ویکا (دین)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ویکا

باورها[ویرایش]

الهیات[ویرایش]

اگرچه مشاهدات ویکن هادر کلام متفاوت باشد، اکثریت قریب به اتفاق ویکن هاستایش و احترام به الهه و خدایگان دارند. ویکن‌ها در تمامی اعصار قائل به وحدت (Pantheist) وجود هستند.، duotheism (اعتقاد به دوخدا) و یا چند خدا پرستی (متشکل از بسیاری از خدایانشان در بین ویکن‌ها کمتر دیده می شود).در برخی از مفاهیم pantheistic و duotheistic، ایزدان از فرهنگ‌های مختلف ممکن است به عنوان جنبه‌های الهه یا خدا دیده شود.

خدا و الهه[ویرایش]

درنظرویکن ها، ویکا مذهبی است که قائل به خداو الهه هر دو با هم است(چیزی شبیه فلسفه ین و یانگ در تائویسم).نیروی زندگی تجسمی از طبیعت است. و اغلب ماه به عنوان الهه و خورشید به عنوان خدا معرفی می شود. به طور سنتی خدا را به صورت یک خدای شاخدار که با طبیعت وحشی و بکر و همراه با تمایلات جنسی و شکارگر ظاهر می‌شود نشان می دهند. و به این خدا نام‌های متفاوت داده اند. مانند :انسان سبز، کرنونوس، پان، آتو، کارنایانا. الهه هم یک جنبه سه گانه دارد که شامل دوشیزه، مادر و عجوزه است و معمولاً به صورت ماه به تصویر کشیده می شود.نماد زندگی و الهام درونی طبیعت و عشق به همه چیزو فرزند است.معمولا در گردهمایی جادوگران از این الهه استفاده می شود.

چندخدایی[ویرایش]

چند خدایی در این ویکنیسم به نوعی وحدت وجود است. یعنی همه الهه‌ها با خدا یکی هستند و هر کدام جنبه‌های متفاوتی از خدا را به تصویر می کشند و همه یک چیز هستند و به فراخور فرهنگو باورها متفاوت شده اند.

الوهیت[ویرایش]

گاردنر اظهار داشت که موجودی بالاتر از خدا و به رسمیت شناخته شده تر از خدا توسط کاهنان شناسایی شده به عنوان محرک اول، اما هنوز ناشناس باقی مانده است.

آنیمیسم[ویرایش]

جان گرایی، همزاد گرایی، اعتقاد باینکه روح اساس‌زندگی است، اعتقاد باینکه ارواح‌مجرد وجود دارند، اعتقاد بعالم روح و تجسم ارواح مردگان‌. ویکن‌ها معتقد هستند که ارواح خدا و الهه‌ها در کاهن‌ها زمانی که زیر ماه یا خورشید شروع به نقاشی خاص می کنند حلول می کند.

زندگی پس از مرگ[ویرایش]

باورها درباره زندگی پس از مرگ بین ویکن‌ها متفاوت است. اگر چه عقیده سنتی آنها تناسخ در جسم تازه است.

سحر و جادو[ویرایش]

ویکاها به بعضی طلسمات و اوراد اعتقاد دارند. آنان دایره ای گرد هم تشکیل داده و مراسم خود را انجام می دهند. آنها از این مراسمات برای طرد کردن تاثیرات منفی، شفایابی، عشق و باروری بهره می جویند.

اخلاق[ویرایش]

  • آسیب نرساندن به خود و دیگران.
  • قانون بازگشت سه گانه. یعنی انسان هر کاری اعم از خوب یا بد انجام دهد در سرنوشت او موثر است.

هرچه کنی به خود کنی......... گر همه نیک وبد کنی.

  • پروش فضیلت هایی مثل حرمت، احترام، فروتنی، قدرت، زیبایی، قدرت و شفقت در درون خود.
  • پایبند بودن به 161 قانون جادوگری.
  • در سنت ویکاها همجنسگرایی مردود بود و با اهه لعنت از آن یاد می شد ولی امروزه این گرایش ذاتی اقلیتی از انسان ها، پذیرفته شده است.

پنج گوهر[ویرایش]

هوا، آتش، اب، زمین، روح

نمادها[ویرایش]

کتاب مقدس[ویرایش]

کتاب[ویرایش]

کتاب این فرقه کتاب سایه ها نام دارد.که تقریرات جادوآموز از استاد خویش می‌باشد. و شامل اوراد و تعویذات سحر است.

اعتقادات[ویرایش]

این فرقه به شیطان و خدا اعتقاد ندارد و بستر طبیعت را می پرستند.

سلنا یکی از خدایان رومی معدود که توسط ویکاها پذیرفته شده

منبع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ویکا (دین) موجود است.