پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «کویر درانجیر»

ویکی سازی
جز (کویر درانجیر ( بافق ) به کویر درانجیر منتقل شد)
(ویکی سازی)
'''کویر درانجیر''' نام کویری در نزدیکی شهر [[بافق]] در [[استان یزد]] ایران است.
منبع : http://www.irandeserts.com
 
کویر بافق در فرو رفتگی[[فرورفتگی]] مشرق یزد که در واقع فرو رفتگیفرورفتگی اصلی کویر یزد می باشد قرار گرفته است .رودخانه های اصلی این [[کویر]] به بخش جنوبی وارد شده و مخروط افکنه های حاشیه ای و معمولا سفید رنگ اطراف این کویر نشان دهنده شوری قابل توجه زمینهای اطراف این کویر می باشد . طول کویر بافق در حدود 75 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلومتر بوده و مساحت آن در حدود 750 کیلومتر مربع می باشد . 60% از آن را زمینهای رسی و 40% از آن را نمکزار وسیعی پوشانده است .زمینهای رسی بخش جنوبی و شمال غربی این کویر را پوشانده اند . رودخانه های جنوبی باعث تراکم زیاد [[گیاهان]] شور زیست در قسمت جنوبی این کویر شده اند , در حالی که در قسمتهای شمالی و یا نزدیک سطح نمکزار به علت افزایش شوری زمین گیاهی مشاهده نمی شود .
 
نمکزاری در قسمت شمالی کویر قرار گرفته که تقریبا تمام عرض کویر را از شرق به غرب قطع می کند . سطح این نمکزار را لکه های متحد المرکزی[[هم‌مرکز]]ی همراه با حوزه های کوچک باتلاقی می پوشاند که در بعضی نقاط به وسیله نمک تازه پوشیده شده است . با توجه به اینکه لبه های این قشر نمکی بطور موضعی شکسته و یا اینکه به طرف بالا برگشته , می توان تصور نمود که نمکزار فعلی بر روی سطح آب فوق العاده کم عمقی شناور بوده و یا بر روی لجن اشباع شده ای بستر گرفته است . به دلیل وجود رطوبت در زیر قشر نمکی , رانندگی بر روی این کویر بشدت خطرناک و در بعضی قسمتها غیر ممکن است .
 
==راه های ورود به منطقه :==
.
راه های ورود به منطقه :
 
مسیر یزد به بافق از قسمت جنوبی این کویر عبور می کند
 
مسیر دیگر مسیر آسفالته بافق به حسن آباد است که پس از حسن آباد مسیر خاکی می شود و به خرانق منتهی می گردد . این مسیر از حاشیه شرقی کویر عبور می کند
 
==منبع==
[http://www.irandeserts.com وبگاه کویرهای ایران] (برداشت آزاد با ذکر منبع)
 
[[Category:بیابان‌های ایران]]
۱۵۳٬۵۰۱

ویرایش