پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «استخوان خاجی»

بدون خلاصه ویرایش
جز (r2.7.3) (ربات: افزودن ba:Һигеҙгүҙ һөйәк)
 
'''استخوان خاجی''' یا '''ساکروم'''{{انگلیسی|Sacrum}} یک استخوان واحد است که از جوش خوردن 5 مهره‌ی خاجی (25-29) [[ستون فقرات]] (بعد از بخش کمری و قبل از [[دنبالچه]]) تشکیل می‌گردد.
== آناتومی ==
ساکروم مثلثی شکل بوده و راس آن به سمت پایین قرار گرفته است و به نحوی انحنا یافته که یک سطح خلفی محدب و سطح قدامی مقعر داشته باشد. ساکروم در بالا با مهره 5 کمری و در پایین با استخوان کوکسیکس مفصل می شود. این استخوان در هر یک از سطوح جانبی خود دارای یک رویه مفصلی L شکل است که با [[استخوان لگن|استخوان های لگن]] مفصل می شود.
ساکروم مثلثی شکل بوده و راس آن به سمت پایین قرار گرفته است و به نحوی انحنا یافته که یک سطح خلفی محدب و سطح قدامی مقعر داشته باشد. در پایین ساکروم، استخوان [[دنبالچه]] (کوکسیکس) به آن مفصل شده است. استخوان ساکروم از بالا به مهره پنجم کمری متصل میشود و یک دیسک بین مهره ای در بین آنها قرار دارد. استخوان ساکروم در دو طرف با قسمت ایلیاک [[استخوان بی نام]] مفصل میشود. به این دو مفصل، مفاصل ساکروایلیاک Sacroiliac joint میگویند. مفصل ساکروایلیاک از نوع آمفی آرترودیال بوده و حرکت بسیار کمی دارد.
 
این استخوان در هر یک از سطوح جانبی خود دارای یک رویه مفصلی L شکل است که با [[استخوان لگن|استخوان های لگن]] مفصل می شود.
در سطح خلفی ساکروم 4 جفت سوراخ خاجی خلفی وجود دارد و در سطح قدامی نیز 4 جفت سوراخ وجود دارد که به ترتیب برای عبور شاخه های خلفی و قدامی [[اعصاب نخاعی]] S1 - S4 می باشد.
دیواره خلفی کانال مهره ای ممکن است در نزدیکی انتهای تحتانی ساکروم ناقص باشد.