ویکی‌پدیا:روز ویکی‌پدیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کیک فنجانی روز ویکی‌پدیا.
رویداد در واشینگتن، دی.سی. ۲۰۱۱

روز ۱۵ ژانویه هر سال برای ویکی‌پدیایی‌ها به عنوان روز ویکی‌پدیا شناخته می‌شود. این تاریخ در سال ۲۰۰۱ براساس زمان ۵ روز در پروژه ویکی‌پدیا از طرف نیوپدیا اعلام شد.

روز ویکی‌پدیا برای چندین سال جشن گرفته شده‌است، به روش آنلاین و آفلاین. در سال ۲۰۱۱ یک جشن بزرگ جهانی در ویکی‌پدیا ۱۰ برگزار شد و این رسم در روزهای دیگر و گردهمایی برای روز ویکی‌پدیا در یکشنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۱۲ ادامه یافت.

در ایران[ویرایش]

سال ۱۳۸۹ (ویکی‌پدیا ۱۰ در سال ۲۰۱۱)

تهران[ویرایش]

بنر همایش ویکی‌پدیا ۱۰ و آلاچیق محل برگزاری در پارک ساعی تهران

در ایران طبق اعلام‌های قبلی دست‌اندرکاران برگزاری، جشن دهمین سال تولد ویکی‌پدیا در روز جمعه ۲۴ دی ۱۳۸۹ (۱۴ ژانویه ۲۰۱۱) در چند نقطه شهر تهران برگزار می‌شد، قرار بود این جشن در فرهنگسرای امید واقع در شهرک امید تهران و پارک ساعی در خیابان ولی‌عصر و دانشکده فنی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی، واحد پونک برگزار شود که به دلیل به حدنصاب نرسیدن شرکت کنندگان برای گردهمایی فرهنگسرای امید، این گردهمایی لغو شد و در دو مکان دیگر نیز با شرکت عده‌ای به صورت محدود برگزار و به پایان رسید.

مشهد[ویرایش]

برای برگزاری جشن ویکی‌پدیا در مشهد در ابتدا پیشنهاد روشنی وجود نداشت. پس از مدتی به پیشنهاد یکی از کاربران باشگاه نجوم مشهد، این محل برای گردهمایی در نظر گرفته شد و این مراسم در تاریخ پنج‌شنبه ۳۰ دی (۲۰ ژانویه ۲۰۱۱) با شرکت جمعی از دوستداران ویکی‌پدیا در شهر مشهد و با همکاری انجمن نجوم مشهد در دبیرستان دخترانهٔ حسین فاتح، محل برگزاری باشگاه‌های نجوم مشهد واقع در شهرک آب‌وبرق برگزار شد.

تبریز[ویرایش]

پوستر مراسم دهمین سالگرد تاسیس دانشنامه آزاد ویکی پدیا در تبریز

این روز با حضور جمعی از دوستداران ویکی پدیا در ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۱ در شهر تبریز برگزار شد، مکان گردهمایی مشارکت کنندگان در محل پارک ایل‌گلی بود.

شهرهای دیگر[ویرایش]

برخی از ویرایشگران در شهرهای دیگری مانند: شیراز، اصفهان، اهواز، زنجان و بابلسر و... اعلام آمادگی کردند ولی به دلایل نبود شرایط لازم و مشخص نشدن مکان و به حد نصاب نرسیدن شرکت کنندگان برگزار نشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Wikipedia:Wikipedia Day». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.