پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ادبیات گمانه‌زن»

بدون خلاصه ویرایش
(صفحه‌ای جدید با ''''ادبیات گمانه‌زن''' برگردانی از عبارت '''Speculative fiction''' است. ادبیات گمانه‌زن با این ...' ایجاد کرد)
 
'''ادبیات گمانه‌زن''' برگردانی از عبارت '''{{انگلیسی|Speculative fiction''' است. ادبیات گمانه‌زن با این قرارداد}} عنوانی کلی برای سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند. به طور کلی با این تعریف ادبیات گمانه‌زن سبک‌های [[علمی-تخیلی]]، [[فانتزی]] و [[وحشت]] و زیرسبک‌های آن‌ها را در برمی‌گیرد.
 
 
عبارت اصلی (و برگردان آن با بسامدی کمتر) در نقد ادبی مرامی و محققانه برای توصیف این ژانرها به کار می‌رود. همچنین خوانندگان، نویسندگان و ویراستاران هم به همین معنی از آن‌ها استفاده می‌کنند.
 
گاهی از عبارت «ادبیات ژانری» برای اشاره به این دسته استفاده می‌شود. در مقابل «ادبیات جریان» اصلی قرار می‌گیرد که از مولفه‌های شناساننده‌یشناسانندهٔ این ژانرها و سبک‌ها و زیرسبک‌های آن‌ها خالی است.
 
==تاریخچه==
==تاریخ‌چه==
اغلب همه‌گیری عبارت اصلی را به [[رابرت هاین‌لاین]] و مقاله‌اش با عنوان [[در نگارش ادبیات گمانه‌زن]] (۱۹۸۴) نسبت می‌دهند. هاین‌لاین در این مقاله این عبارت را به عنوان معادل [[علمی-تخیلی]] به کار برد. هاین‌لاین بعداً گفت که این عبارت در مقاله به [[فانتزی]] اشاره نداشته‌است. هر چند ممکن است هاین‌لاین شخصاً به این ترکیب رسیده باشد، اما نخستین کاربرد ثبت شده‌یشدهٔ این عبارت به سال ۱۸۸۹ باز می‌گردد.
 
==جستارهای وابسته==
|عنوان =ادبیات گمانه‌زن
| مدخل =ادبیات_گمانه‌زن
| شناسه =23807۲۳۸۰۷
| تاریخ = ۶ سپتامبر ۲۰۱۰
}}
 
 
 
[[en:Speculative fiction]]