ویکی‌پدیا:انتخابات هیئت نظارت/دور یازدهم/Alpineer

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Alpineer (بحثمشارکت‌هاانتقال‌هابسته شودبسته‌شدن‌هااختیاراتآمارآمار پیشرفته)

درود بر همراهان ویکی‌پدیا فارسی؛ مرتضی هستم، ۱۲ سال است که عضو ویکی‌پدیا هستم و سه سال است که در هیئت نظارت حضور داشته‌ام. مدتی‌ست که ویرایش محتوایی چندانی نداشته‌ام. در واقع فرصتش نبوده. اما در پرونده‌های هیئت و پاسخگویی به کاربران همچنان دست به کارم. اگر مناسب دانستید کماکان پس از این نیز در کنار دانشنامه خواهم بود.

پرسش‌های عمومی[ویرایش]

 1. چه تجربه‌ای در فرایندهای حل اختلاف ویکی‌پدیا داشته‌اید؟ آیا برای حل اختلافات نظر سوم ارائه داده‌اید؟ آیا تاکنون میانجیگری کرده‌اید؟ لطفاً دیدگاهتان را در این باره شرح دهید.
  در بحث‌های متعدد همواره تلاش کرده‌ام که رویکردم میانجیگری باشد. چرا که عقیده دارم اختلافات عموماً در تقابل دیدگاه‌ها به وجود می‌آید و ما معمولاً اینطور نیست که یک دیدگاه را بخواهیم. رویکرد دانشنامه و بی‌طرفی این است که تمام دیدگاه‌های پیرامون یک موضوع پوشش داده شود. در بسیاری از موارد اختلافات با میانجیگری حل می‌شود.
 2. چه طور تصمیم می‌گیرید که در قبال کنش نابخردانه، باید واکنش سخت‌گیرانه (طرد، تحریم موضوعی، سلب دسترسی مدیریت) نشان داد یا واکنش سهل‌گیرانه (مدارا، تذکر، اولتیماتوم)؟
  طبیعتاً بر اساس شرایط پرونده و در نظر گرفتن آنچه که اتفاق افتاده و توالی تکرار آن در گذشته و دلیل و دفاغی که مدیر برای کنش‌اش ارائه می‌کند. سودی که کاربر به دانشنامه رسانده و خواهد رساند؛ و سایر متغیرها. با در نظر گرفتن متغیرهایی از این دست می‌توان نتیجه‌ای گرفت که جانب انصاف و سود دانشنامه در آن رعایت شده باشد.
 3. در صورتی که در پرونده‌ای ادعای تعارض منافع برایتان مطرح شد چه کار می‌کنید؟ (در چه صورت از نشستن بر جایگاه ناظر انصراف می‌دهید)؟
  ادعای تعارض منافع می‌تواند توسط سایر ناظران بررسی شود و چنانچه اجماع بر آن شد قطعاً گردن خواهم نهاد. خودم نیز چنانچه احتمال دهم دچار دوستی و دشمنی خواهم شد موضوع را مطرح کرده و کنار خواهم نشست.
 4. اگر عضو هیئت شدید، آیا در طول یک سال آینده مانعی بر سر راه شما برای فعالیت در ویکی‌پدیا وجود خواهد داشت؟ اگر به عنوان ناظر انتخاب شدید و بعد از مدتی به هر دلیلی امکان حضور در ویکی‌پدیا را نداشتید چه کار می‌کنید؟
  اکنون مانعی نمی‌بینم البته که ما انسانیم و شرایط متغیر. اما امید که مانعی نباشد و مثل گذشته مشارکت نمایم. چنانچه امکان حضور نداشته باشم اطلاع خواهم داد تا اعضاء علی‌البدل دست به کار شوند.
 5. به یکی از پرونده‌های قبلی هیئت که به نظرتان هیئت در رسیدگی به آن موفق بوده‌است با ذکر دلیل اشاره کنید و تحلیل کنید چرا موفق بوده‌است.
 6. به یکی از پرونده‌های قبلی هیئت که به نظرتان هیئت در رسیدگی به آن ناموفق بوده‌است با ذکر دلیل اشاره کنید و تحلیل کنید چرا ناموفق بوده‌است.
 7. برای بهبود سازوکار هیئت نظارت چه ایده‌هایی مطرح کرده‌اید / خواهید کرد؟ چقدر برای ساختن اجماع در این باره تلاش کرده‌اید / خواهید کرد؟
 8. آیا در حال حاضر ویکی‌پدیای فارسی به هیئت داوری نیاز دارد؟ اگر آری، چگونه باید به آن رسید؟ اگر نه، چرا؟
 9. اگر کاربر(ان) از کنش‌های غیرمدیریتی یک مدیر (مثلا نقض نزاکت یا نقض وپ:رفمد) شکایت کردند، آیا به نظرتان هیئت می‌تواند به آن شکایت رسیدگی کند؟
  اگر اختلاف به روشی دیگر حل نشود بله، هیئت می‌تواند رسیدگی کند.
 10. به نظرتان ناظر همکار در چه زمانی مشمول بند سلب صلاحیت ناظران خواهد شد؟ تشخیص عدم صلاحیت او چگونه و بر چه اساس داده خواهد شد؟
  دلیل رایجش می‌تواند تعارض منافع باشد. بررسی به عهدهٔ سایر ناظران خواهد بود.

پرسش‌های کاربران[ویرایش]

با استفاده از الگوی زیر، سؤال‌هایتان را بیفزایید:

{{سؤال
| س = سؤال کاربر
| ج = }}

نظرها[ویرایش]

نظر Sunfyre[ویرایش]

 • همچون دوره نهم و دهم ایشان یکی از دو سهمیه ناظرمدیر من در ترکیب اعضای اصلی هیئت هستند.--‏‏ SunfyreT ‏۱۹ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۱۵ (UTC)
  @Sunfyre: سپاس از اعتماد شما جناب آرمان. Morteza گفتگو :) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۴۶ (UTC)

نظر مکس[ویرایش]

 • درود، چنان که فهمیدم فعالیت شما بسیار کم شده است، به حدی که حتی در یکی از پرونده های قبلی هم(تا آن جایی که من دیدم، بیشترش را نمیدانم) بابت همین موضوع از عضو اللبدل استفاده شد، همین مسئله برایم کافیست که علی‌رغم میل باطنی و اعتمادم به قضاوتتان شما را در صدر آرائم قرار ندهم. آیا میتوانید در این خصوص توضیحی بدهید؟MAX گفتگو ۱ آبان ۱۳۹۹، ساعت ۲۱:۳۴ (ایران) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۰۴ (UTC)
  @3000MAX: درود بر شما؛ فارغ از اینکه در فهرست شما باشم یا خیر از دغدغه‌مندی شما سپاسگزارم. در گذشته اتفاق نیافتاده بوده اما اخیراً پیش آمد که عمیقاً گرفتار در زندگی شخصی بودم. میان سفر و کارهای اداری و چیزهایی از این دست. اکنون از آن شرایط عبور کرده‌ام و اگر نگاهی به صفحه بحثم بیاندازید در زمان قابل قبولی پاسخگوی سوالات انبوه کاربران تازه‌نفس هستم. امید که رفته رفته فرصت فعالیتم بیشتر نیز بشود. روزگار خوش. Morteza گفتگو :) ‏۲۲ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۳۸ (UTC)

نظر Arash.pt[ویرایش]

 • عملکرد کاربر:Alpineer در سه دوره اخیر عضو هیئت بوده فوق‌العاده بوده و در تمامی پرونده‌هایی که بررسی کرده نظرشان را درست می‌دانم. کافیست نظر ایشان را در پرونده مهرنگار (دوره هشتم)، پرونده حجت و امیر (دوره نهم) و پرونده بامداد و امیر (دوره دهم) را دوباره بخوانید تا با شیوه بررسی و قضاوت ایشان آشنا شوید. دیدگاه ایشان کاملا بی‌طرف و مستقل بوده و در هنگام بررسی، درگیر حاشیه‌ها و بحث‌های بیهوده و سفسطه‌های دیگران (شاکی، شاکی علیه، کاربران درگیر یا دیگر اعضا) نمی‌شود و به دنبال برخوردهای افراطی و خلاف سیاست نیست. به نظرم حضور چنین کاربرانی در هیئت نظارت به بهبود روند بررسی و نتیجه عادلانه در پرونده‌ها کمک می‌کند. ARASH PT  بحث  ‏۲۳ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۵۹ (UTC)
  @Arash.pt: درود بر جناب آرش؛ سپاس از شما. Morteza گفتگو :) ‏۲۳ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۴۵ (UTC)