پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «خرس کوچک»

جز
جز
خرس کوچک در جنوب صورت‌های فلکی [[پادشاه (صورت فلکی)|قیفاووس]] و [[اژدها (صورت فلکی)|اژدها]] قرار دارد. در جنوب آن نیز صورت‌های فلکی اژدها و [[خرس بزرگ]] قرار دارد.
 
== نام ==
بَنات جمع بِنت و به معنای دختران، و نعش به معنای «جنازه، جسد مرده؛ تابوت، تخت چهار پایهٔ کوتاهی که میت رابر آن حمل می‌کنند» آمده‌است. این صورت فلکی به شکل یک جنازه، و سه دختر که جلوی این جنازه در حرکتند، تصور شده‌است. این‌که این صورت فلکی را ''بنات النعش صُغریٰ'' یا ''هفت اورنگ کِهین'' نامیده‌اند، در مقابل ''[[بنات النعش کبری|بنات النعش کُبریٰ]]'' یا ''هفت‌اورنگ مِهین'' است، که از نظر ظاهری شبیه این صورت فلکی، ولی در مقیاس بزرگ‌تر است. نام‌های دیگر آن عبارتند از: بنات النعش اصغر، بنات النعش خُرد، هفت اورنگ خُرد، سریر فَلَک، هفت برادران خرد، ضَواجِع، خرس خُرد، خرس کِهین، خرس کِهتَر.
 
مانند [[بنات النعش کبری]]، از آن‌جا که می‌توان این صورت فلکی را شبیه یک ملاقه تصور کرد که دم خرس دسته آن باشد، این صورت فلکی را ملاقه کوچک یا آبگردان کوچک(Little Dipper) نامیده‌اند.
 
== ستارگان ==
یکی از مشهورترین ستارگان آسمان یعنی [[ستاره قطبی]] (جدی یا آلفا-خرس کوچک) در این صورت فلکی قرار دارد. ستاره دیگر نسبتا پرنور این صورت فلکی، [[کوکب شمالی]] است، که به همراه [[فرقد]]، از حدود سال ۲۰۰۰ پیش از میلاد تا سال ۵۰۰ میلادی نزدیک‌ترین ستاره‌ها به قطب شمال بوده‌اند؛ که به خاطر [[تقدم اعتدالین]] (انحراف محوری کره زمین) تغییر کرده است. بعد از این‌دو، پرنورترین ستاره دب اکبر ''اَنوَرُ الفَرقَدَیْن(انورِ فرقدان)'' می‌باشد. این یکی از ۵۷ ستاره‌ای است به عنوان مرجع مورد استفادهٔ دریا نوردان وهوا نوردان است. دیگر ستاران دب اصغر جلوهٔ کمتری دارند.
 
|}
 
== افسانه‌ها ==
بنابر افسانه‌ای از بومیان امریکا درباره دب اصغر، گروهی شکارچی بومی راه خود را در جنگل گم کرده بودند با اجابت دعاهایشان دختر کوچکی پدیدار شد تا به سلامت آن‌ها را به خانه‌هاشان راهنمایی کند. او روح جدی(ستارهٔ قطبی) بود و شکارچیان پس از مرگ در آسمان جای گرفتند تا برای همیشه نزدیک او باشند.
 
[[رده:صور فلکی غربی]]
[[رده:صورت فلکی خرس کوچک]]
[[رده:صورت‌های فلکی]]
[[رده:صورت‌های فلکی ذکرشده بطلیموس]]
 
۴۶۶٬۰۴۱

ویرایش