، بقیه منابع مورد استفاده در منبع مشکلاتی اینگونه یا مشابه دارند، منبعی مانند اتنولوگ هم که توسط خود نویسنده رد شده و به آرشیو رفته و در ویرایش‌های بعدیش عوض شده، بعضی از منابع هم وجود خارجی ندارند و بعضی‌های دیگر بر عکس حرف منبع گفته شده در جهت تمایلات دوستمان، قضاوت با شما. (مصدق بزرگ (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۳ (UTC))

@Wiki center: درود! در مقالهٔ ایلات کُرد در ایرانیکا تنها به صورت گذرا (فقط یک اسم) این ایلات را کرد دانسته‌اند! در حالی که در خود مقالات این ایلات در ایرانیکا تماماً لر شمرده شدند. قطعاً خود مقالات این ایلات معتبرتره تا تنها اشاره گذرا به این ایلات در مقاله قوم کرد! ارادتمند--میلاد لور (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۷ (UTC) ولی نکته مهمتر اینجاست که در ۹۵ درصد جاهایی که در ایرانیکا و منابع دیگر از لر و لک اسم برده شده آنها را از همدیگر جدا دانسته‌اند و در بسیاری از موارد لکها زیر مجموعه کردها به شمار آمده و درست نیست برای اثبات وجود لر در عراق از آنها و ایلات کرد دیگر مایه بگذاریم، حتی در مورد فیلی‌ها بیشتر منابع آنها را کرد دانسته‌اند و منظور از لر فیلی بیشتر گروهی از حاکمان بوده که در ایران بوده‌اند نه آن قسمت از مردم عراق که دوره‌ای زیر سلطه اینها بوده‌اند، بعید می‌دانم این شهرها در عراق که به عنوان لر معرفی شده‌اند حتی لهجه لری داشته باشن، شاید بیشتر آنها حتی واژه لر را نشنیده باشن،طبق قانون ویکی‌پدیا ادعاهای بزرگ منابع بزرگ می‌خواهد.(مصدق بزرگ (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۲ (UTC))

@Wiki center: ببخشید که در بحث شما دخالت می‌کنم اما در این جا [۱۰] ایرانیکا مستقیماً و صددرصد نوشته لکها لر هستند. احمد گراوند (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۷ (UTC)

 • حذف شود چون وجود لر در عراق واقعیت ندارد و اینگونه تلاشهای عجیب برای تمدن سازی عجیب و باور نکردنی است! این کاربر محترم که مقاله را ساخته قبلاً هم از اینگونه اقدامات انجام می‌داد به عنوان مثال پارسال از ساخت مقاله‌ای با عنوان لری مینجایی که یک واژه فیس بوکی است به شدت حمایت می‌کرد و تلاش می‌کرد اسم زبان چند استان ایران را اینگونه بگذارد که برخورد شدید چند مدیر ویکیپدیا را در پی داشت و آن پروژه عجیبشان به ثمر ننشست، اینگونه اقدامات نوعی بدعته و با ساخت این مقاله لر در عراق تولید نمیشه ولی در عوض باعث کاهش اعتبار ویکیپدیا و لرهای عزیز میشه، وجود لر در عراق آنهم به این شکل گفته شده شبیه جوک می‌ماند، در هیچ نقطه مرزی ایران با عراق لر یا حتی لک هم وجود ندارد، ما به وجود لک‌ها در عراق شک داریم چه رسد به لرها، جالبه که خود سازنده مقاله آمده اینجا رای داده و دلیلی منطقی برای ساخت این نوع مقاله با این همه اشکالات نداده، ساختن چنین مقاله‌ای آنهم با این همه جعل منابع و اقوام نوع بسیار آشکاری از خرابکاریست، امیدوارم مدیران در برخورد با اینگونه مقالات که در دنیای خارج واقعیت ندارد و با منابع پراشکال و… همراه است غفلت نورزند، هرچند بنده با وجود این مقاله مشکلی نداشتم ولی حالا که نامزد حذف شده من هم طبق دلایل بالا با حذف مقاله موافقم، ارادتمند (خان پهلوان (بحث) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۹ (UTC))
 • بماند با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز منابع زیادی در تأیید وجود لرهای عراق وجود دارند مثل سفرنامه هوگو گروته و همچنین کتاب سفری به دیار الموت، ایلام و لرستان که نوشته خانم فریا استارک است و همچنین کتاب مردم شناسی ایران نوشته هنری فیلد با ترجمه عبدالله فریار که به کرات بر وجود لرهای عراق و از جمله لرهای فیلی در عراق صحه می‌گذارند آیا با وجود چنین منابع مستحکم و غیرقابل خدشه‌ای نیاز به حذف مقاله لرهای عراق احساس می‌شود؛ منابع بسیاری غیر از این منابع وجود دارند که بر وجود لرهای عراق صحه می‌گذارند از جمله کتاب خاطرات سپهبد رزم آرا خواهشمند است در حفظ این مقاله به ما کمک کنید. Beyronvan (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۰ (UTC) (این حساب نمک خوابیده برای نظرخواهی است)

دوست عزیز سفرنامه‌ها منبع معتبری نمی‌باشد و بعضاً شخصی یا خیالی می‌باشد، اینکه یه توریستی چند تا توریست مثل خودش را در شهری ببیند و فکر کنه ساکنین آنجا هستن برای همه و از جمله خود بنده و جنابعالی هم پیش آمده است. (خان پهلوان (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۱ (UTC))

 • حذف شود ظاهراً مقاله مانند مقاله قبلاً حذف شدهٔ لری مینجایی یک سری اطلاعات وبلاگی را با ظاهر موجه و منبع دار ارائه می‌دهد همانگونه که در آن مقاله هم فهرست زیادی از منابع انگلیسی زبان ردیف شده بودند که ربطی به مقاله نداشتند و صرفاً ذکر شده بودند. البته گروهی از فیلی‌ها در عراق زندگی می‌کنند اما از نظر فرهنگی و زبانی جز مردم لر حساب نمی‌شوند و لر خوانده شدن آنان توسط احزاب سیاسی به دلیل خواسته آنان مبنی بر مصادره هویتی لرها و دسترسی به آب‌های خلیج فارس و همچنین اختلاف مذهبی است وگرنه منابع انگلیسی از آنان به عنوان کرد نام می‌برند. عبارت لرهای عراق به مجموعه‌ای از گویشهای بهم پیوسته لری فیلی شامل لکی، کلهری و خرم‌آبادی سخن می‌گویند. و استفاده از منابع ناموجود (مثل این) یا نامعتبر مثل آرشیو اتنولوگ (که بعداً توسط خود اتنولوگ نقض شد ولی باتوجه به تکرار این موضوع و عدم توجه کاربر بازهم استفاده می‌شوند) همچنین اشاره به لغت کلهر نشان می‌دهد مطالبی که با توجه به سطح محافظت از خرابکاری در مقالات اصلی گنجانیده نمی‌شوند را می‌خواهند در این مقاله بیاورند. منابعی هم که قابل دسترس هستند معتبر نیستند مثلاً از یک سایت دعا برای مقاله استفاده شده (نویسنده از همین سایت هم جعل کرده و با اینکه سایت مذکور جمعیت لرهای عراق را ۶۱٬۳۰۰ نفر ذکر کرده، در متن ویکی نوشته تا پانصدهزار) اگرچه این منبع کاملاً غیرمعتبر است اما همین که این منبع وجود دارد و از کلمهٔ لر عراق هم استفاده کرده خودش غنیمتی است نسبت به برخی از منابع استفاده شده. البته با توجه به حضور فیلی‌ها در عراق و اینکه ایرانیکا فیلی را لر خوانده شاید بتوان مقاله را نگاه داشت ولی بیشتر فسمت‌های آن را حذف نمود. اما با توجه به سابقهٔ جنگ‌های ویرایشی و اصرار بر گنجاندن مطالب وبلاگی، اصلاً امیدوار نیستم مخصوصاً با توجه به جعل یا تحریف منابع صورت گرفته. چندین منبع دست اول هم در مقاله وارد شده‌اند و سفرنامه‌ها توسط افرادی که مردم شناس یا زبان‌شناس نیستند نوشته شده‌اند. مثل سفرنامهٔ فریا استارک. در ضمن در منبعی که برای شهرهای لرنشین عراق ذکر شده، نویسندهٔ مقاله چنین مطلبی را تأیید نکرده و فقط گفته برخی گفته‌اند که هنوز صحبت می‌شود. – Hossein Iran « بحث » ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۷ (UTC)
 • حذف شود من هم با توجه به مطالعه نظر دوستان در اینجا و جاهای دیگر و تجربیات شخصی خودم در سفر به این شهرهای عراق و صحبت هایم با آنها که گزارشش را در یکی از وب سایت ها و با ناخوشنودی در محله مان مطرح کردم با حذف مقاله موافقم،هر چند به نظر من بسیاری از کردها را می توان لر هم نامید.(لرانه (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۳ (UTC))
 • امکان نقد و بررسی و اخطار و حتی حذف ناسره ها از دانشنامه از امتیازات مهم آن است که شرایط انحصار و مستندسازی اشتباه و مغرضانه را می زداید و فضایی برای تبادل اندیشه ها و انتخاب بهینه را فراهم مبکند. درمورد درخواست حذف این مقاله و کاربران پیگیر حذف آن, لیکن گمان بنده با توجه به رویه هماهنگ و سابقه ویرایشی هماهنگ آنها در اغلب مقالات که نوعی همکاری پشت پرده برای رهنمون کردن مقالات به هدف خاصی را دنبال میکنند و آن رویای گسترش قلمرو به اصطلاح کوردستان بزرگ بلامنازع است, نیت واقعی آنها را بازتاب میدهد و نه سلامت و اصالت و اعتبار دانشنامه.جوامع ایرانی لر و کرد سده ها و هزاره ها سال با هم زیسته اند و اشتراکات معنوی و فرهنگی و زبانی و مرامی بسیاری دارند که حتی عملا مرز و نقطه تقابلی به نام لرو کرد در تاریخ معنا نداشته است. در ایلام و کرمانشاه و لرستان, چنان تشابه فرهنگی, زبانی, آیینها و .. وجود دارد که نویسندگان گاه ایلات کرمانشاه را لر نامیده اند و گاه ایلات کهگیلویه و ممسنی و بختیاری را کرد خوانده اند. متاسفانه به تاثیر و راهنمایی جریاناتی از عراق و ترکیه و پ ک ک و .. گروهی در چندسال اخیر بذر دشمنی و کینه بین این دو گروه که به نظرم یک پیوستار فرهنگی واحد در دامان زاگرس هستند می پراکنند. پیروان این مکتب نوخاسته در ویکیپدیا مدتهاست تلاش دارند نام و هویت لری را از طوایف و مناطق مختلف بزدایند بلکه به تصور و رویاهایشان قلمرو کوردستان بزرگ بیشتر و گسترده تر دیده شود. حذف منابع مختلف مرتبط با زبان و مردم لک که به نظریه لری این گروه اشاره دارد در روزهای اخیر, تغییر صفحات لری بغدادی به کردی بغدادی که از اساس جعل عنوان و محتواست, حذف و تغییر مکرر هویت طوایف مختلف ایلام و ... رویه هماهنگ و یکسان دنباله روان این مکتب است که متاسفانه هرروز انجام میگیرد و واکنش و دشمنی کاربران لرتبار را به دنبال داشته است و گهگاه آنها را به واکنش اسفبار گاه خصمانه متقابل کشانده است.
 • برای اطلاع کاربران مجاز و مدیران دانشنامه فارسی عرض میکنم که روندها را بیشتر ببینید و با ویرایشهای هماهنگ هدفمند بیشتر آشنا شوید. کاش انجمن و فضایی برای توجه به این روندها و جنگهای ویرایشی هدفمند وجود میداشت. اعتبار منابع وارد شده در مقاله بسیار بالاست و شامل چندین کتاب از نویسندگان معتبر و انتشارات دانشگاه کمبریج بریتانیا و ...است. امیدوارم مدیران و کاربران مجاز دانشنامه کمک کنند فضای جنگ ویرایشی و حذف و قلع و قمع منابع و مقالات و هیاهوی دسته جمعی برای رسیدن به اهداف و رویاها ولو به قیمت پاگذاشتن بر منابع اصیل و واقعیتها جای خود را به فضای دوستی و آرامش و حقیقت شایسته دانشنامه بدهد.Shadegan (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۱۱ (UTC)
 • ؟ پرسش: این ترکیب لوره یل عراق، گویش لرهای کجاست؟ -- KOLI (بحث) ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۱۷ (UTC)
 • @KOLI:، در لکی، کلهری، لری جنوبی و بختیاری علامت جمع ـَل و ــَیل و گاه گَل می باشد. [۳] [۴]Shadegan (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۱ (UTC)
یکی از ارجاعات ربطی به پرسش ندارد. در لری جنوبی خیر؛ در لکی بله. از قرار در بختیاری نیز چنین است بر فرض تأیید ادعا در منبع ذکر شده. گویش‌ کلهری به لری ربط ندارد.
فلذا چون جامعیت ندارد لزومی به درج آن در نوشتار نیست و حذف می‌شود. KOLI (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۹ (UTC)
زبان لکی هم ربطی به لری و این مقاله با چنین عنوانی ندارد.مصدق بزرگ (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۹ (UTC)
جناب @KOLI: با سلام
بنده خوشبینم و امیدوارم که شما بیطرفی را رعایت میکنید. این مورد پاسخ بنده کاملا مرتبط بوده و از قضا در لری جنوبی علامت جمع مطلق همین ــَل ، ـَیل و ـگَل است و بنابه سکونت سه ساله بنده در یاسوج کاملا بدان مطمئن هستم و منبع بیشتری را نیز اضافه خواهم کرد. کاش شما نیز متقابلا دلیلی برای عدم وجود آن ارائه دهید. در ثانی برخلاف روند حال حاضر، که سعی میکند اصالت لری کلهر را محو کند، خود شما که احتمالا بچه منطقه هستین از نظریه تبار لری کلهر اطلاع دارید که بزرگان این ایل برٱن قائل هستند. در عراق ازقرار این تمایل به پوشاندن هویت لری درمیان کلهرها وجود ندارد. زبان مردم کلهر نیز گاه توسط بسیاری از منابع غربی و حتی کوردی درمجموعه لری قرار گرفته است.این منابع را بدنیست مطالعه کنید. ([۵][۶] [۷][۸] [۹]). شما کاربر محترم و مجربی هستید. اگر تمایل و وقت دارید منتظر پیام شما هستم. پیروز و نیک فرجام باشید. Shadegan (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۱۵ (UTC)
من سعی در رعایت جوانب امر دارم؛ چشم دارم که شما نیز علی‌رغم روند گذشته بدین منوال عمل نمایید.
برای ادعا، مدعی لازم است ادله ارائه دهد نه غیرآن. و این ادله مبتنی بر شواهد صریح و مبین باشد. اشارات جناب‌عالی گرچه موضوع را می‌گشاید لیک چنانکه قانع‌کننده باشد، نیست. اینکه لرهای عراق به لری فلان می‌شود را می‌توان در پانویس اشاره کرده با دقت نوشت که در گویش فلان، چنین گویند؛ و لاغیر. نظیر این ادعا درج تلفظ نام خُرَّم‌آباد در مقالهٔ آن است. کسی با فرض این‌که تعداد فلان طایفه در این شهرستان در اکثریت است، آوانگاشت خورمووه را با گویشی دیگر از زبان لری نمی‌نویسد و مثلاً به طرز بالاگریوه‌ای منعکس نمی‌کند ایضاً لک‌زبان اهل این شهر.
گفتگو در خصوص اصالت کلهر گرچه مرتبط اما خارج از این بحث‌است. و نه البته مانند جمعیت دومیلیونی لُر عراق (که از آن دست شیوه‌های سخاوتمندانهٔ رایج این در این مرزوبوم است که گوش شما نیز چون من با آن آشناست...)
در آخر پیشنهاد می‌کنم بخش پرسش من تا بدین‌جا به بحث مقاله منتقل و در آنجا دنبال شود. با احترام KOLI (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۵۱ (UTC)
در مورد این منابع جعلی شما در مورد کلهرها،لکها،کردهای عراق و فردا ترکیه و...که هیچکدام ادعای شما را اثبات نمی کند دوستان قبلا توضیحات کافی را دادند اما اینکه شما چگونه نمی توانی آنرا درک کنی بسیار عجیب است مصدق بزرگ (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۳۰ (UTC)
@Wiki center:سلام. لطفاً در بحث‌ها ویکی‌پدیا:حمله و وپ:نزاکت را در نظر داشته باشید و حدودِ گفتگو با دیگر کاربران را حفظ نمایید. [+]/ مهرافزون!--مانی بختیار (بحث) ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۰ (UTC)
این مقاله نکات مثبتی هم دارد و اما اشکالات عمده ای که بهتره مقاله حذف شه:۱.اینکه مناطق مورد ادعا حتی با واژه لر آشنا نیستن2.در این مقاله برای اثبات وجود قومیتی به نام لر در عراق،اقوام همسایه مانند کردهای کلهر،ایلام و لک لر نشان داده شده است3.از منابع جعلی یا نامعتبر و تاریخ گذشته مانند آرشیو قدیمی اتنولوگ استفاده شده در حالیکه ویرایش جدید اتنولوگ موجود می باشد و منطقی نیست آرشیو آنرا آورد که توسط خود اتنولوگ رد شده و ویرایشهای لازم روی آن انجام گرفته4.هرجا در هر منبعی کلمه کرد فیلی دیده شده آنرا استنباط سلیقه ای نموده و تحت عنوان لر فیلی تحریف و تعریف نموده و در مقاله گذاشته است!۵.بندهای قبلی همه اشکالات مقاله بود،اما مقاله نکات مثبتی هم دارد که می توانست و می تواند در مقالات نزدیک و مشابه بیاید و نیازی به این مقاله احساس نمی شود آنهم با این وضعیت و اشکالات عمده. مصدق بزرگ (بحث) ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۱ (UTC)
منابع
 1. «KURDISH TRIBES». دانشنامه ایرانیکا. بازبینی‌شده در ۱ دسامبر ۲۰۱۴. 
 2. «KURDISH TRIBES». دانشنامه ایرانیکا. بازبینی‌شده در ۱ دسامبر ۲۰۱۴. 
 3. طاهری, اسفندیار (۱۳۹۳) ﺳﺎز در ﻟﺮي ﺑﻮﯾﺮاﺣﻤﺪي ﻣﻌﺮﻓﻪ ﻫﺎي ﺳﺎﺧﺖ - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی, صفحه ۵۷-۷۰, قابل دسترس بصورت آنلاین در: 20160718150537-10064-142.pdf
 4. [ Erik John]. Update on Luri: How many languages?. Journal of the Royal Asiatic Society (Third Series)، 02, Jul 2003. 171-197. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴. بازبینی‌شده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴. 
 5. William J. Frawley, William Frawley, International Encyclopedia of Linguistics& 4-Volume Set, Volume 1, Oxford University Press, 2003, ISBN 9780195139778, s. 310.
 6. Albrecht Klose, Sprachen der Welt, De Gruyter, 2001, ISBN 9783598114045, s. 227.
 7. http://archive.ethnologue.com/14/show_country.asp?name=Iraq
 8. H.Khurshid, F., 1985. Kurdish language; geographical divition of Kurdish dialects زمانی دیالێکتهکانی دابهشبوونی و کوردی . 1st edition ed. Baghdad: Afaq publishing
 9. Salam. H. Khalid, 2015.KURDISH DIALECT CONTINUUM, AS A STANDARDIZATION SOLUTION. International journal of Kurdish studies, Issue 1, pages 27-39


,۱- از کجا می دونید با واژه لر آشنا نیستند? وقتی علاوه بر منابع موجود در مقاله, منابع معتبر و معمول این نام و موجودیت را تایید میکنند: کتاب اللر(الکرد) الفیلیین فی الماضی و الحاضر بقلم عبدالجلیل فیلی در عراق, [۱۱] [۱۲], [۱۳], [۱۴], [۱۵], [۱۶], [۱۷], [۱۸], [۱۹], ۲- شما درحالی با تعجب از لر بودن لک و ایلام و کلهر سخن میگویید که بسیاری از منابع اصیل و معتبر آن را به صراحت تایید میکنند و این گریز شما, نوعی فرافکنی و شبهه افکنی است و غیرقابل قبول. 3- اگر ایراد شما به اعتبار یک منبع است, زیر سوال بردن اصل مقاله با چندین منبع با دستاویز یک مورد صحیح نیست. ۴-وجود یک واقعیت تاریخی و جغرافیایی را نباید با نگاه و تلاش انکار و تردیدافکنی صرف زیرسوال برد, کاش نگاهها به نیمه پر لیوان و واقعیت غیرقابل انکار باشد.Shadegan (بحث) ‏۹ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۴۹ (UTC)

حذف شود این مقاله باید حذف شودMSes T / C ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۵۴ (UTC)

امیدوارم دوستان مدیر توجه داشته باشند که اغلب کاربران موافق حذف، بجز کاربر KOLI و دوستدارایران بزرگ، سابقه جنگ ویرایشی زیانبار قومیتی را دارند. بانگاهی به سابقه ویرایشی این کاربران هدف و نیت این کاربران مشخص خواهد شد. کاش این فضای تعصب و قوم محورانه جای خود را به فضای تفاهم و حقیقت جویی و شفاف سازی دهد تا اعتبار و سندیت دانشنامه خدشه دار نشود. -- SHADEGAN (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۹ (UTC)

{{جا:نظرخواهی برای حذف۲ متفرقه|صفحه=پرونده:Comedinewithme.jpg|رده=U|متن=وضعیت حق تکثیر و رسمیت نامشخص ‎محمدحسین ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۰ (UTC)}}

جناح میانه جمهوری اسلامی ایران

جناح میانه جمهوری اسلامی ایران (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «جناح میانه جمهوری اسلامی ایران» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

بنظرم نظام سیاسی ایران در حوالی دهه هفتاد شمسی جناحی تحت عنوان جناح میانه جمهوری اسلامی ایران در کنار جناح چپ جمهوری اسلامی ایران و جناح راست جمهوری اسلامی ایران نداشته است، مقاله وپ:تحقیق دست اول است. آرمانب ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۲ (UTC)

 • محتوای منبع دار در مقاله اعتدالگرایان (مثلاً به عنوان خاستگاه اعتدالگرایی) ادغام شود و این مقاله حذف شود.--— پیام امضانشدهٔ قبلی را Wikimostafa (بحث • مشارکت‌ها) در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۰‏ نوشته‌است.

ادغام شود با جناح اعتدالگرایان جمهوری اسلامی ایران. محتوای مفید دارد ولی در حد مقالهٔ جدا نیست. بعد هم جناح میانه در واقع همان جناح اعتدالگرایان است که تغییر نام داده بی تغییر ایدئولوژی و مرام. منتها نام «جناح میانه» چیز مشهوری نیست و احتمالا بیشتر عنوانی رسانه‌ای بوده که در بازه‌ای محدود کاربرد داشته‌است.--arfar (گفتگو) سه‌شنبه،۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۱۱:۳۳ (ایران) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۳ (UTC)

با این استدلال شما جناح راست هم همان اصولگرایان هستند که تغییر نام داده‌اند و جناح چپ هم همان اصلاح‌طلبان هستند که تغییر نام داده، پس چرا خودِ شما مقالات آنها را ساخته‌اید. اما اجازه ساخت مقالهٔ جناح میانه را نمی‌دهید و از آن‌طرف مقالهٔ حزب کارگزاران سازندگی را در الگوی جناح راست قرار می‌دهید! این کارها مطابق با بی‌طرفی نمی‌باشد. آرام آرامش (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۴ (UTC)
 • بماند دلیلی برای حذف مقاله وجود ندارد. مقاله پر از منابع است برعکس مقالات جناح‌های دیگر. منابع معتبرند. نظر و احساس شخصی افراد و کاربران نمی‌بایست موجب حذف و سانسور مقالات شود. هم‌اکنون احزابی همچون اعتدال و توسعه و کارگزاران سازندگی را در جناح راست قرار می‌دهید! درحالی‌که بر اساس منابع متعددی که در مقاله نیز موجودند این احزاب با جناح راست تفاوت دارند و متعلق به جناح میانه جمهوری اسلامی ایران هستند. آرام آرامش (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۱ (UTC)
 • حذف شود بله شاید مقالات دیگر از این دست منابع کمی داشته باشند اما وجود خارجی دارند. من صبح در صفحه بحث از شما پرسیدم و خواستم که منبع دهی کنید که در نهایت یا حذف کنم یا بفرستم نبح که الان جناب آرمان زحمتش را کشید. حتی اعتدال گرایان هم جناح نیست چه برسه به جناح میانه. این مقاله مطلب خاصی نداره که ادغام بشه، حذف بهترین راه است.Behzad39 (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۳ (UTC)
همین الآن، ۱۰ منبع معتبر دارد، چه را منبع دهی کنم؟ چه چیزی به نظر شما نیازمند منبع است، درخواست کنید که چندین منبع بر ای‌تان ارائه شود. به شما گفتم کجا را می‌خواهید منابع بیشتری ارائه شود،[۲۰] اما پاسخی ندادید. آرام آرامش (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۸ (UTC)
دقت کنید اولین ویرایش من الصاق برچسب منبع دهی بهتر بود. یعنی منابع قرار دادید اما ادعاهایی که وجود دارد منبع ندارد. من نظرم حذف این نوشتار است چون هیچ سرشناسی در جامعه ایران ندارد. برای نمونه هم چند برچسب مدرک زدم -- Behzad39 (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۷ (UTC)
برای قسمت‌هایی درخواست کرده بودید منبع دهی به‌صورت خط به خط نیز انجام شد. آرام آرامش (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۲ (UTC)
ادعاها عیناً در منابع وجود دارند. آرام آرامش (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۴ (UTC)
 • حذف شود چیزی به نام جناح میانه وجود خارجی ندارد. Benyamin-ln (بحث) ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۱۷:۵۲ (ایران) ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۲ (UTC)
؟ پرسش: این ویرایش و این ویرایش و این ویرایش و این ویرایش و این ویرایش و این ویرایش و این ویرایش به چه علت است؟ هنوز این نظرخواهی برای حذف، جمع‌بندی نشده است! خاستگاه اصول‌گرایی جای تأمل دارد که چه نیازی به ساختش وجود داشت، اما اساسا آزادی‌خواه معتدل دیگر چیست؟! Benyamin-ln (بحث) ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۱۸:۰۲ (ایران) ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۲ (UTC)
ایرادشان چیست؟ ممنوع‌الویرایش شده‌ام؟ «آزادی‌خواه معتدل» پیوند قرمز در الگوی مقالهٔ حزب کارگزاران سازندگی در قسمت گرایش سیاسی بود اگر نمی‌پسندید حذفش کنید، از داخل مقاله هم حذفش کنید و یا مقاله‌اش را بسازید. در مورد ویرایش‌ها هم من ایرادی نمی‌بینم، اگر ممنوع‌الویرایش هستم بفرمایید. باز اگر پرسشی بود در خدمتم. آرام آرامش (بحث) ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۸ (UTC)
هنوز بر روی این پرسش که جناح میانه، وجود دارد یا ندارد، نتیجه‌ای حاصل نشده که شما آن را به مقالات دیگر بیفزایید. قبل از جمع‌بندی نظرخواهی، از اضافه کردن دیدگاه خود در سایر مقالات خودداری کنید. Benyamin-ln (بحث) ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۰۵ (ایران) ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۵ (UTC)
از چه چیزی دارید می‌گویید برادر؟! «دیدگاه خود» چه صیغه‌ای هست اینجا؟ هرکدام از ویرایش‌ها که به نظرت ایراد دارد در صفحهٔ بحث مقالات عنوان کن. تمام ویرایشات منبع دار و مستند به منابع معتبر هست و ایرادی درش نیست. موضوعات را قاطی کرده‌اید. اگر در مورد هر ویرایش منبع دار انجام‌شده ایرادی دارید در همان صفحهٔ مقاله بیان کنید. ارادتمند، آرام آرامش (بحث) ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۰ (UTC)
؟ پرسش: @Sunfyre: آیا مادامی که این نظرخواهی جمع بندی نشده، کاربر مجاز است این اصطلاح جناح میانه را در هر مقاله چند ده بار تکرار کند و در تک تک سطور آن، با ربط یا بی ربط فرو کند؟! مقاله حزب کارگزاران سازندگی را ببینید. Benyamin-ln (بحث) ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۳۸ (ایران) ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۸ (UTC)
کسی که دارد فرومی‌کند شمایید. نمونهٔ ویرایشات [۲۱] (نام حزب کارگزارن!) و [۲۲]، اگر هر ایرادی در ویرایشات من دیدید در صفحهٔ بحث همان مقالات اعلام بفرمایید، تا اصلاح شود. آرام آرامش (بحث) ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۹ (UTC)
بنظر من هم ایشان باید صبر کنند این نظرخواهی جمع‌بندی شود و اگر نتیجه ماندن مقاله شد این موضوع را وارد دیگر مقالات کنند، وارد کردن گسترده این موضوع در دیگر مقالات باعث ماندن این مقاله نمیشود؛ منتها چون در این موضوع درگیر هستم بهتر است در تام مطرح کنید تا مدیران دیگر بررسی کنند.--آرمانب ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۵ (UTC)
درود، ویرایش‌هایم در مقالات موثق و منبع‌دار هستند. حتی اگر مقاله هم نبود ویرایشات ایرادی نداشتند. هر کدام از ویرایشات که اشتباه هستند را بفرمایید تا پاک کنم. آرام آرامش (بحث) ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۴ (UTC)
این مقاله جدید خبرگزاری ایرنا وجود جناح سوم در عرصه سیاست ایران تا قبل از سال ۹۲ را رد می کند و به وضوح اشاره کرده که مدعیان جریان سوم، مخلوطی از دو جریان قوی موجود بودند، به همین دلیل نتوانستند در عرصه سیاسی باقی بمانند. Benyamin-ln (بحث) ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۱:۰۶ (ایران) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۳۶ (UTC)
جالب است خودشان به‌صراحت در منابع متعددی که ارائه کرده‌ام می‌گویند هستیم، حسن روحانی (رئیس‌جمهور مملکت) می‌گوید جناح میانه از پیش بوده و وی نیز جز آن بوده، سید حسین موسویان می‌گوید این جریان بوده، ولی مخالفان‌شان می‌گویند نه اینها نیستند مانند رجانیوز و …. وقتی خودشان از جمله رئیس‌جمهور مملکت می‌گویند این جریان بوده و منابع هم وجود دارد، دیگر برای نقض آن منبع نمی‌آورند. نمی‌توان این مسئله را با وجود این همه منبع سانسور کرد. حتی یک اشارهٔ رئیس‌جمهور کافی است، چه برسد به اینکه نزدیک به بیست منبع متفاوت دیگر که ارائه شده‌است. آرام آرامش (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۱۶ (UTC)
وپ:تأییدپذیری را بخوانید. Benyamin-ln (بحث) ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۴۲ (ایران) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۲ (UTC)
@Sa.vakilian: اصلاً به‌هیچ عنوان نگران بهره‌بری نرم‌افزار ویکی‌پدیا نباشید، در مورد کارایی این مطلب نیز به منابع معتبر روزنامه‌ها و همچنین سخنان رئیس جمهور یک کشور و همچنین نمایندگان مجلس و تحلیل‌گران که در قسمت سانسور ممنوع پایین آمده‌است توجه بفرمایید. ان‌شاءالله که موفق باشید. آرام آرامش (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۸ (UTC)


پیوند پایدار

جناح میانه جمهوری اسلامی ایران


سانسور ممنوع

مدیر و کاربران گرامی توجه داشته‌باشید که حذف مطالب منبع‌دار که منبع معتبری دارند، خرابکاری محسوب می‌گردد.

۱- روزنامه بهار

۲- خبرگزاری مهر [۲۳]

۳- الیاس حضرتی نماینده مجلس [۲۴]

۴- انصاف‌نیوز [۲۵]

۵- محمد قوچانی در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی [۲۶]

۶- سایت khamenei.ir [۲۷]

۷- حسن روحانی رئیس جمهور ایران [۲۸]، «در مجلس پنجم سه گروه به چشم می‌خورد؛ یک گروه جناح چپ، یک جناح راست و یکی هم جناح میانه و معتدل بود که حدود ۳۰ نفر را شامل می‌شد.»

۸- روزنامهٔ سراسری شرق [۲۹] و باقی نزدیک به ده منبع دیگری که همین الآن در مقاله موجودند.

این منابع و این شخصیت‌ها وزن بیشتری در برابر نظر اکانت کاربری Benyamin-ln در ویکی‌پدیا دارند که می‌فرمایند «چیزی به نام جناح میانه وجود خارجی ندارد.»[۳۰] این سانسور در ویکی‌پدیا درست نیست، دوستان به یاد داشته‌باشید که وپ:رأی‌گیری نیست. آرام آرامش (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۴ (UTC)

 • یک شکایت از رفتار شما در تابلوی اعلانات همچنان باز است. اگر مستنداتی دارید، ارائه کنید؛ اینجا جای جنگ و جدل و زورآزمایی نیست. مراقب باشید. رهنمودهای دانشنامه را مطالعه کنید. Benyamin-ln (بحث) ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۲۱:۴۴ (ایران) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۴ (UTC)
ویکی‌پدیا دانشنامهٔ آزادی است که همگان می‌توانند در هر جای آن ویرایش کنند، هر کسی حتی یک کودک خردسال نیز می‌تواند بخشی را با عنوان شکایت باز کند. اینکه کسی در جایی بخشی با عنوان شکایت باز کرده‌است به بحث ما مربوط نیست؛ و دلیلی بر تهدید و تحت فشار قرار دادن نمی‌باشد.
بر اساس منابع متعدد معتبر که بیشترشان از قول شخصیت‌های اول مملکتی هستند این جناح میانه از سال‌ها پیش (دهه ۶۰ شمسی) بوده‌است و منابع‌اش موجود است و در نتیجه مقالهٔ این جناح نیز دقیقاً بمانند مقالات جناح راست و جناح چپ می‌بایست بماند، و ویکی‌پدیا جای سانسور با کمک رأی‌گیری نمی‌باشد. اگر استدلال موجه‌ای برای حذف و حتی ادغام وجود دارد بایستی مطرح شود. تا کنون چنین چیزی نبوده است.
کسی که به دنبال جنگ و جدل و این‌دست کارهای متفرقه است شمایید [۳۱]، بنده در بالا منابع متعدد معتبر از زبان شخصیت‌های مملکتی ارائه کرده‌ام، لطفاً در مورد این مستندات صحبت کنید و از بحث‌های متفرقه بپرهیزید. آرام آرامش (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۸ (UTC)

۹- جام نیوز و BBC، این همه مقاله تحلیل و منابع امکان سانسور مقاله را غیرممکن می‌سازد، [۳۲] با عنوان «اولین پیام انتخابات ...» من به متنش دسترسی ندارم. تعدد منابع معتبر برای این مقاله غیرقابل کتمان است. آرام آرامش (بحث) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۶ (UTC)


بحث‌های مرتبط

مولوت مرت آلتینتاش

مولوت مرت آلتینتاش (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «مولوت مرت آلتینتاش» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

غالب مقاله رونوشت اخبار و احتمالات است. پیشنهاد می‌شود مطابق وپ:یک رویداد، نوشتار حدف و یا در ترور آندره کارلوف ادغام و مبدل به تغییرمسیر شود.  بحثKOLI  ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۰ (UTC)

 • بماند -- بر طبق وپ:یک رویداد هم مي تواند مقاله اي جداگانه داشته باشد چون اين قتل هم از اهمیت خیلی بالایی برخوردار بود و هم مورد پوشش گسترده رسانه ها قرار گرفت کامران ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۳۲ (UTC)
  وپ:۱ر ایجاد شده تا از ایجاد مقالات بیهوده اجتناب شود. توجه داشته‌باشید: چنان‌که منابع معتبر متعدد وی را پوشش دهند نه اخبار و شایعات و افشاگری‌های مقامات مبهم فلان را. حتی غالب نسخه مفصل عربی این مقاله به ترور آندره کارلوف می‌پردازد.
  لی هاروی اسوالد نمونه روشنی از این‌دست مقالات موجه است. -- KOLI (بحث) ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۲ (UTC)
ببینید منابع معتبر که قطعآ مولوت مرت آلتینتاش را پوشش دادند. شما لی هاروی اسوالد را مثال می‌زنید ولی در همان رهنمود وپ:۱ر آمده اگر رویداد از اهمیت خیلی بالایی برخوردار باشد، آن وقت افرادی که نقش کمتری داشته‌اند هم ممکن است نیاز مقالهٔ جداگانه داشته باشند، چنان‌که در ویکی‌پدیای انگلیسی هاورد برنان که شاهد ماجرای قتل جان اف کندی بوده یک مقالهٔ جدا دارد.
اين قتل كم اهميتی نبوده و قطعا رويداد پر اهميتی بوده، نیک می‌دانید که روسیه حضور گسترده‌ای نظامی در کشور جنگ زده سوریه داشته و این فرد هم با تأثیر از جنگ سوریه و با شعار دفاع از حلب ، این سفیر را به قتل رساند.یورونیوز. و عکس این صحنه قتل هم عکس ترور سفیر روسیه در ترکیه برنده جایزه «عکس سال» شد و پیامدهای بعد از قتل هم از سوی ترکیه در ابعاد گسترده‌ای وسیع شد و حتی دامن آمریکا را هم گرفت کربی: انتساب ترور سفیر روسیه به آمریکا مضحک است توجه کنید این ترور در واکنش به آزادسازی حلب توسط ارتش سوریه و متحدان ایرانی و روسیه بوده و آنطور که خود ضارب هم در آخرین سخن خود عینآ اشاره داشته حلب را فراموش نکنید، این‌ها همگی نمی‌تواند بيهوده باشد لذا من از پوشش دیگر منابع خوداری کردم ولی با استناد به همین رهنمود و ابعاد گستردگی این ترور می‌تواند نوشتار جداگانه داشته باشد. - کامران ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۹ (UTC)
شما در بالا به موضوع پرداخته‌اید که همانا ترور است. این بحث پیرامون مقاله‌ای مستقل درباره تروریست است. KOLI (بحث) ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۴ (UTC)
خب باعث اين همه جنجال رسانه ای و تنش های بعد از ترور خوداین فرد بوده.کامران ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۴ (UTC)

محمدکاظم دهدشتی

محمدکاظم دهدشتی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «محمدکاظم دهدشتی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار ( عدم سرشناسي فرد ) کامران ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۰ (UTC)

 • حذف شود مطالب مقاله با هم جور در نمیاد. اگر شخص در سال ۱۳۱۵ مرده چطور در سال ۱۳۷۹ امام مسجد بوده و مسئولیت امور شرعی رو داشته. دوستدار ایران بزرگ ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۲ (UTC)
Doostdar@ سلام خسته نباشید. اشتباه شده بود. درستش کردم. و فک کنم اگه مقاله رو هم کامل می خوندید. بنظر می رسید که اشتباه شده توی تایپ تاریخ. نه اینکه جور در نیاد.ُسیاوش (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۵ (UTC)
 • بماند مقاله به نظرم شرایط داشتن یه مقاله ویکی پدیا رو داره. ُسیاوش (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۷ (UTC)

صنایع ارتباطی آوا

صنایع ارتباطی آوا (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «صنایع ارتباطی آوا» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسی – Hossein Iran « بحث » ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۲ (UTC)

بماند. سرشناس است. منابع معتبر دارد و پوشش گسترده داشته شامل خبرگزاریهای رسمی از قبیل ایرنا، ایلنا، روزنامه ایران، و سایت اتحادیه پارکهای علم و فناوری آسیا. 91.184.78.122 ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۳ (UTC)

سرکوب (ترانه)

سرکوب (ترانه) (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «سرکوب (ترانه)» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از زمان‌دار. سرشناسی نسبی است. نظر نهایی با دوستان Behzad39 (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۸ (UTC)

با سلام و سپاس از بهزاد عزیز؛ همچنان با استناد به گفته های قبلی خواهان ماندن این مقاله هستم

مقاله سرکوب (ترانه)نباید به دلیل عدم سرشناسی {م۷. موضوع غیرقابل توجه (اشخاص، جانوران، سازمان‌ها و وبگاه‌ها و رخدادها)} حذف شود!

زیرا:

 1. مقاله مربوطه در چارچوب اشاره شده م7 (اشخاص، جانوران، سازمان‌ها و وبگاه‌ها و رخدادها) نیست!
 2. م۹. از ویکی‌پدیا:معیارهای_حذف_سریع با عنوان موضوع غیرقابل توجه (موسیقی ضبط‌شده) می گوید :
{مقاله‌ای در مورد یک موسیقی ضبط‌شده که مشخص نمی‌کند چرا این موضوع مهم است و هنرمند آن دارای مقاله نیست (هر دو شرط باید با هم وجود داشته باشد). این معیار از اثبات‌پذیری و منابع معتبر جداست و استاندارد پایینتری را نسبت به وپ:سرشناسی (موسیقی) بیان می‌کند. از این معیار نباید برای دیگر شکل‌های خلاقانهٔ رسانه‌ها، محصولات یا هر نوع دیگری از مقالات استفاده شود.}

یاس بعنوان یکی از خواننده های سرشناس موسیقی رپ ایرانی در ایران است و ترانه ذکر شده بعنوان طولانی ترین ترانه رپ فارسی که تاکنون اجرا شده است موضوع مهم و قابل توجهی است.

دلیل حذف صفحه سرکوب (ترانه) غیر مستند و غیرمرتبط است.

حسین رونقی (بحث) ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۳ (UTC)

 • بماند دارای سرشناسی است با توجه به منابع متن و رواج آهنگ Hootandolati(بحث) «دوشنبه،۴ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۲:۰۵ (ایران)» ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۳۵ (UTC)
  • جناب دولتی ابتدا دو لینک دانلود را به عنوان منبع اضافه کرده بودند بعدا برداشتند
 • بماند با توجه به استقبال اجتماعی که از آهنگ فوق می‌بینم، از دیدگاه من دارای سرشناسی است Kavehrs (بحث) ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۴۹ (UTC)
 • بماند --دوستدار ایران بزرگ ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۰ (UTC)
 • حذف شود

بماند؟؟؟ ولی دلایل نامعلوم؟؟؟ MSes T / C ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۱ (UTC)

وقتی خواننده مشهور باشه ترانه هاش هم سرشناس هستند. مگر اینکه دلیلی برای عدم سرشناسی ارائه بدید. --دوستدار ایران بزرگ ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۷ (UTC)

وقتی خواننده مشهور باشه ترانه هاش هم سرشناس هستند (استدلاله جالبیه) - حالت برعکسش نیز صدق می کند برای سرشناسی خودش و ترانه هاش مستقلا باید دلایل ارائه گردد MSes T / C ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۲ (UTC)

به طور کلی اگر نوازنده و یا گروه نوازندگان سرشناس باشد، آنگاه آلبومی از ایشان که به طور رسمی منتشر باشد نیز ممکن است حائز شرایط سرشناسی برای داشتن مقاله‌ای جداگانه باشد. ویکی‌پدیا:سرشناسی (موسیقی) دوستدار ایران بزرگ ‏۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۵ (UTC)

حمیدرضا بابابیگی

حمیدرضا بابابیگی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «حمیدرضا بابابیگی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار به علت عدم سرشناسي کامران ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۱۳ (UTC)

نظر در فهرست فیلم‌نامه‌نویسان اهل ایران اسم این شخص نوشته شده. با این حال شاید سرشناسی داشته باشه. --دوستدار ایران بزرگ ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۷ (UTC)

تمدید شد تا بحث بیشتری انجام گیرد و اجماع شفاف‌تری حاصل شود.
لطفاً نظرات خود را زیر این پیام بنویسید. ممنون، آرمانب ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۶ (UTC)

سید حسین میرمعزی

سید حسین میرمعزی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «سید حسین میرمعزی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسي (انتقال از حذف زمان دار) کامران ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۸ (UTC)


تمدید شد تا بحث بیشتری انجام گیرد و اجماع شفاف‌تری حاصل شود.
توضیحات: فقط نگویید که «سرشناس است» یا «سرشناس نیست»
لطفاً نظرات خود را زیر این پیام بنویسید. ممنون، آرمانب ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۳ (UTC)

علی شجره

علی شجره (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «علی شجره» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسي (فقط يك نقش تقريبا قابل توجه در سريال معماي شاه بازي كرده است ) کامران ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۱ (UTC)

 • بماند به واسطهٔ ایفای همان یک نقش و گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها حداقل شرایط سرشناسی را احراز می‌کند. -- Mahdi 28 ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۷ (UTC)

محمدجواد کمالی

محمدجواد کمالی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«محمدجواد کمالی»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسی یاماها۵ / ب ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۰۹ (UTC)

 • حذف شود در نوشتار آمده ایشان استاد نمونهٔ فرهنگی و در سال ۱۳۹۴ از طرف دانشگاه آزاد مشهد طبق این منبع می‌باشد که خود منبع مستقل نیست واین انتخاب هم در سطح ملی نبوده است. درکل دانشگاه آزاد مشهد نه مؤسسهٔ علمی معتبری است و نه استاد بودن ایشان و تالیف‌های ایشان در این راستا فاقد ویکی‌پدیا:سرشناسی (دانشگاهیان) ميباشد. کامران ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۳ (UTC)

حسین بر

حسین بر (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «حسین بر» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از زمان دار- مقاله قدیمی است. ترجیح این است موضوع را جامعه بررسی کند نه یک نفر Behzad39 (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۸ (UTC)

 • حذف شود محتوای مقاله تحقیق دست‌اول است یا خیر؛ چقدر و اصلاً برچه منبع؛ شفاهی یا مکتوب، استوار است...؟ هیچ‌معلوم نیست. -- KOLI (بحث) ‏۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۵۶ (UTC)

جیران خانم

جیران خانم (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «جیران خانم» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از زمان دار. مقاله فقط یک منبع دارد که آن منبع خود زیاد معتبر به نظر نمی رشد. دوستان تاریخ دان بررسی کنند بهتر است. Behzad39 (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۵ (UTC)

حذف ناعادلانه شکوفه های زیتون به صرف استفاده از قدرت ادمین اینکه یک ادمین ناآشنا باحوزه فیلم وفیلمسازی بدون دیدن حتی یک فریم از مجموعه مستند شکوفه های زیتون، چشم هایش را ببندد و به صرف آنکه قدرت ادمین دارد یک فتوای تخصصی جالب بدهد: "نداشتن حداقل‌های یک اثر مستند" جای تاسف دارد، نقد یک فیلم مستند بسیار امری تخصصی است بنده بعنوان کارشناس ارشد رشته تولید سیما، بعد از 20 سال تجربه کاری مستمر به خودم اجازه نمی دهم حتی بعد از دیدن یک اثر سینمایی یا تلویزیونی چشم بسته نقد ساده کنم، چطور یک ادمین ویکیپدیا به صرف داشتن دسترسی ادمین به خودش اجازه دادن فتوای سنگینی روی یک مجموعه مستند فاخر را آنهم کیلویی صادر می کند؟؟ این تیرخلاص به بی اعتباری ویکیپدیای ایرانی است و توهین به اهالی فرهنگ است و این روند اگر ادامه پیدا کند بر بی اعتباری نوشته های ویکیپدیای فارسی افزوده خواهد شد. لطفا قضاوت های کیلویی و جانبدارانه از این دست را پایان دهید، ادمین به صرف مشکل دار بودن با یک سوژه حق ندارد فتواهای تخصصی بی منطق صادر کند، به شدت منتظر جواب منطقی هستم، حذف ای مطلب توهین به شعور اهالی سینما و تلویزیون است

جناب ادمین محترم فرمودید بر اساس صفحه "ویکی‌پدیا:سرشناسی (فیلم‌ها) " نظرم را ارائه کنم:

طبق همین صفحه که لطف کردید پیشنهاد کردید خواهش می کنم به دقت ملاحظه بفرمایید:

1- در اولین بند آن مرقوم شده است : "اصول کلی: معیار عمومی سرشناسی می‌گوید «اگر موضوعی توسط منابع معتبر و مستقل از آن موضوع مورد پوشش گسترده قرار گرفته باشد، آن موضوع برای داشتن مقاله‌ای جداگانه سرشناس است.» "

عرض بنده : در صفحه شکوفه های زیتون به منابعی رسمی از صداوسیما ارجاع شده است، منابعی که نقش تعیین کننده در سرشناسی یک اثر تلویزیونی دارند از جمله روزنامه جام جم (ارگان مکتوب صداوسیما)، خبرگزاری صداوسیما، پایگاه اطلاع رسانی صداوسیما ( رووابط عمومی کل سازمان صداوسیما) و ... و گذشته از اینها اگر "مجموعه مستند شکوفه های زیتون" را گوگل کنید انبوهی از خبرگزاری های دولتی و غیردولتی را مشاهده خواهید کرد که مطابق با "اصول کلی" که بدان ارجاع دادید بر صحت این بند تصریح می کنند.

2- گذشته از اینها در بند بعدی یعنی "منابع معتبر" در صفحه ای که بدان ارجاع داده اید دو مورد وجود دارد الف-استقلال و ب- اعتبار
طبق آنچه در این بند درخصوص استقلال و اعتبار بدان تصریح شده است  :"منبع باید از خود موضوع مستقل باشد، یعنی این که نویسنده و ناشر آن منبع نباید به طور مستقیم وابستگی به موضوع داشته باشند. نویسندگان منبع نباید جزو کسانی باشند که در تولید فیلم نقش داشته‌اند، "، بسیار خوب چه مطلب ناقضی در این بند درخصوص شکوفه های زیتون مشاهده می شود و در خصوص "اعتبار" تصریح کرده "«منابع معتبر منابعی هستند که توسط روندی با اعتبار به انتشار درآمده باشند، نویسندگانشان در آن حوزه صاحب نظر دانسته شوند، یا هر دوی این شرط‌ها را داشته باشند.»" ، بنده موارد را که بدان در مقاله شکوفه های زیتون ارجاع دادم همگی سایت های تخصصی تلویزیون در ایران هستند یعنی توسط تنها مرجع تلویزیونی تخصصی و کارشناسان اهل فن مورد نقد و بررسی قرار می گیرند در حالیکه ادمین غیر مرتبط با حوزه تلویزیون و سینما در خصوص شکوفه های زیتون فتوای غیر فنی به راحتی می دهد.
3- در خصوص بند "سایر شواهد برای سرشناسی" همه چیز کاملا روشن است. زبان گردانی و پخش این مستند در 7 زبان به غیر از فارسی آیا دلیلی محکم بر مصداقیت آن بر این بند نیست؟ تقدیر اهالی فن و اصحاب تلویزیون و از جمله شخصیت های سرشناس مرتبط با سوژه دلیلی بر تایید آن نیست

در پایان فقط عرض می کنم، حذف این صفحه با شعبده های ادمینی ذره ای تغییر در صورت مسئله و اهمیت بالای این اثر فاخر نخواهد داشت و تنها بنده را که سعی بر ویکی نویسی داوطلبانه در حوزه تخصصیم یعنی سینما و تلویزیون دارد را به شدت از ویکیپدیا سرد خواهد کرد، کمااینکه تمرکز ویکیپدیا به موضوعات مورد علاقه یک طیف سیاسی خاص دلزدگی جامعه تخصصی و دانشگاهی را به دنبال خواهد داشت، فعلا ریش و قیچی در این سایت دست شماست، و حرف های بنده به راحتی برچسب خواهد خورد

کردی ایلامی

ایلام استانی در غرب کشور با اقوام و زبانهای مختلف است. گویشوران گویشهای مختلف کردی جنوبی مانند کلهری، سنجابی، شوهانی در اکثریت هستند. سابقه نام استان ایلام چیزی حدود چهل سال است و پیش از آن با نام پشتکوه، و با مرکزیت حسین آباد (که توسط رضاشاه به یاد عیلام باستان به ایلام تغییر یافت) است. واقعیت این است که نامی و گویشی به نام کردی ایلامی سابقه و اعتبار تاریخی ندارد و علیرغم استفاده از منابع معتبر برای پوششدهی و بظاهر معتبر ساختن آن، برداشتی از چند وبلاگ [۱]، [۲] (شهرداری ایلام!) [۳] و منابع دست اول [۴] [۵] است کە طی حداکثر دودهه اخیر ابداع شده است. مانند اینکه مقاله ای بنام فارسی استان فارسی، یا ترکمنی استان گلستانی با اتکا به چند وبلاگ ساخته و با مقاله های زبانشناسان بزرگ جهان درباره زبان فارسی و ترکمنی پررنگ و ظاهرا پرمنبع شود. ما کردی جنوبی شامل کلهری، مهکی، ملکی، لکی داشته ایم ولی این عنوان و نام علیرغم زحمت دوستان همتبار یک نام جعلی و ساختگی است و بنظر فاقد معیارهای دانشنامه ای بوده و باید حذف شود.کوردانه (بحث) ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۰ (UTC)


کاربر گرامی لر تبار لطفا این منابع معتبر علمی را نیز علاوه بر سایر منابع معتبری که ذکر فرمودید ذکر نمایید.

 • عالیه کرد زعفرانلو کامبوزیا دانشیار دانشگاه تربیت مدرس (فرایندهای واجی تضعیف در گونه های کردی ایلامی)
 • غلامحسین کریمی دوستان (کردی ایلامی بررسی گویش بدره) (ریاست دانشکده ادبیات دانشگاه تهران)
 • (بررسی معیارهای رده شناختی گویش کردی ایلامی) کرم الله پالیزبان و فاطمه یوسفی راد دانشجویان دکترای زبان شناسی دانشگاه الزهرا
 • (فرایندهای تضعیف و تقویت در کردی ایلامی) الهام ثابتی دکترای زبان شناسی علامه طباطبایی

و ..... دهها منبع معتبر

از جمله

On Language Distribution in Ilam مقاله ISI بین المللی (Mohammad Aliakbari& Erik Anonby)

 • زبان و گویش مردم استان کردی است و کردی خواهد ماند. با تشکر

که صد البته ایجاد چنین نظرخواهی مضحک به نظر میرسه و خرابکارانه

دوست مجهول من, شما لازم نیست برای زبان کردی تصمیم بگیرید و بگویید ما کردها!!

اولا منابعی که شما افزوده اید مربوط به همین چندسال احیر هستند و کاملا دست اول و نامعتبر برای این بررسی علمی ثانیا چندمنبعی را افزوده اید که گویشهای کوردی ایلام را بررسی کرده اند و نه کردی ایلامی جعلی. ثالثا کاش با نام و نشان نظردهی کنید و نه در لفافه و با id های مختلف کوردانه (بحث) ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۵ (UTC)


شش دکترا از جمله پنج دکترای زبان شناسی که یکی ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و یک نفر ریاست زبان شناسی دانشکده تربیت مدرس و استادی که ریاست دانشگاه ایلام رو بر عهده دارند کردی ایلامی گفتند. این ویرایش های خرابکرانه و مغرضانه راه به جایی نخواهد برد.

بنده دیگر در این بحث شرکت نخواهم نمود. هدف اطلاع رسانیار اعتبار منابع بود که صورت گرفت. با تشکر

بحث من سر اصالت و صلاحیت این عنوان است که بنظر فاقد آن است. در کشورهای خلیج فارس دهها و صدها مقاله دانشگاهی به نام جعلی خلیج ع ر ب ی منتشر و حتی در دانشگاههای اصلی جهان چاپ میشوند ولی معتبر و مستند جهانی خلیج فارس است. اینکه شما فرمودید اولا مربوط به همین چندسال اخیر است و بعضی منظور گویشهای کردی موجود در استان ایلام بوده است.

بخشی نیز ابتکار و ابداع چند دانشجوی متعصب برای جای اندازی این واژه فاقد هویت و سندیت و مجعول بوده است. اعتبار و صلاحیت ویکیپدیا بسیار فراتر از چنین اقداماتی است و واژه ای که طی دو دهه ابداع شده را نباید برای مردم با گویشهای مختلف و با هزاران سال سابقه چپانده شود. یاحق کوردانه (بحث) ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۵۷ (UTC)

بله استاد غلامحسین کریمی دوستان ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و عالیه کرد زعفرانلو کامبوزیا ریاست دانشکده زبان شناسی تربیت مدرس و محمد علی اکبری ریاست دانشگاه ایلام و .... دانشجو هستند و شما استاد ایشان. در ثانی فراموش نکنید در اینجا فقط اطلاع رسانی آثار برجسته و علمی صورت می پذیره که اون هم توسط شما داره تحریف میشه. همه کردستان و ایلام و کرمانشاه رو با جعل و خرابکاری لر کنید دیگر حرفی نمی ماند

منابع
 1. http://article.tebyan.net/94756/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%AF%D9%88%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%85
 2. «شهر الکترونیک ایلام». شهرداری ایلام. بازبینی‌شده در ۲۷ آوریل ۲۰۱۰. 
 3. «زبان کردی، گویش‌های آن و جایگاه کردی رایج در ایلام». شرکت نقش‌آوران ایلام امروز. بازبینی‌شده در ۲ مهٔ ۲۰۱۰. 
 4. غلامحسین کریمی دوستان، کردی ایلامی، سنندج: انتشارات دانشگاه کردستان، ۱۳۸۰
 5. علیرضا اسدی. «فرهنگ تطبیقی گویش کردی ایلامی با زبان ایرانی میانه (پهلوی اشکانی و پهلوی ساسانی)، به انضمام تاریخ و زبان استان ایلام قبل از اسلام». خانه کتاب ایلام: انتشارات جوهر حیات، ۱۳۹۰، ص 62. بازبینی‌شده در 16 مارس 2016. 

محمدتقی عطایی

محمدتقی عطایی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «محمدتقی عطایی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسی دلیلتان را بیان کنید. MSes T / C ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۲۶ (UTC)

 • بماند معیارهای سرشناسی دانشگاهیان را دارد. همچنین باستان شناس مطرحی است. متاسفانه عده ای مثل Modern Sciences بی جهت و بی دلیل و بدون اینکه شناختی از باستان شناسان و تاریخنگاران و چنین افرادی داشته باشند مدام در حال حذف کردن صفحه ها هستند. شما این افراد را نمی شناسید خب بروید و اطلاعات خود را زیاد کنید و بدون هیچ منطق و دلیلی این صفحه ها را حذف نکنید. عدم آگاهی شما دلیل قابل قبولی برای حذف صفحه نیست. بگذارید کسانی که این افراد را می شناسند یا بر مباحث باستان شناسی و تاریخ و فرهنگ احاطه و اشراف دارند این صفحه ها را تکمیل کنند. شما که این افراد را نمی شناسید چگونه نظرخواهی می کنید. قبلا هم گفتم که می توان این صفحه ها را غنی کرد.Piraniparviz (بحث) ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۴۷ (UTC)

نقد درون‌گفتمانی

نقد درون‌گفتمانی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «نقد درون‌گفتمانی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

وپ:سرشناسی آرمانب ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۱۱ (UTC)

 • حذف شود نقد درون‌گفتمانی فقط در سیاست نیست، مثلا ممکن است در ورزش باشد... «نقد درون‌گفتمانی» گونه‌ای از نقد است و سرشناسی هم دارد اما این چهار خط موجود در این نوشتار به نظر من قابلیت ماندن ندارد چون صرفا نگاه سیاسی دارد. Benyamin-ln (بحث) ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۰:۳۳ (ایران) ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۰۳ (UTC)

مناف هاشمی

مناف هاشمی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «مناف هاشمی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زماندار، نیازمند بررسی سرشناسی Mahdi 28 ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۱ (UTC)

 • حذف شود سرشناسی نداره. به روزمه شبیه است. دوستدار ایران بزرگ ‏۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۰ (UTC)
 • بماند سرپرست وزارتخانه سرشناس است. Pirhayati (بحث) ‏۹ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۳ (UTC)
اگر سرپرست وزارتخونه بوده پس چرا در مقاله وزارت ورزش و جوانان ایران اسمی از ایشون نیست؟ دوستدار ایران بزرگ ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۴۹ (UTC)

فریبا معصومی

فریبا معصومی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «فریبا معصومی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسي وي را مورد ترديد يافتم کامران ‏۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۷ (UTC)

پرویزکرمی

پرویزکرمی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «پرویزکرمی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار (سوابق اجرایی و مدیریتی دارد ولي سمت هايش تقريبا احراز نميكند سرشناسي وي را ) کامران ‏۹ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۱ (UTC)

برای سرشناسی دقیقا چه مواردی باید مطرح بشه تمامیه مواردیکه ذکر شده با سند و مدرک موجود است .لطفا راهنمایی بفرمایید با سپاس Jasmine.m (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۶ (UTC) jasmine.m Jasmine.m (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۶ (UTC)

لطف کنید عنوان حذف رو از روی صفحه بردارید Jasmine.m (بحث) ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۸ (UTC)jasmine.m Jasmine.m (بحث) ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۸ (UTC)

@Jasmine.m: هنوز نظرخواهی مشارکت کننده‌ای نداشته است و مدیران فعلاً نمی‌توانند نظرخواهی را از نبح جمع‌بندی کنند. کامران ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۱ (UTC)

مجید فراهانی

مجید فراهانی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «مجید فراهانی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسي وي توسط همكاران بررسي شود کامران ‏۱۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۲ (UTC)

قوانین سرشناس بودن را مطالعه کردم. ولی به نظرم اینکه چطور باید تشخیص بدهیم که مجید فراهانی سرشناس هستند، جای سوال دارد. فکر کنم شاید اگر صفحه را بهتر بازنویسی کنم بتوانم مشکل را حل کنم.

H.davoudy (بحث) ‏۱۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۵۸ (UTC)

 • بماند به‌عنوان عضو منتخب شورای شهر تهران، سرشناس است. (بحث) H.davoudy (بحث) ‏۲۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۰۱ (UTC)
 • بماند عضو شورای شهر تهران. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۳۸ (UTC)
 • نظر من معتقدم بنا بر وپ:شخصیت انتخاب‌شدن فرد برای منصبی محلی سرشناسی وی را تضمین نمی‌کند.
  ولی با این حال چون ممکن است این معیار مبهم باشد از مدیران میخواهم تا به نتیجه رسیدن بحث سرشناسی اعضای شورای شهر در وپ:اجرایی فعلاً این نوشتارها را جمع‌بندی نکنند. -- کامران ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۵ (UTC)

قحطی ۱۲۹۸–۱۲۹۶ ایران

قحطی ۱۲۹۸–۱۲۹۶ ایران (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«قحطی ۱۲۹۸–۱۲۹۶ ایران»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر
 • حذف شود به نظر می‌رسد که مطالب این مقاله کاملاً به دور از واقعیت است. من به درخواست کاربر:Choramcity1 که به نظر می‌رسد یک کاربر تازه‌کار هستند و آشنا با روش برچسب زدن نیستند این مقاله را برای حذف پیشنهاد دادم تا ایشان دلایل خود را در این جا بنویسند. با توجه به قرائن و شواهد و دلایلی که ایشان عنوان می‌کنند و همچنین با مطالعهٔ مطالب این وبسایت که در این زمینه روشنگری کرده و خواندن آن را به کاربران دیگر توصیه می‌کنم موافق حذف آن هستم و به نظرم وجود چنین مطالبی در ویکیپدیا به اعتبار ویکیپدیا لطمهٔ جدی می‌زند. برای نمونه چند بخش کلیدی از وبسایتی که لینکش را گذاشتم در این جا می‌آورم:
او با بیان اینکه در مرگ و میر گسترده آن سال‌ها دلایلی چون «بروز بیماری‌های واگیردار گسترده، درگیری‌های منطقه‌ای بین اقوام به واسطه آشفتگی‌های اجتماعی و درگیری اقلیت‌های مذهبی در مناطق مرزنشین» نقش ویژه‌ای داشته‌اند، خاطرنشان کرد: «آمار رسمی از مرگ و میر آن سال‌ها وجود ندارد اما بر اساس گزارش‌هایی که بر جای مانده جمعیت ایران در آن سال‌ها بسیار کمتر از آنچه گفته شده، بوده و طبق اخبار منتشره در روزنامه‌های آن زمان که بعضاً جمعیت شهرها را به تفکیک بیان کرده‌اند، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرها شهر تهران با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت بوده و بر همین اساس جمعیت کل کشور از مرز ۱۳ میلیون فراتر نمی‌رفته است.»
ملک‌زاده با اشاره به تصورات پیشینی و پیش‌فرض‌هایی که پیش از آغاز پژوهش در مورد بحث قحطی و آمار کشته‌شدگان آن وجود داشت، تصریح کرد: «هرچند تصور اولیه و بسیاری از کتب و مقالات موجود پیرامون موضوع قحطی در سال‌های جنگ جهانی اول، مدعی مرگ و میر چند میلیون نفری یعنی چیزی بین ۸ تا ۱۲ میلیون کشته هستند، اما اسناد نشان داد در آن برهه تاریخی با وجود تلفات زیاد، از یک سو دلایل مرگ افراد الزاماً قحطی نبوده است و از سوی دیگر بر اساس جمیع اسناد و با توجه به جمعیت تخمینی ایران در آن زمان که به زحمت به ۱۳ میلیون نفر بالغ می‌شد، رقم ۱۲ میلیون کشته نمی‌تواند درست باشد و به نظر می‌رسد رقم واقعی در بدبینانه‌ترین حالت چیزی کمتر از یک میلیون نفر بوده است.»
«مساله قحطی و مرگ و میر در این اسناد بطور آشکار وجود دارد. یعنی غیر از زد و خوردهای نظامی و تنش‌های سیاسی، مسائل اجتماعی- اقتصادی زندگی مردم در این اسناد وجود دارد. آنچه که در مقایسه میان کتاب آقای مجد و اسناد ملی بریتانیا و اسناد آرشیوهای ملی ایران وجود دارد این است که باید توجه داشت در این کتاب اشتباهی رخ داده است. اشتباهی که نمی‌دانم عامدانه بوده یا نا آگاهانه. ایشان در جاهای مختلف کتابشان هرگونه کاهش جمعیتی را در هر شهر و ولایتی مرگ و میر تلقی کردند. در حالی که مطابق اسنادی که در آرشیوها موجود است در آن زمان در صفحات مختلف ایران، به ویژه صفحات جنوبی مثل بندرعباس و لنگه ما مرتباً با مساله مهاجرت روبرو بودیم یعنی به دلایل مختلفی، از جمله قحطی، فشارهای حکومت و فشارهای دولت‌های خارجی اشغالگر ایران مردم مناطق زندگی خود را ترک می‌کردند و این کاهش جمعیت خیلی اوقات به این دلایل بوده است. مثال اینکه بندر لنگه در دو نوبت طی جنگ‌های جهانی اول و دوم خالی از سکنه شده است. اگر به این نکته توجه نداشته باشیم که مردمان این منطقه به صفحات مرکزی ایران یا مناطق عمان و سایر نقاط خلیج فارس مهاجرت کردند و آمار و اسناد آن را نبینیم ممکن است تصور کنیم همهٔ این افراد کشته شدند یا یک شهر به طور کامل قتل عام شدند، در صورتی که این طور نبوده است.»
طاهراحمدی: قحطی یک مساله ادواری بود، نه پدیده‌ای نوظهور
سخنران بعدی این نشست، محمود طاهراحمدی پژوهشگر تاریخ بود که سخنرانی خود را پیرامون خشکسالی و قحطی در دوران جنگ اول جهانی و پیامدهای آن ارائه داد. او با بیان اینکه «یکی از مشکلات تاریخ‌نگاری ما ارائه آمارهای اغراق‌آمیز از سوی برخی مورخان است»، گفت: «از جمله آماری که دربارهٔ مرگ و میر ۸ تا ۱۲ میلیون ایرانی بر اثر قحطی در حین جنگ جهانی اول مطرح می‌شود. انسان حیران می‌ماند که این آمار از کجا می‌آید. گویی جمعیت ایران در فاصله سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ منبسط شده و مثلاً به ۳۰ میلیون رسیده تا یک سوم این جمعیت کشته شوند.»
طاهراحمدی با بیان اینکه «برخلاف روس‌ها که اسنادی مبنی بر حمله مغول‌وارشان به صفحات شمالی چشمگیر است، طبق اسناد موجود در سازمان اسناد حتی یک مورد هم سراغ نداریم که انگلیس‌ها با جبر غلهٔ ایران را به زور برده باشند»، گفت: «حتی مواردی هست که در شیراز که قحطی و گرسنگی شده بود، نظامیان انگلیس از هندوستان آرد آورده بودند و این آرد را در شیراز پخش کرده بودند.»
او با بیان اینکه «نمی‌دانم ادعای ۸ تا ۱۲ میلیون کشتهٔ قحطی بر چه مبنایی استوار است»، تصریح کرد: «جمعیت تهران آن روز تهران همواره بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در نوسان بوده. اگر آمار جمعیت شهرهای دیگر را که اصلا به این مقدار نمی‌رسد یعنی حتی تبریز که جمعیت زیادی داشته اما به تهران نمی‌رسد، در نظر بگیریم بدون شک تعداد کشته‌شده‌های دوران جنگ جهانی اول زیر یک میلیون است. آن هم نه فقط به خاطر قحطی و گرسنگی بلکه بیشتر به دلیل وبا و آنفلوانزا.» دیاکو « پیام » ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۶ (UTC)
 • بماند ایشان گفته «مقاله یک خیالپردازی بیشتر نیست و می‌توانم انرا ثابت کنم». پاسخ مدیر بهزاد کاملاً منطقی بود. اگر جایی ایراد دارد یا تصویری قابل به چالش کشیدن است، بکشد. اما منابع مقاله کاملاً مشخص است و موضوع آن، کاملاً سرشناس است. سؤال من این است که این شیوه به نبح بردن صحیح است یا نه؟ Benyamin-ln (بحث) ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۱:۴۱ (ایران) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۱۱ (UTC)
جمعیت ایران در سال ۱۹۵۶ نوزده میلیون نفر بوده.. طبق این منبع هم جمعت ایران در سال ۱۳۳۵ نوزده میلیون نفر بوده است. چطور می‌شود که در دههٔ ۱۹۱۰ هجده میلیون نفر باشد! دیاکو « پیام » ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۰ (UTC)
@Diako1971: به این ابهامات در کتاب مجد پاسخ داده شده است. در ضمن آن اعداد تنها یک تخمین هستند. از روی سرشماری به دست نیامده‌اند Benyamin-ln (بحث) ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۰۰ (ایران) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۳۰ (UTC)
 • حذف شود

فقط یک نگاه به مقاله قحطی بنگال بیندازید تا متوجه شوید یک مقاله باید به چه شکلی نوشته شود. دلایل بنده:

 • ۱- معتبرترین منبع برای تاریخ ایران به صورت انلاین سایت ایرانیکا می‌باشد، در بخش FAMINES این دانشنامه چیزی درمورد این کشتار و قحطی گفته نشده است. اگر این منبع را قبول ندارید می‌توانید مقالات مربوط به شهرها و بخش‌های تاریخی ایران را ببینید که حداقل یکبار به این منبع ارجاع داده شده‌اند. لینک صفحه مربوطه دانشنامه.
 • ۲- تصویری که در این مقاله به عنوان پیکر قحطی زدگان در اینفو باکس هست در commons.wikimedia.org قرار دارد که در صفحه توصیف ان آورده شده که از مقاله‌ای در سایتی تحت نام sott.net برداشته شده است. خود این سایت به ندرت در ویکی‌پدیا به عنوان منبع قرار گرفته و اکثراً هم به عنوان منبع اصلی نبوده گذشته از ان در اینجا نیز می‌توانید ببینید به عنوان منبع کاملاً معتبر از ان یاد نشده، اگر با استفاده از search by image از موتور گوگل استفاده کنیم، می‌توانیم ببینیم که این تصویر که در مقاله به عنوان اجساد ایرانیان آورده شده مربوط به هولوکاست و کشتار یهودیان می‌باشد.
 • ۳- منبع دیگر مقاله سایت مشرق نیوز می‌باشد، تصاویر مقاله مشرق نیوز هم اگر با روش فوق در اینترنت جست و جو شود تصاویر مربوط به تاتارها، هندی‌ها، شوروی سابق، نسل‌کشی ارامنه می‌باشد که به صورت دستی می‌توانید همه را به این روش جست و جو کنید؛ و مشرق نیوز عیناً گفته که این تصاویر مربوط به قحطی در ایران می‌باشد.
 • ۴- در سایت سازمان اسناد ملی ایران بخشی تحت عنوان جست و جوی پیشرفته وجود دارد که تمامی مدارک قابل جست و جو هست ولی در مقاله در بخش منبع شماره ۹ فقط اسم این سازمان آورده شده و هیچ ارجاعی به مقاله خاصی از این مرجع نشده.
 • ۵- بخش گزارش‌های وایت و ساوترد که مهم‌ترین سند مقاله هست هم هیچگونه منبعی ندارد.
 • ۶- در سایت شخصی آقای خامنه‌ای به عنوان یکی از منابع این مقاله هم هیچ منبع معتبری پیدا نمی‌شود و عیناً گفته شده که The document in the American Archives که در واقع منظور نویسنده این سایت بوده که مقاله مربوط به ان در ویکی‌پدیا هم هست، در بخش عمومی ان چیزی یافت نشد! و اسناد ملی آمریکا یا در دسترس عموم یا محفوظ هستند، چطور یک تاریخ‌دان معمولی توانسته به آرشیو اسناد محرمانه دولتی آمریکا دسترسی پیدا کند! دقیقاً آقای پروفسور محمد قلی مجد به کدام سند از آرشیو اسناد ملی آمریکا دسترسی پیدا کرده‌اند!

ایشان ظاهراً به اسناد وزارت خارجه آمریکا دسترسی داشته‌اند، می‌توانید از این لینک‌ها https://history.state.gov/historicaldocuments و https://foia.state.gov/Search/Search.aspx استفاده کنید و اگر چیزی پیدا کردید در اختیار ما قرار دهید! در حال حاضر شما هم به اسناد ملی آمریکا و اسناد وزارت خارجه آمریکا نیز دسترسی دارید، با استفاده از کتاب آقای مجد و نام‌ها و رفرنس‌هایی که داده‌اند به دنبال منابع بگردید.

 • ۷- یکی از منابع مقاله سایت pbs.org هست که این سایت یک شبکه تلوزیونی می‌باشد و بخش تاریخی ان فقط یک بار در ویکی‌پدیا استفاده شده و منبع معتبری نیست، در این قسمت از این سایت که به این واقعه اشاره می‌کند بخشی تحت عنوان Related Links که در اکثر اتفاقاتی که ذکر کرده وجود دارد، وجود ندراد و معلوم نیست این حرف بر چه اساسی در این سایت گفته شده.
 • ۸- مؤسسه مطالعات تاریخ ایران معاصر به نشانی iichs.org دولتی و رسمی نبوده و مدارک ان به صورت پیش فرض مورد قبول نیست، حتی در اینجا هم می‌توانید ببینید که در هیچ مقاله تاریخی مهم ایران به این منبع اشاره نشده.
 • ۹- جمعیت ایران در مقاله طبق کدام منبع افت ۵۰ درصدی داشته؟ چرا در مقاله ایران در قسمت جمعیت چنین افتی طبق مرکز امار ایران گزارش نشده!، من که در سایت امار کشور چیزی ندیدم، منابع موجود در اینترنت هم چنین چیزی را بیان نمی‌کنند. لطفاً منبعی که در ان به نصف شده جمعیت ایران اشاره شده را بیان نمایید.
 • ۱۰- یعنی ایران یک ادم باسواد نداشته که به دست نوشته‌های نظامیان خارجی اشاره شده در کتاب، یعنی در ایران حتی یک دوربین عکاسی برای ثبت چنین فاجعه بزرگی وجود نداشته! با اینکه ثابت کردم که تصاویر مشرق نیوز و تصویر مقاله مربوط به حادثه‌های دیگری می‌باشد، تصاویر قحطی بنگال را ببینید، به این می‌گویند عکاسی مستند ایا هیچ عکاسی نبوده که از این فاجعه به شکل مستند عکس برداری کنید. واقعاً جای تعجب است!
 • اپدیت ۱:https://www.youtube.com/watch?v=oTSPgkwvFSE در این ویدئو که توسط صدا و سیمای ایران ساخته شده صحت مطالب داخل مقاله تأیید می‌شود، ولی! واقعاً موندم، دوستان لطفاً همکاری کنید، بنده حرفم درمورد خیالپردازی مقاله را پس می‌گیرم.

Choramcity1 (بحث) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۰۱ (UTC)

@Choramcity1: فیلم سینمایی یتیم‌خانه ایران دربارهٔ این قحطی ساخته شده است. نمی‌توان ادعای عدم سرشناسی را مطرح کرد. آیا در سال ۱۲۹۷ شمسی مرکز آمار ایران وجود داشت؟ اعداد ذکر شده در آن مقاله، تخمینی بر اساس نرخ رشد جمعیت است که مبتنی بر سرشماری هم نیست و خطای بسیار بالایی دارد. تاریخ نگارش مقاله ایرانیکا را ببینید. قدیمی است. این کتاب که ترجمه فارسی آن در دسترس را بخوانید. مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران از معتبرترین مراکز پژوهشی کشور است، چگونه اعتبار آن را زیر سؤال می‌برید؟! مقاله صادق عباسی که در سایت خامنه‌ای. آی آر منشتر شده، به چهار پنج کتاب رفرنس داده؛ هیچ‌کدام را قبول ندارید؟! به نظر می‌رسد اولین بار است موضوع قحطی بزرگ ایران را شنیده باشید. توصیه می‌کنم ابتدا ترجمه کتابی که در بالا گفتم را بخوانید. اگر پس از خواندن کتاب، باز هم ابهامی داشتید، در حد توان کمکتان خواهم کرد. با احترام Benyamin-ln (بحث) ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۴۱ (ایران) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۱ (UTC)
کتاب را خواندم و هنوز هم ابهام دارم. مهم‌ترین ابهام من منابع هستند در ضمن تاریخ آخرین اپدیت مقاله مد نظر در ایرانیکا Last Updated: ۲۴ ژانویه ۲۰۱۲ هست. Choramcity1 (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۷ (UTC)
بسیار خب پس شما کتابی که دربارهٔ این قحطی و نسل‌کشی نوشته شده را خوانده‌اید. پس در سرشناسی مقاله دیگر بحثی وجود ندارد. این که منابع آن کتاب برای شما مبهم هستند، بحث جداگانه‌ای است که به نظرخواهی حذف مرتبط نیست. اولا: آپدیت مقالات ایرانیکا را به دلیل جزئی بودن، می‌توانم به «ویرایش جزئی» در مقالات ویکی‌پدیا تشبیه کنم. به تاریخ نگارش توجه کنید. دوما: این که چون در ایرانیکا نیامده، دلیل بر عدم سرشناسی نیست. قرار نیست همه چی در ایرانیکا باشد و اگر چیزی نبود، کلا منکر آن شویم. Benyamin-ln (بحث) ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۱:۴۴ (ایران) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۱۴ (UTC)
 • بماند دلیل‌های طرح‌شده هیچ‌یک دلیل حذف نمی‌شود، چراکه این رویداد سرشناسی کافی دارد. اگرچه منبع‌هایش موردانتقاد باشد می‌تواند متن را اصلاح کرد، یعنی از گزاره‌های قطعی به گزاره‌های ابهام‌دار مانند «به ادعای» کاهش داد. این را توجه کنید که جمع‌آوری مدرک برای رویدادی درآنسال که انگیزهٔ تحریف دارد کار ساده‌ای نیست. --arfar (گفتگو) شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۶:۵۶ (ایران) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۲۶ (UTC)
کاربر عزیر حرف‌های شما بیشتر شبیه به توهم توطئه هست. Choramcity1 (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۷ (UTC)
 • حذف شود بنده موافق حذف هستم: (۱) این درست است که مردم ایران در سال‌های دور به دلایل گوناگون با فقر و قحطی دوره‌ای مواجه بوده‌اند، اما آنچه دربارهٔ «قحطی ۱۲۹۸–۱۲۹۶ ایران» نوشته شده، حقیقت تاریخی ندارد و در هیچ منبع معتبر تاریخی بدان اشاره نشده است. آنهم با این ابعاد. آنهم بواسطهٔ خباثت انگلیسی‌ها! این دست ادعاها بیشتر آدم را یاد دایی‌جان ناپلئون می‌اندازد. جنابان Choramcity1 و دیاکو گفتنی‌ها را بدرستی گفتند. (۲) مقاله منبع معتبر متعدد ندارد. بیشتر متکی به تحقیقات جناب محمدقلی مجد است. اینطور باشد هرکسی می‌تواند یک محقق یا نویسنده تاریخی در یک گوشهٔ دنیا پیدا کند و ادعای وی را به عنوان حقیقت تاریخی، در ویکی‌فا درج کند و دیگر سنگ‌روی‌سنگ نمی‌ایستد. بد نیست برخی دوستان «ویکی‌پدیا:شناخت و استفاده از منابع اولیه و ثانویه» را مروری مجدد بفرمایند. (۳) عکسی که در این مقاله بکار رفته است جعلی است و هیچ ربطی به ایران ندارد، بلکه مربوط به هولوکاست در کمپ یهودیان مجارستان است! مشخصات‌اش را در اینجا ببیند. اگر جستجویی در گوگل بفرمائید وبسایت‌های گوناگونی را پیدا خواهید کرد که این عکس را در کنار سایر عکس‌ها و مدارک هولوکاست منتشر کرده‌اند. مثلاً عکس را با توضیحات کنارش در اینجا ببینید. همینکه این عکس را بدون تحقیق و بررسی در این مقاله قرار داده و زیرش هم با اطمینان نوشته‌اند «تصویری از پیکرهای قحطی‌زدگان قحطی سال ۱۲۹۸–۱۲۹۶» نشان می‌دهد که ویرایش‌گر محترم، اطلاعات کافی حول‌وحوش آنچه نوشته و از آن دفاع می‌کند، ندارد و احتمالاً باقی مطالب این صفحه هم، به‌همین ترتیب، محل شک و تردیدِ آکادمیک است. در انتها بد نیست نظر درفش کاویانی عزیز هم در این مورد پرسیده شود. Tisfoon (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۶ (UTC)
 • بماند چطور می‌توانیم یک واقعه تاریخی را انکار کنیم؟، مثلاً بگوییم نسل‌کشی ارامنه دروغ است. Kasir بحث ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۴ (UTC)
 • بماند یک واقعه تاریخی است. قارونی گفت‌وگو ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۱ (UTC)
 • @Huji: لطفاً وارد بحث شوید. اگر ایران مرکز امار نداشت شما چطور این اعداد و ارقام را اورده‌اید؟ چرا از هر منبعی امار جمعیت ایران را نگاه می‌کنم چنین افتی نمی‌بینم و چرا مرکز امار ایران چنین چیزی را هرگز تأیید نکرده، ان نمودار هم از سایت امار برداشته شده بود می‌توانید در صفحه توصیف ان در ویکی پرونده ببینید، در ضمن اگر حرف شما درست است پس بروید و در بخش جمعیت مقاله ایران ان نمودار را حذف کنید زیرا تناقض بزرگی بین این مقاله و مقاله ایران وجود دارد. ایرانیکا معتبرترین دانشنامه ایران است و تاریخ نگارش ان به دوران پهلوی برمیگردد، یعنی دوره‌ای که نزدیک به این قحطی بود و تا اکنون نگارش ان ادامه دارد. مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران اگر سرشناسی و اعتبار کافی را داشت از بین انبوه مقالات تاریخی درمورد ایران به ان ارجاع داده می‌شد، شما خود لینکی که در ان در ویکیپدیا به سایت این مؤسسه رفرنس داده‌اند را ببینید، کمتر از ۳۰ عدد و هیچ‌کدام هم مقاله مهمی نبوده. بنده در اپدیت ۱ گفتم که حرف خیالپردازی خود را پس می‌گیرم، ولی هیچ‌کدام از منابع مقاله معتبر نیست. هیچ‌کدام، ثابت هم کردم که ان عکس هم مربوط به هولوکاست یهودیان است. دوست عزیز دیگر چرا سفسطه می‌کنید. اگر می‌توانید منابع معتبر بیارید، بنده سایت وزارت امور خارجه آمریکا را گذاشتم و اسناد در دسترس عموم ان، اگر می‌توانید به ان رفرنس دهید، چرا موضوع را به نسل‌کشی ارامنه ربط می‌دهید. بنده بیش از ۸ دلیل اورده‌ام، یکی یکی دلایل بنده را نفی کنید. Choramcity1 (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۵ (UTC)
ویکی‌پدیا منبع نیست Benyamin-ln (بحث) ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۰۱:۴۶ (ایران) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۱۶ (UTC)
@Benyamin-ln: دوست عزیز قحطی که در ان ۵۰ درصد جمعیت کشور از بین رفته یعنی به قدری جزئی است که ایرانیکا درمورد ان چیزی ننویسد! ان هم در کمتر از ۱۰۰ سال گذشته، ویکی‌پدیا منبع نیست ولی ان تصویر نمودار را در ویکی پرونده ببینید می‌توانید ببینید از سایت امار برداشته شده. درضمن مقاله برگزیده ایران هم به قدری با وسواس نوشته شده که می‌توان به منابع ان و نوشته‌های ان اعتماد کرد، اگر فکر می‌کنید بخش جمعیت ان اشتباه است در صفحه بحث ان این موضوع را بنویسید تا آنجا اصلاح کنند! احتمالاً بنده دیگر در ویکیپدیا فعالیتی نداشته باشم. به هر حال از شما می‌خواهم منابع معتبر بیاورید و به انتقادات بنده که حدوداً ۱۰ تا هستند تک تک پاسخ بدهید. Choramcity1 (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۳ (UTC)
درود. این هم منابع دفتر تاریخ وزارت خارجه آمریکا 1 2 3 4 قارونی گفت‌وگو ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۰۱ (UTC)
تشکر اقای قارونی ولی سرچ شما بدون هدف بود، منظورم منابعی بود که این کشتار با این وسعت را تایید کند. در هیچ کدام از لینک‌های شما چیزی به وضوح گفته نشده. بهتر است طبق منابع کتاب اقای مجد در این اسناد جست و جو کرد نه با کلید واژه. Choramcity1 (بحث) ‏۱۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۰۷ (UTC)
 • بماند همنظر با گرامیان مخالف بالا. شوکران (بحث) ‏۱۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۱ (UTC)
 • بماند مقاله قطعا سرشناسی دارد. --سید (بحث) ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۱۶ (UTC)
 • حذف شود مقاله فاقد موضوعیت است و در هیچ اثر دانشورانه و آکادمیکی به چنین قحطی‌ای پرداخته نشده. کل مقاله براساس دیدگاه‌های محمدقلی مجد نوشته شده که تاریخ‌نگار شناخته‌شده‌ای نیست و بی‌طرفی وی مورد نقد است. حتی اگر چنین قحطی‌ای موضوعیت داشته‌باشد (که ندارد) باز هم مقاله نیازمند بازنویسی اساسی است و باید حذف شود و مجدداً با منابع و لحن جدید نوشته‌شود. درفش کاویانی (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۵ (UTC)
 • @Choramcity1، Choramcity1، Tisfoon، Darafsh: اینکه مطلبی ضعیف یا بد نوشته شده یا جانبداری یا درستی آن مورد تردید است، به معنای آن نیست که سرشناسی ندارد. لازم نیست ما هر مشکلی در مقاله‌ها دیدیم زود دست به کار حذف شویم. اما در خصوص سرشناسی موضوع می‌توانید به این موارد مراجعه بفرمایید:
 1. بی بی سی فارسی می‌گوید « ایرانشناس آمریکایی نیکی کِدی تخمین زده است که تا یک چهارم از جمعیت استان‌های شمالی ایران نابود شدند.»
 2. مطلب دیگر نوشتار عبدالله شهبازی است :سه قحطی بزرگ و تأثیر آن بر سرنوشت ایران
 3. دیگری میزگردی دربارهٔ قحطی بزرگ زمان جنگ جهانی اول است میزگرد بررسی قحطی بزرگ
 4. تورج اتابکی به قحطی در جنگ جهانی اول اشاره کرده است. [۳۳]

لطفا اگر مشکلی در مقاله می‌بینید اصلاحش کنید. حذف بدترین راه حل است.--سید (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶۲۳ (UTC)

@Sa.vakilian: اتفاقاً به‌نظرم مقاله فاقد سرشناسی است. موضوع مقاله، یک رویداد جاری یا مقاله‌ای دربارهٔ یک شخص نیست، بلکه موضوعی تاریخی‌ست و با یک یا دو منبع نمی‌توان به سرشناسی آن پی برد. اگر موضوع سرشناس است، پس باید در کارهای آکادمیک هم بازتاب داشته‌باشد. مطالعات تاریخ ایران در این دوره بسیار وسیع‌اند و اگر چنین رویدادی سرشناسی می‌داشت، قطعاً بیشتر از یکی دو نویسنده به آن می‌پرداختند. مجد و شهبازی هر دو از نظر فکری به جریانی وابسته‌اند که همه‌چیز را زیر سر غرب و استعمار و صهیونیست می‌داند و در این مورد نمی‌توان صرفاً به نظرات آن‌ها اتکا کرد.
به هر حال، من منکر این نیستم که در خلال جنگ جهانی اول در ایران، کمبود مواد غذایی به‌وجود آمده‌بود و عده‌ایی نیز جان‌شان را از دست دادند، ولی اینکه یک قحطی مشخص با دلایلی استعماری روی داده‌باشد را فقط زمانی می‌توان پذیرفت که منبعی معتبر آن را تأیید کرده‌باشد. در واقع نباید گزارش‌های تاریخی پراکنده و نامرتبط به هم را گلچین کنیم و در کنار هم بگذاریم و نتیجه‌ای متفاوت از آن‌ها بگیریم. واژگانی همچون «قحطی» و «نسل‌کشی» دارای بار معنایی مشخصی هستند و نمی‌توان رویدادهای تاریخی را سوار بر آن‌ها کرد. حتی اگر چنین قحطی‌ای رخ داده‌باشد، ما به‌عنوان ویکی‌پدین نمی‌توانم از این مفاهیم استفاده کنیم، مگر آنکه مورخانی پیش‌تر از ما چنین کرده‌باشد. درفش کاویانی (بحث) ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۲۱ (UTC)
@Darafsh: فرموده‌اید «ولی اینکه یک قحطی مشخص با دلایلی استعماری روی داده‌باشد را فقط زمانی می‌توان پذیرفت که منبعی معتبر آن را تأیید کرده‌باشد. در واقع نباید گزارش‌های تاریخی پراکنده و نامرتبط به هم را گلچین کنیم و در کنار هم بگذاریم و نتیجه‌ای متفاوت از آن‌ها بگیریم. واژگانی همچون «قحطی» و «نسل‌کشی» دارای بار معنایی مشخصی هستند و نمی‌توان رویدادهای تاریخی را سوار بر آن‌ها کرد. » خب راه حل این مشکل حذف مقاله نیست، بلکه اصلاحش است. می‌توانید بر مقاله برچسب درستی و بی طرفی بزنید. ببینید در غرب پانصد سال است برای هر چیز کوچکی مثلا طوفانی که ده نفر را کشته باشد، یک اسم می‌گذارند و برایش محتوا می‌سازند، نتیجه اش این می‌شود که ما امروز نمی‌گوییم قاره مردمان سرخپوست می‌گوییم قاره آمریکا. اما ما در مقابل به رخدادهای مهم تاریخمان بی تفاوت هستیم. دقت بفرمایید که من هم قبول دارم مقاله پراشکال است، اما راه حل آنها را نبح نمی‌دانم. اصلا شما فرض کنید این یک مقاله دختر از ایران در جنگ جهانی اول است. همان طور که می‌دانید مقالات دختر به صرف طولانی شدن مقاله مادر ایجاد می‌شود و ما برایش دنبال یک سرشناسی مستقل نمی‌گردیم. --سید (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۰۲ (UTC)
@Sa.vakilian: سید جان اینکه این موضوع سرشناس است و چنین قحطی‌ای رخ داده‌است را باید با منابع نشان بدهیم. آیا منابع معتبری وجود دارد که این قحطی را گزارش کرده‌باشند؟ درفش کاویانی (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۴ (UTC)
@Darafsh: من که در بالا چهار تا مرجع غیر از مجد دادم! این هم برخی منابع دیگر [۳۴]. حتی این منبع هرچند فرضیه مجد در مورد نقش انگلستان را زیر سوال می‌برد اما ظاهرا اصل قحطی را می‌پذیرد [۳۵]. این هم یک نوشتار از تورج اتابکی [۳۶] ظاهرا کسی در مورد اصل قحطی تردیدی ندارد، بلکه اختلاف دربارهٔ منشأ آن و مثلا نقش انگلستان است. --سید (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۲ (UTC)
@Sa.vakilian: من هنوز روی اینکه یک قحطی مشخص روی داده‌باشد شک دارم و باید منابع رو مجدداً چک کنم. اما نظر شما را می‌پذیرم که منابعی غیر از مجد هم به این موضوع پرداخته‌اند (بدون دلایل مجد البته). اینکه کمبود مواد غذایی در خلال جنگ را «قحطی» بدانیم، نیازمند منابع است و من هم منابعی که دارم را چک می‌کنم، ببینم چیزی پیدا می‌کنم یا نه. درفش کاویانی (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۲ (UTC)
نظر Modern Sciences

مقاله باید بر اساس منابع معتبر نگاشته شود مشرق نیوز اصلاً اعتبار ندارد - باید در دانشنامه معتبر و آکادمیک همچنون ایرانیکا و وب سایت‌های معتبر تاریخی آن را جستجو کرد - وبسایت آیت الله خامنه‌ای منبع معتبری برای این موضوع نیست - اتکا بر روی نوشته‌های یک فرد (مجد) قابل تأمل است - پایگاه دوران و iichs.org نوشته‌های مجد را کپی کرده است

http://www.veteranstoday.com/2016/06/27/8-10-million-iranians-died-over-great-famine-caused-by-the-british-in-late-1910s-documents-reveal/ MSes T / C ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷; ساعت ۲۱:۵۶ (UTC)

نظر سید
 • برخی اشکالات شیوه نامه‌ای در مقاله هست. مثلا نگارش لید بر اساس دیدگاه یک محقق کمتر شناخته شده به نام «مجد».
 • مقاله سیر تاریخی از روند ماجرا ارائه نمی‌دهد.
 • مطلب فاقد بیان زمینه تاریخی است. لازم است اول یک بخش برای زمینه اضافه شود و اجمالی از مطالب ایران در جنگ جهانی اول و سال‌های بعد از آن در مقاله بیاید.
 • نسل‌کشی ایرانیان: نسل کشی تعبیری صحیح به نظر نمی‌رسد و بیطرفانه نیست.
 • نگارش یک بخش تحت عنوان «گزارش‌های وایت و ساوترد» صحیح نیست. بخش‌ها باید بر اساس محتوای آنها نامگذاری شود.

--سید (بحث) ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۱۵ (UTC)

 • بماند : قطعا بماند ! اصلا در اين مكان نبايد حرفي در مورد صحت و يا عدم واقعيت خود موضوع بحثي به ميان آيد ؛ تنها همين كه عده زيادي رديه براي آن نوشته باشند كافي است كه سرشناس باشد . در مورد بازنويسي يا تغيير لحن آن حرفي ندارم ، اما حذف آن از ديد من غيرممكن است .--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۳ (UTC)
بعدالتحرير (P.S)اينرا هم اضافه كنم كه از ديد پزشكي ، اين مقاله اهميت دارد . پاندمي آنفلونزآ ۱۹۱۸ احتمالا بزرگترين مرگ و مير نسل بشر - حتي بزرگتر از طاعون سياه قرون وسطا - بوده است . متاسفانه در ايران امكان تفكيك تلفات بين رئوس مثلث شوم تيفوس ، آنفلونزا و قحطي وجود نداشته است و حتي بعضي نظريه هاي جديد پزشكي لزوما و واضحااين سه راس را كاملا جدا هم نمي دانند ( نظريه رها شدن سيتوكائينها منظورم است) و در نتيجه اينكه قطعا تلفات بسيار عظيمي بوده است كه درگيري بين شورشيان ، قحطي مسائل اقتصادي جنگ اول و بيماريها در آن دخيل بوده‌اند و چنين مقاله اي كمك مي كند كه به هريك از فاكتورها وزن بدهيم كه از ديد پزشكي هم بسيار مهم است چونكه تلفات را معلوم مي كند و غيره--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۰ (UTC)
تورج اتابكي ، غير از كتاب كه سيد عزيز اشاره كردند ، در اينجا هم اشاره زيادي به قحطي مي كنند . --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۶ (UTC)
جمالزاده هم شاهد كشتار قحطي عظيم در كنار آنفلونزآ و وبا در شيراز بوده. البته معلوم نيست كه وباي استاندارد منظورش بوده يا بيماريهاي با تظاهر مشابه ، اما اينكه قحطي تكان دهنده وجود داشته قابل شك كردن نيست :

هيچ غذايي پيدا نمي‌شد، مردم مجبور بودند هر چه را كه مي‌توانستند بجوند، بخورند - شيء يا حيوان. به زودي گربه و سگ و كلاغ را نمي‌شد يافت. حتي موش‌ها نسلشان برافتاده بود. برگ، علف و ريشه گياه را مانند نان و گوشت معامله مي‌كردند. در هر گوشه و كنار اجساد مردگان بي‌كس و كار پراكنده بود.

--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۷ (UTC)
با توجه به مواردی که شما اشاره کردید مبنی بر این که یک سری عوامل از جمله قحطی و اپیدمی بیماری‌های وبا و آنفلونزا منجر به مرگ و میر در آن برهه از زمان شدند دست کم علاوه بر تغییر محتوا باید عنوان مقاله نیز تغییر یابد و به "مرگ‌ومیرهای سال ۱۲۹۸-۱۲۹۶ ایران" منتقل شود. دیاکو « پیام » ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۵ (UTC)
ايرانيكا

درست است كه در قسمت FAMINES ايرانيكا به اين وقايع اشاره نشده است ، اما در influenza به آن اشاره شده است و اشاره به قحطي هم دارد : " leaving a trail of death and misery in a country already blighted by war, famine, and other contagious diseases." . ميزان تلفات را ۹۰۲٬۴۰۰ تا ۲٬۴۳۱٬۰۰۰ نوشته كه بين هشت درصد تا بيست و يك و هفت دهم درصد كل جمعيت ايران مي شود . --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۶ (UTC)

صدرالدین شجره

صدرالدین شجره (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «صدرالدین شجره» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

نیازمند اثبات سرشناسی قارونی گفت‌وگو ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۴ (UTC)

بماند چون درخواست حذف زماندر منقضی شده بود به نظرخواهی گذاشتم جهت اطمینان از سرشناسی. نظر خودم بر ماندن است کاربر ایجاد کننده کوشیده و منابعی افزوده من هم نگاهی کردم به نظرم میر سرشناسی براورده میشود. قارونی گفت‌وگو ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۰ (UTC)
بماند فرد مورد نظر معیار سرشناسی را داراست، حداقل برای من ایرانی از هزاران فردی که در ویکیپدیا ثبت شده اند و حتی نمیدانم که هستند آشنا ترند! DEXi[گفتمان] ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۲۷ (UTC)

دکتر اورنگ ایلامی

دکتر اورنگ ایلامی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «دکتر اورنگ ایلامی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار (عدم سرشناسي ) کامران ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۷ (UTC)

فرهود جلالی کندلوسی

فرهود جلالی کندلوسی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «فرهود جلالی کندلوسی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار (عدم سرشناسي) کامران ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۸ (UTC)

ناهید خداکرمی

ناهید خداکرمی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «ناهید خداکرمی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسي (ايشان كانديد انتخابات شورای شهر تهران است ) كه اين سمت فاقد معيارهاي وپ:سياستمداران است کامران ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۱۲ (UTC)

 • بماند مطابق ویکی‌پدیا:سرشناسی دانشگاهیان، رئیسان انجمن‌های علمی ملی سرشناس هستند. Pirhayati (بحث) ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۰ (UTC)
 • بماند عضو شورای شهر تهران4nn1l2 (بحث) ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۳۰ (UTC)
 • نظر من معتقدم بنا بر وپ:شخصیت انتخاب‌شدن فرد برای منصبی محلی سرشناسی وی را تضمین نمی‌کند.
  ولی با این حال چون ممکن است این معیار مبهم باشد از مدیران میخواهم تا به نتیجه رسیدن بحث سرشناسی اعضای شورای شهر در وپ:اجرایی فعلاً این نوشتارها را جمع‌بندی نکنند. -- کامران ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۳ (UTC)

زهرا نژادبهرام

زهرا نژادبهرام (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «زهرا نژادبهرام» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

مقاله حذف سریع شده‌بود ولی نویسندهٔ مقاله درخواست داشت تا در نبح بررسی شود. درفش کاویانی (بحث) ‏۱۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۷ (UTC)

 • بماند با توجه به نزدیک بودن انتخابات شورای شهر تهران و نبودن منبع جامع و متمرکز برای معرفی این شخصیت، صفحه مفیدی میتواند باشد. 84.241.26.191 ‏۱۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۴ (UTC)
 • حذف شود ويكي پديا جاي تبليغات براي حضور ايشان در شوراي شهر نيست و سمت هاي اين خانم فاقد وپ:افراد و معيارهاي سیاست‌مداران است.کامران ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۰ (UTC)
 • حذف شود به وضوح تعارض منافع و تبلیغ است. ‎محمدحسین ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۴ (UTC)
  @MohammadtheEditor: سلام. چطور تعارض منافع وجود دارد؟ درفش کاویانی (بحث) ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۱ (UTC)
  درود، گویا در توضیح منظورم اینجا کوتاهی کردم، منظور بنده «بماند» اول بود، لحن ایشان مشابه لحن‌ها در دیگر نبح‌هایی‌ست که تعارض منافع در رای‌شان موج می‌زند و می‌خواستم درخواست کنم تعارض ایشان بررسی شود که خب، جایش اینجا نیست. باعرض معذرت. ‎محمدحسین ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۶ (UTC)
 • بماند عضو شورای شهر تهران4nn1l2 (بحث) ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۲۸ (UTC)
 • حذف شود سیاست‌مدارانی که در سطح بین‌المللی، ملی یا استانی منصوب و یا انتخاب شده‌اند دارای سرشناسی هستند نه اعضای شورای شهر. دوستدار ایران بزرگ ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۰ (UTC)
 • نظر من هم معتقدم بنا بر وپ:شخصیت انتخاب‌شدن فرد برای منصبی محلی سرشناسی وی را تضمین نمی‌کند.
  ولی با این حال چون ممکن است این معیار مبهم باشد از مدیران میخواهم تا به نتیجه رسیدن بحث سرشناسی اعضای شورای شهر در وپ:اجرایی فعلاً این نوشتارها را جمع‌بندی نکنند. -- کامران ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۲ (UTC)

قاسم سپاسی

قاسم سپاسی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «قاسم سپاسی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار (عدم سرشناسي) کامران ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۸ (UTC)

 • حذف شود فاقد معیار سرشناسی در جستجوی منابع.--Anvar11 گفتگو ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۸ (UTC)
 • بماند دارای منابع معتبر در روزنامه های محلی و روزنامه های استان فارس (لینک اینترنتی آن ها وجود ندارد) .دارای لینک منابع بسیار معتبر از مصاحبه ها. چند لینک:یک ،

دو ، سه (اولین عکس در گوگل متعلق به ایشان است) ، چهار -- Kalantarimehran (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۹ (UTC)


 • بماند منابع معتبر در روزنامه های محلی وجود دارد ---Mjafari88 (بحث) ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۴ (UTC)
 • بماند با توجه به منابع ممکن است دارای سرشناسی باشد --- 1bigisland (بحث) ‏۲۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۹ (UTC)

مجید جعفری

مجید جعفری (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «مجید جعفری» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسی قارونی گفت‌وگو ‏۱۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۳ (UTC)

نظر منابع را بررسی کردم و چندتا افزودم. به نظرم سرشناسی محرز میشود ولی نیاز به منابع بیشتر است.قارونی گفت‌وگو ‏۱۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۶ (UTC)

نظر طبق ایمیل دریافتی از ایجاد کننده مقاله گویا مجید جعفری دیگری هم در زمینه تئاتر کار میکنند.قارونی گفت‌وگو ‏۱۹ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۹ (UTC)

فهرست روستاهای قطر

فهرست روستاهای قطر (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «فهرست روستاهای قطر» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

برچسب حذف سريع مدتها به نوشتار زده بود (آيا لازم است اين چنين فهرستي وجود داشته باشد) کامران ‏۱۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۱ (UTC)

نوشین خانی

نوشین خانی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «نوشین خانی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار (عدم سرشناسي) کامران ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۹ (UTC)

ناصر قلمکاری

ناصر قلمکاری (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «ناصر قلمکاری» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار (عدم سرشناسي) کامران ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۱ (UTC)

زهرا عاملی

زهرا عاملی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «زهرا عاملی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زمان دار (عدم سرشناسي) کامران ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۵ (UTC)

حذف شود سرشناسی مشاهده نمی شودMSes T / C ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۱ (UTC)

امیررضا اله قلی پور

حذف شود عدم سرشناسی و کمبود منابع کافی و دسته اول. Wikirobotism (بحث) ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۱ (UTC)

محسن جسور

محسن جسور (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «محسن جسور» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

عدم سرشناسي (انتقال از حذف زمان دار) کامران ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۴ (UTC)

شرکت دانش تجهیز فرزانه

شرکت دانش تجهیز فرزانه (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «شرکت دانش تجهیز فرزانه» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زماندار - سرشناسی مشکوک ‎محمدحسین ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۱ (UTC)

حمیدرضا بازرگانی

حمیدرضا بازرگانی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «حمیدرضا بازرگانی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زماندار - سرشناسی نامشخص ‎محمدحسین ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۶ (UTC)

دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

دانشگاه علوم پزشکی سبزوار (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «دانشگاه علوم پزشکی سبزوار» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زماندار - به اعتقاد برچسب زننده سرشناسی مشکوک ‎محمدحسین ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۸ (UTC)

 • بماند چیزی در حد ۵۰ دانشگاه پزشکی در کل کشور است که تقریباً ۴۰ تایشان در ویکی‌فا مقاله دارند. به نظر بنده همهٔ دانشگاه‌های پزشکی ایران می‌توانند در ویکی‌فا مقاله داشته باشند چون برای خوانندگان مفید هستند. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۲۱ (UTC)
 • حذف شود فاقد معیارهای سرشناسی جغرافیا و معیار عمومی سرشناسی؛ مسلما وجود موضوعات مشابه دلیلی بر احراز سرشناسی این موضوع نیست، موضوعات مشابه نیز اگر شرایط سرشناسی ندارند باید حذف شوند؛ ویکی‌پدیا بانک اطلاعاتی دانشگاه‌های ایران نیست.--آرمانب ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۸ (UTC)
 • بماند تمام دانشگاه‌های «دولتی» ایران که رشته‌های کارشناسی و بالاتر ارائه می‌کنند سرشناس باشند لطفاً. Wikimostafa (بحث) ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۱ (UTC)

تورکمون (هزاره)

تورکمون (هزاره) (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «تورکمون (هزاره)» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

سرشناسی محرض نشده، جهت بررسی دیگران ‎محمدحسین ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۴ (UTC)

انتشارات قیوم

انتشارات قیوم (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل:«انتشارات قیوم»خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

با توجه به صحبتی که در اینجا داشتم نوشتار را به نظرخواهی آوردم تا دوستان در موردی سرشناسی نظر دهند کامران ‏۲۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۱۲ (UTC)

بماند دوستان، شاید از نظر شما عزیزان این انتشارات، مشهور و سرشناس نباشد. اما ملاک سرشناسی چیست؟ از نظر بنده همان طور که یک کودک یا نوجوان ممکن است به طور مثال نشر ثالث را نشناسند، ممکن است شما عزیزان نیز این انتشارات یا مانند آن را نشناسید. این انتشارات در میان مدیران و مربیان مدارس سراسر کشور سرشناس است. ممکن است از نظر یک مهندس پزشکی نام یک انتشارات فرهنگی بزرگ، ناآشنا باشد و بالعکس. علاوه بر این ممکن است موسسه‌ای مانند قلم‌چی یا گاج یا ...، بسیار مشهور و سرشناس باشد اما بایستی قبول فرمایید این موسسه سهم کثیری از سرشناسی خود را به سبب تبلیغات بسیار متعدد کسب نموده است. لذا با این محک، هر موسسه‌ای که هزینه زیاد برای تبلیغات انجام دهد در ویکی‌پدیا جایگاه دارد و بالعکس. اما به هر صورت نظر شما عزیزان لازم به اجرا و کاملا محترم است. با سپاس فراوان Rodises (بحث) ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۵ (UTC)

غلام محمد لعلزاد بلوچ

غلام محمد لعلزاد بلوچ (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «غلام محمد لعلزاد بلوچ» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

فکر نمی‌کنم سرشناس باشند ولی بهتر است توسط دوستان مورد بررسی قرار گیرد. درفش کاویانی (بحث) ‏۲۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۲ (UTC)

 • حذف شود جستجوی منابع، معیار سرشناسی افراد را احراز نمی کند.--Anvar11 گفتگو ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۲۹ (UTC)
 • بماند! ایشان یکی از شرسناش‌ترین افراد بلوچ افغانستان می باشند! می توانید در انګلیسی سرچ کنید! اینجا در ویکی پارسی باید افراد سرشناستر از ویکی انګلیسی باشند! همین مقاله ویکی انګلیسی هم موجود است. --Uzbek Zai . Takdim ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۸ (UTC)
 • نظر گویا سرشناس است ولی منابع کافی نیستند. ‎محمدحسین ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۰ (UTC)
 • بماندنویسنده و روزنامه‌نگار سرشناس. دوستدار ایران بزرگ ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۸ (UTC)

فرهاد پور محمد سخا

فرهاد پور محمد سخا (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «فرهاد پور محمد سخا» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زماندار - کاربر معتقد است منابع برای احراز سرشناسی کافیست ‎محمدحسین ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۶ (UTC)

انجمن علمی مامایی ایران

انجمن علمی مامایی ایران (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «انجمن علمی مامایی ایران» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

انتقال از حذف زماندار - به نظر سرشناس است ‎محمدحسین ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۸ (UTC)

علی محمدپور

علی محمدپور (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «علی محمدپور» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

پیشتر چندین بار حذف شده است ، آیا منابع استفاده شده به اندازه کافی جهت اثبات سرشناسی معتبر هستند؟ وهمن (بحث) ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۱ (UTC)

 • بماند ایشون موسیقی چندین فیلم را ساخته است و چند منبع معتبر درباره ایشان نوشته اند. پس سرشناسی لازم را دارد. دیاکو « پیام » ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۱ (UTC)
 • بماند منابع كافي و لازم موجود است.در باره ي ايشان در چند منبع معتبر نوشته شده است.سرشناسي لازم موجود است.كاربر:سارا همتي۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ١٧:١٢ (UTC)

اندرویدسیتی

اندرویدسیتی (ویرایش | بحث | تاریخچه | حفاظت | حذف | پیوندها | پی‌گیری | سیاهه‌ها | مشاهده‌ها) – (مشاهده نظرخواهی)
جستجو در: گوگل: «اندرویدسیتی» – خبرگزاری‌ها · کتاب‌ها · پژوهش‌ها · منابع فارسی · تصویر

فاقد معيارهاي ویکی‌پدیا:سرشناسی (وب) کامران ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۹ (UTC)