ویکی‌پدیا:در ویکی‌پدیا پیروز نداریم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویکی‌پدیا در مورد کار گروهی است و کسی در آن برنده نیست.
در ویکی‌پدیا کیش و مات مطرح نیست چون برنده وجود ندارد

در ویکی‌پدیا پیروز نداریم. اگر در مورد محتوای یک مقاله یا رفتار کاربری مشکل داشتید بدانید اینجا میدان نبرد نیست و تغییر محتوای مقاله یا رفتار کاربر به معنای " پیروزی " نیست. اگر با دیدی کاوتر بنگریم، هنگامی که در یک اجماع بنگریم پس کلیه کاربران درگیر در اختلاف باید مایل به تلافی جویی باشند. ایگو (فرد) برای ویکی‌پدیا مهم نیست؛ فردیت‌ها در ساخت دانشنامه کمکی نمی‌کنند، اگر درگیری بین این دو به به‌وجود آید، باید بر نفس فردیت چیره شد. هر کاربر ویراستاری که احساس می‌کند باید برنده شود، به راه اشتباه گام نهاده‌است، چون هیچ چیزی برای پیروزی وجود ندارد. توجه بفرمایید ویکی‌پدیا دنیای وارکرفت نیست.

اگر کسی می‌اندیشد پیروزی مهمتر از کمک به ایجاد دانشنامه‌ای است همه می‌توانیم به آن افتخار کنیم قطعاً راه اشتباه را انتخاب نموده‌اند. اگر کسی تصور دارد باید پیروز باشد یا احساس رهبری و حکمرانی می‌کند و در اندیشه ایجاد دیکتاتوری است، بداند ما برای ساختن دانشنامه اینجا هستیم. کسانی که هدفشان جام ویکی و کسب امتیاز بیشتر از دیگران است، معنای واقعی تمرین گام به گام برای جام را فراموش نموده‌اند، باید کمی دست نگه دارند و اندیشه کنند.

اگر شما یکی از این افرادید، لازم است این نیاز و انگیزه را دور بریزید و بر هوای نفس و غرور خود برای پیروزی لجام بزنید. تا نگارش مشترک دانشنامه برتری خود را بازیابد. به قول آقای اسپاک، «نیاز تعداد زیادی از افراد بیشتر از نیاز تعداد کمی از افراد یا یک نفر است.» صرف نظر از اینکه چه کسی ویراستار باشد یا چه گروهی - تنها چیزی که مهم است ویکی‌پدیا است.

اگر در راه تلاش برای پیروزی بسته شده‌اید، اکنون می‌توانید در وبلاگ یا انجمن‌های مختلف با دیگر پیروز شدگان هم‌صدا شوید و از اشتباه خود در پیوستن به ویکی‌پدیا و راه درست توضیح بفرمایید. قطعاً آنجا برندگان دیگر! با شما همراهی خواهند کرد اما در نهایت چند کاربر ویکی‌پدیا به آنجا سر خواهند زد و در اندیشه کمک به شما برایتان توضیح خواهند داد کجای کار اشتباه کرده‌اید.

اما، در موضع "برنده" کلاسیک، شما فقط گوش‌های خود را می‌گیرید و فریاد می‌زنید «من نمی‌شنوم» و سپس اصرار می‌کنید که درست می‌گویید؛ و بازهم تلاش شما برای پیروزی بیهوده است اکانت شما همچنان بسته‌است و فرد، افراد و گروه‌ها در حال نگارش دانشنامه هستند.

اینجاست که شما شروع به بدگویی از ویکی‌پدیا می‌کنید آن را مسخره و سراسر اشتباه می‌خوانید. اما جالب اینجاست که شما در حال جستجو برای یافتن نام آهنگ جدید جاستین بیبر در ویکی‌پدیا هستید. و ویکی‌پدیا پیروز شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]