پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای انتقال/مجلس و پارلمان»

جناب اُگادن (؟) ظاهرا سخنان ما را کامل نخوانده‌ای. ما اولا می‌گوییم «مجلس و پارلمان» یکی استْ در معنی قانونگذاری، نه معنی‌های دیگر که! واقعا این حرفت خنده‌دار است. من اگر بگویم «ماشین در فارسی دقیقا همان خودرو و اتومبیل» است تو برمی‌گردی می‌گویی چرند است و ماشین فرق دارد؟ خب هر خردمندی منظورم را می‌فهمد. من مطالبت را به [[مجلس (ابهام‌زدایی)]] برده‌بودم، چون در ویکی برای معنی واژه‌ها صفحهٔ ابهام‌زدایی می‌سازند نه مقاله. در صفحهٔ ابهام‌زدایی هر معنیش که مقاله‌ای داشت میان‌ویکی خواهد داشت. اگر کسی نوشت مجلس به صفحه‌ای می‌رود که به‌مراتب در میان دیگر مقاله‌ها پرکاربردتر است و احتمال داشتن مقاله‌اش بالا است.{{سخ}}
یکی از مباحثی که خلط شده‌است این است که شما فکر می‌کنی چون باید مجلس و پارلمان با معنی عوامش یکی است باید این دو را جدا کنیم؛ با این حساب باید هم پارلمان هم مجلس را به صفحهٔ [[مجلس سفلا]] و [[مجلس نمایندگان]] (که یکی است) تغییرمسیر بدهیم نه این که جدایشان کنیم. نیز باید صفحه‌ای که به مجلس قانون‌گذاری می‌پردازد را به عنوان سومی به جز پارلمان و مجلس که قطعا هم‌معنی اند منتقل کنیم. البته این می‌تواند پیشنهادت باشد ولی آیا جای بررسی بیشتری ندارد؟ این پیشنهاد موافق کاربرد عام است و شاید پیشنهاد درستی نباشد چون می‌دانیم این دلالت کل بر جزو است نه کل بر کل. البته می‌توانی در این‌باره نیز نظرخواهی کنی. دوست عزیز چرا سخت می‌گیری؟ خب اگر در بریتانیا ملکه جزو پارلمان است نتیجتا جزو مجلس است. اگر جزو مجلس نیست پس جزو پارلمان هم نیست. البته این کمی توضیح می‌خواهد ولی پذیرفتنش آن‌گونه که می‌گویی نیست. مشکل این است که انگلیسی و فرانسوی را با فارسی اشتباه گرفته‌ایم و فکر می‌کنیم باید عین هم باشد.--[[کاربر:Arfarshchi|Arfarshchi]] ([[بحث کاربر:Arfarshchi|گفتگو]]) چهارشنبه،۱ شهریور ۱۳۹۱، ساعت ۰۱:۵۳ ([[ساعت رسمی ایران|ایران]]) ‏۲۱ اوت ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۲۳ (UTC)
:من سخنان شما را میخوانم. شما قطعا مقاله را نمیخوانید که پارلمان ها را مجلس میکنید و متوجه نمیشوید که دارید زحمت ملت را تبدیل به پرت و پلا میکنید. من میگویم هر کدام از این کلمات بار معنایی خاص خود، مفهوم خاص خود، تاریخچه خاص خود را دارند. به مجلس سفلا هم مجلس و هم پارلمان میگویند ولی این دو سه یکی نیستند. مشکل اشتباه گرفتن فارسی با انگلیسی و فرانسوی هم دقیقا کار شماست. شما برای کلمه فارسی تعریف انگلیسیش را میاورید. مقاله مجلس باید در مورد مجلس باشد نه در مورد پارلمان. اگر هم فکر میکنید ملکه یا پادشاه میتواند جزو مجلس باشد یک منبع بیاورید روزنامه، کتاب هر چه. که چنین جمله‌ای گفته باشد. این جمله را هر فارسی زبانی بخواند قطعا میگوید اشتباهی شده چون بار معنایی مجلس با بار معنایی پارلمان متفاوت است.--[[کاربر:Ogaden|Ogaden]] ([[بحث کاربر:Ogaden|بحث]]) ‏۲۱ اوت ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۳۶ (UTC)
 
:شما اشتباه گرفتی! شما فکر می کنی پارلمان که برای خود خصوصیاتی دارد را به هر قوه مجلس قانونگذاری ای می توان اطلاق کرد! برای توضیح دقیق مفهوم نیاز به دو مقاله هست و با یک کاسه کردن مفاهیم از بین می رود. [[کاربر:Sicaspi|123]] ([[بحث کاربر:Sicaspi|بحث]]) ‏۲۱ اوت ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۳۰ (UTC)
۵۳۲

ویرایش