صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

ویکی‌پدیا:سیاست حذف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

سیاست حذف ویکی‌پدیا به توصیف چگونگی تشخیص و حذف صفحاتی می‌پردازد که معیارها و ملاک‌های مربوط به محتویات دانشنامهٔ ویکی‌پدیا را برآورده نمی‌کنند. در ادارهٔ روزانهٔ ویکی‌پدیا، تعدادی مقاله ازطریق فرایندهایی که در ادامه به‌طور خلاصه شرح داده می‌شود، حذف می‌شوند.

وقتی مقاله‌ای در ویکی‌پدیا حذف می‌شود، نسخهٔ فعلی و تمام نسخه‌های قبلی (تاریخچه) از دید عموم مخفی می‌شوند. برخلاف خالی کردن صفحات (یا واگردانی آن) که همهٔ کاربران می‌توانند آن را انجام دهند، حذف مقالات فقط توسط مدیران و ویکی‌بانان انجام می‌شود. مدیران و ویکی‌بانان امکان دیدن صفحه‌های حذف‌شده را دارند، ولی فقط مدیران می‌توانند صفحه‌های حذف‌شده را احیا کنند. جزئیات این کار در این سیاهه ثبت می‌شود. چنانچه نسبت به وجود اجماع برای حذف صفحه‌ای تردید وجود داشته باشد، مدیران معمولاً آنها را حذف نمی‌کنند.

دلایل حذف

دلایل حذف عبارت (و نه محدود) است به (با توجه به شرط اینکه نتوان بخشی از مقاله را که تخلفی در آن وجود دارد بهبود داد یا زدود، زیرا این کار بر حذف کل مقاله ارجح است):

 • نقض حق تکثیر و نقض کلی ضوابط محتوای منصفانه ویکی‌پدیا
 • خرابکاری، شامل بودن تغییر مسیر جنجال‌برانگیز، صفحاتی که فقط برای بی‌اعتبار کردن موضوع ساخته می‌شوند، چرندیات محض، یا به کل نامفهوم
 • تبلیغات یا هرگونه اسپمینگ که بدون مطالب مرتبط باشند (به غیر از مقاله‌های مرتبط با تبلیغات)
 • انشعاب محتوا (مگر اینکه یک ادغام یا تغییر مسیر مناسب وجود داشته باشد)
 • مقاله‌هایی که نمی‌توانند به منابع معتبر نسبت داده شوند، شامل نوواژه (واژهٔ جدید)، تحقیق دست‌اول و مقاله‌هایی که فریب‌آمیز هستند (به غیر از مقاله‌هایی که به موضوعات موردتوجه دربارهٔ این موضوعات می‌پردازند)
 • مقاله‌هایی که تلاش برای پیداکردن منابع معتبر و اثبات پذیری آنها موفقیت‌آمیز نبوده
 • مقاله‌هایی که با رهنمود سرشناسی مطابقت ندارند
 • مقاله‌هایی که سیاست ویکی‌پدیا:زندگی‌نامه زندگان را نقض می‌کنند
 • زائد یا درغیراین‌صورت الگوهای بدون استفاده
 • رده‌های درهم ریخته
 • پرونده‌های بدون استفاده، منسوخ یا نقض کننده سیاست استفاده منصفانه
 • هرگونه استفادهٔ دیگر از مقاله‌ها، الگوها، پروژه‌ها و صفحه‌های کاربری‌ای که مغایر با سیاست‌های مقررشده در مورد هرکدام آنهاست
 • هر محتوایی که مناسب یک دانشنامه نباشد

جایگزین حذف

ویرایش

زمانی که بتوان مقاله‌ای را بهبود بخشید، بهتر است با ویرایش آن، اصلاح و تکمیلش کنیم. برچسب‌های مختلفی را می‌توان به مقاله اضافه کرد تا مشکل مقاله نشان داده شود. تعدادی از پرکاربردترین آنها عبارتند از:

صفحه‌هایی که نام اشتباهی دارند به راحتی توسط انتقال می‌توانند به نام درست منتقل شوند. اختلافات در مورد نامگذاری در صفحه بحث آن مقاله، به بحث گذاشته می‌شوند یا در درخواست‌های انتقال فهرست می‌شوند. خرابکاری در صفحه‌ها توسط هر کاربری قابل واگردانی است.

ادغام

مقاله‌هایی که کوتاه هستند یا به نظر نمی‌رسد گسترش یایند، می‌توانند با مقاله‌های بزرگتر یا فهرست‌ها ادغام شوند. به‌عنوان مثال، اطلاعات دربارهٔ اعضای خانوادهٔ یک شخصیت معروف که خود سرشناس نیستند، عموماً در مقالهٔ آن شخص معروف ادغام می‌شوند. صفحه‌های شخصیت‌های غیراصلیِ آثار داستانی نیز عموماً با فهرست‌ها ادغام می‌شوند. اگر دو صفحه تکراری (حاوی موضوعی واحد) هستند یا یکی زائد است، یکی باید به دیگری که نام متداول‌تر دارد، منتقل شود و تبدیل به تغییرمسیر شود. این کار نیازی به فرایندی خاص یا بحث ندارد.

توجه کنید که نتیجه ادغام و سپس حذف، ممکن است مشکلات حق تکثیر به‌وجود بیاورد، اگر نام مشارکت‌کنندگان بخش ادغام شده در این فرایند از دست بروند. این انشا به این موضوع پرداخته‌است.

تغییر مسیر

بعضی اوقات یک مقاله نامناسب ممکن است عنوانی داشته باشد که برای تغییر مسیر مفید باشد. در این مواقع، حذف لازم نیست و هر کاربری می‌تواند تغییر مسیر به مقاله‌ای دیگر را انجام دهد. اگر تغییر مسیر محل مناقشه شد، قبل از هر واگردانی در صفحه بحث، گفتگو را برای رسیدن به اجماع بیاغازید.

بحث

این که فکر می‌کنید اطلاعات موجود در یک مقاله درست نیست، دلیل کافی برای حذف آن نیست. به همین ترتیب، اختلاف نظر با سیاست‌ها یا راهنماها دلیلی برای زدودن آنها نیست. در مورد موضوعات مرتبط با صفحه‌های نامناسب کاربری هم، معمولاً موضوع با صحبت کردن با کاربر حل می‌شود. بحث پیرامون محتوای صفحه‌ها باید در صفحه بحث آن صفحه‌ها پیگیری شود، و روش‌های دیگر حل اختلاف باید گذرانده شود مانند وارد کردن موضوع در ویکی‌پدیا:درخواست برای نظر برای نظرخواهی از کاربران. بحث‌های پیرامون حذف که واقعاً درگیری‌ای بدون نتیجه هستند، ممکن است توسط مدیران بسته شوند، و معطوف به صفحه‌های بحث یا فرومی مناسب بشوند.

آمایشگاه

مقاله‌هایی که استانداردهای ویکی‌پدیا را نداشته اما پتانسیل رسیدن به آنها را دارند، باید به ویکی‌پدیا:پیش‌نویس‌ها منتقل شوند، جایی که می‌توانند داوطلبانه ویرایش شوند، قبل از اینکه، وارد فضای اصلی شده یا به کل حذف شوند. آمایشگاه مقاله فواید مختلفی را قبل از انتقال مقاله‌های مذکور به فضای کاربری، فراهم می‌آورد. به‌طور مثال باعث سهولت در یافتن و ویرایش این دست مقالات می‌شود.

پروژه‌های دیگر

برخی از مقاله‌ها مناسب ویکی‌پدیا نیستند اما برای یکی از پروژه‌های خواهر ویکی‌مدیا مناسبند. ممکن است این مقاله‌ها قبل از ادغام یا حذف بوسیله ترنس‌ویکی به آن پروژه منتقل شوند. اگر احتمالاً مقاله‌ای که حذف می‌شود در آینده تحت همان عنوان ساخته خواهد شد، به یک سافت ریدایرکت به مقالهٔ پروژهٔ خواهر تبدیل می‌شود.

این موضوع مخصوصاً در مورد ویکی‌واژه کاربرد دارد. در چنین مواقعی، برای درخواست ترنس‌ویکی، لطفاً ابتدا ویکی‌واژه را برای یافتن سرواژهٔ مربوط بگردید، و سپس برچسب {{انتقال به ویکی‌واژه}} را به مقاله بزنید. مقاله‌هایی که هیچگاه نمی‌توانند جز سرواژه واژه‌نامه باشند، بهتر است ادغام شوند و تغییرمسیری (درون ویکی‌پدیا) به سبک صفت اسم یا فعل صفت فاعلی شوند. اگر مقالهٔ مناسبی در ویکی‌پدیا وجود ندارد، مقالهٔ سرواژه‌مانند باید برای حذف در نظر گرفته شود یا تبدیل به تغییرمسیری بشود یا سافت ریدایرکت به سرواژه در ویکی‌واژه با استفاده از الگوی {{Wi}} بشود.

بایگانی

برای بایگانی کردن صفحه‌ها نباید آن‌ها را حذف کرد. توسعه‌دهندگان اعلام کرده‌اند که صفحه‌های حذف‌شده می‌توانند در هر لحظه از پایگاه دادهٔ ویکی‌مدیا حذف شوند.

فرایندها

در ادامه ۴ روش اصلی حذف و ۲ روش برای بازبینی و بازگردانی نتیجه حذف‌ها خواهد آمد.

نقض حق تکثیر

به دلایل حقوقی ویکی‌پدیا نمی‌تواند میزبان محتویات ناقض حق تکثیر باشد.

 • جایی که آنها را پیدا کنیم ویکی‌پدیا:مشکلات حق تکثیر، ویکی‌پدیا:پرونده‌های احتمالاً غیرآزاد
 • چگونگی انجام کار: برای تصاویر ویکی‌پدیا:پرونده‌های احتمالاً غیرآزاد#دستورالعمل‌ها را بخوانید. برای دیگر صفحه‌ها اگر ممکن است بخش نقض حق تکثیر را حذف کنید یا می‌توانید کل محتوای صفحه را با {{جا:نقض حق تکثیر|url=Address}} جایگزین کنید. برای صفحه‌هایی که کل محتویاتش نقض حق تکثیر هستند، بعد از اینکه تاریخچه را برای پیداکردن نسخه‌ای رعایت کننده حق تکثیر بررسی کردید و نسخه‌ای نیافتید، برچسب {{حذف سریع}} را به صفحه بیافزایید.
 • اگر مخالف هستید: سعی کنید با پدیدآورنده اثر تماس بگیرید و ببینید آیا وی حاضر است اثر خود را منتشر کند (۱) تحت یک اجازه‌نامه قابل قبول (برای متن CC-BY-SA یا GFDL،) و (۲) در مالکیت عمومی. اجازه‌نامه «فقط استفاده در ویکی‌پدیا» یا «فقط برای استفاده‌های غیرتجاری» کافی نیست. زیرا با اجازه‌نامهٔ ما ناسازگاری دارد.
 • بارگذاری دوباره: بارگذاری دوباره محتوای شامل حق تکثیر همان‌طور که در ادامه می‌آید، به‌سرعت حذف خواهد شد. اصرار به ساختن چنین محتوایی قطع دسترسی به‌دنبال دارد.

حذف سریع

صفحه‌هایی که یکی از معیارهای حذف سریع را داشته باشند، می‌توانند بدون هیچ بحثی حذف شوند. صفحه‌هایی که پیشنهاد حذف یا حذف از طریق بحث (در ادامه خواهند آمد) در مورد آنها جاری است نیز در زمرهٔ حذف سریع می‌گنجند که بر سایر فرایندها ارجح است.

 • جایی که آنها را پیدا کنیم: فهرستی از تمام صفحاتی که برچسب حذف سریع خورده‌اند در اینجاست.
 • چگونگی انجام کار: مدیران و ویکی‌بانان می‌توانند صفحات برچسب خورده را حذف کنند. دیگر کاربران نیز می‌توانند برچسب {{حذف سریع}} را به بالای صفحه اضافه کنند.
 • اگر مخالف هستید: هر کاربری به جز آغازگر آن می‌تواند برچسب حذف سریع را از صفحه بردارد. اگر مقاله‌ای که شما آن را ایجاد کرده‌اید، برچسب حذف سریع خورد، الگوی {{دست نگهدار}} را به آن بیافزایید یا مقاله را بهبود دهید یا در صفحه بحث مربوط دلایل خود را بیان کنید. این الگو وقت بیشتری به شما می‌دهد، اما با این‌حال ممکن است مقاله به دلیل داشتن معیارهای حذف سریع حذف شود. اگر یک صفحه حذف سریع شد، و مخالفتی با آن وجود داشت، این موضوع در بررسی حذف که در ادامه خواهد آمد، به بحث گذاشته می‌شود.
 • نامزد کردن دوباره: یک مقاله یا معیارهای حذف سریع را دارد یا ندارد. اگر در این باب اختلاف نظری وجود داشت، موضوع معمولاً در نظرخواهی برای حذف مطرح می‌شود که در ادامه خواهد آمد.

حذف سریع الگوها

برای حذف سریع الگوها، باید الگوی {{حذف سریع}} را داخل برچسب noinclude قرار بدهید، به این شکل:

<noinclude> {{حذف سریع|دلیل}} </noinclude>

حذف مقالات بی‌منبع دربارهٔ افراد زنده

کلیهٔ مقالاتی که دربارهٔ فرد زنده بعد از ۱۸ مارس ۲۰۱۰ ساخته می‌شوند، باید دست‌کم یک منبع معتبر داشته باشند که یکی از ادعاهای مقاله را تأیید کند. درغیراین‌صورت، مقاله با مهلت ده‌روزه برچسب می‌خورَد و پس از انقضای مدت، در صورت افزوده نشدن منبع، مدیران صفحه را بدون نظرخواهی حذف می‌کنند.

نظرخواهی برای حذف

صفحه‌هایی که در دو روند فوق نمی‌گنجد، بعد از بحث جمعی کاربران در ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف حذف خواهد شد. نتیجه این بحث یا حذف سریع، ممکن است در ویکی‌پدیا:بررسی حذف بررسی شود. در اینجا، کاربرانی که می‌خواهند در بحث حذف شرکت کنند، اقدام می‌کنند.

وقتی حذف صفحه‌ای به بحث گذاشته می‌شود، جمع‌بندی از طریق شمارش آرا انجام نمی‌شود؛ بنابراین، کاربران به توضیح نظر خود و ارجاع به سیاست‌ها ترغیب می‌شوند. بحث‌ها حداقل ۷ روز کامل بطول می‌انجامند. پس از آن اگر اجماع بر حذف حاصل شده بود صفحه بدست مدیری حذف می‌شود. در صورتی که مدیری تشخیص دهد اجماعی بر اساس وپ:برف به‌وجود آمده‌است جمع‌بندی زودتر اعمال خواهد شد.[۱] کاربران غیرمدیر قبل از جمع‌بندی، جمع‌بندی توسط غیرمدیران را مطالعه کنند.

حذف یک صفحه از راه نظرخواهی برای حذف، تنها زمانی صورت می‌گیرد که اجماع حاصل شده باشد؛ بنابراین، اگر اجماع واضحی وجود ندارد، صفحه برای ویرایش، ادغام یا تغییرمسیری مناسب نگه داشته می‌شود. بحث‌های مرتبط با مقاله‌های زندگی‌نامه افراد نه چندان مشهور که در آن فرد موضوع مقاله خود درخواست حذف داده و اجماع بارزی وجود ندارد، باید به نفع حذف شدن جمع‌بندی شوند. درخواست حذفی که بعد از پایان مدت بحث هم در آن پاسخ‌هایی نوشته می‌شود، می‌تواند توسط کسی که بحث را جمع‌بندی کرده دوباره باز شود به شرط آن که گمان برود زمان بیشتر باعث ایجاد اجماع روشن‌تری خواهد شد.

اینکار که از کاربران خارج از ویکی‌پدیا بخواهید برای حمایت به نظرخواهی بیایند، نکوهیده است. (نظراتی که در نظر گرفته نمی‌شود) اینچنین نظراتی نادیده گرفته می‌شوند. آنها پاک نمی‌شوند اما ممکن است با الگوی {{حتمن}} نشان داده شوند که نشان می‌دهد این کاربر مشارکتی کم داشته یا به جز این، مشارکت دیگری نداشته‌است. در بسیاری از موارد نظرخواهی برای حذف می‌تواند محافظت شود.

درخواست نظرخواهی حذف برای جنگ ویرایشی موجود نیز درست نیست. این مشاجره‌ها به حذف کل مقاله منجر نخواهند شد. بجای اینکار از حل اختلاف کمک بگیرید.

 • جایی که آنها را پیدا کنیم: روندهای گوناگونی برای مقاله‌ها، رده‌ها (به جز رده‌های خرد)، پرونده‌ها، تغییرمسیرها، الگوها (به جز الگوهای خرد و الگوهای کاربری)، الگوها و رده‌های خرد، و متفرقات وجود دارد. اما در ویکی‌پدیای فارسی همه را در وپ:نبح درخواست بدهید.
 • چگونگی انجام کار: دستورالعمل بالای صفحه مربوط را پی بگیرید
 • اگر مخالف هستید: به صفحه مربوط بروید و دلایل مخالفت خود را توضیح دهید. هیچگاه برچسب را از صفحه برندارید. برای اطلاعات بیشتر اینجا را بخوانید.
 • نظرخواهی دوباره: بعد از اینکه بحث به نتیجه رسید و صفحه باقی ماند، برای آغاز نظرخواهی مجدد، کاربران باید مدتی صبر کنند که ویرایشگران زمانی برای بهبود مقاله داشته باشند. درغیراین‌صورت، صفحهٔ نظرخواهی دوباره، به‌سرعت بسته خواهد شد. اگر نظرخواهی مجدد را برای گرفتن نتیجه‌ای متفاوت از حاصل اجماع قبل، راه بیندازید ممکن است اخلال محسوب شود.

در مدتی که صفحه در یک نظرخواهی حذف مورد بحث است، بهتر است که صفحه را به نامی جدید منتقل نکنید. گاهی تغییر نام صفحه می‌تواند مصادیقی را که برای حذف مطرح شده تغییر بدهد (مثلاً تغییر نام صفحه از یک شخص به یک رویداد که شخص جزئی از آن بوده، بحث سرشناسی را به‌کل تغییر می‌دهد؛ زیرا سرشناسی فرد با سرشناسی رویداد دو چیز متفاوت هستند). اگر فکر می‌کنید تغییر نام لازم است، در نظرخواهی حذف همین را توضیح بدهید. زمانی که نظرخواهی جمع‌بندی شد، اگر لازم باشد، صفحه به نام جدید منتقل می‌شود.[۲]

بررسی حذف

اگر فکر می‌کنید که یک صفحه به‌اشتباه حذف شده یا باید حذف می‌شد اما نشده، یا یک نظرخواهی برای حذف، نادرست جمع‌بندی شده، شما باید با کسی که حذف را انجام داده یا نظرخواهی را بسته، از طریق صفحهٔ بحث کاربری‌اش تماس بگیرید و توضیحات خود را به او ارائه کنید. اگر علی‌رغم این کار به نتیجه نرسیدید، می‌توانید در صفحهٔ ویکی‌پدیا:بررسی حذف بررسی مجدد مسئله را درخواست بدهید.

اگر صفحه‌ای مشخصاً خارج از روندها (در این سیاست) حذف شد، یک مدیر ممکن است آن را فوراً احیا کند. در این صورت، مدیر حذف کننده باید در جریان قرار بگیرد اگرچه، این دست حذف‌ها که بدون حصول اجماع هستند اختلال محسوب می‌شوند، پس این حذفیات باید با توجه انجام بگیرند.

اگر یک مقاله به دلیل فقدان محتوا یا داشتن محتوای غیرمناسب حذف شد (بیشتر معیارهای حذف سریع)، و شما می‌خواهید یک مقاله بهتر با عنوانی شبیه آن بسازید، شما می‌توانید بدون هیچ بررسی‌ای کار خود را شروع کنید.

در بررسی حذف تصمیم نهایی صرفاً با سرشماری گرفته نمی‌شود، بلکه با اجماع حاصل می‌شود. بررسی معمولاً ۷ روز طول می‌کشد، و در مواقعی که نتیجه مبهم است بیشتر هم خواهد بود.

حذف‌های لغو شده ممکن است به نظرخواهی برای حذف کشیده شوند اگر کسی هنوز نظر به حذف داشته باشد یا بخواهد دوباره نظرخواهی کند.

 • جایی که آنها را پیدا کنیم: ویکی‌پدیا:بررسی حذف
 • چگونگی انجام کار: دستورالعمل بالای صفحه را پی بگیرید.
 • اگر مخالف هستید: به صفحه بررسی حذف بروید و توضیح دهید چرا مخالف هستید.
 • نامزدکردن دوباره: مطابق با نظرخواهی برای حذف، مقداری زمان باید بین درخواست‌های تکراری بگذرد، و این درخواست‌ها باید به دقت مطرح شوند. درخواست‌های دوباره که استدلال جدید یا مدرک و گواهی جدیدی ندارند به سرعت بسته خواهند شد.

احیا

در مواقعی که صفحه‌ها برخلاف بحث‌های صورت گرفته توسط جامعه کاربران حذف می‌شوند، احیای آنها را در ویکی‌پدیا:درخواست احیا بخواهید. این دو کارکرد اصلی دارد: بازگرداندن محتوای حذف‌شدهٔ غیرجدلی (منافاتی با قوانین ندارد) و انتقال مطالب غیرمناسب بازگردانی، از یک فضای نام به فضای نام کاربری. این کار باید برای درخواستی در باب حذف زمان‌دار یا حذف سریع استفاده شود، ولی درخواست در مورد نتایج نظرخواهی برای حذف و دیگر مسائل مربوط به حذف که نیاز به بررسی جمعی ویکی‌پدیا دارد، باید در ویکی‌پدیا:بررسی حذف مطرح شوند. توجه کنید که صفحه‌هایی که در فضای نام مقالات دوباره ذخیره شوند، فوراً در نظرخواهی برای حذف ثبت خواهند شد.

 • جایی که آنها را پیدا کنیم: ویکی‌پدیا:درخواست احیا
 • چگونگی انجام کار: دستورالعمل بالای صفحه را پی بگیرید.
 • اگر مخالف هستید: موضوع را در ویکی‌پدیا:بررسی حذف مطرح کنید
 • درخواست دوباره: برخلاف نظرخواهی برای حذف، هیچ دوره زمانی انتظار بین درخواست‌ها پیشنهاد نشده‌است، با این حال درخواست‌هایی که با موافقت مواجه نشده‌است نباید دوباره مطرح شوند مگر در مواقعی که نرم و قاعده احیا یا انگیزهٔ احیا تغییر یافته باشد.

بررسی حذف

پس از این که مقاله‌ای حذف شد، اگر فکر می‌کنید که مقاله نمی‌بایست حذف می‌شد، اولین کاری که باید بکنید آن است که با مدیری که صفحهٔ مورد نظر را حذف کرده از طریق صفحهٔ بحث کاربری‌اش تماس بگیرید و توضیحات خود را به او ارائه کنید. اگر علی‌رغم این کار به نتیجه نرسیدید، می‌توانید در صفحهٔ تابلوی اعلانات مدیران از دیگر مدیران ویکی‌پدیا درخواست کنید تا حذف مقاله را مجدداً بررسی کنند.

اگر یکی از مدیران ویکی‌پدیا متوجه شد که یک مقاله بدون طی یکی از روندهای فوق، حذف شده‌است، او اجازه دارد مقاله را بازیابی کند و مدیر حذف‌کنندهٔ مقاله را نیز در جریان بگذارد. در صورتی که مدیر حذف‌کننده نتواند مدیر دیگر را در مورد حذف شدن مقاله متقاعد کند، باز باید روند بررسی حذف مانند آنچه در بالا ذکر شد طی بشود.

روابط بین فرایندهای حذف

 • مواردی که در روندهای نامناسب (مانند حذف الگوها در حذف مقاله‌ها) ثبت شده باشند، به روند مناسب منتقل می‌شوند.
 • صفحه بررسی حذف نباید در نظرخواهی برای حذف فهرست شود، تا زمانیکه بررسی پایان یافته باشد و برعکس.
 • صفحه‌هایی که معیارهای حذف سریع را دارند می‌توانند بدون در نظر گرفتن شرایط حذف شوند. اگر صفحه‌ای که در روند بحث است حذف سریع بشود، نظرخواهی بسته می‌شود.
 • اگر شک وجود داشته باشد که صفحه‌ای حذف سریع می‌شود یا خیر، نظرخواهی برای حذف ارجحیت دارد. این بدین معناست که اگر بحثی برای حذف مقاله‌ای انجام پذیرفته باشد و نتیجه آن باقی ماندن مقاله یا عدم اجماع باشد، نمی‌باید حذف سریع بشود.
 • صفحه‌هایی که نقض حق تکثیر را انجام داده‌اند، می‌توانند بدون در نظر گرفتن شرایط یا قبل از هر بحثی حذف بشوند.

دسترسی به صفحه‌های حذف‌شده

مدیران صفحه‌های حذف‌شده را این‌گونه می‌بینند.

به این دلیل که مقاله‌های حذف‌شده محتویاتی غیرقانونی داشته‌اند، از دید عمومی خارج می‌شوند. با این حال، این مقاله‌ها و تاریخچهٔ آنها در پایگاه داده (حداقل موقت) باقی می‌مانند و در دسترس مدیران هستند، مگر آنکه توسط پنهانگران پنهان شده باشند. هر کاربر با داشتن دلیلی موجه برای دیدن کپی‌ای از صفحهٔ حذف‌شده می‌تواند در ویکی‌پدیا:بررسی حذف درخواست بدهد (یا از مدیری درخواست تهیه کپی از صفحه را بکند). توجه داشته باشید که اگر محتویات محذوف بر پایهٔ موارد قانونی (مانند توهین و افترا یا نقض حق تکثیر) حذف شده باشند، درخواست شما به احتمالی زیاد اجابت نخواهد شد، و همچنین اگر دلیلی موجه برای درخواست ارائه نشود.

پاک کردن بحث‌ها

گاهی امکان نمایش برای عموم از محتویات یک بحث بنا به تصمیمی جمعی، مدیریتی یا کارگذاری دیگر، سلب می‌شود. اینکار معمولاً انجام نمی‌شود مگر در مواقع نادر، وقتی که آن بحث برای شخصی یا تشکیلاتی مخاطره‌آمیز باشد، و به این دلیل که در نسخه فعلی صفحه‌ها این محتویات نباشند که متعاقباً توسط موتورهای جستجوی اینترنتی فهرست شوند. برای مقاله‌های در دست حذف می‌توان کل بحث نظرخواهی را با الگوی{{afd-privacy}} جایگزین کرد که در اینصورت محتویات در تاریخچه ویرایش‌ها باقی خواهد ماند. در موارد جدی تر، ممکن است تمام تاریخچه صفحه حذف شود. این نوع خالی کردن، حذف تاریخچه و پنهانگری باید ندرتاً اتفاق بیافتند، و باید تنها بعد از ملاحظات مقتضی انجام بشوند.

در موردی که صفحات در فضای نام پروژه، مانند درخواست‌های مدیریت مورد بحث باشند، به دلایل مشابه موارد ذکر شده در بالا، می‌توانند به این طریق خالی شوند.

چگونگی انجام کار: تمام متن صفحه را پاک کنید و الگوی{{subst:courtesy blanked}}، برای صفحه‌های نظرخواهی برای حذف الگوی {{subst:afd-privacy}} را با پارامترهای درست «نام» و «دلیل» به آن بیافزایید.

جستارهای وابسته

 1. بر پایه اجماع در اینجا
 2. بر پایهٔ این بحث و اجماع

The Wikipedia deletion policy describes how pages that do not meet the relevant criteria for content of the encyclopedia are identified and removed from Wikipedia. On Wikipedia, many pages are deleted each day through the processes outlined below.

Deletion of a Wikipedia article removes the current version and all previous versions from public view. Page blanking can be performed (or reverted) by any user, but only administrators can perform deletion, view deleted pages, and reverse ("undelete") any deletion. All such actions (other than viewing) are recorded in the deletion log, and deletion statistics are recorded at WP:Deletion statistics. If in doubt as to whether there is consensus to delete a page, administrators normally will not delete it.

Reasons for deletion

Reasons for deletion include, but are not limited to, the following (subject to the condition that improvement or deletion of an offending section, if practical, is preferable to deletion of an entire page):

 1. Content that meets at least one of the criteria for speedy deletion
 2. Copyright violations and other material violating Wikipedia's non-free content criteria
 3. Vandalism, including inflammatory redirects, pages that exist only to disparage their subject, patent nonsense, or gibberish
 4. Advertising or other spam without any relevant or encyclopedic content (but not an article about an advertising-related subject)
 5. Content forks (unless a merger or redirect is appropriate)
 6. Articles that cannot possibly be attributed to reliable sources, including neologisms, original theories and conclusions, and articles that are themselves hoaxes (but not articles describing notable hoaxes)
 7. Articles for which thorough attempts to find reliable sources to verify them have failed
 8. Articles whose subjects fail to meet the relevant notability guideline (WP:N, WP:GNG, WP:BIO, WP:MUSIC, WP:CORP, and so forth)
 9. Articles that breach Wikipedia's policy on biographies of living persons
 10. Redundant or otherwise useless templates
 11. Categories representing overcategorization
 12. Files that are unused, obsolete, or violate the non-free policy
 13. Any other use of the article, template, project, or user namespace that is contrary to the established separate policy for that namespace
 14. Any other content not suitable for an encyclopedia

Alternatives to deletion

Editing and discussion

If editing can improve the page, this should be done rather than deleting the page. Vandalism to a page's content can be reverted by any user.

Disputes over page content are usually not dealt with by deleting the page, except in severe cases. The content issues should be discussed at the relevant talk page, and other methods of dispute resolution should be used first, such as listing on Wikipedia:Requests for comments for further input. Deletion discussions that are really unresolved content disputes may be closed by an uninvolved editor, and referred to the talk page or other appropriate forum.

If an article on a notable topic severely fails the verifiability or neutral point of view policies, it may be reduced to a stub, or completely deleted by consensus at WP:AfD. The Arbitration Committee has topic-banned editors who have serially created biased articles.

Disagreement over a policy or guideline is not dealt with by deleting it. Similarly, issues with an inappropriate user page can often be resolved through discussion with the user.

Tagging

A variety of tags can be added to articles to note the problem. Tags however are not intended as permanent solutions; they are intended to warn the readers and to allow interested editors to easily locate and fix the problems. Tags are listed here. Some of the more common ones include:

Pages with incorrect names can simply be renamed via page movement procedure. Naming disputes are discussed on the articles' talk pages or listed at requested moves.

Be mindful when adding tags to biographies of living persons. Certain tags are known to produce WP:OTRS complaints from the article's subject—for instance {{notability}}, because it may be interpreted as Wikipedia passing judgement on the person. Nominating the article for deletion so that consensus may be more quickly established is an alternative.

Merging

Articles that are short and unlikely to be expanded could be merged into larger articles or lists. For example, information about family members of a celebrity who are not otherwise notable is generally included in, or merged into, the article on that celebrity. Pages about non-notable fictional elements are generally merged into list articles or articles covering the work of fiction in which they appear.

If two pages are duplicates or otherwise redundant, one should be merged and redirected to the other, using the most common, or more general page name. This does not require process or formal debate beforehand.

Note that an outcome of "merge and delete" may potentially cause licensing problems if attribution for the merged content is lost in the process. The essay Wikipedia:Merge and delete discusses this, whereas the essay Wikipedia:Delete or merge discusses a different case that causes no such licensing problems.

Redirection

If redirection will not leave an unsuitable trailing redirect, deletion is not required; any user can boldly blank the page and redirect it to another. If the change is disputed, an attempt should be made to reach a consensus before restoring the redirect. Suitable venues for seeking a consensus if a redirection is challenged include the article's talk page, Wikipedia:Articles for Deletion, and Wikipedia:Requests for Comment.

Incubation

Articles which have potential, but which do not yet meet Wikipedia's quality standards, may be moved to the Wikipedia:Drafts namespace, where they may continue to be collaboratively edited before either "graduating" to mainspace or ultimately being deleted. Incubation provides several benefits over the previous practice of moving such articles into user space. Primarily, the Draft namespace makes these proto-articles easier to find and edit. However, incubated articles require keep-alive edits every six months to avoid deletion, which is not an issue if the draft is retained in user space (unless the userspace draft is submitted through the articles for creation process). User-spacing is still often done with templates that seem to serve a single editor's needs, and essays that only reflect a particular editor's viewpoint, in lieu of deleting them.

Other projects

Some articles do not belong on Wikipedia, but fit one of the Wikimedia sister projects. They may be copied there using transwiki functionality before considering their merger or deletion. If an article to be deleted is likely to be re-created under the same name, it may be turned into a soft redirect to a more appropriate sister project's article.

This is especially true for Wiktionary. To request a transwiki operation in this case, please first search the Wiktionary to see whether a dictionary entry does not already exist, and then simply tag an article with {{Copy to Wiktionary}}. Articles that can never be anything other than a dictionary article ("dicdef") should preferably be merged and redirected (within Wikipedia) in an adjective→noun or a verb→gerund manner. If there is no appropriate Wikipedia article to redirect to, the dicdef should either be considered for deletion, or turned into a disambiguation page or a soft redirect to a Wiktionary entry using the template {{wi}}.

Archiving

Deletion should not be used for archiving a page. The developers have indicated that the deleted pages can be cleared or removed from the database at any time.

Processes

There are four basic processes for deletion and two to review and overturn the outcome of these processes and other deletions.

Copyright violations

For legal reasons, Wikipedia cannot host content that is in violation of copyright.

 • Where to find them: Wikipedia:Copyright problems and Wikipedia:Files for discussion
 • How to do this: See Wikipedia:Files for discussion. For other pages, remove the violation if possible, or edit the page to replace its entire content with {{subst:copyvio|url=address of copied material}}. For blatant, whole-page copyright violation, you can simply tag it for speedy deletion with {{db-copyvio|url=...}} after checking that there are no non-copyvio versions in the page history.
 • If you disagree: Try to contact the authors of the text or image and see if they are willing to release their work (1) under an acceptable license (for text, this is CC BY-SA and GFDL co-licensed, CC BY-SA alone, or CC BY-SA-compatible), or (2) into the public domain. Permission to use a work "on Wikipedia only" or "for non-commercial use only" isn't enough, as it is incompatible with our license.
 • Renominations: Recreations of copyrighted content are speedily deleted, as below. It is disruptive to persist in recreating such content.

Speedy deletion

Pages can be deleted without any discussion if they meet one of the criteria for speedy deletion. Speedy deletion is meant to remove pages that are so obviously inappropriate for Wikipedia that they have no chance of surviving a deletion discussion. Speedy deletion should not be used except in the most obvious cases.

If a page has survived a prior deletion discussion, it must not be speedy deleted except for newly discovered copyright violations. Pages currently on proposed deletion or deletion discussion (see below) may be deleted through speedy deletion.

 • Where to find them: A list of all pages flagged for speedy deletion can be found in Category:Candidates for speedy deletion.
 • How to do this: Administrators can delete such pages on sight. Other editors can request speedy deletion by editing the relevant page to add a speedy deletion template to the top of the page.
 • If you disagree: Anyone except a page's creator may contest the speedy deletion of a page by removing the deletion notice from the page. If a page you created is tagged for speedy deletion, you may either improve the page or explain your reasoning on the relevant talk page. The page may still be deleted if it meets the speedy deletion criteria. If a page has been speedily deleted and there is disagreement over whether or not it should have been, this is discussed at deletion review, described below.
 • Renominations: Either a page fits the speedy deletion criteria or it does not. If there is a dispute over whether a page meets the criteria, the issue is typically taken to deletion discussions, mentioned below, rather than being deleted.

Proposed deletion

An editor who believes a page obviously and uncontroversially does not belong in an encyclopedia can propose its deletion. Such a page can be deleted by any administrator if, after seven days, no one objects to the proposed deletion. Once there is an objection or a deletion discussion, a page may not be proposed for deletion again. This process only applies to pages in the main namespace (article namespace) and the file namespace. Redirects are not eligible for proposed deletion.

 • Where to find them: A list of all pages flagged for proposed deletion can be found in Category:Proposed deletion, as well as in an automatically generated summary table.
 • How to do this: Edit the page to add the following text to the top: {{subst:prod|reason}}, writing your reasoning in the "reason" field.
 • If you disagree: Any editor who disagrees with a proposed deletion can simply remove the tag. Even after the page is deleted, any editor can have the page restored by any administrator simply by asking. In both cases, the editor is encouraged to fix the perceived problem with the page. It is also desirable to add {{old prod}}, or {{old prod full}} which can display more details, at the top of the article's talk page (or beneath WikiProject banners).
 • Renominations: Once the proposed deletion of a page has been objected to by anyone, it may not be proposed for deletion again. If an editor still feels the page ought to be deleted, a deletion discussion should be used, as indicated below.

Proposed deletion of biographies of living people

The proposed deletion process for unsourced biographies requires all biographies of living persons to have at least one reliable source that supports at least one statement about the subject. Once the article is tagged in this manner, the {{prod blp}} tag may not be removed until such a source is provided. If none is forthcoming, the article may be deleted after seven days. This does not affect any other deletion process.

Deletion discussion

Pages that do not fall in the above three categories may be deleted after community discussion at one of the deletion discussions, the results of which may be reviewed after the fact at deletion review (see below). This includes contested speedy or proposed deletions. Here, editors who wish to participate can give their opinions on what should be done with the page.

These processes are not decided through a head count, so participants are each encouraged to explain their opinion and refer to policy. The discussion lasts at least seven full days; afterwards, pages are deleted by an administrator if there is consensus to do so. A nomination that gets little response after the discussion period has ended can be relisted if the closing editor believes that more time would be likely to generate a clearer consensus.

It is considered inappropriate to ask people outside of Wikipedia to come to the discussion to sway its outcome; such meatpuppet comments may be ignored. They are not removed, but may be tagged with {{spa}}, noting that a user "has made few or no other edits". In extreme cases, a deletion debate can be semi-protected.

It is also inappropriate to request deletion because of an editorial dispute. Such disputes are not resolved by deleting the whole page; instead, use dispute resolution.

 • Where to find them: There are separate processes for articles, categories, files, redirects, templates, and everything else.
 • How to do this: Follow the instructions at the top of the relevant process page.
 • If you disagree: Go to the relevant process page and explain why you disagree. Do not remove the tag from the page. For more information on this process, read the Wikipedia:Guide to deletion.
 • Renominations: After a deletion debate concludes and there is no consensus or the consensus is in favor of keeping the page, users should allow a reasonable amount of time to pass before nominating the same page for deletion again, to give editors the time to improve the page. Renominations shortly after the earlier debate are generally closed quickly. It can be disruptive to repeatedly nominate a page in the hope of getting a different outcome.

Deletion of articles

The deletion of a page based on a deletion discussion should only be done when there is consensus to do so. Therefore, if there is no rough consensus, the page is kept and is again subject to normal editing, merging, or redirecting as appropriate. In certain circumstances, poorly-attended deletion discussion may be treated as proposed deletions (PRODs).

Deletion of biographies and BLPs

Discussions concerning biographical articles of relatively unknown, non-public figures, where the subject has requested deletion and there is no rough consensus, may be closed as delete. Poorly sourced biographical articles of unknown, non-public figures, where the discussions have no editor opposing the deletion, may be deleted after discussions have been completed. If a deletion discussion of any biographical article (of whether a well known or less known individual) has received few or no comments from any editor besides the nominator, then the closing editor may generally treat the nomination as a PROD.[1]

Deletion review

If you believe a page was wrongly deleted, or should have been deleted but wasn't, or a deletion discussion was improperly closed, you should discuss this with the person who performed the deletion, or closed the debate, on their talk page. If this fails to resolve the issue, you can request review of the closure at Wikipedia:Deletion review.

If a page was obviously deleted "out of process" (per this policy), then an administrator may choose to undelete it immediately. In such a case, the administrator who deleted the page should be informed. However, such undeletions without gaining consensus may be viewed as disruptive, so they should be undertaken with care.

If an article was deleted for lacking content or for having inappropriate content (this applies to most speedy deletions) and you wish to create a better article about the same subject, you can simply go ahead and do so, with no need for review. It is especially wasteful to go to deletion review over an unsourced stub when the alternative of creating a sourced article is available.

The deletion review process is not decided solely by head count, but by consensus. The review normally lasts for seven days, sometimes longer if the outcome is unclear.

Overturned deletions may go to a deletion discussion if someone still wishes to delete and chooses to nominate.

 • Where to find them: Wikipedia:Deletion review
 • How to do this: Follow the instructions at the top of the page.
 • If you disagree: Go to the review page and explain why you disagree.
 • Renominations: As with deletion discussions, a certain amount of time should pass between repeated requests for deletion review, and these requests should be carefully considered in light of policy. Renominations that lack new arguments or new evidence are likely to be closed quickly.

Undeletion

In the case of pages deleted as a result of summary decisions and not following community discussions, undeletion may be requested at Wikipedia:Requests for undeletion. It serves two primary functions: the restoration of content deleted without discussion, and the userfication of content that is unfit for restoration. Requests for undeletion should be used to appeal most instances of proposed deletion and some speedy deletions. However, appeals of the outcomes of deletion discussions and other deletion matters requiring community review should be made at Wikipedia:Deletion review. Be aware that pages restored to articlespace may immediately be subject to a deletion discussion.

 • Where to find them: Wikipedia:Requests for undeletion
 • How to do this: Follow the instructions at the top of the page.
 • If you disagree: Take the matter to Wikipedia:Deletion review
 • Renominations: Unlike deletion discussions, there is no suggested waiting period between requests, although requests that have been declined should not be re-submitted unless circumstances such as undeletion norms or the motivation for undeletion have changed.

Process interaction

 • Issues that are on the wrong process (e.g. templates on the article-deletion page) are simply moved to the proper one.
 • A page on deletion review should not be listed on a deletion discussion page until the review closes, and a page on a deletion discussion page should not be listed on deletion review until the discussion closes.
 • Deletion discussion trumps proposed deletion, so for a page listed on both, deletion discussion takes precedence.
 • Pages that meet the criteria for speedy deletion can be deleted regardless of other circumstances. If a page on a deletion debate is speedied, the debate is closed.
 • If it is doubtful whether a page is or is not speedily deletable, a deletion discussion takes precedence. In practice, this means that a page that had a deletion discussion resulting in 'keep' or 'no consensus' should not be speedily deleted.
 • Pages that violate copyright can be deleted regardless of circumstances or earlier discussion.

Other issues

Access to deleted pages

Deleted pages look like this to Administrators

Because many deleted articles are found to contain defamatory or other legally suspect material, deleted pages are not permitted to be generally viewed. However, they remain in the database (at least temporarily) and are accessible to administrators, along with their edit history unless they are oversighted, a form of enhanced deletion which, unlike normal deletion, expunges information from any form of usual access even by administrators. Any user with a genuine reason to view a copy of a deleted page may request a temporary review (or simply ask an administrator to supply a copy of the page). Note that these requests are likely to be denied if the content has been deleted on legal grounds (such as defamation or copyright violation), or if no good reason is given for the request.

Courtesy blanking of talkpage or deletion debates

From time to time, a discussion will have its content hidden from view based on the judgment of the community, an administrator, or another functionary. This generally is not done except under rare circumstances, such as where public view of the discussion may cause harm to some person or organisation. To avoid having such text in the most recent version and thus being indexed by search engines, the debate will be blanked out of courtesy. For deletion discussions, the entire debate can be replaced with the {{xfd-privacy}} template. When either courtesy blanking or xfd-blanking is used, the actual content remains accessible via the edit history. In more serious cases, the entire history of the page may be deleted. Courtesy blanking, history blanking, or oversighting should be rare, and should be performed only after due consideration.

On occasion, pages in the project namespace, such as requests for adminship and requests for arbitration will be blanked as a courtesy, for reasons similar to those outlined above.

How to do this: Remove all text from the subpage and then add {{subst:courtesy blanked}}; for deletion discussions, use {{subst:xfd-privacy|article|result}} with the correct parameters.

Revision deletion

It is possible to delete some parts of a page's history, while leaving the current revision of the page intact, so that readers are unaware of the partial deletion (unless they attempt to visit a deleted old page revision). Administrators have access to the Revision Deletion tool, which makes it possible for them to remove selected old revisions of a page (and/or edit summaries or user names). The Revision Deletion policy strictly covers the circumstances in which this is permitted.

Revision Deletion replaces the previous method of selective undeletion, which involved deleting the entire page and then selectively undeleting/restoring revisions. Selective undeletion still has a few valid uses that Revision Deletion cannot cover (such as complex history merges). However, due to its relative lack of transparency and poor efficiency, selective undeletion is no longer used to remove revisions from the page history.

Notes

 1. ^ Exceptions include discussions which appear controversial and articles which have previously been subject to proposed deletion (PROD). See WP:NOQUORUM for full details.

See also