پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «تاریخ سینما»

جز
ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان
جز (ربات:اصلاح فاصلهٔ مجازی)
جز (ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان)
تاریخ سینما ۱۰۰ سال قدمت دارد، از آخرین سالهای قرن ۱۹ام تا آغاز قرن ۲۱. تصاویر متحرک بتدریج از از کاوانهای شادی شروع شد و تا آنجا پیشرفت کرد که یکی از مهمترین ابزار ارتباطات و تفریحات و رسانه پرتعداد قرن ۲۰ شد. تصاویر متحرک فیلمها تحت تاثیر سه عامل هنر، تکنولوژی و سیاست بوده است.
== پیش از سینما ==
نمایش و رقص مولفه‌های مشترک بسیاری با فیلم داشت، از قبیل متن نمایش، نورپردازی، طراحی لباس، تولید، کارگردانی ،کارگردانی، بازیگری، بینندگی، مستمعین و درجه بندی . سابقه دو هنر فوق به هزاران سال قبل از فیلم بر میگردد. بسیاری از اصطلاحات فنی این دو حوزه نیز در آینده در نظریه و نقد فیلم بکار رفت مثل اصطلاح [[میزانسن]].
قدمت [[جعبه]] به [[ابن هیثم]] در کتابی از او با نام [[کتاب المناظر]] بر میگردد (۱۰۲۱م، قرن پنجم) و بعدها این دستگاه توسط [[گیامباتیستا دلا پارتا]] در سال ۱۶۰۰ تکمیل میشود. نور توسط یک سوراخ کوچک یا یک لنز در خارج از آن برعکس میشود، و بر روی یک سطح صاف یا صفحه نمایش داده میشود،
در سال ۱۷۴۰ و ۱۷۴۸ [[دیوید هوم]] در مقالات ''رساله ای درباره طبیعت آدمی'' و ''پرس و جویی درباب فرآیند فهم در آدمی]] به بحث درباره مشارکت و انگیزش مایه خیال بوسیله تصاویر میپردازد که عده ای گمان میکنند که اولین ارجاعات در مورد زبان فیلم است
 
[[پرونده:Muybridge race horse animated.gif|right|thumb|تصایر متحرک مویبریج از اسب.]]
در سال ۱۸۷۸ میلادی ،میلادی، [[ادوارد مویبریج]] با حمایت مالی [[للاند استانفورد]] که سیاستمدار و موسس [[دانشگاه استنفورد]] بود موفق به عکسبرداری پشت سر هم از اسبی به نام [[سالی گاردنر]] شد. این عکسهای متوالی توسط ۲۴ دوربین پشت سر هم برداشته شد. آزمایش فوق در ۱۱ ژوین در مزرعه ''پالو آلتو'' و با حضور نشریات برگزار شد. دوربینها به موازات حرکت اسب در یک مسیر مستقیم قرارداده شد و [[شاتر]] هر دوربین بوسیله سیمی که با سم اسب در ارتباط بود کنترل میشد. هر تصویر در یک هزارم ثانیه برداشت میشد.
فیلم بعدی که تجربه شد [[منظره باغ روندهای]] بود که در ۱۴ اکتبر ۱۸۸۸ میلادی بوسیله [[لوئیس پرینس]] در [[لیدز]]، ایالت [[یورکشایر]] غربی [[انگلیس]] ساخته شد. لذا انگلیس بعنوان اولین کسانی که تصویر متحرک دست یافته اند شناخته میشوند.
در ۲۱ ژوئن ۱۹۸۹ میلادی ،میلادی، ویلیام گرین حق امتیازی به شماره ۱۰۱۳۱ برای دوربین [[کرونوفوتوگرافیک]] اش گرفت. ظاهرا دوربین او قادر به گرفتن ۱۰ عکس بر روی فیلم [[سلولولید]] سوراخ دار بوده است. گزارشی از این دوربین در روزنامه عکسی انگلستان در تاریخ ۲۸ فوریه ۱۸۹۰ میلادی منتشر شد . گرین یک سری تصویر از قضیه را برای [[توماس ادیسون]] یعنی کسی که در آزمایشگاهش دستگاهی به نام [[کینتوسکوپ]] را ساخته بود ارسال کرد. این گزارش بار دیگر در مجله Scientific American در تاریخ ۱۹ آوریل همان سال به انتشار رسید. گرین در سال ۱۸۹۰ مکانی برای نمایش تهیه کرد اما سرعت پایین نمایش عکسها باعث عدم توجه چشم گیری به آن شد.
ویلیام کندی لاری دیکسون، که همکار ادیسون در لابراتوارش بود توانست با ساخت نواری از جنس سلولولید برای خودش اعتباری کسب کند. آنها برای تولید فیلم استودیویی به نام [[بلک ماریا]] ساختند. (به علت شباهت ساختمان استودیو با ماشین مخصوص حمل مجرمین که نامش بلک ماریا بوده است).
[[کینتوسکوپ]] با موفقیت در کل اروپا منتشر شد اما ادیسون هرگز این وسیله را خارج از [[آتلانتیک]] ثبت نکرد. این امر باعث شد تا از روی این دستگاه تقلیدهایی صورت گیرد، مثل دوربینی که بوسیله مخترع انگلیسی
رابرت و. پائول و بیرت اکرس شریکش ساخته شد.
پائول عقیده بر نمایش تصاویر متحرک برای گروهی از تماشاچیان عمومی به جای بینندگان خاص را داشت، از اینرو یک فیلم پروژکتر تولید کرد، اولین نمایش خودش را در ۱۹۸۵ انجام داد. در حول و حوش همین زمان، در فرانسه، [[آگوست و لوئی لومیر]] [[سینماتوگراف]] را اختراع کردند، یک دستگاه قابل حمل که سه قطعه دوربین، چاپگر و پروژکتور را در یکجا جا داده بود. آنها به زودی با [[فیلمهای واقع گرایانه]] خود به اصلیترین تولید کنندگان اروپا تبدیل شدند، کارهایی مثل [[کارگران کارخانه لومیر را ترک میکنند]] و کارهای خنده آوری مثل آب پاش آب پاشی میشود(هر دو در سال ۱۸۹۵). اولین نمایش عمومی فیلم [[موشن پیکچرز]] در اروپا،متعلقاروپا، متعلق به ماکس و امیل اسکلادانوسکی بود که با دستگاه آپاراتوس شان [[بایوسکوپ]] که یه دستگاه بدون لرزش بود از ۱ تا ۳۱ نوامبر ۱۹۸۵ انجام شد.
در می همان سال در آمریکا، [[اوژن آگوستین لائوست]] دستگاه [[ایدلوسکوپ]] را برای خانواده لاتهم طراحی کرد.
در این دوران فیلمها کمتر از ۱ دقیقه بودند و اغلب یک صحنه واقعی یا نمایشی را از یک اتفاق عمومی یا ورزش یا بزن و بکوب را نمایش میدادند. هنوز از دستکاری در فیلم خبری نبود: نه تدوینی و اکثرا بدون حرکت دوربین و صحنه مستقیم. شاخصه تازگی تصاویر متحرک خود به تنهایی کافی بود تا یکی از بزرگترین اتفاقات قرن اخیر باشد.
 
== دوران صامت ==
در دوران صامت پیوند تصویر با صدای همزمان برای مبدعین این امر ممکن نبود، در واقع روشی برای این کار تا اواخر ۱۹۲۰ پیدا نشده بود. از اینجهت در ۳۰ سال اول عمر سینما ،سینما، فیلمها صامت بودند هرچند که با موسیقی زنده و حتی گاهی هم جلوه‌های صوتی محیطی و حتی تفسیرهایی که توسط نمایش دهنده فیلم ارائه میشد همراه بود.
 
=== تاریخ سینما از ۱۸۹۵ تا ۱۹۰۶ ===
 
==== تجارت فیلم تا ۱۹۰۶ ====
اولین نمایش تجاری فیلم در ۱۴ آوریل ۱۸۹۴ در اطاقک کینتوسکوپ صورت گرفت. مشهود است که ادیسون در پی اختراع سیستم صوتی فیلم بوده ،بوده، اتفاقی که تا ۱۹۲۷ و در فیلم [[خواننده جاز]] صورت نگرفت. در ۱۸۹۶ فهمیدند که در صورت نمایش برای افراد بیشتر پول بیشتری حاصل خواهد شد . از این رو کمپانی ادیسون پروژکتوری که توسط آرمات و ژنکینز ساخته شده بود و نامش [[فانتسکوپ]] بود را گرفتند و به [[ویتاسکوپ]] تغییر نام دادند
 
== مراجع ==
۵۹۲٬۸۸۴

ویرایش