پرش به محتوا

امواج تراهرتز: تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
(ایجاد یک مقاله نو از طریق ایجادگر)
برچسب: منبع‌دهی نادرست (AF)
 
بدون خلاصۀ ویرایش
در [[فیزیک]]، تابش تراهرتز قسمتی از [[امواج الکترومغناطیسی]] است که در محدوده [[فرکانس]] 0.3 تا 3 تراهرتز قرار دارد. اصطلاح تراهرتز به تابش الکترومغناطیسی در بازه فرکانس بین طیف فرکانسی ریزموج، 300 [[گیگاهرتز]] (3×10<sup>11</sup> [[Hertz|Hz]] ) و طیف فرکانسی مادون قرمز، 3000 گیگاهرتز (3×10<sup>12</sup> Hz) گفته می شود. از نقطه نظر طول موج، محدوده این امواج بین 0.1 mm (یا 100&nbsp;[[Micro-|μ]]m) تا 1.0 mm است.
از نقطه نظر عملی، تابش تراهرتز به دلیل نمایاندن ناحیه ای در الکترومغناطیس که فرکانس الکترومغناطیسی ان از دسترسی مستقیم دور مانده و باید توسط خصوصیات جایگزین [[طول موج]] یا [[انرژی]] اندازه گیری شو، بسیار مورد توجه است. به دلایلی که گفته شد، تابش تراهرتز ناحیه ای را به ما نشان می دهد که در ان امکان تولید و سوار سازی ( یا مدولاسیون) سیگنال های الکترومغناطیسی همدوس توسط ابزارهای رایج برای تولید امواج رادیویی و ریزموج همدوس، وجود ندارد و بنابراین ابزارهای و روش های جدیدی نیاز است.
==مقدمه==
تابش تراهرتز بین دو طیف تابشی [[فروسرخ|مادون قرمز]] و [[ریزموج]] قرار می گیرد و برخی ویژگی های خود را در هر کدام از آن ها نشان می دهد. مانند مادون تابش قرمز و ریزموج، تابش تراهرتز نیز در خط دید مستقیم حرکت می کند و یک تابش غیر یونیزه کننده است. مانند تابش ریزموج،تابش تراهرتز می تواند در در گستره ی وسیع و متفاوتی از مواد غیر فلزی نفوذ کند. این امواج میتوانند از میان لباس، کاغذ،مقوا، چوب، ساختمان های سنگی، پلاستیک ها و [[سرامیک|سرامیک ها]] عبور کند. عمق نفوذ آن کمتر از تابش ریزموج خواهد بود.نفوذ تابش تراهرتز در مه و ابر ها ناچیز است و نمی تواند در آب مایع و فلز نفوذ کند.<ref>[http://cerncourier.com/cws/article/cern/28777 JLab generates high-power terahertz light] Retrieved 12 May 2010.</ref>
==منبع==
۴۳

ویرایش