ویکی‌پدیا:مالکیت محتوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

همهٔ صفحه‌های ویکی‌پدیا (مقاله‌ها، رده‌ها، الگوها و...) می‌توانند توسط هر کاربری ویرایش شوند، همان‌گونه که ایجادکننده و نویسندهٔ اصلی مقاله می‌تواند؛ صرف‌نظر از اینکه آن کاربر چقدر [در آن زمینه] تخصص دارد و سابقهٔ مشارکت‌هایش چگونه است.

بعضی کاربران احساس مالکیت شدیدی نسبت به موضوع(هایی) در پروژه که در ایجاد آن نقشی داشته‌اند دارند (که می‌تواند رده‌ها، مقاله‌ها، تصاویر، انشاها، درگاه‌ها و الگوها باشد). بعضی پا را از این فراتر گذاشته و از موضوعات ایجادشده در برابر دیگران دفاع می‌کنند. این‌گونه افراد اجازه هیچ‌گونه تغییری در موضوع مربوط را به هیچ‌کس نمی‌دهند یا گمان می‌کنند که تنها آنان هستند که باید درمورد اینکه کی، کجا و چگونه باید مقاله تغییر کند، تصمیم بگیرند.

شما نمی‌توانید زمین و زمان را از ویرایش مطالب خود بازدارید و وقتی مطلبی وارد ویکی نمودید، دیگر کنترلی بر آن نخواهید داشت و مطلب می‌تواند آزادانه توسط دیگران ویرایش شود. با توجه به این که ویکی‌پدیا دانش‌نامه‌ای آزاد است، احساس مالکیت دربارهٔ هیچ‌یک از مقالات معنا ندارد و هر کاربری در صورتی که مطالب نادرست در مقالات درج نکند حق ویرایش آزاد در همهٔ مقالات ویکی‌پدیا را دارد. درصورت درج مطالب فاقد منبع معتبر، ویرایش دیگر کاربران به تصحیح مقاله‌ها خواهد انجامید، چون مالکیت مقاله‌ها در ویکی‌پدیا در اختیار هیچ کاربری نیست.

نمونه‌ها[ویرایش]

  • برخی مقالات در ویکی‌پدیا مربوط به سیاستمداران ممکن است توسط برخی کاربران مورد کنترل ویرایشی قرار گیرد.

پیغام‌ها[ویرایش]

پیغام‌هایی مانند مثال‌های زیر نشان‌دهندهٔ سعی کاربر(انی) در مالکیت بر مقالات است.

  • آیا شما صلاحیت لازم برای ویرایش فلان مقاله را دارید؟
  • واگردانی. شما خیلی دارید مقاله را ویرایش می‌کنید. نمی‌توانی آرام‌تر ویرایش کنی؟!
  • مشخص است که شما تجربه‌ای در فلان چیز ندارید.
  • من/او/ما این مقاله را به‌وجود آورده‌ام/است/ایم.
  • تا زمانی که کیفیت کارت در این حد نیست، لطفاً دست به مقالهٔ من نزن.
  • مطالبی که من نوشته‌ام را تغییر ندهید تا دیگران نظرشان را در صفحهٔ بحث این مقاله بدهند.