پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دهالاگیری»

۱۰۵ بایت اضافه‌شده ،  ۸ سال پیش
جز
(+ اصلاح ارقام + میان‌ویکی به en:Dhaulagiri)
| گونه =
|نخستین صعود = ۱۹۶۰}}
 
'''Dhaulagiri (دائولاگیری)''' (Dhaulagiri) به معنای "کوهستان سفید" بخشی از رشته کوههای هیمالیا می باشد که در شمال غربی Pokhara (پُخارا) درناحیه ی شمال [[نپال]] مرکزی قرار گرفته است. ارتفاع آن به ۸۱۶۷ متر می رسد.خط الراس منتهی به دائولاگیری بالغ بر ۳۰ کیلومتر می باشد و دورادور آنرا یخچالها و یخشارها (آبشارهای یخی) فراگرفته اند. در کنار برج اصلی کوه چندین تاج بلند قرار دارد که از شرق تا غرب گسترده شده اند و هر یک بیش از ۷۲۰۰ متر ارتفاع دارند.<br />
در ۱۳ می ۱۹۶۰ نخستین صعود دائولاگیری توسط تیمی مشترک از کوهنوردان سوئیس، اطریش و نپال صورت گرفت". کورت دیمبگر"،" پیتر داینر"،" ارنست فورر"،" آلبین شلبرت" به همراه نیما دورجی و ناوانگ دورجی فاتحان نخست کوه بودند. سرپرستی صعود را مکس ایزلین بر عهده داشت. این تیم از مسیر یال شمال شرقی قله را فتح نمود، که امروزه بعنوان مسیرعادی کوه شناخته می شود. کورت دیمبرگر از فاتحان نخست کوه پیش از این به همراه [[هرمان بول]] قله بروپیک را فتح کرده بود و با صعود دائولاگیری دومین شخصی بود که به دو قله ۸۰۰۰ متری صعود می کرد.
در صعود سال ۱۹۶۰ کوهنوردان برای نخستین بار توسط هواپیما به منطقه اعزام شدند، گرچه با سقوط هواپیما در نزدیکی کوهستان برای مدتها اعزام کوهنوردان با هواپیما ممنوع شد.
{{پانویس}}
[[رده:هیمالیا]]
[[رده:کوه‌های نپال]]
[[رده:کوه‌های هشت هزار متری]]
 
[[en:Dhaulagiri]]
۱۱٬۲۳۰

ویرایش