ویکی‌پدیا:آیا می‌دانستید که...؟/هفته‌های ۲۰۱۷ (میلادی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
 • هفته ۰۴ و ۴۹ هفته مانده تا پایان سال
۲۰۱۷/هفته ۰۱ — ویرایش
Sheikh Safi al-Din Khānegāh and Shrine.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
شیخ صفی‌الدین اردبیلی

آمیک پیشنهادی ربط مستقیمی به شیخ صفی‌الدین اردبیلی ندارد و من برای این مقاله با این آمیک مخالفم. البته می تواند آمیک جالبی برای مقاله آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی باشد.--سید (بحث) ‏۲۱ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۲۳ (UTC)

خودتان یک تغییراتی دادید، باز هنوز هم مخالفید؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۱ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۴۱ (UTC)
اتومیدیت

متن کنونی آمیک جذابیتی (حداقل برای بنده) ندارد. می‌خواستم نظر دیگر دوستان را بدانم. اگر نظر دیگر دوستان نیز بر همین است، می‌توان با توجه به مورد ۴ بایدها و نبایدها، از خیرش گذشت. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۱ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۴۴ (UTC)

آمیک پیشنهاد جناب @Behzad39: بوده است.--سید (بحث) ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۳:۴۰ (UTC)
سلام بر اساتید عزیز، من اصراری به هیچکدام از آمیکهایم ندارم اما گفتن این نکته لازم است که مطالب پزشکی شاید برای همه جذاب نباشد اما حتما برای گروهی که دنبال این مطالب هستند مفید خواهد بود. تمام آمیک های ما صرفا تاریخی است و معمولا از هیچکدام از پروژه های دیگر آمیکی انتخاب نمی شود. اما در نهایت من تابع اساتید هستم. هرچه از دوست رسد نکوست :) --Behzad39 (بحث) ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۳۲ (UTC)
موافق با Gnosis؛ حذف شود. اصطلاح پشت اصطلاح آمده و به‌ندرت کسی سر درمی‌آورد جریان چیست چه رسد که بخواهد جذابیتی برایش داشته باشد. Wikimostafa (بحث) ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۴۵ (UTC)
@Behzad39: گرامی، بسیار نکوست اگر آمیک‌های پزشکی و ورزشی و کهکشانی و ... بیشتری داشته باشیم و به گمانم همه موافق باشند، اما متن این آمیک برای همه قابل فهم نیست، آیا می‌توانید متن را جذاب‌تر، ساده‌تر و کوتاه‌ترش کنید؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۵۱ (UTC)
@Gnosis: سلام گرم بر دوست عزیزم، خوب شما وقتی متن را می‌خوانید چه برداشتی دارید؟ منظورم این است کجایش می‌لنگد؟ فوقش اینه اگر نشد متن را ساده‌تر کنیم آمیک هفته بعد را به این هفته بیاوریم. -- Behzad39 (بحث) ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۵۸ (UTC)
@Behzad39: مطالب خیلی تخصصی برای آمیک مناسب نیست. مثلا در مقاله غده فوق کلیوی چندین آمیک جالب یافتم که البته مشکل منبع دارد. اما در مقاله اتومیدیت یافتن آمیک خوب سخت است.--سید (بحث) ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۷:۴۳ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام بر سید گل گلاب، خیلی عالی، الان همین آمیک شد که شما مقاله غده فوق کلیه را بخوانید:)) . خوب اگر شما هم موافق این آمیک نیستید آن را حذف کنیم و آمیک هفته بعد را جایگزین کنیم. من برای آمیک آن هفته مطلب دیگری قرار می‌دهم. چطوره؟ -- Behzad39 (بحث) ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۱۳ (UTC)
@Behzad39: سلام بزرگوار. سعی کنید آمیک ها را طوری بسازید که مردم با دانش پزشکی عمومی شان بفهمند و مخاطبش محدود به دانشجویان پزشکی نباشد.--سید (بحث) ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۳۵ (UTC)
@Sa.vakilian: دوتا نام را تغییر دادم و عوام پسندتر کردم. چطور شد؟ بقیه‌اش را واقعا نمی‌شود کاری کرد. در نهایت اگر مورد توافق نبود حذفش می‌کنیم. فدای سر همه ما :) -- Behzad39 (بحث) ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۰:۵۱ (UTC)

@Behzad39: به نظرم فهم این آمیک مستلزم اطلاعات پزشکی تخصصی است. لذا برای مخاطب عام جالب نیست. من چند آمیک از مقاله غده فوق کلیوی پیشنهاد می دهم (صرفنظر از مشکل منبع در آن مقاله):

--سید (بحث) ‏۲۳ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۴:۱۲ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام بر سید عزیز، من برای آمیک دوم پیشنهادی شما از مقاله فوق‌کلیه منبع معتبر گذاشتم. آمیک را تغییر خواهم داد. -- Behzad39 (بحث) ‏۲۳ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۰۸ (UTC)

@Sicaspi: لطفا اگر پیشنهادی جهت افزودن بر جذابیت آمیک های این هفته دارید بفرمایید.--سید (بحث) ‏۳۰ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۹:۵۲ (UTC)

عکس های پیشنهادی

۲۰۱۷/هفته ۰۲ — ویرایش
Cyrus Habib 2014.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
بمباران اندیمشک
@Sahehco: عجب آمیکی افزودید. دست مریزاد! ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۵ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۱:۲۵ (UTC)
میل-۲۴

آمیک به جهت فقدان منبع از سال 2016 به اینجا منتقل شد.--سید (بحث) ‏۱۷ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۰۷ (UTC)

کنترل درد توسط بیمار

@Behzad39: متن آمیک بسیار طولانی است. لطفا کوتاهش کنید.--سید (بحث) ‏۱۷ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۰۹ (UTC)

سلام بر سید عزیز، اصلاح کردم.--Behzad39 (بحث) ‏۱۷ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۲۳ (UTC)
کریستیان هفتم دانمارک

بر اساس قانون جدیدِ حجم حداقلی برای آمیک‌ها (مورد ۱۶)، شرایط آمیک‌شدن را ندارد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۴ (UTC)

درخواست نظر

@Sicaspi و ارژنگ: سلام. لطفا اگر نظری درباره جذابیت آمیک های این هفته دارید بفرمایید.--سید (بحث) ‏۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۳ (UTC)

درود بر سید عزیز، کاش پیش از پیام پیشینتان متنی را که نوشته بودم را میخواندید؛ در آنجا یک آمیک پیشنهاد داده بودم. در مورد این آمیکها تغییرات زیر را دادم لطفا نظرتان را در هر مورد بفرمائید:
پیشاپیش سپاس. ارژنـگ ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۲۲ (UTC)
@ارژنگ: سلام.
 • در خصوص بزم و رزم هرچند منشأ آن پیش از اسلام است اما در ادبیات فارسی پس از اسلام هم سهم بزرگی دارد و ترکان هم با ادبیات پیش از اسلام ارتباطی نداشتند. لذا مخالف هستم.
 • منبع آمیک گاز متان هم در مقاله فرهنگ معین ذکر شده است.
 • آمیک هزاراسپیان هم طولانی و دارای چندین نام است در نتیجه عملا تاکیدی بر هزاراسپیان ندارد.
 • سیروس حبیب به همین شکل فعلی روانتر است.
 • با بقیه موافقم.--سید (بحث) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۴ (UTC)
درود بر vakilian عزیز، من پینگ شما را دریافت نکرده بودم. اما دیگر برای بحث ظاهرا دیر است اما خواستم این نکته را اشاره کنم که با وجود درست بودن آمیک متان منبع آن فرهنگ معین آنهم در ویکیپدیای خودمان است!!! ارتباط این دو موضوع چه چیزی میتواند باشد؟ در ضمن آمیک هزارسپیان طولانیست. در ضمن ظاهرا این پروژه تعطیل شده یا من اشتباه میکنم؟ ارژنـگ ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۳۴ (UTC)
@ارژنگ: منظورتان را از تعطیلی پروژه نمی فهمم. پروژه که همچنان فعال است. پیشنهاد می کنم آمیک های هفته بعد را ببینید. در مورد متان موافقم که منبع ضعیف است، اما به هر حال مشکل از آمیک نیست. اگر مایلید منبعی به مقاله اضافه بفرمایید که بهتر از معین باشد. در مورد هزاراسپیان، با آمیک پیشنهادی شما موافق نبودم و آن هم همین قدر طولانی بود.--سید (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۲۱ (UTC)
درود دوباره بر vakilian عزیز، ممنون از پیشنهادتون دوست گرامی، توجه بفرمائید که من هم موافق آمیکهایی مثل هزاراسپیان کنونی صفحه اول نبودم. بگذریم. سپاس از پاسخ سریعتون دوست عزیز. ارژنـگ ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۳۳ (UTC)
@ارژنگ: خب اگر مخالف بودید، باید می فرمودید تا در موردش بحث کنیم. اما شما پیشنهاد یک متن جدید را دادید، یعنی با اصل آمیک مخالفت نکردید. من فکر کردم که متن خودم بهتر است. به هر حال منتظر نظرتان در خصوص آمیک های هفته سوم بخصوص ودکای ترامپ که محل اختلاف بوده هستم. --سید (بحث) ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۳۷ (UTC)
عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: شورش اونین: سه روز نخست: دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه:
  Shinnyodō engi, vol.3 (part).jpg
 • عکس دوم: بزم و رزم: دو روز وسط: پنجشنبه و جمعه:
  Mehmoonifinal2.jpg
 • عکس سوم: سیروس حبیب: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  Cyrus Habib 2014.jpg
  --سید (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۶ (UTC)
موافق -- آرمانب ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۳۷ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۰۳ — ویرایش
Dasht-e Lut Dust Storm Iran TMO 2010023 lrg.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
کِلاشنیکُف

متن آمیک در مقاله نیست.--سید (بحث) ‏۱۷ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۱۰ (UTC)

غیر از این نکته‌ای که سید عزیز گفت، به نظرم آمیک جذابی هم نیست.--Behzad39 (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۵ (UTC)
بنظر من جذاب است. -- آرمانب ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۹ (UTC)
بله آمیک جذاب است. البته از آن مقاله آمیک های جذابتری هم می توان یافت.--سید (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۴ (UTC)

فعلا به هفته هفتم بردم تا مشکلاتش رفع شود.--سید (بحث) ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۸ (UTC)

✓ منبع افزوده شد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۹ (UTC) ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۹ (UTC)
نظم (شعر)

متن آمیک بسیار بد است. بشدت مخالفم.--سید (بحث) ‏۱۷ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۱۲ (UTC)

آمیک نیست؟--آرمانب ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۱ (UTC)
@Sunfyre: حذفش کردم. تن آمیک در تاریخچه صفحه هست.--سید (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۴ (UTC)
ودکای ترامپ

به نظر من، خیلی آمیک جذابی نیست. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۲ (UTC)

موافقم با Gnosis عزیز، این هم جذاب نیست. مطلبی هم نیست که فرد را وادار به مطالعه مقاله کند.--Behzad39 (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۵ (UTC)
بنظرم جذاب است و خواننده را مجبور میکند مقاله اصلی را مطالعه کند. -- آرمانب ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۷ (UTC)
@Sunfyre: با سلام،اینکه همسر ترامپ ودکا شرکت ترامپ را نخورده جذاب است؟ الان شما مقاله را خواندی؟ -- Behzad39 (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۰ (UTC)
بله -- آرمانب ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۲ (UTC)
منظورم خود ترامپ بود به اشتباه نوشتم همسر ترامپ. در هر صورت نظرم همانی است که گفتم--Behzad39 (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۴ (UTC)
این از جمله آیا می دانید که های ویکی انگلیسی است. این که یک نفر محصولی را تولید کند ولی خودش هیچ وقت مصرفش نکند جالب نیست؟ مثلاً صاحب یک کبابی معروف خودش هیچ وقت آن را نخورده باشد. 1234 (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۰۶ (UTC)
البته در اینجا، صحبت از یک کبابی معروف و معتبر نیست، چون پروژه‌ای شکست‌خورده و ناموفق بود. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۱۰ (UTC)
آدمش ولی معروف است1234 (بحث) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۳ (UTC)
@Sicaspi و Sunfyre: بر اساس قانون جدیدِ حجم حداقلی برای آمیک‌ها (مورد ۱۶)، این آمیک به شکل فعلی شرایط آمیک‌شدن را ندارد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۶ (UTC)
آمیک جالبی است ولی من متاسفانه امکان گسترش آن را ندادم، بنظرم خود سیکاسپی زحمتش را بکشد.--آرمانب ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۸ (UTC)
افزودم1234 (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۸ (UTC)
چارلی چاپلین

آمیک منبع ندارد.--سید (بحث) ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۹ (UTC)

✓ منبع افزوده شد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۳ (UTC)
کویر لوت

در این آمیک احتیاجی به ذکر مساحت نیست و به صورت «... کویر لوت حدود ۱۰ درصد از وسعت ایران را در بر گرفته است؟» آورده شود بهتر است. در ضمن دشت است و نه کویر، بحث:دشت لوت مطالعه شود --آرمانب ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۴ (UTC)

بسیار هم عالی. اصلاح شد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۳۵ (UTC)
عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: نفرتیتی: سه روز نخست: دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه:
  Nofretete Neues Museum.jpg
 • عکس دوم: چارلی چاپلین: دو روز وسط: پنجشنبه و جمعه:
  Charlie Chaplin portrait.jpg
 • عکس سوم: دشت لوت: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  Dasht-e Lut Dust Storm Iran TMO 2010023 lrg.jpg

--سید (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۲ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۰۴ — ویرایش
Ethel Smyth.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
آمیک‌های پیشنهادی

-- آرمانب ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۶ (UTC)

@Sunfyre: اولی خوبه. دومی را بهتر است در یک هفته دیگر بگذاریم چون فضایش نزدیک به دیگر آمیک های این هفته است.
گماینشافت و گزلشافت

سومیش اشکال دارد. تونیس مفهوم «Gemeinschaft» را ابداع کرد که اجتماع فارسی اصلا آن را نمی رساند. اول مقاله گمن شافت و گزل شافت را بسازید. بعدش می توان در خصوص آمیک شدنش بحث کرد.--سید (بحث) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۳ (UTC)

زحمت مدیریت آمیک‌ها با شما، من صرفا پیشنهاد دادم؛ گماینشافت و گزلشافت مقاله‌اش موجود است. -- آرمانب ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۲ (UTC)
@Sunfyre: می تواند آمیک بشود اما هم مشکل فقدان منبع دارد و هم حجمش کمتر از 200 کلمه است. اگر می خواهید آمیک شود، قبلش مقاله را توسعه دهید.--سید (بحث) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۸ (UTC)
زمانی دیگر، ممنون از پی‌گیری -- آرمانب ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۵ (UTC)
اندام جنسی

تمرکز آمیک پیشنهادی بر کوسه ها و ماهیان است!--سید (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۲ (UTC)

پیشنهاد MRG90

درود. آمیک زیر را برای این هفته پیشنهاد می‌کنم:

 • … زمانی که اتل اسمایت در ۱۹۱۲ میلادی به زندان افتاد، رژه و آوازخوانی زنان را از پنجره با مسواک رهبری کرد؟

وهاب (گپ) ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۹ (UTC)

پیشنهاد II) MRG90)
موافق منتها کلمه زنده را فراموش کردید بیاورید: «اما مورانو تنها فردِ زندهٔ شناخته‌شده و بازمانده از سدهٔ ۱۹ میلادی است.» -- آرمانب ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۲ (UTC)
تغییر دادم. سپاس. وهاب (گپ) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۹ (UTC)
می خواید چشم بخوره بمیره!--سید (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۶ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۱۷ (UTC)

با نگاره‌ها موافقم. البته هنوز به یک آمیک دیگر نیاز است تا شمارِ آمیک‌ها به هفت برسد. یک مورد دیگر را در زیر پیشنهاد می‌کنم. وهاب (گپ) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۳۷ (UTC)
پیشنهاد MRG90 ‏(III)
موافق. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۹ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۷ (UTC)
@Gnosis و MRG90: چون این مقاله هم عکس خوبی داره، پیشنهاد می کنم بگذاریمش هفته پنجم و به جایش یک مقاله بدون عکس مثل «تا اوایل قرن بیستم در موسیقی کلاسیک اروپایی استفاده از ریزپرده‌ها رایج نبوده‌است؟»--سید (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۵ (UTC)
@Sa.vakilian: موافق --وهاب (گپ) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۷ (UTC)
من نیز موافقم. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۲ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۰۵ — ویرایش
AmirKabir naghashbashi.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
اکسپرسیونیسم انتزاعی

من نتوانستم آمیک را در مقاله بیابم.--سید (بحث) ‏۲۱ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۲۵ (UTC)

@Gnosis: این مطلب در ویکی انگلیسی هست اما در فارسی نیافتم. ضمنا یک مقاله هم برای جنگ فرهنگی نیاز داریم.--سید (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۸ (UTC)
@Sa.vakilian: درود، این مطلب از بی‌بی‌سی فارسی هست.
(من نخستین‌بار این واژهٔ جنگ فرهنگی (تهاجم فرهنگی) را در یکی از سخنرانی‌های آیت‌الله خامنه‌ای شنیدم، اول به نظرم توهم آمد ولی بعدها متوجه شدم که ایشان واقعا دیدگاهش درست بود.) ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۸ (UTC)
تهاجم فرهنگی(cultural invasion) به تضاد فرهنگی (cultural conflict) پیوند خورده اما فکر می کنم عنوان اصلی باید «تهاجم فرهنگی» می بود، چون رایج تر است.--سید (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۴ (UTC)
@Gnosis: هنوز گویا مطلب به مقاله اضافه نشده است!--سید (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۵ (UTC)
✓ شد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۱ (UTC)
محمداسماعیل تشید

آمیک قدری مبهم است و عده اندکی با «لوله S شکل دانشگاه تهران» و «مجله B.J.A» ارتباط می گیرند.

آمیک جایگزین: «محمداسماعیل تشیّد» از بنیانگذاران بیهوشی نوین در ایران است.»--سید (بحث) ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۳ (UTC)

پیشنهاد MRG90

درود. آمیک زیر را برای این هفته پیشنهاد می‌کنم:

پی‌یر دو فرما،

پی‌یر دو فرما، در کدام دانشگاه حقوق خوانده بود؟ جمله کنونی مجهول است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۴ (UTC)

@Gnosis: درود. در دانشگاه اورلئان. وهاب (گپ) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۶ (UTC)
با سپاس. فکر می‌کنم لازم باشد کسی زحمت ساخت مقاله‌اش را بکشد، جمله کنونی مجهول است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۹ (UTC)
شد. در آمیک‌اش هم پیوند دادم. --وهاب (گپ) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۹ (UTC)
سپاس بسیار. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۲۴ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۵ (UTC)

@Sa.vakilian: پیشنهاد من این تصویر است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۲ (UTC)
@Gnosis: من برای مقاله اکسپرسیونیسم تصویر خاصی را مدنظر ندارم، اما این تصویر که شما می گویید برچسب استفاده منصفانه دارد. آیا ما مجازیم که آن را روی صفحه اصلی هم ببریم. --سید (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۳ (UTC)
@Sa.vakilian: من اصرار خاصی ندارم، چون آن نگاره تنها نگاره‌ای بوده است که پس از انقلاب از مجموعهٔ ارزشمند موزه هنرهای معاصر تهران خارج شده و یکی از گران‌ترین تابلوهای تمام دوران است، پیشنهادش کردم. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۳ (UTC)
@Gnosis و MRG90: سوالم کلی تر بود. آیا ما می توانیم عکسی را که برچسب استفاده منصفانه دارد به صفحه اصلی ببریم؟ یادمه پارسال هم یکی دو بار چنین بحثی پیش آمده بود.--سید (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۶ (UTC)
@Sa.vakilian: به گمانم خیر، من وقتی این نگاره را پیشنهاد کردم، اصلا به حق تکثیرش نگاه نکرده بودم.
راستی این هم بد نیست. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۷ (UTC)
@Gnosis: موافقم. شما عکس را به مقاله بیفزایید. پس شد
Veleros en el espejo.jpg
--سید (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۱ (UTC)
✓ شد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۸ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۰۶ — ویرایش


صفحهٔ بحث — ویرایش
جرج واشنگتن

من مطلب آمیک را در مقاله نیافتم!--سید (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۸ (UTC)

@Gnosis: من با این آمیک مشکل دارم. به نظرم این کم اهمیت ترین چیزیه که از جرج واشنگتن می شه گذاشت. --سید (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۸ (UTC)
@Sa.vakilian: درود. من با جایگزینی با مطلبی جالب‌تر از وی هیچ مشکلی ندارم. --ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۶ (UTC)
@Gnosis: وقتی مقاله ناقصو فاقد منبع است، آمیک خوبی نمی شود از آن ساخت.--سید (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۳ (UTC)
@Sa.vakilian: پس هرگونه خود صلاح می‌دانید. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۴ (UTC)
به هفته بیستم منتقل کردم، شاید تا آن وقت تکمیل شود.--سید (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۷ (UTC)
واریکوسل

«واریکوسل شایع‌ترین بیماری قابل درمان در مردان بوده» یعنی حتی شایعتر و قابل درمانتر از سرماخوردگی!!! من این قسمت اول را از آمیک حذف می کنم.--سید (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۴۰ (UTC)

@Sa.vakilian: سیدجان اقلا پینگ کنید تا پاسخ دهم. منظور بیماری‌های مربوط به ناباروری است.--Behzad39 (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۲ (UTC)
@Behzad39: ببخشید. حالا خوب شد.--سید (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۲ (UTC)
پیشنهاد MRG90

درود. آمیک زیر را پیشنهاد می‌کنم تا در صورت نیاز، این هفته استفاده شود:

@MRG90: خیلی مبهم است. یک توضیح به صورت معترضه اضافه کنید که مشخص شود «ابر اورت» چیست. --سید (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۶ (UTC)
@Sa.vakilian: خوب به‌نظر من همین رمزآلود بودنش به جذابیت آن می‌افزاید. ولی می‌توان نوشت «منطقهٔ اَبرِ اُورت» خوشبختانه مقاله دارد و برای اطلاعات بیشتر می‌توانند آن را بخوانند. وهاب (گپ) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۸ (UTC)
@MRG90: باشه فقط این هفته مقاله عکس دار زیاد داریم. بگذاریمش هفته بعد.--سید (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۳ (UTC)
موافق. وهاب (گپ) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۷ (UTC)
پیشنهاد MRG90 ‏(II)

درود این آمیک را پیشنهاد می‌کنم تا در صورت نیاز استفاده شود:

موافق. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۰۵ (UTC)
عکس های پیشنهادی
@MRG90،‏ Gnosis و Behzad39: کدام عکس ها را بگذاریم؟--سید (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۶ (UTC)
عکس واریکوسل مناسب صفحه اول نیست. عکس کوه هم زیاد مشخص و واضح نیست. به نظرم مجید مجیدی از همه بهتر است چون عکس صادق هدایت هم به اندازه کافی همه جا دیده شده. -- Behzad39 (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۰ (UTC)
بنظر من هم واریکوسل مناسب نیست. ولی سه نگارهٔ دیگر قابل قبولند. برای کوه آتوس نگاره‌ها واضح‌تری هم هست مانند: Mt. Athos (3939757657).jpg و Athos, IMG 0892-B.jpg. وهاب (گپ) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۲ (UTC)
پس اگر موافقید به ترتیب صادق هدایت، مجید مجیدی و کوه آتوس را کار می کنیم.--سید (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۳ (UTC)
موافق با پیشنهاد جناب MRG90. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۶ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۰۷ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
دوئل بر-همیلتون

هم مقاله دوئل و هم مقاله الکساندر همیلتون ظاهراً از حداقل کلمات تعیین شده برای آمیک کوتاه‌تر است. --سید (بحث) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۴ (UTC)

آستاتین

@Sahehco: اگر کمی دست به سر روی مقاله بکشید که آن برچسب بدون منبع از بالایش برداشته شود، بسیار عالی است. --سید (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۳ (UTC)

@Sa.vakilian: درود، اگر عمری بود به چشم--Sahehco / گفتگو ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۵ (UTC)

متقابلا سلام --سید (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۸ (UTC) ُِ

پیش‌درمان

با سلام، آمیک کلونیدن از مقاله پیش‌درمان انتخاب شده است.--Behzad39 (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۴ (UTC)

@Behzad39: خوب است چند هفته بین مقالات بیهوشی فاصله بیاندازید. مثلا این را بگذارید برای هفته دهم.--سید (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۴۸ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام بر شما، هرطور صلاح است همان را انجام دهید. البته این آمیک بیهوشی نبود بلکه پزشکی بود. -- Behzad39 (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۱۲ (UTC)
پیشنهاد آمیک

«...ساختمان پلاسکو که نماد تهران جدید بشمار میرفت پس از ۵۴ سال از زمان ساخت بر اثر آتش‌سوزی فرو ریخت؟» -- آرمانب ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۶ (UTC)

الان این موضوع در رویدادهای اخیر هست و لازم نیست آمیک شود.--سید (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۵۲ (UTC)
به‌نظر من هم چون تازه سرخط خبرها بوده، تکرار مکررات است و فاقد جذابیت. وهاب (گپ) ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۱ (UTC)
لقب‌های پادشاهی بریتانیا

آمیک بسیار مبهم و فاقد جذابیت است. با آن مخالفم.--سید (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۷ (UTC)

«... القاب سلطنتی دربار بریتانیا دارای ۵ عنوانِ مهم است؟» با اجازه آمیک را جایگزین کردم.--سید (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۱ (UTC)
@Sa.vakilian: به نظر من آمیک جذابی بود، به هر حال برای جایگزینی چه انتخاب خوبی کردید. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۵ (UTC)
حمید اشرف

آیا نباید بنویسیم «یکی از»؟--سید (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۰ (UTC)

@Gnosis: اگر فرصت داری کمی مقاله را به مقالات مرتبطش پیوند بده. متن جای لینک زیاد داره.--سید (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۳ (UTC)
پیشنهادی دارید؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۸ (UTC)
عکس پیشنهادی
@MRG90،‏ Gnosis و Behzad39: سلام. هفته آینده چهار تا پنج مقاله عکس مناسب دارند که عبارتند از کلاشنیکف، سفر اکتشافی آمونسن به قطب جنوب، دوئل بر-همیلتون، وویجر ۱ و حمید اشرف. البته کیفیت عکس اشرف خیلی کم است و مناسب صفحه اول نیست. بنابراین پیشنهاد می کنم، یکی از چهار مقاله نخست را به هفته های بعد منتقل کنیم و به جایش مقاله ای بگذاریم که عکس صفحه اول نداشته باشد.--سید (بحث) ‏۴ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۵ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام بر شما، به نظرم اگر قرار است حتما از نگاره حمید اشرف استفاده شود همین هفته بماند. وویجر برای هفته بعد منتقل شود چون به نظرم آخرین آمیک این هفته بوده. اگر اشتباه نگفته باشم. -- Behzad39 (بحث) ‏۴ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۳ (UTC)

درود. پیشنهاد منطقی است. هر کدام به هفتهٔ بعد رود من مخالفتی ندارم. وهاب (گپ) ‏۴ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۱۷ (UTC)
من نیز موافقم. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۰ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۲۸ (UTC)

--سید (بحث) ‏۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۸ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۰۸ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
میرزا حسین مشکین‌قلم

موضوع اصلی آمیک مبهم است. یعنی مشخص نیست «میرزا حسین مشکین‌قلم» موضوع آمیک است و یا «یابهاءالابهی». به نظر می‌رسد دو آمیک به هم چسبیده است. --سید (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۴ (UTC)

@Sa.vakilian: به نظرتان چه باید کرد؟ خودتان متن جایگزینی را توصیه می‌کنید؟ AlmaBeta (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۴ (UTC)
نیمه دوم یک جمله معترضه مستقل است. چون هدف شما ساخت آمیک برای مشکین قلم بوده پیشنهاد من اینهاست:
 • محمدحسین مشکین‌قلم، ملقب به میرعماد ثانی، به سبکِ خاص ترسیم پرندگان و چهرهٔ انسان با حروف علاقه خاصی داشت؟
 • محمدحسین مشکین‌قلم، ملقب به میرعماد ثانی، یکی از ۱۹ حواری اولیه بهاءالله بود؟
 • محمدحسین مشکین‌قلم، ملقب به میرعماد ثانی، در تبریز معلم خط مظفرالدین میرزا، ولیعهد ناصرالدین‌شاه بود؟

--سید (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۸ (UTC)

@Sa.vakilian: با تشکر از شما، مورد دوم را چون هنوز ۱۹ حواری اولیه بهاءالله ناقص است را پیشنهاد نمی‌کنم. از نظر من هم مورد اول و سوم خوب است، هر کدام بیشتر نظر خودتان هست را جایگزین بفرمایید. AlmaBeta (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۰ (UTC)
@Sa.vakilian: بهتر نیست «ملقب به میرعماد ثانی» حذف شود؟ ظاهراً لقبی بوده که بهاءالله به او داده و معلوم نیست اگر بقیه اهل فن هم این را قبول داشته‌اند. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۶ (UTC)
تذکر خوبی بود. نمی‌دانستم. --سید (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۴ (UTC)
کاهو
@Nargess.n: گرامی، آمیکی را برای این هفته پیشنهاد می‌کنید؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۳ (UTC)
درود، جناب @Gnosis: ، به نظر من این جملات جذاب بودند، تصمیم‌گیری با شما.ارادتمند.Nargess.n (بحث) ‏۱۳ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۳ (UTC)

۱. هنگامی که دانه‌های کاهو به صورت تازه بعد از درو منجمد شوند، تا نیمه‌عمر ۵۰۰ساله هیدروژن بخار شده و ۳۴۰۰ ساله نیتروژن مایع ماندگاری خواهند داشت. این مزیت زمانی از بین می‌رود که دانه‌ها بلافاصله بعد از برداشت منجمد نشوند؟ (بخش کشت)

۲.کاهو برای نخستین بار توسط کریستف کلمب در قرن ۱۵ از اروپا به آمریکا آورده شد؟

 • شاید این جملات هم جالب باشد، هر کدام را که صلاح می‌دانید انتخاب کنید، یا نکنید!

۳.سیگار گیاهی تنباکو ندارد و به جای آن از انواع مختلف گیاهان و یا مواد گیاهی تشکیل شده است؟

۴. طبق تحقیق آرنولد نیومن هر همبرگری که می‌خریم باعث از بین رفتن ۶٫۲۵ متر مربع از جنگل‌های بارانی می‌شود؟

@Nargess.n: سپاس بسیار. به‌نظر من که آمیک‌های ۲ و ۳ عالی هستند و با استفاده‌شان در این هفته موافقم. وهاب (گپ) ‏۱۳ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۲ (UTC)
@Nargess.n و MRG90: با اجازه موارد دو و سه به هفته نهم اضافه می کنم.--سید (بحث) ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۸ (UTC)
موافق. بد نیست از نگارهٔ خانم متین‌دفتری هم استفاده شود. وهاب (گپ) ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۵ (UTC)
@MRG90: این هفته سه عکس داریم. اما من در آن عکس سیاه و سفید جذابیت خاصی ندیدم. اگر می خواهید حتما استفاده شود ببریمش هفته دهم.--سید (بحث) ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۲ (UTC)
اصراری نیست. صرفاً یک پیشنهاد بود. وهاب (گپ) ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۵ (UTC)
عکس‌های پیشنهادی

عکس‌های مربوط به مطالب، لطفاً دربارهٔ روزهای قرارگیری عکس‌ها هم نظر بدهید بعد از مشخص شدن مطالب تا مانند گاهی اوقات دقیقه ۹۰ نشود.

Mishkin-Qalam-1.JPG
Ali and Aisha at the Battle of the Camel.jpg

LE.B.B (بحث) ‏۳۱ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۵ (UTC)

@LE.B.B: درود. نگارهٔ دارای حق نشر را نمی‌شود روی صفحهٔ اصلی گذاشت. وپ:منصفانه را بخوانید. وهاب (گپ) ‏۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۱ (UTC)
@MRG90: من متوجه نشدم کدام عکس مشکل دارد. هر کدام مشکل دارد می‌شود جایش را با وویجر عوض کرد. --سید (بحث) ‏۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۵ (UTC)
@Sa.vakilian: نگارهٔ مورد نظر این بود که من حذف‌اش کردم. جلد آلبوم و دارای حق نشر است. من هم با وویجر موافقم. البته شاید برای گزیدن نگاره‌ها کمی زود باشد، چون هنوز آمیک‌های این هفته کامل نشده‌اند. وهاب (گپ) ‏۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۳ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۰۹ — ویرایش


صفحهٔ بحث — ویرایش
پیشنهاد MRG90

درود. آمیک زیر را برای این هفته پیشنهاد می‌کنم (البته دربارهٔ موضوع آن در هفتهٔ ۳ آمیکی داشته‌ایم):

--وهاب (گپ) ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۳۳ (UTC)

@MRG90: این هم هفته سوم سال ۲۰۱۶ به صفحه اول رفته است. --سید (بحث) ‏۲۰ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۴ (UTC)
@Sa.vakilian: اگر موافق باشید به یکی از هفته‌های آینده منتقل شود. اگر اواخر امسال بگذاریم تقریباً یک دو سال فاصله می‌افتد. وهاب (گپ) ‏۲۰ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۱ (UTC)
به هفتهٔ ۵۰ انتقال یافت. وهاب (گپ) ‏۲۴ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۶ (UTC)
پیشنهاد (II)‏ MRG90

--وهاب (گپ) ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۴۴ (UTC)

پیشنهاد (III)‏ MRG90

البته از این مقاله در هفتهٔ ۱۹ از ۲۰۱۶ آمیک داشته‌ایم. وهاب (گپ) ‏۱۹ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۵۸ (UTC)

@MRG90: پس الان خیلی زوده که مجدد ازش آمیک بسازیم. اما کهکشان راه شیری تا حالا آمیک نداشته و می‌شود با برعکس کردن جمله مشکل را حل کرد. --سید (بحث) ‏۲۰ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۰ (UTC)
درست‌اش می‌کنم. باید مطلب را در کهکشان راه شیری وارد کنم. وهاب (گپ) ‏۲۰ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۱ (UTC)
پیشنهاد (IV)‏ MRG90
شاید این جملات هم بدردتان بخورد

ارادتمند. Nargess.n (بحث) ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۵ (UTC)

عکس های پیشنهادی

@Gnosis و MRG90: با توجه به اینکه حدودا 6 آمیک پیشنهادی برای هفته بعد عکس خوب دارد، چطور سه تایش ار انتخاب کنیم؟ آیا سه تا را به هفته بعد ببریم و با آمیک های فاقد عکس جایگزین کنیم؟--سید (بحث) ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)

@Sa.vakilian: من موافقم. یک آمیک بدون نگاره هم پایین پیشنهاد دادم. وهاب (گپ) ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۲ (UTC)
پیشنهاد (V)‏ MRG90

این آمیک نگاره ندارد:

@MRG90: درود. متن کنونی حاوی (۱۷۹ کلمه) است که لازم است به ۲۰۰ کلمه افزایش بیابد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۱۰ (UTC)
@Gnosis: درود. کمی گسترش دادم. آیا به ۲۰۰ رسیده است؟ وهاب (گپ) ‏۲۴ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۹ (UTC)
@MRG90: درود. بله الان به ۲۹۱ کلمه رسیده است. ممنون از توجه‌تان. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۳۹ (UTC)

@MRG90 و Nargess.n: آمیک های عکس دار پیشنهادی را به هفته دهم افزودم. اگر هم فکر می کنید آمیکی مناسب است خودتان جسور باشید و به صفحه پروژه بیافزایید. اگر کسی مخالف بود اینجا نظرش را می نویسد.--سید (بحث) ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۴ (UTC)

عکس های پیشنهادی:

@Sa.vakilian: سیگار گیاهی حتما؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۰۸ (UTC)

--سید (بحث) ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۸ (UTC)


@MRG90 و Gnosis: آیا 2017 کبیسه است؟--سید (بحث) ‏۲۴ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۵ (UTC)

درود و خیر، ۲۰۱۶ کبیسه بود و کبیسه بعدی ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ میلادی است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۴۱ (UTC)
@MRG90 و Huji: شاید من تاریخ های نمایش عکس ها را اشتباه زده باشم. شما که دسترسی مدیریتی دارید لطفا وارسی بفرمایید.--سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۱۶ (UTC)
@Sa.vakilian: من آمیکی که در الان در صفحهٔ اصلی است را عکس‌دار می‌یابم. مشکل کجاست؟ — حجت/بحث ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۴۷ (UTC)
@Huji: از 29 فوریه--سید (بحث) ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۲ (UTC)
@Sa.vakilian: درستش کردمحجت/بحث ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۱ (UTC)
@Huji: الان بعضی آمیک‌ها تکراری شده است و دو نگاره نمایش داده میشود. -- آرمانب ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۶ (UTC)
@Sunfyre: باری دیگر تلاش کردم — حجت/بحث ‏۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۲۸ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۱۰ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
فرانتس کافکا

فقط حدود سه ماه از دفعه قبلی که آمیک کافکا به صفحه اصلی رفت می گذرد. به نظرم بندازیمش برای اواخر 2017.--سید (بحث) ‏۲۳ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۴ (UTC)

درود. من به تاخیراندازی مشکلی ندارم. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۴۴ (UTC)
پیشنهاد MRG90

درود. این آمیک را پیشنهاد می‌کنم تا در صورت نیاز استفاده شود:

ممنون. افزوده شد. آیا اطلاعی دارید که فقط همان ۱ سال بوده و یا همچنان نیجریه (که اقتصادش کاملا نفتی است)، همچنان اقتصاد اول آفریقاست؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۴۴ (UTC)
سپاس. ظاهراً دست‌کم تا مه ۲۰۱۶ بزرگترین اقتصاد بوده است (برپایهٔ منبع فوربز که به نوشتار افزوده‌ام). وهاب (گپ) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۳ (UTC)
@MRG90: این آمارها متغیر و بر حسب مراجع مختلف است. احراز اینکه در سال 2014 این اتفاق افتاده خیلی سخت است. ضمن آنکه معنای بزرگترین اقتصاد هم مبهم است. آیا مبنای GDP اسمی است یا بر حسب قدرت خرید. اینها را ببینید List of countries by GDP (nominal) و List of countries by GDP (PPP) و List of countries by GDP (nominal) per capita--سید (بحث) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۵ (UTC)
@Sa.vakilian: حق با شماست. باید کمی متن آمیک دقیق‌تر شود. اگر اشتباه نکنم برپایهٔ تولید ناخالص داخلی (GDP) کل بوده است. فقط برای اینکه شک خودم برطرف شود، لازم است یک بار دیگر منابع را بررسی کنم. اگر تا ۲۴ ساعت پاسخ ندادم شما مختارید که آمیک را خارج کنید. وهاب (گپ) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۱۲ (UTC)
@MRG90: به نظرم چون هم معیار محاسبه GDP دوگانه است و هم مراجع مختلف اعداد متفاوتی می دهند نمی شود گفت کی اقتصاد نیجریه از اقتصاد آفریقای جنوبی پیشی گرفته است. من کمی اصلاحش کردم. اما به نظرم این آمیک بهتر است برای اقتصاد نیجریه و اقتصاد آفریقای جنوبی باشد. ظاهرا هیچ کدام مقاله ندارد.--سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۵ (UTC)
پیشنهاد (II)‏ MRG90

درود. این آمیک را پیشنهاد می‌کنم تا در صورت نیاز استفاده شود:

@MRG90: من هم یک شبانه روز در پاریس بودم. شب که سوار مترو شدیم در واگن جانبی یک مشت جوان الوات شروع به عربده کشی کردند و پلیس با این سگ های بزرگ آدم و ریختشان بیرون. واقعا زندگی عمومی در پاریس را (مثلا نسبت به ژنو یا بیروت) زشت و مندرس و به هم ریخته یافتم. خداروشکر زود از پاریس رفتم وگرنه لابد من هم دچار سندروم پاریس می شدم. اول این مقاله انگلیسی جالب نوشته « is a transient psychological disorder exhibited by some individuals when visiting or vacationing to Paris, as a result of extreme shock resulting from their finding out that Paris is not what they had expected it to be.» --سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۱۳ (UTC)
@MRG90: این واژه اغلب در جمله دوپهلوست. احتمالا مقصود این بوده که اغلب افرادی که دچار سندروم می شوند ژاپنی هستند اما همزمان این معنای نادرست را هم می دهد که اغلب ژاپنی ها دچار سندروم می شوند!--سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۸ (UTC)
@Sa.vakilian: اینگونه خوب است؟ «… از میان گردشگرانی که هر ساله از پاریس دیدن می‌کنند، گردشگران ژاپنی بیشتر از بقیه دچار سندرم پاریس می‌شوند؟» وهاب (گپ) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۲ (UTC)
@MRG90: خوبه فقط منابع مقاله ظاهرا از این جمله پشتیبانی نمی کند.--سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۵ (UTC)
@Sa.vakilian: اصلاح کردم. همان منبع آتلانتیک کافی بود. وهاب (گپ) ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۱۱ (UTC)
@MRG90: بردمش به هفته بعد که بشود عکسش را هم کار کرد.--سید (بحث) ‏۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۵۸ (UTC)
پیشنهاد (III)‏ MRG90
 • … واژهٔ گلنگدن ریشهٔ ترکی دارد و به معنای «آینده و رونده» است؟ وهاب (گپ) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۵ (UTC)
به نظرم آمیک جالبی نیست. نظر بقیه دوستان چیست؟--سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۷ (UTC)
کیا افراسیاب چلاوی

@محک: سلام. لطفا یک نگاهی بکن و ببین آمیک چطوره؟--سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۰ (UTC)

سید جان عالی است. سپاس بابت آمیک‌های خوبتان محک ‏۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۸ (UTC)
عکس های پیشنهادی

مقاله نیجریه هم در ویکی فارسی و انگلیسی عکس هایی از شهرهایی دارد که نماد توسعه اقتصادی این کشور است. اما اگر بخواهیم آنها را کار کنیم، باید به هفته بعد منتقل کنیم.--سید (بحث) ‏۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۳ (UTC)

@Huji: سلام. شرمنده، لطفا چک کن من تاریخ ها را درست وارد صفحه کرده باشم. سپاس فراوان.--سید (بحث) ‏۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۲ (UTC)

@Sa.vakilian: فکر کنم شکلی که من الان اصلاح کردم درست باشد. الگوی {{نمایش}} پارامتر «از» را به صورت «بزرگتر یا مساوی» استفاده می‌کند، اما پارامتر «تا» را به صورت کوچکتر. در نتیجه «تا»ی هر کدام باید برابر «از» بعدی باشد تا فاصله بینشان نیفتد — حجت/بحث ‏۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۴۸ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۱۱ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
پشنهاد آمیک
 • «مشهور است که نخستین بار سقراط واژه فیلسوف را به کار برده است؛ زمانی که از او پرسیدند: «آیا تو فردی خِرَدمند هستی؟» وی پاسخ داد: «نه، اما دانش دوست (Philosopher) هستم.».»
  -- آرمانب ‏۲۵ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۷ (UTC)
یک فکت تاریخی نیست و نقل قولی حدیث‌وار است، از این روی به نظر من مورد خوبی برای آمیک‌شدن نیست. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۹ (UTC)
پیشنهاد (I) ‏MRG90

درود. آمیک زیر را برای این هفته پیشنهاد می‌کنم:

سحابی خرچنگ

سحابی خرچنگ در هفته 29 سال 2016 به صفحه اصلی رفته بود و به نظرم خیلی زود است که دوباره به صفحه اصلی برود.--سید (بحث) ‏۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۷ (UTC)

پیشنهاد (II) ‏MRG90

آمیکی مشابه این آمیک در ویکی انگلیسی هم استفاده شده است:

@MRG90: اولا پیشنهاد می کنم مستقیما هر آمیکی را که می خواهید در صفحه اضافه بفرمایید ثانیا به نظرم این آمیک خیلی پیش پا افتاده است و اصلا جالب نیست. بالاخره آمریکا 200 تا سفیر دارد و هر کدام هم یک تباری دارند دیگر، چه اهمیت یا جذابیتی دارد؟--سید (بحث) ‏۵ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۱ (UTC)
@MRG90 و Sa.vakilian: از آن‌جایی که به گمانم دومین ایرانی‌تباری است که به مقام سفارت کبری ایالات متحده نایل شده، مهم و حایز اهمیت باشد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۰۱ (UTC)
@Gnosis: اولا در آمیک نوشته هندی تبار. ثانیا این هفته تکمیل شده است. بهتر است ببریم هفته بعد و بحث کنیم.--سید (بحث) ‏۱۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۰۵ (UTC)
@Sa.vakilian: موافقم. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۶ (UTC)
عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: سندرم پاریس: سه روز نخست: دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه:
  Japonais a paris.jpg
 • عکس دوم: بارداری: دو روز وسط: پنجشنبه و جمعه:
  PregnantWoman.jpg
 • عکس سوم: ملایر: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  ملایر-1.jpg.png

زن ۳ برچسب استفاده منصفانه دارد و در ال عال هم عکس جالبی نیافتم.--سید (بحث) ‏۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۹ (UTC)

@MRG90 و Sa.vakilian: عکس سوم، از لحاظ من مشکوک به نقض حق تکثیر است. ضمنا کلاژ متشکل از ۷ تصویر است و در اندازه Thumbnail جذابیت دیدادی ایجاد نخواهد کرد. پیشنهاد من این نگاره از ال عال است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۱ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۰۹ (UTC)
 • عکس سوم: ال عال: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  El Al Israel Airlines, 4X-EHA, Boeing 737-958 ER (16431114706).jpg
@Gnosis: آیا نمی شود یکی از عکس های ملایر را که دچار این مشکلی که می فرمایید نیست کار بکنیم. البته می توان آمیک ال عال را هم جا به جا کرد تا در یک هفته که آمیک عکس دار کمتر است برود صفحه اصلی.--سید (بحث) ‏۱۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۰۶ (UTC)
@Sa.vakilian: اگر نگاره خوبی از ملایر پیدا کردید، جایگزینش کنید، این کلاژ در قطعه Thumbnail جذابیت دیداری ندارد. (جدا از حق تکثیر کاملا مشکوک) ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۴ (UTC)
خب الان دیگر امکان ویرایش صفحه را ندارم.--سید (بحث) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۰ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۱۲ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
توشی‌هیکو ایزوتسو

@Roozitaa: سلام. من می‌خواهم آمیکی از مقاله پروفسور ایزوتسو بسازم اما منابع معتبر به درد بخوری به فارسی نیافتم. آیا می‌توانید بر اساس منابع ژاپنی وضعیت مقاله را اصلاح کنید و آمیکی پیشنهاد دهید. --سید (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۲ (UTC)

@Sa.vakilian: درود، این چطور است آیا می‌دانستید که پروفسور ایزوتسو که به عنوان نابغه زبانشناسی شهرت داشت به بیش از ۳۰ زبان دنیا مسلط بود. سایت دانشگاه کیئوRoozitaa (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۵۹ (UTC)
@Roozitaa: البته تسلط ایشان بر زبان آموزی عجیب بوده به طوری که طی چند ماه می‌توانسته بر یک زبان به طور کامل مسلط شوئ. اما به نظرم ایشان به عنوان فیلسوف دستاوردهای به مراتب بزرگتری داشته است. --سید (بحث) ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۵ (UTC)
پیشنهاد یک جمله از نوشتار هندوانه

... وزن بزرگترین هندوانه دنیا ۱۵۹ کیلوگرم بود؟ (آخرین جمله بخش بهبود انواع) Nargess.n (بحث) ‏۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۳۶ (UTC)

@Nargess.n: این هم می‌شود: هندوانه را می‌توان به شکل مکعب و هرم و هر شکل چندوجهی دیگر پرورش داد.--سید (بحث) ‏۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۸ (UTC)

اگر به نظر شما جمله دوم مناسب است، می‌توانید از آن استفاده کنید. Nargess.n (بحث) ‏۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۸ (UTC)
احسان طبری

دوستان گرامی، اگر جمله بهتری و یا انشای بهتری را مد نظر دارند، باعث استقبال من خواهد بود. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۲۵ (UTC)

دستگاه شور

@مهرنگار: آمیکی که نوشتم چطوره؟ --سید (بحث) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۰ (UTC)

درود. خیلی جالب بود :) با اینکه از مقاله استخراج شده، اما به این موضوع فکر نکرده بودم! برای من هم جالب بود چه رسد به کسی که مقاله را نخوانده‌است. سپاس. مهرنگار (بحث) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۴ (UTC)
@مهرنگار: راسیتش تازه بعد از چند ماه فهمیده‌ام آمیک چطور باید باشد. مثلاً آمیک خطبه فدکیه را در صفحه اول ببین. --سید (بحث) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۷ (UTC)
 • من فکر می‌کردم مقام راست که پیشترها مادر دستگاه‌ها بوده، به دستگاه شور مبدل .شده است. این‌طور است؟ چون موسیقی ما از مقام‌ها برگرفته شده است. این آمیک نشان می‌دهد انگار از ناکجا دستگاهی به عظمت شور خلق شده. جناب حجت نظر شما چیست؟mOsior (بحث) ‏۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۱ (UTC)
@MOSIOR: فکر می کنم بهتر است این بحث را در وپ:گمخ ذیل مقاله شور طرح فرمایید.--سید (بحث) ‏۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۶ (UTC)
@MOSIOR: خیر، مقام راست به معنایی که در موسیقی امروزی اعراب هم هست، معادل دستگاه نوای امروزی می‌شود. دستگاه شور ما، معادل هیچ‌کدام از مقام‌های اصلی نبوده. نزدیک‌ترین به آن مقام حسینی است که کاملاً بر شور منطبق نیست. مقام نزدیک دیگر، مقام بیاتی (در موسیقی عربی) یا دوگاه (دوکاه در موسیقی عربی) است. این‌ها هم جزو مقام‌های دوازده‌گانهٔ اصلی برشمرده نمی‌شدند (البته در موسیقی ایرانی). — حجت/بحث ‏۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۴۷ (UTC)
لاکپا شرپا

درود. جناب @Gnosis و Sa.vakilian: ، لطفاً این صفحه را که تازه ساخته‌ام ببینید. فکر می‌کنم یکی دو جمله از آن به درتان بخورد؛ و همین‌طور این. Nargess.n (بحث) ‏۱۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۴ (UTC)

@Nargess.n: سلام همان لاکپا شرپا خوب است. آمیکش را پیشنهاد دهید. --سید (بحث) ‏۱۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۲ (UTC)
@Nargess.n: سپاس از شما. موضوعش خیلی جالب است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۱۲ (UTC)

Nargess.n (بحث) ‏۱۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۶ (UTC)

نقطهٔ هیچ‌کس

موضوع اصلی آمیک این مکان است و خود این مکان، مقاله ندارد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۳۸ (UTC)

برعهده جناب @Sahehco: است.--سید (بحث) ‏۱۵ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۲۰ (UTC)
به نظرم انشعابی نالازم است. بعید می‌دانم در مقاله‌ای مستقل، فراتر از آنچه در همان مقاله گردآوری شده است بتوان نگاشت. حتی در ویکی انگلیسی هم منفک نیست.--Sahehco / گفتگو ‏۱۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۹ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۱۵ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۲۵ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۱۳ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
 • ... جیمز بری با نام اصلی مارگارت آن بولکلی اولین پزشک زن بریتانیایی است و برای ورود به دانشکده پزشکی، جنسیت خود را پنهان کرد و تا زمان مرگش، کسی از آن مطلع نشد؟ mOsior (بحث) ‏۱۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۲ (UTC)
@MOSIOR: آمیک خیلی خوب اما طولانی است. لطفا کوتاهش کنید.--سید (بحث) ‏۱۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۹ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام. ببخشید پینگ شما به من نرسیده بود. الان دیدم. ممنونم. mOsior (بحث) ‏۲۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۵ (UTC)
میرمصطفی عالی‌نسب

به نظر من، موضوع این آمیک جذابیتی در خواننده ایجاد نمی‌کند. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۱۱ (UTC)

@Gnosis: عالی‌نسب شخص مهم و تاثیرگذاری در اقتصاد ایران بخصوص در دهه 1360 بوده است. ما برای افرادی با اهمیت تاریخی خیلی کمتر آمیک ساخته ایم. شاید من پیشنهاد خوبی برای آمیک ننوشتم.--سید (بحث) ‏۱۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۴۲ (UTC)
پیشنهاد من تغییر متن آمیک و اشاره به نخستین مدیر انقلابی ایران ناسیونال، پس از مصادره کارخانه از محمود خیامی است، اما آن هم مدرک درست و حسابی ندارد. مشاوره به برخی مراجع تقلید هم که اصلا مدرک ندارد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۴۳ (UTC)
تندیس جمهوری

سلام. می‌خواستم این نوشته را برای آمیک‌شدن پیشنهاد دهم. AlmaBeta (بحث) ‏۱۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۷ (UTC)

سلام. @AlmaBeta: حجمش یک صد کلمه ای باید اضافه بشود.--سید (بحث) ‏۱۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۳ (UTC)
@AlmaBeta: موضوع جالبی است، اگر بتوانید گسترشش بدهید، حتما می‌تواند آمیک شود. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۲ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۶ (UTC)


عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۲۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۲۶ (UTC)

@Sa.vakilian: گرامی، ضمن عرض تبریک بابت فرارسیدن عید نوروز، در انبار تصویر از خوزه مارتی زیاد است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۶ (UTC)
@Gnosis: نمی توانم انبار را باز کنم. لطفا همین جا پیشنهادت را بگذار.--سید (بحث) ‏۲۳ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۴ (UTC)
Jose-Marti.jpg
Ampliación aislada de la figura de José Martí de foto en grupo en una visita de propaganda 1892.jpg
من عکس مجسمه را ترجیح می دهم. خوب است یکی دو نفر دیگر هم نظر دهند.--سید (بحث) ‏۲۴ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۴ (UTC)
عکس یکی مانده به آخر بهتر از مجسمه است.Nargess.n (بحث) ‏۲۸ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۹ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۱۴ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش

پیشنهاد آمیک

... چهار ماه قمری ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب، در اسلام ماه‌های حرام هستند؟ AlmaBeta (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۵ (UTC)

شاهنامه ابومنصوری و تاریخ بلعمی

ظاهرا این دو اثر تقریبا همزمان نگارش شده است. من دقیقا متوجه نشدم کدام قدیمی تر است. دیدگاه خالقی مطلق این است که مقدمه شاهنامه ابومنصوری قدیمی تر است از سوی دیگر فرمان تدوین شاهنامه ابومنصوری گویا 4 سال پس از تاریخ بلعمی بوده است. با این اوصاف، آیا می توان آمیکی با دو مقاله اصلی ساخت؟--سید (بحث) ‏۲۹ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۱ (UTC)

عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: سورنا: سه روز نخست: دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه:
  SurenaImage.jpg
 • عکس دوم: جمال عبدالناصر: دو روز وسط: پنجشنبه و جمعه:
  Raising the flag over Port Said.jpg
 • عکس سوم: اثر مگنوس: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  Trajectoire frappe banane.PNG
  --سید (بحث) ‏۳۰ مارس ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۳۸ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۱۵ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
تامسون

@Sa.vakilian: شما هم بند ۱۳ را رعایت نکردید و هم جذابیت کوانتومی آمیک را از بین بردید:). البته اشکالی ندارد. گفتم همه بندها رعایت شود. نه فقط بند مربوط به کوتاه بودن آمیک. ارادت. mOsior (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۵ (UTC)

@MOSIOR: فکر کنم علتش این بود که متن اول بسیار طولانی بود. اگر می توانید بدون افزایش طول آمیک آن را اصلاح بفرمایید، من مخالفتی ندارم.--سید (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۲ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام. نظرتان چیست؟ (جوزف تامسون به خاطر کشف ذره بودن الکترون و پسرش، جرج تامسون به خاطر کشف موج بودن آن، برنده جایزه نوبل فیزیک شدند؟)mOsior (بحث) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۳ (UTC)
@MOSIOR: چون آمیک به صفحه اصلی رفته، فقط مدیران می توانند اصلاحش کنند اما پیشنهاد من: جوزف تامسون و پسرش جرج تامسون به ترتیب به خاطر طرح ماهیت ذره ای و موجی الکترون، برنده جایزه نوبل فیزیک شدند؟ (اینکه دانشمندان چیزی را در طبیعت کشف می کنند موسوم واقع گرایی علمی بیشتر یک باور عمومی میان دانشمندان و مردم عادی است و چندان در فلسفه علم قابل دفاع نیست. اتفاقا یکی از شواهدش هم همین دو ماهیت دوگانه الکترون است. ) اگر با متن پیشنهاد موافقید جناب @MRG90: اصلاح بفرمایند.--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۰ (UTC)
قرار گرفت. وهاب (گپ) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۲ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۶ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۱۶ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
پل قطور

آمیک مناسبی است اما آیا می‌توان منابع معتبرتری یافت؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۵۲ (UTC)

@Gnosis: فقط این را پیدا کردم که به شمار حمله‌ها اشاره‌ای نکرده ولی نوشته که در مقابل حمله‌های هوایی پایداری کرده است. یک مطلب جالب دیگری هم پیدا کردم که شاید بتوان بر پایهٔ آن متن آمیک را تغییر داد، اینجا نوشته که تا پیش از ساخت پل سد کارون ۳، پل قطور به مدت ۳۵ سال بلندترین پل خاورمیانه بوده است. وهاب (گپ) ‏۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۳۶ (UTC)
درود. متن نوشته شده در ireport بیشتر نظر شخصی است تا روزنامه‌نگاری حرفه‌ای، من نمی‌دانم چقدر می‌شود بر درستی این ادعا تکیه کرد، ولی اگر چنین باشد، آمیک جالبی خواهد شد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۲۲ (UTC)
@Gnosis: درود، در صفحهٔ ۲۸ این (بطور خودکار بارگیری می‌شود) ماهنامهٔ شرکت امریکن بریج، که در ساخت پل مشارکت داشته، نوشته شده که «پل قطور، تا پیش از پل سد کارون ۳، به مدت بیش از ۳۰ سال بلندترین پل خاورمیانه بوده است». البته موضوع بلندترین پل خاورمیانه برای پل سد کارون ۳، خودش ارزش آمیک شدن را دارد. در فهرست بلندترین پلها در ویکی‌پدیای انگلیسی، به‌جز ایران هیچ کشور دیگری از خاورمیانه حضور ندارد.
این منبع را هم یافتم که در آن به نُه بار حملهٔ هوایی اشاره شده و قطور را «بلندترین پل ریلی خاورمیانه نامیده» که ظاهراً هنوز هم این عنوان را دارد چون در دیگر منابع فارسی هم چنین عنوانی به چشم می‌خورد (نمونه). وهاب (گپ) ‏۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۲ (UTC)
کوماری

@MOSIOR: آمیک سنج نشان می دهد که مقاله 163 کلمه است و باید دست کم 200 کلمه باشد.--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۳ (UTC)

@Sa.vakilian: امروز گسترشش می‌دهم. mOsior (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۲ (UTC)
کوکائین

@MOSIOR: متن آمیک در مقاله نیست!--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۵ (UTC)

در متن هست. شاید خوب نگشتید. mOsior (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۲ (UTC)
من متن را با کلید واژه فروید جست و جو کردم و چیزی نیامد!--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۵ (UTC)
اشتباه از من بود. به اشتباه در نوشتار فروید بود. به کوکائین منتقل می‌کنم. mOsior (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۳ (UTC)
@MOSIOR: در پاراگراف آخر مقاله مطلبی هست که لازم است در جمله آمیک به آن اشاره شود. بخصوص با توجه به عوارض کوکائین برای سلامتی این خیلی مهم است.--سید (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۱۰ (UTC)
@Gnosis: @MRG90: آیا شما با توجه به متن مقاله در خصوص چگونگی نگارش آمیک کوکائین نظری دارید؟--سید (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۱۶ (UTC)
مصرف کوکائین

@Sa.vakilian،‏ MOSIOR و MRG90: ما یک مسئولیت اخلاقی داریم و این آمیک هر چقدر هم درست باشد، به شکلی مصرف مواد مخدر (کوکائین) را تبلیغ می‌کند. به نظر من این آمیک مناسب نیست. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۴۲ (UTC) کاملا موافقم. می شود یک مطلب از آثار منفی کوکائین را کار کرد.--سید (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۱ (UTC)

من فکر می‌کنم با افزودن یک «به اشتباه» به آمیک مشکل حل شود. در مقاله هم اشتباه بودن فرضیه فروید تصریح شده. با این‌همه و با این‌که با منفی به‌نظر رسیدن آمیک مخالفم، می‌توانید حذفش کنید.mOsior (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۹ (UTC)
@Gnosis و MOSIOR: @MRG90: من آمیک کوکایین را اصلاح کردم نظرتان چیست؟--سید (بحث) ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۶ (UTC)
سلام. این آمیک فقط در کوکائین با آمیک قبلی اشتراک دارد و نیاز به پینگ کردن من نبود. در ضمن، برای من جذاب نبود. از مصرفش در بیهوشی بگویید باز شاید جذاب‌تر باشد. mOsior (بحث) ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۲ (UTC)

اگر مایلید کوکائین را یک هفته به تعویق بیندازیم تا توافق حاصل شود.--سید (بحث) ‏۱۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۱۷ (UTC) @MOSIOR: سلام. بردم هفته 18 تا فرصت کنیم و بیشتر بحث کنیم. لطفا شما پیشنهادهایت برای آمیک این مقاله را در صفحه بحث هفته 18 بنویس.--سید (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۶ (UTC)

اعدام

@MOSIOR: متن آمیک در مقاله نیست!--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۸ (UTC)

در متن هست. شاید خوب نگشتید. mOsior (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۲ (UTC)
من متن را با سال ۱۸۶۷ جست و جو کردم و چیزی نیامد!--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۶ (UTC)
اشتباه از من بود. در مقاله پرتغال قرار داده بودم متن ترجمه‌شده را. منتقل می‌کنم به اعدام. mOsior (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۳ (UTC)
@MOSIOR: متنی را که در مقاله برای بخش پرتغال نوشته اید کمی دچار تعارض و آشفتگی است. بالاخره اگر اعدام لغو شده چطور در مواردی اجرا می شده و بعد نوشته اید که نمی شده است!--سید (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۲۰ (UTC)
اصلاح شد. منظورش متن این بوده که جا برای اجرایش وجود داشته. البته جایی ندیدم که گفته باشد هیچ‌وقت اجرا نشده. مهم این است که صد و پنجاه سال پیش این اتفاق افتاده و در متن هم گفته‌شده فقط در زمان جنگ می‌توانسته صادر شود. mOsior (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۹ (UTC)
مریم میرزاخانی

@Gnosis: چون این هفته مقالات عکس دار زیاد داشتیم با اجازه آمیک را آوردم این هفته. یک پرسش، آیا هیچ مرد ایرانی پیش از ایشان عضو آکادمی بوده است؟ چون تاکید بر زن بودن القا می کند که مردانی ایرانی قبل از ایشان عضو این آکادمی بوده اند.--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۳۱ (UTC)

@Sa.vakilian: خواهش سید گرامی، شما صاحب اختیارید. در مورد مردان ایرانی عضو آکادمی، ظاهرا این هست. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۹ (UTC)
@Gnosis: من سایت آکادمی علوم را دیدم. ظاهرا تنها عضو ایرانی آکادمی ایشون است.[۱] چون من با کلمات ایران و ایرانی که در فیلد اول جست و جو کردم شخص دیگری را نیافتم. البته ممکن است شخصی باشد اما اطلاعات بیوگرافیکش را منتشر نکرده باشد. از دانشگاه های ایران هم هیچ کس عضو نیست چون در فیلد کشور اصلا اسم ایران نیست. وقتی با k در نام خانوادگی هم بگردید شخصی با اسم خادم حسینی اصلا نیست. من با اجازه «زن» را بر می دارم چون ما نتوانستیم شخص ایرانی دیگری را بیابیم.--سید (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۴۹ (UTC)

@MOSIOR: چون این هفته سه مقاله عکس دار داریم پیشنهاد می کنم کوماری و اعدام را به هفته بعد اضافه کنید.--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۱ (UTC)

@Sa.vakilian: کوماری و اعدام را به هفته بعد بردم. فروید را هم اصلاح کردم و قرار دادم. mOsior (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۷ (UTC)
سنگرهای آلبانی میراث انور خوجه

با سلام. می‌خواستم برای آمیک‌شدن پیشنهادش دهم. AlmaBeta (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۴ (UTC)

@AlmaBeta: سلام مقاله باید تقریبا دو برابر شود و به دویست کلمه برسد.--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۸ (UTC)
آیا می‌شود اینگونه نوشت:
انور خوجه، دیکتاتور آلبانی، ظرف ۲۰ سال، بیش از ۷۰۰ هزار سنگر در سرتاسر آلبانی ساخت؟
AlmaBeta (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۴ (UTC)
@AlmaBeta: لطفا یک بار ضوابط آمیک را دقیق بخوانید. جمله ای که آمیک می شود باید دارای منبع معتبر باشد و طول مقاله نیز دست کم دویست کلمه باشد.--سید (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۲ (UTC)
@Sa.vakilian: مقاله خوجه را گسترش دادم تا بتواند آمیک داشته باشد. mOsior (بحث) ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۷ (UTC)

تشکر--سید (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۲۰ (UTC)

عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۶ (UTC) --سید (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۲۱ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۱۷ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
آلهاندرو

من با یان آمیک ارتباط برقرار نمی کنم. خیلی تخصصی به نظر می رسد.--سید (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۲ (UTC)

احتمالاً برای کسانی که با ترانه آشنایند، یا برای طرفداران لیدی گاگا جالب باشد. وهاب (گپ) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۹ (UTC)
نمی دانم. می شود نظر یکی دو نفر دیگر را که با موسیقی آشنایند (نه فقط آنها که طرفدار لیدی گاگا هستند) را هم بپرسیم. مثلا خوب است نظر @Huji: و @مهرنگار: را هم بدانیم.--سید (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۷ (UTC)
درود بر دوستان عزیز. من ارتباط برقرار کردم چون هر دو آهنگ را می‌شناسم اما برای خواننده عام، ممکن است به اندازه‌ای که برای من ملموس بود، ملموس نباشد. در رابطه با بودن یا نبودنش در آمیک نظری ندارم ولی بهانه‌ای شد که بروم هر دو را گوش کنم :) مهرنگار (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۲ (UTC)
متشکر. --سید (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۴ (UTC)
خانهٔ ارغوان

پیشنهاد می کنم این را آمیک بکنیم: «در حیاط خانهٔ هوشنگ ابتهاج درخت ارغوانی وجود دارد که ابتهاج شعر «ارغوان» خود را به یاد آن سروده است.» اگر بشود برای ارغوان نیز مقاله ساخت خیلی زیبا می شود.--سید (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۴ (UTC)

با تغییر مخالفتی ندارم. وهاب (گپ) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۹ (UTC)
این را تقریباً اکثر سایه خوانها می‌دانند اما برای کسانی که خیلی سایه نمی‌خوانند حس کنجکاوی ایجاد می‌کند و ممکن است منجر به خواندن شعر ارغوان شود از این رو جالب است و در راستای رسالت آمیک. مهرنگار (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۲ (UTC)
@مهرنگار: خب اگر شعر معروفی است خوب است مقاله مجزایی هم داشته باشد.--سید (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۴ (UTC)
بله شعر بسیار معروفی است. ارغوان شاخه هم خون جدا مانده من... البته سایه اشعار معروفتر هم دارد. چشم. اگر دوستان بگذارند حالی برای ویکی نویسی باقی بماند، یک به یک می‌سازم و اگر ارغوان را ساختم به شما تقدیم می‌کنم. مهرنگار (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۴ (UTC)
عکس پیشنهادی

@MRG90 و Gnosis: این هفته همه مقالات عکس دارد چه کار کنیم؟--سید (بحث) ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۴ (UTC)

درود. فکر کنم نوشتار اعدام نگارهٔ مناسب صفحهٔ اصلی ندارد. وهاب (گپ) ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۶ (UTC)
چرا اون نگاره تاریخی که دارند با تفنگ یکی را تیرباران می کنند ، خوب است و خیلی هم خشن نیست. حالا به هر حال با این همه مقاله نگاره دار چه کنیم؟--سید (بحث) ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۷ (UTC)
@Sa.vakilian: پیشنهاد می‌کنم آمیک سد کارون ۴ را به هفتهٔ بعد ببریم و به‌جایش آمیک پل مشکین‌شهر را قرار دهیم. چون ظاهراً نگاره ندارد (نگاره‌ای که در نوشتار است به دلیل وجود آدرس وبگاه در زیرش، در صفحهٔ اصلی قابل استفاده نیست). وهاب (گپ) ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۳۹ (UTC)
با پیشنهاد جناب وهاب موافقم. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۴ (UTC)

--سید (بحث) ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۴۶ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۱۸ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
تغییر جنسیت در ایران

@MRG90: این آمیک مبهم است. یعنی از سرجمع کشورهای اروپایی بیشتر است یا از تک تک آنها بیشتر است یا چیز دیگر؟ ضمنا خود مقاله قدری نیاز به بهبود دارد. در لید مقاله به جای توضیح موضوع از یک تاریخچه شروع کرده است. بعد وارد یک اختلاف نظر شده است! معمولا لید را این طور نمی نویسند. بخشی از متن مقاله به نظر می رسد جایش مقاله «همجنس گرایی در ایران» است . ضمن آنکه حتی آن را نیز خوب توضیح نداده است. انتظار داشتم که در مقاله می دیدم که رویکرد فقه و حقوق در ایران به «تغییر جنسیت» یک بیماری است که با روش های پزشکی و ... اصلاح می شود و آن را از «همجنس گرایی» که یک گرایش انحرافی و غیراخلاقی و خلاف شرع است، متمایز می کند. ضمن آنکه بخش بندی متن هم به درستی انجام نشده است. پیشنهاد می کنم در کنار آمیک کردن، قدری مقاله را هم اصلاح کنید. البته بخش قانون و فقه خیلی خوب نوشته شده است اما خوب در لید منعکس نشده است. ضمنا جایش هم در انتهای مقاله نیست.--سید (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۰ (UTC)

@Sa.vakilian: البته «انحرافی» بودن همجنس‌گرایی دیدگاه یک مشت آخوند است که سواد آنچنانی هم ندارند و نمی‌خواهند علم را بپذیرند.
منظور آمیک این است که از هر کشور اروپایی بیشتر است. این گزارش بی‌بی‌سی هم جالب است. در آن با یک پزشک در ایران مصاحبه کرده‌اند به‌گفتهٔ او، «در اروپا هر جراح متخصص تغییر جنسیت در یک دهه، حدود ۴۰ عمل انجام می‌دهد در صورتیکه او ظرف ۱۲ سال گذشته ۳۲۰ نفر را در ایران عمل کرده است». ممکن است فرصت نشود مقاله را اصلاح کنم. به‌جای آن می‌توان این را جایگزین کرد: «مریم خاتون ملک‌آرا توانست فتوای تغییر جنسیت در ایران را از روح‌الله خمینی بگیرد؟» وهاب (گپ) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۶ (UTC)
به هر حال، ما در ویکی پدیا می خواهیم دیدگاه ها را بنویسیم نه آنکه در موردشان قضاوت کنیم. منظور آمیک روشن نیست و لازم است کمی اصلاحش کنید. من مشکلی با آمیک اول ندارم و اتفاقا خوب است همان بماند. اصلاح لید و بخش بندی و مرتب سازی مقاله بیش از یک ساعت وقت نمی گیرد. (تو پرانتز: «انحرافی» بودن یک دیدگاه است و ربطی به سواد ندارد. اگر کمی فلسفه علم مطالعه بفرمایید می بینید علم ، بخصوص در موضوعات انسانی، یک زیرسیستمی از جامعه است که کارکردش معنابخشی به جهان اجتماعی است و علم پوزیتیو ، دست کم در حوزه انسانی، دهه هاست از سکه افتاده است. دیدگاه شما درباره علم مبتنی بر واقع گرایی علمی است که اگر در علوم طبیعی وجهی برای دفاع داشته باشد، در علوم اجتماعی که موضوعشان اعتباریات است یا ساخت اجتماعی واقعیت در آن نقش محوری دارد، مطلقا هیچ وجهی ندارد. بگذریم قصد بحث ندارم.)--سید (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۱ (UTC)
خب خودتان دو سه آمیک پیشنهاد دهید تا سرش بحث کنیم.--سید (بحث) ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۳ (UTC)
@MRG90: من مطالب مقاله را قدری مرتب کردم و لیدش را توسعه دادم. فقط یک اشکال در متن بود که احتمالا مستند به یک منبع نادقیق است. «اما در کشورهای اسلامی مانند ایران، که همجنسگرایی جرم است» همجنسگرایی یک گرایش است و نمی تواند جرم باشد. همان طور که مثلا حسادت نمی تواند جرم باشد. آنچه جرم است لواط و مساحقه، یعنی رابطه جنسی افراد همجنس است. صرفنظر از اینکه آنها همجنس گرا هستند یا نیستند. من مقاله مساحقه را هم از همجنسگرایی زنانه جدا کردم.--سید (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۳ (UTC)
آدری هِپبورن

@Sa.vakilian: درود. این کوتاه‌سازی، منظور را نمی‌رساند. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۳ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۳ (UTC)

@Gnosis: خب لطفا خودتان طوری اصلاحش کنید که برساند. آن جمله قبلی صورت خوشی نداشت. یعنی آمیک باید خودش جالب باشد نه آنکه ما یک جمله معترضه به آمیک اضافه کنیم تا مخاطب ارزشش را بفهمد.--سید (بحث) ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۴ (UTC)
راهپیمایی به سوی واشینگتن برای کار و آزادی

آن چیزی که در راهپیمایی تاریخی شده است سخنرانی رؤیایی دارم می باشد. لازم است طوری آن را هم به آمیک بیفزاییم تا مخاطب بهتر ارتباط برقرار کند.--سید (بحث) ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۵ (UTC)

@Sa.vakilian: اگر موافق باشید سخنرانی رؤیایی دارم می‌تواند خود موضوع اصلی یک آمیک جداگانه و مستقل باشد، هرچند من پیشنهاد شما را مفید می‌دانم و با اشاره به سخنرانی در متن این آمیک، موافقم. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۴ (UTC)
آخر این راهپیمایی مستقل از اون سخنرانی، به خودی خود، خیلی معروف نیست. یعنی من در سایت های امریکایی ندیده ام که این را به عنوان یک موضوع خیلی مهم مستقل برجسته کنند و همیشه حتما از آن هم یاد می کرده اند.--سید (بحث) ‏۲۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۷ (UTC)
@Gnosis: راستش من با این بیشتر ارتباط برقرار می کنم:در خلال راهپیمایی به سوی واشینگتن برای کار و آزادی مارتین لوترکینگ، از رهبران جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان، سخنرانی رؤیایی دارم را در برابر در برابر جمعیتی بالغ بر ۲۵۰٬۰۰۰ نفر ایراد کرد؟ --سید (بحث) ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۱ (UTC)
@Sa.vakilian: با متن پیشنهادی‌تان موافقم. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۳ (UTC)
کوکائین

@Gnosis و MOSIOR: @MRG90: لطفا در مورد این آمیک مجددا نظر دهید تا به متنی مورد توافق برسیم.--سید (بحث) ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۴ (UTC)

@Sa.vakilian: به‌نظرم آمیک غیرعلمی به‌نظر می‌رسد. چون سمی است، باعث ایست قلبی می‌شود؟ چون برای بدن مضر است؟ علت ایست قلبی باید دقیقاً علمی گفته شود یا این‌که بگویید مصرف زیاد کوکائین باعث ایست می‌شود (البته اگر نگویید معنایش این است که کمش مضر نیست و آمیک تشویق‌کننده است. mOsior (بحث) ‏۲۱ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۶ (UTC)
@Gnosis و MOSIOR: نظرتون چیه؟ «کوکائین طی سال‌های ۱۸۸۴ تا ۱۹۱۸ برای بی‌حسی موضعی، بی‌حسی نخاعی و مسدودسازی عصبی، به کار گرفته می‌شد.»--سید (بحث) ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۶ (UTC)
@Sa.vakilian: خوب است. فقط نیم‌فاصله‌ها فراموش نشود.mOsior (بحث) ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۳ (UTC)
@Sa.vakilian: خوب است ولی در کجا؟ --ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۲ (UTC)
صاحب بن عباد
@Sa.vakilian: در کجای منبع عبارت «کتابخانه عمومی» آمده؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۸ (UTC)
به آن منبع دسترسی ندارم متاسفانه. اما مقالاتی هست که می گوید وی کتابخانه اش را وقف عام نمود. [۲] [۳] اگر عبارت دیگری را پیشنهاد دارید، بفرمایید.--سید (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۶ (UTC)
پس به همان نحوی که در منبع ذکر شده یعنی «وقف عام»، اشاره کنید و یا با این آمیک جایگزین کنید: «دو میلیون نفر ساکن نوار غزه، هر روز تنها از چهار تا شش ساعت برق برخوردارند؟»[۱] ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۲ (UTC)
@Gnosis: اصلاح کردم. البته در مورد نوار غزه فکر می کنم عبارات جالب تری هم می شود یافت و در هفته های بعد اضافه کرد.--سید (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۹ (UTC)
عکس های پیشنهادی

این هفته هم چهار مقاله عکس دارد که عبارتند از آدری هپبورن، سیلکی، راهپیمایی به سوی واشینگتن برای کار و آزادی و سد کارون ۴. چه کار کنیم؟ یکی را ببریم هفته بعد؟--سید (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۱۹ (UTC)

@Sa.vakilian: این آمیک را پیشنهاد می‌کنم که نگاره ندارد:
افزودم.--سید (بحث) ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۱ (UTC)
@Sa.vakilian: حرف اضافه فکر کردن «به» است. «بر»، با کار کردن هم‌خوانی دارد.mOsior (بحث) ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۳ (UTC)

--سید (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۳ (UTC)

@Gnosis: من تاریخ ها را در الگو درست وارد کردم؟--سید (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۱۸ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۱۹ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
آبجو

@MRG90: آیا این هم همان مشکلی را ندارد که در اینجا با کوکائین برخوردیم؟ --سید (بحث) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۹ (UTC)

@Sa.vakilian: درود، ممکن است ایراد وارد باشد. با خارج شدنش مخالفتی ندارم. وهاب (گپ) ‏۱۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۳ (UTC)
ذن و فن نگهداشت موتورسیکلت

رابرت پیرسیگ در بخش درگذشت های اخیر در صفحه اصلی قرار دارد. می توان این آمیک را قدری به تأخیر انداخت.--سید (بحث) ‏۲۸ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۲ (UTC)

@Sa.vakilian: آمیک زیر را پیشنهاد می‌کنم:
 • جان ویلیامز با ۵۰ نامزدی اسکار، بیشتر از هر انسان زندهٔ دیگری نامزد دریافت این جایزه شده است؟

--وهاب (گپ) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۴۹ (UTC)

پیشنهاد خوبی است . فقط چون این هفته سه آمیک عکس دار داریم، به هفته بعد اضافه می کنم. یک پرسش، چرا نوشته اید « هر انسان زندهٔ دیگری»؟ یعنی در بین مرده ها شخصی با نامزدی بیشتر هم هست؟--سید (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۴۹ (UTC)
@Sa.vakilian: والت دیزنی از او بیشتر نامزد شده است (۵۹ بار) در دیباچهٔ مقالهٔ جان ویلیامز اشاره شده است. البته اکنون هنوز به یک آمیک دیگر نیاز است تا آمیک‌های این هفته تکمیل گردد. وهاب (گپ) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۹ (UTC)
پیشنهاد آمیک

--وهاب (گپ) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۵ (UTC)

عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۵۷ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۲۰ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش

سلام. می‌خواستم ببینم ژیمناسیوم عبری هرتزلیا شرایط آمیک شدن را دارد؟ AlmaBeta (بحث) ‏۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۴ (UTC)

@AlmaBeta: موضوعش خوب است اما حجمش کم است و باید دست کم 200 کلمه باشد.--سید (بحث) ‏۵ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۰ (UTC)
عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: جرج واشنگتن: سه روز نخست: دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه:
  Gilbert Stuart Williamstown Portrait of George Washington.jpg
 • عکس دوم: سیلکی: دو روز وسط: پنجشنبه و جمعه:
  Silky bantam.jpg
 • عکس سوم: جان ویلیامز: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  John Williams tux.jpg

--سید (بحث) ‏۱۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۹ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۲۱ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش

پیشنهاد یک جمله: ۲۳ هزار

خیلی جالب است. واردش کردم. سپاس بسیار. وهاب (گپ) ‏۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۴ (UTC)
پیشنهاد
ورزشگاه امام رضا
@کامران آزاد: من این تنها ورزشگاه مسقف بودن را در مقاله نیافتم. البته یک منبع به آن اشاره کرده اما در متن چیزی نیامده است.--سید (بحث) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۰ (UTC)
@Sa.vakilian: آهان، راستی من این آمیک را از مقالهٔ مشهد برداشتم. حالا برای مشهد حساب می‌شود یا نوشتار خود ورزشگاه؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۱۶:۲۱ (ایران) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۱ (UTC)
بهتر است برای خود مقاله ورزشگاه باشد.--سید (بحث) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۱۰ (UTC)
پیشنهاد آمیک
جنگ مواد مخدر در مکزیک:
 • ... با ۲۳ هزار قتل عمد در سال گذشته در مکزیک، رکورد نرخ قتل در مکزیک را تنها جنگ داخلی سوریه شکسته است؟ منبع AlmaBeta (بحث) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۴ (UTC)
@AlmaBeta: این آمیک برای چه مقاله ای است؟--سید (بحث) ‏۱۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۴ (UTC)
سلام. می‌تواند برای جنگ داخلی سوریه و یا جنگ مواد مخدر در مکزیک باشد. AlmaBeta (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۴۶ (UTC)
سلام، شاید این طوری خوب باشد: در سال ۲۰۱۶ میلادی جنگ مواد مخدر در مکزیک با بیش از ۲۳ هزار کشته، بیشترین تلفات را پس از جنگ داخلی سوریه داشته است؟ --سید (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۷ (UTC)
سلام، خیلی هم عالی، فقط «تلفات انسانی» بهتر از تلفات خالی نیست؟ ممنون از زحماتتان. AlmaBeta (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۳ (UTC)

@AlmaBeta و کامران آزاد: با توجه به عکس دار بودن آمیک ها، آنها را به هفته 22 افزودم.--سید (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۳ (UTC)

سپاسگزارم. :) با مهر -- |کامران آزاد| ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۳۴ (ایران) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۴ (UTC)
@MRG90: لطفا یک آمیک بدون عکس پیشنهاد دهید.--سید (بحث) ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۷ (UTC)
@Sa.vakilian: این آمیک را پیشنهاد می‌کنم. البته نوشتارش دارای نگاره است: … تاج‌السلطنه دختر ناصرالدین شاه، عضو انجمن حریت زنان و مدافع انقلاب مشروطه بود؟ وهاب (گپ) ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۹ (UTC)
@MRG90: خب این خوبه اما عکس داره. می تونیم برای دو هفته بعد بگذاریم.--سید (بحث) ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۷ (UTC)
@Sa.vakilian: آمیک بدون نگاره: … گروه موسیقی انگلیسی کلش، ترانهٔ «شهر را بلرزان» را در اعتراض به ممنوع شدن موسیقی راک در ایرانِ پس از انقلاب ۱۳۵۷ ساخته است؟ وهاب (گپ) ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۷ (UTC)
مخالفتی ندارم. به صفحه اضافه اش کن.--سید (بحث) ‏۱۷ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۳ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۱۶ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۳ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۲۲ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
پیشنهاد آمیک
دانشگاه استانبول:
فکر نمی کنم این آمیک خوبی برای دانشگاه استانبول باشد. واقعا همکلاس بودن این دو نفر در دانشکده حقوق یکی از مهمترین مسائل دانشگاه است!!!--سید (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۴ (UTC)
سلام، جالبی آمیک برای من زندگی و تحصیل دو اسرائیلی تاریخ‌ساز در کشوری اسلامی و حس امنیتی بود که در آنجا داشتند. در آخر نظر شما برای من حجت است. ممنون بابت توجهی که داشتید. AlmaBeta (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۰ (UTC)
نه من هم یک کاربر هستم و نظرم حجت نیست. اما شما آمیک را برای آن دو نفر پیشنهاد نکردید و برای دانشگاه پیشنهاد کردید. حتی برای بن گوریون هم موضوعاتی بسی مهمتر از این هست. یعنی هم برای دانشگاه و هم برای این دو نفر، این موضوع به نظرم خیلی فرعی است.--سید (بحث) ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۵ (UTC)
پیشنهاد آمیک
آبا ابان
جناب @Sa.vakilian: ، به نظرتان جذابیت برای آمیک شدن دارد؟ اگر چنین است متن خاصی را پیشنهاد میکنید؟ AlmaBeta (بحث) ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۷ (UTC)
فکر کنم خوب است، اما مشکل منبع دارد. هر بخشی را می خواهید آمیک کنید باید برایش منبع بیابید.--سید (بحث) ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۱ (UTC)
من جمله به جمله از ویکی انگلیسی ترجمه کردم. از هر جایش بخواهید، میتوانم منبع هایش را اضافه کنم. (در مقاله نیامده ولی نظرش در مورد ابدیت نظام اسلامی در ایران برایم جالب بود). برای آمیک شدن، تسلط کامل به ۱۰ زبان، از جمله زبان فارسی میتواند جالب باشد.AlmaBeta (بحث) ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۳ (UTC)
این مقاله تعدادی دیدگاه های شخصی ایشان است و ما معمولا دیدگاه ها را آمیک نمی کنیم. جالب بودن یک مطلب لزوما به معنی آمیک شدنش نیست. ما در آمیک ها بیشتر دنبال مطالبی هستیم که مورد اختلاف نباشد. به هر حال هر عبارتی که شرایط آمیک شدن دارد را مشخص بفرمایید و بعد منبعش را هم اضافه کنید.--سید (بحث) ‏۱۴ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۲ (UTC)
@Sa.vakilian: سید بزرگوار، این خوب است؟

افزودم.--سید (بحث) ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۹ (UTC)

ممنون. AlmaBeta (بحث) ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۷ (UTC)
عکس های پیشنهادی

اشتباه بودن قیام ۲۴ حوت[ویرایش]

سلام یادآوری که در خصوص قیام ۲۴ حوت نخستین قیام علیه حکومت کمونیستی حزب دموکراتیک خلق افغانستان قرار داده اید اشتباه هست. اولین قیام مربوط به قیام مردم دره صوف ولایت سمنگان در یک ماه تقریبا قبل از قیام ۲۴ حوت هرات بود و بقیه قیام ها بعد از این به پا خواستند. و نکته دوم اینکه سربازان شوروی تقریبا بعد از ۱۱ ماه که از قیام ۲۴ حوت سال ۱۳۵۷ گذشته بود٬ در سال ۱۳۵۸ به افغانستان آمدند. -- ༺ ܦܥܧܒ ༻ⵗⵗبحث ۹ خرداد ۱۳۹۶، ساعت ‏۰۴:۵۰ (UTC) ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۰ (UTC)

@MRG90: این آمیک الان در صفحه اصلی است. به نظر شما چه کارش کنیم؟--سید (بحث) ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۸ (UTC)
@Sa.vakilian: اگر کلا برش دارید بهتره به نظرم. یک مطلب آیا می‌دانستید دیگه بزارید. -- ༺ ܦܥܧܒ ༻ⵗⵗبحث ۹ خرداد ۱۳۹۶، ساعت ‏۰۵:۳۵ (UTC) ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۵ (UTC)
@Mohammadrahmani2o0: چون آمیک در صفحه اصلی است من دسترسی و امکانش را ندارم. اما پیشنهادم این است که خود جنابعالی از همین مقاله یک آمیک دیگر دربیاورید و اینجا بنویسید تا جناب وهاب یا یکی دیگر از مدیران جایگزین کند.--سید (بحث) ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۲ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام این مقاله را بررسی کردم٬ کل مقاله بزرگنمایی شده و جانبدارانه بود نکته جالبی در خصوص مقاله پیدا نکردم که بنویسم. اون منبعی هم که ازش به عنوان نخستین قیام مردم افغانستان در یادبودها استفاده کردید لینکش خراب شده.و ببخشید من زیاد در این قسمت مهارت ندارم٬ نمیدونم اصلا آمیک چی هست -- ༺ ܦܥܧܒ ༻ⵗⵗبحث ۹ خرداد ۱۳۹۶، ساعت ‏۱۱:۳۵ (UTC) ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۵ (UTC)
سپاس از توجه‌تان. من حذفش کردم. وهاب (گپ) ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۰ (UTC)
@MRG90: درود. از آن‌جایی که آمیک مربوط به افغانستان بود، پیشنهاد جایگزینی با آمیک دیگری در مورد افغانستان را دارم.
درود. واردش کردم. سپاس بسیار. وهاب (گپ) ‏۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۱ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۲۳ — ویرایش
Taj-al-Saltaneh.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۶ (UTC)

با توجه به مشاهده مواردی از تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو پیشنهاد می دهم که تصویر این آمیک را به جای پیشدادیان کار کنیم:
Crimean-Congo Hemorrhagic Fever.jpg

--سید (بحث) ‏۲۹ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۱۶ (UTC)

نظر: درود.جناب سید. شما که با قرار دادن نگاره‌های برگزیدۀ نشان‌دهندۀ برهنگی در صفحه اول مخالفید،کاش با نگاره‌های دلخراش و ناراحت‌کننده مثل همین تب کنگو هم مخالفت می‌کردید! خداییش این چه عکسی است که صفحه اول گذاشتید؟حال آدم بد میشود! من که تا یک هفته نمی‌تونم صفحه اول را نگاه کنم!Nargess.n (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۱۷ (UTC)
@Nargess.n: سلام. من به خاطر اینکه در خبرها مدام درباره اش صحبت می شد ، این را گذاشتم. البته فقط تا فردا در صفحه اول است و اگر بخواهید می توانید به جناب وهاب بفرمایید که تاریخش را عوض کند تا فردا به جای آن نگاره دوم دیده شود.--سید (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۸ (UTC)
@MRG90 و Huji: گویا اشکالی در تاریخ عکس های آمیک ها وجود دارد. باید امروز عکس آمیک دوم در صفحه اصلی به نمایش در می آمد، اما ظاهرا این طور نشده!--سید (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۳۸ (UTC)
@Sa.vakilian: تاریخ‌هایی که وارد شده نتیجه‌اش همینی است که دیدید. تا ۷ ژوئن تصویر اول، از هشت ژوئن تصویر دوم (بستکبالیست، که الان دیده می‌شود) و از ۱۰ ژويئن هم سومی.
مشکل این است که این تاریخ‌ها گستره‌شان بیش از یک هفته است! من نمی‌فهمم از کجا این تاریخ‌ها به این شکل اشتباه در آمدند (هفتهٔ پیش هم گستره‌شان بیش از یک هفته بود. اما مشخصاً این روش تاریخ‌دهی، مصون از اشتباه نیست. راه حلی در نظر دارم (که تاریخ‌ها خودکار حساب شوند). بگذارید رویش کار کنم. — حجت/بحث ‏۸ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۹ (UTC)
@Sa.vakilian: الگوی جدیدی ساختم که خودش روز هفته را تشخیص می‌دهد و آمیک مناسب را نمایش می‌دهد. الگو:آمیک را ببینید. — حجت/بحث ‏۸ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۹ (UTC)
@Huji: بسیار سپاسگذار. این جوری مرا هم از شمارش تاریخ های میلادی خلاص فرمودید. البته فکر کنم این هفته شنبه و یکشنبه باید نگاره سوم را بگذاریم تا دوباره تب کریمه و کنگو صفحه اول نرود.--سید (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۰۵ (UTC)
@Sa.vakilian: مثلی هست که می‌گوید «قربون فکر دومِ ایرانی»! اگر نشنیده‌اید پرس و جو کنید تا پیدایش کنید ؛)
ترتیب را هم درست کردم — حجت/بحث ‏۸ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۰۸ (UTC)
@Huji: نشنیدم و در گوگل هم نیافتم!--سید (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۶ (UTC)
@Sa.vakilian: گوگلی نیست! باید از قدیمی‌ها بپرسید. در ویکی گفتنی هم نیست چون کنایه سیاسی دارد. — حجت/بحث ‏۸ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۲۱:۱۶ (UTC)
می باشد

با درود به دوستان؛ پیشنهاد می‌کنم -چنانچه موافق هستید- می‌باشد در گزارهٔ زیر به «است» تبدیل شود. «… ربّنا، از آثار برجستهٔ محمدرضا شجریان، در دستگاه سه‌گاه خوانده‌شده و شامل ۴ دُعا از آیات قرآن می‌باشد؟» / مهرافزون!--مانی بختیار (بحث) ‏۷ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۴ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۲۴ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
ندا آقاسلطان

... لحظه جان سپردن ندا آقاسلطان، پربیننده‌ترین مرگ یک انسان در تاریخ بشریت بوده است؟ AlmaBeta (بحث) ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۵ (UTC)

AlmaBeta گرامی، لطفا پیوند مربوط به این منبع را بررسی نمایید. پیشاپیش سپاس. ارژنـگ ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۵۱ (UTC)
این ادعا خیلی بزرگ به نظر می رسد. «پربیننده‌ترین مرگ یک انسان در تاریخ بشریت» یعنی مثلا بیش از مرگ ژان پل دوم یا خیلی افراد سرشناس دیگر که بارها و بارها در برنامه های تلویزیونی برنامه شان پخش شده است!--سید (بحث) ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۰۰ (UTC)
به نظر من هم ادعای خیلی بزرگی است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۹ (UTC)
@AlmaBeta: یک مشکل بزرگ این مقاله آن است که دیدگاه های یک طرف ماجرا را خیلی با آب و تاب توضیح داده و دیدگاه طرف مقابل را جز اندکی نگفته است. این مصداق جانبداری است و مقاله باید بی طرفانه باشد. یعنی اول باید مدعاهای طرف مقابل نظیر [۴]و [۵] در مقاله با وزن و به شکل مناسبی آورده شود. سپس برای آمیک کردنش اقدام شود.--سید (بحث) ‏۲۹ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۰۳ (UTC)
اوکی دوستان اصراری نیست. ممنون بابت وقتی که گذاشتید. AlmaBeta (بحث) ‏۲۹ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۱۹ (UTC)
ربنا

ربنای شجریان عنوان مقاله‌ای که به آن پیوند دادید نیست. بهتر نیست این آمیک بصورت زیر آورده شود؟
... از آثار برجستهٔ محمدرضا شجریان دعای ربنا است و شامل ۴ دُعا از آیات قرآن و در دستگاه سه‌گاه خوانده شده‌است؟
تا نظر دوستان چه باشد. ارژنـگ ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۰۱ (UTC)

@ارژنگ: گرامی، متوجه منظورتان از «ربنای شجریان عنوان مقاله‌ای که به آن پیوند دادید نیست»، نشدم. اگر ممکن است منظورتان را بهتر توضیح دهید. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۶ (UTC)
Gnosis عزیز، ما مقاله‌ای با عنوان "ربنای شجریان" نداریم. پیشنهاد من جایگزینی اصطلاح محاوره‌ای با یک جمله‌بندی دانشنامه‌پسند دیگر است. ارژنـگ ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۲۰ (UTC)
مرسی بابت توضیح. حق باشماست. متن کنونی با تصحیح این‌گونه می‌تواند بشود:
... ربّنا، از آثار برجستهٔ محمدرضا شجریان، در دستگاه سه‌گاه خوانده‌شده و شامل ۴ دُعا از آیات قرآن می‌باشد؟
متن پیشنهادی جناب @ارژنگ: نیز مورد تایید من است. جناب @Sa.vakilian: نظر حضرت‌عالی چیست؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۲۰ (UTC)
به هفته ۲۳ افزودم تا ۷ تا تکمیل شود.--سید (بحث) ‏۲۸ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۵۴ (UTC)
کیخسرو شاهرخ

مرد جالب و کارهای بزرگی کرده، بدون اغراق بیش از ۱۰ آمیک می‌توان در موردش ساخت. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۱۵ (UTC)

خب بسازید. --سید (بحث) ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۵۶ (UTC)
@Sa.vakilian: جسارتا
... از کیخسرو شاهرخ، به عنوان برجسته‌ترین چهرهٔ جامعه زرتشتی ایران و از شخصیت‌های خوش‌نام تاریخ معاصر ایران یاد می‌شود؟

@Gnosis: نمی دانم عبارت برجسته ترین قابل دفاع هست یا نه، ولی عبارت پیشنهادی به نظرم بیشتر مدح است تا اطلاعات جالب. پیشنهاد من:

 • در زمان قرارداد ۱۹۱۹ ارباب کیخسرو در آمریکا بود و رهبری مخالفان قرارداد در خارج از کشور را در استکهلم و ایالات متحده برعهده داشت.
 • سید حسن مدرس درباره کیخسرو شاهرخ گفته بود:"در مجلس ما یک مسلمان هست، آن هم ارباب کیخسرو"
 • ارباب کیخسرو از مؤسسین انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۰۴ بود، که بانی بازسازی بسیاری از بناهای تاریخی کشور شد.
 • ارباب کیخسرو در سال ۱۳۱۹ به طرز مشکوکی به قتل رسید.

--سید (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۶ (UTC)

درود. با ارباب کیخسرو از مؤسسین انجمن آثار ملی ... موافقم. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۲۰ (UTC)
جنگ کره

@Gnosis: این مقاله برچسب دارد، آن هم دو تا. درست نیست با این اوصاف آمیک بشود.--سید (بحث) ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۵۸ (UTC)

@Sa.vakilian: درود. همانطور که فرمودید، مقاله دو برچسب دارد که یکی از آن ها برچسب منبع و دیگری تمیزکاری است. در حال حاضر چندین منبع و مرجع در مقاله ارجاع شده‌اند و پس تنها می‌ماند تمیزکاری که من حاضرم مسئولیتش را برعهده بگیرم که تا هفته نمایش، مقاله‌اش تمیز شده باشد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۳۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۹ (UTC)
اگر مشکل مقاله جدی نیست ، می توانید برچسب ها را هم بردارید.--سید (بحث) ‏۳۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۷ (UTC)
هلیوم

پارسال همین جمله آمیک شده است.--سید (بحث) ‏۳۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۰۲ (UTC)

ممنون بابت تصحیح. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۳۱ مهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۳ (UTC)

@Gnosis: قرار بود آمیک جنگ کره و کیخسرو شاهرخ را کار کنید.--سید (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۱ (UTC)

@Sa.vakilian: درود. متاسفانه این هفته به تمیزکاری مقاله جنگ کُره نرسیدم، اگر موافق باشید بگذاریمش برای هفته دیگر که وقت تصحیح مقاله برایم باشد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۲۰ (UTC)
عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: پیشدادیان: سه روز نخست: دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه:
  Jamshid Halved.jpg
 • عکس دوم: جنگ کره: دو روز وسط: پنجشنبه و جمعه:
  Korean War, train attack.jpg
 • عکس سوم: کیخسرو شاهرخ: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  Arbab kaykhosro shahrokh.jpg

--سید (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۱۵ (UTC)

@Gnosis: می خواهید این هفته عکس سفر به ماه را کار کنیم و هفته بعد ارباب کیخسرو را ؟ ضمنا در منبع آمیک را در مقاله نیافتم.--سید (بحث) ‏۹ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۲۷ (UTC)
پیشنهاد می کنم این هفته جای کیخسرو شاهرخ قطعه ای از فیلم سفر به ماه را بگذاریم:

البته قطعه های دیگری از فیلم هم در کامونز هست:[۶]--سید (بحث) ‏۱۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۸ (UTC)

@Huji: سلام. بابا دم فکر دومت گرم. کار من ثلث شد! دیگه لازم نیست روزهای هفته را بشمرم و آخر ماه به گیر و گور بخورم!!!--سید (بحث) ‏۱۱ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۸ (UTC)

قابل نداشت ؛) — حجت/بحث ‏۱۱ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۹ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۲۵ — ویرایش
Gerlinde Kaltenbrunner 2015-07-02 001.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
پیشنهاد آمیک

بهیه‌خانم:

@AlmaBeta: مشکلی ندارد. خودتان اضافه بفرمایید.--سید (بحث) ‏۱۱ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۳ (UTC)
خیلی ممنون، اضافه شد. AlmaBeta (بحث) ‏۱۱ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۷ (UTC)
@AlmaBeta: من بهیه خانم را با آمیک سنج بررسی کردم، ۱۲۶ کلمه دارد و معیار شانزدهم را واجد نیست. ببخشید که به علت مشکل فنی آمیک سنج دیر خبر می دهم. یک هفته عقب می اندازم تا شما حجمش را به 200 کلمه برسانید.--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۵ (UTC)
@Sicaspi: امیک های این هفته تکمیله می برم هفته 26 اونجا بحث کنیم.--سید (بحث) ‏۱۶ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۶ (UTC)
کیخسرو شاهرخ

@Gnosis: لطفا طبق بحث هفته قبل یک امیک پیشنهاد دهید.--سید (بحث) ‏۱۱ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۳ (UTC)

درود. من با همان آمیک مربوط به انجمن آثار ملی که خودتان پیشنهادش کردید، موافقم و آمیک خوبی است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۴۶ (UTC)
پیشنهاد نگاره

برای عملیات بغداد می‌شود از نگاره شهیدِ خلبان عباس دوران استفاده کرد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۳۹ (UTC)

فکر خوبی است.--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۵۱ (UTC)
@Gnosis: من نسبت به وضعیت حقوقی عکس شهید دوران تردید دارم. آیا راهی برای بررسی اش هست؟--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۰ (UTC)
@Mhhossein: لطفا یک نگاهی به وضع حقوقی عکس شهید دوران که در پایین گذاشتم بنداز. ببین اشکالی نداره هفته بعد ببریم صفحه اول.--سید (بحث) ‏۱۳ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۱۳ (UTC)
سلام جناب سید. مشکلی نمیبینم این تصویر حداقل مربوط به 35 سال پیش بوده است. اگرچه برای نظر دادن قطعی باید تاریخ دقیق گرفتن عکس، وضعیت حیات عکاس یا زمان اولین انتشار آن را دانست. میخوای محض اطمینان در کامنز بدم بررسی کنند؟ --Mhhossein (بحث) ‏۱۳ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۶ (UTC)
فتنه خلق قرآن

به نظر من بهتر است به هفته بعد منتقل شود، برای این هفته یک آمیک دینی (مربوط به آیین بهایی) کار شده و ۲ آمیک مذهبی در یک هفته زیاد است. (از نظر من مجازید اگر بخواهید آمیک بهیه‌خانم را به هفته بعد منتقل کنید) AlmaBeta (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۵ (UTC)

من چون این عکس نداشت گذاشتم. الان چهار تا آمیک عکس دار داریم!--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۹ (UTC)
مید-لولز

@Gnosis: این مقاله 133 کلمه دارد. چند هفته ای عقب می اندازم تا توسعه اش دهید.--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۹ (UTC)

حتما. سپاس از توجهی که به قوانین دارید. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۲ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۸ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۲۶ — ویرایش
Patrizio Torlonia.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
گیاهان غذایی بومی قاره آمریکا
@Sicaspi: من فکر می‌کنم این آمیک را برای مبادله کلمبی بنویسید خیلی بهتر می‌شود. البته باید منابع آن مقاله را هم درست کنید. --سید (بحث) ‏۱۶ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۸ (UTC)
اندرگاه
 • … در گاه‌شماری ایرانیان باستان، یک سال شامل ۱۲ ماهِ ۳۰ روزه بود و برای رسیدن تعداد روزهای سال به ۳۶۵، پنج روز معروف به اندرگاه به انتهای سال افزوده می‌شد که در آن به جشن و آتش‌افروزی می‌پرداختند؟
@Nightdevil: من آمیک را با اصلاحاتی اضافه کردم و قدری هم اطلاعات و منبع به مقاله اندرگاه افزودم اما هنوز یک منبع برای «یک سال شامل ۱۲ ماهِ ۳۰ روزه بود» کم است. لطفا اضافه کنید.--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۲ (UTC)
آناندا ماهیدول

این آمیک کمتر از 200 کلمه است، به دو هفته بعد منتقل می کنم تا تکمیل شود.--سید (بحث) ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۱ (UTC)

بهیه‌خانم

این آمیک کمتر از 200 کلمه است، به دو هفته بعد منتقل می کنم تا تکمیل شود.--سید (بحث) ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۱ (UTC)

عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۳ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۲۷ — ویرایش
Yakov Dzhugashvili.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش

پیشنهاد چند جمله:

@Nargess.n: بسیار متشکر در هفته ۲۶ اضافه می‌کنم. --سید (بحث) ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۲ (UTC)

عبدالله حسن عسیری
@Alborz Fallah: درود. مقاله اصلی مرتبط با آمیک باید دارای حداقل ۲۰۰ کلمهٔ فارسی باشد، اگر امکانش هست لطفاً کمی گسترشش دهید تا به حد لازم برسد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۳ (UTC)
سلام. حسب‌الامر کمی توضیح دادم. البته نمی‌دانم کدام ابزار تعداد کلمه‌ها را نشان می‌دهد، ولی باز اگر لازم است طولانی ترش کنم. سپاس --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۹ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۰ (UTC)
سلام. درست شده است. --سید (بحث) ‏۳۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۲ (UTC)
حشره

مخالف جسارتاً اینکه خوردن حشرات می‌تواند یا نمی‌تواند به حل معضل گرسنگی کمک کند، به نظرم معیارهای یک آمیک را ندارد. خیلی چیزها می‌تواند یا ممکن است اثر خاصی را داشته باشد، اما اینها، به نظرم، فکت محسوب نمی‌شود. --سید (بحث) ‏۳۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۴ (UTC)

یاکوف جوگاشویلی

NIGHTdevil ‏۳۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۳ (UTC)

@Nightdevil: آمیک واضح نیست. مثلا می توانست این طور باشد :استالین حاضر به مبادله پسرش، یاکوف ، با فریدریش پائولوس، فیلد مارشال آلمان نازی نشد؟--سید (بحث) ‏۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۱۹ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۵ (UTC)

متادون

مشکلی که در زبان فارسی داریم اینست که برای اصطلاحات پزشکی ، معادلهای کاربردی کامل و جا افتاده هنوز در دسترس نیست . در جمله the most effective form of treatment for addiction to heroin and other narcotics. نارکوتیک را مخدر ترجمه کرده ایم . درستش اینست که مخدر معادل نارکوتیک جا نیافتاده است یعنی مواد مخدر غیر افیونی مثل شیشه جزو مواد مخدر محسوب میشوند اما نارکوتیک نیستند . من متن مقاله متادون را تغییر نمی دهم چونکه بحث طولانی ای خواهد شد ، اما توصیه می کنم برای ضفحه اول ویکی پدیا بجای واژه مخدر ، اصطلاح افیونی بکار ببرید . افیونی معادل Opioid است که به فارسی می شود مشتقات تریاک . در مورد متادون و اینکه بهترین داروی موجود در ترک اوپوئیدها است شکی وجود ندارد . نارکوتیک را اگر مخدر ترجمه کنیم ، با مخدرهایی که تخدیری نیستند مثلا مت آمفتامین ( شیشه ) ، کوکائین و هالوسینوژنها( توهم زاها) مشکل خواهیم داشت . خلاصه : متادون موثرترین درمان برای هروئین و دیگر مخدرهای افیونی است . --Alborz Fallah (بحث) ‏۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۶ (UTC)

@Alborz Fallah: متشکر از توضیحات شما. چون من تخصص ندارم ، لطفا خودتان هم آمیک و هم مقاله را اصلاح بفرمایید.--سید (بحث) ‏۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۰ (UTC)
ظاهرا بنده اجازه تغيير دادن متن صفحه را ندارم ، اگر كسي دسترسي دارد بصورت زير اصلاح كند :

سپاس--Alborz Fallah (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۹ (UTC)

@MRG90: جهت اطلاع --سید (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۰ (UTC)
درود. انجام شد. سپاس از توجه‌تان. وهاب (گپ) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۵ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۲۸ — ویرایش
Vista aérea de Lijar.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
پیشنهاد آمیک
مَن یُظهِرُهُ الله:

@AlmaBeta: این جمله اصلاً آمیک نیست. --سید (بحث) ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۸ (UTC)

درست شد. AlmaBeta (بحث) ‏۲۵ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۶ (UTC)
پیشنهاد آمیک
طوسی حائری
به هفته 27 اضافه شد.--سید (بحث) ‏۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۷ (UTC)
ترک مکانیکی
@Nightdevil: فکر می‌کنم جمله دوم زاید است. جمله اول را به هفته ۲۷ اضافه می‌کنم. --سید (بحث) ‏۳۰ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۸ (UTC)
ترشی
 • درود. جناب سید، جمله زیر به نظرم جالب است، شاید شما هم با من هم‌نظر باشید:
 • ... در ایالات متحده، روز ملی ترشی تعطیلی عمومی است که هر ساله در ۱۴ نوامبر برگزار می‌شود؟ Nargess.n (بحث) ‏۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۴ (UTC)
روز ملی ترشی (آمریکا) هنوز مقاله‌ای ندارد. AlmaBeta (بحث) ‏۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۰ (UTC)
سلام. آمیک جالب است اما همان طور که گفتند مقاله اختصاصی ندارد.--سید (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۰ (UTC)
اریحا

NIGHTdevil ‏۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۳ (UTC)

@Nightdevil: قبلا هم ادعای مشابهی در مورد یک شهر دیگر طرح شده بود. به نظر من نمی شود گفت کدام شهر، اولین شهر تاریخ است و چنین آمیکی قابل دفاع نیست.--سید (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۹ (UTC)
@Sa.vakilian: درست می‌فرمایید-- تمدن یکباره ظاهر نشده و تکاملی تاریخی داشته است و عناصری مثل خیابان و مکان‌های عمومی و حصار و ... هر یک در جایی به وجود آمده‌اند. نظرتان دربارۀ این چیست:
پیشنهاد من: * ... قدیمی‌ترین دیوار تدافعی جهان، که توسط باستان شناسان کشف شده است و قدمت آن به دوران نوسنگی پیش‌ازسفال می‌رسد، در شهر اریحا قرار دارد؟--سید (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۶ (UTC)
آناندا ماهیدول

مقاله کوتاهتر از 200 کلمه است.--سید (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۱ (UTC)

بهیه‌خانم

مقاله کوتاهتر از 200 کلمه است.--سید (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۱ (UTC)

پیشنهاد آمیک
انستیتو پاستور ایران
متن خوبی است اما در مقاله نیست!--سید (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۴ (UTC)
سلام استاد، این منبعش است از سایت رسمی انستیتو پاستور. AlmaBeta (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۶ (UTC)[۲]
مشکلی ندارد ولی در مقاله هم باید اطلاعات اضافه بشود. نمی شود آمیکی ساخت که در مقاله نباشد.--سید (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۰ (UTC)
@AlmaBeta: اگر می خواهید مطلب آمیک شود باید اطلاعات را به مقاله اضافه بفرمایید.--سید (بحث) ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۴ (UTC)
@AlmaBeta: چرا متن آمیک را به مقاله انیستیتو پاستور اضافه نمی کنید!--سید (بحث) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۰۶ (UTC)
ببخشید متوجه نبودم. افزوده شد. AlmaBeta (بحث) ‏۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۳ (UTC)
لیخار
کمیته اعمال حقوق تخطی‌ناپذیر مردم فلسطین

NightD ‏۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۰ (UTC)

سپاس. موارد پیشنهادی افزوده شد.--سید (بحث) ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۲ (UTC)

عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: نبرد تاوتون: دو روز نخست: دوشنبه و سه شنبه:
  Richard Caton Woodville's The Battle of Towton.jpg
 • عکس دوم: اریحا: سه روز وسط: چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه:
  Ziko.jpg
 • عکس سوم: لیخار: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  Vista aérea de Lijar.jpg

--سید (بحث) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۵ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۲۹ — ویرایش
Bicher2.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
اطاله بررسی

NightD ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۹ (UTC)

به هفته 28 اضافه شد.--سید (بحث) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۰۸ (UTC)
عزالدوله بختیار

@Alborz Fallah: اینکه وی نیای بختیاری ها بوده یک دیدگاه هست و در مقاله مردم بختیاری دیدگاه های دیگری هم طرح شده است. بنابراین من مخالف این آمیک هستم. می توانید با مطلب دیگری از مقاله وی آمیک بسازید.--سید (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۴ (UTC)

سلام. اصرار ندارم و حتي در خود مقاله هم تا همين الان اضافه نكرده بودم چونكه نه تنها يك ديدگاه هست ، بلكه از ديد من ديدگاه ضعيفي هم هست . اما ملاحظه بفرماييد كه قسمت legacy اصلا همين است و درست است كه بعنوان ميراث در مقاله ها مي آوريم ، اما در اصل آن نقطه نظرهاي سستي است كه عوام در مورد يك شخصيت واقعي تاريخي دارند . افسانه‌های زندگی فردوسی هم از همين دست است و كشش براي خواندن مقاله هم در همين نكته ها پيدا مي شود وگرنه با مطالب ديگر مقاله عزالدوله تنها آميك آبكي ( !! ) مي توانم بسازم ! --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۶ (UTC)
در مقاله آوردن یک چیز است و در صفحه اصلی گذاشتن چیز دیگری است. اگر خودتان هم آن را ضعیف می دانید، پس یک امیک دیگر از آن مقاله بسازید. من مخالف بردن افسانه ها به صفحه اصلی هستم.--سید (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۸ (UTC)
مثلا افسانه اي كه در مورد خيام هست و در چهارمقاله هم آمده است كه مزارش غرق گل بوده و غيره و غيره را هم قابل درج در صفحه اصلي نمي دانيد ؟ افسانه يك چيز است و افسانه اي كه تاريخي شده يك چيز ديگر . مثلا افسانه سپاكو ( سگي ) كه از كوروش بزرگ مراقبت مي كرده بنظر من خودش يك مطلب جامعه شناسي عالي است ، يعني چونكه اصل و نسب نداشته برايش افسانه جايگزين كرده اند كما زال و سيمرغ و شاهپور و شيرها و غيره و غيره ....--Alborz Fallah (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۹ (UTC)
من تنها در صورتی موافقم که بگوییم: «یک باور عامیانه هست که ...» البته این خودش ، اول یک منبع معتبر می خواهد. ضمنا این آمیک بیشتر متناسب با مقاله مردم بختیاری است و نه مقاله عزالدوله بختیار.--سید (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۲ (UTC)
راستش اینکه در حالت فعلی تنها یک جمله خبری است که هیچ کنجکاوی را بر نمی انگیزد . شاید بهتر باشد که حذفش کنیم . --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۴ (UTC)
@Sa.vakilian: سيد جان ، اگر در حالت فعلي كه جاذبه ندارد حذفش كنيم ( عزالدوله را ) ، با كمبود آميك اورژانسي مواجه خواهيم شد يا خير ؟ --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۹ (UTC)
لازار بیچراخف

به نظرم آمیک ساخته شده، دو تا آمیک است. « لازار بیچراخف، فرمانده روسی که با جنبش جنگل جنگید» و «بیچراخف با آلمان نازی بر ضد شوروی‌ها همکاری نمود و فرمانده کمیته آزادسازی مردمان روسیه[* ۱۵] در قفقاز جنوبی بود.» بهتر نیست بر یکی از این دو متمرکز بشویم.--سید (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۶ (UTC)

در مورد بیچراخف هم ، مثل آميك بالايي ، كشاندن خواننده به مقاله محرك آميك سازي بوده وگرنه چه كنجكاوي اي براي فارسي زبان ايجاد مي كند كه يك قزاق تزاري وامانده از رژيم جديد ، با نازيها همكاري مي كرده يا نمي كرده ؟! اما چونكه ميرزا كوچك خان و جنبش جنگل طرفدار و دنبال كننده دارد ، اينگونه خواننده را علاقمند مي كنيم كه كسي كه ضد او بوده همكار نازيها هم بوده است . --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۲ (UTC)
من با اصل موضوع موافقم و ربطی به آمیک بالایی ندارد. فقط پرسیدم بهتر نیست بر یکی از اینها متمرکز شویم؟--سید (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۲ (UTC)
آخه تك به تك جاذبه كافي ندارند .Alborz Fallah (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۴۴ (UTC)
@Alborz Fallah: موافقم . جاذبه ندارد. --سید (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۱ (UTC)
ثریا اسفندیاری

پيشنهاد مي كنم اينرا بگذاريم :

 • ثریا اسفندیاری ، ملکه سابق ایران ، وصیت کرد تمامی اموالش را به صلیب سرخ و کودکان عقب مانده فرانسه بعلاوه سگهای ولگرد پاریس بدهند؟

--Alborz Fallah (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۰ (UTC)

خوبه.--سید (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۱ (UTC)
خوش عكس هم هست .Alborz Fallah (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۷ (UTC)
دکترین ضاحیه
آمیک وپ:لحن بی‌طرف را نقض می‌کند و مناسب صفحه اول نیست. بازنویسی پیشنهادی:
باید دید آیا منبع مقاله هم از این اصلاح لحن حمایت می کند یا خیر؟
با مترجم گوگل که متن عبری مقاله را خواندم حتی خشن تر از این هم به نظر می آمد ، اما صرف نظر از منبع داشتن یا نداشتن تغییر جمله ؛ من معنی زیرساخت شهروندی را نمی فهمم . زیر ساخت شهری تقریبا معلوم هست ، و البته با زیر ساخت کل یک کشور بسیار متفاوت است ، اما زیرساخت شهروندی را متوجه نمی شوم که چیست ؟ شاید قرار است ترجمه civilian باشد ...--Alborz Fallah (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۳ (UTC)
@Alborz Fallah: منظور همان زیرساخت غیرنظامی (Civilian Infrastructure) بود. NightD ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۱ (UTC)
اگر بنویسیم ...دکترین ضاحیه، راهبردی اسرائیلی است که در یک جنگ نامتقارن شهری، زیرساختهای غیرنظامی را هدف قرار دهد تا بازدارندگی افزایش یابد؟

از دید بی طرفی نظر شما را تامین می کند ؟--Alborz Fallah (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۶ (UTC)

از لحاظ لحن ایرادی ندارد. حتی به جای زیرساخت غیرنظامی می‌شود نوشت جمعیت غیرنظامی، این منبع به روشنی در مورد روستاها نوشته و نه زیرساخت‌ها (جاده و پل و...).NightD ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۲ (UTC)
فكركنم همان كه سيد نوشت بهتر از همه است چونكه نوشتن "حمله به جمعيت غيرنظامي " باعث حساس شدن از نظر بي طرفي است . Alborz Fallah (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۴ (UTC)

@Alborz Fallah و Nightdevil: این آمیک را قدری خلاصه کردم و کوشیدم مشکل بی طرفی را هم رفع کنم.--سید (بحث) ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۸ (UTC)

سقوط تمدن در عصر برنز

NightD ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۷ (UTC)

@Nightdevil: پینشهادتان عالی است فقط به نظرم اول مثل ویکی انگلیسی یک مقاله مستقل برای سقوط تمدن در عصر برنز بسازیم و بعدش به آن مقاله ارجاع دهیم.--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۰۶ (UTC)
@Nightdevil: بهتر است در خاورنزدیک باشد چون تمدن عصر برنز در آسیای جنوبی، چین یا آمریکای مرکزی که دچار فروپاشی نشد.--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۵ (UTC)
@Sa.vakilian: در لفظ جغرافیایی رایج تمدن میسنی یونان و بالکان (مهمترین تمدنی که در این رخداد کاملا از بین رفت) در خاور نزدیک نیست. فرهنگ‌های آمریکا تا حدود قرن هشتم میلادی (خلافت عباسی در خاور نزدیک) فناوری فلز رو کشف نکردند و حتی بعد از آن هم به صورت پراکنده استفاده کردند. تمدن عصر برنزی آسیای جنوبی (دره ایندوس) قبل از اون به دلایل نامشخصی از بین رفته بود. در مورد چین درست می‌فرمایید، ولی در کل چین رو «دنیایی در درون خود» می‌دونن که ارتباط چندانی با بقیه تمدن‌ها نداشت و در این جور موارد چندان مورد مطالعه نیست.NightD ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۵۷ (UTC)
@Nightdevil: می توانیم بگوییم حوزه مدیترانه؟--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۲ (UTC)
از لحاظ فنی صحیح است.NightD ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۲ (UTC)
رستمیان
 • ... رستمیان دودمانی ایرانی‌تبار از سرزمین فعلی عراق بودند كه در شمال آفریقا از ۷۷۷ تا ۹۰۹ میلادی حکومت برپا نمودند؟ Alborz Fallah (بحث) ‏۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۹ (UTC)
مقاله 96 کلمه است باید دست کم 200 کلمه باشد.--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۰۷ (UTC)
کمی آبش را زیاد کردم . Alborz Fallah (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۶ (UTC)
خوبه اما اگر کمی آبش را بیشتر بکنید و به زوالشان هم بپردازید خوب می شود. اگر فرصت داشتید در حاشیه آمیک مقاله عبد الرحمن بن رستم را هم بسازید.--سید (بحث) ‏۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۸ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۲۵ (UTC)

درصد گويشوران تركي آذربايجاني

بنده تضمين كتبي مي دهم كه بنا به حساسيتهاي قومي ، آوردن چنين درصدي باعث كشمكش خواهد شد . داستان اين درصد ، سر دراز دارد و مسئله مبتلا به از ازمنه قديم است .صد رحمت به باز كردن جعبه پاندورا و انگشت كردن داخل لانه زنبور عسل !! پيشنهاد مي كنم اين يكي را نديد بگيريم چونكه حال و حوصله واكنشهاي خشم آلود عصبي را نداريم ! :)Alborz Fallah (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۵ (UTC)

@Alborz Fallah: موافقم. لطفا خودتان یک آمیک دیگر از آن مقاله دربیاورید.--سید (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۹ (UTC)
@Alborz Fallah: اگر مصداق وپ:ترکیب نباشد، بر اساس اطلاعات مقاله می توان نتیجه گرفت که «بیش از نیمی گویشگران زبان ترکی آذربایجانی در ایران زندگی می کنند.» نظر شما چیست؟--سید (بحث) ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۱۵ (UTC)
بد نیست . از اولی بسیار بهتر است --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۱ (UTC)
رای بدیل

@4nn1l2: سلام. لطفا تا فردا یک آمیک از مقاله رأی بدیل پیشنهاد دهید.--سید (بحث) ‏۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۳ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام. به روی چشم. این چه طور است؟
جودی ویتاکر

پيشنهاد مي كنم اينرا بگذاريم :

 • … آیا می‌دانستید جودی ویتاکر درسال ۲۰۱۷ به عنوان نخستین بازیگر زن برای نقش دکتر هو انتخاب شد؟

Behnam mancini (بحث) ‏۲۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۳ (UTC)

@Behnam mancini: مقالات باید دست کم یک هفته زودتر پیشنهاد شود. ضمنا این مقاله فقط 70 کلمه است و برای آنکه آمیک بشود، باید دست کم 200 کلمه بشود. شما می توانید آن را بیشتر توسعه دهید و در هفته های بعد پیشنهاد دهید.--سید (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۶ (UTC)
خیلی متشکرم Behnam mancini (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۹ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۳۰ — ویرایش
Merian 500DM.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
احمد کسروی
این جالب تره به نظرم: «کسروی از منتقدان سرسخت حافظ بود و علاوه بر مبارزه قلمی، وی و پیروانش درصدد بودند که دیوان حافظ، را جمع کنند و بسوزانند.» --سید (بحث) ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۵ (UTC)
مخالفم. آمیک منفی است و انگاری قصد تخریب آن مرد بزرگ را دارید! AlmaBeta (بحث) ‏۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۷ (UTC)
قبول یک آمیک دیگر بدهید. البته ما اینجا به بزرگی و کوچکی افراد کاری نداریم. به نظرم رسید وکیل تسخیری بودن فلانی و بهمانی جالب نیست. --سید (بحث) ‏۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۶ (UTC)
بنظر من هردو جالب هستند . قبلا پزشک احمدی را می دانستم ، اما سرپاس مختاری برای من هم جالب بود . جشن کتاب سوزان هم از اندیشه های مرحوم کسروی بوده است و ایشان عقاید خاصی داشتند . --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۲ (UTC)
شاید در مورد عملکرد مستقل ایشان در عدلیه خوزستان و اختلاف حاصل با رضاخان هم یک آمیک دیگر در هفته های بعد بگذاریم ، از لحاظ ضدیت بالانس شود چونکه مخالفان ایشان را وابسته به رضاخان می نامند .--Alborz Fallah (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۹ (UTC)
کلا در هر سال یک امیک بیشتر از یک نفر کار نمی کنیم. اگر فکر می کنید این آمیک وکیل تسخیری بودن جالبه، می شود برای مقاله سرپاس مختار و پزشک احمدی کار کرد. یک مقاله اصلی را عوض کنیم.--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۲ (UTC)
والا با قوانین آمیکی خیلی آشنا نیستم ، اما مرحوم کسروی مورد جالبی هستند و از افراد بسیار چشمگیر . تا یادم نرفته ،فکر کنم قبلا خوانده ام که مرحوم کسروی وکیل مدافع شادروان تقی ارانی هم بوده اند و این خیلی جالب است که هم وکیل مدافع قاتل باشی و هم مقتول ! --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۹ (UTC)
آمیک وکیل تسخیری به نظر من مناسب است. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۹ (UTC)

@AlmaBeta: این چطوره:

به نظر من کسروی شخصیت چندان بزرگی نیست که مرتب آمیکی در مورد او به صفحه اصلی برود.ایشان می‌فرمایند،حافظ بد است!مولوی بد است! شیعه بد است!اسلام بد است!همه بدند !و فقط من و دینی که آورده‌ام(پاکدینی) خوب است. Nargess.n (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۵۷ (UTC)
 • با این وجود اگر کاربران اصرار دارند آمیکی از او بنویسند.من همین آمیکی که جناب سید در مورد کتابهای او نوشته را ترجیح می‌دهم.Nargess.n (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۵۷ (UTC)
کمبود آمیک ها

@Alborz Fallah،‏ Nightdevil،‏ Nargess.n،‏ MRG90 و Gnosis: سلام لطفاً مشارکت بفرمایید. --سید (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۵ (UTC) @Alborz Fallah،‏ Nargess.n،‏ MRG90 و Gnosis: منظورم اینه که با پیشنهاد آمیک برای هفته آینده مشارکت بفرمایید.--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۳ (UTC)

جنگ هفت ساله
NightD ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۰ (UTC)
@Nightdevil: تشکر آمیک خوبی است. فقط با توجه به الگوی مقاله دقیق به نظر نمی رسد.--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۳۰ (UTC)
الگو چندان واضح نیست.NightD ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۲ (UTC)
این جنگ بین دو بلوک از کشورها بوده است و الگو هم همین را می گوید. امپراتوری اتریش و اسپانیا و فرانسه و ... در یک طرف و امپراتوری بریتانیا و پروس و ... در طرف دیگر بوده اند.--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۸ (UTC)
بلوک و سیستم اتحاد و... مفاهیمی هستند که بعد از جنگ‌های جهانی به وجود آمده‌اند. مثلا در همین جنگ هفت‌ساله بریتانیا (اغلب روی دریا) با فرانسه و اسپانیا می‌جنگید و پروس (روی خشکی و فقط در مرزهای خودش) با اتریش، فرانسه، روسیه و سوئد و جبهه‌‌ها (theaters) به هم ربطی نداشتند.NightD ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۷ (UTC)
قبول اما آیا مقاله چنین تصویری را ارائه می دهد. مشکل من این است که مقاله باید از محتوای آمیک پشتیبانی کند.--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۳ (UTC)
به این شکل چطور:
...در جریان جنگ هفت ساله، پروس با حمایت مالی بریتانیا در چهار جهت شرق، غرب، شمال، و جنوب علیه روسیه، فرانسه، سوئد، و اتریش می‌جنگید؟NightD ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۰ (UTC)
مید-لولز

این مقاله کمتر از ۲۰۰ کلمه است. --سید (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۷ (UTC)

@Sa.vakilian: ✓ . ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۳۴ (UTC)
پیشنهادهای Nargess.n
 • @Sa.vakilian: بفرمایید،پیشنهادهای من:
گل بدبو در «ویلهما» باغ گیاه‌شناسی و جانورشناسی ،اشتوتگارت
تصویر ماریا زیبلا مریان روی اسکناس مارک آلمان

Nargess.n (بحث) ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۴۶ (UTC)

گل بدبو را برای هفته بعد می گذارم.--سید (بحث) ‏۲۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۰۵ (UTC)
پیشنهادهای Gnosis
آمیک تابوت عهد تکراری است.--سید (بحث) ‏۲۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۰۱ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۲۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۱۲ (UTC)

شبکهٔ وکلا
@Sa.vakilian: درود، به نظر من اهمیت تاریخی و جذابیت لازم برای آمیک‌شدن را ندارد، ضمننا ما تقریبا هر هفته یا دو هفته یک آمیک مذهبی مربوط به اسلام و مذهب تشیع داریم، در حالی که این همه دین و آیین دیگر هم وجود دارد. من مخالف آمدن آمیک‌ مذهبی به هیچ وجه نیستم اما تاکید بر روی یک دین و مذهب خاص جالب نیست. تا نظر مابقی بزرگواران چه باشد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۷ (UTC)
@Gnosis: سلام. اتفاقا موضوع جذاب است. شاید مقاله باید کمی توسعه یابد تا جذابیتش ظاهرتر شود. اما در مورد اینکه مقالات مذهبی درباره اسلام است، علتش تخصص من در این حوزه است. البته فکر می کنم درباره یهودیت هم به تعداد قابل توجهی مقاله داشته ایم. اما چون درباره دیگر ادیان تخصصی ندارم، نمی توانم آمیک های خوبی برایشان بسازم یا از من خیلی وقت می گیرد.--سید (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۰ (UTC)
فعلا، شبکه وکلا را با آل مأمون از هفته بعد جا به جا می کنم، هر چند ممکن است بفرمایید چرا این قدر آمیک درباره تاریخ ایران داریم.--سید (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۵ (UTC)
سید گرامی، موضوع انتقاد من، تمرکز شدید بر روی مقالات یک دین و مذهب بود، همانطور که قبلا هم گفتم، من مخالف آمیک مذهبی نیستم، اما خوب است به دیگر ادیان و مذاهب هم توجه شود. در هر حال ممنون بابت توضیح و توجه‌تان. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۵۹ (UTC)
@Gnosis: اولا کیفیت مقالات تعیین کننده است. وقتی کیفیت مقالات مرتبط به بودایی ها و برهمایی ها کم است، نمی شود برایش آمیک ساخت. ثانیا، اشراف کاربران مهم است. من اشراف بر مزدیسنا و بهائیت ندارم پس نمی توانم آمیک خوبی بسازم یا خیلی ازم وقت می گیرد. بهترین راهش این است که کاربران دیگر هم فعال شوند.--سید (بحث) ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۳ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۳۱ — ویرایش
MUFT - Catal Höyük Modell.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
پیشنهاد آمیک
@MRG90: به هفته 32 افزودم. پیشنهاد می کنم یک مقاله برای رکورد المپیک [۷] بسازید.--سید (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۹ (UTC)
@MRG90: نه کلمه کم دارد. لطفا تا پس فردا اضافه کنید.--سید (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۳ (UTC)
دفورمیتی بوتونیر

@Alborz Fallah: مشکل منبع دارد.--سید (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۰ (UTC)

حذف شد.--سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۲ (UTC)
سلام . با توجه به اینکه کل پروژه ویکی پدیا اهداف آموزشی هم دارد ؛ فکر می کنم هرجا یک عنوان کلی مثل " مشکل منبع " را می آوریم بهتر است مورد جزئی مشکل را هم ذکر کنیم . اگر منظور این است که تنها یک منبع دارد ، قبلا در خوب دانستن زردی نوزادان اشاره کردم که تکست بوکهای پزشکی خیلی خاص هستند و ممکن است یک جمله یک تکست بوک تا چهل منبع ( ! ) بسیار معتبر هم داشته باشد و با منابع رشته های دیگر فرق می کند . از دید فعالان حرفه ای پزشکی ، کنار مطلبی که مثلا از هاریسون و براوم والد و وگان و دیگر تکست بوکهای مسلم آوردیم اگر مثلا یک ژورنال یا یک سایت را بگذاریم به نوعی خنده دار تلقی می شود . اینکه دفورمیتی بوتونیر را آوردم اولا مطلبش بود که برای فرد عادی قابل فهم و علاقمند کننده است و ثانیا شکل آن هم که خودم از دست یک بیمار خودم گرفتم خیلی تیپیک است و فلسفه نامگذاری را روشن می کند . اصولا آمیک پزشکی کم داریم . --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۱ (UTC)
سلام. تا جایی که من در مقاله می بینم آمیک پیشنهادی شما اصلا منبع ندارد و برگرفته از ویکی انگلیسی است.--سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۶ (UTC)
@Sa.vakilian: سیسیل تکست بوک طب داخلی است . --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۵ (UTC)
حسین فاطمی

این شیوه نگارش آمیک سوء تفاهم ایجاد می کند چون ترور وی ربطی به ملی شدن نفت نداشته است. --سید (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۳۳ (UTC)

من نیز مخالف اشاره به ملی شدن هستم، بهتر است آمیک فقط به ترور ناموفق فاطمی تمرکز کند. AlmaBeta (بحث) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۲ (UTC)
در مورد بیچراخف هم سید اشاره کردند که دو جمله خبری را ترکیب نکنم . فکر نکنم که منع قانونی در این مورد داشته باشیم چونکه قرار است خواننده را به مقاله ای هدایت کنیم که یکی از راههای این کار نشان دادن یک تناقض بزرگ است . مثلا اینکه ادعا می کنند آلبرت انیشتین در دبیرستان درسش خوب نبوده تناقض است با درخشش علمی بعدی او . در مورد دکتر فاطمی هم بنظر من این تناقض است که اولین کسی که فکر ملی کردن نفت را به ذهن دکتر مصدق انداخت و منجر به ملی شدن نفت شد را هم شاه الهی ها ترور کردند و هم حزب الهی ها !! --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۱ (UTC)
در ضمن ملاحظه کردید که پیوند به مقاله حسین فاطمی بود و نه به ترور حسین فاطمی . پس بیراه نیست که اشاره شود حسین فاطمی چه کسی بود . مثلا اگر بگوییم شاه عباس ، کنارش می توانیم بیاوریم شاه صفوی . کنار فاطمی هم مشکلی ندارد که بگوییم اولین نفری که پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت را داد . البته من جسارتی حضور تجدید نظر طلبان تاریخی ندارم و اگر کسی معترض شود که نفت را پهلوی ملی کرد و یا شعبان جعفری پهلوان ملی بود و 28 مرداد قیام ملی اینها عجالتا نظر غالب نیست و تنها می تواند یک پاراگراف در مقاله اصلی باشد و نه وزن آن معادل نظر غالب است . --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۹ (UTC)
حداکثر در حد اینکه بگوییم وزیر خارجه دولت مصدق کفایت می کند، چون بیش از آن القاکننده ارتباطی بین ترور و ملی شدن نفت است، که هیچ سندی دال بر ارتباط این دو نیست. در آن مورد بیچراخف چنین سوء تفاهمی ایجاد نمی شد.--سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۸ (UTC)
شمس پهلوی

این یک موضوع شخصی و اثبات نشده است، هیچ مصاحبه‌ای از وی وجود ندارد که وی به تغییر دین و مسیحی‌شدن اذعان کرده باشد. AlmaBeta (بحث) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۲ (UTC)

@Alborz Fallah: با توجه به مخالفت آلمابتا فعلا حذفش می کنم تا شما با ایشان به توافق برسید.--سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۲ (UTC)
قبلا هم خدمت سید عرض کردم که بنده انرژی و وقت جدل را از دست داده ام وگرنه یک جمله با پنج منبع داخلی و خارجی اگر به صرف تعارض با سلیقه یک نفر حذف شود که صحیح نیست .--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۶ (UTC)
@Alborz Fallah و AlmaBeta: من قصد حذف کلی و بحث و جدل ندارم. پیشنهاد می کنم ابتدا در اینجا به تفاهم برسیم، بعدش آمیک کنیم.--سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۰ (UTC)
@Alborz Fallah و Sa.vakilian: شایع بود که شاه با داشتن زن، «همجنس‌باز» است، خوب اگر چنین بود پس مدرکش کو؟ شما دیدید یا خودش به شما گفت؟! این موضوع شاهدخت شمس هم از همین جنس است، اگر طرف مسیحی شده، خوب کجا خودش گفته که من ترک اسلام کردم و از حالا مسیحی شدم؟ با جمع کردن شایعه و حرف‌های درگوشی از این لینک و آن لینک که نمی‌شود، «فکت» درست کرد! AlmaBeta (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۰ (UTC)
اگر شما نظر استاد استنفورد ( عباس میلانی ) و كتاب انتشارات هاروارد را حرف درگوشي بدانيد از ديد من اشكالي ندارد و مي توانيد در صفحه بحث مقاله شمس پهلوي نظر خودتان را اعلام كنيد ، اما اينكه در صفحه غيرمرتبط ( آميك ) اين تاكيد را داشته باشيد و صفحه بحث را بيكار بگذاريد غير معقول و غير معمول بنظر مي رسد . صرف اينكه يك آميك تنها با تشكيك غير بحث دار يك نفر حذف شود و آوردنش را هم منوط كنيم به راضي شدن شك كننده ، از ديد من دعوت نمودن عقايد جانبدارانه به گزينش آميك است . --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۲ (UTC)
آن استاد استنفورد، از اعضای سازمان انقلابی حزب توده و از اعضای سازمان پیکار بوده. یکی را باز میگفتید که سابقه نبرد مسلحانه با رژیم پهلوی را نداشته باشد، حرفتان باورپذیر تر بود. AlmaBeta (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۷ (UTC)
@Alborz Fallah و AlmaBeta: پیشنهاد می دهم که درخواست نظر سوم بکنید.--سید (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۶ (UTC)
کریم‌پور شیرازی

مقاله کاملا جانبدارانه و بر اساس نقل قول و جهت‌گیری سیاسی نوشته شده و فاقد شرایط لازم برای آمیک شدن است. یک زمانی هم آقای بنی صدر مدعی شده بود که ساواک به منظور تجاوز به قربانیان خود خرس های کانادایی را تربیت کرده بود تا به زندانیان زن تجاوز کنند! میخواهید این را هم آمیک کنیم؟؟؟ AlmaBeta (بحث) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۲ (UTC)

@Alborz Fallah: فعلا آمیک را حذف کردتا با آلمابتا به تفاهم برسید.--سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۴ (UTC)
این هم تابع کامنت قبلی است . و نه خرس بنی صدر را بنده توصیه به آمیک نکردم . و آتش زدن و پالان گذاشتن به روزنامه نگار زندانی را منابع مختلفی از جمله جهان پهلوان شعبان جعفری هم گفته اند و نه فقط مخالفین . --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۱ (UTC)
@AlmaBeta: صرفنظر از آمیک، اگر کل مقاله را جانبدارانه می دانید، می توانید بر روی آن برچسب جانبداری بزنید و در صفحه بحث مقاله توضیحات لازم را بنویسید. در این صورت تا حصول توافق بر سر جانبداری کلیت مقاله، هیچ آمیکی از آن به صفحه اصلی نمی رود.--سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۲ (UTC)
عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: گل بدبو: دو روز نخست: دوشنبه و سه شنبه:
  Titan-arum1web.jpg
 • عکس دوم: حسین فاطمی: سه روز وسط: چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه:
  Hossein Fatemi Body.jpg
 • عکس سوم: چتل‌هویوک: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  MUFT - Catal Höyük Modell.jpg

--سید (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۳ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۳۲ — ویرایش
Orsino and viola Frederick Richard Pickersgill.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
پیشنهاد آمیک
من فکر می‌کنم در میان آمیک‌هایی که می‌شود از این مقاله ساخت، این جزو بدترینش باشد. مثلاً می‌توان مشارکت وی در جنگ جهانی دوم، همدوش پارتیزان‌های فرانسوی را آمیک کرد. --سید (بحث) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۰ (UTC)
ایشان سنش به این حرف‌ها قد نمی‌داد :) AlmaBeta (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۲ (UTC)
ببخشید با برادر شاه اشتباه گرفتم. خب اگر مقاله برای ایشونه، من مخالفم چون به نظرم اصلاً در حد آمیک نیست. علی پاتریک پهلوی هم جالبه. تا اونجا که می دونم در سلسله مراتب دودمان بر اساس خط توارث جایگاه بالایی داره و بعد از رضا پهلوی و ایمان پهلوی، یکی از وراث ارشد مذکر رضا شاه محسوب می‌شود. یعنی از بقیه عموزاده‌هایش ارشدتر است، چون فرزند پسر دوم رضاشاه است. --سید (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۶ (UTC)
اختیار دارید سید بزرگوار، خودتان برای شاهزاده علیرضا پیشنهادی دارید؟ --AlmaBeta (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۶ (UTC)
@AlmaBeta: تنها چیزی که در مقاله برای آمیک مناسب می‌بینم این است که وی در اثر ابتلا به افسردگی خودکشی کرده است. البته، من اصراری ندارم حتماً از این مقاله آمیک بسازیم، اما چیز جالب دیگری در حد آمیک هم در آن نیافتم. --سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۹ (UTC)
@AlmaBeta: نظر نهایی شما؟--سید (بحث) ‏۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۵۴ (UTC)
شب دوازدهم
NightD ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۸ (UTC)
این را کی کشف کرده؟ چنین ادعایی منبع خیلی قوی می‌خواهد. AlmaBeta (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۲ (UTC)
@AlmaBeta: به جز منابعی که در مقاله هست یک سرچ ساده گوگل ده‌ها هزار منبع را نشان می‌دهد. از جمله این صفحه مربوط به سایت گروه تئاتر سلطنتی شکسپیر که با استفاده از تاریخ سفر آنتونی شرلی (سفیر شاه عباس در اروپا) سعی می‌کند که تاریخ دقیق نوشته شدن نمایش‌نامه را تعیین کند یا این مقاله مربوط به ۱۹۷۴ از روزنامه کریمزن دانشگاه هاروارد، یا این و این و این. NightD ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۲ (UTC)
ممنون AlmaBeta (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۵ (UTC)
زیو ژابوتینسکی

زیو ژابوتینسکی نخستین سازمان دهندهٔ تمامی سازمان‌های نظامی مخفی صهیونیست در فلسطین تحت قیومیت بریتانیا بود؟
AlmaBeta (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۷ (UTC)

من واژه «تمامی» را درست متوجه نمی‌شوم. یعنی همه سازمان‌ها را وی ایجاد کرده است!--سید (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۰ (UTC)
@AlmaBeta: مقاله مشکل منبع دارد و تمامش مبتنی بر ویکی انگلیسی است. --سید (بحث) ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۲ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام. حق با شماست و احتمالاً «تمامی» غلو است، من آن متن را بر اساس این مطلب از اندیشکده مطالعات یهود نوشته بودم. AlmaBeta (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۰ (UTC)
@AlmaBeta: آیا می‌توانید منبع بهتر و دقیق تری بیابید؟ --سید (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۵ (UTC)
چتل‌هویک

... تنها راه ورودی به خانه‌های چتل‌هویوک از روی بام آن‌ها بوده است؟

NightD ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۲ (UTC)
احمدیلیان
 • …واپسین حاکم احمدیلیان؛ سلافه‌خاتون نام داشته است؟

--Alborz Fallah (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۴ (UTC)

@Alborz Fallah: این پیشنهاد منه* …واپسین حاکم احمدیلیان؛ سلافه‌خاتون نام داشته است که جلال‌الدین خوارزمشاه با وی ازدواج کرد؟

لطفاً مقاله سلافه‌خاتون را هم بسازید. از مقالات مورد اختلاف هفته قبل چه خبر؟ --سید (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۲ (UTC)

مطلب در مورد آن خاتون کمیاب و نا دقیق بنظر می‌رسد و در ضمن خود خاندان هم محلی است. خود پاراگراف را اگر یک مقاله کنم می‌شود، اما از دید من کیفیت پایینی خواهد داشت. --Alborz Fallah (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۶ (UTC)
آذر اندامی
جناب @Sa.vakilian: لطفاً این نابغه گمنام را هم به مردم معرفی کنید.سپاس فراوان .Nargess.n (بحث) ‏۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۱۵ (UTC)
مقالات اختلافی هفته قبل

مطلب هفته پیش، بوتنیر را که گویا شما سرتان شلوغ بود جواب ندادید و الباقی هم که سیاسی بود تنها در رد شدن شانس داشت و بخت آن در بحث بلند نبود! --Alborz Fallah (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۶ (UTC)

@Alborz Fallah: فکر می کنم مقاله شمس با کمی بحث و درخواست کمک از نظر سوم امکان آمدن به صفحه اصلی را دارد. در مورد پورشیرازی، باید اول مقاله اش قدری بهبود یابد. در مورد بوتنیر من همچنان برای آمیک پیشنهادی شما در مقاله منبعی نمی بینم! ضمنا مقاله 176 کلمه است و باید به 200 برسد.--سید (بحث) ‏۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۵۱ (UTC)
عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: زیو ژابوتینسکی: دو روز نخست: دوشنبه و سه شنبه:
  Zeev Jabotinsky.jpg
 • عکس دوم: سعدی: سه روز وسط: چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه:
 • عکس سوم: شب دوازدهم: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  Orsino and viola Frederick Richard Pickersgill.jpg

--سید (بحث) ‏۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۲۰ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۳۳ — ویرایش
Niloofar Rahmani.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
شیخ فضل‌الله نوری

شیخ فضل‌الله نوری قبرستان متروکه مسلمانان تهران را به بانک استقراضی روسیه تزاری فروخت؟ AlmaBeta (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۵۰ (UTC)

به همان دلیلی که دوستان با آمیک پیشنهادی من دربارهٔ حافظ سوزی کسروی مخالف بودند، فکر می‌کنم این هم مناسب نمی‌باشد. مطالب مناسب تری برای آمیک شدن در مقاله هست. --سید (بحث) ‏۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۵۷ (UTC)
 • مخالف، قبرستان متروکه مقاله ندارد. جمله هم در مقاله بانک استقراضی یا شیخ فضل‌الله نیست. Nargess.n (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۰ (UTC)
نیلوفر رحمانی

یک پیشنهاد:

؛ جناب سید این را اتفاقی پیدا کردم. Nargess.n (بحث) ‏۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۸ (UTC)

وارد کانینگهام

@Nargess.n: متأسفانه جمله برایم واضح نیست، انگار یک چیزی در انگلیسی بوده که وقتی فارسی شده مفهومش مبهم گشته است. --سید (بحث) ‏۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۴۲ (UTC)

درود. جناب @علیرضا: ممکن است خواهش کنم، توضیح کوتاهی در مورد این جمله بفرمایید تا بتوانیم به صفحه اول ببریم. سپاس فراوان. Nargess.n (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۷ (UTC)

@Nargess.n: حتماً اما نرگس خانم اینقدر درهم این بحث نوشته شده که متوجه نشدم کدام برای کدام و موضوع بحث و درخواست شما مربوط به کدام است -- علیرضا (گفتگو) ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۲ (UTC)

جناب @علیرضا: منظورم این جمله بود: Nargess.n (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۵ (UTC)

@Nargess.n: سال ۲۰۱۱ شرکت نایکی ۶ میلیون دلار برای یک هکاتون سرمایه‌گذاری کرد و اسم این هکاتون را «Code for a Better World Fellow» به معنی «برای دنیایی بهتر کد بنویس رفیق» گذاشت. وارد کانینگهام هم نقش مؤثری ایفا کرد و به‌دلیل شهرتش از افراد حرفه‌ای زیادی درخواست کرد به این هکاتون بپیوندن اما من در منبع ارائه‌شده سخنی دال بر نخستین شخص بودن وارد کانینگهام ندیدم. -- علیرضا (گفتگو) ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۴۷ (UTC)

جناب @علیرضا: . از توضیحات شما بسیار سپاسگزارم. فکر کردم آن جمله را شما افزوده‌اید. به همین دلیل شما را پینگ کردم.Nargess.n (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۲ (UTC)

@علیرضا: آیا می توانید همین توضیح را در یک جمله واضح تر بنویسید تا آمیک بشود. جمله کنونی خیلی گویا نیست.--سید (بحث) ‏۱۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۲۲ (UTC)
@Sa.vakilian: به نظر من این جمله آمیک خوبی نمی‌شود، زیرا خیلی مهم نیست و حتی من همانطور که پیش از این هم ذکر کردم، در منبع متنی که صحت نخستین فرد بودن ایشان را اثبات کند نیافتم. -- علیرضا (گفتگو) ‏۱۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۳ (UTC)

عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۱۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۰۰ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۳۴ — ویرایش
Germany lifts the 2014 FIFA World Cup.jpg

(در تصویر)

صفحهٔ بحث — ویرایش
پسته‌ایان

... پسته، سماق و انبه هر سه متعلق به یک تیرهٔ گیاهی به نام پسته‌ایان هستند؟

NightD ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۶ (UTC)
@Nightdevil: مقاله باید دست کم دویست کلمه باشد. --سید (بحث) ‏۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۴۵ (UTC)
غول سرن عباس

... در جریان تبلیغات فیلم سیمپسون‌ها، نگاره‌ای از هومر سیمپسون با تقلید از و در کنار غول سرن اباس ساخته شد که موجب خشم پیروان پگانیسم مدرن گشت؟

NightD ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۶ (UTC)
فکر کنم که عباس نباید با عین باشد. (Abbas is Medieval Latin for "abbot").--سید (بحث) ‏۱۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۹ (UTC)
اصلاح شد. NightD ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۲ (UTC)
آلمان

... کشور آلمان تنها کشوری است که در هر دو رده مردان و زنان در ورزش فوتبال قهرمان جهان شده‌است؟ Simsala111 (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۱۱ (UTC)

@Simsala111: این آمیک مناسب تیم ملی فوتبال آلمان نه کشور آلمان. لطفا ابتدا منبع معتبر برای این آمیک در مقاله تیم ملی فوتبال آلمان بیفزایید.--سید (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۹ (UTC)


@Sa.vakilian: خوب موضوع تنها به تیم ملی آلمان بر نمیگردد به کل کشور آلمان یا به فوتبال آلمان مربوط میشود.در ضمن اگر قرار باشد به یکی از دو تیم ملی پیوند داده شود بهتر است تیم ملی زنان باشد چون تیم مردان که بارها مرور شده و بیشتر مردم درباره آن اطلاع داردند.(البته به دیگر گونه های آن مانند تنها کشوری که در هر دو رده زنان و مردان قهرمان اروپا شده یا تیم زنان پرافتخارترین تیم اروپا است را هم فکر کرده بودم) اما فکر میکنم این موضوع یعنی قهرمانی جهان در هر دو رده جالبتر باشد.

منبع آن لینک زیر:

https://books.google.com/books?id=IkLYDgTnMxEC&pg=RA1-PA235&lpg=RA1-PA235&dq=germany+is+the+only+country+that+won+world+cup+in+both+men+and+women&source=bl&ots=6TxYYPysdh&sig=3oz8LzJdqzp5OTwI90LQ-Zwqois&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiWlpSPktzVAhWJdSYKHRqGB4QQ6AEIVTAH#v=onepage&q=won%20both%20the%20men's%20and%20women's%20World%20Cups&f=false

Simsala111 (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۲ (UTC)

ما مقاله ای برای فوتبال آلمان نداریم. برای خود کشور آلمان هم این آمیک خیلی جالب نیست چون آلمان به عنوان یکی از سه قدرت برتر اقتصادی جهان مسائل خیلی مهمتری دارد. البته می شود هر دو مقاله تیم ملی فوتبال مردان و زنان را همزمان در آمیک آورد.--سید (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۴۹ (UTC)

یعنی هر کشوری تنها یک آمیک میتواند داشته باشد؟ هر طور که صلاح است.اما خوب بالاخره هر کشوری موضوعاتی مهمتر از ورزش جهت مطرح شدن دارد اما ورزش هم به اندازه خودش دارای اهمیت است و میتواند وجه جدیدی از این کشور یعنی بجز اقتصاد و سیاست را مطرح کند و نکته کمتر شنیده ای هم باشد.همیشه که اطلاعات نباید سیاسی و اقتصادی و تاریخی باشند گاهی هنری و یا ورزشی هم بد نیست.این ورزش هم تقریبا یکی از ورزشهای ملی آلمان است.Simsala111 (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۳۱ (UTC)

خیر. اما ما دو آمیک از یک مقاله را در یک سال کار نمی کنیم. پس اگر می خواهید آمیک دیگری از آلمان کار کنید. اما می توان همزمان هر دو مقاله تیم ملی فوتبال زنان و مردان را با هم در آمیک آورد. پیشنهاد:
* ... آیا می دانید تنها کشوری که هم تیم ملی فوتبال مردان و هم زنان آن قهرمان جهان شده، آلمان است؟--سید (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۳۱ (UTC)

خوب پس همین پیشنهاد آخری که دادید خوب است.Simsala111 (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۵ (UTC)

عکس های پیشنهادی

متاسفانه از تیم زنان آلمان عکسی از نمای نزدیک که مربوط به آمیک باشد در انبار نیافتم.--سید (بحث) ‏۱۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۷ (UTC)

اين عكس چطور است:


File:German football team 2016 Olympics women.jpg

Simsala111 (بحث) ‏۱۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۷ (UTC)

خب ربطی به جام جهانی ندارد.--سید (بحث) ‏۱۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۳ (UTC)

این چطور؟(یعنی حتما باید ازنزدیک باشد؟) File:Roemerbalkon-weltmeisterinnen-empfang2007-001.jpg

این را دیدم. وقتی این تصویر در ابعاد کوچک روی صفحه اصلی برود هیچ چیزش معلوم نخواهد شد.--سید (بحث) ‏۱۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۱۶ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۳۵ — ویرایش
Edvard Munch - The Kiss - Google Art Project.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
مهران مدیری

@Freshman404: متشکر که در ساخت آمیک مشارکت می‌کنید. فقط چند مورد را رعایت کنید. برای دانشگاه لیبرتی آمریکاen:American Liberty University مقاله بسازید. ضمناً این دانشگاه، ظاهراً فقط مدارک «Business Administration» می‌دهد که ربطی به فعالیت انسانی و هنری ندارد، بلکه بیشتر به جنبه مدیریتی موضوع بر می‌گردد. البته می‌شود این دو تعبیر را از آمیک حذف کرد. --سید (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۵ (UTC)

✓ --Freshman404Talk ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۸ (UTC)
به هفته ۳۴ می‌برم. --سید (بحث) ‏۱۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۴۸ (UTC)
خدمت وظیفه عمومی ایران

آمیک پیشنهاد شده چیز جالبی نیست. یعنی این طور باشد، می‌شود برای اغلب مواد قوانین آمیک ساخت. اگر وجه خاصی در آمیک هست، مثلاً اینکه در عمل شرایط این طور نیست و قانون عمدتاً نقض می‌شود، اول در مقاله اضافه کنید و بعد به آمیک هم بیفزایید. یا اینکه یک آمیک دیگر پیشنهاد دهید. --سید (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۷ (UTC)

درود. در مقاله ذکر شده که حقوق فعلی حدود ۱۰۰ تومنه ولی طبق قانون باید حدود ۱ میلیون باشه. (جزئیات بیشتر را در مقاله ببینید) برای طولانی نشدن آمیک این چنین مطرح کردم. اگر فکر می‌کنید نیاز به اصلاح دارد، خوشحال میشم به بهبود جمله‌بندی آن کمک کنید. --Freshman404Talk ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۷ (UTC)
سلام. خب این وجه جذابیت آمیک است و باید حتماً به صورتی در آن بیاید. --سید (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۴ (UTC)
توییتر

آیا توییت به معنای جیک جیک است یا توییتر؟ --سید (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۰ (UTC)

در متن آمیک مشخصا نوشتم توییتر به معنای جیک جیک است! متوجه نشدم کجای آن مبهم است؟! Freshman404Talk ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۷ (UTC)
بله من در گوگل ترنسلیت دیدم که نوشته به معنای چهچهه است. لطفاً موضوع را به وپ:زبان‌شناسی ببرید و پس از اطمینان از صحت ترجمه آمیکش کند. --سید (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۴ (UTC)
در منبع مقاله به مدخل توییتر در دیکشنری پیوند دارد که صحت موضوع را نشان می‌دهد.--Freshman404Talk ‏۱۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۳ (UTC)
شقایق دهقان

به نظرم تولد شقایق دهقان در آلمان، به خودی خود، در حد آمیک شدن نیست. لازم است قدری بهبود یابد. بالاخره هر کس در یک جایی متولد شده‌است. مثلاً اینکه بگوییم امام علی در مکه متولد شده در حد آمیک نیست، اما اگر بگوییم داخل کعبه متولد شده، در حد آمیک هست. چون چنین چیزی معمولاً رخ نمی‌دهد. --سید (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۱ (UTC)

از نظر من جالب بود. اگر فکر می‌کنید جالب نیست جایگزینش کنید. (دوستان دیگر هم اگر نظر دهند خوب است) Freshman404Talk ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۷ (UTC)
محل تولد، فی نفسه موضوعیت ندارد، مگر آنکه اطلاعات دیگری به آن ملحق شود. در این صورت می‌توان آمیک ساخت که آیا می‌دانستید سعید متولد شیراز بوده یا رضا شاه متولد سوادکوه بوده یا مثلاً انیشتن متولد آلمان بوده! خب اینها که آمیک نیست!--سید (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۴ (UTC)
به نظر من اینکه یک بازیگر معروف ایرانی متولد آلمان باشد جالب است. پیشتر از اینکه آیا می‌دانستید رضاشاه متولد سوادکوه بوده شبیه این است که مثلاً هیتلر متولد اتریش بوده. NightD ‏۱۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۱ (UTC)
@Nightdevil: اگر بگوییم هیتلر، رهبر آلمان نازی، متولد اتریش بوده جالب است. یعنی شما ناخودآگاه آن جمله معترضه را در ذهن دارید که باعث می‌شود آمیک به نظرتان جالب بیاید. اما آیا اینکه فروید هم متولد اتریش بوده به همان اندازه جالب است؟ یعنی آمیک باید جور دیگری نوشته شود که جالب بودنش رخ بنمایاند نه با یک جمله ساده که فلانی متولد فلان جاست. --سید (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۰ (UTC)
گلسنگ

یکی ازین دو

...گلسنگ‌ها موجوداتی زنده هستند که معمولاً از همزیستی قارچ و جلبک به وجود می‌آیند؟
...گلسنگ‌ها می‌توانند تا ۳۴ روز در مریخ زنده بمانند و فتوسنتز کنند؟

NightD ‏۱۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۱ (UTC)

به هفته ۳۴ می‌برم. --سید (بحث) ‏۱۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۴۸ (UTC)--Freshman404Talk ‏۱۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۴۳ (UTC)


عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۲۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۶ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۳۶ — ویرایش
Flag of Kosovo.svg
صفحهٔ بحث — ویرایش

@Alborz Fallah: شما که حرفه ای هستید چرا این طور آمیک های مبهم و مورد تردید را می نویسید. «در تیراندازی یکی از اعضای پیشین گروهی دیگر» و «هرچند برخی مسجد تاریخانه را قدیمی‌ترین مسجد ایران می‌دانند، اما ظاهراً» آمیک نباید این طور باشد.--سید (بحث) ‏۲۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۴ (UTC)

در مورد سگ زرد : اگر جمله خود متن را مي آوردم خيلي طولاني مي شد : "۲ تن از اعضای این گروه و یکی ازدوستان موزیسین شان ... ... در پی تیراندازی علی اکبر رفیعی از اعضای پیشین گروه موسیقی راک «فری کیز» ... در ... نیویورک کشته شدند"

در مورد برادر شغال :) هيچكدام از بناها را نمي توان قديمي ترين به صورت قطعي گفت ؛ اما بنظر من كشش آميكي را دارد .

راستش همان موقعي كه بحث در مورد تدوين قانون براي نگارش آميك مي شد ، به همين علت دست و پا گير بودن مخالف تدوين قوانين ريجيد ( سفت و سخت ) بودم . در نهايت ، همين بحث براي اينست كه از راهنمايي السابقون بهره مند بشويم ديگر ! راهنمايي بفرماييد درستش كنم به چشم ....--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۹ (UTC)

@Alborz Fallah: فکر می کنم می شود جملات را بهتر نوشت. ضمنا نه علی اکبر رفیعی و نه موسیقی راک «فری کیز» هم مقاله ندارند.
در مورد آمیک مسجد جامع فهرج متاسفانه آمیک در مقاله منبع معتبر ندارد.--سید (بحث) ‏۲۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۱ (UTC)
مسجد را حذف كردم . در مورد كوتاه كردن سگهاي زرد ، مي بينيد كه نكته برانگيزاننده پنهان شده است . بنظر من ، اين كشش دارد كه نشان بدهيم يك گروه موسيقي مدرن ايراني آنقدر جدي شده بوده كه چشم هم چشمي بين گروه ها به كشت و كشتار هم رسيده است . وگرنه اينكه خبر خالي بنويسيم كه دو نفر ايراني در تيراندازي فلان جا كشته شدند چه جذابيتي دارد ؟ Alborz Fallah (بحث) ‏۲۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۲ (UTC)
من مخالفتی با آمیک ندارم. فقط گفتم آن گروه دیگر چرا مقاله ندارد!--سید (بحث) ‏۲۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۳۰ (UTC)
پيشنهاد آميك
جیمز جوزف درزناک
ميدانم كه حجم مقاله كافي نيست ( دويست كلمه و قس الي هذا ) اما بنظر من آميك زير جذابيت آميكي دارد و اگر كسي حوصله اش را داشت يك چند جمله اي از مقاله انگليسي ترجمه كند ، واجد شرايط خواهد شد .
پیشنهاد
تشکر. دومی دویست کلمه نیست.--سید (بحث) ‏۲۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۵۷ (UTC)
درود.جناب سید متاسفانه من اطلاعاتی در مورد این عنکبوت ندارم تا گسترشش دهم،آنرا به طور اتفاقی در تغییرات اخیر دیدم. به جای آن جملۀ زیر را پیشنهاد می‌کنم.
کلارا آبکار
@Nargess.n: قدری ادعای بزرگی است. اگر مقصود از مینیاتور نقاشی سنتی ایرانی باشد، این آمیک می گوید که در طول نزدیک به هزار سال تاریخ مینیاتور هیچ نقاش زنی نداشته ایم! ادعای بزرگ منبع خیلی قوی می خواهد.--سید (بحث) ‏۲۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۱۶ (UTC)
فاطمه زهرا

@Kamranazad: سلام لطفا یکی دو آمیک از مقاله فاطمه زهرا پیشنهاد دهید. تشکر--سید (بحث) ‏۲۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۱۱ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، با توجه به متن فعلی چند آمیک خدمت شما پیشنهاد می‌کنم. هرکدام را که صلاح دانستید:
با مهر -- |کامران آزاد| ۶ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۴۶ (ایران) ‏۲۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۶ (UTC)
@Kamranazad: خب دو تا از اینها برای مقالات دیگر است. آن سومی هم جزو آمیک های مذهبی است که ما کار نمی کنیم. --سید (بحث) ‏۲۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۸ (UTC)
مثلا نمونه آمیکی که امسال کار کردیم این است « خُطبه فدکیه توسط یک زن در مسجد النبی ایراد شده است؟»--سید (بحث) ‏۲۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۹ (UTC)
هوم، سخت شد. با این شرایط انتخاب آمیک کار سختی است و فقط یک آمیک مفید به ذهنم می‌رسد که تازه اگر آن هم مشمول این شرایط نشود:
@Kamranazad: آمیک خیلی خوبیه اما ترجمه دقیقی نیست. « led to improved inheritance rights for women in Shiʿite Islamic law» می شه چیزی تو مایه حقوق ارثی بهبود یافته برای زنان. این طور نبوده که قبلش حقوق ارثی باشد و بعد در اثر این اعتراضات بهبود یابد.--سید (بحث) ‏۲۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۵ (UTC)
خب زحمت ترجمه‌اش با شما. :) با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۷ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۷:۴۰ (ایران) ‏۲۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۰ (UTC)
@Huji: سلام حجت جان. می توانی یک ترجمه سلیس از عبارت فوق بدهی. در ترجمه کنونی صفت مفعولی به اسم مصدر ترجمه شده است که معنا را دگرگون کرده است.--سید (بحث) ‏۳۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۹ (UTC)
@Sa.vakilian: نمی‌دانم که سؤال شما متوجه کدام قسمت ترجمه بود اما من که خواندم، ایراد را در ترجمهٔ inheritance دیدم. «ارثی» ترجمهٔ خوبی نیست چون معنا را با inherited قاطی می‌کند. «حق توارث» ترجمهٔ بهتری است تا «حقوق ارثی»؛ الزامی نیست که حتماً rights را جمع ترجمه کنیم، مفرد ترجمه کردنش در اینجا اتفاقاً معنا را قابل فهم‌تر می‌کند. متن آمیک را اصلاح کردم. باز هم اگر پرسشی هستید بفرمایید — حجت/بحث ‏۳۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۴۱ (UTC)
@Huji: تشکر البته منظور من improved بود. تا جایی که من جمله انگلیسی را می فهمم مقصود نویسنده حقوق بهبودیافته برای زنان است نه بهبود حقوق زنان است. اینکه improved را صفت اورده نکته دارد و اگر اسم مصدر می آورد چیز دیگری می شد. مثلا فرض کنید ما یک قانون یا استنباط فقهی داریم و فقیه یا قانونگذاری آن را بهبود می دهد. این چیزی است که از ترجمه فعلی استنباط می شود، اما به گمانم نویسنده نمی خواهد این را بگوید. بلکه می گوید به خاطر آن اقدامات، فقهی که بعدا تدوین شد وضعیت بهبود یافته ای دارد و یک مقایسه پنهان با دیگر فقه های مسلمانان در آن مستتر است که در ترجمه باز هم نمود ندارد.--سید (بحث) ‏۳۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۰ (UTC)
@Sa.vakilian: تفاوتش خیلی ظریف است. اما ترجمه را اصلاح کردم که بیشتر حالت واژه‌به‌واژه داشته باشد — حجت/بحث ‏۳۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۱ (UTC)
@Huji و Sa.vakilian: سلام بر هردو بزرگوار و سپاس از هردو و شرمنده از این‌که من پابرهنه می‌پرم وسط بحث :) سیدجان، دقیقاً درست می‌فرمایید. سخن شما این است که: در سال ۱۱ هجری اصولاً فقهی نبود که بخواهد بهبود یابد یا نیابد و فقه شیعه در زمان باقرین بود که شروع به تدوین، و در زمان امام صادق تدوین شد، یعنی نزدیک ۱۴۰ سال بعد (اگر پایان تدوین را ۱۴۸ درنظر بگیریم.) و جمله هم این را می‌گوید. اما یک نکته‌ای هم هست: این‌که ما اکنون بعد از سیزده قرن داریم موضوع را بررسی می‌کنیم و برای ما در این شرایط، هردو زمان «گذشته» حساب می‌شود. تقریباً شرایطی مشابه حکایت فردوسی و کرّگانی و عطار دارد (داستانش مفصل است، به‌خاطر اطاله اینجا عرض نمی‌کنم.) اما اگر هم بخواهیم جمله را با توجه به متن اصلی و تاریخ تدوین درست کنیم فکر کنم با جملهٔ معترضه‌ای حل شود، چیزی شبیه این: «اقدامات فاطمه زهرا در مواجهه با ابوبکر، خلیفهٔ نخست، سبب بهبود حقوق بهبودیافته‌ای در زمینهٔ توارث برای زنان در فقه شیعه — که بعدها تدوین شد — گردید» هرچند که طولانی می‌شود. نمی‌دانم درست است یا نه. تا نظر دوستان چه باشد. با مهر -- |کامران آزاد| ۹ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۲۱:۱۷ (ایران) ‏۳۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۴۷ (UTC)
پیشنهاد من با فرمایشات شما: «اقدامات فاطمه زهرا در مواجهه با ابوبکر، خلیفهٔ نخست، منجر به حقوق بهبودیافته‌ای در زمینهٔ توارث برای زنان در فقه شیعه گردید» (آمیک نباید خیلی طولانی شود، جملات معترضه در خود مقاله می آید.)--سید (بحث) ‏۱ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۳۲ (UTC)
پرچم کوزوو

@محک: سلام لطفا یکی دو آمیک از مقاله پرچم کوزوو پیشنهاد دهید. تشکر--سید (بحث) ‏۲۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۱:۲۷ (UTC)

عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: رند پال: دو روز نخست: دوشنبه و سه شنبه:
  Rand Paul, official portrait, 112th Congress alternate.jpg
 • عکس دوم: سحابی خرچنگ: سه روز وسط: چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه:
  Crab Nebula.jpg
 • عکس سوم: پرچم کوزوو: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  Flag of Kosovo.svg

--سید (بحث) ‏۱ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۸ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۳۷ — ویرایش
Alcohol control in the United States.svg
صفحهٔ بحث — ویرایش
پیشنهاد برای فردوسی

سلام، یک آمیک برای فردوسی پیشنهاد دارم:

یا این‌گونه:

با مهر -- |کامران آزاد| ۱۲ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۰۰:۵۲ (ایران) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۲۲ (UTC)

@Kamranazad: آمیک اول خوب نیست. آمیک دوم خوب است اما به نظرم این مطلبی است که ما از متن استنباط می کنیم و خود مقاله صراحتا چیزی درباره نقش سلطان محمود نگفته است. سوم، به نظرم آمیک را طوری بازسازی کنیم که برای سلطان محمود باشد، چون فردوسی و شاهنامه مکررا به صفحه اصلی رفته اند.--سید (بحث) ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۱ (UTC)
@Sa.vakilian: خب پس باشد برای هفته‌های بعد. :) با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۱۶ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۰۰:۵۲ (ایران) ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۲۲ (UTC)
@Kamranazad: خب پس لطفا برای هفته 38 پیشنهاد دهید.--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۰ (UTC)
@Sa.vakilian: یعنی همین آمیک و موضوع را ویرایش کنم و پیشنهاد دهم؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۵۰ (ایران) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۰ (UTC)
هر طور مایلید.--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۸ (UTC)
پیشنهاد برای منع الکل در آمریکا

و/یا

وسیله ای نداشتم ببینم دومین پیشنهاد دویست کلمه هست یا نه! سپاس --Alborz Fallah (بحث) ‏۴ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۲ (UTC)

وسیله اش تحت عنوان آمیک سنج در نوار سمت راست صفحه هست. آمیک مناطق خشک الکلی را با قدری اصلاح به صفحه می برم.--سید (بحث) ‏۵ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۷ (UTC)
پیشنهاد برای جواد خان زیاد اوغلی
پیشنهاد برای اسکندرمیرزا گرجی

:::@Alborz Fallah: با توجه به اینکه این هفته ابوالغازی بهادرخان را آورده اید بقیه شخصیت های تاریخی مرتبط با ایران را به هفته های بعد ببریم، بهتر است.--سید (بحث) ‏۵ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۷ (UTC)

بهادر خان
@Alborz Fallah: آمیک پیشنهادی در مقاله منبع ندارد.--سید (بحث) ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۳ (UTC)
@Alborz Fallah: آمیک جوادخان را این هفته کار کردم. اگر قدری دو آمیک دیگر را اصلاح کنید و منبعش را هم بیفزایید می شود در هفته های بعدی کار کنیم. ضمنا آن آمیک شمس پهلوی هم خوب بود. فقط لازم بود یک درخواست نظر سوم بدهید.--سید (بحث) ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۴ (UTC)
منبع اضافه شد. به نظرم آمیک بهادرخان جالب‌تر بود. — ObZorDT ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۷ (UTC)
باشه هفته بعد میگذارم.--سید (بحث) ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۵ (UTC)
بعنوان زنگ تفریح وسط یک بحث جدی بگویم که هردو خان ازبکی که به ایران شاه صفی حمله کردند ، بسیار دانشمند بودند!! ابوالغازی که نویسنده ای کلاسیک و تاریخدانی جدی است و ده سالی که در ایران حبس بود دائم در کتابخانه سلطنتی تحقیق می کرد و هم در زبان فارسی و هم در عربی استاد بود ، خان دیگر ازبک یعنی عبدالعزيز خان ازبك ( خان بخارا ) پسر ندر محمد خان هم از ابولغازی کمتر نبود و اکثرا نامه های خودش را که در آن زمان به نثر خاص و سنگینی می نوشتند ، خودش می نوشت ! به جای دبیر و خطاط دربار !! در مقابل آنها ، شاه صفی ایرانی ، تا آخر عمر حتی نتوانست به خواندن و نوشتن تسلط پیدا کند و خشونتش هم که معروف است ! Alborz Fallah (بحث) ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۰ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۳ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۳۸ — ویرایش
Plaquettes de pilule.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
جنبش پیشگیری از بارداری ایالات متحده

@Simsala111: لطفا یک آمیک از مقاله جنبش پیشگیری از بارداری ایالات متحده پیشنهاد دهید.--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۵ (UTC)

@Sa.vakilian: درود،این چند مورد به نظرم جالب هستند:

آیا میدانید که در سال ۱۹۶۵ دیوان عالی ایالات متحده آمریکا با صدور حکمی در پروندهٔ گریزولد در برابر کنتیکت پیشگیری از بارداری را قانونی اعلام کرد و جلوگیری از آن را خلاف قانون اساسی ایالات متحده آمریکا دانست که این حکم موجب تغییر در چشم انداز حقوق باروری در سرتاسر جهان شد.(البته شاید برای آمیک نحوه بیانش جذاب نباشد.)

آیا میدانید قرص های پیشگیری از بارداری که یکی از پیامدهای جنبش پیشگیری از بارداری ایالات متحده هتسند از زمان ظهورشان در سالهای ۱۹۶۰ باعث افزایش تعداد فارغ التحصیلان زن و کاهش شکاف تحصیلی در میان زنان آمریکایی شدند.[۳]

یا آیا میدانید که از قانونی شدن پیشگیری از بارداری در ایالات متحده تعداد زنان دارای مدرک دانشگاهی ۶ برابر افزایش یافته است.(این فوق العاده است.)


آیا میدانستید جنبش پیشگیری از بارداری ایالات متحده در سال ۱۹۱۴ و در جهت مبارزه با قوانین ضد پیشگیری از بارداری کامستاک کار خود را به رهبری مارگارت سنگر آغاز کرد.

فکر میکنم تقریبا هر کدام از جمله های این مقاله میتواند یک آمیک باشد.Simsala111 (بحث) ‏۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۲۴ (UTC)

@Simsala111: آمیک قرص های پیشگیری از بارداری خوب است ، اما باید به مقاله مرتبط با این قرص ها لینک شود. البته بخش دومش محل پرسش است. افزایش زنان صاحب مدرک حاصل تغییر سبک زندگی است و این قرص ها جزئی از آن است و نمی توان همه چیز را به قرص ها مرتبط کرد.--سید (بحث) ‏۱۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۲ (UTC)


درست است که عوامل دیگر هم میتوانند موجب این افزایش باشند اما به طور قطع قبل و بعد از اختراع این قرص ها یکسان و قابل مقایسه نیستند.تاثیری که این قرص ها بر روی زندگی زنان و دختران در سرتاسر جهان گذاشته است بسیار زیاد بوده است.از کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان تخمدان و آندومتر و کم کردن هزینه های ناشی از آن برای ایالات متحده تا ۵.۵ میلیارد دلار. همچنین کم کردن تعداد دختران نوجوان باردار و ذخیره سرمایه و پس انداز.توانمند سازی زنان در شغل و درآمد.جلوگیری از حاملگی ناخواسته و تغییر سبک زندگی زنان و بهبود موقعیت های شغلی و تحصیلی آنها.و همینطور کاهش فقر در میان کودکان شده اند.آن بخش اول در همان مقاله جنبش پیشگیری از بارداری موجود است.

در مقاله انگلیسی چنین نوشته است:The pill became very popular and had a major impact on society and culture. It contributed to a sharp increase in college attendance and graduation rates for women

منبعش هم :Lynch, Catherine M. "History of the IUD". Contraception Online. Baylor College of Medicine. Archived from the original on 2006-01-27. Retrieved 2006-07-09.

من متوجه تاثیر زیاد قرص ها هستم. اما چنین ادعایی «It contributed to a sharp increase in college attendance and graduation rates for women» نیازمند مطالعات جامعه شناسی دقیق با حذف اثر دیگر متغیرهاست. می توان با یک مطالعه پزشکی از تاثیر قرص ها بر روی کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان تخمدان و آندومتر و یا کم کردن تعداد دختران نوجوان باردار و نیز جلوگیری از حاملگی ناخواسته نظر داد اما برای ارزیابی تاثیر قرص ها بر تغییر سبک زندگی یا جایگاه و نقش اجتماعی کار بسیار دشوار است، چون رابطه می تواند کاملا معکوس باشد و قرص ها معلول تغییر سبک زندگی باشد نه علت آن. یعنی تغییر سبک زندگی نیازی را پدید آورده باشد که این نیاز منجر به تولید این قرص ها شده باشد.--سید (بحث) ‏۱۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۲ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۲ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۳۹ — ویرایش
Nort10d.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
کارگروه دخالت انسانی

... یکی از راه‌حل‌های کارگروه دخالت انسانی برای حفظ اطلاعات مربوط به ضایعات هسته‌ای و انتقالش به آیندگان، تشکیل یک «فرقهٔ اتمی» با الهام از کلیسای کاتولیک بود؟

NightD ‏۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۱ (UTC)
خورشید کاذب

...خورشید کاذب یک پدیده جوی است که باعث می‌شود در آسمان در دو سوی خورشید نقاطی روشن از نور دیده شود؟

در ضمن عکسهای بسیار زیبایی هم دارد.

خودم که مجذوب سومی (آلمان) شدم! سپاسگذارم. --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۷ (UTC)

@Alborz Fallah: آمیک بسیار خوبی است، اما منبعش ویکی انگلیسی است. لطفاً منبع اضافه بفرمایید. --سید (بحث) ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۱۳ (UTC)
حسب‌الامر اضافه کردم. این قوانین دست و پاگیر را دوست ندارم! خون‌بارش هم مبحث جالبی است و در فرهنگ دینی و ملی ما بارها بدان اشاره شده‌است، اما کسی ترجمه اش نکرده‌است. برای خود من، آن بارش سرخ رنگی که در قرن هفتم میلادی در انگلیس ثبت شده‌است جالب بود که مدتی پس از ادعای بارش خون در زمان وقایع کربلا است. با توجه به اینکه این سلسله بارشها شکل کلاستر (خوشه) از نظر زمانی داشته‌اند شاید غبار جوی از ناحیه شرق تا غرب هم کشیده شده باشد و ادعای بارش سرخ رنگ در زمان واقعه کربلا را توجیه کند. به هرحال تحقیق اولیه ممنوع است و همان مقاله خالی را کسی ترجمه کند خواندنی و آمیکی است !--Alborz Fallah (بحث) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۴ (UTC)
من این خون بارش را قبلاً دیده بودم. سالش را واقعه کربلا مقایسه کردم. سه چهار سالی فرق داره به نظرم. --سید (بحث) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۷ (UTC)
پنج سال بعد از واقعه کربلا است، اما اول اینکه داستان تقویم قمری را می‌دانید که چقدر ضعیف است - بخاطر نسیء، مبدأ (مثلا عام الفیل و…) و داستان دیدن و ندیدن ماه و خود تقویم که کبیسه ندارد و غیره- بعلاوه ضعف تقویمی خود بریتانیا که تقویم معلوم نبوده گریگوری است، ژولین است و یا چه؟ بعلاوه اینکه همان زمان هم کسی در جزیره به سختی پیدا می‌شده که تاریخ را دقیق بداند که چه است و بنویسد کما اینکه همین تاریخ خونبارش ۶۸۵ را هم بنا به سالمرگ پادشاه کنت می‌گویند که ظاهراً در تاریخ او شک وجود دارد و سرانجام من هم گفتم که بارشها ظاهراً در زمانهایی نزدیک به هم در نقاط مختلف اتفاق می‌افتاده (مثل بارشهای دریای بالتیک) و مثلاً در چهارسال دور و بر این دریا چندین بارش سرخرنگ بوده‌است و کاملاً امکان دارد که بارش در ناحیه خاورمیانه طی این چند سال به سمت غرب رفته باشد، مثلاً ریز گرد سرخرنگی بوده که با سیستمهای هوایی به سمت غرب رفته‌است. به هرحال از این جهت جالب است که مدرن گراها اگر برایشان حرف از "رد شمس " و خون بارش بزنیم، هیچ ملاحظه ای از خندیدن به ما نخواهند کرد، در صورتی که ممکن است همان علوم تجربی هم در مواردی این موارد را قبول داشته باشد. --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۹ (UTC)
تنظیمات

... در سال ۱۸۵۴ و در جریان تنظیمات در امپراتوری عثمانی از همجنس‌گرایی جرم‌زدایی شد؟

NightD ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۶ (UTC)
@Nightdevil: به نظرم تنظیمات یکی از مهمترین تحولات اجتماعی-سیاسی در دویست سال اخیر در جهان اسلام بوده و این یکی از موارد بسیار فرعی در تنظیمات است. یک تأملی بکن. نمی‌خواهی یک چیز اساسی تر پیشنهاد بدهی؟ --سید (بحث) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۵ (UTC)
در مقالهٔ حاضر موضوع آمیکی‌ای دیگری نمی‌بینم. اگر چیزی به ذهنتان می‌رسد پیشنهاد کنید. NightD ‏۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۳ (UTC)
یک نگاهی به مقاله انگلیسی بیاندازید. احتمالا در آنجا هست.--سید (بحث) ‏۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۷ (UTC)
جاشوا آبراهام نورتون

... جاشوا آبراهام نورتون در سال ۱۸۵۹ خود را «امپراتور این ایالات متحدهٔ آمریکا» و «نایب‌السلطنهٔ مکزیک» خواند و به نام خود اسکناسی چاپ کرد که بین مردم محلی سان‌فرانسیسکو معتبر شناخته می‌شد؟

NightD ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۱ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۹ (UTC)

این خورشید کاذب که هرسه عکسش قشنگ است نمیشود چهارشنبه یک عکس پنجشنبه یکی دیگر و جمعه هم یکی دیگرش را بگذاریم ؟Alborz Fallah (بحث) ‏۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۴۶ (UTC)
نمی دانم @Huji: باید بگوید.--سید (بحث) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۰ (UTC)
شدنی است اما باید الگوی جدا بسازیم و این یک بار از الگوی متفاوتی استفاده کنیم. من البته دست کم تا دو روز دیگر نمی‌رسم که چنین کنم — حجت/بحث ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۱ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۴۰ — ویرایش
Karim Shireyi and Hookah (Cropped).jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
آلت جنسی
 • @Chibashi: سلام بر شما، منبع آمیکی که نوشتید کجاست؟--Behzad39 (بحث) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۷ (UTC)
Bogaert AF, Hershberger S (1999). "The relation between sexual orientation and penile size". Arch Sex Behav 28 (3): 213–21. PMID 10410197 Check |pmid= value (help). doi:10.1023/A:1018780108597 Check |doi= value (help).
به نظرم از اون فرضیات میاد که هر روز تو اخبار می گویند که مثلا اگر فلان چیز را بخورید سرطان می گیرید یا نمی گیرید یا مثلا مردان سفیدپوست باهوش ترند. این هم از این دست مطالعاته. فردا هم یکی میاد می گه ما بررسی کردیم مثلا کوتاه تره. این جور فرضیات مناسب صفحه اول نیست.--سید (بحث) ‏۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۴ (UTC)
فاصله تیرومنتال

مقاله کوتاه تر از دویست کلمه است.--سید (بحث) ‏۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۵ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام بر سید عزیز، از دیروز کلی گشتم و کمی مقاله را گسترش دادم اما به دویست کلمه نرسیده هنوز -- Behzad39 (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۲۶ (UTC)
تشکر. خب می توانید برای هفته های بعد اقدام کنید. البته مقالات زیادی هم هست که شرایطش را داراست و تا کنون هم آمیک نشده است. لازم نیست سراغ چنین مواردی بروید.--سید (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۰ (UTC)
@Sa.vakilian: به نظرم موضوع جالبی بود. فعلا که فکر کنم منتقلش کردید. روی مقاله کار می کنم. -- Behzad39 (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۸ (UTC)
شورش مائو مائو

@Gnosis: مقاله ۱۲۰ کلمه است!--سید (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۱ (UTC)

چشم. گسترشش خواهم داد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۹ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۵ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۴۱ — ویرایش
Claude Monet Nympheas Marmottan.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
کارینا

@Behzad39: روی کارینا کلیک کنید، نوشته یکی از شهرهای فنلاند است!!!--سید (بحث) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۵۱ (UTC)

@Sa.vakilian: سید جان ندیده بودم :) حل شد. درستش کردم. ممنونم. انشالله پیرشی :)--Behzad39 (بحث) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۲ (UTC)
@Behzad39: ممنون. طبق ضوابط باید مقاله دست کم دویست کلمه باشد. این مقاله خیلی کوتاه است.--سید (بحث) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۰ (UTC)
@Sa.vakilian: آمیک خوبی است. یعنی حذفش کنم؟--Behzad39 (بحث) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۱۷ (UTC)
می توانید مقاله را به دویست کلمه برسانید. --سید (بحث) ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۶ (UTC)
مورارجی دسای

...مورارجی دسای ، چهارمین نخست وزیر هند ، مدتها اهل نوشیدن ادرار برای مقاصد درمانی بود؟

دويست كلمه هم كه نباشد ، جان مي دهد براي آميك بودن ! --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۰ (UTC)

بله آمیک خوبی است، اما شما می توانی زحمت افزودن 60 کلمه به مقاله را راحت تقبل کنی. علت وضع قاعده 200 کلمه این است که ما آمیک های قشنگی داشتیم که کل مقاله هم کم و بیش همان یکی دو خط بود. بعدش اجماع شد که برای اینکه کاربر فحشمان ندهد یک حداقل اطلاعاتی در مقاله برای مطالعه بیشتر توسط کاربر بگذاریم. دوستان بعد از کلی بحث بر روی 200 کلمه توافق کردند. حجت هم زحمت ساخت رباتش را کشید. --سید (بحث) ‏۲۳ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۹ (UTC)
آسان است كه چند خط اضافه كنم و اين كار را هم خواهم كرد، اما مثلا در همين مورار جي دساي ، نتيجه اش اين مي شود كه در مورد كل دوران نخست وزيري اش سه خط نوشته شده اما در مورد ادرارنوشي اش چهار خط . به نوعي وزن دهي نامناسب خواهد شد . كل آن را هم نه دوست دارم و نه علاقه دارم كه بازنويسي كنم . ويكي پديا حسن اش اينست كه كار ذوقي است ، وگرنه كارِگِل ماشين ترجمه باشد به چه درد مي خورد ؟!--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۹ (UTC)
سعي كردم چند كلمه اي اضافه كنم كه حكايت ديدن پاي زشت طاووس نشود . --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۷ (UTC)
روانی (فیلم ۱۹۶۰)

@Gnosis: لطفا واضح تر بنویسید اهمیت بالا چیست؟--سید (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۸ (UTC)

@Sa.vakilian: این مطلب رادیو فردا هست در مورد سکانس قتل زیر دوش، خودتان هر برداشتی ازش داشتید، از نظر من مختارید که آمیک را برآن اساس تصحیح کنید. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۵ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۶ (UTC)
این آمیک بهتر است: «هیچکاک در سکانس مشهور «قتل در حمام» فیلم روانی از ۷۷ زاویه دوربین و ۵۰ کات استفاده کرده است؟Wikimostafa (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۶ (UTC)
نیلوفرهای آبی

@Gnosis: مقاله جالبی است و می شود موضوع فروش یکی از آنها به ارزش 80 میلیون دلار در حراجی لندن را هم افزود تا جالب تر شود.سید (بحث) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۵ (UTC)

پیشنهاد خوبی کردید. خیلی بهتر شد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۸ (UTC)
کریم امامی

@Gnosis: برای کریم امامی می شود طرح مکتب سقاخانه را هم نوشت. نظر شما چیست؟--سید (بحث) ‏۵ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۰ (UTC)

@Sa.vakilian: می‌تواند خودش یک آمیک مجزا باشد، چیزی در مایهٔ:
* … مکتب سقاخانه؛ اصطلاحی است که نخستین‌بار توسط کریم امامی، مترجم، روزنامه‌نگار و منتقد برای توصیف آثار گروهی از هنرمندان نوگرا و معاصر ایرانی که می‌کوشیدند پلی میان سنت و نوگرایی ایجاد کنند، به‌کار برده شد؟ ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۵ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۸ (UTC)
آمیک کریم امامی نکته‌ی جذابی ندارد. مگر می‌خواهیم تبلیغ مترجم کنیم؟ Wikimostafa (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۸ (UTC)

@Wikimostafa: متشکر. اما الان تقریبا یک هفته است که آمیک ها روی صفحه اصلی است و شما باید یک هفته قبل نظر می دادی. ان شاء الله از هفته 42 نظرات را به موقع بده که قابل اعمال باشد.--سید (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۸ (UTC)

عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۵ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۵۷ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۴۲ — ویرایش
Morarji Desai (cropped).jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
کروکودیلین

مقاله کوتاه‌تر از دویست کلمه است. --سید (بحث) ‏۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۷ (UTC)

عجیب است در ویکی‌پدیا انگلیسی مدخل ندارد؟! شاید باید در تمساح‌سانان ادغام شود. -- SunfyreT ‏۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۴ (UTC)

چون در ویکی مدخل ندارد باید ادغام شود؟ این یک کشف دارویی جدید است چه ربطی به تمساح سانان دارد؟ همیشه که ما نباید از آنان کپی کنیم. در این مورد پیشرو هستیمBehzad39 (بحث) ‏۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۳۶ (UTC)

@Behzad39: ترانویسی انگلیسی درون نوشتار (و منبع) گویا اشتباه است و باید "crocodillin" باشد. در ویکی انگلیسی حذف شده، این میان‌ویکیاش، و این مقاله اصلی بی‌بی‌سی برای گسترش. --NightD ‏۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۴ (UTC)
البته من مخالف آمیک نیستم و بنظرم آمیک جالبی است، صرفاً راه حل برای حذف نشدن آمیک ارائه کردم. -- SunfyreT ‏۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۷ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام بر سید عزیز، مقاله را گسترش دادم. الان بیشتر از ۲۰۰ کلمه است. با تشکر از آرمان گرامی و Nightdevil عزیز--Behzad39 (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۶ (UTC)
باشگاه فوتبال ای‌اف‌سی ویمبلدون

... پس از آنکه مالک باشگاه فوتبال ویمبلدون آنرا به میلتون کینز انتقال داد، هواداران آن باشگاه فوتبال ای‌اف‌سی ویمبلدون را تأسیس کردند که توانست در طول ۱۳ سال ۶ بار به لیگ بالاتر صعود کند؟

NightD
@Nightdevil: جالبه فقط گویا نیست. برای اینکه بفهمم آمیک می خواسته چی بگوید، مقاله را خواندم. پیشنهاد می کنم متنش را واضح تر بنویسید و به هفته 43 بیفزایید.--سید (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۵ (UTC)
وِستا

@Alborz Fallah: سلام لطفا مقاله را تا دویست کلمه توسعه دهید.--سید (بحث) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۸ (UTC)

@Sa.vakilian: سيد عزيز ، وستا و مورارجي دسايي ، «دويست كلمه سازي» شدند حسب الامر ...--Alborz Fallah (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۴ (UTC)
هندوانه

@Sunfyre: تشکر از مشارکت شما. اولا مقاله هندوانه همین چند ماه پیش یک آمیک داشته و می توانیم این آمیک را برای هندوانه ابوجهل بسازیم. اما مشکل بزرگتر آن است که ادعای آمیک در مقاله دقیقا تایید نشده است. مقاله می گوید: «هندوانه ابوجهل که هم اکنون بومی شمال و غرب آفریقا است، اغلب به عنوان جد وحشی هندوانه محسوب می‌شود. بهرحال، براساس پژوهش‌های صورت‌گرفته بر روی دی‌ان‌ای کلروپلاست هندوانه اهلی و خودرو مشخص شده است که آن‌ها مستقل از هم از جد مشترکی، احتمالاً گیاه سیترولوس اسیرهوسوس در نامیبیا، منشعب شده‌اند.» پس درست ترش آن است که سیترولوس اسیرهوسوس را جد هندوانه بدانیم. البته آن مقاله هم 126 کلمه است و باید تا 200 کلمه توسعه یابد. --سید (بحث) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۴۳ (UTC)

عکس های پیشنهادی
 • عکس اول: ژان رنو: دو روز نخست: دوشنبه و سه شنبه:
  Jean Reno 2012.jpg
 • عکس دوم: ۴ وستا: سه روز وسط: چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه:
  Vesta-HST-Color.jpg
 • عکس سوم: مورارجی دسای: دو روز آخر: شنبه و یکشنبه:
  Morarji Desai (cropped).jpg
  --سید (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۲ (UTC)
 • نگاره وستا تار است! لطفا عوض شود. -- SunfyreT ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۰ (UTC)
 • عکس دوم: ۴ وستا: سه روز وسط: چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه:
  Vesta-Elevation.jpg
  --سید (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۹ (UTC)
زبان آلمانی و یونسکو

@Sa.vakilian: لطفاً منبع اصلی این جمله که باید قاعدتاً یونسکو باشد را معرفی کنید. این جمله به نظرم اشتباه است و یونسکو چنین کاری نمی‌کند. اصلاً سختی در زبان مفهوم بی‌معنایی است، آن هم به صورت مطلق. مثلاً شاید بتوان گفت یادگیری هلندی برای انگلیسی‌زبانان نسبتاً ساده است، ولی یادگیری عربی نسبتاً سخت. اما اینکه یکی فقط بگوید یادگیری زبان هلندی آسان است، حرف بی‌ارزشی زده‌است. (برای که؟ از چه لحاظ؟) ‏4nn1l2 (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۳ (UTC)

@4nn1l2: با استدلال شما موافقم. اما منبعش معتبر است. ضمنا آمیک پیشنهاد @Gnosis: است. اگر بتواند منبع دیگری بیفزاید خوب است.--سید (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۹ (UTC)
اینجا هم نوشتم که دویچه‌ولهٔ فارسی در موضوعات غیرخبری موثق نیست. این رسانه بیش از حد اشتباه دارد. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۱ (UTC)
درود، این را از بخش انگلیسی دویچه وله توانستم پیدا کنم، گشتن در سایت یونسکو نتیجه‌ای در پی نداشت. حال که منبع دیگری یافت نشد، این چطور است: زبان آلمانی سه جنسیت متفاوت شامل: مذکر، مونث و خنثی دارد؟ (منبع: اکونومیست) ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۳ (UTC)
درود. با جملهٔ جدید موافقم. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۳۸ (UTC)
به صفحه اول رفته و محافظت شده‌است، کاربری که دسترسی مدیریتی داشته‌باشد، باید حال زحمتش را بکشد. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۰ (UTC)
@Sunfyre: سلام. با توجه به بحث بالا در مورد زبان آلمانی، لطفا نسبت به اصلاح آمیک اقدام فرمایید. تشکر.--سید (بحث) ‏۱۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۷ (UTC)
درود؛ کدام جمله؟ -- SunfyreT ‏۱۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۵ (UTC)
@Sunfyre: سلام. زبان آلمانی سه جنسیت متفاوت شامل: مذکر، مونث و خنثی دارد؟--سید (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۱۴ (UTC)
✓ -- SunfyreT ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۱۸ (UTC)
این جمله درست نیست، یعنی زبان آلمانی جز اون ده زبان نیست، این هم لینک یونسکو

https://unbabel.com/blog/japanese-finnish-or-chinese-the-10-hardest-languages-for-english-speakers-to-learn/ سپینود (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۲ (UTC)

من یونسکو نمی‌بینم. اسم سایت Unbable است. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۳ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۴۳ — ویرایش
Keep-calm-and-carry-on-scan.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
باشگاه فوتبال ای‌اف‌سی ویمبلدون

@Nightdevil: من آمیک پیشنهادی شما را افزودم ، اما به نظرم باید گویاتر نوشته شود.--سید (بحث) ‏۱۶ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۲ (UTC)

تصویر

پیشنهاد من این است که از تصویر روبرو برای نمایش در صفحه اصلی استفاده شود: Benyamin-ln (بحث) ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۲۶ (ایران) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۶ (UTC)

تشکر. ما هر هفته سه تصویر را به صفحه اصلی می بریم.--سید (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۷ (UTC)
دف

آمیک دف ابهام دارد. این ساز از پیش از اسلام در موسیقی ایران بوده و لطفی صرفاً آن را احیا کرده است. Wikimostafa (بحث) ‏۱۶ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۱۵ (UTC)

تشکر. من تخصصی ندارم. آمیک پیشنهاد @مهرنگار: است. لطفا خودتان با هم درستش کنید.--سید (بحث) ‏۱۶ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۲۲ (UTC)
@مهرنگار: لطفا آمیک را با توجه به اشکال طرح شده اصلاح کنید.--سید (بحث) ‏۱۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۷ (UTC)
درود آقا مصطفی. منظور گروه نوازی موسیقی سنتی بود وگرنه معلوم است که لطفی دف را ابداع نکرده‌است. مقصر من بودم که منظور را درست نرسانده بودم. سپاس از توجه شما. اصلاح شد. فقط با موبایل نتوانستم گروه نوازی را با نیم فاصله بنویسم. مهرنگار (بحث) ‏۱۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۳ (UTC)
ممنون، نیم‌فاصله را درست کردم. Wikimostafa (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۶ (UTC)
گذرگاه واخجیر

@Sahehco: با تشکر، اندازه مقاله فعلا 100 کلمه است و باید دست کم 200 کلمه بشود.--سید (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۳ (UTC) @Sahehco: ممنون، بزودی کمی گسترشش خواهم داد.--Sahehco / گفتگو ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۱ (UTC)

پس دو هفته عقب می اندازم تا سر فرصت دو برابرش کنید.--سید (بحث) ‏۱۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۵ (UTC)
عکس های پیشنهادی

۲۰۱۷/هفته ۴۴ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
پیشنهاد آمیک
برادران کولیر. AlmaBeta (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۲ (UTC)
@AlmaBeta: خب جمله پیشنهادی کجاست؟ --سید (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۳ (UTC)
 • برادران کولیر، دو برادر هم‌نیای اهل نیویورک بودند که به دلیل نحوه زندگی، مردم‌گریزی و علاقه‌شان به جمع‌آوری خِرت وپِرت و زباله‌جمع‌کنی مشهور شده بودند؟ AlmaBeta (بحث) ‏۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۱۳ (UTC)
اضافه شد. --سید (بحث) ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۲۶ (UTC)

؛ ابن هیثم: ... سیارک ۵۹۲۳۹ به افتخار دانشمند مسلمان ابن هیثم نامگذاری شده‌است؟ Nargess.n (بحث) ‏۱۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۸ (UTC)

بهفته بعد اضافه شد. --سید (بحث) ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۲۶ (UTC)
ولتر و سعدی

... نام میانی ماری فرانسوا سعدی کارنو، رئیس جمهور فرانسه در سال‌های ۱۸۸۷ تا ۱۸۹۴، به افتخار سعدی انتخاب شده بود؟ ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۹ (UTC)

@مرتضا: ما اخیراً یک آمیک از سعدی داشتیم. همین متن را به عنوان آمیک برای سعدی کارنو اضافه کنیم. --سید (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۲ (UTC)
هر طور صلاح می‌دانید. موافقم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۱ (UTC)
با قدری اصلاح اضافه شد. --سید (بحث) ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۳:۲۶ (UTC)
شپش زبان‌خوار
 • ...شپش زبان‌خوار انگلی است که رگ‌های زبان ماهی را قطع می‌کند و سپس این بندپا خود را به ریشهٔ زبان چسبانده و زبان جدید ماهی می‌شود؟

فكر كنم اين يك آميك رويايي است !--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۳۰ (UTC)

عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۴ (UTC)

سلام سید جان . عکس شپش زبان خوار در اندازه صدوپنجاه پیکسلی خیلی واضح نشان نمی دهد که چه چیز وحشتناکی در دهان ماهی بیچاره جا خوش کرده است . در صورتی که تصویر زیر از ویکی انبار حتی در 150 پیکسل بودنش هم لزره به اندام بیننده می اندازد !
Cymothoa exigua from Guadeloupe.jpg

نظر شما چیست ؟--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۲۸ (UTC)


۲۰۱۷/هفته ۴۵ — ویرایش
Eight Crow prisoners under guard at Crow agency, Montana, 1887 - NARA - 531126.jpg
صفحهٔ بحث — ویرایش
سرخپوستان آمریکا

@Alborz Fallah: شما بر مبنای روش مفهوم مخالف از متن استنتاجی کرده‌اید که درست نمی‌باشد. تا پیش از ۱۹۲۴ برخی از سرخپوستان شهروند بودند و برخی نبودند، اما در آن سال با تصویب قانون «Indian Citizenship Act» به تمامی سرخپوستان مقیم سرزمین ایالات متحده شهروندی اعطا شد. لطفاً متن آمیک را بازنویسی بفرمایید. --سید (بحث) ‏۲۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۱ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام سید جان. اینطور بنویسم خوب است؟

…سرخ‌پوستان آمریکا تا سال ۱۹۲۴، با تولد در این سرزمین شهروند محسوب نمی‌شدند؟ --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۱ (UTC)

و / يا

…سرخ‌پوستان آمریکا تا سال ۱۹۲۴، به صرف تولد در این سرزمین شهروند محسوب نمی‌شدند؟--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۴ (UTC)

@Alborz Fallah: خیر. کشور آمریکا که از اول این قدر نبوده است، بلکه عمده اش سرزمین سرخپوستان بوده است. در واقع آرزیزونا که آخرین ایالت داخلی بود و جمع کثیری از سرخپوستان را شامل می شد ، در سال 1912 به اتحادیه پیوست و تبدیل به یک ایالت شد. در واقع این اعطای شهروندی سنگ لحد هویت سیاسی سرخپوستان به عنوان یک هویت متمایز از ایالات متحده بوده است و نه یک لطف حقوقی به سرخپوستان. مثل این می ماند که آمریکا بیاید تکه تکه ایران را اشغال کند و به خاک خودش منضم نماید و دست آخر هم به همه ایرانی ها تابعیت آمریکایی بدهد. در آن زمان ، عملا ایرانی به عنوان یک هویت سیاسی رقیب از بین می رود. به نظرم جمله باید این طور باشد «برخی از سرخ‌پوستان ایالات متحده آمریکا تا سال ۱۹۲۴، علی رغم تولد در این کشور، شهروند آمریکا محسوب نمی‌شدند؟» --سید (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۱ (UTC)
@Alborz Fallah: به نظرم باید بیشتر فکر کنیم و یک جمله جذاب و گویا پیدا کنیم. --سید (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۴ (UTC)
بر اساس نظر شما تصحيح كردم . بيشتر نظرم به اين بود كه كساني در طي دويست سال متولد يك سرزمين بوده اند ، بر خلاف ديگراني كه به صرف تولد در آن سرزمين بصورت خودبخودي تابعيت پيدا مي كردند ، تا اين اواخر چنين وضعي نداشتند . متن مقاله انگليسي هم مي گويد كه دو سوم سرخپوستها تا آن زمان از راههاي ديگر ( مثلا ازدواج ) تابعيت پيدا كرده بودند . بعنوان زنگ تفريح اينرا هم بگويم كه با وجود همه ادعاها مبني بر برابري ، در اسرائيل هم پس از دو هزار سال حق بازگشت وجود دارد ، اما براي عربي كه هنوز كليد خانه اش در حيفا در جيبش هست چنين حقي وجود ندارد !--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۷ (UTC)
@Alborz Fallah: سلام آیا پیشنهاد بهتری پیدا کردید.--سید (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۰۹ (UTC)
راستش من منظور شما را درست متوجه نشدم . اینکه مفهوم مخالف را استفاده نکنم فکر کنم متوجه شدم و تصحیح کردم . اما اینکه سرزمین اجدادی بومیان را اشغال کردند منافاتی با اینکه هم اشغال کردند و هم حتی تابعیت هم ندادند ندارد . واضحا پس از تصحیح چه مشکلی باقی مانده است ؟ --Alborz Fallah (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۶ (UTC)
منظورم این است که شاید بشود آمیک را طوری نوشت که همه این موضوع را کامل برساند. مثلا یک عبارت پس از تصرف/تسخیر اضافه کنیم، نمی دانم.--سید (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۴۳ (UTC)
بیست هزار فرسنگ زیر دریا

... عنوان کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا اثر ژول ورن (۲۰۰۰۰ فرسنگ برابر ۱۱۱۱۲۰ کیلومتر) به مسافت طی شده اشاره دارد و نه به عمق؟ NightD ‏۲۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۱۸ (UTC)

به هفته 46 اضافه شد.--سید (بحث) ‏۷ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۸ (UTC)
چلغوز

...معروفیت کاج چلغوزه به‌خاطر دانه‌های خوردنی آن (چلغوز) است؟--Alborz Fallah (بحث) ‏۲۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۷ (UTC)

به هفته 44 افزودم.--سید (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۹ (UTC)
عکس های پیشنهادی

۲۰۱۷/هفته ۴۶ — ویرایش
Выступление Ленина с Апрельскими тезисами в Таврическом дворце.gif
صفحهٔ بحث — ویرایش

@Gnosis: هر دو آمیک والتر روتشیلد و ناهاپِت کوتاه تر از 200 کلمه است.--سید (بحث) ‏۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۱ (UTC)

؛ یک پیشنهاد :

تشکر به هفته 44 افزودم.--سید (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۶ (UTC)
روز بزرگداشت

@Behnam mancini: آمیک زیبایی است اما مقاله کوتاه تر از 200 کلمه است به هفته 48 منتقلش می کنم تا وقتی قدری توسعه داده شود.--سید (بحث) ‏۷ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۳ (UTC)

 • @Sa.vakilian: اگر ممکن است لطفا در همین ماه نوامبر مطرح شود چون این مطلب به درد همین ماه می خورد و نماد شقایق در نوامبر استفاده می شود و ممکن است برای خیلی از افراد این موضوع سوال باشد که دلیل این موضوع چیست و مطرح شدن آن در صفحه اصلی به این سوالات پاسخ می دهد باتشکر از شما Behnam mancini (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۴ (UTC)
@Behnam mancini: راهش این است که مقاله را تا 200 کلمه توسعه دهید.--سید (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۶ (UTC)
گذاشتم در هفته 47.--سید (بحث) ‏۱۰ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۵ (UTC)
متشکرم Behnam mancini (بحث) ‏۱۱ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۴ (UTC)
کوربن

درود. آمیک بسیار نچسبی است. (برای من)
نخست آنکه کوربن یا کربن؟ یا جمله اصلاح شود یا مقاله انتقال یابد.
دوم، در مقاله با ارجاع به کتاب مهدی فدایی مهربانی، «داغ‌ترین مباحث روز فلسفه غرب» را آورده‌اند و آنکه محور آن جلسات کذایی کوربن و طباطبایی بوده‌اند. عبارت داخل گیومه باید حذف شود، چون به‌شکل بی‌معنایی کلی است و با عقل سلیم جور در نمی‌آید. (به راستی مصادیق این عبارت را چگونه می‌توان تعیین کرد و نویسنده از کجا می‌دانسته‌است که آن‌ها دقیقاً راجع به چه مباحثی گفتگو می‌کرده‌اند؟) در دومی هم شک می‌کنم یا بهتر بگویم، برایم معنا پیدا نمی‌کند؛ چون گزارهٔ آزمون‌پذیری نیست.
سوم، به نظرم بهتر است کلمهٔ «فضلا» به چیزی تغییر یابد که کمتر وجه ارزشی داشته باشد، از لبهٔ ذهنم مثال بزنم «اهالی حوزه و دانشگاه»، یا هرچیز. — ObZorDT ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۵ (UTC)

@Obzord: سلام. این چطوره: هانری کربن اولین مترجم آثار فلسفی هایدگر و شهاب الدین سهروردی به زبان فرانسه بود؟--سید (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۲ (UTC)
به نظر من این بهتر از جمله قبلی است.Nargess.n (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۳ (UTC)
بسیار خوب و جالب است. — ObZorDT ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۷ (UTC)
عکس های پیشنهادی

--سید (بحث) ‏۱۰ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۹ (UTC)

نظر[ویرایش]

درود.جناب سید ،به نظر شما بهتر نیست (در تصویر) به جای آخر جمله بعد از آمیک مورد نظر بیاید؟ Nargess.n (بحث) ‏۱۰ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۰ (UTC) مانند:

@Nargess.n: سلام. چرا بهتر است. اما جای طرح این بحث در اینجا می باشد تا برای همه آمیک ها اعمال شود.--سید (بحث) ‏۱۱ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۹ (UTC)

۲۰۱۷/هفته ۴۷ — ویرایش
صفحهٔ بحث — ویرایش
آدیابن

@Alborz Fallah: من مقاله ایرانیکا را خواندم. متن مقاله فارسی و آمیکش خیلی دقیق نیست. --سید (بحث) ‏۲۵ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۰ (UTC)

@Alborz Fallah: این را چه کار کردی. متن آمیک با منبع خیلی مطابق نیست. --سید (بحث) ‏۳۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۳۹ (UTC)
راستش اینکه کلیمی بودن آنها را قبلاً هم در جای دیگر (خیلی وقت پیش و احتمالاً کتاب آقای پیرنیا) خوانده بودم. اینکه متن را تطبیق دهم با ایرانیکا همت و وقت لازم دارد. اما تقریباً مطمئن هستم که هم حکام آدیابن و هم خزرها کلیمی شده بودند (قبیله سیزدهم و چهادهم !!). حالا اگر لازم هست برای این یک آمیک (که درست هست) کل مقاله را بازرسی کنیم، بگویید تا انجام دهیم. --Alborz Fallah (بحث) ‏۳۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۶ (UTC)
نه فقط عبارت آمیک را با مقاله تطبیق دهید و آن قسمت را اصلاح کنید. --سید (بحث) ‏۳۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۳ (UTC)
جمله را تطبیق دادم. متن مقاله اشتباه بود! Alborz Fallah (بحث) ‏۳۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۶ (UTC)

به هفته ۴۶ افزودم. --سید (بحث) ‏۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۴ (UTC)

هایده

... معصومه دده‌بالا با نام هنری هایده، خواهر افتخار دده‌بالا با نام هنری مهستی بود؟

آنچنان آمیک رؤیایی نیست، اما قطعاً خواننده جذب کن هست !--Alborz Fallah (بحث) ‏۳۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۸ (UTC)

این خواهر بودنش یک جوری بی‌مزه اش می کنه. به جای نیمه دوم یک چیز دیگر بگذار. --سید (بحث) ‏۳۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۲ (UTC)
راستش دده بالاش جالبش کرده. بنویسیم: معصومه دده‌بالا با نام هنری هایده، خواننده مشهور ایرانی است؟ --Alborz Fallah (بحث) ‏۳۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۵۶ (UTC)
این آمیک به نظرم مردود است؛ فامیلشان را مسخره می‌کنیم؟ «تحت تأثیر صدای پرقدرت و شیوهٔ آوازخوانی دلکش به خوانندگی روی آورد» یا «سرآغاز فعالیت هنری هایده با آهنگ آزاده از علی تجویدی بود» بهترند. یا این نکته که هایده خواهر بزرگتر مهستی بود و موقعی خواننده شد که او هنرمند کاملاً شناخته شده‌ای بود، اما خیلی زود شهرتش زیر سایه درخشش صدای هایده قرار گرفت. Wikimostafa (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۷ (UTC)
متن تنها نام را آورده‌است. صرف آوردن یک نام مسخره کردن نیست. Alborz Fallah (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۱ (UTC)

@Alborz Fallah و Wikimostafa: لطفاً درخواست نظر سوم بدهید. --سید (بحث) ‏۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۴ (UTC)

@Alborz Fallah و Sa.vakilian: بنظر من نام خانوادگی هایده و مهستی می‌تواند (از دید برخی افراد نادان) تمسخرآمیز باشد و از این روی که دانشنامه را همه می‌خوانند، بهتر است طوری ننویسیم که شائبه حجو به این دو شخصیت بزرگ موسیقی ایران را ایجاد کند.
آمیکی چون این شاید آموزنده‌تر باشد: ... اولین ترانه‌ای که هایده اجرا کرد، تنصیفی بود به نام آزاده که ساختهٔ علی تجویدی و با شعری از رهی معیری بود؟
ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۷ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۹ (UTC)
هجو تعریف خودش را دارد. صرف آوردن نام کسی نه هجو است نه طنز ونه هزل. به هرحال من تأکیدی ندارم و اگر قرار است موجب صرف وقت شود فکر می‌کنم حذفش کنیم بهتر باشد. --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۷ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۵۷ (UTC)
لطفا برای جمع‌بندی بفرمایید تا در هفته ۴۹ بگذاریم. --سید (بحث) ‏۱۸ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۴۴ (UTC)
انقلاب اکتیر

@Alborz Fallah و Sa.vakilian: سلام. نظرتون چیه که با توجه به نزدیک بودن سالگرد این واقعه، این آمیک را به هفته ۴۵ منتقل کنیم؟ --Freshman404Talk ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۷ (UTC)

@Freshman404: خب آمیکش کو؟--سید (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۵ (UTC)
آمیک دقیق نیست. انقلاب در اکتبر به تقویم روسی رخ داد که معادل نوامبر در تقویم گریگوری می‌شود. --سید (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۶ (UTC)
@Sa.vakilian: مشخصا وقتی میگیم نوامبر منظور در تقویم میلادی است ولی برای اینکه نظر شما هم تأمین شود تغییری دادم. --Freshman404Talk ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۸ (UTC)
منظورتان گاه‌شماری گریگوری است و در روسیه در زمان انقلاب گویا از گاه‌شماری ژولینی استفاده می‌شد. لازم است واضح تر نوشته شود. --سید (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۳ (UTC)
@Freshman404: قدری آمیک را اصلاح کردم. آمیک‌های هفته ۴۵ که اکنون در صفحه اصلی است و امکان تغییر ندارد. اگر می‌خواهید در هفته ۴۶ قرار دهیم. --سید (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۰۰ (UTC)
پرچم کلمبیای بزرگ

سلام به دوستان فعال در آمیک. اگر موافق بودید، در یکی از هفته‌ها که خود صلاح می‌دانید، این مطلب را نیز ثبتش کنید: «پرچم‌های سه کشور کلمبیا، ونزوئلا و اکوادور بر اساس طرحی از فرانسیسکو د میراندا شکل گرفتند. میراندا آموخته‌های شخصیش از یوهان ولفگانگ فون گوته دربارهٔ رنگ‌های اصلی را مبدأ این طراحی معرفی کرده‌است.» --محک ‏۱۲ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۶ (UTC)

@محک: خوبه اما خیلی طولانیه. یا جمله دوم را کلا حذف کنیم یا به نوعی با جمله اول ترکیبش کنیم. --سید (بحث) ‏۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۹ (UTC)
@Sa.vakilian: این چ طوره؟ «پرچم کلمبیا، ونزوئلا و اکوادور بر اساس توضیحات گوته دربارهٔ رنگ‌های اصلی و طرحی از فرانسیسکو د میراندا به وجود آمده.» محک ‏۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۷ (UTC)
@محک: من هنوز متوجه نشدم که آیا این آمیک برای کلمبیای بزرگ است یا فرانسیسکو د میراندا یا مقاله دیگر؟ --سید (بحث) ‏۱۸ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۴۸ (UTC)
@Sa.vakilian: موضوع جالبی برای خودم بود، گفتم شاید برای این آمیک‌ها مناسب باشد. راستیتش خیلی با شیوه نوشتن آمیک آشنا نیستم؛ باید در اشاره مستقیم به یک مقاله خاص باشد؟ محک ‏۱۸ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۷ (UTC)
@محک: سلام. بله هر آمیکی حتما باید مرتبط با یک مقاله اصلی باشد و این مقاله شرایطی باید داشته باشد. دست کم 200 کلمه باشد. مطلب آمیک با منبع معتبر در مقاله موجود باشد. مقاله هم برچسب هایی مثل بی طرفی نداشته باشد. البته یک شرایط دیگری هم مثل تبلیغ سیاسی و مذهبی نبودن آمیک و ... هم هست که به بحث ما ربط ندارد.--سید (بحث) ‏۱۹ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۸ (UTC)
عبدالرحمن صوفی رازی
 • درود. جناب @Sa.vakilian: به نظر من آیا می‌دانستید که مربوط به صوفی که من پیشنهاد کردم بهتر از جمله‌ای بود که شما نوشته‌اید. Nargess.n (بحث) ‏۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۷ (UTC)
@Nargess.n: موافق نیستم. اینکه یک سیارک به نام دانشمندی نامگذاری شده، به نظرم کم‌اهمیت تر و غیرجذاب تر از آن است که یک دانشمند برای نخستین بار اجرام خارج از کهکشان راه شیری را رصد کرده‌است. می‌خواهید نظر شخص سومی را بپرسیم. --سید (بحث) ‏۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۰ (UTC)
جناب @Sa.vakilian: من هم با شما موافق نیستم. زمانی که کاربران می‌خوانند سیارکی به نام دانشمندی نامگذاری شده‌است، احتمالش زیاد است کنجکاوتر شده و به صفحه مورد نظر مراجعه کنند تا ببینند چرا؟ ولی زمانی که شما کارهای دانشمند را دقیق شمردید دیگر انگیزه‌ای برای کنجکاوی نمی‌ماند. Nargess.n (بحث) ‏۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۵ (UTC)
@Nargess.n: مشکلی نیست. برای همین عرض کردم از شخص سومی نظر بگیریم. --سید (بحث) ‏۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۷ (UTC)
بله. بهتر است شخص سومی هم نظر بدهد. Nargess.n (بحث) ‏۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)

درخواست نظر سوم

@ارژنگ و Gnosis: در بالا دو مورد درخواست نظر سوم یکی برای آمیک هایده و یکی هم عبدالرحمن صوفی رازی طرح شده‌است. لطفاً نظر دهید. تشکر--سید (بحث) ‏۱۶ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۱۲ (UTC)

درود. نظر من به فرمایش خانم نرگس نزدیک‌تر است.
به نظر هم اشاره به نام‌گذاری سیاره می‌تواند باعث ایجاد انگیزه بیشتر در خواننده برای مطالعه مقاله اصلی شود. ارادتمند همگی Gnosis (بحث) ‏۱۷ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۱۸ (UTC)
@Nargess.n: من نسخه شما را با یک اصلاح جزیی برگرداندم. --سید (بحث) ‏۱۸ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۴۱ (UTC)

@Sa.vakilian،‏ Gnosis و Nargess.n: ،

در مورد عبدالرحمن صوفی رازی:
من با سید در این مورد موافقم. از نظر ارزش دانشنامه‌ای وزن آمیک پیشنهادی ایشان بسیار بیشتر از یک آمیک خبری است. بیشتر توضیح می‌دهم:
 1. سیارکی وجود دارد که نام یک دانشمند ایرانی بر آن گذاشته شده.
 2. شخصی وجود داشته که بسیار پیش از اینها پیشرو در رصد ستاره یا سیارگان خارج از کهشکان ما بوده.

در مورد نخست مطلب کاملاً خبری است و کاربر با خواندن آن مطلب برایش جالب می‎‌آید اما تحریکی برای خواندن ادامه مطلب در کاربر ایجاد نمی‌کند چون وزن کافی برای تحریک ندارد.
در مورد دوم مطلب به موضوعی اشاره می‌کند که شخصی در زمان خود قادر به کاری بوده که در زمان خود استثنایی بوده، اینکه چگونه اینکار را می‌کرده پرسشی است که کاربر با خواندن این آمیک برای خود مطرح می‌کند و این همان وزن کافی برای تحریک کاربر است.

در مورد هایده
با ایجاد آمیکی برای اشاره به نام واقعی هایده بهیچ عنوان موافق نیستم. این اصلاً در سطح یک دانشنامه نیست که با رونمایی از نام واقعی یک شخصیت شناخته شده کاربر را تحریک به کلیک کند. ارژنگ ‏۱۸ نوامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۰ (UTC)
@ارژنگ،‏ Sa.vakilian و Gnosis: سپاس از نظر شما در مورد آمیک نام هایده.چند ویرایش بالاتر، عرض شد که چون محل مناقشه شده‌است، نظر بنده به حذف است و چنین روالی در ویکی‌پدیا داریم که در مورد صفحه‌ها خود ویراستار ایجاد کننده مخیر است که صفحه را پاک کند؛ درخواست نظر سوم هم همت سید عزیز بود و نه بنده. کل این ملاحظات به کنار، چونکه Gnosis عزیز نوشتند «بنظر من نام خانوادگی هایده و مهستی می‌تواند (از دید برخی افراد نادان) تمسخرآمیز باشد» و شما هم نظرتان کامنت بالایی بود؛ ناچار هستم علل پیشنهاد کردن را توضیح دهم تا آمیک به کنار، خودم زیر سؤال نروم! برای توضیح بهتر یک سؤال می‌پرسم که اگر آمیک به این شکل بود که «... ادسون آرانتس دو ناسیمیونتو با لقب پله، فوتبالیست مشهور برزیلی است؟»؛ آنوقت از دید شما و دیگر معترضین اشکالی داشت؟ فکر کنم پاسخ خیر است. نتیجه می‌گیرم که حداقل دو عامل باعث متفاوت شدن پله با هایده شده‌است: اول اینکه در ذهن شما پیشداوری نسبت به خود اسم واقعی وجود دارد و آنرا بد می‌دانید و دوم اینکه در مقایسه با پله ویا شخصیتهای دیگر دور از سپهر ایرانی نسبت به هایده موضع گیری قبلی و حادتری دارید. از دیدگاه من، هردو نکته قابل بحث هستند چونکه المنت اول (قضاوت کردن در مورد معنی و شکل اسم فرد) خودش ایراد دارد: شاید انبوه مردم ما اسم مذهبی را بد ندانند و هنوز هم که هنوز است تعداد سکینه چندین برابر هایده باشد و آنوقت تحمیل نظر شخصی یک نفر به یک جمع بزرگتر خودش مسئله دار باشد. نام فامیلی هم همین است تقریباً تمام نامهایی که به گوش افراد ناآشنا خنده دار است، یا نام محل است یا به زبان محلی است: جهت اطلاع دده به ترکی آذری یعنی پدر و بالا را انتهای اسم که بیاورند حالت تحبیب پیدا می‌کند مثلاً ممکن است به یک علی کوچک که در خانواده دوستش دارند بگویند علی بالا. توهین هم نیست و اینکه یکنفر آنرا توهین حساب کند خودش مسئله دار است. در المنت دوم، یکی اینکه در مقایسه هایده با مثلاً زیکو و پله و امثالهم موضعگیری دارید، این هم خودش در ویکی‌پدیا محل اشکال است چونکه ما ویراستارها قرار نیست موضع خودمان را در ویرایشها ظاهر کنیم و اگر قرار است ویکی‌پدیا خنثی باشد، همان مقداری که موافق هایده (یا شمس پهلوی) حق دارد مستندات را ارائه کند، همان مقدار هم مخالف رژ