پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «پاروپامیز»

بدون خلاصه ویرایش
'''پارُپامیز''' یا '''پارپامیزوس''' (Paropamisus) یا '''قفقاز هندوستان''' (Caucasus Indicus). نام [[یونانی]] سرزمینی باستانی که در آن رشته‌کوه‌های [[آسیای میانه]]، یعنی کوه‌هائی که [[هندوکش]] را به رشته‌کوه‌های [[خراسان]] پیوند می‌دهد. این کوه‌ها عبارت‌اند از: از [[سفیدکوه]]، [[کوه بابا]] و کوههای هرات یا [[رشته‌کوه برکوت]]. [[افغانستان]] فعلی تقریباً از مجموع این رشته‌کوه‌ها و مناطق کوهستانی آن تشکیل شده‌است.
 
در منابع [[اکد|اَکَدی]] و [[عیلامی]]، نام ''[[پاراپامیز]]'' جایگزین نام [[گنداره]] شده (اکدی: pa-ar-ú-pa-ra-e-sa-an-na؛ عیلامی: [par-ru-ba-ra-e]-sa-na). نام دومی در نوشته‌های یونانیان باستان نیز آمده و مقصود کوهپایه‌های جنوب آب‌پخشان [[هندوکش]]، در نزدیکی سرزمین باستانی [[کاپیسا]] و شهر [[کابل]] امروزی بوده‌است. خاستگاه نام پاراپامیز را می‌توان در [[اساطیر ایرانی]] جست، "(سرزمین) آنسوی (سرزمین) بالای عقاب/قوش"، و نشان از نامی دارد که به [[اقوام ایرانی‌تبار|ایرانیان]] ساکن شمال هندوکش یا همان سرزمین باستانی [[باختر (بلخ)|باختر]] داده می‌شده‌است.<ref>[http://www.iranica.com/articles/gandhara- Encyclopaedia Iranica: GANDHĀRA. By Willem Vogelsang]</ref>
 
[[اسکندر مقدونی]] در سال ۳۲۸ پیش از میلاد، در مسیر راهش بسوی [[باختر (بلخ)|باختر]]، با وجود برف‌های بسیار و نبودن آذوقه و خستگی‌ها، بدرونبه درون این سرزمین راند و لشکر مقدونی دچار قحطی و سرمای سخت و درد و رنج بسیار گردید و عده ٔزیادی از سرما تلف شدند. وی در آنجا شهری بنام خود ''[[اسکندریه قفقاز]] (Alexandria on the Caucasus)'' ساخت که همان [[بگرام]] امروزی در شمال [[کابل]] می‌باشد.
 
== جستارهای وابسته ==
۶٬۶۳۴

ویرایش