پرش به محتوا

گنوم وب: تفاوت میان نسخه‌ها

۵۱ بایت اضافه‌شده ،  ۸ ماه پیش
ویژگی پیوندهای پیشنهادی: ۵ پیوند افزوده شد.
(ویژگی پیوندهای پیشنهادی: ۵ پیوند افزوده شد.)
}}
 
'''گنوم وب''' {{انگلیسی|GNOME Web}} (که در اصل اپیفانی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ خوانده می‌شد) یک مرورگر وب آزاد و سبک-وزن برای محیط دسکتاپ [[گنوم]] است. گنوم وب از نرم‌افزار گالئون انشعاب گرفته شده (در [[مهندسی نرم‌افزار]] یک پروژه انشعاب هنگامی شکل می‌گیرد که توسعه دهندگان، [[کد منبع]] نسخه‌ای از یک نرم‌افزار را برداشته و به‌طور مستقل شروع به توسعه جداگانه آن می‌کنند که منجر به تولید یک نرم‌افزار جدید می‌شود).
 
به جای استفاده از [[موتور چیدمان]] شخصی، گنوم وب از موتور چیدمان [[وب‌کیت]] استفاده می‌کند. کدهای منبع باز گنوم وب [[تولید تحت لیسانس|تحت لیسانس]] عمومی GNU از طریق پروژه گنوم قابل دسترسی هستند. نسخه باینری مرورگرها برای نصب از طریق linux distributions و BSD releases قابل دسترسی هستند.
 
== گسترش ==
گریتی {{انگلیسی|Macro Pesenti Gritti}} انگیزه خود را در اینباره این‌گونه بیان کرده:
 
«درحالی که موتور مفسر [[موزیلا]] بسیار عالی عمل می‌کند. رابط کاربری که بر پایه XUL_base بنا نهاده شده بسیار پرازدحام است. به غیر از این، در پردازشگرهای کند برای اتفاق‌های معمولی مانند باز شدن یک منوی کشویی با پاسخگویی کم مواجه می‌شویم. اپیفانی سعی دارد از ساده‌ترین رابط کاربری برای مرورگر استفاده کند. به یاد داشته باشید سادگی به معنای کارایی کمتر نیست. ما بر این عقیده هستیم که مرورگرهایی که امروزه در حال استفاده از آن‌ها هستیم بسیار پرحجم، پر ایراد و عذاب‌آور هستند. اپیفانی یک مرورگر وب، مدیریت فایل، گروه‌های خبری با طراحی ساده است. [[فلسفه یونیکس]] این است که یک ابزار با طراحی ساده باشد که یک کار را انجام دهد، ولی آن‌را به خوبی انجام دهد.» گسترش Galeon سرانجام متوقف شد و توسعه دهندگان در عوض سعی کردند تا با گسترش برنامه‌های افزودنی ویژگی‌های پیشرفته به اپیفانی بدهند.
 
== توسعه ==
۱۱

ویرایش