پرش به محتوا

سازمان کوک: تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
(صفحه‌ای تازه حاوی «'''سازمان اطلاعاتی - امنیتی کوک'''، نهادی مخفی بود که به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۱ و پیش از تشکیل ساواک، توسط سرلشکر حسن پاکروان و سپهبد حاج علی کیا به منظور ابزار کنترل ارتش به‌وجود آمد. به گفته‌ی عباس میلانی، مشی این سازمان فرا...» ایجاد کرد)
 
بدون خلاصۀ ویرایش
'''سازمان اطلاعاتی - امنیتی کوک'''، نهادی مخفی بود که به دستور [[محمدرضا پهلوی]] در سال ۱۳۳۱ و پیش از تشکیل [[ساواک]]، توسط سرلشکر [[حسن پاکروان]] و سپهبد حاج علی کیا به منظور ابزار کنترل ارتش به‌وجود آمد. به گفته‌ی [[عباس میلانی]]، مشی این سازمان [[فراماسونری|شبه فراماسونری]]، [[ضدکمونیسم]] و وفاداری مطلق به [[شاه]] بود که در تمام [[نیروهای مسلح ایران]] عضو داشت.
 
به نوشته‌ی میلانی، مرکز کوک، خانه‌ای در خیابان بهشت نزدیک [[دانشگاه تهران]] بود. مراسم [[معارفه|تحلیف]] عضو جدید پس از طی مراحل معرفی از سوی عضو معتبر و تجسس در پیشینه‌اش در آن‌جا برگزار می‌شد؛ به گفته‌ی تیمسار [[حسن علوی‌کیا]]، اتاقی تاریک تزئین شده به یک جلد [[قرآن]]، تصویری از شاه و یک [[شمشیر]] در آن بود و اعضای جدید متنی را دایر بر وفاداری به شاه می‌خواندند.
<ref>میلانی، عباس، [[نگاهی به شاه]]، انتشارات پرشین سیرکل، کانادا، ۲۰۱۳، ص ۱۷۰</ref>