Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «حشره‌شناسی پزشکی»

جز
ربات: مرتب‌سازی رده‌ها؛ زیباسازی
جز
جز (ربات: مرتب‌سازی رده‌ها؛ زیباسازی)
# رده صدپایان
# رده هزارپایان
تمام این رده‌ها شامل موجوداتی هستند که از نظر پزشکی کم وبیش اهمیت دارند.به عنوان مثال پشه آنوفل ناقل عامل بیماری مالاریا، [[مگس تسه‌تسه|مگس‌های تسه تسه]] و سیمولیوم به ترتیب [[ناقل]] عامل بیماریهای مرض خواب وکوری رودخانه، [[پشه خاکی|پشه خاکیها]]ها ناقل عامل بیماری [[سالک]] می‌باشند.
 
صفات عمومی حشرات:
== ضمائم دهانی ==
در حشرات مختلف متفاوت استو تا حدودی به نوع تغذیه حشره بستگی دارد.که نوع ابتدایی آن نوع ساینده در [[ملخ]] می‌باشد.حس بینائی:رشد این حس در گونه های مختلف حشرات متفاوت است. چنانچه در حشراتی که در زیر زمین و نقاط تاریک زندگی می کنند اعضاء بینائی رشد کمی داشته و یا از بین رفته اند و در بقیه حشرات این حشرات این اعضاء شامل چشم های ساده و چشمهای مرکب می باشند.
(1۱) چشمهای ساده به صورت نقاط شفاف در طرفین و یا جلوی سر قرار دارند، چشم های ساده جانبی در لاروها از 1۱ تا 7۷ عدد در هر طرف سر تغییر می کنند. چشمهای ساده پشتی در حشرات کامل و پوره حشرات با دگردیسی ناقص وجود دارند و معمولا سه عدد هستند که یکی در قسمت پیشانی به نام چشم ساده میانی و دو عدد دیگر در طرفین پیشانی مشاهده می شوند. متشکل از سلولهای بینائی که محور آن رابدوم Rhabdom را تشکیل می دهد. مشاهده می شود . در بعضی حشرات لایه سلول های رنگین در زیر شبکیه قرار دارد و در بعضی از لاروها ساختمان این چشمها بسیار ساده و فقط از چند سلول بینائی تشکیل یافته است
فصل دوم
(2۲) چشمهای مرکب در حشرات کامل به تعداد یک جفت در طرفین سر به اشکال بیضی، گرد، نیم کروی و یا لوبیائی قرار دارند وعضو اصلی بینائی هستند.هرچشم مرکب ازچند واحد بینائی به نام اوماتیدی Ommatidie تشکیل شده و تعداد آنها در حشرات مختلف متفاوت است. چنانچه در کرم شب تاب2500،تاب۲۵۰۰، در مگس خانگی 4000۴۰۰۰ و در سوسک Dytiscus 9000۹۰۰۰ عدددر هر چشم مرکب می باشد.هر اوماتیدی شبیه یک چشم ساده بوده و از سه قسمت قرنیه، عدسیه، وشبکیه یافته است. قرنیه به شکل عدس کوچک و شفاف از جنس کوتیکول است عدسیه متشکل از چهار سلول بلوری است که به مخروط بلوری مرسوم است . شبکیه از 6۶ تا8تا۸ سلول حسی طویل و رنگی تشکیل شده و در محور بینائی یا رابدوم قرار دارند.عدسیه وشبکیه هر اوماتیدی به وسیله غلافی از سلولهای رنگین به نام عنبیه احاطه شده اند .انتهای رشته های عصبی سلولهای بینائی به عصب های مربوط و سپس به عقده های بینائی در مغز جلوئی متصل می گردند
طرز بینائی در چشمهای مرکب – بینائی در اوماتیدی ها، یا به طریق تشکیل تصویر پهلوی هم صورت می گیرد . در این حالت اوماتیدی ها از یکدیگر مجزا بوده و هر یک از آنها تصویر قسمتی از جسم مورد نظر را در قاعده عدسیه به طور معکوس می سازد و تصویر کامل و حقیقی از پهلوی هم قرار گرفتن این تصاویر حاصل می گردد و این حالت در پروانه های روز پرواز و زنبورها ومگس ها و سخت بالپوشان وجود دارد و یا اوماتیدها از یکدیگر مجزا نبوده و تصویر نهائی از روی هم قرار گرفتن چندین تصویر جزء حاصل می گردد. و این حالت در پروانه های روزپرواز و زنبورها و مگس ها و سخت بالپوشان وجود دارد و یا اوماتیدها از یکدیگر مجزا نبوده و تصویر نهائی از روی هم قرار گرفتن چندین تصویر جزء حاصل می گردد. حشرات بر خلاف انسان اشعه ماوراء بنفش را تشخیص می دهند، ولی بر عکس، اکثر آنها رنگ قرمز را درک نمی کنند. به همین لحاظ رنگها در نظر حشرات با آنچه ما می بینیم فرق دارد.
 
 
== اعمال گردش خون ==
# رساندن مواد غذایی، [[هورمون|هورمون‌ها]]‌ها،، املاح به بافتهای مورد نظر.
# وظیف تعادل (Balance) بین املاح و پ‌هاش(pH) خون.
# کمک به عمل پوست اندازی.
* متولیان، سید علی. حشره‌شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین. [[دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران]]-۱۳۸۰
 
[[رده:علم بهداشت]]
[[رده:حشره‌شناسی]]
[[رده:علم بهداشت]]