پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «تاریخ سینما»

جز
ربات:اصلاح فاصلهٔ مجازی
جز (ربات: اصلاح ترکیبی)
جز (ربات:اصلاح فاصلهٔ مجازی)
تاریخ سینما ۱۰۰ سال قدمت دارد، از آخرین سالهای قرن ۱۹ام تا آغاز قرن ۲۱. تصاویر متحرک بتدریج از از کاوانهای شادی شروع شد و تا آنجا پیشرفت کرد که یکی از مهمترین ابزار ارتباطات و تفریحات و رسانه پرتعداد قرن ۲۰ شد. تصاویر متحرک فیلمها تحت تاثیر سه عامل هنر، تکنولوژی و سیاست بوده است.
== پیش از سینما ==
نمایش و رقص مولفه هایمولفه‌های مشترک بسیاری با فیلم داشت، از قبیل متن نمایش، نورپردازی، طراحی لباس، تولید، کارگردانی ، بازیگری، بینندگی، مستمعین و درجه بندی . سابقه دو هنر فوق به هزاران سال قبل از فیلم بر میگردد. بسیاری از اصطلاحات فنی این دو حوزه نیز در آینده در نظریه و نقد فیلم بکار رفت مثل اصطلاح [[میزانسن]].
قدمت [[جعبه]] به [[ابن هیثم]] در کتابی از او با نام [[کتاب المناظر]] بر میگردد (۱۰۲۱م، قرن پنجم) و بعدها این دستگاه توسط [[گیامباتیستا دلا پارتا]] در سال ۱۶۰۰ تکمیل میشود. نور توسط یک سوراخ کوچک یا یک لنز در خارج از آن برعکس میشود، و بر روی یک سطح صاف یا صفحه نمایش داده میشود،
در سال ۱۷۴۰ و ۱۷۴۸ [[دیوید هوم]] در مقالات ''رساله ای درباره طبیعت آدمی'' و ''پرس و جویی درباب فرآیند فهم در آدمی]] به بحث درباره مشارکت و انگیزش مایه خیال بوسیله تصاویر میپردازد که عده ای گمان میکنند که اولین ارجاعات در مورد زبان فیلم است
 
== دوران صامت ==
در دوران صامت پیوند تصویر با صدای همزمان برای مبدعین این امر ممکن نبود، در واقع روشی برای این کار تا اواخر ۱۹۲۰ پیدا نشده بود. از اینجهت در ۳۰ سال اول عمر سینما ، فیلمها صامت بودند هرچند که با موسیقی زنده و حتی گاهی هم جلوه هایجلوه‌های صوتی محیطی و حتی تفسیرهایی که توسط نمایش دهنده فیلم ارائه میشد همراه بود.
 
=== تاریخ سینما از ۱۸۹۵ تا ۱۹۰۶ ===
۲۵٬۵۹۴

ویرایش