پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «سینت مارتن»

جز
ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان
جز (ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان)
 
== تاریخچه ==
[[کریستف کلمب]] در طی دومین دور از سفرهایش به جزایر [[هند غربی]] در ۱۴۹۳، با دیدن جزیرهٔ سن مارتن آن را ''ایسلا ده سن مارتن'' نامید. علت این نام‌گذاری مصادف‌شدن آن روز با ۱۱ نوامبر، روز گرامی‌داشت مارتین قدیس بود. با این حال علی‌رغم آنکه او این جزیره را جزو قلمرو اسپانیا به‌حساب آورد هرگز بر خاک آن پانگذاشت و دولت اسپانیا نیز این جزیره را آنقدر حائز اهمیت ندانست که برای مسکونی‌ساختنش اقدام کند.
 
در مقابل اما، دولت‌های فرانسه و هلند هر دو مایل به تصاحب این جزیره بودند. از یک سو فرانسویان می‌خواستند تا جزیره‌های واقع در بین [[ترینیداد]] و [[برمودا]] را تحت استعمار خود درآورند و هلندیان نیز از سوی دیگر، جزیرهٔ سنت مارتن را مکانی مناسب در نیمه‌راه مستعمراتشان در [[نیو آمستردام]] ([[نیویورک]] امروزی) و [[برزیل]] می‌دیدند. مردم کمی در این جزیره زندگی می‌کردند و درنتیجه هلندیان در ۱۶۳۱ به‌راحتی آنجا را دراختیار خود گرفته و دژ آمستردام را به‌منظور مقابله با مهاجمان در جزیره برپاساختند. یان کلزن فان کمپن نخستین فرماندار جزیره شد و دیری نپایید که کمپانی هند شرقی هلند کار استخراج نمک درآنجا را آغاز نمود. دولت‌های فرانسه و [[بریتانیا]] نیز بخش‌های دیگری از جزیره را دراختیار خود گرفتند.
 
=== سده بیستم ===
با فروپاشی برده‌داری، کشت و زرع نیز رو به کاهش گذاشت و اقتصاد جزیره دچار مشکل شد. اما با اعلام بخشودگی گمرکی در بندر سنت مارتن در ۱۹۳۹ این اقتصاد بار دیگر رو به شکوفایی گذارد. نیمهٔ هلندی جزیره در دههٔ ۱۹۵۰ بر صنعت توریسم متمرکز شد و نیمهٔ فرانسوی نیز همین مدل را دو دههٔ بعد دنبال کرد. با توجه به فرانسوی-هلندی بودن جزیره، گردشگران بیشتری نیز در مقایسه با جزیره‌های اطراف به سنت مارتن می‌آیند و [[فرودگاه بین‌المللی پرنسس جولیانا]]، یکی از پررفت‌وآمدترین فرودگاه‌ها در شرق کارائیب به‌شمار می‌رود.
 
در این مدت جمعیت جزیره نیز به‌طور چشمگیری رو به‌فزونی گذاشت و از ۵۰۰۰ نفر به ۸۰۰۰۰ نفر در اواسط دههٔ ۱۹۹۰ افزایش یافت. همچنین مهاجرت‌ها از نقاط مختلفی همچون [[آنتیل کوچک]]، [[کوراچائو]]، [[هائیتی]]، [[جمهوری دومینیکن]]، [[ایالات متحده]]، [[اروپا]] و [[آسیا]] به سنت مارتن سبب شد تا جمعیت بومی جزیره در اقلیت قرار گیرد.
۴٬۲۵۸٬۵۹۲

ویرایش