پرش به محتوا

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «لوئی چهارم فرانسه»

جز
ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان
جز (ربات افزودن: vi:Louis IV của Pháp)
جز (ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان)
{{پادشاهان فرانک غربی}}'''لویی چهارم'''(زاده [[۹۲۰ (میلادی)|۹۲۰]]-درگذشت [[۱۰ سپتامبر]][[۹۵۴ (میلادی)]]) دارای لقب Transmarinus یا d'Outremer یا ''پادشاه آنسوی دریا''؛پادشاه؛ پادشاه [[قرانسه]] از [[۹۳۶ (میلادی)|۹۳۶]] تا سال مرگش بود. وی از دودمان [[کارولنژی‌ها]] بود. پدرش [[شارل ساده]] پادشاه فرانسه و مادرش ایدگیفو دختر [[ادوارد مهتر]] پادشاه [[انگلستان]] بود.
 
[[پرونده:Louis IV d'Outremer.jpg|thumb|right]]هنگامی که بزرگان کشور پدرش را برکنار کردند و [[روبر یکم]] را به جایش بر تخت نشاندند وی تنها دو سال داشت. هنگامی که سه ساله بود روبر یکم مرد و [[رودلف فرانسوی]] [[دوک]] [[بورگوندی]] به جایش بر تخت پادشاهی نشست. هنگامی که پدرش با خیانت به زندان افتاد و دربند شد مادرش لویی خردسال را برداشت و به انگلستان در آنسوی آب رفت.
 
هنگامی که در [[۹۳۶ (میلادی)|۹۳۶]] رودلف مرد،بزرگانمرد، بزرگان کشور به رهبری [[هوگوی بزرگ]] یکصدا از لویی خواستند تا به فرانسه برگردد. وی در [[۱۹ ژوئن]] همانسال به فرانسه آمد و در [[لوئان]] تاجگذاری کرد،ولیکرد، ولی فرمانرواییش به لوئان و بخش‌هایی از شمال فرانسه محدود می‌شد. وی اگرچه از خود در سالهای پادشاهیش زیرکی نشان داد،ولیداد، ولی کشورش دچار درگیریهای درونی و بیش از همه با هوگوی بزرگ [[کنت]] [[پاریس]] بود.
 
در [[۹۳۹ (میلادی)|۹۳۹]] او دچار برخورد با [[امپراتور]] [[اوتوی بزرگ]] بر سر [[لوران]] شد،ولیشد، ولی سرانجام با پیمان زناشویی وی با خواهر اوتو [[گربرگای ساکسونی]] این ستیزه خوابید. از این زناشویی دو پسر و یک دختر پدید آمد.
 
لویی چهارم در ۱۰ سپتامبر ۹۵۴ در [[رایمز]] از اسب به زمین خورد و درگذشت. پیکر وی را در [[کلیسای سن‌رمی]] به خاک سپردند.
۵۹۲٬۸۸۴

ویرایش