ویکی‌پدیا:سیاست ربات‌رانی/درخواست مجوز/DbBot/وظیفه ۵

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

DbBot (وظیفه ۵)[ویرایش]

ربات‌ران: دالبا (بحثمشارکت‌هاانتقال‌هابسته شودبسته‌شدن‌هااختیاراتآمارآمار پیشرفته)

خودکار، مدیریت‌شده یا دستی:

زبان برنامه‌نویسی: پایتون

کد ربات: کاربر:DbBot/کد به‌روزرسانی الگوی دیگر کاربردها

جزئیات عملکرد: جایگزینی {{دیگر کاربردها}} با {{دیگر کاربردها ۲}} و تغییر پارامترها به شکل مناسب (فاز اول)؛ به‌روزرسانی {{دیگر کاربردها}} و تغییر نام {{دیگر کاربردها ۲}} به آن (فاز دوم)

تناوب اجرا: یک بار

تخمین تعداد صفحه‌هایی که ویرایش می‌شوند: در یک بررسی قدیمی الگوی مورد اشاره 10153 تراگنجانش داشت

گذر از الگوی ربات ممنوع (بله/خیر): خیر

آیا در ویکی دیگری پرچم دارد (بله/خیر): بله

شرح روش اجرا:ابتدا مواردی از {{دیگر کاربردها}} را که دارای پارامتر اول هستند به {{دیگر کاربردها ۲}} تبدیل می‌کنیم. پس از پایان تبدیل‌ها، {{دیگر کاربردها}} را مطابق {{دیگر کاربردها ۲}}‌ به‌روز می‌کنیم. در مرحلهٔ آخر همهٔ {{دیگر کاربردها ۲}}‌ها را به {{دیگر کاربردها}} تغییرنام می‌دهیم و الگوی {{دیگر کاربردها ۲}} را حذف می‌کنیم (یا تغییرمسیر می‌دهیم).

در آن مرحله که قرار است {{دیگر کاربردها}} به {{دیگر کاربردها۲}} تبدیل شوند، ربات به مقاله‌هایی که از {{دیگر کاربردها}} با همراه یک پارامتر استفاده می‌کنند می‌رود (این موارد با استفاده از رده:صفحه‌هایی که از الگوی دیگر کاربردها با پارامتر یکم استفاده کرده‌اند مشخص می‌شوند). اگر تنها یک پارامتر داشتند (این حالتی است که با {{دیگر کاربردها ۲}} تداخل دارد)، ضمن تبدیل الگو به {{دیگر کاربردها ۲}}، رشتهٔ « (ابهام‌زدایی)» را به انتهای پارامتر اول اضافه می‌کند (مگر اینکه پارامتر اول همنام عنوان مقاله باشد که در این صورت در «دیگر کاربردها ۲» به کلی حذف می‌شود). اگر هم {{دیگر کاربردها}} پارامتری نداشته باشد، بی‌خیال آن می‌شود (چون در فاز دوم برایش مشکلی پیش نخواهد آمد و این حالت با {{دیگر کاربردها ۲}} سازگار است).

بحث[ویرایش]

علاوه بر اینکه داشتن دو الگوی تقریباً مشابه جالب نیست، مشکلات دیگری هم به واسطهٔ الگوی کنونی دیگرکاربردها ایجاد شده[۱]

فعلاً و در مرحلهٔ اول، نمونهٔ کاری که ربات قرار است انجام دهد چنین خواهد بود:

 • حالتی که عنوان ابهام‌زدایی با عنوان صفحه یکی است: [۲]
 • حالتی که یکی نیستند: [۳][۴][۵]
 • سایر صفحه‌های مثل زبان را که پارامتر نخست ندارند تغییر نخواهد داد چون در کد الگوی جدید مشکلی نخواهند داشت.
 • همهٔ حالت‌ها در کنار هم[۶]

دالبا ۲۱ فروردین ۱۳۹۴/ ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۱۴ (UTC)Reply[پاسخ]

رونوشت به Huji دالبا ۲۲ فروردین ۱۳۹۴/ ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۲:۲۹ (UTC)Reply[پاسخ]

از آن کارهایی است که مدت‌ها پیش باید انجام می‌شد.
اما به نظر من این که الگوی {{دیگر کاربردها ۲}} را به کار بگیریم و در انتها دوباره همهٔ موارد را ویرایش کنیم و به {{دیگر کاربردها}} (پس از اصلاح الگو) برگردانیم کار اضافی است.
پیشنهاد من آن است:
 1. موارد استفادهٔ {{کاربردهای دیگر}} را ویرایش کنید تا از خود الگوی {{دیگر کاربردها}} استفاده کنند (برای این مجوز دارید).
 2. الگوی {{دیگر کاربردها ۲}} را به {{کاربردهای دیگر}} منتقل کنید (برای این هم پس از تمام شدن قبلی مجوز دارید).
 3. مقاله‌هایی که از {{دیگر کاربردها}} استفاده می‌کنند را ویرایش کنید تا به شکل صحیح از {{کاربردهای دیگر}} (جدید) استفاده کنند. برای این فقط برای ۵۰ ویرایش ازمایشی مجوز دارید. بعد با هم بررسی می‌کنیم (در زمان اتمام مرا {{پینگ}} کنید لطفاً).
در آخر هم بگذارید همین {{کاربردهای دیگر}} در مقاله‌ها بماند فقط {{دیگر کاربردها}} را به {{کاربردهای دیگر}} تغییر مسیر بدهید‌ (اخرین قدم). ▬ حجت/بحث ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۰۴ (UTC)Reply[پاسخ]
@Huji: بسیار هم عالی، ممنون، من همین مراحلی که شما گفتید را دنبال کردم.
 1. فقط در گام ۱ تنها آن‌هایی را که با کدِ جدیدِ الگو سازگاری نداشتند [یعنی پارامتر اول داشتند] منتقل کردم، حدود ۱۰۰ ویرایش انجام شد و تعدادی صفحه باقی ماند که برای اطمینان بیشتر اینجا فهرست شدند.
 2. در گام ۲ الگو منتقل شد و کلیهٔ استفاده‌ها نیز منتقل شدند، الآن می‌توان {{دیگر کاربردها۲}}، {{دیگرکاربردها۲}} و {{دیگر کاربردها ۲}} را حذف کرد.
  (متأسفانه حواسم به خلاصه‌ویرایش‌هایِ گام‌های ۱ و ۲ نبود و از متن همان خلاصه‌ویرایشی که قبلاً برایش در نظر گرفته بودم استفاده کرده‌ام، با این وجود پسوند گام را مشخص کرده‌ام، این موضوع برای گام ۳ اصلاح شد.)
 3. ۵۰ ویرایش از گام ۳ نیز انجام شد.[۷] مقاله‌هایی که باقی‌مانده‌اند در رده:صفحه‌هایی که از الگوی دیگر کاربردها با پارامتر یکم استفاده کرده‌اند قابل مشاهده‌اند.
دالبا ۲۳ فروردین ۱۳۹۴/ ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۰۶ (UTC)Reply[پاسخ]
عالی! برای هشت هزار ویرایش باقی مانده نیز مجوز دارد. ▬ حجت/بحث ‏۱۳ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۱۶ (UTC)Reply[پاسخ]
@دالبا: این وظیفه به اتمام رسیده، درست است؟ ▬ حجت/بحث ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۴۲ (UTC)Reply[پاسخ]
از این نظر که این دو الگو ادغام شدند، تمام است. ولی از نظر جزئیات کار، بعداً متوجه شدم که برای {{دیگر کاربردها}} — مطابق رهنمود WP:INTDAB و توضیحاتش که بعداً افزودم — می‌باید به صفحهٔ ابهام‌زدایی پیوند داد و عنوان صفحه‌ای که به آن پیوند می‌دهیم نیز بهتر است دارای پسوند « (ابهام‌زدایی)» باشد (حتی اگر این عنوان تغییرمسیر است). این مورد در ویرایش‌های ربات من رعایت نشده و حتی پارامتر الگوها را در مواردی که تغییرمسیر به صفحهٔ فاقد پسوند « ابهام‌زدایی» بوده‌اند، تغییر نداده (مثل این) چون آن زمان فکر می‌کردم این طور بهتر است و این‌ها تنها از روی اجباری که الگوی قدیمی ایجاد می‌کرده اینطور ساخته شده‌اند و در الگوی جدید نیازی به ارجاع از راه تغییرمسیر نیست... خوشبختانه اصلاحشان سخت به نظر نمی‌رسد، حداقل ویرایش‌های ربات خودم را می‌توانم کوئری بگیرم و مطابق حالت قبلی‌شان اصلاح کنم. علت اینکه برای اصلاحشان هنوز اقدام نکرده‌ام وجود تعداد زیادی کاربرد نادرست الگو در عنوان غیراصلی است که موارد از آن‌ها حذف شد و موارد دیگری هم به مرور در حال حذف هستند.[۸] با توجه به اینکه خیلی از این موارد حذف می‌شوند، ترجیح دادم فعلاً مدتی صبر کنم تا بی‌جهت الگوهایی که قرار است حذف شوند را ویرایش نکرده باشم... دالبا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴/ ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۳:۳۸ (UTC)Reply[پاسخ]