ویکی‌پدیا:راهنمایی برای نوشتن مقاله‌های بهتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

این مقاله بخشی از سیاست رسمی ویکی‌پدیا نیست. فقط مجموعه‌ای از پیشنهادها برای بهتر کردن ظاهر مقاله‌ها است.

 • این مقاله پیرامون شیوهٔ ویرایش صفحات نیست.
 • این مقاله شیوه‌نامهٔ نگارشی مقاله‌ها نیست. برای دیدن شیوه‌نامه به وپ:شیوه رجوع کنید.
 • این مقاله پیرامون روشهای ابهام‌زدایی از صفحات و تصاویر نیست.
 • برای کسب اطلاع از شیوهٔ ارجاع به منابع به منابع رجوع کنید.

پس خیالتان راحت باشد. این مقاله دربردارندهٔ هیچ قانون و ضابطه‌ای نیست. به خاطر بسپارید که: اگر قوانین و ضوابط یا چیزهایی از این قبیل شما را دستپاچه، افسرده و از شرکت در ویکی دلسرد می‌کند، فراموششان کنید و به کار خود ادامه دهید؛ اگر نه، در ادامه با شیوهٔ صورت‌بندی و نگارش مقاله‌ها و چگونگی ساختن مقاله‌های سلیس، دقیق و باب طبع مخاطبان آشنا خواهیم شد. همچنین در پایان راهنمایی‌هایی کلی پیرامون چندین موضوع ارائه خواهد سد.

صورت ظاهری

صورت ظاهری یک مقاله اهمیت دارد. مقاله‌های خوب با مطالبی مقدماتی آغاز می‌شوند و سپس اطلاعات را در ساختاری روشن ارائه می‌دهند و در انتهای آن‌ها پیوست‌هایی چون فهرست منابع و جستارهای وابسته آورده می‌شود. چیدمان یک مقالهٔ عادی به صورت زیر است. ممکن است برخی از موارد زیر، بنا بر وضعیت متفاوت یک مقاله در آن لازم نباشند.

{{برچسب‌ها}}
{{الگوی جعبه اطلاعات}}
توضیح ابتدایی

== بخش نخست ==      / 
=== زیربخش نخست ===    |
.             |
.             | متن اصلی
.             |
== بخش چندم ==      |
=== زیربخش چندم ===   \

== نگارخانه ==

== جستارهای وابسته ==
{{درگاه|}}

== پانویس ==
{{پانویس}}

== منابع ==

== [منابع برای] مطالعه بیشتر ==

== پیوند به بیرون ==
{{ویکی‌انبار}} <!-- الگوی پروژه‌های پیوند به خواهر ویکی‌پدیا -->

{{الگوی خرد}}
{{الگوهای ناوبری}}
{{الگوهای نیاز}}
{{ترتیب‌پیش‌فرض:}}

رده‌ها

ساختمان مقاله

مطالب مقدماتی

مقالات خوب با بخشی مقدماتی آغاز می‌شوند که در آن موضوع به‌اختصار معرفی می‌شود. قسمت آغازین را در آینده به‌تفصیل توضیح خواهیم داد.

اندازه

خود مقالات باید کوتاه باشند. آنچه گفتنی است را بگویید اما افراط نکنید. باید سعی شود که اندازهٔ مقالات (جز فهرست‌ها) کمتر از ۳۲ کیلوبایت باشد. وقتی متن قابل خواندن (یعنی شامل کدهای ویکی نمی‌شود) از این مقدار (۳۲ کیلوبایت) بیشتر می‌شود باید به بخشهای ریزتر شکسته شود. این کار به خوانش‌پذیری و ساده‌کردن ویرایش کمک خواهد کرد. برای این کار مطالب زیربخش به مقالهٔ جدیدی منتقل می‌شود عنوان زیربخش مقاله حفظ می‌شود و عنوان مقالهٔ جدیدی که بر آن اساس نوشته شده است به صورت ایتالیک می‌آید. مثلا: مقالهٔ اصلی: تاریخ عجیبستان ولی خلاصهٔ مطالب منتقل شده در همان مقالهٔ اصلی می‌آید.

همچنین هنگام ویرایش مقاله‌های ۳۲کیلوبایتی ممکن است مشکلاتی فنی پیش بیاید. به علاوه فقط تعداد اندکی از ویراستاران حاضرند یک متن ۵۰ یا ۷۰ کیلوبایتی و فاقد ساختاری درست را از آغاز تا انجام بخوانند تا مثلاً اطمینان حاصل کنند که فلان مطلبی که می‌خواهند به آن بیفزایند از قبل وجود ندارد. نتیجه این می‌شود که اطلاعات در جای غلط وارد می‌شود یا دوباره‌کاری می‌شود یا اصلاً وارد نمی‌شود.

بندها

بندها باید کوتاه باشند تا کمتر به چشم فشار بیاید، اما نه بیش از اندازه کوتاه. موارد و جمله‌های شبیه هم را در کنار هم بیاورید تا خوانش‌پذیری مطلب بهتر شود. معمولاً یک بند بلند را می‌توان به دو یا چند بند کوتاه‌تر با مضامینی شبیه هم شکست، به شرطی که بندهای دوم به بعد با جمله‌ای مقدماتی از لحاظ معنایی به هم ارتباط داده شوند. این عبارت آغازین می‌تواند خیلی کوتاه باشد مثلا «مثال دیگر ...». از طرف دیگر یک بند تک‌جمله‌ای توجه خیلی زیادی به خود جلب می‌کند پس مطلب آورده‌شده باید بسیار مهم باشد. مقاله‌ای که تماماً از بندهای تک‌جمله‌ای تشکیل یافته است معمولاً می‌تواند به صورت مقاله‌ای با چند بند چندجمله‌ای نوشته شود.

عنوان‌ها

عنوان‌ها به قابل‌فهم‌ساختن مقاله‌ها و نیز ایجاد فهرست مندرجات کمک می‌کنند. (رجوع کنید به ویکی‌پدیا:بخش‌ها). از آنجا که عنوان‌ها شامل سلسله مراتب می‌شوند و بعضی از افراد ترجیحاتشان به گونه‌ای است که عنوان‌ها با عدد می‌آیند، هنگام عنوان‌بندی باید با == عنوان == آغاز کنید و بعد === زیرعنوان === و بعد زیرزیرعنوان الی آخر... بله، == عنوان == در بعضی از مرورگرها به طرز فجیعی بزرگ است، این مشکل در آینده خیلی راحت با style sheet رفع خواهد شد در حالی که یک مقالهٔ فاقد سلسله مراتب به این راحتی قابل اصلاح نیست.

گرچه بسیاری ترجیح می‌دهند از bullet point به جای زیرعنوان استفاده کنند، قلم سیاه نباید استعمال شود. رفتارهای خوب مرتبط با HTML اقتضا می‌کند که عنوان‌ها با عنوان مشخص شوند. اینکه زیرعنوان‌های مفصل باید به مقاله‌های جداگانه منتقل شوند یا در همان صفحه بمانند یک امر سلیقه‌ای است.

عنوان نباید یک پیوند ویکی‌پدیایی (پیوند داخلی) باشد، به این خاطر که عنوان خودش مقدمه‌ای بر اطلاعات موجود در متن است و به خواننده این امکان را می‌دهد که با موضوع متن آشنا شود. به همین خاطر بهتر است پیوندهای ویکی‌پدیایی در داخل متن آورده شود.

تصویرها

اگر مقاله‌ای با آوردن تصاویری گویاتر می‌شود، تصویر را جایی نزدیک متنی که تصویر به فهم آن کمک می‌کند قرار دهید. هرگاه شک داشتید خواننده را متوجه تصویر سازید (نگاره سمت چپ). برای کسب اطلاعات بیشتر به ویکی‌پدیا:خودآموز (تصاویر) رجوع کنید.

پیوست‌های استاندارد

بعضی از بخش‌های اختیاری در پایان مقاله می‌آیند.

گفتاوردها (یا نقل قول‌ها)

در این بخش فهرست از گفتاوردهای به یادماندنی پیرامون مطلب آورده می‌شود.

جستارهای وابسته

در اینجا لیست سایر مقاله‌های ویکی‌پدیا که مرتبط با موضوعند آورده می‌شود. ترتیب این لیست مهم نیست (Bullet list).

منابع

در این قسمت فهرست منابع آورده می‌شود برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به شیوه‌نامهٔ ارجاع به منابع. در هر صورت به خاطر بسپارید که مهمترین چیز آوردن کامل مشخصات منبع است شیوهٔ ارائهٔ آن در درجهٔ بعدی اهمیت است.

پیوند به بیرون

توجه داشته باشید که هیچ پیوندی بدون توضیح یا با توضیح مبهم نگذارید. توضیح پیوندها باید گویا باشد.

اگر سر و کارتان با موضوعات بحث‌انگیز است خوب است که اشاره کنید که وبگاه متعلق به طرفداران کدام دیدگاه است. در ضمن خوب است که پیوندها را دسته‌بندی کنید.

هنگامی که به پیوندهای ویکی‌پدیایی (پیوند داخلی) نیاز داریم، از پیوند خارجی استفاده نکنید. یعنی اگر احتیاج به مقاله‌ای در ویکی‌پدیا داریم پیوندی داخلی ایجاد کنیم (هرچند که خالی است). پیوندهای بیرونی فقط در قسمت مربوط به پیوند به بیرون بیاورید. مثلاً اگر در حال نوشتن مقاله‌ای پیرامون دکارت هستید و یک مقالهٔ عالی برخط پیرامون راسیونالیسم (عقل‌گرایی) می‌شناسید کلمهٔ راسیونالیسم را به آن مقاله پیوند ندهید بلکه فقط به آن پیوندی داخلی به صورت [[راسیونالیسم]] بدهید. این پیوند به آن مقاله را در بخش پیوندهای بیرونی بیاورید. حتی هنگام ارجاع بهتر است که نخست به پاورقی ارجاع دهید و بعد پیوند بیرونی را ذکر کنید نه در داخل متن مقاله.

صورت ظاهری مقاله‌ای بلند

مدخل‌های ویکی‌پدیا به تدریج که افراد اطلاعات جدیدی به آن‌ها اضافه می‌کنند بلند می‌شوند. این امر نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد. مدخل‌های بینهایت بلند مشکل‌زا هستند؛ بنابراین به‌تناوب باید مطالب را از مدخل‌ها خارج کنیم. مسلماً اطلاعات نباید از ویکی‌پدیا حذف شود چرا که این امر با هدف ویکی‌پدیا در تضاد است بلکه باید مدخل‌های جدیدی ایجاد شده و مطالب به آن‌ها منتقل شوند.

مقاله‌های دارای زیرموضوع

مدخل‌های ویکی‌پدیا با گذشت زمان به نحوی رشد می‌کنند که نیاز به ایجاد مقاله‌های جدید به طور طبیعی احساس می‌شود. متن هر مقاله شامل دنباله‌ای از زیرموضوعات متفاوت اما مرتبط است. وقتی متن یکی از این موضوعات به اندازهای بلند شد که می‌توانست تشکیل مقاله‌ای جداگانه دهد. مطالب به مقالهٔ جدیدی منتقل می‌شود و در مقالهٔ اصلی پیوندی به مقالهٔ جدید گذاشته می‌شود. (البته خلاصه‌ای از مقالهٔ جدید در همان مقالهٔ قدیم می‌آید) نشانه‌ها:

 • مقاله‌های بلندتر به بخش‌هایی چند شکسته می‌شوند (هر کدام از این بخشها چندین بند است)
 • در حالت آرمانی بسیاری از این بخشها هریک درواقع خلاصه‌ای از مقالهٔ جداگانه و مفصلتری که فقط به موضوع آن بخش می‌پردازد، هستند. (در ابتدای بخش پیوند به مقالهٔ مفصل‌تر به صورت:مقالهٔ اصلی: فلان می‌آید.
 • مقاله‌های پیرامون زیرموضوع‌ها هرکدام یک قسمت آغازین (پیش‌درآمد) دارند.*[۱]
 • یک قانون عمومی می‌گوید مقاله‌ها نباید منجر به پیغام (هشدار اندازهٔ این مقاله...) شوند. البته این قانون استثنائاتی هم دارد. چون ممکن است اندازهٔ بخش خوانش‌پذیر (شامل ویکی‌کد نمی‌شود) کمتر از ۳۲ کیلوبایت باشد در این صورت این هشدار نادیده گرفته می‌شود.

توازن بخشهای مختلف صفحه

هنگامی که به مقاله‌ای بلند با چندین و چند بخش می‌پردازید سعی کنید که میان بخش‌های مختلف مقاله توازن برقرار کنید. اینطور نباشد که به یک بخش بیش از حد وزن و بها بدهید و از سایر بخش‌ها غافل شوید. در مقاله‌های کوتاه‌تر اگر یکی از زیرموضوعات خیلی درازتر از بقیه است شاید نشانهٔ آن باشد که باید مقالهٔ جداگانه‌ای به آن اختصاص داده شود و تنها خلاصه‌ای از آن در صفحهٔ اصلی بیاید.

چه سبک نگارشی‌ای به کار گیریم؟

معمولاً یکی از دو سبک نگارشی زیر (که البته شباهت بسیاری به هم دارند) در ویکی‌پدیا مرسوم است.

سبک اخباری

بعضی از ویکی‌نویسان از طرفداران سبک اخباری‌اند. این سبک، سبک نثر خبرهای کوتاه صفحهٔ آغازین روزنامه‌ها و گزارشهای خبری رادیو و تلویزیون است. نه تنها شامل انتخاب واژگان و ساختار جملات می‌شود بلکه شیوهٔ خاصی هم برای ارائهٔ اطلاعات و لحن و غیره دنبال می‌کند.

لزومی ندارد که مقاله‌های دانشنامه از این سبک خاص نوشتاری تبعیت کنند اما آشنایی با این سبک در تدوین صورت ظاهری و ساختار مقاله‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد.

سبک چکیده‌گویی

این سبک بسیار شبیه سبک اخباری است با این تفاوت که سر و کارش با مباحث (زیر موضوعها) است نه با جملات. جان کلام این است که اطلاعات باید به گونه‌ای در مقاله‌ها بیاید که افراد با سطح تقاضاهای مختلف همگی به راحتی آنرا درک کنند. یعنی بسته به خواننده است که تا چه عمقی می‌خواهد بداند. آوردن خلاصه‌های بلندتر و بلندتر به دنبال هم باعث می‌شود مقدار زیادی اطلاعات ناگهان بر سر خواننده فرونریزد.

توجیه

ویکی‌پدیا بر خلاف بعضی دانشنامه‌های دیگر چون بریتانیکا به دو بخش خرد و کلان تقسیم نشده است. باید هر دو گروه خوانندگان از این دانشنامه بهره‌مند شوند. اساس سبک چکیده‌گویی بر آن است که تمام اطلاعات پیرامون یک مبحث نباید در یک تک‌مقاله گرد آید. چرا که خوانندگان مختلف نیازهای مختلفی دارند:

 • بعضی خوانندگان تنها نیاز به یک خلاصهٔ کوتاه دارند. (قسمت آغازین)
 • عدهٔ بیشتری احتیاج به حجم متوسطی اطلاعات دارند. (مجموعه‌ای از بخشهای چندبنده)
 • برخی نیز اطلاعاتی جامع و مفصل می‌خواهند. (پیوند به مقاله‌ای کامل و جداگانه).

ما باید تمام این گروهها را بهره‌مند کنیم.

لحن

ویکی‌پدیا یک کتابچهٔ راهنما، خودآموز، کتاب درسی، یا مجلهٔ علمی نیست. نوشتارها و سایر مطالب دانشنامه باید با لحنی رسمی نوشته شوند. استانداردهای لحن رسمی بسته به موضوع ممکن است اندکی متفاوت باشند، ولی معمولاً باید از سبک مقاله‌های خوب و برگزیدهٔ هم‌رده پیروی کرد. دانشنامه‌نویسی یک روند عموماً آکادمیک است که در ضمن آن باید تلاش کرد مطلب شفاف و قابل فهم بیان شود. منظور از لحن رسمی این است که مقاله نباید با زبانی که تنها برای گروه‌های خاص قابل فهم است، زبان عامیانه و اصطلاحات روزمره، دوپهلوگویی، زبان حقوقی، یا تخصص‌گویی که برای خوانندهٔ متوسط قابل فهم نباشد نوشته شود.

از نوشتن جملات به صورت اول شخص و دوم شخص باید خودداری شود. جمله‌هایی که از زبان «من» یا «ما» نوشته می‌شوند، دیدگاه بی‌طرفانه‌ای را نمایش نمی‌دهند. جمله‌هایی که با لحن دوم شخص («تو» یا «شما») نوشته شوند هم نامناسب دانسته می‌شوند و لحنی شبیه به کتابچه‌های راهنما پیدا می‌کنند. با این وجود همانند بسیاری از رهنمودها گاهی به استثناهایی برمی‌خوریم.

نشانه‌های سجاوندی باید مطابق روشی که عموماً پذیرفته شده است به کار روند. علامت تعجب (!) تنها در صورتی که در گفتاوردها آمده باشد به کار می‌رود. این موضوع برای علامت سؤال هم صادق است، خواننده را در برابر پرسش بلاغی قرار ندهید. مطابق سیاست، ویکی‌پدیا به شیوه و لحن خبرنویسی نوشته نمی‌شود. مخاطب دانشنامه و خبر یکی نیستند. به طور ویژه از گزاف‌گویی، لطفه‌گویی و رندی‌کردن، اتکا به منابع اولیه، تحریریه‌نویسی، تازه‌گرایی، برجسته‌کردن گفتاوردها، خبرگویی و عنوان‌سازی بپرهیزید.

به طور مشابه از لحن تشویق‌گرا و توسل به احساسات پرهیز کنید.

خواننده را در نظر بگیرید

خوانندگان ویکی‌پدیا پیش‌زمینه‌ها، تحصیلات و جهانبینی‌های گوناگونی دارند. سعی کنید مقاله‌تان را تا آنجا که می‌توانید همه‌فهم کنید. خواننده احتمالاً به قصد یادگیری مقاله را می‌خواند؛ بنابراین کاملاً ممکن است که هیچ چیز پیرامون موضوع نداند. مقاله باید برای چنین خواننده‌ای هم مفید باشد.

هرگاه می‌توانید از به کاربردن اصطلاحات تخصصی پرهیز کنید. البته فراموش نکنید که خواننده را در نظر بگیرید. به فرض مقاله‌ای با عنوان «نظریه پیمانه آبلی» احتمالاً توسط خواننده‌ای با دانش ریاضی یا فیزیک پیشرفته خوانده می‌شود بنابراین استفاده از اصطلاحات تخصصی (البته با پیونددار کردن آن‌ها و ارجاع به مقاله‌هایی که این اصطلاحات را توضیح می‌دهند) مشکل‌زا نیست.

اما مثلاً مقاله‌ای با عنوان «فیزیک» احتمالاً توسط یک شخص عادی که دانش زیادی پیرامون فیزیک نداشته و می‌خواهد کلیاتی راجع به این علم بداند خوانده می‌شود؛ بنابراین باید به زبانی ساده نوشته شود و پیوندهایی نیز به مقاله‌های تخصصی‌تر آورده شود. به علاوه باید از آوردن اصطلاحات تخصصی تا جای ممکن پرهیز کرد. اگر هم اصطلاحی تخصصی آورده می‌شود در همان مقاله به اختصار توضیح داده شود.

بدیهیات را ذکر کنید

واقعیاتی را که به نظرتان بدیهی می‌آید ذکر کنید چرا که لزوماً برای خواننده بدیهی نیست. آوردن این بدیهیات باید در همان یکی دو جملهٔ آغازین باشد. مثلاً این جمله را در نظر بگیرید:

فریدون کسی است که ضحاک ماردوش را از سریر سلطنت به زیر کشیده و در دماوند به بند می‌کشد.

هیچ اشاره‌ای به این موضوع نیست که این فریدون کیست. پادشاه است، افسانه‌ای یا تاریخی است و در چه زمانی می‌زیسته و غیره... به جای جملهٔ فوق می‌توان چنین گفت:

فریدون از پادشاهان معروف اسطوره‌ای ایرانیان است.

اما نیازی نیست که در توضیح زیاده‌روی کنید و مثلا کلمهٔ پادشاه را توضیح دهید. معمولاً تکرار لازم نیست. مثلاً:

«رستم فرخ‌زاد سردار سپاه ایران در جنگ قادسیه بود.»

به اندازهٔ کافی گویا است. دیگر لازم نیست بگوییم:

رستم فرخ‌زاد یک ایرانی بود و از سرداران سپاه ایران بود. او سردار سپاه ایران در جنگ قادسیه بود.

بخش آغازین

بخش آغازین یا پیش درآمد بخشی است که پیش از نخستین سرفصل (زیر عنوان) می‌آید. این بخش بالای فهرست مندرجات نشان داده می‌شود (اگر مقاله بیش از سه زیرعنوان داشته باشد). بخش آغازین باید اهمیت موضوع، نتایج آن و اینکه اصلاً چرا باید برایمان مهم باشد را شرح دهد.

جملهٔ نخست

اگر موضوع تعریف می‌طلبد، جملهٔ نخست باید تعریفی مختصر و منطقی از آن ارائه دهد تا جایگاه مفهومی و منطقی مقاله روشن شود. نخستین باری که عنوان مقاله در متن می‌آید باید به صورت سیاه باشد ولی نه دفعات بعد. به علاوه عنوان نباید پیونددار باشد.

برای مثال مقاله‌ای پیرامون چارلز داروین نباید به این صورت آغاز شود:

داروین با انتشار اصل انواع سروصدای زیادی برانگیخت.

بلکه باید به گونه‌ای شبیه این آغاز شود:

چارلز داروین (۱۸۰۹-۱۸۸۲) یک زیست‌شناس و زمین‌شناس بود که نظریهٔ نوین تکامل را مطرح کرد.

ویکی‌پدیا:شیوه‌نامهٔ نوشتن زندگی‌نامه توضیحات و پیشنهادهای بیشتر و جامع‌تری پیرامون نوشتن مقالات زندگی‌نامه‌ای در بر دارد.

یک مشکل متداول این است که مقاله‌نویسان اثری از آثار نویسنده را در صفحهٔ مربوط به نویسنده پیونددار می‌کنند و سپس مقالهٔ مربوط به آن اثر را بدین گونه آغاز می‌کنند: «الف سومین رمان او بود...» بدون آنکه اشاره کنند که او به چه کسی برمی‌گردد.

اگر مقاله پیرامون شخصیت یا مکانی داستانی (خیالی) است به این موضوع اشاره کنید. ممکن است خوانندگان ندانند که برره روستایی خیالی است. مثلاً:

برره روستایی خیالی در مجموعه تلویزیونی ...

بقیهٔ بخش آغازین

آنگاه به توضیح ادامه دهید. تعریف تا آنجا که ممکن است باید برای یک غیرمتخصص قابل‌فهم باشد. اگر مقاله دراز است (طولانی‌تر از یک صفحه)، باقیماندهٔ بند آغازین باید خلاصه‌ای از کل مقاله را ارائه کند. توجه داشته باشید که اهمیت بنیادین یک موضوع، ممکن است علی‌رغم قابل‌فهم‌بودن بخش آغازین، بر یک خوانندهٔ غیرمتخصص پوشیده باشد. پس اهمیتش را به خواننده بگویید! مثلا:

پانویس

 1. ^ البته عبارت پیش‌درآمد در ابتدای متن آورده نمی‌شود.

جستارهای وابسته

This page advises on article layout and style, and on making an article clear, precise and relevant to the reader.

Structure of the article

Good articles start with introductions, continue with a clear structure, and end with standard appendices such as references and related articles.

Introductory material

Good articles start with a brief lead section (WP:CREATELEAD) introducing the topic. Lead sections are discussed in greater detail below. The lead section should come above the first header; it is almost never useful to add something like "==Introduction==". Sometimes, the first section after the lead is a broad summary of the topic, and is called "Overview", although more specific section titles and structures are generally preferred.

Paragraphs

Paragraphs should be short enough to be readable, but long enough to develop an idea. Overly long paragraphs should be split up, as long as the cousin paragraphs keep the idea in focus.

One-sentence paragraphs are unusually emphatic, and should be used sparingly.

Some paragraphs are really tables or lists in disguise. They should be rewritten as prose or converted to their unmasked form. Wikipedia:When to use tables and Wikipedia:Embedded list offer guidance on the proper use of these elements.

Headings

Headings help clarify articles and create a structure shown in the table of contents. To learn about how the MediaWiki software uses sections, see Help:Section.

Headings are hierarchical. The article's title uses a level 1 heading, so you should start with a level 2 heading (==Heading==) and follow it with lower levels: ===Subheading===, ====Subsubheading====, and so forth. Whether extensive subtopics should be kept on one page or moved to individual pages is a matter of personal judgment. See also below under #Summary style.

Headings should not be Wikilinked. This is because headings in themselves introduce information and let the reader know what subtopics will be presented; Wikilinks should be incorporated in the text of the section.

Images

If the article can be illustrated with pictures, find an appropriate place to position these images, where they relate closely to text they illustrate. If there might be doubt, draw attention to the image in the text (illustration right). For more information on using pictures, see Wikipedia:Layout § Images and Wikipedia:Picture tutorial.

Standard appendices

As explained in more detail at Wikipedia:Manual of Style/Layout § Standard appendices and footers, optional appendix sections containing the following information may appear after the body of the article in the following order:

 1. A list of books or other works created by the subject of the article (works)
 2. A list of internal "wikilinks" to related Wikipedia articles (see also)
 3. Notes and references (notes, footnotes, or references)
 4. A list of recommended relevant books, articles, or other publications that have not been used as sources (further reading)
 5. A list of recommended relevant websites that have not been used as sources (external links).

With some exceptions, any links to sister projects appear in further reading or external links sections. Succession boxes and navigational footers go at the end of the article, following the last appendix section, but preceding the category and interwiki templates.

Size

Excessively long articles should usually be avoided. Articles should ideally contain less than 50,000 characters of text.[1] When articles grow past this amount of readable text, they can be split into smaller articles to improve readability and ease of editing, or may require trimming to remain concise. The headed sub-section should be retained, with a concise version of what has been removed under an italicized header, such as Main article: History of Ruritania (a list of templates used to create these headers is available at Category:Wikipedia page-section templates). Otherwise, context is lost and the general treatment suffers. Each article on a subtopic should be written as a stand-alone article—that is, it should have a lead section, headings, et cetera.

When an article is long and has many sub articles, try to balance the main page. Do not put undue weight into one part of an article at the cost of other parts. In shorter articles, if one subtopic has much more text than another subtopic, that may be an indication the subtopic should have its own page, with only a summary presented on the main page.

Articles covering subtopics

Wikipedia articles tend to grow in a way that leads to the natural creation of new articles. The text of any article consists of a sequence of related but distinct subtopics. When there is enough text in a given subtopic to merit its own article, that text can be summarized in the present article and a link provided to the more detailed article. Cricket is an example of an article covering subtopics: it is divided into subsections that give an overview of the sport, with each subsection leading to one or more subtopic articles.

Information style and tone

Two styles, closely related and not mutually exclusive, tend to be used for Wikipedia articles. The tone, however, should always remain formal, impersonal, and dispassionate.

These styles are summary style, which is the arrangement of a broad topic into a main article and side articles, each with subtopical sections; and the inverted pyramid style (or news style, though this term is ambiguous), which prioritizes key information to the top, followed by supporting material and details, with background information at the bottom.

A feature of both styles, and of all Wikipedia articles, is the presence of the lead section, a summarizing overview of the most important facts about the topic. The infobox template found at the top of many articles is a further distillation of key points.

Summary style

Summary style may apply both across a category of articles and within an article. Material is grouped and divided into sections that logically form discrete subtopics, and which over time may spin off to separate articles, to prevent excessive article length as the main article grows. As each subtopic is spun off, a concise summary of it is left behind with a pointer (usually using the {{Main}} template) to the new side article.

There are three main advantages to using summary style:

 • Different readers want varying amounts of detail, and this style permits them to choose how much they are exposed to. Some readers need just a quick summary and are satisfied by the lead section; others seek a moderate amount of info, and will find the main article suitable to their needs; yet others want a lot of detail, and will be interested in reading the side articles.
 • An article that is too long becomes tedious to read. Progressively summarizing and spinning off material avoids overwhelming the reader with too much text at once.
 • An excessively detailed article is often one that repeats itself or exhibits writing that could be more concise. The development of summary-style articles tends to naturally clear out redundancy and bloat, though in a multi-article topic this comes at the cost of some necessary cross-article redundancy (i.e., a summary of one article in another).

The exact organizing principle of a particular summary-style article is highly context-dependent, with various options, such as chronological, geographical, and alphabetical (primarily in lists), among others.

Some examples of summary style are the featured articles Association football and Music of the Lesser Antilles.

Inverted pyramid

Some Wikipedians prefer using the inverted pyramid structure of journalism. This information presentation technique is found in short, direct, front-page newspaper stories and the news bulletins that air on radio and television. This is a style used only within a single article, not across a category of them.

The main feature of the inverted pyramid is placement of important information first, with a decreasing importance as the article advances. Originally developed so that the editors could cut from the bottom to fit an item into the available layout space, this style encourages brevity and prioritizes information, because many people expect to find important material early, and less important information later, where interest decreases.

Encyclopedia articles are not required to be in inverted pyramid order, and often aren't, especially when complex. However, a familiarity with this convention may help in planning the style and layout of an article for which this approach is a good fit. Inverted-pyramid style is most often used with articles in which a chronological, geographical, or other order will not be helpful. Common examples are short-term events, concise biographies of persons notable for only one thing, and other articles where there are not likely to be many logical subtopics, but a number of facts to prioritize for the reader.

The lead section common to all Wikipedia articles is, in essence, a limited application of the inverted pyramid approach. Virtually all stub articles should be created in inverted-pyramid style, since they basically consist of just a lead section. Consequently, many articles begin as inverted-pyramid pieces and change to summary style later as the topic develops, often combining the approaches by retaining a general inverted pyramid structure, but dividing the background material subtopically, with summary pointers to other articles.

Tone

Wikipedia is not a manual, guidebook, textbook, or scientific journal. Articles and other encyclopedic content should be written in a formal tone. Standards for formal tone vary a bit depending upon the subject matter but should usually match the style used in Featured- and Good-class articles in the same category. Encyclopedic writing has a fairly academic approach, while remaining clear and understandable. Formal tone means that the article should not be written using argot, slang, colloquialisms, doublespeak, legalese, or jargon that is unintelligible to an average reader; it means that the English language should be used in a businesslike manner.

Use of pronouns

Articles should not be written from a first- or second-person perspective. In prose writing, the first-person (I/me/my and we/us/our) point of view and second-person (you and your) point of view typically evoke a strong narrator. While this is acceptable in works of fiction and in monographs, it is unsuitable in an encyclopedia, where the writer should be invisible to the reader. Moreover, pertaining specifically to Wikipedia's policies, the first person often inappropriately implies a point of view inconsistent with the neutrality policy, while second person is associated with the step-by-step instructions of a how-to guide, which Wikipedia is not. First- and second-person pronouns should ordinarily be used only in attributed direct quotations relevant to the subject of the article.

As with many such guidelines, however, there can be occasional exceptions. For instance, the "inclusive we" is widely used in professional mathematics writing, and though discouraged on Wikipedia even for that subject, it has sometimes been used when presenting and explaining examples. Use common sense to determine whether the chosen perspective is in the spirit of the guidelines.

Gender-neutral pronouns should be used (or pronouns avoided) where the gender is not specific. (See WP:Gender-neutral language, and WP:Manual of Style § Identity, for further information.)

News style or persuasive writing

As a matter of policy, Wikipedia is not written in news style (in any sense other than some use of the inverted pyramid, above), including tone. The encyclopedic and journalistic intent and audience are different. Especially avoid bombastic wording, attempts at humor or cleverness, reliance on primary sources, editorializing, recentism, pull quotes, journalese, and headlinese.

Similarly, avoid news style's close sibling, persuasive writing, which has many of those faults and more of its own, most often various kinds of appeals to emotion and related fallacies. This style is used in press releases, advertising, op-ed writing, activism, propaganda, proposals, formal debate, reviews, and much tabloid and sometimes investigative journalism. It is not Wikipedia's role to try to convince the reader of anything, only to provide the salient facts as best they can be determined, and the reliable sources for them.

Colloquial, emphatic or poetic language

Another error of writing approach is attempting to make bits of material "pop" (an undue weight problem), such as with excessive emphasis, over-capitalization, use of contractions, unnecessary acronyms and other abbreviations, the inclusion of hyperbolic adjectives and adverbs, or the use of unusual synonyms or loaded words. Just present the sourced information without embellishment, agenda, fanfare, cleverness, or conversational tone.

An extreme example of hyperbole and emphatic language taken from Star Canopus diving accident as of 28 December 2019 (fixed in the next two revisions) reads:

Miraculously both divers survived the 294-foot fall, but now they faced a harrowing predicament. ... Helplessly trapped, with nothing to keep them warm, ... all they could do was huddle together and pray that rescuers would find them in time. ... But time was not on their side.

This was fixed to:

Both divers survived the 294-foot fall.

See Wikipedia:Manual of Style/Words to watch for other examples. Avoid using words and phrases like terrible, rising star, curiously, championed the likes of or countries on the other side of the pond, unless part of a quotation or stated as an external viewpoint.

Punctuation marks that appear in the article should be used only per generally accepted practice. Exclamation marks (!) should be used only if they occur in direct quotations.

Rhetorical questions

As with exclamation marks, question marks (?) should also generally only be used if they occur in direct quotations; do not pose rhetorical questions for the reader.

For example, do not write:

There are many environmental concerns when it comes to industrial effluent. How can these be solved? Well, one solution involves ...

Rhetorical questions can occasionally be used, when appropriate, in the presentation of material, but only when the question is asked by the material under consideration, not being asked in Wikipedia's own voice.

For example:

One model of policy analysis is the "five-E approach", which consists of examining a policy in terms of:
Effectiveness
How well does it work (or how well will it be predicted to work)?
Efficiency
How much work does or will it entail? Are there significant costs associated with this solution, and are they worth it? ...[2]

Thesis statements

Not all tone flaws are immediately obvious as bias, original research, or other policy problems but may be relevance, register, or other content-presentation issues. A common one is the idea, often taught to debate students, that each section or even paragraph should introduce a key statement (a thesis) followed by supporting evidence in additional sentences and finish with a recapitulation of the original thesis in different wording. This style is redundant and brow-beating and should not be used in encyclopedic writing.

For example, instead of:

Leibniz and Newton are usually both credited with the invention of calculus.
...explanation of why...
As such, today both Newton and Leibniz are given credit for developing calculus independently.

write:

Today, Leibniz and Newton are usually both given credit for independently inventing and developing calculus.
...explanation of why.[3]

Inappropriate lists

A related presentation problem is "info-dumping" by presenting information in the form of a long, bulleted list when it would be better as normal prose paragraphs. This is especially true when the items in the list are not of equal importance, or are not really comparable in some other way, and need context. Using explanatory prose also helps identify and remove trivia; if we cannot explain to readers why something is important, then it is not important.

Provide context for the reader

Wikipedia is an international encyclopedia. People who read Wikipedia have different backgrounds, education and opinions. Make your article accessible and understandable for as many readers as possible. Assume readers are reading the article to learn. It is possible that the reader knows nothing about the subject, so the article needs to explain the subject fully.

Avoid using jargon whenever possible. Consider the reader. An article entitled "Use of chromatic scales in early Baroque music" is likely to be read by musicians, and technical details and terms are appropriate, linking to articles explaining the technical terms. On the other hand, an article entitled "Baroque music" is likely to be read by laypersons who want a brief and plainly written overview, with links to available detailed information. When jargon is used in an article, a brief explanation should be given within the article. Aim for a balance between comprehensibility and detail so that readers can gain information from the article.

Evaluating context

Here are some thought experiments to help you test whether you are setting enough context:

 • Does the article make sense if the reader gets to it as a random page? (Special:Random)
 • Imagine yourself as a layperson in another English-speaking country. Can you figure out what the article is about?
 • Can people tell what the article is about if the first page is printed out and passed around?
 • Would a reader want to follow some of the links? Do sentences still make sense if they can't?

Build the web

Remember that every Wikipedia article is tightly connected to a network of other topics. Establishing such connections via wikilink is a good way to establish context. Because Wikipedia is not a long, ordered sequence of carefully categorized articles like a paper encyclopedia, but a collection of randomly accessible, highly interlinked ones, each article should contain links to more general subjects that serve to categorize the article. When creating links, do not go overboard, and be careful to make your links relevant. It is not necessary to link the same term twelve times (although if it appears in the lead, then near the end, it might be a good idea to link it twice).

Avoid making your articles orphans. When you write a new article, make sure that one or more other pages link to it, to lessen the chances that your article will be orphaned through someone else's refactoring. Otherwise, when it falls off the bottom of the Recent Changes page, it will disappear into the Mariana Trench. There should always be an unbroken chain of links leading from the Main Page to every article in Wikipedia; following the path you would expect to use to find your article may give you some hints as to which articles should link to your article.

State the obvious

State facts that may be obvious to you, but are not necessarily obvious to the reader. Usually, such a statement will be in the first sentence or two of the article. For example, consider this sentence:

The Ford Thunderbird was conceived as a response to the Chevrolet Corvette and entered production for the 1955 model year.

Here no mention is made of the Ford Thunderbird's fundamental nature: it is an automobile. It assumes that the reader already knows this—an assumption that may not be correct, especially if the reader is not familiar with Ford or Chevrolet. Perhaps instead:

The Ford Thunderbird was a car manufactured in the United States by the Ford Motor Company.

However, there is no need to go overboard. There is no need to explain a common word like "car". Repetition is usually unnecessary, for example:

Shoichi Yokoi was conscripted into the Imperial Japanese Army in 1941.

conveys enough information (although it is not a good first sentence). However, the following is not only verbose but redundant:

Shoichi Yokoi was a Japanese soldier in Japan who was drafted into the Imperial Japanese Army in 1941.

Lead section

As explained in more detail at Wikipedia:Lead section § Introductory text, all but the shortest articles should start with introductory text (the "lead"). The lead should establish significance, include mention of consequential or significant criticism or controversies, and be written in a way that makes readers want to know more. The appropriate length of the lead depends on that of the article, but should normally be no more than four paragraphs. The lead itself has no heading and, on pages with more than three headings, automatically appears above the table of contents, if present.

Opening paragraph

Normally, the opening paragraph summarizes the most important points of the article. It should clearly explain the subject so that the reader is prepared for the greater level of detail that follows. If further introductory material is appropriate before the first section, it can be covered in subsequent paragraphs in the lead. Introductions to biographical articles commonly double as summaries, listing the best-known achievements of the subject. Because some readers will read only the opening of an article, the most vital information should be included.

First sentence content

The article should begin with a short declarative sentence, answering two questions for the nonspecialist reader: "What (or who) is the subject?" and "Why is this subject notable?"[4]

 • If possible, the page title should be the subject of the first sentence:[5] However, if the article title is merely descriptive—such as Electrical characteristics of dynamic loudspeakers—the title does not need to appear verbatim in the main text. Similarly, where an article title is of the type "List of ...", a clearer and more informative introduction to the list is better than verbatim repetition of the title.
 • When the page title is used as the subject of the first sentence, it may appear in a slightly different form, and it may include variations.[6] Similarly, if the title has a parenthetical disambiguator, the disambiguator should be omitted in the text.[7]
 • If its subject is amenable to definition, then the first sentence should give a concise definition: where possible, one that puts the article in context for the nonspecialist.[8] Similarly, if the subject is a term of art, provide the context as early as possible.[9]
 • If the article is about a fictional character or place, make sure to say so.[10]

First sentence format

 • As a general rule, the first (and only the first) appearance of the page title should be in boldface as early as possible in the first sentence:

An electron is a subatomic particle that carries a negative electric charge.

The chief electrical characteristic of a dynamic loudspeaker's driver is its electrical impedance as a function of frequency.

 • If the subject of the page is normally italicized (for example, a work of art, literature, album, or ship) then its first mention should be both bold and italic text; if it is usually surrounded by quotation marks, the title should be bold but the quotation marks should not:

Las Meninas (Spanish for The Maids of Honour) is a 1656 painting by Diego Velázquez, ...

"Yesterday" is a pop song originally recorded by The Beatles for their 1965 album Help!.

 • If the subject of the page has a common abbreviation or more than one name, the abbreviation (in parentheses) and each additional name should be in boldface on its first appearance:

Sodium hydroxide (NaOH), also known as lye, caustic soda and (incorrectly, according to IUPAC nomenclature) sodium hydrate, is ...

 • Use as few links as possible before and in the bolded title. Thereafter, words used in a title may be linked to provide more detail:

Arugam Bay is a bay situated on the Indian Ocean in the dry zone of Sri Lanka's southeast coast.

The rest of the opening paragraph

Then proceed with a description. Remember, the basic significance of a topic may not be obvious to nonspecialist readers, even if they understand the basic characterization or definition. Tell them. For instance:

Peer review, known as refereeing in some academic fields, is a scholarly process used in the publication of manuscripts and in the awarding of money for research. Publishers and agencies use peer review to select and to screen submissions. At the same time, the process assists authors in meeting the standards of their discipline. Publications and awards that have not undergone peer review are liable to be regarded with suspicion by scholars and professionals in many fields.

The rest of the lead section

If the article is long enough for the lead section to contain several paragraphs, then the first paragraph should be short and to the point, with a clear explanation of what the subject of the page is. The following paragraphs should give a summary of the article. They should provide an overview of the main points the article will make, summarizing the primary reasons the subject matter is interesting or notable, including its more important controversies, if there are any.

The appropriate length of the lead section depends on the total length of the article. As a general guideline:

Article Length Lead Length
Fewer than 15,000 characters One or two paragraphs
15,000–30,000 characters Two or three paragraphs
More than 30,000 characters Three or four paragraphs

"Lead follows body"

The sequence in which you edit should usually be: first change the body, then update the lead to summarize the body. Several editors might add or improve some information in the body of the article, and then another editor might update the lead once the new information has stabilized. Don't try to update the lead first, hoping to provide direction for future changes to the body. There are three reasons why editing the body first and then making the lead reflect it tends to lead to better articles.

First, it keeps the lead in sync with the body. The lead, being a summary of the article, promises that the body will deliver fuller treatment of each point. Generally, wiki pages are imperfect at all times, but they should be complete, useful articles at all times. They should not contain "under construction" sections or refer to features and information that editors hope they will contain in the future. It's much worse for the lead to promise information that the body does not deliver than for the body to deliver information that the lead does not promise.

Second, good ways to summarize material usually only become clear after that material has been written. If you add a new point to the lead before it's covered in the body, you only think you know what the body will eventually contain. When the material is actually covered in the body, and checked and improved, usually by multiple editors, then you know. (If having a rough, tentative summary helps you write the body, keep your own private summary, either on your computer or in your User space.)

Third, on contentious pages, people often get into edit wars over the lead because the lead is the most prominent part of the article. It's much harder to argue constructively over high-level statements when you don't share common understanding of the lower-level information that they summarize. Space is scarce in the lead, so people are tempted to cram too much into one sentence, or pile on lots of references, in order to fully state and prove their case—resulting in an unreadable lead. In the body, you have all the space you need to cover subtleties and to cover opposing ideas fairly and in depth, separately, one at a time. Once the opposing ideas have been shaken out and covered well in the body, editing the lead without warring often becomes much easier. Instead of arguing about what is true or what all the competing sources say, now you are just arguing over whether the lead fairly summarizes what's currently in the body.

Use other languages sparingly

It is fine to include foreign terms as extra information, but avoid writing articles that can only be understood if the reader understands the foreign terms. Such words are equivalent to jargon, which should be explained somehow. In the English-language Wikipedia, the English form does not always have to come first: sometimes the non-English word is better as the main text, with the English in parentheses or set off by commas after it, and sometimes not. For example, see Perestroika.

Non-English words in the English-language Wikipedia should be written in italics. Non-English words should be used as titles for entries only as a last resort. Again, see Perestroika.

English title terms taken from a language that does not use the Roman alphabet can include the native spelling in parentheses. See, for example, I Ching (simplified Chinese: 易经; traditional Chinese: 易經; pinyin: Yìjīng) or Sophocles (Greek: Σοφοκλῆς). The native spelling is useful for precisely identifying foreign words, since transliterations may be inaccurate or ambiguous. Foreign terms within the article body do not need native spellings if they can be specified as title terms in separate articles; just link to the appropriate article on first occurrence.

Use color sparingly

If possible, avoid presenting information with color only within the article's text and in tables.

Color should only be used sparingly, as a secondary visual aid. Computers and browsers vary, and you cannot know how much color, if any, is visible on the recipient's machine. Wikipedia is international: colors have different meaning in different cultures. Too many colors on one page look cluttered and unencyclopedic. Specifically, use the color red only for alerts and warnings.

Awareness of color should be allowed for low-vision viewers: poor lighting, color blindness, dark or overbright screens, and the wrong contrast/color settings on the display screen.

Use clear, precise and accurate terms

Be concise

Articles should use only necessary words. This does not mean using fewer words is always better; rather, when considering equivalent expressions, choose the more concise.

Vigorous writing is concise. A sentence should contain no unnecessary words, a paragraph no unnecessary sentences, for the same reason that a drawing should have no unnecessary lines and a machine no unnecessary parts. This requires not that the writer make all his sentences short, or that he avoid all detail and treat his subjects only in outline, but that every word tell.

— William Strunk, Jr. from the 1918 work, The Elements of Style

Reduce sentences to the essentials. Wordiness does not add credibility to Wikipedia articles. Avoid temporary expressions like "due to the fact that" in place of "because", or "at the present time" for "currently". The ideal method of specifying ongoing events is "as of 2020". Wikipedia "grammar bots" will replace these types of expressions with correct wording.

Conciseness does not justify removing information from an article.

Principle of least astonishment

When the principle of least astonishment is successfully employed, information is understood by the reader without struggle. The average reader should not be shocked, surprised, or confused by what they read. Do not use provocative language. Instead, offer information gently. Use consistent vocabulary in parts that are technical and difficult. To work out which parts of the sentence are going to be difficult for the reader, try to put yourself in the position of a reader hitherto uninformed on the subject.

You should plan your page structure and links so that everything appears reasonable and makes sense. Try to avoid Easter egg links. A link should not take readers to somewhere other than where they thought it would go.

Similarly, make sure that concepts being used as the basis for further discussion have already been defined or linked to a proper article. Explain causes before consequences and make sure your logical sequence is clear and sound, especially to the layperson.

Ensure that redirects and hatnotes that are likely to be useful are in place. If a user wants to know about the branch of a well-known international hotel chain in the French capital, they may type "Paris Hilton" into the search box. This will, of course, take them to the page associated with a well-known socialite. Luckily, though, a hatnote at the top of that article exists in order to point our user to an article which they will find more useful.

Use of "refers to"

Phrases such as refers to, is the name of, describes the, or is a term for are sometimes used inappropriately in the first sentence of Wikipedia articles. For example, the article Computer architecture once began with the sentence, "Computer architecture refers to the theory behind the design of a computer."

That is not true: Computer architecture is the theory. The words "computer architecture" refer to the theory, but the article is not about the words; it is about the theory.

Thus it is better to say, "Computer architecture is the theory behind the design of a computer."

This is known as the use–mention distinction. For the vast majority of articles, the introduction is using a term ("Computer architecture is a theory"), rather than mentioning it.

Disambiguation pages mention the term, so in such cases it is correct to write "Great Schism may refer to either of two schisms in the history of Christianity: ...". However, a content article should read "There have been two Great Schisms in the history of Christianity".

When referring directly to a term rather than using it, write the word in italics, as shown above; see WP:WORDSASWORDS.

Check your facts

Write material that is true: check your facts. Do not write material that is false. This might require that you verify your alleged facts.

This is a crucial part of citing good sources: even if you think you know something, you have to provide references anyway to prove to the reader that the fact is true. Material that seems to naturally stem from sourced claims might not have been actually claimed. In searching for good references to cite, you might even learn something new.

Be careful about deleting material that may be factual. If you are inclined to delete something from an entry, first consider checking whether it is true. If material is apparently factual, in other words substantiated and cited, be extra careful about deleting. An encyclopedia is a collection of facts. If another editor provided a fact, there was probably a reason for it that should not be overlooked. Therefore, consider each fact provided as potentially precious. Is the context or overall presentation the issue? If the fact does not belong in one particular article, maybe it belongs in another.

Examine entries you have worked on subsequent to revision by others. Have facts been omitted or deleted? It may be the case that you failed to provide sufficient substantiation for the facts, or that the facts you incorporated may need a clearer relationship to the entry. Protect your facts, but also be sure that they are presented meaningfully.

Check your fiction

The advice about factual articles also applies to articles on fiction subjects. Further considerations apply when writing about fictional topics because they are inherently not real. It is important to keep these articles verifiable and encyclopedic.

If you add fictional information, clearly distinguish fact and fiction. As with normal articles, establish context so that a reader unfamiliar with the subject can get an idea about the article's meaning without having to check several links. Instead of writing:

Trillian is Arthur Dent's girlfriend. She was taken away from Earth by Zaphod when he met her at a party. She meets Dent while travelling with Zaphod.

write:

Trillian is a fictional character from Douglas Adams' radio, book and now film series The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. In the first book, Trillian is introduced to the main character Arthur Dent on a spaceship. In her backstory, she was taken away from Earth when the space alien Zaphod Beeblebrox met her at a party.

Use of fictional tenses

Works of fiction are generally considered to "come alive" for their audience. They therefore exist in a kind of perpetual present, regardless of when the fictional action is supposed to take place relative to the reader's "now". Thus, generally you should write about fiction using the historical present tense, not the past tense. (See WP:Manual of Style § Verb tense and WP:Manual of Style/Writing about fiction § Contextual presentation.) Examples:

Homer presents, Achilles rages, Andromache laments, Priam pleads.
Holden Caulfield has a certain disdain for what he sees as 'phony'.
Friends is an American sitcom that was aired on NBC.

Conversely, discussion of history is usually written in the past tense and thus "fictional history" may be presented in that way as well.

Chroniclers claimed that Thalestris, queen of the Amazons, seduced Alexander the Great.

Articles about fictional topics should not read like book reports; instead, they should explain the topic's significance to the work. After reading the article, the reader should be able to understand why a character, place, or event was included in the fictional work.

Editors are generally discouraged from adding fictional information from sources that cannot be verified or are limited to a very small number of readers, such as fan fiction and online role-playing games. In the latter case, if you absolutely have to write about the subject, please be especially careful to cite your sources.

If the subject, say a character in a television show, is too limited to be given a full article, then integrate information about that character into a larger article. It is better to write a larger article about the television show or a fictional universe itself than to create all sorts of stubs about its characters that nobody can find.

Stay on topic

The most readable articles contain no irrelevant (nor only loosely relevant) information. While writing an article, you might find yourself digressing into a side subject. If you are wandering off-topic, consider placing the additional information into a different article, where it will fit more closely with that topic. If you provide a link to the other article, readers who are interested in the side topic have the option of digging into it, but readers who are not interested will not be distracted by it. Due to the way in which Wikipedia has grown, many articles contain redundant passages of this kind. Please be bold in merging these passages.

Pay attention to spelling

Pay attention to spelling, particularly of new page names. Articles with good spelling and proper grammar can help encourage further contributions of well-formed content. Proper spelling of an article name will also make it easier for other authors to link their articles to your article. Sloppiness begets sloppiness, so always do your best.

 • Browsers have the native ability to highlight misspelled words in text boxes.
 • Use free online dictionaries like Ask Oxford, Dictionary.com, Onelook.com, Google Define and a spell checker such as SpellCheck.net, GingerSoftware, or your browser's built-in spell checker. See Wikipedia:Typo Team for tips on how to use these resources.
 • Articles may also be spell-checked in a word processor before being saved. A free word processor may be obtained from OpenOffice.org or LibreOffice.org.
 • A "draft" message on certain free email websites, such as Gmail, can also provide spell-check. This might be convenient, especially regarding email websites with which you are already familiar and use often.

Avoid peacock and weasel terms

Avoid peacock terms that show off the subject of the article without containing any real information. Similarly, avoid weasel words that offer an opinion without really backing it up, and which are really used to express a non-neutral point of view.

Examples of peacock terms
an important... one of the most prestigious... one of the best...
the most influential... a significant... the great...
Examples of weasel words
Some people say... ...is widely regarded as... ..is widely considered...
...has been called... It is believed that... It has been suggested/noticed/decided...
Some people believe... It has been said that... Some would say...
Legend has it that... Critics say that... Many/some have claimed...

Believe in your subject. Let the facts speak for themselves. If your ice hockey player, canton, or species of beetle is worth the reader's time, it will come out through the facts. However, in some cases (for example, history of graphic design) using superlative adjectives (in the "... one of the most important figures in the history of ..." format) in the description may help readers with no previous knowledge about the subject to learn about the importance or generally perceived status of the subject discussed. Note that to use this type of superlative adjective format, the most reputable experts in the relevant field must support the claim.

Avoid blanket terms unless you have verified them. For example, this article states that of the 18 Montgomery Counties in the United States, most are named after Richard Montgomery. This is a blanket statement. It may very well be true, but is it reliable? In this instance, the editor had done the research to verify this. Without the research, the statement should not be made. It is always a good idea to describe the research done and sign it on the article's talk page.

If you wish to, or must refer to an opinion, first make sure someone who holds some standing in that subject gives it. A view on former American President Gerald Ford from Henry Kissinger is more interesting for the reader than one from your teacher from school. Then say who holds the opinion being given, preferably with a source or a quote for it. Compare the following:

Some critics of George W. Bush have said he has low intelligence.
Author Michael Moore in his book Stupid White Men ...and Other Sorry Excuses for the State of the Nation! wrote an open letter to George Bush. In it, he asked, "George, are you able to read and write on an adult level?"

Examples

Sometimes the way around using these terms is to replace the statements with the facts that back them up. Instead of:

The Yankees are one of the greatest baseball teams in history.

Write:

The New York Yankees have won 26 World Series championships—almost three times as many as any other team.

By sticking to concrete and factual information, we can avoid the need to give any opinion at all. Doing so also makes for writing that is much more interesting, for example:

William Peckenridge, eighth Duke of Omnium (1642? – May 8, 1691) is widely considered to be one of the most important men to carry that title.
William Peckenridge, eighth Duke of Omnium (1642? – May 8, 1691) was personal counselor to King James I, general in the Wars of the Roses, a chemist, bandleader, and the director of the secret society known as The League of Extraordinary Gentlemen. He expanded the title of Omnium to include protectorship of Guiana and right of revocation for civil-service appointments in India.

Show, don't tell. The first example simply tells the reader that William Peckenridge was important. The second example shows the reader why he was important.

Exceptions

When repeating established views, it may be easier to simply state: "Before Nicolaus Copernicus, most people thought the sun revolved round the earth", rather than sacrifice clarity with details and sources, particularly if the statement forms only a small part of your article. However, in general, everything should be sourced, whether within the text, with a footnote, or with a general reference.

Make omissions explicit for other editors

Make omissions explicit when creating or editing an article. When writing an article, always aim for completeness. If for some reason you cannot cover a point that should be explained, make that omission explicit. You can do this either by leaving a note on the discussion page or by leaving HTML comments within the text and adding a notice to the bottom about the omissions. This has two purposes: it entices others to contribute, and it alerts non-experts that the article they are reading does not yet give the full story.

That's why Wikipedia is a collaborative encyclopedia—we work together to achieve what we could not achieve individually. Every aspect that you cover means less work for someone else, plus you may cover something that someone else may not think of but which is nevertheless important to the subject. Add {{todo}} to the top of the talk page of articles for which you can establish some goals, priorities or things to do.

Other issues

Honorifics 
Do not use honorifics or titles, such as Mr, Ms, Rev, Doctor, etc. See Wikipedia:Naming conventions (royalty and nobility) and Wikipedia:Manual of Style/Biography
Inappropriate subjects 
If you are trying to dress up something that doesn't belong in Wikipedia—your band, your Web site, your company's product—think twice about it. Wikipedia is not an advertising medium or home page service. Wikipedians are pretty clever, and if an article is really just personal gratification or blatant advertising, it's not going to last long—no matter how "important" you say the subject is.
Integrate changes
When you make a change to some text, rather than appending the new text you would like to see included at the bottom of the page, if you feel so motivated, please place and edit your comments so that they flow seamlessly with the present text. Wikipedia articles should not end up being a series of disjointed comments about a subject, but unified, seamless, and ever-expanding expositions of the subject.
Avoiding common mistakes 
It is easy to commit a Wikipedia faux pas. That is OK—everybody does it! Nevertheless, here are a few you might try to avoid.
Make a personal copy 
Suppose you get into an edit war. Or worse, a revert war. Therefore, you try to stay cool. This is good. Congratulations! However, what would be great is if you could carry on working on the article, even though there is an edit war going on, and even though the version on the top is the evil one favored by the other side in the dispute.
So, make a temporary personal copy as a subpage of your user page. Just start a new page at Special:MyPage/Article name (it can be renamed in the URL address to start a page with a different article name), and copy and paste the wiki-source in there. Then you can carry on improving the article at your own pace! If you like, drop a note on the appropriate talk page to let people know what you are doing.
Some time later, at your leisure, once the fuss has died down, merge your improvements back in to the article proper. Maybe the other person has left Wikipedia, finding it not to their taste. Maybe they have gone on to other projects. Maybe they have changed their mind. Maybe someone else has made similar edits anyway (although they may not be as good as yours, as you have had more time to consider the matter). Alternate versions of pages should be deleted once you are finished with them.

See also

 • Wikipedia:Article development
 • Wikipedia:Basic copyediting
 • Wikipedia:How to streamline a plot summary
 • Wikipedia:Make technical articles understandable
 • Wikipedia:Principle of some astonishment
 • Wikipedia:Peer review, where experienced editors carefully go through an article, significantly helping it toward Good or Featured article status
 • "Common issues seen in Peer review" from The Signpost, the online newspaper covering the English Wikipedia and the Wikimedia movement
 • Amy Schade (February 11, 2018). "Inverted Pyramid: Writing for Comprehension". Topic: Writing for the Web. Nielsen Norman Group.

Notes

 1. ^ Number of characters may be checked by selecting the View History tab for the page, then Page Statistics from the line near the top headed External Tools. Number of characters is listed on the right under the Prose column.
 2. ^ Taken from Policy analysis as of 6 September 2017.
 3. ^ Modified slightly from an example fixed on Calculus on 5 September 2017.
 4. ^ For example:

  Amalie Emmy Noether [ˈnøːtɐ] (23 March 1882 – 14 April 1935) was a German mathematician known for her groundbreaking contributions to abstract algebra and her contributions to theoretical physics.

  This example not only tells the reader that the subject was a mathematician, it also indicates her field of expertise and work she did outside of it. The years of her birth and death provide time context. The reader who goes no further in this article already knows when she lived, what work she did, and why she is notable. (Wikipedia:Manual of Style (biographies) has more on the specific format for biography articles.)

 5. ^ For example:

  This Manual of Style is a style guide containing ...

  not

  This style guide, known as the Manual of Style, contains ...

 6. ^ For example, in the article "United Kingdom":

  The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, commonly known as the United Kingdom, the UK, or Britain, is a sovereign island country located off the northwestern coast of continental Europe.

 7. ^ Thus, the article Egg (food) should start like this:

  An egg is an ovum produced by ...

  Not like this:

  An egg (food) is an ovum produced by ...

 8. ^ When writing definitional material, remember that Wikipedia is not a dictionary. We do not do one-liner entries here, and the lead section does not contain notes about whether something is a noun, etc. The purpose of an encyclopedic definition is not to just inform the reader of the basic meaning of term, but to explain the import of the subject contextually. If a reader leaves the article after reading only the lead section, they should come away with a deeper sense of the meaning than they would get from a dictionary entry.
 9. ^ For example, instead of:

  A trusted third party is an entity that facilitates interactions between two parties who both trust the third party.

  write:

  In cryptography, a trusted third party is an entity that facilitates interactions between two parties who both trust the third party.

 10. ^ For example:

  Homer Simpson is a fictional character in The Simpsons.