ویکی‌پدیا:خط فارسی را پاس بداریم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

FKB-blue.png


برای نصب صفحه‌کلید استاندارد به ویکی‌پدیا:فارسی‌نویسی مراجعه کنید.

درست نمایش نیافتن متن فارسی[ویرایش]

ویکی‌پدیا برای ذخیره‌سازی و نمایش متن، از استاندارد بین‌المللی یونی‌کد استفاده می‌نماید. ممکن است مرورگر مورد استفادهٔ شما، قادر به نمایش حروف فارسی یونی‌کد نبوده، یا قلم نصب‌شده بر روی سیستم شما، با یونی‌کد سازگار نباشد. این اشکال در نسخه‌های قدیمی ویندوز مایکروسافت، مانند ویندوز ۲۰۰۰ رخ می‌دهد.

برای درست دیدن متن‌های فارسی، باید مرورگر خود را ارتقا داده، قلم‌های مناسب را بر روی سیستم خود نصب کنید.

پیش از معرفی استاندارد یونی‌کد، شرکت‌های گوناگون در کشورهای مختلف، هر کدام از شیوهٔ خاص کدگذاری خود برای ذخیره‌سازی متن‌ها بهره می‌بردند. در ایران نیز، از کدگذاری‌های مبتنی بر عربی، و نیز کدگذاری‌های خاص فارسی، مانند ISIR-3342 استفاده می‌شد. این شیوه‌ها محدودیت‌های بسیاری داشت، مثلاً امکان ذخیرهٔ چند زبان مختلف، به صورت همزمان وجود نداشت، و عملاً خیلی از نرم‌افزارهای ایرانی، تنها دوزبانه بودند.

ویکی‌پدیا با استفاده از یونی‌کد، قادر است به صورت همزمان متن‌هایی از تعداد بی‌شماری از زبان‌ها را ذخیره نموده و نمایش دهد؛ بنابراین اگر شما از یک نرم‌افزار آگاه از یونی‌کد و نیز قلم‌های مناسب استفاده نمایید، باید بتوانید این سایت را بدون هیچ مشکلی مشاهده کنید. در لینک نحوهٔ نمایش درست حروف پارسی و همچنین نمونهٔ غلط آن آورده شده‌است.

عیب‌یابی نمایش نادرست خط فارسی[ویرایش]

عدم نمایش درست خط فارسی (یا خط‌های دیگر)، ممکن است به دلایل زیر باشد:

  1. درست نبودن قلم (font) مورد استفاده
  2. درست نبودن سیستم ورودی متن (input method) یا همان چیدمان صفحه کلید (keyboard)

مشکل اول، با نصب قلم‌های استاندارد قابل حل است، و مشکل دوم، در ویندوز و لینوکس راه‌حل‌های متفاوتی دارد، در ویندوز با نصب نرم‌افزار مناسب، و در لینوکس‌های جدید، با افزودن زبان فارسی مشکل حل می‌گردد.

برای بررسی استاندارد بودن صفحه‌کلید، کافی است کلمهٔ ویکی‌پدیا را تایپ کنید. فاصلهٔ مجازی بین ویکی و پدیا، با فشردن کلید shift+space بدست می‌آید که این در صفحه‌کلید فارسی ویندوز موجود نیست.


برای نصب صفحه‌کلید استاندارد به ویکی‌پدیا:فارسی‌نویسی مراجعه کنید.

صفحه‌کلید استاندارد فارسی[ویرایش]

چینش صفحه‌کلید استاندارد فارسی در ویندوز، با چینش استاندارد ملی ایران، متفاوت است. در حالی که در توزیع‌های گنو/لینوکس این استاندارد صفحه کلید به صورت پیش‌فرض رعایت گردیده‌است. استاندارد ملی شماره ۹۱۴۷ ایران صورت زیر است:[۱]

Kb-normal.png
Kb-shift.png
Kb-right-shift.jpg

این استاندارد جایگزین استاندارد ملی ایران ۲۱۰۹[۲] شد، که افزون بر آن دارای حالت استفاده از دگرساز راست است.

ویرایش‌گران ویکی‌پدیا، برای استفادهٔ صحیح و کامل از ویکی‌پدیا، استفاده از قلم‌ها و صفحه‌کلید استاندارد فارسی را پیشنهاد می‌نمایند.

ابزار تایپ فارسی با صفحه کلید لاتین[ویرایش]

در صورتی که امکان نصب صفحه کلید استاندارد فارسی برای شما مقدور نیست کد زیر را در Special:Mypage/vector.js کپی نمایید.

importScript('کاربر:Reza1615/fa-transliteration.js‎');

بررسی املای فارسی توسط کروم[ویرایش]

مرورگر کروم بعد از به روزرسانی نسخهٔ ۵۱ امکان بررسی املای فارسی را دارد. برای فعال کردن این قابلیت کافی‌ست مراحل زیر را انجام دهید:

  • در کروم chrome://help/ را در بخش نشانی اینترنتی وارد کنید و مطمئن شوید که نسخهٔ ۵۱ به بالا را دارید (اگر نباشد خودش به‌روز می‌کند).
  • با رفتن به نشانی chrome://settings/languages با انتخاب گزینهٔ بررسی املا برای زبان فارسی می‌توانید از ابزار بررسی املا کروم استفاده کنید.

این ابزار برای ویکی‌پدیا، فقط در حالت ویرایش کاربرد دارد.

پانویس[ویرایش]

  1. «طرز قرار گرفتن حروف و علائم زبان فارسی بر روی صفحه کلید کامپیوتر». مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران. دریافت‌شده در ۹ اردیبهشت ۱۳۸۸.
  2. «استاندارد ملی ایران ۲۱۰۹ فناوری اطلاعات - چیدمان حروف و علائم فارسی بر صفحه کلید رایانه» (PDF). مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران. دریافت‌شده در ۸ بهمن ۱۳۸۸.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]