پرش به محتوا

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «اجتماع ویکی‌پدیا»

بدون خلاصه ویرایش
(صفحه‌ای جدید حاوی «{{جا:ویرایش}} {{جعبه اطلاعات سازمان |نام سازمان = جامعهٔ ویکی‌پدیا |تصویر ...» ایجاد کرد)
 
اعضای جامعهٔ ویکی‌پدیا در کل پاداش مالی با هیچ نوع پاداش دیگری به ازای مشارکتشان در ویکی‌پدیا دریافت نمی‌کنند. حتی پاداش‌هایی مانند ارتقای چشمگیر موقعیت اجتماعی، یا امکان ترفیع.
 
پژوهش‌های گوناگونی دربارهٔ انگیزهٔ مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا انجام گرفته است. در سال ۲۰۰۳ یک دانشجوی دکترا در رشتهٔ اقتصاد به نام آندریا چیفولیلی عنوان کرد به دلیل [[هزینه معامله]] پایین مشارکت در نرم‌افزار [[ویکی]]، کاتالیزور و آسان‌گر «پیشرفت مشترک» است، و رویکرد «ساختار خلاق»ی مانند ویکی‌پدیا سبب تشویق مشارکت می‌شود. مقالهٔ «چرا مردم در ویکی‌پدیا می‌نویسند؟ مشوق‌های مشارکت در انتشار محتویات باز» به قلم آندریا فورته و امی براکمن در سال ۲۰۰۵ دربارهٔ انگیزه‌های ممکن مشارکت ویکی‌پدیا بحث می‌کند. این مقاله مفهوم [[چرخه اعتبار]] در نظریهٔ ایتور و وولگار را در مورد مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا به کار می‌برد و پیشنهاد می‌کند دلیل مشارکت مردم در ویکی‌پدیا، به رسمیت شناخته شدن در جامعه است. در سال ۲۰۰۷ مقالهٔ «چه چیز ویکی نویسان را انگیزه‌مند می‌کند» به قلم ادد ناو، انگیزهٔ [[داوطلب|داوطلبان]] به طور عمومی را به انگیزهٔ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا مربوط می‌داند. او تحقیقی بر پایهٔ شش انگیزهٔ داوطلبان که پیش‌تر در مقاله‌ای عنوان شده بود انجام داد. این شش انگیزه عبارتند از:
* ارزش‌ها – بیان ارزش‌های نوع‌دوستی و کمک به دیگران
* اجتماعی – دوستی، شرکت در فعالیت‌هایی که دیگران مطلوب می‌بینند
* ادراک – گسترش دانش به وسیلهٔ فعالیت کردن
* کار – به دست آوردن تجربه و مهارت کاری
* محافظتیحمایتی – برای مثال کاهش گناه مزیت شخصی
* ترفیع – نمایش دانش به دیگران
او به این شش انگیزه دو انگیزه دیگر هم افزود:
* ایدئولوژی — نشان دادن حمایت از آنچه که ایدئولوژی پایهٔ آن فعالیت دیده می‌شود (برای مثال، اینکه دانش باید آزاد باشد.)
* تفریح — لذت بردن از فعالیت
نتایج این تحقیق نشان داد بیشترین موارد اشاره شده به ترتیب «تفریح»، «ایدئولوژی»، و «ارزش‌ها» بوده و کمترین موارد اشاره شده «کار»، «اجتماعی» و «حمایتی» بودند.
 
[[بنیاد ویکی‌مدیا]] پژوهش‌های متعددی دربارهٔ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا و کاربران آن انجام داده است. در سال ۲۰۰۸ بنیاد ویکی‌مدیا با همکاری «گروه همکاری خلاقیت» موسسهٔ UNU-Merit [[دانشگاه سازمان ملل]] تحقیقی درباره خوانندگان و ویرایش‌گران ویکی‌پدیا انجام داد. این تحقیق که جامع‌ترین پژوهش در این باره بود، نتایج خود را دو سال بعد، در ۲۴ مارس ۲۰۱۰ منتشر کرد. بنیاد ویکی‌مدیا از سال ۲۰۱۱ هر نیم‌سال پژوهش‌هایی را برای درک بیشتر ویرایش‌گران ویکی‌پدیا و فراهم کردن شرایط بهتری برای آنان انجام می‌دهد.
 
 
 
 
 
 
* [http://oxforddictionaries.com/definition/english/Wikipedian Definition of word "Wikipedian"] در [[فرهنگ انگلیسی آکسفورد]]
 
{{ویکی‌پدیا}}
 
[[رده:انجمن‌های همگانی]]
۶۰٬۸۱۸

ویرایش