پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات مدیران»

نشان دادن سعه صدر
(نشان دادن سعه صدر)
 
درود، کاربر {{پب|محک}} در [//fa.wikipedia.org/w/index.php?title=بحث_کاربر:محک&diff=33148544&oldid=33143244 اینجا] به من تهمت خرابکاری و آزار کاربران به دلیل به نبح بردن چند الگوی کاربری زده‌اند و تهدید به شکایت از من کرده‌اند. در صورتی که به نبح بردن الگوها نه خلاف سیاست است و نه آزار رساندن به کاربران (اگر به نبح بردن نتیجه‌اش از پیش مشخص باشد و من برای آزار رساندن به یک کاربر مشخص مقالات او را به نبح ببرم گرچه می‌دانم مقالاتش شایسته حذف نیست، خرابکاری و آزار است. اما اگر نبح‌ها را ببینید، غیر از من چند کاربر دیگر نیز به حذف آنان باور دارند) [{{زیتونی|... در غیر این صورت، به علت ادامه روند خرابکاری و آزار کاربران با گیر دادن به صفحات کاربریشان، شکایت خواهم کرد؛ مگر این که خودتان در صفحات پیشنهادِ حذف انصراف دهید.}}]{{سخ}} من از ایشان دوبار خواستم این عبارات را خط بزنند ولی توجه‌ای نکردند و نه تنها پاسخ من را ندادند، بلکه به ویرایش پرداختند.{{سخ}}در [//fa.wikipedia.org/w/index.php?title=ویکی‌پدیا:نظرخواهی_برای_حذف/کاربر:محک/کاتالونیا&diff=33149792&oldid=33149688 اینجا نیز] [...{{زیتونی|و آنقدر تسامح و احترام به عقاید و علایق دیگران سرشان می‌شود که حذفش نکنند؛ آن وقت در جامعه ویکی‌پدیای فارسی می‌فرمایند که باعث «نفاق» می‌شود!}}] حمله شخصی کردند که جناب {{پب|Mahdi Mousavi}} [//fa.wikipedia.org/w/index.php?title=ویکی‌پدیا:نظرخواهی_برای_حذف/کاربر:محک/کاتالونیا&diff=33151015&oldid=33150384 به ایشان تذکر دادند] ولی ایشان باز توجه‌ای نکردند و عبارات خود را خط نزدند. من متوجه هستم ایشان از اینکه مقالاتشان به نبح برده شده، ناراحت هستند. اما ایشان یک کاربر تازه‌وارد نیستند و نباید شاهد چنین رفتارهایی باشیم. -- [[کاربر:Samuel T.Owen|'''آرتا''']] [[بحث کاربر:Samuel T.Owen|<sup><sup><sup>''SATO''</sup></sup></sup>]] ‏۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۵۸ (UTC)
:سلام به مدیران گرامی. بنده هم از جناب آرتا شاکی هستم. طبق [[ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات هیئت نظارت/دوره یازدهم/Samuel T.Owen (چهارم)|این پرونده هیئت نظارت]]، وی به علت اصرار بر حذف مطالب صفحات کاربری دیگر کاربران، پیشتر متذکر و حتی جریمه شده‌است و در زیربخشی از آن پرونده به نام «#اصلاحیه حکم تذکر» می‌بینید که اعضای هیئت اجماع داشته‌اند که ایشان بایستی «در مواجهه با مشارکت‌کنندگان منعطف باشند و به روال‌ها احترام بگذارند». منتهی همچنان رویه پیشین را ادامه می‌دهد. دیگر این که پرونده مذکور تنها دخالت بی‌جای ایشان درباره صفحات کاربری دیگران نیست؛ کمااین‌که در همان پرونده بنده به نمونه‌ای قدیمی‌تر از وی اشاره کرده‌ام. <s>لذا ادامه این روند را امری هدفمند و مصداق بند دهم [[وپ:خرابکاری]] می‌دانم. همچنین طبق [[وپ:آزکا]] و تعریف آزار ''«آزار شامل اَعمالِ حساب‌شده‌ای است که توجه سوژه را به خود جلب کند و به صورت ضمنی یا غیرمستقیم او را هدف قرار دهد»''</s> بنده فکر می‌کنم این اعمال که توسط کاربر مذکور مرتباً تکرار شده و در نتیجه حساب‌شده‌اند، هدفی جز جلب توجه کاربران نمی‌توانند داشته باشند.
:جدایی از شکایت متقابل از آرتا، از مدیران درخواست می‌کنم تمامی جعبه‌های کاربری نامزد حذف شده را ناموفق جمع‌بندی نمایند. به رأی گذاشتن عملی که حق کاربران است، یعنی [[دیکتاتوری اکثریت]] و دقیقاً به همین خاطر ویکی‌پدیا [[وپ:دموکراسی|دموکراسی]] نیست. اگر قرار باشد کاربران با دیدن هر الگویی که به مذاقشان خوش نمی‌آید را به نبح ببرند، این اجحاف در حق دیدگاه‌های اقلیت و دگراندیشان خواهد بود. مثلاً اگر در ویکی‌عربی یا ویکی‌اردو (که جو اسلامی‌تری دارد) [[کاربر:جعبه کاربر/همجنس‌گرا]] به نبح برود، به احتمال زیاد رأی به حذف می‌آورد ولی این دلیل نمی‌شود که همجنس‌گرایان حق برابری برای اظهار آنچه هستند ندارند. به همین ترتیب حق تجزیه‌طلبی و [[حق تعیین سرنوشت]] و حتی [[سکولاریسم]] گرچه شاید مورد تأیید عمومی نباشد و اکثریت (در کشوری مثل ایران) مخالف آن هستند ولی بایستی در ویکی‌پدیای بی‌طرف از حق آزادی بیان '''برابری''' برخوردار باشد. اگر قرارست کسی بتواند بگوید به چه چیزی باور دارد، باید همگی بتوانند بگویند به چه چیزی باور دارند؛ در ویکی‌پدیا گرایش و ایدئولوژی برتر و کمتر نداریم و همه علایق و عقاید بایستی برابر در نظر گرفته شوند.
:یک توضیح هم باید درباره آنچه کاربران خواهان حذف استدلال کرده‌اند بدهم؛ در [[وپ:صفحه‌های کاربری]] هیچگاه ننوشته اعلام حمایت از فلان عقیده‌ها ممنوع است. چیزی که به آن استدلال می‌شود، در بخش [[:en:Wikipedia:Userboxes#Content_restrictions]] است که می‌گوید: ''Userboxes must not include incivility or personal attacks.'' و بعد ''Userboxes must not be inflammatory or substantially divisive'' که این سری الگوها نه حمله شخصی دربر داشتند و نه تفرقه‌انگیز بودند. مثلاً الگوی [[کاربر:جعبه کاربر/جدایی دین از سیاست|جدایی دین از سیاست]] از سال 2008 ساخته شده و هیچ انتقادی تا به حال علیه آن وجود نداشته؛ چه طور تفرقه‌انگیز بوده که هیچ نظر مخالفی در این ده-بیست سال نداشته!؟ یا مثلاً [[کاربر:جعبه کاربر/کاربر خاورمیانه دموکراتیک|خاورمیانه دموکراتیک]] تنها شامل یک آرزوی صلح و دموکراسی برای منطقه‌ای جنگ‌زده است؛ چگونه می‌توان از این جمله برداشت تفرقه (و حتی تجزیه‌طلبی) داشت!؟ به شخصه الگوهایی مثل [[الگو:کاربر مخالف پان‌ترکیسم|این]] که مستقیماً به یک دیدگاه توهین می‌کنند را تفرقه‌فکن می‌دانم نه چیزی که صرفاً عقیده کاربر را فارغ از توهین به چیزی یا کسی بیان می‌کند. <small>(مشکل اینجاست که عبارت تفرقه‌افکن ممکن است بد تفسیر شود)</small> غیر از آن دو منع، در WP:UBCR چند مورد دیگر هم هست: 1. حق تبلیغات و استخدام و وکالت از چیزی را [در صفحات کاربری] ندارید (که اینجا صرفاً علایق شخصی بیان شده، نه تبلیغ) 2. در مورد مسائل روز و سیاست روز نباید نظر نوشت (که به هیچ وجه نیست) 3. خودنمایی و تبلیغ شخصی ممنوع است. (این هم اصلاً مصداق ندارد)
::اینجا وبلاگ نیست، تجزیه‌طلبی خواهی کنید، بروید در توئیتر :)
::این ریسه در مورد حمله شخصی و تهمت‌های شماست که اکنون نیز یک بار دیگر تهمت زدید :) [[کاربر:Samuel T.Owen|'''آرتا''']] [[بحث کاربر:Samuel T.Owen|<sup><sup><sup>''SATO''</sup></sup></sup>]] ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۳۶ (UTC)
:::پاسخ‌هایم چه این بالا و چه در [[ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف/کاربر:محک/کاتالونیا]] جامع است. فقط این را بگویم که یک «زینب ابوطالبی» نامی هم مثل شما که می‌گویید «تجزیه‌طلبی خواهی کنید، بروید در توئیتر»، می‌گفت «هرکس این‌طوری که ما هستیم را دوست ندارد، برود بیرون». <s>گول خواندید؛ «این کاربر وطنش را ترک نمی‌کند تا متعصبان تخریبش کنند»</s>
:::این خراب‌شده (تام) هم که انگار یک مدیر فعال ندارد. طرف مستقیماً در خانه مدیران تهدید می‌کند، خواستار جانبداری سیستماتیک درباره طیفی فکری می‌شود و مدام بعد از هر جمله با :) طرف صحبتش را مورد پوزخند و تمسخر قرار می‌دهد و انگار که نه انگار! <span style="font-family: IranNastaliq; font-size: 18px; text-shadow: silver 0.2em 0.2em 0.1em;">'''[[User:محک|محک]]''' <sup>[[بحث_کاربر:محک|<span style="font-family: Wingdings; font-size: 20px; text-shadow: silver 0.2em 0.2em 0.1em;"><small><small><small>📞</small></small></small></span>]]</sup></span> ‏۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱، ساعت ۰۵:۴۱ (UTC)
::::«خراب‌شده» ؟ خواهشمندم نزاکت را رعایت بفرمائید. کدام تهدید :/ ؟ من از :) استفاده می‌کنم تا نشان دهم بحث آنقدرها هم جدی نیست و از التهابش بکاهد. اگر فکر می‌کنید ناراحت می‌شوید، استفاده نمی‌کنم. (البته خودتان هم بارها از ( {{پت/ش|خنده}} ) استفاده فرمودید، نمی‌دانستم با این نتیجه‌گیری شما، در حال پوزخند زدن و تمسخر بقیه هستید)
::::::به‌نظر من برخی الگوها لازم نبود که به نبح بروند. اما نامزد کردنشان هم که جرم نیست. شما یک نظری دارید که بر فرض نادرست است، اعلام می‌کنید و دیگران با آن مخالفت می‌کنند و تمام. اگر هم نظرتان درست باشد، کار بر پایه نظر اجتماع انجام می‌شود. من حتی معتقدم [[الگو:کاربر مخالف پان‌ترکیسم]] که جناب محک اشاره کردند هم نیازی به حذف ندارد. چرا که تنها حاوی یک ابراز عقیده است. [[کاربر:محک|محک]] گرامی باید در این مورد از خود تحمل بیشتری نشان می‌دادند . خرابکاری، طبق آنچه در [[وپ:خ]] آمده، در یک کلام یعنی ویرایش با سوءنیت و نباید خیلی راحت آن را به کاربران دیگر نسبت داد. در طرف دیگر، شما هم بارها در همین ریسه گفتید که رفتار ایشان تجزیه‌طلبانه است. این خود می‌تواند حملهٔ شخصی در نظر گرفته شود. تجزیه‌طلبی در ادبیات سیاسی شاید بار منفی داشته‌باشد و از دید حکومت‌ها جرم محسوب شود، اما ابراز این عقیده ''در صفحه‌های کاربری'' ویکی‌پدیا منع نشده. به کاربری که بگوید من تجزیه‌طلب هستم نمی‌توان ایراد گرفت. چون تنها دارد نظرش را اعلام می‌کند. اما زمانی که برای پیشبرد اهداف تجزیه‌طلبانه از ویکی‌پدیا استفاده کند، بله کارش خلاف سیاست‌های ویکی‌پدیا ([[وپ:نیست]] و [[وپ:دبط]]) است و می‌تواند به بسته‌شدن حساب منجر شود.
::::::در مورد آن لبخند که شما در پیام‌هایتان استفاده می‌کنید هم، نظری که همیشه داشته‌ام و ابراز کرده‌ام این است که از چیزی که ''می‌تواند'' به مناقشه منجر شود باید دوری کرد. وقتی من در جریان بحث جدی ملتهب با شما لبخند بر لب داشته‌باشم، قطعاً شما با لبخند من آرام‌تر نخواهید شد. هرچند که بارها هم با این نظر من مخالفت شده. <span style="color:#AAA"><small>&#123;{کاربر&#124;</small><span>[[کاربر:Jeeputer|<span style="color:darkblue">جـیپیوتر</span>]]</span><small>}&#125;</small></span> <sup>[[بحث کاربر:Jeeputer|<span style="color:orange">بحث</span>]]</sup> ‏۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۵:۱۷ (UTC)
:::::::{{پت|Jeeputer|جیپوتر}} این پرونده‌ها هم بالاخره باید حل و فصل شوند. عافیت‌طلبی مدیران در چنین مواقعی به کش‌دار شدن نزاع می‌انجامد. لطفاً نترسید و شجاعانه پا پیش بگذارید و آنگونه که می‌اندیشید صحیح است، عمل کنید. 🌸
:::::::گرچه فرمودید که نظرتان صرفاً اظهاری شخصی است، لیکن آن را می‌پذیرم و اتهام‌های وارده‌ام را مطابق خواسته آرتا خط می‌زنم. با این حال همچنان معتقدم که مدیران بایستی به تکرار رویه برچسب یا انگ زدن ایشان به صفحات کاربری دیگران رسیدگی کنند. --<span style="font-family: IranNastaliq; font-size: 18px; text-shadow: silver 0.2em 0.2em 0.1em;">'''[[User:محک|محک]]''' <sup>[[بحث_کاربر:محک|<span style="font-family: Wingdings; font-size: 20px; text-shadow: silver 0.2em 0.2em 0.1em;"><small><small><small>📞</small></small></small></span>]]</sup></span> ‏۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۵:۳۸ (UTC)
 
== درخواست رسیدگی به خرابکاری و زاپاس بازی کاربر domino110 ==