Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «گل‌ها (فرانسه)»

بدون خلاصه ویرایش
'''گُل‌ها''' ''Gaul'' مردمانی بودند که در [[سرزمین گل]] در غرب [[اروپا]] ([[فرانسه]] کنونی، [[بلژیک]]، [[سویس]] غربی، بخش‌هایی از [[هلند]] و کرانه غربی رود [[راین]] در [[آلمان]]) می‌زیستند. گلها مردمانی از نژاد [[سلتی]] بودند که در سرزمین یاد شده می‌زیستند ولی در روزگار [[روم|رومیان]] در همه جای اروپا پراکنده شدند. ایشان به [[زبان گالیک]] سخن می‌گفتند. کانون گرد آمدن ایشان در فرانسه و پس از آن در بخشی از شمال [[ایتالیا]] و آنگاه شمال کوهای [[آلپ]] بود.
 
گلها نزدیک به سال ۳۹۰ پیش از زایش مسیح به [[رم]] تاختند. در ۲۸۱ پیش از زایش مسیح شمار بسیاری از گلهای شرقی به [[تراس]] در شمال [[یونان]] رفتند.
 
یکی از سردسته‌های بزرگ گل به نام [[برنوس]] که ارتشی یزرگبزرگ را رهبری می‌نمود خواست تا به معبد [[آپولون]] در [[دلفی]] دست درازی کند ولی گفته می‌شود که [[تندر]]ی را که همان زمان رخ داد نشانی از یک هشدار آپولون دانسته و از این کار خودداری کرده است. در همین زمان ۱۰هزار تن از سلتی‌ها با برده‌هایشان به [[تراس]] کوچیدند. سه قبیله از ایشان به خواهش [[نیکومدس یکم]] شاه [[بیتونیه]] از تراس گذشتند و به [[آسیای صغیر|آسیای کوچک]] رفتند. نیکومدس برای جنگ قدرت با برادرش به نیروهای ایشان نیاز داشت. اینان سرانجام در [[کاپادوکیه]] و [[فریجیه]] در [[آناتولی]] مرکزی ساکن شدند، از این پس سرزمینی را که اینان در آنجا ماندند [[گالاتیا]] می‌شناختند.
 
== درباره نام ==