پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «سلاح دوش‌پرتاب»

بدون خلاصه ویرایش
جز (Ogaden صفحهٔ موشک دوش‌پرتاب را به سلاح دوش‌پرتاب منتقل کرد)
[[پرونده:AT4 rocket launcher.jpg|thumb|300px|[[توپ بدون لگد]] سوئدی آتی-۴. سلاح‌های دوش‌پرتاب مشکل [[لگد (جنگ‌افزار)|لگد]] را با خروج گاز حاضل از انفجار از پشت سلاح حل کرده‌اند.]]
'''موشکسلاح دوش‌پرتاب''' سلاحی سبک است که [[پرتابه|پرتابه‌ای]] است که با موشک‌اندازرا به سوی هدفی شلیک می‌شودمی‌کند و اندازهٔ آن به صورتی است که انسان می‌تواند آن را بر شانه خود حمل و شلیک کند.
 
سلاح‌های دوش‌پرتاب به دو دسته تقسیم می‌شوند: [[توپ بدون لگد]] که به شکل لوله‌ای باز است و گازهای واکنشی پرتاب از پشت آن خارج می‌شود و از گلوله‌های معمولی استفاده می‌کند. انواع کوچکتر و سبکتر توپ‌های بدون لگد همچون [[توپ کارل گوستاو]] قابلیت استفاده به عنوان سلاح دوش پرتاب را دارند. نوع دوم سلاح‌هایی هستند که از سیستم [[آر.پی.جی]] یا گلوله‌های دارای پیشرانه [[راکت]] استفاده می‌کنند. در این سلاح‌ها شلیک به وسیله مقدار کمی مواد منفجره یا با سیستم فشار گاز در یک [[راکت‌انداز]] کوچک انجام می‌شود و پس از اینکه راکت مسافتی را طی کرده و از شخص شلیک‌‌ کننده فاصله گرفتگرفت، فیوز آن فعال شده و روشن می‌شود و پس از آن نیروی پیشرانه گلوله از راکتی که پشت کلاهک جنگی قرار گرفته تأمین می‌شود. انواع پیشرفته‌تر این راکت‌ها به سیستم هدایتی مجهزند و به عنوان موشک دوش‌پرتاب شناخته می‌شوند و بقیه قابلیت هدایت شوندگی ندارند و مسیر آن‌ها با نشانه‌گیری مشخص می‌شود. بعضی از انواع راکت‌های دوش‌پرتاب (مثل [[ام-۷۲ لا]]) یک‌بار مصرف و برخی نیز (مانند [[آرپی‌جی-۷]]) قابل استفاده دوباره هستند.
 
انواع کوچکتر و بدون سیستم هدایتی معمولا در جنگ‌های نزدیک و برای مسافت‌های کوتاه کاربرد دارند و موشک‌های بزرگتر و هدایت‌شونده بیشتر برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌شوند. کاربرد اصلی این سلاح در جنگ‌های ضدتانک است هرچند علیه تأسیسات و بناها هم تأثیرگذارند.
۵۳۲

ویرایش