پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «فلزات واسطه داخلی»

بدون خلاصه ویرایش
جز (ربات:افزودن الگو ناوباکس +تمیز(۲.۶))
'''فلزاتبلوک واسطه داخلیاف''' بخشی از جدول تناوبی است که شامل عناصری می‌شود که [[زیرلایه اف|زیرلایهٔ اف]] آن‌ها در حال پر شدن باشد. به این عناصر '''بلوکفلزات افواسطه داخلی''' نیز می‌گویند.<ref>[http://www.iupac.org/reports/periodic_table/IUPAC_Periodic_Table-22Jun07b.pdf IUPAC Periodic Table 2007 .pdf]</ref> عناصر دو دستهٔ [[لانتانیدها]] و [[آکتینیدها]] به جز [[لوتتیم]] و [[لورنسیم]]<ref>این دو عنصر جزو [[بلوک دی]] هستند.</ref> جزو بلوک اف هستند.
 
این عناصر که الکترونهای متمایز کننده اتم آنها، در ترازهای n-۲)F) لایه ظرفیت که ترازهای نسبتا درونی‌اند قرار می‌گیرند، به عناصر واسطه داخلی معروفند و جزو عنصرهای گروه III B در جدول تناوبی می‌باشند و دو ردیف متمایز از عنصرهای واسطه را شامل می‌شوند که عبارتند از اکتنیدها و لانتانیدها. عناصر دستهٔ اول خواصی مشابه فلز لانتان دارند و به لانتانیدها مشهور هستند و عناصر دستهٔ دوم خواصی مشابه فلز اکتینیم دارند و به اکتینیدها معروف شده‌اند.
از آن جا که قرار دادن لانتانیدها و اکتینیدها در خانه‌های پلاک ۵۷ و ۸۹ میسرنمی شد، این دو گروه در پایین جدول تناوبی و به صورت جداگانه اما با ارجاع به دو عنصر لانتانیم(لانتان) و اکتینیم قرارگرفته‌اند.
 
{{(Periodic table (f-block)}}
 
== لانتانیدها ==
۲۷۳

ویرایش