پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «شورای عالی شهرسازی»

جز
ربات:اصلاح فاصلهٔ مجازی
جز (ربات: اصلاح ترکیبی)
جز (ربات:اصلاح فاصلهٔ مجازی)
[[پرونده: Gharaveh.jpg|thumb|طرح جامع شهرسازی قروه]]
[[پرونده: Mashhadplan.jpg|thumb|طرح جامع شهرسازی مشهد بزرگ]]
'''شورای عالی شهرسازی''' سازمانی است که در وزارت آبادانی و مسکن تشکیل شد و از سال [[۱۳۴۴]] به ریاست عالیه [[فرح پهلوی]] آغاز به کار نمود. این شورا تعیین اولویت پروژه ها، بررسی و تصویب آیین نامه هاینامه‌های شهرسازی، و تعیین و تصویب معیارهای ساختمانی و بررسی قوانین شهرسازی را بر عهده دارد.<ref>انتشارات دفتر مخصوص شهبانو، تهران ، ۱۳۵۴ ، ص. ۱۱۲ - ۱۱۷</ref>
 
== هدف هاهدف‌ها ==
هدف هایهدف‌های شورای عالی شهرسازی بدین قرارند:
* - برگزیدن سیاست همگانی شهرسازی و هماهنگ کردن برنامه هایبرنامه‌های شهرسازی با برنامه هایبرنامه‌های عمرانی.
* - بررسی و تصمیم گیری درباره جلوگیری از گسترش بی رویه شهر هاشهرها تا زمانی که طرح جامع برای آنها تهیه نشده است.
* - تهیه نقشه جامع برای شهرهای کشور و اجرای طرح هایطرح‌های نام برده
 
== سازمان ==
شورای عالی شهرسازی از وزیر کشور، وزیر آبادانی و مسکن، وزیر آب و برق، وزیر اقتصاد، وزیر فرهنگ و هنر، وزیر جنگ و وزیر بهداری ، مدیر عامل سازمان برنامه، شهردار تهران، رییس دانشکده هنرهای زیبای دانشکاه تهران، معاون وزارت دادگستری و سرپرست اداره ثبت، سرپرست سازمان جلب سیاحان، رییس موسسه تحقیقات و مطالعلت اجتماعی دانشگاه تهران تشکیل می شود.
 
شورای عالی شهرسازی دارای یک دبیر کل است که از بین مهندس هایمهندس‌های عالی رتبه بنا به پیشنهاد وزیر کشور و وزیر آبادانی و مسکن و تصویب هیات دولت به درازای سه سال تعیین می شود.
 
== فعالیت هافعالیت‌ها ==
نوسازی در شهرها می بایستی به فرمی انجام شود که با تغییر هایتغییرهای اقتصادی و اجتماعی حال و آینده و نیز با شرایط ویژه جا و مکان سازگار باشد. طرح هایطرح‌های جامع شهرها دستاوردهای مثبتی داشت که در سرو سامان دادن به وضع شهرها به تدریج نمودار شد. اهمیت طرح هایطرح‌های جامع شهرها بدین بود که نه تنها برای از بین بردن سختی هاسختی‌ها و مشکلات شهری و چگونگی بافت ترمیم بافت قدیمی آنها چاره جویی هاجویی‌ها و پیشنهاد هایپیشنهادهای اساسی می شد بلکه با پیش بینی تغییرات اجتماعی، اقتصادی و جمعیتی شهرهای ایران همه گونه تاسیسات و تجهیزات که بتواند جواب گوی نیازهای آینده مردم این شهرها باشد در نظر گرفته شد.
 
از ۳۱ طرح جامعی که از آغاز بنیان شورای عالی شهرسازی آماده گشته بود ۲۱ طرح جامع شهری به انجام رسید و برای بهره برداری به شهرداری هاشهرداری‌ها و سازمان هایسازمان‌های وابسته داده شد.
 
پروژه هایپروژه‌های جامع شهری برای شهرهای [[تهران]]، [[تبریز]]، [[مشهد]]، [[اصفهان|اسپهبان]] ، [[شیراز]]، [[رشت]] ، [[اهواز]] ، [[قزوین]] ، [[بندر انزلی|بندر پهلوی]] ، [[بندر عباس]] ، [[همدان]]، [[بهبهان]] ، [[چالوس]] ، [[نوشهر]] ، [[بابل]] ، [[بابلسر]] [[کرج]] ، بندرلنگه، سربندر، آب معدنی سرین اردبیل، آب معدنی لاهیجان انجام یافته بودند.
 
پروژه هایپروژه‌های اراک ، خرمشهر، آبادان، بندر شاهپور، آذربایجان، قروه، مریوان، کلاردشت، دشت نظیر، کرند و ییلاقی هایییلاقی‌های اطراف سد فرحناز در بخش آخرین آماده سازی بودند
 
پروژه هایپروژه‌های جامع دیگری نیز برای شهرهای بزرگ کشور چون یزد، کاشان، کرمانشاه، کرمان، و غیره طراحی شد و قوانین و مقررات شهر برای [[برنامه ریزی شهری]] و ساختمانی با همکاری سازمان ملل متحد به انجام رسید.
 
== منابع ==
۲۵٬۵۹۴

ویرایش