پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «حسین شکویی»

۲۴ بایت اضافه‌شده ،  ۱۰ سال پیش
افزودن رده
جز (حسین شکوئی به حسین شکویی منتقل شد)
(افزودن رده)
}}
 
'''حسین بیک زادهبیک‌زاده شکوئی'''، (زاده [[۹ آذر]] [[۱۳۱۲]] خورشیدی در [[تبریز]] - درگذشت [[۲۸ شهریور]] [[۱۳۸۴]] خورشیدی در [[تهران]])، جغرافی‌دان معاصر ایرانی و بنیان‌گذار گروه جغرافیای دانشگاه ملی سابق ([[دانشگاه شهید بهشتی|شهید بهشتی]]) و استاد سابق [[دانشگاه تربیت مدرس]] است. وی در سومین دوره جایزه ملی [[چهره‌های ماندگار]] ایران، به عنوان چهره ماندگار [[جغرافیا]] برگزیده شد.
 
== زندگی‌نامه ==
 
دکتر حسین شکوئی، در سال ۱۳۱۲ در [[تبریز]] دیده به جهان گشود. او پس از اتمام تحصیلات ابتدائی در مدرسه شمس، وارد دوره دبیرستان شده و نزد بزرگانی چون «[[عباس دیهیمی]]» و «استاد [[تقی میرفخرایی]]» مدرس زبان فرانسه در دانشگاه تبریز به کسب علوم و دانش پرداخت.
 
استاد حسین شکوئی به سال ۱۳۳۴ در [[دانشگاه وتبریز]] در رشته تاریخ و جغرافیا مشغول به تحصیل شد. «استاد قاضی»،قاضی، «استاد [[ادیب طوسی]]»، «دکتر [[منوچهر مرتضوی]]» و« دکتر [[جهانگیر صوفی]]» از جمله اساتید وی در این مقطع تحصیلی هستند که او از آنها به نیکی یاد می‌کرد.
 
پس از گذراندن دوران تحصیلی مدرک کارشناسی خود را در رشته تاریخ و جغرافیا از [[دانشگاه تبریز]] (۱۳۳۷)، مدرک کارشناسی ارشد را از [[دانشگاه تهران]] (۱۳۴۶) و مدرک دکترای تخصصی خود را در رشته [[جغرافیای انسانی]] از [[دانشگاه استانبول]] (۱۳۵۷) دریافت کردندکرد.
 
استاد دکتر حسین شکوئی بیش از ۱۰ سال در دانشگاه تبریز تدریس می‌کرد و در سال ۱۳۶۴ پس از عزیمت به تهران در [[دانشگاه تربیت مدرس]] مشغول به تدریس شد و می‌توان او را در ردیف اولین پایه‌گذاران دوره دکترای رشته جغرافیا در دانشگاه تربیت مدرس معرفی کرد.
 
او در طول دوران علمی خود رساله‌ها (در سطح دکتری) و پایان‌نامه‌های (در سطح کارشناسی ارشد) زیادی را راهنمایی کرده‌اند. ایشان در مجامع مختلف علمی از قبیل فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، هیأت رئیسه [[انجمن جغرافیدانان ایران]]، شورای‌عالی سمت، سرپرستی کمیته جغرافیا در وزارت فرهنگ و آموزش عالی و...، عضویت فعالی داشتند و پس از مدتها تلاش در راه علم، توانستند به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار کشور (در جغرافیا) معرفی شوند.
[[رده:جغرافی‌دانان اهل ایران|شکوئی]]
[[رده:مترجمان اهل ایران|شکوئی]]
[[رده:استادان دانشگاه تبریز|شکوئی]]
[[رده:استادان دانشگاه تربیت مدرس|شکوئی]]
[[رده:دارندگان سمت استاد در دانشگاه‌های ایران|شکوئی]]
۶۷۰

ویرایش