تفاوت میان نسخه‌های «چله تموز»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۸۷۷ بایت اضافه‌شده ،  ۷ سال پیش
به گزارش مجله لايف ساينس، دانشمندان اعلام كردند كه انقلاب تابستاني 1391 در ساعت 5:45 به وقت جهاني رخ مي‌دهد. اين پديده براي گذشتگان نيز شناخته شده بوده است در ایران جشن نیلوفر و یا چله تموز با این پدیده ارتباط داشته است و در قدیم علی رغم اینکه ابزارهای دقیق سنجش زمان وجود نداشت و تنها از چارطاقی ها و [[خانه فنجان]] یا [[ساعت آبی]] تا حدودی ساعت آفتابی مورد استفاده بودامابا همین ابزارهای ساده طولانی ترین روز سال را با کمی اختلاف تعیین می کردند. 4 قرن قبل از تولد مسيح براي اين روز تقويمي طراحي كرده بودند كه با استفاده از نور خورشيد زمان دقيق آن مشخص مي‌شد.
== چله تموز در خراسان==
خراسان یکی از جاهایی است که جشن چله تموز هنوز در آن کم و بیش وجود دارد.در تقویم محلی بیرجند« چله بزرگ» تابستان از اول تیر ماه شروع می‌شود و تا دهم مرداد ماه ادامه می‌یابد و «چله خرد» تابستان از دهم مرداد شروع و تا سی‌ام این ماه ادامه دارد. در جنوب خراسان از اول تیر ماه تا دهم مرداد ماه را «چله تموز»، از دهم مرداد ماه تا آخر این ماه را «چله خرد»، از اول دی‌ماه تا دهم بهمن ماه را «چله کلو»، از دهم بهمن ماه تا آخر این ماه را «چله خرد» می‌گویند. [http://www.behtour.com/%D8%A2%D8%AF%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%85/%D8%A2%D8%AF%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%85-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C]
خراسان یکی از جاهایی است که جشن چله تموز هنوز در آن کم و بیش وجود دارد.
 
شعر معروف خراسانی
*نه از شو مو منالم نه که از روز - نه از یلدا گیله درم نه چله تموز
هموقذر فهمیدم دمین ای دنیا - که آسونی د بعد سختی میه هنوز
*نه از شب من گله و ناله دارم و نه از روز- نه از یلدا و نه از تموز. در قدیم روزهای بعد از نوروز را به دو چهل تقسیم می کردند چل روز اول که چله معتدل است و چل روز بعد که روزهای گرما است بعد از چله دوم چله تموز شروع می شود.که داغ ترین روزهای سال است.
 
==سعدی==
*عمر برَف است و آفتاب تموز (تیر)

منوی ناوبری