پرش به محتوا

هایبرنیت (جاوا): تفاوت میان نسخه‌ها

۵٬۷۹۴ بایت اضافه‌شده ،  ۱۱ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
جز (ربات افزودن: mn:Hibernate (Java))
بدون خلاصۀ ویرایش
هایبرنیت یک کتابخانه [[نگاشت شی-رابطه ای]] برای زبان جاوا است که [[فریمورک | فریمورکی]] را برای نگاشت یک شی به یک [[پایگاه داده]] رابطه ای فراهم می آورد.
{{ویکی سازی}}هایبرنیت کتابخانه‌ای است نرم‌افزاری به منظوری پیاده‌سازی لایهٔ پایستار در جاوا. در حقیقت این کتابخانه واسطی شیئ‌گرا برای پایگاه‌های دادهٔ رابطه‌ای فراهم می‌کند و عملیات مربوط به ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات را به صورت خودکار انجام می‌دهد.
 
هایبرنیت [[نرم افزار آزاد | نرم افزاری آزاد]] است که تحت مجوز GNU Lesser General Public توزیع می شود.
 
کاربرد اصلی هایبرنیت نگاشت یک کلاس [[جاوا]] به یک جدول در پایگاه داده است. هایبرنیت همچنین ابزاری را برای بازیابی داده ها فراهم می آورد. هایبرنیت کمک می کند یک برنامه نویس بدون استفاده مستقیم از دستورات مربوط به پایگاه داده با آن رابطه برقرار و شی ها را بازیابی، ذخیره و یا به روزرسانی کند.
 
هایبرنیت به هیچ وجه جایگزین [[رابط پایگاه داده جاوا]] (JDBC) نمی شود بلکه یک لایه بالاتر از و مبتنی بر ان است در واقع هایبرنیت رابطی است که به برنامه نویسان کمک می کند، بدون درگیر شدن با جزئیات یک پایگاه داده، تمام اعمال مربوط به ذخیره و بازیابی اشیا را مستقل از نوع پایگاه داده انجام دهند.
==پایستاری ==
هایبرنیت ابزار ذخیره اشیا جاوا را به طور شفاف فراهم آورده است. روابط بین اشیا از هر نوعی از جمله یک به یک و چند به چند هم توسط هایبرنیت پشتیبانی می شود. هایبرنیت قابلیت ذخیره و بازیابی مجموعه ها و گروههای داده در جاوا که معمولا در Set و یا List ذخیره می شود، را نیز دارد. هایبرنیت قابلیت [[بارگیری دیرهنگام (نرم افزار) | بارگیری دیرهنگام]] مجموعه های مرتبط با یک شی خاص را دارد. این، رفتار پیش فرض در هایبرنیت 3 است.
==پیکره بندی و نگاشت==
نگاشت کلاس های جاوا به جدولهای پایگاه داده به کمک یک یا چند فایل پیکره بندی با فرمت XML و یا از طریق [[حاشیه نویسی جاوا]] انجام می شود. این فایلها مشخص می کند هر عضو یک کلاس چگونه در جدول مربوط ذخیره شود.
 
علاوه بر این فایل ها، برای پیکره بندی خود هایبرنیت نیاز به یک فایل پیکره بندی اصلی است. برخی از متغیرهایی که می توان در این فایل پیکره بندی (با نام پیش فرض hibernate.cfg.xml) مشخص کرد عبارتند از :
 
*hibernate.connection.driver_class- درایور مختص پایگاه داده که معمولا با پسوند jar وجود دارد.
*hibernate.connection.url- آدرس سرور پایگاه داده
*hibernate.connection.username- نام کاربری برای ورود به پایگاه داده
*hibernate.connection.password- رمز ورود به پایگاه داده
*...
 
امکان ترکیب همه اطلاعات مربوط به نگاشت کلاس ها و اطلاعات پیکره بندی هایبرنیت در یک فایل نیز وجود دارد.
==کلاس ها و رابط های اصلی==
* رابط Session : اصلی ترین رابط برای ذخیره، بازیابی و یا به روز رسانی یک شی. برای انجام تمام اعمال هایبرنیت نیاز به یک شی از این نوع داریم.
* رابط SessionFactory : یک برنامه مبتنی بر هایبرنیت برای تولید یک Session از SessionFactory استفاده می کند. به طور معمول برای کار با یک پایگاه داده تنها نیاز به یک SessionFactory است که از ان برای تولید هر تعداد Session استفاده می شود. از فایل پیکره بندی و یا حاشیه نویسی جاوا برای تولید یک SessionFactory از استفاده می کنیم.
==زبان پرس جوی هایبرنیت (HQL)==
هایبرنیت قابلیت اجرای دستورات Sql را داراست با این حال برای راحتی بیشتر یک زبان شبیه Sql را با نام HQL پشتیبانی میکند. برای مثال دستور <code>from Product</code> تمام اشیا موجود در جدول مرتبط با کلاس <code>Product</code> در برنامه جاوا را بر می گرداند. معادل Sql این دستور <code>Selct * from product_table</code> است.
==یکپارچگی==
هایبرنیت را هم در [[جاوا نسخه استاندارد | برنامه های استاندارد جاوا]] (Java SE) و هم در [[جاوا نسخه سازمانی | برنامه های سازمانی جاوا]] (Java EE) می توان استفاده کرد. همچنین می توان هایبرنیت را با برنامه های دیگر ترکیب کرد مثلا شرکت [[آدوبی]] در نسخه 9 برنامه ColdFusion خود از هایبرنیت استفاده کرده است.
==تاریخچه==
گوین کینگ راهبری گروه نرم افزاری توسعه دهنده هایبرنیت را به عهده داشت. بعدها شرکت JBoss (که الان جزئی از شرکت [[ردهت]] است) تیم را خرید. در سال 2010 آخرین نسخه هایبرنیت شماره 3 است. این نسخه شامل ویژگی های جدیدی مانند فیلترهای سلیقه ای و پشتیبانی از حاشیه نویسی جاوا 5 است. در حال حاضر هایبرنیت پیاده سازی تایید شده نسخه یکم Java persistence API است که با استاندارد JSR 220 JPA سازگاری کامل دارد.
== پیوند به خارج ==
* [http://www.hibernate.org/ وب‌گاه هایبرنیت]
==منابع==
{{خرد}}
* Hibernate in Action, by Gaving King and Christian Bauer, Printed by Manning, ISBN 1932394-15-X
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Hibernate_(Java)/ ویکیپدیای انگلیسی]
 
 
[[ca:Hibernate]]
۳۸

ویرایش