پرش به محتوا

کرنک: تفاوت میان نسخه‌ها

۱٬۱۲۴ بایت اضافه‌شده ،  ۹ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
جز (r2.7.3) (ربات: افزودن ar, arz, be, bg, ca, cs, da, de, el, es, eu, fi, fr, he, hr, hu, id, it, ja, ko, lt, nl, no, oc, pl, pt, ro, ru, sh, simple, sk, sl, sr, sv, ta, tr, uk, war, zh)
بدون خلاصۀ ویرایش
'''مجتمع معبد کارناک'''، که بیشتر به عنوان '''کارناک''' شناخته می‌شود، شامل ترکیب گسترده‌ای از معابد کهن، کوچک، برج‌ها و ساختمان‌های دیگر مربوط به مصر باستان است. ساختن این مجموعه در زمان سلطنت [[سنوسرت یکم]] در دوران [[پادشاهی میانه مصر|پادشاهی میانه]] آغاز شد و در [[دوره بطلمیوسی]] ادامه پیدا کرد، اگر چه بسیاری از ساختمان‌های موجود از زمان [[پادشاهی نوین مصر|پادشاهی نوین]] هستند.
 
نام مجموعهٔ کارناک گرفته شده از روستایی به نسبت جدید در نزدیکی آن به نام ''الکارناک'' در حدود ۲٫۵ کیلومتری شمال [[لوکسور]] ([[اقصر]]) است.
 
== بررسی تصویری==
این مجوعه،یک موزه وسیع در هوای آزاد است و بزرگ ترین مکان مذهبی باستانی در جهان است.اعتقاد بر این است که این مکان،دومین مکان پر بازدید تاریخی در مصر پس از [[هرم های جیزه]] در نزدیکی [[قاهره]] است.کارناک از چهار بخش اصلی تشکیل می شود که در حال حاضر تنها بزرگ ترین آن برای عموم و مردم باز است. کارناک بیشتر به عنوان حوزه ی [[آمون-رع]] شناخته شده،زیرا این تنها قسمتی است که بیشتر بازدید کنندگان به طور معمول می بینند.سه قسمت دیگر،[[حوزه ی موت]]،[[حوزه ی مونتو]] و [[معبد آمنحوتب چهارم]]
بر همگان بسته شده اند.همچنین،تعدادی معبد کوچک و محراب به حوزه ی موت،حوزه ی آمون-رع و [[معبد اقصر]] یا [[معبد لوکسور]] متصل شده اند.
 
== تصاویر ==
۵۹

ویرایش