پرش به محتوا

بحث:رضاشاه: تفاوت میان نسخه‌ها

۲٬۱۳۰ بایت اضافه‌شده ،  ۵ ماه پیش
(←‏مخالف: پاسخ)
* {{مخالف}} رضاشاه در یک نفس‌گیری و بدون کوچک‌ترین مکثی خوانده می‌شود و همین‌طوری پیوسته نوشته می‌شود مثل [[ننه‌سرما]]، [[حاجی‌فیروز]]، [[باباقدرت]]، [[بابابرقی]]، و [[عمونوروز]]. لاتین‌نویسی و زبان انگلیسی که کلاً بی‌ربط است و قرار نیست در زبان فارسی که به خط عربی نوشته می‌شود به لاتین اقتدا کرد. [[فاصله مجازی]] از امکانات خط ماست که مواردی مثل [[ننه‌سرما]] و [[حاجی‌فیروز]] را زیبا می‌نویسد و خراب نمی‌کند. بابابرقی و رضاشاه و امثالهم هم که کلاً جدا نوشته می‌شوند و جای نگرانی نیست. در کل نگارش «رضا شاه» از لحاظ زیباشناختی توی ذوق من می‌زند. زبان و خط هم قرار نیست منطقی باشد یا رفتار کند. ‏[[کاربر:4nn1l2|4nn1l2]] ([[بحث کاربر:4nn1l2#top|بحث]]) ‏۲۷ نوامبر ۲۰۲۱، ساعت ۲۳:۲۵ (UTC)
*:[[کاربر:4nn1l2]] یعنی چه در یک نفس‌گیری خوانده می‌شود؟ «حال شما خوب است» و چه بسا عبارات خیلی بلندتر را هم می‌توان با یک نفس‌گیری ادا کرد. بنده زبانشناسی خوانده‌ام و تا به حال در متون آکادمیک از نفس‌گیری چیزی نشنیده‌ام. علمی بحث کنید. توی ذوقتان می‌زند؟ مگر معیار ذوق شماست؟ چرا انگلیسی بی‌ربط است؟ اگر زضا شاه پیوسته صحیح بود، در انگلیسی جدا نمی‌نوشتنش. خط قرار نیست منطقی باشد یعنی چه؟ یعنی مثلا احساساتی باشد یا طبق ذوق شما عمل کند؟ این چه طرز استدلال آوردن است؟ [[کاربر:Taddah|Taddah ]] ([[بحث کاربر:Taddah|بحث]]) ‏۲۸ نوامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۱:۵۵ (UTC)
*::ذوق من نه.نه، ذوق قاطبهٔ فارسی‌زبانان. اگر نمی‌توانید اجماع به دست آورید و فارسی‌زبانان را همراهتان کنید سر من غُر نزنید. نظرخواهی تشکیل داده‌اید و من هم نظرم را داده‌ام. انگار اینجا بقیه از جمله خودتان چه استدلالی را طرح کرده‌اند! فوقش جمع‌بند می‌گوید وزن نظر 4nn1l2 صفر است و آن را لحاظ نمی‌کند. برایم مهم نیست.
*::منظورم از نفس‌گیری هم واضح است. بله، «حال شما خوب است» و عبارت‌های بلندتر را هم می‌توان در یک نفس‌گیری خواند. مهم این است که عمل نفس‌گیری کِی مجاز است رخ دهد؟دهد. جواب، بین واژه‌هاست نه درون واژه‌ها. بنابراین هرجا بتوان نفس گرفت، آنجا قطعاً انقطاع داریم (واژه‌های مجزا). بالعکس، هرجا اصلاً نتوان نفس گرفت، آنجا با احتمال خوبی درون یک واژه هستیم.
*::[ایران در دورهٔ پادشاهی رضاشاه] [شاهد ایجاد نظمی نوین بود]. ✅
*::[ایران] [در دورهٔ] [پادشاهی رضاشاه] [شاهد] [ایجاد نظمی نوین] [بود]. ✅
*::هر نفس‌گیری با [] مجزا شده است. سومی غلط است و فقط از زبان کسی شنفته می‌شود که تسلط کافی روی فارسی ندارد (مثلاً یک اروپایی که تازه فارسی یاد گرفته و دارد به‌زور صحبت می‌کند). کسی که با فارسی اخت باشد (مثلاً فارسی زبان اولش باشد)، از اولی یا دومی یا یک نسخهٔ صحیح استفاده می‌کند و به طور طبیعی می‌داند کجا تا چه اندازه می‌شود مکث کرد. ‏[[کاربر:4nn1l2|4nn1l2]] ([[بحث کاربر:4nn1l2#top|بحث]]) ‏۲۹ نوامبر ۲۰۲۱، ساعت ۰۱:۱۰ (UTC)
[[کاربر:4nn1l2]] ذوق قاطبه فارسی‌زبانان هم هیچ اهمیتی ندارد. طبق نظر شخصی من با توجه به استدلال‌های ضعیف مخالفان اجماع همین الان هم وجود دارد. غز هم نزده‌ام اما انتظار دارم که استدلال‌های خوبی بیاورید؛ زیرا باور دارم که از هوش خوبی که در میان مردم خراسان وجود دارد، برخوردار هستید. همانطور که گفتم با نفس‌گیری کاری ندارم؛ چون اهمیتی ندارد. فقط از شما می‌پرسیم رضا شاه یک واژه است یا دو واژه؟ [[کاربر:Taddah|Taddah ]] ([[بحث کاربر:Taddah|بحث]]) ‏۱ دسامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۰:۵۰ (UTC)
:اینکه یک واژه است یا دو واژه به مرور زمان تغییر می‌کند. تخم‌مرغ الان یک واژه است، با وجود اینکه کسره به‌وضوح هنوز تلفظ می‌شود (toxm'''e'''morğ)، هرچند احتمالاً در آینده خواهد افتاد (toxmorğ). پدربزرگ و امثالهم هم همین سیر را طی کرده‌اند و به‌مرور از «پدرِ بزرگ» به پدرْبزرگ و امثالهم تبدیل شده‌اند. دیروز جملهٔ جالبی از [[کاوه لاجوردی]] خواندم. نوشته بود کدام را بیشتر می‌پسندید: الف) «{{tq|توپ طلا هم توپ طلاهای قدیم}}»؛ یا ب) «{{tq|توپ طلا هم توپ‌طلاهای قدیم}}». ج) {{tq|توپ طلا هم توپ‌های طلای قدیم}}. اگر «توپ طلا» دو واحد است، چرا ''ها''ی جمع به طور معمول به آخر ''طلا'' (واحد دوم) اضافه می‌شود نه ''توپ'' (واحد اول). و اگر یک واحد است، چرا در گزینهٔ ب، ''توپ طلا'' را در حالت مفرد با فاصله نوشته‌اند و در حالت جمع با فاصلهٔ مجازی؟ گزینهٔ دالی را هم می‌شد اضافه کرد: «توپ‌طلا هم تو‌پ‌طلاهای قدیم» و من با این گزینه از همه اوکی‌تر هستم.
:به همین سیاق، به جملهٔ «{{tq|این مملکت به رضاشاه‌های بیشتری نیاز ندارد}}» توجه کنید. گفتن «{{tq|این مملکت به رضاهای شاه بیشتری نیاز ندارد}}» مضحک به نظر می‌رسد. من رضاشاه را یک واحد جداناپذیر می‌دانم، همانطور که دیکتاتور را نمی‌توان بیشتر تجزیه کرد: «{{tq|این مملکت به دیکتاتورهای بیشتری نیاز ندارد}}». ‏[[کاربر:4nn1l2|4nn1l2]] ([[بحث کاربر:4nn1l2#top|بحث]]) ‏۱ دسامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۱:۵۳ (UTC)
 
=== نظر ===