پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «گالینوس»

۱٬۷۸۴ بایت اضافه‌شده ،  ۱۱ سال پیش
 
=== مرگ والرین و ادامهٔ بحران ===
در ژوئن سال ۲۶۰ پس از میلاد، والرین به‌دست [[شاپور یکم]]، پادشاه [[ساسانی]] دستگیر و زندانی شد و در اسارت درگذشت. با مرگ والرین، امپراتوری روم وارد بحران جدیدی شد و فرمانروایان مستقلی در سرتاسر کشور اعلام موجودیت نمودند. اما در این زمان اودناتوس، شاهزاده‌ای از یکی از مستعمرات خاوری روم که به امپراتوری وفادار بود موفق شد تا شاپور ساسانی را شکست داده و [[کوئیتوس]] را که تاج و تخت امپراتوری را غصب نموده بود در امسا ([[حمص]] امروزی در [[سوریه]]) سرکوب نماید. کارهای اودناتوس مورد تقدیر گالینوس قرار گرفت و او را فرماندار تمام نواحی شرقی نمود.
 
 
با این‌وجود بخش‌های شرقی همچنان زیر حملات ایرانیان قرار داشت و قبایل ژرمانیک نیز استان‌های راین و دانوب را چپاول کرده بودند. در این زمان تنها ایتالیا و بالکان بودند که گالینوس هنوز کنترل آنها را در اختیار خود داشت.
 
=== مرگ ===
گوت‌ها حملات خود را در سال‌های پایانی حکومت گالینوس از سر گرفتند و مانورهای تدافعی امپراتور در این میان تنها منجر به شورش [[اورئولوس]]، فرماندهٔ سواره‌نظام در مدیولانوم ([[میلان]] امروزی در [[ایتالیا]]) در سال ۲۶۸ میلادی و در دست گرفتن قدرت توسط او شد. گالینوس برای سرکوب فرماندهٔ شورشی به محاصرهٔ مدیولانوم پرداخت ولی در همانجا به قتل رسید. گزارش‌های مختلفی دربارهٔ چگونگی قتل او وجود دارد اما تمامی آنها بر این واقعیت صحه می‌گذارند که بیشتر مقامات تحت فرمان گالینوس خواهان مرگ او بودند. بر طبق نوشته‌های اورلیوس ویکتور و زوناراس، هنگامی که خبر کشته‌شدن گالینوس به رم رسید، سنای روم فرمان اعدام اعضای خانوادهٔ او و حامیانش را صادر کرد.
 
پس از مرگ گالینوس در ۲۶۸ پس از میلاد، کلودیوس که فرماندهی سواره‌نظام او را برعهده داشت با عنوان کلودیوس دوم امپراتور روم شد.
 
== منابع ==
۱۱٬۲۳۰

ویرایش