ویکی‌پدیا:خرابکاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

خرابکاری به هرگونه افزودن، زدودن و تغییر مطلب عمدی برای ضربه‌زدن به دانشنامه اطلاق می‌شود. معمول‌ترین نوع خرابکاری جایگزینی متن موجود با الفاظ رکیک، خالی‌کردن صفحه یا افزودن مطالب بیربط و خزعبلات است.

هرگونه کوشش برخاسته از حسن نیت برای ارتقای سطح ویکی، حتی اگر ناشیانه، با بی‌مبالاتی و خام‌دستانه باشد، خرابکاری نیست. به علاوه ویرایش‌های به‌ظاهر بداندیشانه اگر به وضوح نیت بد را نشان ندهند خرابکاری به حساب نمی‌آیند.

خرابکاری تخطی از سیاست‌های ویکی‌پدیا تلقی می‌شود؛ بنابراین باید کشف شده و با آن برخورد شود. اگر خودتان نمی‌توانید با آن برخورد کنید از دیگران کمک بخواهید.

بسیاری از خرابکاری‌ها عظیم و چشمگیر نیستند و نیز همه تغییرات بزرگ و جنجال‌برانگیز، خرابکاری محسوب نمی‌شوند. باید دقت خاصی مبذول شود که آیا اطلاعات جدید وارد شده، درست است یا خیر و آیا تغییر، خرابکاری محسوب می‌شود یا نه.

اگر با خرابکاری کاربری مواجه شدید با یکی از مدیران تماس بگیرید یا در صفحه بحث کاربر خرابکار، یکی از الگوهای خرابکاری را ثبت کنید.

انواع خرابکاری

معمولترین انواع خرابکاری در ویکی‌پدیا از قرار زیرند:

خالی‌کردن
حذف تمام یا بخش بزرگی از نوشتار، بدون ارائه دلیلِ وارد و معتبر. حذف مطالب می‌تواند ایرادی نداشته‌باشد به‌شرطی که دلیل حذف مطلب به‌وضوح به‌صورت روشن تنها با مشاهدهٔ متن حذف‌شده قابل دریافت باشد، یا اینکه دلیل بسیار محکم و غیرقابل‌تردیدی برای حذف مطلب از قبل ارائه‌شده باشد، بدین شکل که، پیوندی ارائه‌شده باشد و خلاصه ویرایش ارائه‌شده به‌جایی مستند شده باشد.
حذف‌هایی که می‌تواند موردقبول قرار گیرد عبارت‌اند از حذف قسمتی از «بیوگرافی» یک فرد زنده، چراکه این حذف ممکن است به این دلیل صورت پذیرد که «مطلبِ نادرستی» را بتوان حذف نمود.
افزودن هرزنامه (اسپم)
افزودن پیوندهای بیرونی و نامناسبِ تبلیغاتی یا تبلیغ برای خود.
خرابکاری رباتی
برنامه یا رباتی که تعداد فراوانی (صدها یا هزاران) مقاله را خالی می‌کند یا پیوندهای تبلیغاتی در آنها می‌گذارد.
خرابکاری بچگانه
پاک کردن صفحه‌ها یا افزودن پیام‌های بچگانه.
خرابکاری کلک‌آمیز
افزودن عمدی مطالب کذب، خصوصاً به مقالات افراد زنده، با اطلاعات کلک‌زنانه خرابکاری محسوب می‌شود.
خرابکاری آب‌زیرکاهانه
کشف این گونه خرابکاری دشوارتر است. افزودن اطلاعات غلط (چاه‌نمایانه) تغییر تاریخ‌ها نمونه‌هایی از این گونه خرابکاری‌اند.
خرابکاری برای جلب توجه
افزودن فحش و ناسزا یا استفاده از نام‌های کاربری زشت و جایگزینی مقالات با نوشتارهای مسخره‌آمیز.
خرابکاری در صفحه کاربری
جایگزینی متن صفحه‌های کاربری با فحش و الفاظ رکیک.
خرابکاری تصویری
بارکردن عکس‌های تحریک‌آمیز، شعارهای سیاسی و غیره. همچنین بارکردن چندین و چندبارهٔ یک تصویر فاقد منبع و اجازهٔ تکثیر، حتی پس از تذکر، خرابکاری به حساب می‌آید.
سواستفاده از برچسب‌ها
{{نامزد حذف}}کردن‌های برخاسته از سو نیت برای مقاله‌هایی که سزاوار حذف نیستند و خرابکاری‌هایی از این قبیل
خرابکاری در الگوها.
خرابکاری با انتقال صفحه
انتقال صفحه‌ها به صفحاتی با عنوانهای زشت یا بی‌معنی.
خرابکاری انتقال مسیری
انتقال مسیر دادن مقاله‌ها یا صفحات بحث به تصاویر یا مقالات زشت.
خرابکاری پیوندی
تغییر مقصد پیوندها با حفظ نام ظاهری.
خرابکاری جلوگیرانه
برداشتن برچسب‌های تمیزکاری یا حق تکثیر و حذف و …
حذف هشدار
حذف برچسب‌های هشدار خرابکاری نیز خرابکاری محسوب می‌شود.
خرابکاری عجق‌وجقی
جایگزینی اطلاعات مربوط به مبحث با نویسه‌های تصادفی یا فقط افزودن نویسه‌های تصادفی به صفحه: مثلا: «شصکب ینتبداشک»
تغییر پیام‌های دیگران
ویرایش پیام‌های امضاشدهٔ دیگران به طوری که کاملاً معنی جمله عوض شود. (مثل عوض کردن رای). مورد استثناء حملات شخصی است که تازه بازهم توافق کامل بر سر آن وجود ندارد. مورد استثنای دیگر افزودن امضای «گمنام یا ناشناس» برای پیامهایی با نویسنده‌ای گمنام است.
حذف نادرست برچسب‌های مناقشه‌ای که توسط دیگران گذاشته شده‌است
این برچسب‌ها بیانگر آنند که افراد با مقالهٔ مورد نظر مشکل دارند. تا پیش از کسب اطمینان مبنی بر پایان‌یافتن مناقشه برچسب را برندارید. به عنوان یک قانون کلی: برچسب‌های مناقشه را بیشتر از دو بار در ۲۴ ساعت برندارید.
خرابکاری در صفحه بحث
حذف پیام‌های دیگران از صفحه بحث مقالات یا حذف بخشی از آن معمولاً خرابکاری تلقی می‌شود. پاک‌کردن حملات شخصی معمولاً بلامانع است. همچنین بایگانی کردن صفحهٔ بحثی طولانی موردی ندارد. این قانون مشمول صفحهٔ بحث کاربری افراد نمی‌شود. چرا که معمولاً افراد اجازه دارند که پیام‌های خارجی به میل خود حذف کنند.
خرابکاری در صفحه سیاست‌ها
پاک‌کردن یا تغییر آن بخش از سیاست‌های رسمی ویکی‌پدیا که شخص خرابکار با آن مخالف است، بدون آنکه در این مورد رای‌گیری کند یا به نتیجهٔ رای‌گیری‌های پیشین احترام بگذارد. ایضاح سیاست با تغییر جمله‌بندی (ولی حفظ مضمون) خرابکاری نیست.
خرابکاری حق‌تکثیری
افزودن دانسته و آگاهانهٔ مطالب دارای حق تکثیر به مقاله‌های ویکی‌پدیا تخطی از سیاست ویکی‌پدیا است و خرابکاری محسوب می‌شود. از آنجا که ممکن است کاربران ندانند که مطلبی دارای حق تکثیر است یا از سیاست ویکی‌پدیا در این مورد آگاه نباشند این کار تنها هنگامی خرابکاری محسوب می‌شود که پس از مشخص شدن حق تکثیر مطلب و تذکرهای لازم تکرار شود.
خرابکاری ایجاد حساب
درست کردن نام‌های کاربری اهانت‌آمیز به‌عمد خرابکاری محسوب می‌شود، خواه از نام کاربری استفاده بشود یا نه.
سوء استفاده برای تبلیغ
قرار دادن ایمیل در نوشته‌ها یا تبلیغ سایت یا وبلاگ خود در صفحهٔ دیگران که موضوع متفاوتی دارد.

آنچه خرابکاری نیست

کارهای زیر گرچه گاه خرابکاری نامیده می‌شوند معمولاً خرابکاری محسوب نمی‌شوند. به هر حال، با هر مورد باید به‌طور مستقل برخورد کرد، و ملاحظه کرد که آیا کنش‌ها سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا را نقض می‌کنند یا نه. اگر کاربری موقعیت‌هایی را که خرابکاری نیستند را چنان تلقی کند، ممکن است با دلسرد کردن یا بیرون راندن کاربران احتمالی به دانشنامه ضربه بزند.

ویرایش‌های جسورانه

ویرایش‌های جسورانه، گرچه ممکن است پیش از اجماع رخ دهند یا با اجماع‌های پیشین ناسازگار باشند، خرابکاری نیستند مگر این که دیگر جنبه‌های این ویرایش‌ها آنان را خرابکاری کند. اجتماع ویکی‌پدیا کاربران را تشویق می‌کند جسور باشند، و به نقش ویرایش‌های جسورانه در دستیابی به اجماع معترف است.
آزمایش کاربری تازه‌کار
گاهی کاربران تازه‌ای که دکمهٔ «این صفحه را ویرایش کنید» را کشف می‌کنند می‌خواهند ببینند که آیا واقعاً می‌توانند صفحه را ویرایش کنند یا نه؛ بنابراین فقط چیزکی می‌نویسند تا آزمایش کنند. این خرابکاری نیست. باید با این کاربران به‌گرمی برخورد شده و به صفحه تمرین راهنمایی شوند و به آزمایش‌ها و تمرین‌های خود ادامه دهند. مثلاً با استفاده از الگوی{{امتحان}}. حتی بعضی وقت‌ها آن‌ها پس از اطلاع از این امر تغییرات خود را وامی‌گردانند.
آموختن نشانه‌گذاری ویکی و شیوه‌نامه
بعضی از کاربران احتیاج به قدری زمان برای یادگیری زبان نشانه‌گذاری ویکی دارند؛ بنابراین زمانی را صرف آزمایش و امتحان می‌کنند تا مثلاً ببینند چگونه می‌توانند پیوندهای داخلی و خارجی ایجاد کنند. به جای اینکه به آنها انگ خرابکار بزنید، شیوهٔ صحیح و استاندارد کاری را که با آن مشکل دارند به ایشان گوشزد کنید. همچنین می‌توانید آنها را به صفحه راهنما ارجاع دهید.
نقض دبط
درک سیاست «دیدگاه بی‌طرف» برای بسیاری از ما دشوار است. حتی بعضی از ویکی‌نویسان کهنه‌کار نیز، گاه به‌اشتباه مطالبی را به مقاله‌ها اضافه می‌کنند که آنچنان که باید و شاید با سیاست دیدگاه بی‌طرف هماهنگ نیست. هرآینه همهٔ ما کمابیش اسیر تعصبات خویشیم. هرچند جای تاسف دارد اما این خرابکاری نیست!

اشتباه

بعضی اوقات، ممکن است بعضی از کاربران مطالب نادرست یا غیردقیقی به مقاله‌ها بیفزایند که به ظن خودشان درست است؛ بنابراین آنها با نیتی خیر، سعی در ارتقای سطح این دانشنامه می‌کنند. اگر معتقدید که مطلبی نادرست به مقاله افزوده شده‌است اول اطمینان حاصل کنید که واقعاً نادرست است. در مرحلهٔ بعد پیرامون صحت واقعیات مطرح شده، با نویسنده (کاربر مورد نظر) به بحث بنشینید.

یکدندگی

بعضی از کاربران نمی‌توانند با کاربران دیگری که می‌خواهند با آنان در صفحهٔ بحث مقاله گفتگو کنند به توافق برسند؛ و به تناوب تغییراتی در مقاله می‌دهند که خلاف نظر بقیه است. این‌جای بسی تاسف دارد ولی خرابکاری نیست. (البته ممکن است مشمول قانون سه‌برگردان شوند). در صورت برخورد با چنین مواردی می‌توانید به صفحهٔ حل و فصل اختلافات رجوع کنید و راهنمایی بجویید.

اذیت و آزار و حملات شخصی

سیاست ما در این مورد واضح و روشن است. آزار و همین‌طور حملات شخصی ممنوع است. بعضی از نمونه‌های اذیت و آزار به شکل خرابکاری (مثلا در صفحهٔ کاربری افراد) است. اما به‌طور کلی باید به خاطر داشت که اذیت و آزار افراد خرابکاری نیست.

هشدارها

هدف از هشدار به کاربری که خرابکاری کرده‌است، آگاهی رسانی به کاربر با این مضمون است که رفتار کاربر آزار دهنده و ممنوع است. هشدار به کاربر، به دنبال انطباق کاربر با سیاست‌ها است. همهٔ آنچه که خرابکاری به‌نظر می‌رسد، با سوءنیت انجام نمی‌گیرد و یک هشدار و توصیهٔ مودبانه می‌تواند کاربرانی که از ماهیت اقدامات خود آگاهی ندارند را آگاه کند. هشدار حتی ممکن است کاربر با سوءنیت را از ادامهٔ رفتار خود منصرف کند، به ویژه در تشدید هشدارها و هنگامی که کاربر از پیامدهای ادامه دادن به کنش خود، آگاه می‌شود.

به‌طور کلی، هشدار یک کاربر برای خرابکاری، یک پیش‌نیاز برای «مداخلهٔ مدیریتی» است. به همین دلیل، کاربران باید برای هر خرابکاری، هشدار دریافت کرده باشند. (راهنمایی زیر را برای آنچه به‌منزلهٔ یک خرابکاری است، ببینید).

چگونه به کاربر خرابکار هُشدار دهیم

فهرست هشدارها به‌همراه توضیحات آن در بخش زیرین قرار داده شده‌است. از هر هشدار در مورد خاص خود، استفاده نمایید.

فرض حُسن نیّت در شرایطی پذیرفتنی است (مانند کاربری که از سیاست‌ها و رهنمودهای دانشنامه بی‌اطلاع است). در شرایطی هم ممکن است کاربری هیچ فرض حسن نیتی نداشته باشد یا سوءنیّت نشان می‌دهد.

به‌طور کلّی، هشدار جدید نباید در پی هشدار قبلی داده شود. مگر اینکه یک کاربر، هشدار را دریافت کرده و به آن توجه نکرده‌است؛ بنابراین، اگر یک کاربر خرابکاری کرد و قبل از اینکه نگهبان بتواند کاربر را نسبت به خرابکاری هشدار بدهد، کاربر یک خرابکاری دیگر هم انجام داد؛ نگهبان هنوز نباید هشدار را تشدید کند (به‌عنوان مثال: به‌جای هشدارِ آغازین، هشدارِ نهایی بدهد) یا گزارش کاربر را به‌منظور مداخلهٔ مدیریتی بدهد.

اگر کاربری، هشدار را دریافت کرد و پس از دریافت آن، همچنان به خرابکاری ادامه داد؛ هشدار ممکن است تشدید شود یا گزارش کنش‌های کاربر به‌منظور مداخلهٔ مدیریتی داده شود.

الگوهای خرابکاری

الگو نمایش نتیجه محل قرارگرفتن در مقاله
{{جا:امتحان}}~~~~ == استفاده از صفحهٔ تمرین ==
دسترسی به صفحهٔ تمرینتان از نوار بالا مقدور است

درود، از مشارکت شما در گسترش ویکی‌پدیا خوشحالیم. برای آزمودن امکانات ویرایشی یا نوشتن متن‌های آزمایشی یا تهیهٔ پیش‌نویس برای مقاله‌تان از صفحه تمرین یا صفحهٔ تمرین خودتان استفاده کنید.

برای آگاهی بیشتر راهنمای ویرایش صفحه‌ها، آموزش‌های سریع و خودآموزهای ویکی‌پدیای فارسی را مطالعه کنید. --

برای کاربری که به دلیل ناآشنایی به شیوهٔ نوشتن متن‌ها در ویکی‌پدیا به‌طور غیرعمدی در صفحات خرابکاری آزمایشی انجام داده‌است. با اعمال این دستور، در صفحهٔ بحث کاربر ناوارد پیامی برای او نوشته می‌شود که شامل پیوندهایی جهت راهنمایی و آموزش وی است.
{{جا:هشدار خرابکاری}}~~~~
Emojione1 26A0.svg

با درود! تغییراتی که در صفحه‌ها می‌دهید خرابکاری محسوب می‌شود، خواهشمندیم که دست نگه دارید. برای تمرین به صفحهٔ تمرین بروید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر به صفحهٔ راهنما رجوع کنید.

در صفحهٔ بحث کاربری که دست به خرابکاری زده‌است ولی نیت بدش هنوز صددرصد مشخص نیست، این الگو را وارد کنید.
{{جا:آخرین هشدار خرابکاری}}~~~~
Ambox octogon stop.svg

شما براساس سیاست‌های ویکی‌پدیا، کاربر خرابکار تشخیص داده شده‌اید. منش خود را نسبت به ویکی‌پدیا تغییر دهید. در غیر این صورت دسترسی شما برای مدت محدود یا نامحدود قطع خواهد شد. این آخرین هشدار است.

این آخرین هشدار به خرابکار خواهد بود.
{{جا:خرابکار}}~~~~
Stop2.png شما به دلیل خرابکاری قبلاً چند بار هشدار دریافت کرده‌اید. ادامهٔ این روند می‌تواند به قطع دسترسی شما منجر شود. احتمالاً یکی از مدیران این موضوع را به‌زودی بررسی خواهد کرد.
برای کاربری که (معمولاً) با هدف و غرض در صفحه‌ای خرابکاری انجام داده‌است. این پیام نام وی را در فهرستی با نام رده:برای اقدام مدیران ثبت می‌کند تا مدیران به مسئله رسیدگی کنند.
{{جا:هشدار فحاشی}}~~~~

با درود! دانشنامه ویکی‌پدیا جای به‌کارگیری الفاظ زشت، هتاکی یا فحاشی در مقالات، صفحات بحث یا نسبت به دیگر کاربران نیست. ادامهٔ این روند منجر به قطع‌دسترسی شما خواهد شد. احتمالاً یکی از مدیران این مسئله را به‌زودی بررسی خواهد کرد.

در صفحهٔ بحث کاربری که اقدام به فحاشی در مقالات، صفحات بحث یا نسبت به دیگر کاربران کرده باشد.
{{جا:ستایش}}~~~~ در صفحهٔ بحث کاربری که در مقالات اقدام به به‌کارگیری القاب و وندهای احترام‌آمیز و ستایشی کرده باشد.

ردیابی خرابکاری

برای کسب اطلاع پیرامون شیوه‌های مختلف ردیابی خرابکاری به صفحه ویکی‌پدیا:نگهبانی رجوع کنید.

جستارهای وابسته

On Wikipedia, vandalism has a very specific meaning: editing (or other behavior) deliberately intended to obstruct or defeat the project's purpose, which is to create a free encyclopedia, in a variety of languages, presenting the sum of all human knowledge.

The malicious removal of encyclopedic content, or the changing of such content beyond all recognition, without any regard to our core content policies of neutral point of view (which does not mean no point of view), verifiability and no original research, is a deliberate attempt to damage Wikipedia. There are, of course, more juvenile forms of vandalism, such as adding irrelevant obscenities or crude humor to a page, illegitimately blanking pages, and inserting obvious nonsense into a page. Abusive creation or usage of user accounts and IP addresses may also constitute vandalism.

Vandalism is prohibited. While editors are encouraged to warn and educate vandals, warnings are by no means a prerequisite for blocking a vandal (although administrators usually block only when multiple warnings have been issued).

Even if misguided, willfully against consensus, or disruptive, any good-faith effort to improve the encyclopedia is not vandalism. For example, edit warring over how exactly to present encyclopedic content is not vandalism. Careful consideration may be required to differentiate between edits that are beneficial, edits that are detrimental but well-intentioned, and edits that are vandalism. If it is clear that an editor is intending to improve Wikipedia, their edits are not vandalism, even if they violate some core policy of Wikipedia. Mislabeling good-faith edits "vandalism" can be harmful, as it makes users less likely to respond to corrective advice or to engage collaboratively during a disagreement. For that reason, avoid using the term "vandalism" unless it is clear the user means to harm Wikipedia; this is even true when warning a user with a standard warning template. Choose the template that most closely matches the behavior you are trying to correct.

Handling

Upon discovering vandalism, revert such edits, using the undo function or an anti-vandalism tool. Once the vandalism is undone, warn the vandalizing editor. Notify administrators at the vandalism noticeboard of editors who continue to vandalize after multiple warnings, and administrators should intervene to preserve content and prevent further disruption by blocking such editors. Users whose main or sole purpose is clearly vandalism may be blocked indefinitely without warning.

How to spot vandalism

Useful ways to detect vandalism include:

 • Recent changes patrolling, using the recent changes link to spot suspicious edits
 • Keeping an eye on your watchlist
 • The edit history of an article may be checked for any recent suspicious edits, and compared with the version after any previous revert or cluster of non-suspicious edits. This method can check many suspicious edits at the same time. The article size, as given in bytes, usually increases slightly with time, while a sudden large decrease may indicate a section blanking.
Even in Rome itself, the City of the Popes, the vandalism of the ignorant wrought dreadful havoc.

Rev. James MacCaffrey, History of the Catholic Church From the Renaissance to the French Revolution

In all the three methods above, examples of suspicious edits are those performed by IP addresses, red linked, or obviously improvised usernames. A good way to start is to click on every edit in watchlists, histories etc. with the least suspicion of being vandalism. Increased experience will probably give a sense of which edit descriptions are worth to check further and which may likely be ignored. Some descriptions like "Fixed typo" may be vandalism as that is one of the default edit summaries. IP editors should not be approached with the assumption that they are vandals. Although many vandals do vandalize without registering an account, there are many IP editors who are great contributors to Wikipedia. Always read the actual changes made and judge on that, rather than who made the changes or what was entered in the edit summary.

 • See the what links here pages for Insert text, Link title, Headline text, Bold text and Example Image to detect test edits. (See also {{toolbar experiments}})
 • The auto-summary feature can also help users spot vandalism.
 • Viewing the abuse log or this version[1] if the regular abuse log is cluttered by spambots.
 • Watching for edits tagged by the abuse filter. However, many tagged edits are legitimate, so they should not be blindly reverted. That is, do not revert without at least reading the edit.
 • Plausible, subtle changes not supported by sources or by text elsewhere in the article, particularly without an edit summary, may suggest vandalism. Changing numbers, sometimes by 1, is a common stealth tactic.

How to respond to vandalism

If you see vandalism in an article, the simplest thing to do is just to remove or undo it, but sometimes vandalism takes place on top of older, undetected vandalism. With undetected vandalism, editors may make edits without realizing the vandalism occurred. This can make it harder to detect and delete the vandalism, which is now hidden among other edits. Sometimes bots try to fix collateral damage and accidentally make things worse. Check the page history to make sure you're reverting to a "clean" version of the page. Alternatively, if you can't tell where the best place is, take your best guess and leave a note on the article's talk page so that someone more familiar with the page can address the issue—or you can manually remove the vandalism without reverting it.

If you see vandalism on a list of changes (such as your watchlist), then revert it immediately. You may use the "undo" button (and the automatic edit summary it generates), and mark the change as minor. It may be helpful to check the page history to determine whether other recent edits by the same or other editors also represent vandalism. Repair all vandalism you can identify.

For a new article, if all versions of the article are pure vandalism, mark it for speedy deletion by tagging it with {{Db-g3}}.

To make vandalism reverts easier you can ask for the rollback feature to be enabled for your registered Wikipedia account. This feature is only for reverting vandalism and other obvious disruption, and lets you revert several recent edits with a single click. See Wikipedia:Requests for permissions.

If you see that a user has added vandalism you may also check the user's other contributions (click "User contributions" on the left sidebar of the screen). If most or all of these are obvious vandalism you may report the user immediately at Wikipedia:Administrator intervention against vandalism, though even in this case you may consider issuing a warning first, unless there is an urgent need to block the user. Otherwise you can leave an appropriate warning message on the user's talk page. Remember that any editor may freely remove messages from their own talk page, so they might appear only in the talk history. If a user continues to cause disruption after being warned, report them at Wikipedia:Administrator intervention against vandalism. An administrator will then decide whether to block the user.

For repeated vandalism by an IP user it is helpful to trace the IP address (e.g. http://whois.domaintools.com/) and add {{whois|Name of owner}} to the user talk page of the address. If it appears to be a shared IP address, add {{SharedIP|Name of owner}} or {{Shared IP edu|Name of owner}}. The OrgName on the IP trace result should be used as the Name of owner parameter in the above three templates.

For beginners

For relatively inexperienced Wikipedians, use these simple steps to quickly respond to what you consider vandalism. This is essentially an abridged version of Wikipedia:Vandalism. For a detailed guide, see Arnon Chaffin's Anti-Vandalism Center.

 1. Assess whether the edit was made in good or bad faith. If in good faith, it is not vandalism as such, so question the accuracy of information on the talk page or add an inline cleanup tag, such as a "{{dubious}}" tag, to the disputed edit. If it is in bad faith, then it is vandalism and you may take the appropriate steps to remove it.
 2. Revert the vandalism by viewing the page's history and selecting the most recent version of the page prior to the vandalism. Use an edit summary such as 'rv/v' or 'reverted vandalism' and click on 'Publish changes'.
 3. Warn the vandal. Access the vandal's talk page and warn them. A simple note explaining the problem with their editing is sufficient. If desired, a series of warning templates exist to simplify the process of warning users, but these templates are not required. These templates include
  • Level one: {{subst:uw-vandalism1}} This is a gentle caution regarding unconstructive edits; it encourages new editors to use a sandbox for test edits. This is the mildest warning.
  • Level two: {{subst:uw-vandalism2}} This warning is also fairly mild, though it explicitly uses the word 'vandalism' and links to this Wikipedia policy.
  • Level three: {{subst:uw-vandalism3}} This warning is sterner. It is the first to warn that further disruptive editing or vandalism may lead to a block.
  • Level four: {{subst:uw-vandalism4}} This is the sharpest vandalism warning template, and indicates that any further disruptive editing may lead to a block without warning.
  • Level four-im: {{subst:uw-vandalism4im}} This warning template should be used only in the worst conditions of vandalism. It indicates that this is the only warning the target will receive, and that further disruptive edits will result in a block without warning.
 4. Watch for future vandalism from the vandal by checking the user's contributions. If bad faith edits continue, revert them and warn them again, letting the users know that they can be blocked. Note that it is not necessary to use all four warning templates in succession, nor is it necessary to incrementally step through warnings.
 5. Report vandals that continue their behavior after being warned to Wikipedia:Administrator intervention against vandalism. While not strictly required, administrators there are most likely to respond rapidly to requests which include at least two warnings, culminating in the level-four "last chance" template.

Template and CSS vandalism

If no vandalizing edits appear in the page's edit history, or the vandalism obscures the page tabs so you can't easily access the history or edit the page, it is probably template or cascading style sheets vandalism. These are often not difficult to fix, but can be confusing.

To access the page history or edit the page when the "View history" or "Edit" tabs are inaccessible, use Wikipedia keyboard shortcuts. You can also access the history through a vandalism patrolling tool if you're using one, or by going to another page and using the "My Watchlist" link (if you are watching the page) or "My Contributions" link if you've edited the page recently. Or, enter the URL manually into the address bar of your browser: it will take the form https://en.wikipedia.org/wiki/Name_of_article?action=edit or https://en.wikipedia.org/wiki/Name_of_article?action=history.

If vandalizing edits do not appear in the page history, the vandalism is likely in a transcluded template instead of the page itself. To find the template page, edit the article (using Wikipedia keyboard shortcuts if necessary); toward the bottom of the edit page is a list of all templates transcluded into the page. Look for vandalism in the transcluded templates not protected. Alternatively, look for {{Template name}} or {{Template name|parameter ...}} in the text, approximately where the vandalism appears, then go to the page Template:Template name and revert any vandalism. When you return to the original page, the vandalism should be gone, though you may need to purge the page.

Image vandalism

Images are occasionally used for vandalism, such as by placing shock or explicit images where they should not be. When an image has been created exclusively for vandalism, it can be requested for speedy deletion: under criterion G3 if hosted on Wikipedia or as vandalism if hosted on Commons (a file repository for Wikimedia Foundation projects). When an image is used for vandalism due to its explicit nature but has legitimate encyclopedic uses (Wikipedia is not censored) or is hosted on Commons and has legitimate uses on other projects, it can be requested for being added to the bad image list, which precludes its addition on any page except those specified.

How not to respond to vandalism

Keep calm and click edit

Warnings

Warning templates
PageName is optional

See additional templates and examples of output

The purpose of warning a user who has vandalized is to inform the user that the user's conduct is abusive and prohibited, and seek the user's compliance. Not all that appears to be vandalism is in bad faith, and a warning can politely advise and correct users unaware of the nature of their actions. A warning may even dissuade a user acting in bad faith from continuing, particularly as the warnings escalate and the user is informed of the consequences of continuing.

Warning a user for vandalism is generally a prerequisite to administrator intervention. Because of this, users should be warned for each and every instance of vandalism (see the guidance below on what constitutes a single instance).

How to warn vandalizing users

A list of user warning templates, with descriptions and instructions for their use, is at Wikipedia:Template messages/User talk namespace. In addition to a series of user warning templates for vandalism, there are series for specific types of vandalism. Use the most specific user warning template for the conduct. The existence of these templates is intended as a convenience, and their use is not required. A specifically tailored note, written personally and directly addressing the problematic behavior is equally as acceptable as a form of warning, and in many cases, will often result in better engagement with the user in question.

Assume good faith (such as that the user is simply unaware of the policies and guidelines) unless it is clear that the user is deliberately harming Wikipedia from the outset, such as the use of abusive, vulgar, or juvenile vandalism.

If you do choose to use warning templates, please choose templates that are appropriate to the type and level of problem in question. If edits are questionable, but not clearly vandalism, consider using lower-level templates (level 1 or 2) and wait for a few further contributions to see if the other editor responds or changes their behavior. If the behavior continues, or if it is clear the edits are in bad faith from the outset, the use of a higher-level template (level 3 or 4) may be appropriate. If, after receiving multiple warnings, the behavior persists past the point where good faith can be extended, or it becomes clear that the user has had the opportunity to notice they have been warned, and they still persist with the problematic behavior, consider reporting them to the Vandalism noticeboard.

Administrator response to vandalism

Response from administrators at the vandalism noticeboard varies depending on the type of vandalism and the specifics of the report. Keep in mind:

 • Admins are unlikely to block a user who has not been warned at all, or who has been warned, but has stopped editing since being warned. It must be clear that the user has been told to stop vandalizing, and still persists despite such warnings, except for egregious cases.
 • Reports of vandalism from registered accounts are handled differently than that from IP users, and reports from newly registered accounts are handled differently from accounts of well-experienced Wikipedia users.
  • IP addresses may or may not be kept by the same person for long periods of time; a dynamic address which appears to have stopped vandalizing will probably not be blocked, while one that is actively vandalizing will likely receive a short (1–2 day) block. If there is evidence that an IP address is being used by the same person over a long period of time to repeatedly vandalize Wikipedia, or if it is clear the IP address is being used by multiple people to vandalize Wikipedia (such as a school-based IP, which can sometimes attract lots of juvenile vandalism over long periods of time from many different people) then an administrator may block the IP for a longer time period (several months to a year). IP addresses are almost never blocked indefinitely.
  • Brand new accounts who repeatedly vandalize despite multiple warnings are usually blocked indefinitely, especially when there is no history of quality editing on the account.
  • Reports which involve experienced Wikipedia users rarely result in blocks for vandalism, as these reports are usually mislabeling other problematic behavior (such as misrepresenting sources, or removing text, or edit warring) as vandalism. The vandalism noticeboard is not designed to litigate disputes or to investigate complex behavior problems. Instead, other noticeboards such as the edit warring noticeboard or The incidents noticeboard are more appropriate to deal with those issues.
 • Check back in to the vandalism noticeboard to see how your report has been dealt with. If an administrator declines to block someone you report, they will always leave a note explaining why they did not respond as you requested. Often, this does not mean the person you reported is behaving in a proper manner, or should not be dealt with, but merely that the mechanisms of the vandalism noticeboard are not well suited for handling many types of reports. Consider taking the issue up at a more appropriate noticeboard, which has been tailored to the specific type of problem you are seeing. Other times, a report is declined for being stale (blocks to abandoned accounts, or to IP addresses which have been dormant for some time are rarely done), or to the admin being unable to easily identify the edits as vandalism.
 • If the vandalism in question is "sneaky vandalism", is being committed by a person who was blocked under a prior account or IP address, or requires in-depth and direct knowledge of a prior problem, consider taking the report to the incidents noticeboard instead. There are hundreds of Wikipedia administrators, and many of them are unfamiliar with the intricacies of past cases. Unless it is the sort of vandalism that needs no explanation at all, it should be taken elsewhere and not WP:AIV.

Reminding responding users to correctly warn

Because warnings for vandalism are generally a prerequisite to administrator intervention, it is important that users responding to vandalism warn vandalizing users. To inform responding users of this responsibility, use the user warning template {{uw-warn}}.

Likewise, incorrect use of user warning templates, even if well-intended, should be identified to the mistaken user. The {{uw-tempabuse}} series of user warning templates may be used, but a detailed talk page message is better.

Tracing IP addresses

The owners of IP addresses can be found using:

If an address is not in one registry, it will probably be in another.

Identifying associated IP addresses

If you're trying to determine whether a set of IP addresses involved in vandalism are related, a command-line WHOIS query will generally list this information, or can be shown using the Routeviews DNS name server asn.routeviews.org reverse IP look-up to find the CIDR and ASN for a set of IP addresses. This can be done using IP lookup tools.

A WHOIS query will typically return NetRange, CIDR, NetName, NetHandle, and OriginAS, all of which identify specific network spaces. Data and labeling vary considerably by WHOIS registrar.

The Routeviews data is far more uniformly structured and returns ASN and CIDR as a reverse-lookup TXT query result. It is more useful and faster than WHOIS when checking multiple IP addresses and can be scripted or automated.

CIDR identifies a set of related addresses ("network space") and ASN identifies an Autonomous System—that is, a single administrative entity with control over multiple (and often very many) addresses. Some (though not all) abuse from multiple sources does come from such unified spaces—possibly corresponding to a set of hosts within a single facility.

Abuse originating in a short period of time from different IP addresses within the same CIDR or ASN may indicate a dedicated non-distributed attack, as opposed to a distributed denial of service attack.

Proxies, VPNs and Tor exit nodes

It's possible that a user's source location is being masked by routing traffic through a Proxy server, VPN or the Tor anonymity network. Such addresses typically serve many, not just one, person, and though they can be valid present challenges when used for abuse.

A proxy VPN is not necessarily detectable, but commercial services may be indicated by the hostname when resolving an IP address.

Users of the Tor anonymity network will show the IP address of a Tor "exit node". Lists of known Tor exit nodes are available from the Tor Project's Tor Bulk Exit List exporting tool.

Types of vandalism

Vandalism on Wikipedia usually falls into one or more of these categories:

Abuse of tags

Bad-faith placing of non-content tags such as {{afd}}, {{db}}, {{sprotected}}, or other tags on pages that do not meet such criteria. This includes baseless removal of {{policy}} and related tags.

Account creation, malicious

Creating accounts with usernames that contain deliberately offensive or disruptive terms is considered vandalism, whether the account is used or not. For Wikipedia's policy on what is considered inappropriate for a username, see Wikipedia:Username policy. See also Wikipedia:Sock puppetry.

Avoidant vandalism

Removing {{afd}}, {{copyvio}} and other related tags in order to conceal deletion candidates or avert deletion of such content. However, this is often mistakenly done by new users who are unfamiliar with AfD procedures and such users should be given the benefit of the doubt and pointed to the proper page to discuss the issue.

Blanking, illegitimate

Removing encyclopedic content without any reason, or replacing such content with nonsense. Content removal is not considered to be vandalism when the reason for the removal of the content is readily apparent by examination of the content itself, or where a non-frivolous explanation for the removal of apparently legitimate content is provided, linked to, or referenced in an edit summary.

Blanking that could be legitimate includes blanking all or part of a biography of a living person. Wikipedia is especially concerned about providing accurate and unbiased information on the living; blanking may be an effort to remove inaccurate or biased material. Due to the possibility of unexplained good-faith content removal, {{uw-test1}} or {{uw-delete1}}, as appropriate, should be used as initial warnings for content removals without more descriptive edit summaries.

Copyrighted material, repeated uploading of

Uploading or using material on Wikipedia in ways which violate Wikipedia's copyright policies after having been warned is vandalism. Because users may be unaware that the information is copyrighted, or of Wikipedia policies on how such material may and may not be used, such action becomes vandalism only if it continues after the copyrighted nature of the material and relevant policy restricting its use have been communicated to the user.

Edit summary vandalism

Making offensive edit summaries in an attempt to leave a mark that cannot be easily expunged from the record (edit summaries cannot simply be "reverted" and require administrative action if they have to be removed from a page's history). Often combined with malicious account creation.

Format vandalism

Changing the formatting of a page unreasonably and maliciously. But many times, editors might just make an unintended mistake or are testing how the wikicode works. Sometimes it might be a bug in the Wikipedia software. Some changes to the format are not vandalism, but rather either good faith edits of editors who don't know the guidelines or simply a different opinion on how the format should look, in which case it is just a disputed edit.

Gaming the system

Deliberate attempts to circumvent enforcement of Wikipedia policies, guidelines, and procedures by causing bad faith edits to go unnoticed. Includes marking bad faith edits as minor to get less scrutiny, making a minor edit following a bad faith edit so it won't appear on all watchlists, recreating previously deleted bad faith creations under a new title, use of the {{construction}} tag to prevent deletion of a page that would otherwise be a clear candidate for deletion, or use of sock puppets.

Hidden vandalism

Any form of vandalism that makes use of embedded text, which is not visible to the final rendering of the article but visible during editing. This includes link vandalism, or placing malicious, offensive, or otherwise disruptive or irrelevant messages or spam in hidden comments for editors to see.

Hoaxing vandalism

Deliberately adding falsities to articles, particularly to biographies of living people, with hoax information is considered vandalism.

Image vandalism

Uploading shock images, inappropriately placing explicit images on pages, or simply using any image in a way that is disruptive. Please note though that Wikipedia is not censored for the protection of minors and that explicit images may be uploaded and/or placed on pages for legitimate reasons (that is, if they have encyclopedic value).

Link vandalism

Adding or changing internal or external links on a page to disruptive, irrelevant, or inappropriate targets while disguising them with mislabeling.

Page creation, illegitimate

Creating new pages with the sole intent of malicious behavior. It also includes personal attack pages (articles written to disparage the subject), hoaxes and other intentionally inaccurate pages. There are many other types of pages that merit deletion, even speedy deletion, but which are not vandalism. New users sometimes create test pages containing nonsense or even autobiographies, and doing so is not vandalism; such pages can also be moved to become their sandbox or userpage. Pages on non-notable topics are not vandalism. Blatant advertising pages, and blatant POV pushes, are not vandalism, but frequently happen and often lead to editors being blocked. It's important that people creating inappropriate pages be given appropriate communication; even if they aren't willing to edit within our rules, they are more likely to go away quietly if they understand why their page has been deleted.

Page lengthening

Adding very large (measured by the number of bytes) amounts of bad-faith content to a page so as to make the page's load time abnormally long or even make the page impossible to load on some computers without the browser or machine crashing. Adding large amounts of good-faith content is not vandalism, though prior to doing so, one should consider if splitting a long page may be appropriate (see Wikipedia:Article size).

Page-move vandalism

Changing the names of pages to disruptive, irrelevant, or otherwise inappropriate names. Only autoconfirmed or confirmed users can move pages.

Silly vandalism

Adding profanity, graffiti, or patent nonsense to pages; creating nonsensical and obviously unencyclopedic pages, etc. It is one of the most common forms of vandalism. However, the addition of random characters to pages is often characteristic of an editing test and, though impermissible, may not be malicious.

Subtle vandalism

Vandalism that is harder to spot, or that otherwise circumvents detection, including adding plausible misinformation to articles (such as minor alteration of facts or additions of plausible-sounding hoaxes), hiding vandalism (such as by making two bad edits and reverting only one), simultaneously using multiple accounts or IP addresses to vandalize, abuse of maintenance and deletion templates, or reverting legitimate edits with the intent of hindering the improvement of pages. Impersonating other users by signing an edit with a different username or IP address also constitutes sneaky vandalism, but take care not to confuse this with appropriately correcting an unsigned edit made by another user. Some vandals even follow their vandalism with an edit that states "Rv vandalism" in the edit summary in order to give the appearance the vandalism was reverted.

Spam external linking

Adding or continuing to add spam external links is vandalism if the activity continues after a warning. A spam external link is one added to a page mainly for the purpose of promoting a website, product or a user's interests rather than to improve the page editorially.

Talk page vandalism

Illegitimately deleting or editing other users' comments. However, it is acceptable to blank comments constituting vandalism, internal spam, or harassment or a personal attack. It is also acceptable to identify an unsigned comment. Users are also permitted to remove comments from their own user talk pages. A policy of prohibiting users from removing warnings from their own talk pages was considered and rejected on the grounds that it would create more issues than it would solve.

Template vandalism

Modifying the wiki language or text of a template in a harmful or disruptive manner. This is especially serious, because it will negatively impact the appearance of multiple pages. Some templates appear on hundreds or thousands of pages, so they are permanently protected from editing to prevent vandalism.

User and user talk page vandalism

Unwelcome, illegitimate edits to another person's user page may be considered vandalism. User pages are regarded as within the control of their respective users and generally should not be edited without permission of the user to whom they belong. See WP:UP#OWN. Related to this is Wikipedia:No personal attacks.

Vandalbots

A script or "robot" that attempts to vandalize or add spam to a mass of pages.

What is not vandalism

Although at times the following situations may be referred to as vandalism, they are not usually considered vandalism as such. However, each case should be treated independently, taking into consideration whether or not the actions violate Wikipedia policies and guidelines. If an editor treats situations which are not clearly vandalism as such, it may harm the encyclopedia by alienating or driving away potential editors.

Boldly editing

Bold edits, though they may precede consensus or be inconsistent with prior consensus, are not vandalism unless other aspects of the edits identify them as vandalism. The Wikipedia community encourages users to be bold, and acknowledges the role of bold edits in reaching consensus.

Copyright policy violations

Uploading or using material on Wikipedia in violation of Wikipedia's copyright policies is prohibited, but is not vandalism unless the user does so maliciously or fails to heed warnings. It is at least as serious an issue as vandalism and persistent offenders will ultimately get blocked, but it is well worth spending time communicating clearly with those who add copyvio as they are far more likely to reform than vandals or spammers.

Disruptive editing or stubbornness

Some users cannot come to agreement with others who are willing to talk to them about an editing issue, and repeatedly make changes against consensus. Edit warring is not vandalism and should not be dealt with as such. Dispute resolution may help. See also: Tendentious editing

Edit summary omission

The edit summary is important in that it helps other editors understand the purpose of your edit. Though its use is not required, it is strongly recommended, even for minor edits, and is considered proper Wikipedia etiquette. Even a brief edit summary is better than none. However, not leaving edit summaries is not considered vandalism.

Editing tests by experimenting users

Users sometimes edit pages as an experiment. Such edits, while prohibited, are treated differently from vandalism. These users should be warned using the uw-test series of user warning templates, or by a talk page message including, if appropriate, a welcome and referral to the Wikipedia sandbox, where they can continue to make test edits without being unintentionally disruptive. Registered users can also create their own sandboxes as a user subpage. If a user has made a test edit and then reverted it, consider placing the message {{uw-selfrevert}}, on their talk page. Pages created as test edits outside of userspace may be deleted under speedy deletion criterion G2. Editing tests are considered vandalism only when a user continues to make test edits despite receiving numerous warnings.

Harassment or personal attacks

Personal attacks and harassment are not allowed. While some harassment is also vandalism, such as user page vandalism, or inserting a personal attack into an article, harassment in itself is not vandalism and should be handled differently.

Incorrect wiki markup and style

Inexperienced users are often unfamiliar with Wikipedia's formatting and grammatical standards, such as how to create internal and/or external links or which words should be bolded or italicized, etc. Rather than label such users as vandals, just explain to them what the standard style would be for the issue at hand, perhaps pointing them towards the documentation at How to edit a page, and the like.

Lack of understanding of the purpose of Wikipedia

Some users are not familiar with Wikipedia's purpose or policies and may start editing it as if it were a different medium—such as a forum or blog—in a way that it appears as unproductive editing or borderline vandalism to experienced users. Although such edits can usually be reverted, it should not be treated as vandalism.

Misinformation, accidental

A user who, in good faith, adds content to an article that is factually inaccurate but in the belief that it is accurate is trying to contribute to and improve Wikipedia, not vandalize it. If you believe inaccurate information has been added to an article in good faith, remove it once you are certain it is inaccurate, or discuss its factuality with the user who has added it.

NPOV contraventions

The neutral point of view policy is difficult for many of us to understand. Even Wikipedia veterans occasionally introduce material which is not ideal from an NPOV perspective. Indeed, we are all affected to a greater extent than we estimate by our beliefs. Though the material added may be inappropriate, it is not vandalism in itself.

Nonsense, accidental

While intentionally adding nonsense to a page is a form of vandalism, sometimes honest editors may not have expressed themselves correctly (e.g. there may be an error in the syntax, particularly for Wikipedians who use English as a second language). Also, connection errors or edit conflicts can unintentionally produce the appearance of nonsense or malicious edits. In either case, assume good faith.

Policy and guideline pages, good-faith changes to

Editors are encouraged to be bold. However, making edits to Wikipedia policies and guidelines pages, such as this one, does require some knowledge of the consensus on the issues. If people misjudge consensus, it would not be considered vandalism; rather, it would be an opportunity to discuss the matter with them, and help them understand the consensus.

Reversion or removal of unencyclopedic material, or of edits covered under the biographies of living persons policy

Even factually correct material may not belong on Wikipedia, and removing such content when it is not in line with Wikipedia's standards is not vandalism.

Contentious material about living persons that is unsourced or poorly sourced—whether the material is negative, positive, neutral, or just questionable—should be removed immediately and without waiting for discussion.

Otherwise, check to make sure that the content you are thinking about restoring is in line with Wikipedia standards before reporting its removal as vandalism.

Deletion nominations

Good-faith nominations of articles (or templates, non-article pages, etc) are not vandalism.

See also

Tools

 • Huggle – Cross-platform application for dealing with vandalism (requires rollback permission).
 • Twinkle – JavaScript gadget allowing reversion of vandalism from page diffs.
 • Igloo – JavaScript-based browser window for reverting vandalism. (requires rollback permission).
 • STiki – Cross-platform and Java-based anti-vandalism application. Connects to a remote, non-Wikimedia server. (requires rollback permission).
 • mobileUndo is a userscript which allows you to revert vandalism on mobile.

Guidelines

Essays

Meta

Further reading

 • Statistics about reverts by bots, Huggle, Twinkle in wmcharts
 • Minor, Jordan (26 May 2016). "How I used lies about a cartoon to prove history is meaningless on the internet". Geek.com. How a troll used user-generated content to spread misinformation to TV.com, the IMDb, and Wikipedia.