پرش به محتوا

انجمن بین‌المللی کارگران: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
(+{{ادغام با|انجمن بین‌المللی کارگران}})
{{بدون منبع}}
{{ادغام با|انجمن بین‌المللی کارگران}}
[[پرونده:FRE-AIT.svg|thumb|180px|left|لوگوی که اولین بار توسط شورای فدرال اسپانیای بین‌الملل اول به کار گرفته شد.]]
{{بدون منبع}}
'''انجمن بین‌المللی کارگران''' {{انگلیسی|International Workingmen's Association}} ([[۱۸۶۴ (میلادی)|۱۸۶۴]] - [[۱۸۷۶ (میلادی)|۱۸۷۶]]) که '''بین‌الملل اول''' یا '''انترناسیونال اول''' نیز خوانده می‌شود، اتحاد سوسیالیست‌های جهان و انجمنی تحت تأثیر عقاید [[کارل مارکس]] بود. پس از بروز اختلاف بین افراد تأثیرگذار در سال ۱۸۷۶ فرو پاشید و [[بین الملل دوم]] در سال‌های بعد با تفکرات سوسیال دموکراسی تجدید حیات یافت.
'''انجمن بین‌المللی کارگران''' سازمانی جهانی است که برای اتحاد طبقه کارگر از سراسر دنیا تشکیل شده است. تنها اعضای طبقه کارگر می‌توانند عضو این سازمان شوند.
 
واژه انترناسیونال به معنای بین‌الملل به آن سازمان‌های جهانی کارگری اطلاق می‌شد که از اواخر قرن ۱۹ تا اواسط قرن ۲۰ در دوره‌های مختلف تکامل جامعه تشکیل شد. الهام‌بخش تشکیل آن آموزش مارکسیسم و اساسش همبستگی بین‌المللی کارگران و زحمتکشان کشورهای مختلف بود.
[[اتحادیه کمونیست (ایالات متحده)]]، [[جنبش آزادی خلق]]، و [[انجمن کارگران دیترویت]] از اعضای این انجمن هستند.{{مدرک}}
 
نخستین جامعه بین‌المللی کارگران که بعداً به ''بین‌الملل اول'' معروف شد در سال ۱۸۶۴ توسط [[کارل مارکس]] پایه‌گذاری شد. مدت‌ها بود که مارکس و [[فردریش انگلس]] برای ایجاد حزب طبقه کارگر مبارزه می‌کردند و تأسیس انترناسیونال به مثابه سازمان بین‌المللی [[پرولتاریا]] ثمره این مبارزه و پیروزی مارکسیستی در جنبش کارگری یک قرن پیش بود. بر اثر رشد سرمایه‌داری در نیمه دوم قرن نوزدهم و اعتلای نهضت کارگری و دموکراتیک دراغلب کشورهای پیش افتاده و لزوم همبستگی و کمک متقابل این نهضت‌ها در مقیاس جهانی، تشکیل سازمان بین‌المللی کارگران به یک ضرورت تاریخی مبدل شده بود. انترناسیونال اول در [[۲۸ سپتامبر]] [[۱۸۶۴ (میلادی)|۱۸۶۴]] در [[لندن]] تأسیس شد. اعلامیه تشکیل آن را مارکس نوشته است. این سند به برنامه پرولتاریای انقلابی در قرن نوزدهم مبدل شد و در آن وظیفه پرولتاری سرنگون ساختن قدرت سرمایه و استقرار حکومت کارگران از طریق مبارزه سیاسی تعریف شده بود.
ارگان این انجمن نشریه «[[اتحاد کارگران]]» است.{{مدرک}}
 
احزاب کارگری در آن زمان به شکل شعب این سازمان بین‌المللی در کشورهای مختلف تأسیس یافتند. در کم‌تر از دو سال ۲۰ سازمان از این قبیل، تقریباً در تمام کشورهای اروپا و در سایر قاره‌ها تشکیل شد. مارکس در تمام مدت موجودیت انترناسیونال اول عضو شورای عمومی آن بود و همراه با انگلس و سایر طرفداران [[سوسیالیسم]] علیه عقاید خرده بورژوایی در جنبش کارگری به شدت مبارزه کرد. چاپ کتاب [[سرمایه (کتاب)|سرمایه]] ([[کاپیتال]]) در سال ۱۸۱۷ وسیله بسیار مهم ترتیب سازمان‌های کارگری در روح [[مارکسیسم]] و پیروزی [[سوسیالیسم]] بود.
[[حزب کارگر سوسیالیست انقلابی(ایالات متحده)]] از بنیان‌گذاران این سازمان بود.{{مدرک}}
 
مهم‌ترین کنگره‌های انترناسیونال اول در این مرحله از سال ۱۸۶۶ هر سال یک بار به ترتیب در شهر ژنو، لوزان و بروکسل و بازل تشکیل شد. در مرحله بعدی مبارزه داخلی انترناسیونال اول علیه [[آنارشیسم]] جریان یافت که در [[اسپانیا]] و [[ایتالیا]] طرفدارانی داشت. مارکس و طرفدارانش ماهیت ضد پرولتری و فعالیت‌های سازمان‌شکنانه [[آنارشیسم]] را فاش کرده و پیروزی سوسیالیسم را تامین نمودند.
[[رده:تشکل‌های کارگری]]
 
به هنگام اعلام [[کمون پاریس (۱۸۷۱)|کمون پاریس]]، انترناسیونال اول فعالیت درخشانی انجام داد و از مبارزه قهرمانانه کارگران پاریس پشتیبانی کرد و پس از شکست آن، فعالیت‌های پردامنه‌ای را علیه ترور خونین بورژوازی [[فرانسه]] سازمان داد. پس از شکست کمون پاریس در همه کشورها فشار و تضییق علیه انترناسیونال اول شدت بی‌سابقه‌ای یافت. عناصر مردد و متزلزل کناره‌گیری کردند و به تدریج ادامه فعالیت مرکز کار انترناسیونال اول در اروپا غیر ممکن شد. به این جهت در کنگره لاهه در سال ۱۸۷۲ تصمیم گرفته شد این مرکز به [[نیویورک]] منتقل شود.
[[en:International Working People's Association]]
 
[[fr:International Working People's Association]]
انترناسیونال چهار سال بعد طی کنفرانس فیلادلفیا رسماً منحل گشت.
 
{{تاریخ-چپ-خرد}}
 
[[رده:کمونیسم]]
[[رده:چپ‌گرایی]]
 
[[ca:Primera Internacional]]
[[cs:Internacionála (politika)]]
[[de:Internationale Arbeiterassoziation]]
[[en:International Working PeopleWorkingmen's Association]]
[[eo:Unua Internacio]]
[[es:Asociación Internacional de los Trabajadores]]
[[eu:Lehen Internazionala]]
[[fr:Association internationale des travailleurs]]
[[gl:Asociación Internacional de Traballadores]]
[[he:האינטרנציונל הראשון]]
[[ja:第一インターナショナル]]
[[lt:I Internacionalas]]
[[nl:Eerste Internationale]]
[[pl:Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników]]
[[pt:Associação Internacional dos Trabalhadores]]
[[zh:第一国际]]
۱۶۳٬۵۱۰

ویرایش