تفاوت میان نسخه‌های «هلموت ریتر»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
میان ویکی
جز (ربات:اصلاح فاصلهٔ مجازی)
(میان ویکی)
 
 
'''هلموت ریتر''' {{انگلیسیآلمانی|Hellmut Ritter }} [[شرق‌شناس]]، کارشناس [[الهیات]] و متن‌شناسی زبانهای [[لاتین]] و [[یونانی]]، استاد زبانهای فارسی و عربی و نویسنده و پژوهشگر پرتوان [[آلمانی]] است.
 
== زندگی ==
'''هلموت ریتر''' در سال ۱۸۹۲ در [[لیشته ناو]] از توابع [[هسن]] [[آلمان]] پا به جهان گذارد. پس از پایان دوره دبیرستان حدود سه سال به تحصیل در زمینه خاورشناسی نزد [[کارل بروکلمان]] و [[پاول کاله]] مشغول بود.
پس از آن به [[استراسبورگ]] نزد [[تئودور نولدکه]]، لندآور و فرانک رفت و از آنان دروس الهیات و متن‌شناسی زبانهای لاتین و یونانی را آموخت. سال ۱۹۱۳ به عنوان پژوهشگر در مؤسسه تاریخ و تمدن خاور زمین در هامبورگ آغاز به کار کرد و در سال ۱۹۱۴ در سن ۲۲ سالگی آزمون شفاهی دوره دکترا را در دانشگاه بن پشت سر نهاد و در سال ۱۹۱۹ در سن ۲۶ سالگی بدون ارائه رساله تخصصی به کرسی استادی خاورشناسی دانشگاه [[هامبورگ]] فراخوانده شد.
 
در سال ۱۹۲۷ او را به ریاست انجمن آلمانی پژوهشهای خاور زمین در [[استانبول]] برگزیدند. در سال ۱۹۳۶ در آغاز به سمت دانشیاری و دو سال بعد به سمت استادی زبانهای عربی و فارسی دانشگاه استانبول برگزیده شد. در سالهای جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۴۹ ترکیه را ترک نکرد. در این سال بر کرسی استادی موقت و در سال ۱۹۵۳ بر کرسی استادی تمام وقت شرق‌شناسی دانشگاه [[فرانکفورت]] نشست. در سال ۱۹۶۹، در زمان پیری و ناتوانی، برای همیشه به آلمان بازگشت و به گونه‌ای پرشور به کار پژوهش سرگرم شد. ریتر در روز ۱۹ ماه مه ۱۹۷۱ در سن هشتاد سالگی چشم از جهان فرو بست.
 
== آثار ==
[[رده:خاورشناسان]]
[[رده:خاورشناسان اهل آلمان]]
 
 
[[de:Hellmut Ritter]]
۶۷۰

ویرایش

منوی ناوبری