پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «قایق‌رانی»

جز
ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان
جز (ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان)
{{ورزش-خرد}}
 
در حقیقت ،حقیقت، مسابقات قایقرانی آبهای آرامآرام، ،نامینامی متداول برای دو گونه از قایقها ،قایقها، یعنی کایاک و کانوست . رشته کایاک با حرف و مواد کایاک یک نفره (K1)، کایاک دو نفره (K2) و کایاک چهارنفره (K4) شناخته می‌شود . رشته کانو با حرف C و مواد کانوی یک نفره (C1) ، کانوی دو نفره (C2) و کانوی چهار نفره ( C4) شناخته می‌شود .
 
قایق کایاک با پاروی دوکفه ،دوکفه، در حالی که قایق ران در وضعیت نشسته قرار دارد ،دارد، هدایت می‌شود . قایق رانان قایقهای کانوی کانادایی نیز با پاروهای تک کفه و در وضعیت زانو زده قایقهای خود را به جلو سوق می دهند . پاروها تحت هیچ شرایطی بر روی قایقها متصل نمی شوند ،شوند، به سخن دیگر ،دیگر، آزادی عمل در آن سلب نمی شود.
 
مسابقات قایقرانی ،قایقرانی، ورزشی تکنیکی است که شامل حرکات موزون متقارن ( کایاک) یا نامتقارن ( کانو) است. این مسابقات را می توان در هر یک از فواصل زیر سازمان دهی کرد.
 
برای مردان:کایاک یک نفره (K1) ، کایاک دونفره( K2) و کایاک چهارنفره (K4).
 
کانوی یک نفره(C1) ، کانوی دونفره (C2) و کانوی چهارنفره (C4).
 
برای زنان: کایاک یک نفره (K1) ، کایاک دونفره( K2) و کایاک چهارنفره (K4).
 
جدیدا فدراسوین جهانی قایقرانی ICf در نظر دارد رشته کانوکانادایی را هم برای زنان برگزار نماید زیرا در برخی از کشورها مسابقات رشته کانوکانادایی زنان انجام می شود.
یادآور می‌شود که هیچ گونه مسابقه ای برای مردان و زنان، به صورت مختلط وجود ندارد. فواصل رسمی تایید شده از سوی فدراسیون جهانی قایقرانی(ICF) عبارتند از: 200متر، 500متر،1000 متر و 5000متر که برای مردان و زنان مشابه است.
 
مسابقات فعلی ،فعلی، در بازی‌های المپیک ،المپیک، در 12 ماده، در مسابقات قهرمانی جهان بزرگسالان، در 27ماده و در مسابقات قهرمانی جهان جوانان، در 17 ماده برگزار می شود.
 
[منبع: فدراسیون قایقرانی ایران]
۵۹۲٬۸۸۴

ویرایش