پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «تیتراژ»

۱٬۵۳۵ بایت حذف‌شده ،  ۱۰ سال پیش
جز
ویرایش Majid fki (بحث) واگردانده شد به آخرین تغییری که AliBot انجام داده بود
جز (ویرایش Majid fki (بحث) واگردانده شد به آخرین تغییری که AliBot انجام داده بود)
 
اصل هم همین است که فضاسازی‌ها، نتیجه نهایی را مشخص نکنند و نبایستی تمایل تماشاگر به دیدن فیلم یا خواندن کتاب، در اثر تماشای جلد یا تیتراژ، کاهش یابد چرا که خواندن کتاب با تماشای فیلمی که آخر داستانش را می‌دانیم، لطفی نخواهد داشت !
 
سینما هنر است نه صنعت و بر اساس این دیدگاه سازنده تیتراژ باید نگاه تکنوکرات هنرمندی به تالیف سینمایی اثر و فیلمنامه داشته باشد . در اندیشه فیلم رشد کند تا در استقلال دیگری به تعادل و مناسبات مستقل خودش برسد . تیتراژ باید کوتاه بگوید و متصل به اثر باشد و از پیچاپیچ یک تالیف بگذرد تا خلاصه بگوید . مشخصات تیتراژ خوب سادگی ، تطبیق با فضای فیلم ، جذابیت و برانگیختن یک یا چند احساس عالی در تماشاگر است .
تیتراژ خوش ساخت ، چشمگیر و جذاب همان قدر که همه ویژگی های اثری به یادماندنی و گیرا در خود داشته باشد ، خوب است اما اگر خودش را جدا از فیلم و به یادماندنی تر از خود فیلم مطرح کند تیتراژ خوبی است که مناسب نیست . درباره تیتراژ با ارزش های خوب ، اما نه مناسب ، می توان گفت فیلم کوتاهی است که به سر فیلم اصلی چسبیده است . عباس کیارستمی می گوید : تیتراژ سهمی بیش از یک شناسنامه برای فیلم ندارد اگر جایی بیش از این در فیلم اشغال کند ، زائده ای ست که به فیلم چسبیده است .
 
 
== منابع ==