پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «قطب‌الدین راوندی»

هیچ تغییری در اندازه به وجود نیامده‌ است. ،  ۱۰ سال پیش
جز
ربات: اصلاح نویسه
جز (ربات: ویرایش جزئی)
جز (ربات: اصلاح نویسه)
 
== زندگی نامه ==
قطب الدین راوندی‏؛ شیخ قطب الدین، ابو الحسن یا ابو الحسین، سعید بن عبد الله بن حسین بن هبة الله بن حسن راوندی کاشانی، عالم بزرگ، محدث، مفسر، متکلم، فقیه، فیلسوف و تاریخ دان بزرگ شیعه در قرن ششم هجری است. بسیاری اوقات نیز او را به جدش نسبت داده و می‏گویندمی‌گویند سعید بن هبة الله راوندی.
 
او در راوند کاشان به دنیا آمد. پدر و پدر بزرگ قطب راوندی از علمای بزرگ زمان خود بودند.
 
وی تحصیلات ابتدایی را نزد پدر خویش فرا گرفت. پس از آن در محضر درس شیخ ابو علی طبرسی، عماد الدین طبری و سید مرتضی رازی بهره فراوان برد ؛ سپس به شهر [[قم]] رهسپار شد تا از علمای آن دیار نیز بهره‏مندبهره‌مند گردد و در مدتی کوتاه از چهره‏هایچهره‌های سرشناس شیعه گردید.
 
شیخ قطب در آثار خود موضوعات متنوعی از علوم و معارف اسلامی را به بحث گرفته و در علم تفسیر، فقه، حدیث، فلسفه، کلام، تاریخ و دیگر موضوعات نوشتارهای فراوانی بر جای نهاده‌است. وی در نوشته‏هایشنوشته‌هایش تمام جوانب موضوع را بررسی کرده و به نگاهی گذرا اکتفا نمی‏کندنمی‌کند.
 
دیدگاه دیگران را-چه موافق و چه مخالف- به درستی نقل می‏کندمی‌کند و مانند انسانی که حق را برای حق می‏خواهدمی‌خواهد به کاوش در نظریات دیگران می‏پردازدمی‌پردازد. از این رو، کسانی که در صدد معرفی وی برآمده‏اندبرآمده‌اند عباراتی را در وصف شان و منزلت او به‌کار برده‌اند.
 
در تألیفات قطب راوندی اثر نبوغ و استعداد ذاتی او را به آسانی می‏توانمی‌توان دید.{{مدرک}} وی در نوشته‏هاینوشته‌های خود به تحقیقاتی عمیق پرداخته و بر نکاتی جالب توجه و زیبا که بر بسیاری از دانشمندان و بزرگان مخفی مانده، دست یافته‌است.{{مدرک}}
 
== اساتید راوندی ==
 
 
آثار قطب الدین به بیش از ۶۰ جلد می‏رسدمی‌رسد که در علوم گوناگون و معارف اسلامی نگاشته شده و از آن جمله‏اندجمله‌اند:
 
۱ - فقه القرآن‏
۶ - الأغراب فی الإعراب‏
 
۷ - ألقاب الرسول و فاطمة و الأئمة علیهم‏السلام‏علیهم‌السلام‏
 
۸ - الإنجاز فی شرح الإیجاز فی الفرائض‏
۱۶۴٬۵۲۷

ویرایش