پرش به محتوا

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «دریاچه»

۱٬۸۵۵ بایت اضافه‌شده ،  ۹ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
جز (r2.7.1) (ربات افزودن: gd:Loch-uisge)
{{بهبود منبع}}
[[پرونده:St Mary Lake - Wild goose Island.jpg|300px|thumb|دریاچهٔ سنت ماری در [[مونتانا|ایالت مونتانا]] در آمریکا.]]
 
'''دریاچه''' محدودهٔ آبی است که به آب‌های آزاد راهی ندارد (دریاچه بزرگتر از [[آبگیر]] است ) . بعضی از دریاچه‌ها به قدری بزرگ هستند که در صحبت محاوره از آنها به عنوان دریا نام برده می‌شود . دریاچه‌ها همانند [[رود|رودها]] جاری نمی‌شوند و ساکن هستند . بیشتر دریاچه‌ها دارای آب تازه هستند و اکثر آنها در [[نیمکره شمالی]] هستند . بیش از ۶۰٪ دریاچه‌های جهان در [[کانادا]] قرار گرفته‌اند.{{مدرک}} همچنین [[فنلاند]] به عنوان سرزمین هزار دریاچه شناخته می‌شود (۱۸۷،۸۸۸ دریاچه در فنلاند وجود دارد که ۶۰،۰۰۰ عدد از آنها بزرگ هستند) .<ref>[http://www.stat.fi/index_en.html آمار فنلاند]</ref>
 
بعضی از دریاچه‌ها ساخته دست بشر هستند . این دریاچه‌ها به منظورهای مختلفی نظیر تولید برق (به عنوان مثال دریاچه پشت سدها)، برای استفاده از آب آنها برای کشاورزی و یا در خانه‌ها و یا برای تفریح ساخته شده‌اند . شناخته شده‌ترین دریاچه‌های جهان عبارتند از :
 
* [[دریای مازندرانخزر]]،
* [[دریاچه ویکتوریا]]،
* [[دریاچه خوارزم]] (آرال)،
** [[دریاچه ایری]]
** [[دریاچه اونتاریو]]
 
==دسته‌بندی زیست‌محیطی==
دریاچه‌ها را در پژوهش‌های علمی زیست‌محیطی به دسته‌های زیر تقسیم می‌کنند<ref> برابرنهاده‌های فرهنگستان زبان فارسی: [http://www.nipc.net/vajeh/VajehayeMosavab_Daftar8/08Howze.pdf دفتر هشتم]. بازدید: نوامبر ۲۰۱۱.</ref>:
*دریاچه کم‌پرورد<ref>oligotrophic lake</ref>: دریاچه‌ای عمیق و صاف با مواد آلی و مغذی کم و اکسیژن محلول بسیار.
*دریاچه میان‌پرورد<ref>mesotrophic lake</ref>: دریاچه‌ای با مواد مغذی نه چندان کم که از نظر گیاهی و جانوری نسبتاً بارور است.
*دریاچه بیش‌پرورد<ref>eutrophic lake</ref>:دریاچه‌ای کم‌عمق با مواد مغذی بسیار که موجب تولید [[جلبک]] و کمبود ماهی و اکسیژن محلول می‌شود.
*دریاچه تک‌آمیختی<ref>monomictic lake</ref>: ویژگی دریاچه‌ای نسبتاً عمیق که در آن سالی یک بار لایه‌بندی و چرخه آمیختگی رخ می‌دهد.
*دریاچه دوآمیختی<ref>dimictic lake</ref>: ویژگی دریاچه‌ای که معمولاً سالی دو بار در آن لایه‌بندی و چرخه آمیختگی رخ می‌دهد.
*دریاچه روبه‌زوال<ref>senescent lake, extinction lake</ref>: دریاچه بیش‌پروردی که براثر ازدیاد گیاهان و از دست دادن تدریجی و مستمر آب در حال تبدیل شدن به باتلاق است.
*دریاچه خشک<ref>dry lake</ref>: محلی که پیش‌تر دریاچه بوده، ولی اکنون یا باتلاقی است یا به کلی خشک شده‌است.
 
== جستارهای وابسته ==
* [[موجودیت آب در کره زمین]]
 
== منابع و پانویس‌ها==
{{پانویس}}
{{جغرافیا-ایران-خرد}}
۱۴۹٬۵۳۹

ویرایش