ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات هیئت نظارت/دوره هفتم/Iran9

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

Iran9

بحث زیر پایان یافته‌است و به‌زودی بایگانی خواهد شد.

وضعیت:    انجام شد

 • شاکی علیه:
Iran9 (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)
Goro4 (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)

مطابق ویکی‌پدیا:هیئت نظارت#کمک به مدیران در برخورد با کاربر متخلف، یکی از وظایف هیئت آن است که به مدیران در برخورد با کاربران متخلف کمک کند. بین مدیران ویکی‌پدیا در حال حاضر راجع به نحوهٔ ادامهٔ قطع دسترسی یکی از ترول‌های ویکی‌پدیای فارسی (که اخیراً با حساب‌های کاربر:Goro4 و کاربر:Iran9 شناخته می‌شود، اگر چه خودش مدعی است که Goro4 زاپاس او نیست)، اختلاف نظر وجود دارد. در نتیجه بنده، کاربر:Behzad39 و کاربر:Sunfyre از هیئت درخواست داریم که به مدیران در این تصمیم‌گیری کمک کند.

موضوع درخواست

ترول مذکور در ایمیلی به چند مدیر، مدعی شده که مایل است که شرایطی را که قبلاً در صفحهٔ بحث یکی از زاپاس‌هایش به عنوان تنها فرصت توسط بنده به وی مطرح شده بود و قبول نکرده بود را، قبول کند. مطابق این شرایط (که در پایین کمی به روزشان کردم)، ایشان متعهد می‌شود که:

 1. با فیلترشکن، وی‌پی‌ان و نظایر آن در ویکی‌پدیا ویرایش نخواهد کرد و تمام ویرایش‌هایش با آی‌پی ایرانی خواهد بود
 2. به هیچ وجه با هیچ حساب دیگری (چه خودش ساخته باشد، چه از قبل موجود باشد) در ویکی‌پدیا ویرایش نخواهد کرد، و تنها با یک حساب که مورد توافق بین او و مدیران است ویرایش خواهد کرد
 3. به هیچ وجه ویرایشی که شامل توهین، کنایه، متلک، تهدید، تحقیر، یا هر نوع حمله به کاربران ویکی‌پدیا باشد نخواهد داشت
  • این شامل ایجاد حساب کاربری، ویرایش موفق، ویرایشی که توسط پالایه جلوگیری شده باشد، و هر گونه اقدامی در تمام ویکی‌پدیای فارسی است که حاصل فعالیت هر حسابی باشد که او به وسیلهٔ آن ویرایش می‌کند
  • این شامل مشارکت به صورت گمنام (آی‌پی) نیز هست
 4. متوجه است که مدیران ویکی‌پدیا فقط به یک دلیل، آن هم به خاطر گذشت دربارهٔ او و تحمل زیاد مدیران، به ایشان این فرصت را می‌دهند که به طور محدود ولی قانونی در ویکی مشارکت کند، و نامبرده هرگز در مورد این که باز شدن دسترسی وی دلیلی غیر از این داشته هیچ کجای ویکی هیچ ادعایی نخواهد کرد
 5. تا اطلاع ثانوی، فقط در سه فضای نام مجاز به مشارکت خواهد بود: (۱) مقاله (۲) بحث مقاله، (۳) صفحهٔ بحث تنها حساب فعال خودش. هر ویرایشی خارج از این سه فضا برای او ممنوع خواهد بود
 6. تا اطلاع ثانوی از هر گونه بحث راجع به کاربران ویکی‌پدیا (چه در نقدشان چه در هر قالب دیگری) محروم خواهد بود. مشارکت‌هایش خارج از فضای نام مقاله، فقط راجع به محتوا خواهد بود و خالی از هر گونه اشاره به فعالیت کاربران دیگر
 7. این فرصت فقط و فقط یک بار به او داده خواهد شد و اگر هر کدام از موارد بالا را نقض کند، برای همیشه دسترسی او بسته خواهد ماند و هیچ گونه بخشش یا گذشتی در کار نخواهد بود
 8. همچنین اگر شواهدی به دست بیاید که وی خارج از ویکی (مثلاً از طریق ایمیل، یا در دنیای واقعی) اقدام به توهین، کنایه، متلک، تهدید، تحقیر، یا هر نوع حمله به کاربران ویکی‌پدیا کرده باشد دسترسی وی برای همیش بسته خواهد شد

بند یکی مانده به آخر در بالا، محرز می‌کرد که این فرصت فقط یک بار به وی داده می‌شود. او این فرصت را در همان بحث کاربر:سرما از دست داد اما بعدش پشیمان شد. نظر شخصی بنده این است که این فرصت، سوخته است. اما همچنان که بالاتر گفتم، بین مدیران در این مورد اختلاف نظر هست و من فکر می‌کنم که نظر شخصی من (یا هیچ مدیر دیگری) نباید مبنای تصمیم‌گیری باشد.

دلیل درخواست

مدیران بسیاری درگیر بستن این کاربر بوده‌اند. فقط در مورد دو حساب Iran9 و Goro4 اسم دست کم هفت مدیر فعلی و قبلی را در میان قطع دسترسی کنندگان می‌توان یافت. در نتیجه شایسته نیست تصمیم‌گیری در مورد تغییر قطع دسترسی را به یک مدیر محدود کرد.

آن دسته که موافق بازگشت محدود وی هستند، بر این عقیده‌اند که کاربر گاهی ویرایش‌های خوب در فضای نام مقاله داشته (مثل ایجاد ۳۰ سالگی) و تعهدات بالا می‌تواند کمک کند که مشارکت‌های وی محدود به همین موارد مفید بشود.

دستهٔ مقابل معتقدند که وی تنها فرصت بازگشت را سوزانده، و مهم‌تر این که با توجه به حجم اخلالی که همزمان انجام داده (به خصوص حمله و فحاشی مداوم به مدیران، و تهدید قانونی دست کم یک کاربر) شایستهٔ بازگشت به ویکی نیست.

هدف درخواست

اگر هیئت پذیرش پرونده را قبول کند، هدف از این درخواست آن است که هیئت به این سؤال‌ها پاسخ بدهد:

 1. آیا کاربر مذکور به طور محدود به ویکی راه داده خواهد شد یا نه؟
 2. اگر بله، آیا شرایطی پیشنهادی بالا (که قطعی نبودند، و فقط یک پیشنهاد اولیه بودند) مناسب هستند یا نه؟ و اگر نه، چه شرایط دیگری باید لحاظ شوند؟

نکات تکمیلی

 • مطابق ویکی‌پدیا:سیاست تحریم#راه‌های تصویب تحریم، در ویکی‌پدیای فارسی هیئت نظارت حق تصویب تحریم برای کاربران ندارد. تحریم می‌تواند با «اجماع اجتماع ویکی‌پدیا» رخ بدهد. در عمل، این اجماع معمولاً توسط مدیران صورت می‌گیرد (من موردی سراغ ندارم که کاربران غیر مدیر، راجع به تحریم کاربر اجماع کرده باشند). در مورد این کاربر هم تحریم کامل از ویکی توسط مدیران اعمال شده‌است. این درخواست، تلاشی برای دادن حق تحریم به هیئت نظارت نیست. این درخواست، صرفاً درخواست کمک از هیئت نظارت برای تعیین تکلیف ادامهٔ تحریمی است که در اجماع مدیران شروع شده اما در مورد نحوهٔ ادامهٔ آن اختلاف نظر هست. برای همین در چارچوب اختیارات فعلی هیئت نظارت قرار دارد.
 • درخواست‌کنندگان قصد ندارند که کاربر مذکور را در شرایط فعلی «کاربری مفید» بنامند. با توجه به سوابق این کاربر که شامل حمله، توهین، خرابکاری، اخلالگری، زاپاس‌بازی، تهدید قانونی و ... می‌شود، هدف آن دسته از مدیران که بازگشت این کاربر را دست کم «قابل بررسی» می‌دانند، تأیید این کاربر نیست بلکه «کنترل» وی است. بخشی از اختلاف نظر ناشی از آن است که آیا چنین کنترلی مفید است یا نه، بخشی بر سر این که آیا ممکن هست یا نه، و بخشی هم سر این که آیا به فرض فایده داشتن و ممکن بودن، نهایتاً کاری هست که ما بخواهیم بکنیم یا نه. هدف ما آن است که هیئت در این زمینه اظهار نظر کند.
 • اگر تصمیم نهایی بر بازگشت کاربر باشد، این بازگشت قطعاً با یک حساب جدید و با شروع پاک خواهد بود. به نظر می‌رسد که اختلاف نظری میان مدیران نیست که حساب‌های موجود کاربر (که تاریخچه‌شان با توهین و اخلال و تهدید عجین است) تا همیشه بسته خواند ماند.
 • دست آخر این که با توجه به این که تعداد زیادی از مدیران در این مورد در مقاطع مختلف اظهار نظر کرده‌اند، تعمداً فهرستی از «طرفین» اختلاف‌نظر ایجاد نکردم. مهم نیست که نظر کدام مدیر چیست، مهم آن است که هیئت به عنوان یک نهاد، به گرفتن بهترین تصمیم کمک کند. از نظر شخصی بنده این که برخی از اعضای هیئت مدیر هستند و برخی از ایشان در این قضیه دخیل بوده‌اند، خالی از اشکال است و نامبردگان مجاز هستند در کسوت ناظر، به حل این اختلاف کمک کنند.

در انتها از این جهت که درخواست دست کم سه مدیر از هیئت برای پرونده‌هایی این چنینی لازم است، از Sunfyre و Behzad39 می‌خواهم که این پایین امضا بزنند.

با تشکر قبلی. — حجت/بحث ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۵ (UTC)

در مقام مدیر من از این پرونده حمایت میکنم، امیدوارم چراغی روشن شود برای کاربرانی که بی‌پایان قطع دسترسی شده‌اند و با کمک هیئت و با شرایط از پیش تعیین شده بتوانند به جمع ویکی‌نویسان برگردند. در مقام ناظر نیز اگر دیگر ناظران از بنده سلب صلاحیت نکنند مشکلی برای بررسی پرونده ندارم.--SunfyreT ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۳ (UTC)

با سلام و تشکر از حجت، من هم موافقم. امیدوارم این تصمیم سبب اتفاقات خوب برای دانشنامه باشد.Behzad39 (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۹ (UTC)

پی‌نوشت

به عنوان کسی که پرونده را ایجاد کرده، یک مورد دیگر می‌خواهم اضافه کنم. همچنان که بالاتر گفتم من موافق بازگشت ایشان نیستم (فرصت را یکبار داشت، سوزاند). اما اگر نتیجهٔ نهایی بازگشت باشد، شرایطی پیشنهادی خودم در بالا را کافی نمی‌دانم. ایشان باید از هر گونه برخورد با یا صحبت کردن راجع به یک سری از مدیران محروم شوند. هر چیزی که زمینهٔ تحریک کردن دیگران را می‌دهد، ایشان باید تحریم گردند. شرایط را به همین شکل اصلاح کردم؛ پیشنهاد خودم بوده و خودم را برای اصلاح آن مجاز می‌دانم. — حجت/بحث ‏۱۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۸ (UTC)

حل اختلاف

لطفاً شواهدی که نشان دهد مراحل ویکی‌پدیا:حل اختلاف اجرا شده‌اند را با ذکر پیوند تفاوت نشان بدهید. توجه کنید هیئت می‌تواند بررسی پرونده را به دلیل طی نشدن روال حل اختلاف رد کند و از کاربران بخواهد ابتدا روال حل اختلاف (نظیر گفتگوی مستقیم و درخواست نظر سوم) را طی کنند.

اختلافات در میلینگ لیست مدیران بحث شده‌است و به نتیجه نرسیده‌است و نهایتاً سه تن از مدیران تصمیم گرفته‌اند که آن را به هیئت نظارت بیاورند. چون بحث در ویکی نبوده پیوند تفاوت موجود نیست. — حجت/بحث ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۰۷ (UTC)
سلام آقا حجت. @Huji:
آیا در میلینگ لیست مدیران، مدیرانی که عضو هیئت نظارت باشند هم، نظر داده بودند؟ In fact ‏۱۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۸ (UTC)
@Ladsgroup، PHoBiA و Pouyana: آیا شما در میلینگ لیست مدیران در مورد این کاربر، اظهار نظر کرده بوده‌اید؟ In fact ‏۱۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۱ (UTC)
من الان جستجویی سریع کردم؛ از زمانی که بحث‌ها راجع به دادن فرصت به کاربر (بعد از فرصت‌سوزی وی در بحث کاربر:سرما) شروع شده، موردی ندیدم که سه نفر بالا موضعی در این خصوص گرفته باشند.
شروع این بحث جدید عملاً ۶ اوت بود و هشت نفر از مدیران را می‌بینم که مواضعی در این خصوص گرفته‌اند اما سه نفری که اسم بردید جزوشان نیستند. — حجت/بحث ‏۱۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۵۳ (UTC)
@Huji: بی نهایت سپاسگزارم. In fact ‏۱۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۵ (UTC)

رد پرونده توسط ناظران

پیش فرض در هیئت نظارت قبول تمام پرونده‌ها می‌باشد. هیئت می‌تواند یک پرونده را رد کند اگر و تنها اگر دست کم بیش از دو سوم اعضای هیئت در صفحهٔ پرونده آن را قابل بررسی ندانند. در این حالت اعضای یاد شده باید توضیح بدهند که چرا پرونده قابل بررسی توسط هیئت نیست.

 • رد نشود. این پرونده سابقه دارد. در ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات هیئت نظارت/دوره هفتم/شکایت از Sunfyre گفتم که «با رد این پرونده، او [Iran9] به صورت دوفاکتو برای همیشه از ویکی‌پدیا وپ:طرد خواهد شد». طرد دوفاکتو یعنی آنکه کاربر به مدت نامعین بسته شده است ولی هیچ مدیری حاضر نیست که درخواست باز شدن را بررسی و احیاناً کاربر را باز کند. هم‌اکنون وضعیت فرق کرده و سه مدیر درخواست تجدید نظر داده‌اند. یکی از آن‌ها بازرسی است که از شرایط و وضعیت آی‌پی‌های بسته‌شده اطلاع دارد. در تمام مدت حضورم در ویکی‌پدیا، فضای عمومی جامعه را از لحاظ حجم فحاشی‌ها و لودگی‌ها تا به این اندازه ناسالم ندیده بودم. یقین دارم رد نکردن پرونده به معنای نرم شدن اجتماع در برابر فعالیت‌های ایذایی کاربر نیست. اجتماع (دریا) مثل همیشه به کار خودش ادامه خواهد داد و بود و نبود هیچ کاربری (قطره) در کارش اختلال ایجاد نخواهد کرد. مطمئنم بیشتر کاربران پوست‌کلفت‌تر از آن هستند که خم به ابرو آورند. اما اگر باشند کاربرانِ محجوب‌تری که این فضای ناسالم حتی برای ساعتی آن‌ها را دلزده یا آزرده‌خاطر کند و اگر راهی وجود داشته باشد که بتوان از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کرد، چشم بستن به روی آن فرصت اشتباه خواهد بود. رد کردن پرونده وقتی سه مدیر خواهان بررسی پرونده توسط هیئت نظارت شده‌اند — به زعم بنده — انتخاب ضعیفی است.
  اینجا جای بحث راجع به اینکه اختیار تحریم دست کیست نیست. بررسی یا رد کردن پرونده، به معنای درست یا غلط دانستن نکات تکمیلی‌ای که حجت مطرح کرد نیست. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۳ (UTC)
 • رد نشود. -- Phobia ☺☻ سه‌شنبه، ۱۷ مرداد، ۱۸:۴۴ - ‏۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۴ (UTC)
 • رد نشود. In fact ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۲ (UTC)

دفاعیهٔ Iran9

@ویژه حضوردرهیئت: آماده‌ایم حرف‌های شما را بشنویم. لطفاً خلاصه بنویسید و بیشتر از ۲۰ پیوند تفاوت ارائه ندهید (البته اگر اصلاً لازم است). من اگر جای شما بودم سعی می‌کردم با احتیاط و رعایت ملاحظات و خیلی سنجیده و حساب‌شده حرف بزنم و به جای صحبت از گذشته روی آینده تمرکز کنم. به هر حال انتخاب با شماست. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۵ (UTC)


گاهی اوقات کاربران با توسل به نادانی می گویند"فلان شخصیت دزد است؛ زیرا مدرکی برای دزد نبودن خودش ارائه نکرده است." این بیان نوعی استدلال بر اساس باورهای نادرست است همچنان که یک قانون شکن عقیده دارد ویکی پدیا به دیوان‌سالاری مبتلا است و بیانات شما را مستدل نمی داند مگر اینکه خلافش ثابت شود:)

پس بار دیگر تاکید می کنم حساب goro بیش از 6 ماه قبل از من در ویکی فارسی به طور خودکار ایجاد شده و من ان مقاله ۳۰ سالگی را ایجاد نکردم پس قبول کنید او زاپاسم نیست و صرفا یک تهمت قدیمی است

این تهمت ها هیچ وقت تمامی نداشته:

در گذشته نیز از کاربر:مهرنگار (مدیر: م.ه.ر.ن.گ.ا.ر) در تابلو اعلانات به دلیل دخالت مستقیم در تصمیم گیری هیت نظارت شکایت کردم حتی یک بار هم از مهرنگار در هیئت نظارت شکایت کردم اما توسط اقای هودر (ویکیبان سابق) و مدیر Sunfyre حذف شد البته دلیل اصلی من رفع تهمت بود چون زمانی که شکایت ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات هیئت نظارت/دوره هفتم/شکایت از Sunfyre در جریان بود جناب کاربر:arash.pt حساب جایگزینم کاربر:بیاختلاف را قطع دسترسی کرد و ان تهمت ها برای همیشه ماندگار شدند الانم که سرکار مهرنگار مقاله سندروم سیندرلا را که با حساب598 (شروع پاک) ایجاد شده بود را حذف کرد و حتی پیام خوشامدگویی خودکار بهزاد در بحث کاربر:ویژه حضوردرهیئت به دلیل عجیبی پاک کرد که نشان می دهد ان تهمت ها سبب دشمنی شده من از طریق ایمیل سرما تلاش کردم رفع اتهام کنم و برای مهرنگار اثبات کنم که انچه درباره‌ام می داند تهمت است اما مثل همیشه نشد کاربر:مهرنگار عزیز حتی حساب بی گناه کاربر:دفتر مشق را مثل حساب Seyyedalith به عنوان زاپاس من بستند البته اینها فقط مربوط به روزهای اخیر است چون امار این تهمت ها را بیشتر از حد تصورتان می دانم در اخر اینجانب پیروی وپ:اسب (اثر:4nn1l2) با ابراز پیشمانی از گذشته ناپاکم و همچنین برای حفظ آبروی خویش و پذیرفتن تمام خطاهایم شروع پاک با حساب جدید زیر را اعلام می کنم زیرا این حساب جایگزین تنها در مقالات ویرایش داشته و فاقد هرگونه اخلال‌گری، جنگ ویرایشی و... است

کاربر:iran598

علاوه بر این تحریم نه تنها استبداد اکثریت مدیران نیست بلکه بسیار سودمند است و باعث می شود سرگرم بازی اَبرکاربران نشویم

در مورد شرط عجیب شماره ۱ نیز مشکلی ندارم اما چون آی پی های اشتراکی ایران بارها توسط خود مدیران و سایر کاربران برجسته استفاده شد تصور می کنم در اینده نیز مثل گذشته دیگران زاپاسم شوند و باز هم اسیر تهمت ها شوم--ویژه حضوردرهیئت (بحث) ‏۱۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۰ (UTC)

ما خودمان راهی پیدا می‌کنیم که «آی‌پی‌ها زاپاس شما نشوند»! شما لطف کنید حساب دیگری نسازید و غصب نکنید. — حجت/بحث ‏۱۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۴۰ (UTC)
شرایط شما را می پذیرم--ویژه حضوردرهیئت (بحث) ‏۱۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۱۳ (UTC)


پیشنهاد یک نظرخواهی برای باز شدن حساب iran598 با اکثریت جامعه نه اکثریت مدیران (ر.خ.ا.و)


منکاربر:mardetanha را از ویکی‌پدیا:شروع پاک حساب کاربر:ایرانشهر اگاه کردم اما از انجایی که بین مدیران همیشه اختلاف بوده جناب حجت با مرام بازرسی ان حساب را بلاک کردند پس نگوید شروع پاک نداشتم که اینم یک تهمته.


نمی دانم دیگر چه تهمت های می خواهید بزنید بهتره این موضوع را در اجتماع تمام کاربران ویکی پدیا مطرح کنید که ایا حساب کاربر:iran598 شروع پاک بوده یا خیر و به هر کاربری اجازه رای دادن دهید تا باز هم وپ:روابط خارج از ویکی و تهدیدها در این امر مانع نشوند

البته امیدوارم باز مدیر کاربر:مهرنگار مثل انچه که در صفحه بحث iran9 قبلا گفته بود مانع این نظرخواهی نشود و هر کسی که تفکرات مرا داشت را با وپ:اردک به ناروا تهمت نزند--ویژه حضوردرهیئت (بحث) ‏۱۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۶ (UTC)

بررسی پرونده

تا این لحظه، سه ناظر پرونده را قابل بررسی دانسته‌اند. پس آغاز روند بررسی پرونده را اعلام می‌کنم. به جای آقا آرمان که در بین سه مدیر متقاضی هستند، از عضو علی‌البدل اول دعوت می‌کنم: @4nn1l2، Ladsgroup، PHoBiA و Pouyana:

با احترام. In fact ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۸ (UTC)


پیشنهاد ۱: شرایط مطروحهٔ حجت

مخصوص اعضای هیئت نظارت. لطفاً دیگران ویرایش نکنند.

شرایط مطروحهٔ حجت به نظرم مناسب است با احتساب این تغییرات:

 1. با فیلترشکن، وی‌پی‌ان و نظایر آن در ویکی‌پدیا ویرایش نخواهد کرد و تمام ویرایش‌هایش با آی‌پی ایرانی خواهد بود.
 2. به هیچ وجه با هیچ حساب دیگری (چه خودش ساخته باشد، چه از قبل موجود باشد) در ویکی‌پدیا ویرایش نخواهد کرد، و تنها با یک حساب که مورد توافق بین او و مدیران است ویرایش خواهد کرد. نام حساب جدید کاربر باید کاملاً متفاوت از نام‌های قبلی‌اش باشد به‌گونه‌ای که به‌راحتی قابل تشخیص نباشد. نام کاربری جدید باید متعارف و کاملاً معمولی باشد مثلاً kgp یا ali5.
 3. به هیچ وجه ویرایشی که شامل توهین، کنایه، متلک، تهدید، تحقیر، یا هر نوع حمله به کاربران ویکی‌پدیا باشد نخواهد داشت.
  • این شامل ایجاد حساب کاربری، ویرایش موفق، ویرایشی که توسط پالایه جلوگیری شده باشد، و هر گونه اقدامی در تمام ویکی‌پدیای فارسی است که حاصل فعالیت هر حسابی باشد که او به وسیلهٔ آن ویرایش می‌کند
  • این شامل مشارکت به صورت گمنام (آی‌پی) نیز هست.
 4. متوجه است که مدیران ویکی‌پدیا فقط به یک دلیل، آن هم به خاطر گذشت دربارهٔ او و تحمل زیاد مدیران، به ایشان این فرصت را می‌دهند که به طور محدود ولی قانونی در ویکی مشارکت کند، و نامبرده هرگز در مورد این که باز شدن دسترسی وی دلیلی غیر از این داشته هیچ کجای ویکی هیچ ادعایی نخواهد کرد کاربر از هرگونه خودنمایی و ویرایش نامتعارف دست می‌کشد.
 5. تا اطلاع ثانوی، فقط در سه فضای نام مجاز به مشارکت خواهد بود: (۱) مقاله (۲) بحث مقاله، (۳) صفحهٔ بحث تنها حساب فعال خودش. هر ویرایشی خارج از این سه فضا برای او ممنوع خواهد بود. کاربر مجاز نیست دیگر کاربران را در صفحهٔ بحث خودش یا صفحهٔ بحث مقالات پینگ کند و درخواست‌هایی ارائه کند که خودش قادر به انجام آن‌ها نیست مثلاً درخواست برای انتقال یا حذف مقاله. اطلاع ثانویه زودتر از یک سال نخواهد بود.
 6. تا اطلاع ثانوی، از ویرایش در مقالهٔ زهره و سایر مقالات مرتبط مثلاً زهره در ادبیات محروم است. اطلاع ثانویه زودتر از یک سال نخواهد بود.
 7. تا اطلاع ثانوی از هر گونه بحث راجع به کاربران ویکی‌پدیا (چه در نقدشان چه در هر قالب دیگری) محروم خواهد بود. مشارکت‌هایش خارج از فضای نام مقاله، فقط راجع به محتوا خواهد بود و خالی از هر گونه اشاره به فعالیت کاربران دیگر. اطلاع ثانویه زودتر از یک سال نخواهد بود.
 8. این فرصت فقط و فقط یک بار به او داده خواهد شد و اگر هر کدام از موارد بالا را نقض کند، برای همیشه دسترسی او بسته خواهد ماند و هیچ گونه بخشش یا گذشتی در کار نخواهد بود
 9. همچنین اگر شواهدی به دست بیاید که وی خارج از ویکی (مثلاً از طریق ایمیل، یا در دنیای واقعی) اقدام به توهین، کنایه، متلک، تهدید، تحقیر، یا هر نوع حمله به کاربران ویکی‌پدیا کرده باشد دسترسی وی برای همیشه بسته خواهد شد.
 • آیا شرط دیگری هم لازم است؟ ‏4nn1l2 (بحث) ‏۱۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۶ (UTC)
 • انصراف ‏4nn1l2 (بحث) ‏۱۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۱۶ (UTC)

پیشنهاد ۲: طرد کامل

مخصوص اعضای هیئت نظارت. لطفاً دیگران ویرایش نکنند.

این کاربر بدون استثنا با تمام سامانه بازی کرده‌است. سیاستی نداریم که نقض نکرده‌باشد و کاربری نیست که به آن فحش نداده‌باشد. خطاهایش دامنه‌دار است و به خارج از ویکی هم کشیده‌شده که آخرینش دیروز بود. وقت بسیاری را حرام کرده‌است. در تمام دفعاتی که گفته من نادمم در حال دروغ گفتن بوده. بعد حتی یک حساب نساخته که با آن ویرایش مفید کند و بعد از چند مدت در اینجا درخواست دهد و حساب قبلی را لو دهد و بگوید که مثلا من سر راه آمده‌ام و به جای این کار یکراست در اینجا درخواست داده. ما دقیقا به چه دلیل بازش کنیم؟ :)امیرΣυζήτηση ‏۱۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۰۹ (UTC)

 • موافق. پذیرش پرونده و فراهم کردن امکان حضور ایشان در ویکی‌پدیا حین رسیدگی به پرونده (کاربر:ویژه حضوردرهیئت)، نشان‌دهندهٔ نهایت حسن نیت ما و یک فرصت طلایی برای ایشان بود. اما رفتارها و ویرایش‌های کاربر چه در این صفحه و چه در صفحهٔ بحث پرونده ثابت کرد که او گوش شنوا ندارد و امید بستن به او اشتباه است. به اندازهٔ کافی وقت و انرژی به ایشان اختصاص داده‌ایم. او به جای اینکه به فکر فراهم کردن شرایط حضورش در ویکی‌پدیا باشد، دنبال خرده‌گیری از کار دیگران است. [۱] [۲] این کاربر از ویکی‌پدیای فارسی طرد می‌شود و من‌بعد رسماً همچون یک کاربر مطرود با او رفتار خواهد شد: ویرایش‌هایش واگردانی، مقاله‌هایش حذف، و حساب‌هایش بسته خواهد شد. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۱۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۲۱ (UTC)
 • موافق ایشان مدت طولانی است که سیستم را به بازی گرفتند و با رفتارهایشان بار اضافی بر مدیران ایجاد می‌کنند. من به مهربانی حجت نیستم و از درخواست طرد حمایت می‌کنم. کاربر حاضر نیست اندکی عقب نشینی کند از مواضع خود. --پویان (بحث) ‏۱۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۸ (UTC)

نتیجه پرونده

هیئت نظارت موظف است که حداکثر تا یک ماه پس از شروع بررسی پرونده، نتیجه نهایی را اعلام کند.

توصیه و پیشنهادِ اکثریت ناظران، طرد کامل است؛ بنابراین با اظهار تاسف، پرونده با همین نتیجه مختومه است. In fact ‏۱۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۱ (UTC)

 • ناظران مشارکت‌کننده:
In fact (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)
4nn1l2 (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)
PHoBiA (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)
Pouyana (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)
Ladsgroup (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • اختیارات • آمار  • آمار پیشرفته)