پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «آشوری‌های عراق»

جز
بدون خلاصه ویرایش
جز (ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان)
جز
جمعیت اشوریانآشوریان عراق حدود یک ملیونمیلیون و بانصدپانصد هزار نفر است . بر اثر جنکهایجنگهای عراق_ایران و عراق _ کویت وبسو پس از سقوط صدام نیز بعلتبه‌علت حمله وحشیانه کروههایگروههای تروریستی و متعصبین مذهبی اکثریت انهاآنها کشور را ترک کرده و به خارج مهاجرت کرده اند،کرده‌اند، بطوریکه اینک فقط ۶۵۰،۰۰۰نفر۶۵۰،۰۰۰ نفر از أنانآنان در عراق باقی مانده اندمانده‌اند.بزرکترین بزرگترین مراکز تجمع انهاآنها در بغداد واستانهایو استانهای نینوا و دهوک میباشد،می‌باشد، همجنینهمچنین در استانهای اربیل و کرکوک و بصره نیز موجود هستند و شمار کمی درشهرهایدر شهرهای رومادی، حله، ناصریه، میسان، اسکندریه، تکریت سکونت دارند.بزرکترین فرقهبزرگترین هایفرقه‌های دینی انهاآنها عبارتند از: ( کلیسای کلدان کاتولیک)،( کلیسای شرق اشوریآشوری)، ( کلیسای سریان ارتودوکس)، ( کلیسای سریان کاتولیک)، ( کلیسای شرق قدیم). در طول تاریخ عراق همیشه دجاردچار قتل عام و ظلم و ستم شدهشده‌اند اندو وبیشبیش از ( ۳۰۰ ) روستای انهاآنها منهدم کردیدهگردیده است . قتل عام اشوریانآشوریان در ۷ اغسطس ۱۹۳۲ در شهر سمیل از قتل عامهای بزرکیبزرگی است که توسط رزیمرژیم بغداد از انهاآنها شده است، که هر سال مراسیممراسم مخصوصی برای یاد بودیادبود قربانیان این کشتار برکذار میبرگزار شودمی‌شود.
احزاب و کروههایگروههای سیاسی اشوریانآشوریان عراق عبارت هستند از: ( مجلس ملی کلدانی سریانی اشوریآشوری)، ( حرکت دمکراتیک اشوریآشوری( (حرکت تجمع سریان مستقل)،( (اتحاد میهنی بیت نهرین)، ( حزب میهنی اشوریآشوری( (حزب اتحاد دمکرات کلدان)،( (حزب دمکرات بیت نهرین)، ( مجلس ملیت کلدان)،( (منبر دمکراتیک کلدان)،( (کنکره عام اشوریآشوری( (حزب دمکرات مسیحی)،( (سازمان کلدواشور کمونیست ). اشوریهاآشوریها حق انتخاب (۵) عضو اشوریآشوری برای برلمانپارلمان عراق و(۵) عضو برای برلمانپارلمان اقلیم کردستان و برای هر یک از مجالس استانهای بغداد و نینوا و بصره و سلیمانیه یک عضو و برای هر یک از مجالس استانهای اربیل و دهوک دو عضو دارند، که این اعضا باید اشوریآشوری باشند وباو با رای اشوریهاآشوریها نیز انتخاب می شوندمی‌شوند. همجنینهمچنین در کابینه حکومت بغداد یک وزیر و در کابینه حکومت اقلیم کردستان
نیز یک وزیر اشوریآشوری وجود دارد. در انتخابات سالهای ۲۰۰۹_۲۰۱۰ مجلس ملی کلدانی سریانی اشوریآشوری توانست در انتخابات مجالس استانهای بغداد و نینوا کورسیکرسی مخصوص اشوریهاآشوریها را کسب کند و در انتخابات برلمانپارلمان کردستان عراق نیز (۳) کورسیکرسی مخصوص اشوریهاآشوریها و (۱) کورسیکرسی مخصوص ارامنه را بدست اورد،آورد، اما در انتخابات برلمانپارلمان عراق (۲) کورسیکرسی ( نماینده کاننمایندگان نینوا و دهوک) نصیب انآن کردیدگردید. علاوه بر این مجلس ملی کلدانی سریانی اشوریآشوری یک وزیر در کابینه حکومت کردستان دارند.
در این انتخابات(۲۰۰۹-۲۰۱۰) نصیب حرکت دمکراتیک اشوریآشوری بدست اوردنآوردن(۳) کورسیکرسی در برلمانپارلمان عراق و(۲) کورسیکرسی در برلمانپارلمان اقلیم کردستان و شکست در انتخابات مجالس استانهای نینوا و بغداد بود. حرکت دمکراتیک اشوریآشوری دارای یک وزیر در کابینه حکومت بغداد می باشدمی‌باشد.
برای مجالس استانهای اربیل و دهوک و سلیمانیه هنوز انتخابات جدیدی انجام نشده وجنینو چنین مقرر است که در سال ۲۰۱۲ برکذاربرگزار شود . عضو مجلس استان بصره از حزب اتحاد دمکرات کلدان میباشدمی‌باشد. انتخابات مجلس استان کرکوک نیز بتعویقبه‌تعویق انداخته شده است.
 
[[رده:جامعه عراق]]
۳٬۳۷۷

ویرایش